BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Bulgarije. Amerika. BINNENLAND. Wij herinneren ons nog levendig, hoe zijne Verschijning tijdens het Vaticaansche concilie e Rome steeds de algemeene bewondering opwekte, als hij, vergezeld van zijne schoone, op vurige paarden gezetene prachtig uitgedoste huzaren, het plein van St. Pieter kwam op rijden, om de zittingen te gaan bijwonen waaraan hij steeds een zeer werkzaam deel nam. Algemeen was Mgr. Strossmayer daar ook bekend om zijne welsprekendheid en het zui vere vloeiende latijn, dat hij sprak. Naar men verneemt worden den bisschop groote manifestatien voorbereidzoodat dit muisje nog wel een staartje zou kunnen heb ben en de regeering in een moeilijke positie brengen. De Russische pers is nog lang niet beko men van haar verontwaardigingdoor een artikel der Norddeutsche tegen koningin Nathalie van Servie bij haar opgewektof haar bloed wordt opnieuw aan het koken gebracht door het Oostenrijksch incident- Strossmayer. De terechtwijzing des Oosten- rijkschen keizers wordt beschouwd als een uitdrukking van haat tegen het Slavendom tegen al wat Russisch is een uitdaging voor het Russische nationaal gevoelenz. De waarheid van het spreekwoord „waar het hart vol van is, loopt de mond van over"wordt door die dagelijksche pennestrijden meer en meer bewezen de ware gevoelens treden er door op den voorgrond. In eene dépeche uit Konstanstinopel aan de Times heet het dat er eene briefwisseling gevoerd is tusschen de Turksche gezanten te Parijs en te St. Petersburg met de Porte over de voorgenomen reis van den Duitschen keizer naar Rome. Men maakt zich in de de regeeringskringen over die reis ongerust, doch de dépêche voegt er bij dat die onge rustheid geen weerklank vindt. Naar de Daily News uit Konstantinopel verneemtwenden thans Italië en Oostenrijk pogingen aan om de Porte te bewegen, prins Ferdinand te erkennen. Duitschland raadt eene afwachtende houding aan. De Times verneemt uit Sofia, dat de offici- euseSwoboda weder de Macedonische quaestie opwerpt. Zij doet een beroep op de Porte om aan Macedonië autonomie te verleenen gelijk het Berlijnsche tractaat voorschrijft, of wel het onder de hoede van Bulgarije te plaatsen. Een telegram uit Oran, in Algerie, meldt, dat er in het zuidelijk gedeelte een groote gisting heerscht. Het gerucht loopt, dat een Fransch luitenant door de Arabieren van een oproerigen stam is gedood, welke stam naar Marokko is gevluchtomdat hij wei gerde belasting te betalen. In de omstreken van Oran is een Fransch politiebeambte doodgeschoten terwijl zijn echtgenoote gesteenigd is. Verscheidene huizen zijn ver nield. De gemeenteraad van Saint-Denis heeft den prijs van het brood van 2 kilo op 74 centimes bepaaldwaarvoor steeds 80 cen times is betaald. Dit besluit heeft de onte vredenheid der bakkers opgewekt, zij beweren dat zij het brood voor dien prijs niet kunnen leveren en hebben door middel van aanplak biljetten den bewoners medegedeeld, dat zij hun bakkerijen sluiten. Ditzelfde is ook te St. Ouen geschiedzoodat de bewoners van beide plaatsen geen brood konden bekomen. Nu werd uit de omliggende plaatsen brood aangevoerddoch de wagens waren reeds uitverkocht, voor zij de gemeente hadden be reikt. De bevolking ging reeds de brood wagens tegemoet. Eerst bleef onder deze werkstaking der bakkers de stemming zeer opgewektdoch een later bericht meldt dat eenige ontevredenen de glazen bij verschei dene bakkers hebben ingegooid. De gendar merie is moeten optreden en een agent van politie is ernstig gewond. Maandag hebben te St. Denis de meeste broodbakkers hunne winkels weder geopend. Te Argentau echter hebben alle bakkers hun vuren uitgedoofd, toen de burgemeester wei gerde den broodtax te verhoogen. Een volksmenigte van omstreeks 1500 personen heeft de ruiten bij bijna alle bakkers inge worpen. Nadat de burgemeester beloofd had, dat hij het in geen geval den arbeiders aan brood zoude laten ontbreken, is de orde hersteld. De verwoestingen door den orkaan te Ha vanna aangericht, zijn nog ernstiger dan men