Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. De heer Mombers„Is er geen reglement op de weekmarkt? Hoe gaat dat moet men daar betalen naar ingenomen plaatsruimte. Ik heb wel eens gehoord dat men betalen moet tot zelfs voor 't kleinste mandje." De voorzitter„Natuurlijk." De heer Verbunt: „Er zijn voldoende be wijzen, dat adressant in zijne zaken door de handelingen van den burgemeester benadeeld is, en iedereen weet, dat dit alleen een ge volg is van particuliere veete. Ook heeft Bogaerts nooit steun gevonden bij zijn po litie, wanneer het gold marktgeld in te vor deren van onwillige lui." De voorzitter„Ik geloof wel dat de bur gemeester den marktmeester zou steunen als hij dit hem vroeg.'' De heer Verbunt„Als Mijnheer te spre ken is." De heer Mombers„Op 't oogenblik ben ik tegen schadevergoeding, omdat ik de zaak eerst goed wensch te onderzoekenals 't blijkt dat er werkelijk schade is toegebracht, dan is 't wat anders." De heer Ficq„Dan kan de burgemeester zich verdedigen tegen het hem ten laste ge legde en daarna kan de raad besluiten." De heer van der Heijden„Bogaerts zal nu niets krijgen en natuurlijk dati ook niet." De voorzitter„Zullen wij de zaak dan aanhouden De heer van der Heijden „Hou maar aan danmaar een feit is 't, dat ge nooit ergens een burgemeester zich zoo gek zult hebben zien aanstellen, dat hij zich, evenals de onze, met oliebollenkramen bezighoudtoveral doet dit de marktmeester of de commissa ris van politie. De voorzitter„De burgemeester is zelf commissaris van politie." De heer van der Heijden„Hij is hoofd der politie en een commissaris is dit niet in alle geval is 't ver beneden de waardig heid eens burgemeesters, en vroeger was dit dan ook steeds aau den marktmeester op gedragen." De voorzitter: „Voor zoover mij bekend is, heeft er nooit iets tusschen den burge meester en Bogaerts plaats gehad en nooit zijn er door den marktmeester klachten in gediend bij het dagelijksch bestuur over de handelingen des burgemeesters of weige ring van steun." De heer van der Heijden „De menschen weten wel tot wie zij zich moeten wenden." Met algemeene stemmen wordt besloten de zaak aan te houden. Ten slotte vraagt de heer Mombers hoe het zit met de haven in verband met de werken van den nieuwen Maasmond. Wordt er niets meer gedaan om een schutsluis te krijgen Men hoort niets meer daarvan. De voorzitter vermeent dat binnenkort de commissie op audiëntie zal gaan en de zaak met alle kracht zal aanpakken. De voorzitter sluit de vergadering. De Londensche „Standard" bevat den vol genden uitval aan het adres van het Russi sche rijk in een artikel naar aanleiding van de rondreis van den czaar door de zuide lijke provinciën van zijn rijk: „Wanneer de Europeesche staatslieden niet volkomen over tuigd zijn van het gevaar, gelegen in Rus- land's militaire reuzenmacht en niet gemeen zaam handelen, om tegen dezen steeds toe- nemenden gletscher sterke wallen op te wer pen, dan zal hunne kalme berusting ons voeren tot een dag, waarop al het edele en goede in de beschaafde wereld zal worden vernietigd, en vrijheid, vrede en ontwikke ling geheel ten gronde zullen gaan, gelijk een Zwitsersch dorp onder de macht eener lawine verdwijnt." Klinkt deze tirade wat zonderling, terwijl alle vorsten bezig zijn vreedzaam met hunne troepen manoeuvres uit te voeren, die zelfs door keizer Frans Joseph werden afgecommandeerd, omdat het zoo regende, van Engelsche zijde is er wel grond voor met wantrouwen Rusland gade te slaan, daar de czaar door oefeningen met een macht, grooter dan Neerland's leger in oorlogstijd, de overige Europeesche staten tracht te imponeeren en onderwijl in Azië den generaal-majoor Prjevalsky naar het heet eene wetenschappelijke reis door Thibet laat ondernemen, die samenvalt met de invasie der Thibetianen