Nummer 70. Donaer&g 30 Augustus 1888. lle Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. ro y_ r)( rrx c t <7»V\ OV\ \^XZx^_ UITGEVER: Waalwijk. STAAT VAN BRIEVEN Waalwi.jkstlie en Langslraatsche oiiranl. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post. door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Verzonden gedurende de le helft der maand Augustus. Geadresseerd aan onbekenden. Van Waalwijk. Elisabeth Vivivin, Vlijmen. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De directeur, VIS. De nota van den 29envan den minister Gobletbetreffende Massowahverwerpt de zienswijze van Italië betreffende de capitu- latienen zegt dat altijd slechts door trac- taten verwisselingen van souvereiniteit be krachtigd worden. Nooit kan een land van souvereiniteit verwisselenzonder toestem ming van de mogendheid aan welke de sou vereiniteit behoorde. De minister toont verder de onjuistheid aandat de dépêche van Italië, van 13 Augustus 11., als kennisgeving aan de mogendheden zou kunnen strekken overigens handhaaft de Porte met beslistheid hare rechten. Nu de Italiaansche regeering het debat ten overstaan van Europa meende te moeten brengenziet de regeering der Fransche republiek met vertrouwen het oor deel daarover te gemoet. Goblet heeft in den ministerraad mede- deeling gedaan van de gunstige ontvangst der laatste Fransche nota over de Massowah- quaestie door de mogendhéden. De minister van oorlog in Frankrijk neemt ook maatregelen het leger te verjongen. Een groot aantal oudere officieren nemen steeds tegen de groote manoeuvres hun ontslag, daar zij de vermoeienissen niet meer kunnen doorstaan. De minister heeft nu alle gene raals uitgenoodigd, hem op te geven, wie te zwak zijn voor den actieven dienstdezen worden direct op pensioen gesteld. Op het rondgaand schrijven der Porte aan de mogendheden ter zake van het bezetten van Massowah door de Italianen is thans door Graaf Kalnoky geantwoorddat Oos tenrijk geen rechtstreeksch belang bij Mas sowah heeft en in vrienschappelijke verhou ding tot Italië verkeertzóodat het geen bedenking heeft tegen het stellen van Oos- tenrijksche onderdanen onder Italiaansche rechtsmacht, gelijk door Frankrijk, voor zijne en de Grieksche onderdanen gedaan is. Von Bismarck antwoordde, dat Duitschland de quaestie van Italie's recht ter zijde liet doch de handelingen dier mogendheid niet wilde belemmeren. Zoowel graaf Kalnoky als prins Bismarck wezen op de goede verstandhouding tusschen Duitschland Oostenrijk en Italië en gaven aan de Porte den raadniet verder aan te dringen. De heer Goblet heeft te kénnen gegeven, dat Frankrijk zich volkomen bij de circulaire der Porte aansloot. Engeland, Rusland en Italië hebben nog niet geantwoord. Keizer Wilhelm's reis naar Weenen en Rome is thans bepaald op de eerste helft van October. Het bezoek aan het Vaticaan zal plaats hebben van uit hel gebouw der Duitsche ambassade en met de rijtuigen van den gezant. Aan de offtcieuse bladen is, bij bespreking van het bezoek, de grootst mo gelijke omzichtigheid aanbevolen. De „Reichs-Anzeiger" bevat het veel op zien makend keizerlijk besluitwaarbij Von Bennigsen, een der leiders van de nationaal- liberalenbenoemd wordt tot Ober-Prasi- dent (gouverneur) der provincie Hannover men zal zich herinneren dat er sprake was dat Bismarck's jongsten zoon deze post zou worden opgedragen. Op de Berlijnsche beurs liep het gerucht, dat Bismarck vader zijne betrekking na het bezoek van Kalnoky neder zal leggen; men hecht daar echter geene waarde aan. De gemeenteraad van Weenen heeft het noodig geoordeeld de regeering te wijzen op de moeielijkheden waarmede de nijver heid te kampen heeft, en vraagt handelstrac- taten met Rumenie en Turkije, om nieuwe débouchés te kunnen openen voor de Wee- ner artiken. Nu reeds beginnen zich teeke nen van ontvolking dier stad te vertoonen wat aan de hooge belastingen toe te schrij ven is want nu reeds bedraagt per hoofd de belasting te Weenen 30 gulden meer dan de inwoners van Berlijn betalen. Nog openbaart zich daar eene beweging tegen den termijnhandel in granen, die de landbouwers met ondergang bedreigt daar nu de prijzen aan eene rijzing en da ling onderhevig zijn geworden die door het artikel zelf niet beheerscht wordt. Roos kleurig ziet men dus te Weenen de toekomst niet in. De politie heeft in Bohemen verscheide ne honderden exemplaren eener anarchistische brochure ontdekt en in beslag genomen, als mede een anarchistisch blad. Er is een pre mie van 100 florijnen uitgeloofd