Duitschland. Oostenrijk, BINNENLAND. middelen den trek naar «sensatie» naar overprikkeling der lagere aandoeningen, te voeden en aan te moedigen. Men maakt onwillekeurig eene vergelijking tusschen de huidige teekenen des tijds in dit opzicht, en die van de laatste dagen von Rome en men deinst iterug voor de gevolgtrekking. Aan boord van de stoomboot Pembroke Castle, in de dokken te Kaapstad, is een brand uitgebroken in de kolenbergplaats. Tien koelie's stikten in den rook, voor men hun te hulp kon komen. Drie matrozen en drie officieren, die hen poogden te redden werden door den rook bedwelmd, en ver keerden eenigen tijd in levensgevaar. In Nassau hebben eenige vrij ernstige on- geregeldhen plaats gehad naar aanleiding van de legeroefeningen aldaar. Een aantal boe ren verbitterd door de vrijpostigheid en de uitspattingen der in de dorpen ingekwartierde soldatenhebben, toen de militaire overheid hun geen recht wilde verschaffen, een deta chement huzaren omsingeld en vele manschap pen door geweerschoten of messteken ge wond. Een onderofficier werd gedood en verscheidene soldaten zijn zwaar gekwetst. In een ander dorp werden bij een dergelijken aanval 6 infanteristen gewond. Er zijn een aantal personen in hechtenis genomen. Tot dusver waren de telefonische ver bindingen op grooten afstand in Duitschland verboden. De eerste is thans in gebruik ge nomen namelijk de lijn van Berlijn naar Breslau360 kilometers lengte. Te Kevelaar waren in den nacht van den 8en op den 9 en September meer dan 10,000 pelgrims gelogeerd. Velen hadden geen logies kunnen bekomen en hadden den nacht in te veld staand hooi doorrgebracht. In het vreeselijke gedrang waren den 8en Sept. aan 7 dames door zakkenrollers de por- temonnaies ontrold. In alle kerken was met groote letters de waarschuwing aangeplakt: „Men wachte zich voor zakkenrollers." Keizer Wilhelm van Duitschland heeft zijn komst te Weenen in den morgen van 4 Oc tober officieel aangekondigd. Zijne majesteit zal als gast van keizer Franz Josef zijn in trek nemen in het keizerlijk kasteel te Schön- brunn. In Tyrol zijn verscheidene stroomen uit hunne oevers getreden. Te Innsbrtlck en Lan- dek staan de benedenverdiepingen van ver scheiden huizen onder water. De treinen van den Vorarlberg-spoorweg staan stil op den Brennertusschen Bozen en Roveredo. Innsbrück wordt met overstrooming bedreigd; Bregenz staat onder waterwaarbij menschen levens te betreuren zijnTrente is eveneens geïnundeerden bovendien van verlichting verstokenomdat de gasfabriek overstroomd is. BEKENDMAKINGEN. Het eerste kwartaal-kohier voor de prov. belasting op de paarden en andere trekdieren, dienst 1888/89, is door ged. staten invorder baar gesteld en tot 21 September a.s. ter secretarie alhier voor eenieder ter inzage nedergelegd. De rekening van ontvangsten en uitgaven der gemeente Waalwijk over 1887 is den raad aangeboden en, ingevolge art. 219 der gemeentewet, gedurende 14 dagen (tot 27 September) voor eenieder ter secretarie ter inzage nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar gesteld. V r ij d a g a. s., paarden- en beestenmarkt met uitloving van premiën. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 16 dezer, des midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak77 van Waalwijk en Bezooienop de zaal n Musis Sacrum." 1. Aubade De Vliegh. 2. Saüls lierzang. Gevaert. 