in Britsch-Indië, welke on dernomen wordt op eene wijze, die eerst verbazing wekte, daar men bij een onbeschaafd volk zooveel taktiek niet verwachtte. Men vermoedt nu dat de Russische generaal zijne medewerking verleent. Engelsche bevelheb bers betwijfelen zeer of de Thibetiaansche legeraanvoerders wel zoo juist het beste punt hadden kunnen weten om de kolonie binnen te dringen; waar nu de Thibetianen aanvie len ligt het zwakste punt, de route over Af ghanistan uitgenomen, die echter aanmerke lijk versterkt is. Uit Spanje wordt gemeld, dat de gezond heidstoestand van den jongen koning Alfonso III, veel te wenschen overlaat; als vele jeugdige kinderen lijdt hij in de ingewandjes en wel zoo ernstig, dat men op maatregelen bedacht is, ook na zijn verscheiden de rust in Spanje te verzekeren. Het huwelijk van Don Jaime met de prinses van Asturië, die na den koning rechthebbende op den Spaan- schen troon is, zou reeds een middel wezen daar Don Carlos verklaard heeft ten behoeve van zijn zoon afstand te willen doen van zijne aanspraken op de kroon van Spanje. De pauselijke gezant bij het Spaansche hof kardinaal Schiaffino, is ernstig voor het slui ten van familievrede geporteerd en vertoeft op dit oogenblik bij koningin Isabella te Schlangenbad om ook deze voor het plan te winnen. De Fransche regeering betuigde openlijk hare ingenomenheid met den spoed, waar mede de marine zich strijdvaardig wist te maken. Het bleek dat in vijf uren de vloot zee kon kiezen, terwijl onder het keizerrijk in 1866 eerst achttien dagen na het bevel van hooger hand de vloot gereed was. De ruzie tusschen Jonathan en John Buil begint hare vermakelijke zijde te krijgen; in antwoord op de uitdaging van de Standard, welk blad aanraadde de vloot eene demon stratie voor Nevv-York te laten maken, ant woordt het New-Yorksch blad The Sun met de bombastische verklaring, dat wel is waar de Amerikaansche staten zonder middelen van tegenweer open liggen voor iederen vij andelijken aanval, doch dat een bombarde ment van New-York een wraaklust bij de Amerikanen zou opwekken, die slechts vol doening zou vinden in de geheele vernieti ging van het Engelsche rijk. De Engelsche vloot zou Queenstown niet kunnen bereiken, daar zij terug gehouden zou worden door den opstand in Ierland, dat terstond onaf hankelijk verklaard zou worden, na den eersten aanval van de Engelschen op Amerika. De Engelschen zoowel als de Amerikanen zijn te goede kooplieden om kwestiën gewa penderhand uit de wereld te helpen en bo vendien zal Engeland zijne macht in Europa niet verminderen, nu het ieder oogenblik ge roepen kan worden in de Middellandsche Zee eene rol te spelen. De Vereenigde Staten schijnen echter niet bevreesd zich in moeielijkheden te begeven, want de immigratie van Chineezen werd daar eenvoudig verboden, iets waarover de Chineezen denkelijk wel een hartig woord zullen te zeggen hebben. De bevolking der Fransche zeehaven St. Nazaire heeft de officieren van het Russisch eskader daar ter reede buitengewoon enthou- siasbsch ontvangen. De stad was versierd en geïliumineerd bij de offtcieele ontvangst op het stadhuis. Naar aanleiding van dien zij medegeeld, dat de verhoudingen tusschen Petersburg en Berlijn na het keizerbezoek niet zoo hartelijk zijn als men van Duitsche zijde wel wenschte. De czaar heeft weder eenige maatregelen goedgekeurd, strekkende om den Duitschen invloed in de Oostzee- provincien te fnuiken. De katholieke gods dienst wordt grooter vrijheid toegestaan dan de luthersche, die bemoeielijkt wordt, door dien de Duitsche predikanten uitgenoodigd worden te repatrieeren. De czaar schijnt zich geheel aan zijne personeele onafhankelijke politiek te houden. Uit Weenen wordt medegedeeld dat kei zer Wilhelm II het noodig geoordeeld heeft een eigenhandig schrijven te