voor het ontdekken van de verkoopers dezer geschrif ten welke uit Saksen afkomstig zijn. De „Dailey News" meldt uit Romedat .Crispi bij zijn terugkeer zijne bevrediging uitdrukte over de uitkomsten zijner reis, en de overtuiging uitsprak, dat de Europee- sche vrede vooreerst niet gestoord zal wor den. Intusschen zullen twaalf nieuwe regimen ten artillerie in de voornaamste steden van Italië worden gevormd. Het heeft nog niet veel van een algemeene Europeesche ont wapening. Uit Konstantinopel meldt mendat de sultan de leening der regeering van Kreta groot T. jf. 60,000 bekrachtigd heeft, eti dat er aldaar spanning bestaat tuschen Italië en de Porte wegens Massowah. De Italiaan sche ambassadeur had dienaangaande een heftige woordenwisseling met een hoogge plaatst en Turkschen ambtenaar velen ver wachten dientengevolge de terugroeping van den Italiaanschen vertegenwoordiger. De Spaan sche gezant tracht het geschil bij te leggen. De Standard meldt uit Konstantinopel, dat de Turksch-Perzische grensforten-quaestie waarin Engeland zich mengde, alsnog onop gelost ismiddelerwijl staan de fortwerken stil. De sultan wil de bemiddeling van den hertog van Edinburg, die daar vertoeft, inroepen. waren van eene streng aristocratische club op de badplaats. Ter gelegenheid van den optocht van Notre-Dame-au-Rouge, te Brussel, is een droevig ongeluk voorgevallen. Op één der wagens in den stoet zetelde hoog de „Onze lieve vrouw", voorgesteld door eene juffrouw Bydecke, omgeven door een twintigtal jonge meisjes in het wit. Deze wagen is omgevallen en allen zijn op de straatsteenen terechtge komen met het gevolg dat raej. Bydecke een been gebroken heeft, en bijna alle kleine meisjes min of meer zwaar gekneusd zijn. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Ostende in eene villa ingebroken en behalve uit de slaapkamers der zes bewoners, alles, wat slechts eenige waarde heeft en ge makkelijk vervoerbaar wasmedegenomen. Zoo iets komt meer voor, en deze dieistal op zich zelf is dan ook minder merkwaardig. Maar wel merkwaardig is het, dat drie daders, die deswege in hechtenis genomen zijn, leden Een poging tot moord is Dinsdagnamiddag gepleegd in een der bureaux van de kanse larij der Duitsche ambassade te Parijs. Sedert acht dagen kwam een man van ruim vijftig jaar dagelijks nu eens de eene dan weder de andere inlichting vragen. Telkens werd hem de gewenschte opheldering verschaft, hetgeen den man blijkbaar speet, daar hij steeds on tevreden vertrok. Dinsdagmiddag kwam hij voor de achtste maal en de ambtenaar maakte hem hierop opmerkzaam. Onmiddellijk haalde de onbekende een groote revolver uit den zak, en schoot op den ambtenaar. JDe kogel ging rakelings het oor van den ambtenaar voorbij en kwam in het bureau terecht. Op het hooren van een schot snelden verscheiden personen toe, die den moordenaar grepen. Onder het uitroepen eindelijk heb ik er toch een gedood! liet hij zich gewillig medevoeren. Het bleek zekere Henri Garnier te zijn, die een Duitscher heeft willen dooden om aan zijn haat tegen de Pruisen lucht te geven. Door den oorlog van 1870/71 heeft de man alles verloren, wat hij had, en sedert leeft hij in armoede. Volgens zijn eigen verklaring was 's mans bedoeling een Pruis te dooden en daarna zich zelf om het leven te brengen. Wanneer het schot den man getroffen had, zou de moordenaar toch het doel gemist hebbendaar de ambtenaardien hij voor een Duitscher aangezien heeft, een Fransch- man was, beambte bij de prefectuur, die op het oogenblik aan de Duitsche ambassade ten behoeve der passen werkzaam is. De Berlijnsche bladen vatten het voorval zeer koeltjes opzij houden den dader voor krankzinnig en vragen alleen ot hij door het lezen van Parijsche ophitsende bladen dan wel uit haat tegen Duitschland het ver standelijk evenwicht verloren heeft. De stel selmatige ophitsing tegen buitenlanders, zoo als Duitschers, Italianen en Belgen, is weinig geschikt om tot het bezoek van de wereld tentoonstelling in 1889 uit te lokken. De Figaro meldt het volgendePrinses Clementine tracht een huwelijk tot stand te brengen tusschen prins Ferdinand van Bulga rije en prinses Louise van Parma. Men tracht eene ontmoeting te bewerkstelligen tusschen prinses Clementine en de czarine. De bloem blijft bij de Fransche partijen steeds een geliefkoosd teeken. De Orleanisten hebben zich thans de roos tot symbool ge kozen en de hertog d'Audiffret-Pasquier droeg dan ook een gouden roos in het knoopsgat toen hij zijn jongste speech op 't feest van den