4. Sangersmarsch. Genée. WAALWIJK, 15 Sept. 1888. Wij vestigen bij deze de aandacht van be langhebbenden op de oproeping der teeken schoolcommissie betreffende de aangifte van nieuwe leerlingen. Wij vertrouwen dat iedereen doordrongen zal zijn van het groote nut dezer instelling en er dus algemeen gebruik van zal worden gemaakt. Het kantoor van den ontvanger der registratie, alhier, is voortaan open van voor middags 9 tot namiddags 4 uur. De liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien had heden het genoegen, van den heer R. Hol te mogen ontvangen, een haar toegezegd koor, door den genialen componist samengesteld en aan haar opgedragen. Onderstaand artikel nemen wij over uit de Rozendaalsche „Grondwet." „Buiten de kermisvermaken heelt het aan muziek en zang deze week niet ontbroken. Vooral de uitvoering in den Burgerkring, op jl. Zaterdag door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, met welwillende medewerking van den beroem den barytonzanger, den heer Willem C. Dec kers, gegeven, is buitengewoon geslaagd. De trouwe opkomst van leden met fami lie bewees maar al te zeer, dat men de uitvoeringen in den Burgerkring, door het beleidvolle bestuur dier sociëteit aangeboden, zeer op prijs weet te stellen. We moeten bekennen, dat allen om het meest hebben genoten en er zich uitstekend hebben gea museerd. De opgevoerde zangstukken door de liedertafel „Oefening en Vermaak" waren onberispelijk schoon, die van den gevierd en barytonzanger, den heer Willem C. Deckers, keurig en fijn. De gulle toejuichingen en het krachtig ap plaus na ieder nommer bewees, dat men de schoone uitvoering ten volle waardeerde en het schoone op prijs stelt, hetgeen dan ook den vermaarden barytonzanger en de lieder tafel alle eer aandoen. Den directeur der liedertafel, den heer Frans de Cortie vooral komt een woord van lof toeZEd. heeft de liedertafel militaire- ment onder zijne macht en hanteert mees terlijk den dirigeerstok. Onder zoo'n be kwamen directeur kan het niet anders, of moet „Oefening en Vermaak" puik zijn. G,een wonder, dat na afloop van het pro gramma, den geachten voorzitter, na zijn hartelijken dank uit naam van allen aan den heer Willem C. Deckers, den directeur en leden der liedertafel te hebben betuigd, den gevierden barytonzanger, uit naam van het bestuur en de leden, in schoone bewoordin gen het eerelidmaatschap van de sociëteit Burgerkring aanbood. Een krachtig hoerah en een levendig enthousiasme hechtte het zegel op deze kernachtige woorden, die ook den heer Deckers zoo bezielde, dat ZEd., ten zeerste ingenomen met het hem aange boden eerelidmaatschap, den heer voorzitter onder een flinke buiging, voor de hem aan geboden eer hartelijk dank zegde. Zacht maar rein en fijn waren na deze plechtigheid de hartelijke woorden van den voorzitter der liedertafel. ZEd. kon het niet ontveinzen, dat Rozendaals burgerij, in wier midden hij zich thans bevond, en hem een aangenamen indruk hadden gemaakt in hem ten volle sympathiseerde. De hartelijke en vriendelijke ontvangst des morgens en des namiddags ondervonden, hadden hem ge troffen en bewezen maar al te zeer, hoe bestuur en leden met de liedertafel samen instemden en dat hartelijke vroolijkheid en gezelligheid in deze sociëteit den hoofdrol speelden. Met een hartelijk woord van dank aan bestuur en leden eindigde ZEd. deze schoone gevoelvolle woorden. Een woord van dank mogen we zekerlijk den heer Ferdinand Ingenhousz, te Waalwijk, en den voorzitter van Burgerkring niet ont houden. Aan hen toch komt het initiatief voor dit zoo welgeslaagde feest ton volle toe. Het overige van den avond werd onder de leden en eenige dilettanten van de lie dertafel gezellig doorgebracht, waarna men onder een genoegelijken indruk vroolijk huis waarts keerde. Het bestuur der sociëteit, door wiens toe doen de uitvoering zoo uitstekend slaagde, heeft alle eer van haar werk en verdient de achting en sympathie van al de leden. Vooral den ijverigen voorzitter, die van zijne edele taak bewust, niet stilzit de leden