richten aan keizer Franz Joseph, waarin hij .een uitvoe rig resumé geeft van het verhandelde te Pe terhof, om den Oostenrijkschen keizer te be wijzen dat daar niets besloten is, strijdig met het verbond der beide rijken. Van aaneensluiting en eensgezindheid der republikeinen bij de weder-opening der ka mers is nog weinig te zien, wel wijst alles er op dat zij meer verdeeld zullen zijn dan ooit. Ferry heeft zich krachtig tegen grondwets herziening verklaard en heeft zich daardoor blootgesteld aan heftige aanvallen van de geheele radicale pers. De Rep. frang., het orgaan van Ferry, heeft daarop geantwoord, dat de republikein- sche regeeringspartij niets vuriger wenscht dan vereeniging, maar niet ten koste van grondwetsherziening. De geruchten van cholera in het fort Rosly-sous-Bois, bij Parijs, blijken gelukkig in zooverre onjuist te zijn, dat het geen cho lera is maar typheuse koortsen, die tot de ontruiming vau het fort hebben geleid. De Franschen beginnen aan te drin gen op vrijen invoer van hun vee in Enge land. Thans is het Fransche vee daar ge heel en al uitgesloten. De heer Dampierre, voorzitter van de landbouwmaatschappij heeft het onderwerp onder de aandacht van den heer Goblet gebracht. Deze antwoordde dat de onderhandelingen gevoerd worden. Het Journal des Débats beschuldigt de Engelsche regeering ronduit van protectio nistische beweegredenen. Bij het spoorwegongeluk tusschen Dijon en Blaisy. dicht bij Velars, waarvan wij in ons vorig nummer gewag hebben gemaakt, worden negen personen genoemd als omge komen, vijftien als zwaar gekwetst en vijf anderen als minder zwaardoch volgens andere berichten is deze lijst niet volledig. IJselijke tooneelen zijn hierbij aanschouwd, nog verhoogd door de duisternis, waarin de overlevenden een tijdlang verkeerd hebben, want door den schok waren alle lichten uit gedoofd. Het gekerm en de kreten vol tooiden het verschrikkelijke tafereel. Er wa ren onder de gekwetsten, die de dooden hun lot benijdden Sommigen hunner konden tenauwernood verwijderd worden, zoozeer waren zij verminkt. Er waren reizigers, die in hunne rijtuigen als gevangen waren, daar zij beklemd zaten tusschen hunne afdeeling en de rijtuigen, die van Dijon komende, te gen den gederailleerden trein in volle vaart waren aangerend. Gedurende eenige uren had men niets voor deze personen kunnen doen. De vrouw van een officier toonde in den vreeselijken toestand eene zeldzame te genwoordigheid van geest. In de duisternis haalde zij een doosje met lucifers uit haren zak en stak daarmede haren zakdoek en ver volgens haren stroohoed in brand om zich licht te verschaffen. Ontzettende werkelijk heid, die zich toen voor haar openbaarde Zij vond haren man en haar kind, dat zij in een hoek geplaatst had, gedood. Het kind haar eenige spruit, was al slapende de eeu wigheid ingegaan. Gelijk gewoonlijk bij dergelijke rampen, hebben ook hier wonderbaarlijke reddingen plaats gehad. De machinist van den gede railleerden trein werd gedood, en de stoker naast hem bleef ongedeerd. Een gewezen ordonnans-officier van Napoleon III, die zich in een slaapwagen bevond, heeft zonder let sel het rijtuig verlaten, dat verbrijzeld werd. Hetzelfde geluk is te beurt gevallen aan den heer Nisard, onder-directeur bij het minis terie van financiën. Onder eenige op elkaar gestapelde wagens heeft men een kind sla pende te voorschijn gehaald. Toen het ont waakte lachte het - Sedert eenige dagen is er eene arbeid- staking ontstaan onder de aardwerkers van den spoorweg van Limoges naar Brive, als gevolg van een eisch om hooger loon, dat niet toegestaan werd. Eene bende werksta kers heeft hierop Brive, in het departement Corrèze, verlaten en zich naar Limoges, de partement Haute Vienne begeven, waar zij door de voorspiegeling der leiders een goed terrein