graaf van Parijs hield. Een 1500 zulke roosjes zijn vervaardigd om daarmede de trouwste vrienden van de Orleanistische par tij ten dienste te kunnen zijn. Vroeger was de anjelier de lievelingsbloemmaar sedert de Boulangisten zich daarmede tooien, is de „rose de france" ontdekt. Men heeft nu de royalistische roos, het bonapartistisch viooltjede boulangistische anjelier en de revolutionaire en socialistische goudsbloem. De opportunisten en radicalen zijn niet „bloemrijk", zij vergenoegen zich met een driekleurige sjerp. De buskruittabriek van Grücera, te Cadix, is in de lucht gesprongen, tengevolge van de onvoorzichtigheid van een der werklieden, die met een brandende sigaar te nabij het kruit kwam. Er zijn verscheidene gewonden. De luchtreiziger Simmons verloor Maandag bij het nederdalen van zijnen ballon nabij Wiltham, in Essex, op jammerlijke wijze het leven. Het schuitje bleef in eenen boom hangen en sloeg vervolgens met geweldige kracht herhaaldelijk tegen den grond. Twee liefhebbersdie mee opgestegen waren, zijn er met eene beenbreuk en kneuzingen afge komen. Een treurig geval van moord wordt door de Engelsche bladen vermeld. Majoor Hare, te Surbiton, is door zijn tweeden zoon doodgeschoten. De jonkman, die zich slecht gedroeg en zelfs gevangen gezeten had, was zeer verbitterd tegen zijn vader, en had ge dreigd hem te dooden. Hij wachtte Zondag avond den majoor op, toen deze uit de kerk kwam, en volvoerde zijn bedreiging. Onmiddellijk na het plegen van zijn mis daad doorschoot de moordenaar zichzelf. De majoor was terstond dood; zijn zpon stierf binnen weinige oogenblikken. „England's only general",lord Wolseley, heelt in het September-nummer van de „Fortnightly Review" een lezenswaardig opstel geleverd over krijgsmansgenie. Daarin be handelt hij Caesar, Marlbourough, Napoleon Wellington Lee en Von Moltke en in het voorbijgaan onderwerpen als„de invloed van helden op de geschiedenis", de „dich ters en soldaten", „de legers der toekomst" enz. Merkwaardig is hetgeen hij schrijft om trent „den naderenden ondergang van En geland". Daar klaagt hij (na herinnerd te hebben hoe Europa tot tweemaal toe her stel van vrede en vrijheid te danken had aan het genie van Engelsche veldheeren (Marlborough en Wellington) over „de stel ling, tot welke eene ziekelijke en phariseïsche philanthropic ons sedert heeft doen zinken". „Destijds", zegt hij „waren wij heeren van de zeeen onze erkende militaire kracht gaf ons in de wereld eene macht en eenen in vloed dieterwijl zij streelend waren voor onzen trotsons in staat stelden tot het grondvesten van ons ontzaglijk rijk en groo- telijks bijdroegen tot bevordering van het wel zijn der menschheid. Tegenwoordig echter verwoest een stroom van anarchistische democratie, over Engeland losgelatende grondslagen van militaire en maritieme krachtop welke onze duurzaam heid als natie rust. Mèt die verwoesting zullen honderden millioenen aan geld thans in Britsche ondernemingen belegd overgaan in de handen van een an der volkmet een bewind, dat sterk genoeg zal zijn om de orde te handhaven en het eigendomsrecht te beveilingen tevens sterk genoeg in eenen militaire zin, om het hoofd te bieden aan buitenlandsche vijanden." Met het oog op de aanstaande verkiezingen voeren de partijbladen sedert eenige dagen eene scherpe taal. Inzonderheid zijn de ultra conservatieve bladen heftig anti-Semitisch zoodat men eene nieuwe anti-Semitische beweging vreest, te meer daar de Kreuzzei- tung, die nog altijd als het bevoorrechte orgaan van het keizerlijke hof beschouwd wordt, aan het hoofd der agitatie staat. Daarentegen beweren andere bladen, tot weerlegging van het vermoeden, dat de jeug dige keizer stilzwijgend het anti-semitisme billijkt, dat hij woordelijk het volgende ge sproken heeft: Ik ken alleen vrienden van het vaderland en tegenstanders van onze gezonde ontwikkeling. Niemand zal mij de gedachte toeschrijven van den tijd in zijn loop te willen doen teruggaan. Integendeel, het is de trots der Hohenzolleren over het edelste en bezadigdste en tevens zedelijkste volk te regeeren; die dat miskent en de gemoederen tegen elkander ophitst, tot welke richting hij moge behooren, heeft nooit op mijn bijval te rekenen. Er is waarlijk wel wat ernstigers te doen. Stöckers's Reichsbode is over deze mede- deeling zoo verbitterd, dat het blad die ge heele uiting eene even opgeblazene als drieste joodsche vinding noemt. De National Zeitung verzekert intusschen

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1