gepast ge noegen en vermaak te verschaffen, komt in zonderheid een woord van lof toe en kan het wel niet andersdan dat onder zijn goede leiding en onder zoo'n beleidvol be stuur, de Burgerkring moet groeien en bloeien» Blijkt hieruit, dat men in Rozendaal te vreden was over de liedertafel, ook dit ge zelschap spreekt met den meesten lof en de grootste voldoening over de vriendschappe lijke en sympathieke ontvangst te Rozendaal ondervonden. Verschillende leden hebben ons verzocht, namens hen, dank te betuigen voor de blij ken van waardeering hun zoo ruimschoots gegeven. Blijkens de in dit blad voorkomende advertentie, heeft de firma P. J. van Gils, alhier, in depót het Carbolineum Avenarius, eene bruine, olieachtige vloeistof, die hout werk, aan vocht en weder blootgesteld, op de eenvoudigste en goedkoopste wijze voor verrotting, paddestoelen enz. vrijwaart. Verscheidene bevoegde personen in ons land bevelen het Carbolineum aan, voor pa len, deurstijlen, vloeren, schuttingen en der gelijke. Een kon. besluit van den lOden Sept. in de Staatscourant opgenomen, bepaalt „De gewone zitting van de staten generaal wordt op Dinsdag 18 September 1888, des namiddags te één uur, in eene vereenigde vergadering der beide kamers geopend door eene commissie van onzentwege waartoe worden benoemd onze ministers, hoofden van ministerieele departementen." De „Maasbode" spreekt ten stelligste het gerucht tegen, dat bij de aanstaande be grooting door minister Mackay voorstellen zouden worden gedaan tot opheffing van twee rijkskweekscholen. Bij het algemeen debat over de voog- dijwet inzake prinses Wilhelmina, hield de minister van binnenlandsche zaken vol, dat de koningin meerderjarig werd door een hu welijk ook voor haar 18e jaar. De heer Roell ontkende dit ten stelligste als in strijd met de letter en de geschiedenis der grondwet. Beiden erkenden, dat de prac- tische beslissing kon wachten totdat het ge val zich voordoet. De heer van Houten wees op de onduidelijkheid in de regeling, volgens welke de goederen aan het vruchtgenot on derworpen zijn. De voogdijwet is ongewijzigd aangenomen met eenparigheid van stemmen. Het stoffelijk overschot van den luit.- geueraal Van Swieten is met den meesten eenvoud op de begraafplaats Eik en Duinen ter aarde besteld in tegenwoordigheid van eene breede schare militaire- en burgerlijke autoriteiten, waaronder de ministers van ko loniën en oorlog. Er werden geen redevoe ringen gehouden. De lijkkist was door een tiental kransen gedekt. De zoon; van den ontslapene bedankte voor de laatste eer zijn vader bewezen. Het graven van het kanaal bij Kiel ter verbinding van de Noordzee met de Oostzee, is aangenomen door onzen land genoot, den heer H. Wiegerink te Groenloo. De aannemingsom bedraagt in rond getal f7.000,000. Jl. Woensdagavond is terwijl de be woners afwezig waren door eene nog on bekende oorzaak afgebrand het huis met schuurtje van den schoenmaker V. R., in 't Loonsch Hoekje. Toen de bewoner omstreeks middernacht thuis kwam, vond hij zijne wo ning in eene ruïne herschapen. Huis en in boedel waren verzekerd in de Brusselsche maatschappij, Te Woensel bij Eindhoven zijn Dinsdag in korten tijd vijf huizen benevens de geheele inboedels een prooi der vlammen geworden. De huizen, toebehoorende aan den landbou wer C. Mutserswaren verzekerd, doch de inboedels niet. Het is gebleken dat een der bedienden van de «Koninklijke Nederlandsche stoom bootmaatschappij," te Amsterdam, belast met het uitbetalen van loon aan de werklieden zich sinds vele jaren aan oneerlijkheid heeft schuldig gemaakt ten nadeele der maatsch. Het daar aldus ontvreemde bedrag moet vrij aanzienlijk zijn, hoewel de hoegrootheid nog niet met