voor de agitatie dacht te vinden, en als zeker gevolg daarvan hooger loon. Maar groot was de teleurstelling der honderden arbeiders die den raad hunner leiders op gevolgd hadden. Zij leden te Limoges gebrek, en keerden ten slotte naar hunne familien, meer berooid dan zij gegaan waren, terug. Toen nu de vrouwen hunne mannen in dien toestand zagen terugkomen, staken zij het hoofd op, niet tegen de menners, die hare mannen bedrogen hadden, maar tegen de overheid. Een troep mannen en vrouwen, de vrouwen voorop, trok van Gaucher en Saillant naar Allassac, om aldaar de werk tuigen in de werkplaatsen te vernielen. De tot handhaving der orde aanwezige militairen sloten den woedenden hoop den toegang af. Daar de vrouwen in de voorste rijen waren, weken de soldaten terugdoch verscheidene personen, onder welke zes vrouwen, werden niettemin gewond. Ook in andere plaatsen van het departe ment Corrèze is het tot botsingen gekomen tusschen de militaire macht en de werksta kers met hunne vrouwen. A.llemane, een der hoofden van de op ruierspartij te Parijs, is te Limoges aange komen, waar hij in eene vergadering eene allerheftigste rede heeft gehouden. Van Li moges zou hij zich naar Allassac begeven om aldaar zijn werk voort te zetten. Te Madrid zijn berichten ontvangen om trent een cycloon, die op Havanna heeft ge woed. Een Spaansche kanonneerboot is gezonken en negen man, waaronder de commandant, zijn verdronken. Te Sagna, waar vijftig personen zijn om gekomen, is de materieele schade aanzienlijk. Het dorp Puebla-Mueva is geheel vernield. Doordien de telegraaflijnen allerwegen zijn afgebroken, ontbreken van andere gedeelten van het eiland de berichten. De moorden te Londen. Sedert een paar maanden zijn te Londen achtereenvolgens op de gruwzaamste wijze verscheidene moorden gepleegd. Zaterdag ochtend is in Whitechapel weder eene vrouw vermoord gevonden onder omstandigheden sterk gelijkende op die welke de onlangs plaats gehad hebbende misdaden van gelijken aard in dezelfde buurt vergezelden. In al deze gevallen was het slachtoffer eene laag- gevallen vrouw, en ging haar gewelddadige dood vergezeld van gruwelijke wreedheid, tijdens het leven of onmiddellijk na den dood begaan. Maar de bloeddorstigheid van dezen moor denaar lijkt wel haar toppunt te hebben be reikt in den gruwelijken doodslag Zaterdag in den vroegen ochtend gepeegd op eene vrouw, die in de buurt als Dark Annie bekend stond, doch wier juiste naam Shifney schijnt te wezen. De een roodhuid of negerkoning waardige barbaarschheid toonde zich in de vreeselijke mishandeling van het lijk te walgelijk om te vermelden. Zoo werd Annie Shifney ontdekt in het achterhofje van een gemeen slaaphuis der Hanbury-street. Zoomin als bij de vorige geheimzinnige moorden in den naasten omtrek is de dader gevonden. Wie is hij Dè,t is het 'akelige probleem dat geheel Londen thans in span ning houdt. Algemeen wordt gegist, dat men hier te doen heeft met één persoonen in derdaad wettigen de bijkans gelijksoortige omstandigheden der vier moorden in White chapel dat vermoeden. Doch wie hij ook zijhij moet gevonden en voorloopig onschadelijk gemaakt worden. Op den grauwen wand, rood van het daarop gespatte bloed der verslagenelas men een verschrikkelijk dreigement van den moorde naar in zwarte letters geschreven V ij f Nogvijftien!!!En dan geef ik mij gevangen!!!! Het is te hopendat dé justitie aan dit bloedige pochen het zwijgèn opleggen die afschuwelijke bedreiging van een waanzinnige verijdelen moge. Whitechapel en Spitalfields zijn slecht befaamde buurten. Misdaden zijn er niet schaarschen het menschelijk leven weegt er niet zwaar, maar zulks kan geen grond wezen om deze bloedige raadsels onopgelost en den moordenaar ongestraft te laten. Het is duldeloos dat er eene vrouw in eene volkrijke