juistheid is op te geven. De man bevindt zich in voorloopige hechtenis. Voor den naam der maatschappij wilde de directie de zaak in der minne schikken en vroeg schadeloosstelling de diefstal wordt op een kleine ton gouds (f 100.000) geschat doch daar de man slechts f 5000 wilde teruggevenwerd de politie van de zaak verwittigden de man gearresteerd. Deze maakte in den laatsten tijd van het genoten geld goede reizen, kocht huizen, ging met vrouw en kinderen naar eene badplaats enz. enz. Op de Nassaukade te Amsterdam, is moord en zelfmoord gepleegd onder de vol gende omstandigheden De conducteur der Amsterdamsche om nibusmaatschappij F. van Horn had zijn ont slag uit den dienst dezer maatschappij ge nomen, omdat de hoofdconducteur H. A. Ekkert, hem een zwaarderen dienst had op gelegd dan hij verkoos waar te nemen. Der gelijke dienstweigering schijnt, in meer of minder ernstige mate, reeds meermalen door Van Hom beproefd te zijn. Hij nam nu zijn ontslag vóór het hem gegeven zou wor den, met de bedreiging, dat hij er den hoofd conducteur Ekkert wel voor zou weten te vinden. Toen nu de hoofdconducteur Ekkert zijn dienst verricht had en naar zijne woning in de Jacob van Lennepstraat wilde gaan, stond Van Hom hem bij het Sophiapark op te wachten. Of er nog eene woordenwisseling heeft plaats gehad, is onbekend. Zooveel is zeker, dat Van Horn het pistool op zijn vroegeren chef aanlegde en dezen ia bout portant door drie schoten bijna onmiddeliijk doodde. Toen richtte hij het pistool op zich zelfhij plaatste den tromp in den mond en deed nog twee schoten, die levensgevaarlijk zijn. Het lijk van den verslagene en de zwaar gewonde Van Horn werden naar het Bui tengasthuis gebracht, waar ook laatstgenoemde is overleden. Onder Arcen (L.) werd de vorige week een persoon nit Roermond door een onbe kende die voorgaf rijksambtenaar te zijn op den weg staande gehouden en hem bevo len zijn valies te openen. De aangehoudene liet zich door den quasi-ambtenaar visiteeren doch bemerkte later dat hij bestolen was. Aan de politie te Venloo is het gelukt, den dief, J. Z., uit Maaslandaan te houden. A^vltonrdwijk, 15 Sept. Wij beloofden in ons vorig schrijven een uitvoerig verslag van de feestelijkheden der kermis te geven. Beginnen wij met de uitvoering der liedertafel „Tot bloei der toonkunst." Haar concert is uit stekend geslaagd. En koorstukken èn solo's èn quartett èn scènes, het werd alles even fijn afgewerkt. Een bijzonder woordje van lof komt toe aan Fantasie van Meyroos. Dit nummer vol moeielijkheden werd tot het einde toe met de meeste juistheid uitgevoerd, de opvatting was goed en het accompagne ment door den heer J. Vissers van Rotterdam keurig. Bij het einde der uitvoering sprak de burgemeester een hartelijk woord van dank voor de aangename uren hem en den toe hoorders geschonken; de president, hem be antwoordende, wees er op, dat het niet alleen eene aangename taak moest zijn de liedertafel te steunen, maar ook een plicht. Met een hij leve lang! ter eere van den burgemeester en daarna het koddige Snick Snack eindigde de eerste morgen. En nu de vliegerwedstrijd. The great attraction Hadden de kinderen al veertien onrustige nachten gehad in afwachting van den grooten dag, ook de ouderen waren vol verwachting. Dagelijks sprak men over het weer, over den wind, over den regen. Donker en mistig was dien morgen de lucht en vol bezorgdheid vroeg men elkander af, wat er van den vliegerwedstrijd kon komen; doch de lucht klaarde op en ten 10 ure bescheen de zon het terrein met haar groen en haar vroolijk wapperende vlaggen. Toch scheen de natuur een beetje spijt te hebben, dat ze mooi was: om half twaalf was er een bui en zag de lucht er uitalsof het nog wel 14 dagen regenen moest; gelukkig dreef deze bui echter weg en ten twaalf ure was hier en daar een blauw plekje in de lucht te zien. Zou er een vliegerwedstrijd zijn Het kon morgen weer regenen, overmorgen ook, enz. Vooruit dus maar het was immers droog Ten een ure zette zich de stoet in beweging. Onder het zingen van een vroolijk lied trok ken de deelnemers met hunne vliegers naar het terrein. Doch helaas, even buiten de Veldsteeg steekt de wind op, verscheurt ver schillende vliegers, waaronder ook den groot sten, een van 2 Meter hoogte; nog eenige mimffen later begint het te regenen, zoodat van vele vliegers de lappen en stukken er bij hingen. Wat nu? Het houdt op met regenen en de wedstrijd zal doorgaan. Stijf- selpotjes, vellen papier, touwtjes gaan rond en er werd hersteld, wat nog te verbeteren was. Eenige oogenblikken later staan de vliegers in de lucht. In een oogenblik tijds zijn enkele zoo ver uitgelaten, dat men ze nauwelijks met het bloote oog meer zien kon. Plechtig stijgt de eene omhoog om een oo genblik later met eene nog plechtiger buiging op den grond neer te vallen, Ver, ver weg staat de andere, die zal den prijs hebben Daar breekt het bot en weg is de vlieger en de prijs! Statig verheft zich daar die man met de handen in de zijden, met trots wijst de vader hem aan de toeschouwersnog verder moet hij gaan, nog meer bot moet gehaald worden, helaas, de man wart in het bot van een anderen vlieger, hij daalt neder, statig nog altijdmaar helaas, toen hij op geraapt werdwas hij zijn hoofd kwijt Deze en meer tooneeltjes hadden achter elkander plaats, te veel om aan te halen. Het slotnummer: de wedloop, had maar elf deelnemers. Er waren 10 prijzen voor dien wedloop; gunstige kans dus. Toch be reikten maar 4 van de elf het doel. No 1 liep overal door en in, sprong in een zeer diepe sloot, spartelde er door heen hield echter zijn vlieger goed vast en won den prijs, 's Avonds had in de school de plechtige uitreiking der prijzen plaats. Voor het hoogst staan der vliegers behaalde: No 1. H. van de Grindt; No 2. L. de Folter. Voor het verst No 1. Th. Pullens. No 2. P. van Cromvoirt. Voor de mooiste vliegers No 1. Th. van Leent Mz. No 2. P. van de Leur. Voor de grootste vliegers No 1. C. Mulders. No 2. L. Zeeman. Voor de kleinste vliegers No 1. J. van den Houdt. No 2. B. Kleijberg. Voor het vlug inhalen No 1. P. Leijtens. No 2. J. Lombarts. Bij den wedloop No 1. Th. Pullens. No 2. Th. van Cromvoirt. Voor het eerst doorbreken van het bot* L. Hesselberth. Na afloop hiervan werden aan de school kinderen prijzen uitgereikt voor trouw school bezoek. Met eene hartelijke toespraak van den burgemeester aan de ouders en de kin deren en na het zingen van toepasselijke liedjes eindigde dit feest. Niet spoedig zullen de kinderen dit feest vergetenzelfs zij, die ongelukken hadden met hunne vliegers, ver klaarden ons toch nog pleizier te hebben ge had. Een woord van dank aan den burge meester die het plan van den vliegerwedstrijd heeft ontworpen (en aan de commissie die het heeft uitgevoerd Red.) Een volgend jaar weer zoo iets! Ten slotte hebben wij nog te vermelden de uitvoering der tooneelvereeniging „Eens gezindheid." Zooals gewoonlijk werkte zij weer goed, en de keuze harer stukken was wel geëigend aan den dag. Het hoofdpunt was natuurlijk De Vrek eene omzetting van Molière's L'Avare. In het algemeen wérden de rollen goed afge speeld, niet het minst „De Vrek" zelf. Tot afwisseling werd door den heer Schrijner een piano-nummer gegeven, waaronder de Guil- laume Tell van Rossini. Zeer voldaan ging ook hier het publiek huiswaarts. Donderdag morgen hadden we nog een

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2