buurt der Brit- sche hoofdstad op klaarlichten dag aan stuk ken gesneden wordt zonder dat de politie den dader grijpe. Deze opeenvolgende moor den hebben een onbeschrijfelijke opschud ding in oostelijk Londen teweeggebrachten de verschrikkelijkste, tevens de onwaarschijn lijkste geschiedenissen doen de ronde. Eene menigte agenten en dienders zijn het district binnengeruktmaar aangezien zij met hun allen niets schijnen te kunnen doen heeft de burgerij der wijkenwaar zij ondersteld worden de wacht te houden, geen vertrouwen in hen. Men wil een eigen comité van waak zaamheid benoemen om 's nachts te spieden en te loeren. De paniek is dus groot, voor al onder' de vrouwen die, uit den aard van haar ongelukkig bedrijf, 's nachts veel over straat moeten gaan. Inderdaad is vóórhaar het gevaar groot. Te verwonderen is het, dat dergelijke misdaden niet méér voorkomen. Bij de moorden in Whitechapel schijnt roof niet de hoofddrijfveer te zijn geweest. Toch is het waardat Annie Shifney ringen aan de vingers droeg, welke met geweld zijn ver wijderd. Omtrent de vreeselijke vulcanische uit barsting te Bandaisan in Japan15 Juli 11., worden thans in Engelsche bladen uitvoerige bijzonderheden medegedeeld. Op den morgen van dien dag werden de inwoners tusschen de 6000 en 8000 men schen verschrikt door een buitengewoon hevigen schok van aardbeving. Zij vluchtten in groote ontsteltenis uit hunne huizen en gingen op weg naar den voet van den berg; eenigen namen van hunne kostbaarste have medemaar de meesten snelden radeloos en schreeuwendmet het eenige doel het leven te redden de steile berghelling af, die voort durend schokte onder hunne voeten. Daar stijgt plotseling uit den top van den berg, onder een ontzettend donderend geraas, eene groote zwarte rookzuil op die de lucht ver duisterde. De meeste der vluchtelingen stonden bij dat schouwspel stilen vielen f in stomme ontzettingop den schuddenden grond. De lucht werd steeds duisterder, de grond golfde onder henals een zee het geraas werd steeds heviger, verstikkende gassen stegen op; de rookkolom spreidde zichals een regenschermover den gehee- len horizon uiten weldra viel er een regen neder van heete aschgloeiende steenen zwavelstroomen kokend water enz. op de ongelukkigen, van welke slechts weinigen al kruipende over den schuddenden grond poog den te vluchten en die voor het meerendeel op den grond lagen. Honderden werden al aanstonds gedood. Het was een schouwspel als uit Dante's Hel. Huizen en boomen brandden; rondom de dooden en gewonden en uit spleten in den grondsprongen fonteinen van vuur water en asch. Zware boomstammen werden uit den grond gerukt en door de lucht ge slingerd en velen, die niet door rotsblokken werden getroffen of onder de asch begraven, werden door de vuurfonteinen omhoog ge worpen en vielen, onkenbaar verminkt, ouder hunne lotgenooten neder. De uitbarsting duurde twee uren. Onder de geredden is een vrouw die vluchtte met haar kind op den rug, maar die, toen zij in veiligheid kwam, slechts een on herkenbaar verminkt lijkje meebrachtde kleine werd onder weg door een gloeienden steenbrok gedood. De vrouw zelve was on gedeerd gebleven. De gewonden wier aantal grooter is dan dat der dooden, werden in een groot gebouw te Inanaskiro onder dak gebracht. Velen zijn treurig verminkt. Vijf mijlen in den omtrek van den berg is alle plantengroei vernield. Den 5 dezer is het Duitsche oorlogschip Möwe naar Tonga opgestoomdalwaar de overdracht van het bestuur aan de Duitsche Oost-afrikaansche maatschappij zou plaats hebben. Eene bootdie des namiddags naar land werd gezonden ter kennisgeving, moest terugkeeren omdat zij zonder bekende re denen door de inlanders werd beschoten. Den volgenden ochtend werden twee booten

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2