vermoedde. Verscheidene visschersdorpen zijn geheel verwoest. Te Isabelle de Sagua werpt de zee nog voortdurend lijken cp het strand. De vuurtoren van Francis de Cayo is in zee geslagen. Te Caiparien zijn twee groote schepen geheel verdreven. Het aan tal kleine huizen dat verwoest is wordt op drie duizend geschat. De alleenstaande huizen zijn allen ingestort. De oogst van vruchten en groenten is geheel vernield. Het aantal dooden alleen op Havanna bedraagt acht honderd. Men heeft te Londen bericht ontvan gen dat majoor Barttelotdie met een vrij aanzienlijke karavaan van het kamp Yam- booya vertrokken was om Stanley in te halenonderweg door zijn dragers ver moord is. Zondag heeft te Dublin in het Phoe- nixparkeen vergadering van 15,000 perso nen plaats gehad onder voorzitterschap van den lord-mayor, bijgestaan door 10 parle mentsleden. De vergadering stemde een protestatie-adres tegen de gevangenneming van pachter Moroney, die reeds 2 jaar in de gevangenis is, wegens deelneming aan het Plan of Campaign. De Britsche stoomschepen Earl Percy en Wearhet eerste tusschen Schields en Rotterdamhet andere tusschen Londen en Newcastle varendezijn op 15 dezer nabij Whitby in botsing gekomen. De Earl Percy zonk. Bemanning en passagiers werden in de Tyne aan wal gebracht. De Wear is zwaar beschadigd. Bij de manoeuvres te Müncheberg is kei zer Wilhelm weer recht in zijn element. Za terdag ontwikkelde hij daarbij weer eene schier koortsachtige bedrijvigheid door zelf een deel der manoeuvreerende troepen aan te voeren daarna den parade-rit voor den koning van Saksen te commandeeren en per slot in vollen draf de rijtuigen met zijne gasten vooruit te vliegen om hen te kunnen ontvangen aan het déjeuner. Men is zoolang een ouden schoon ook zeer bedrijvigen kei zer gewend geweest, dat men van deze drukte wel een weinig duizelt. De geheime politie in Elzas-Lotharingen is opnieuw uitgebreid. De commissaris Schoene is naar Straatsburg gezonden om de politie in den Elzas te hervormen. Men verwacht weldra de aftreding van prins Hohenlohe als stadhouder. Als zijn plaatsvervanger moet aangewezen zijn Van Puttkammer, dien men in de rijkslanden niet gaarne zou zien. De Hongaarsche bladen melden dat de paus Mgr. Strossmayer bij zich ontbo den heeft, om hem te kennen te geven, dat hij zich uit het episcopaat moet terugtrekken. De prefectuur van politie, te Szegedin is in kennis gesteld van een plan, door een rooverbende opgevat, om den posttrein van Budapest te doen derailleeren en zich van een bedrag van l1/* millioen florijnen dat in geld aanwezig zou zijn meester te ma ken. Na onderzoek bleekdat een gedeelte der spoorlijn onklaar was gemaakt, doch is door onmiddellijk genomen maatregelen dit plan verijdeld. Uit Rome wordt bericht, dat de komst van keizer Wilhelm thans bepaald is op 11 Oc tober. Den 15n of 16n zal te Napels de groote revue over de vloot worden gehouden. Aan de revue over het leger nabij Rome zullen deelnemen 24 regimenten infanterie, 15 regimenten bersaglieri en alpini, 6 regi menten cavalerie, 2 brigaden veld- en 2 bat terijen rijdende artillerie, 7 batterijen berg en 2 vestingartillerieverder 2 bataillons genie en de carabiniers. Dit is de grootste troepenmacht, die Italië sinds lang bijeen gezien heeft. De Daily News verneemt uit Rome, dat op Sicilië weder rooverbenden het hoofd opsteken. Zij hebben eenen dorpsburgemees ter naar het gebergte ontvoerd uit een land huis nabij Alcame. Ondanks het aanbieden van een belangrijk losgeld, hebben de roo- vers den zoon gedood en verwondden zij de vrouw en de dochter van hunnen gevangene. Te Como, waar het water nog steeds rijzende is, is thans door de burgers een vrijwillige dienst georganiseerd, om de be woners van het overstroomde deel der stad van levensmiddelen te voorzien. De aan houdende regens hebben gelukkig opge houden. Uit Sondrio bericht men, dat met het her stellen der spoorwegen wel eenige weken zullen gemoeid zijn. Ook de straatweg is op verscheidene punten over eene uitgestrekt heid van meerdere kilometers overstroomd. De Poschiavino heeft zijne dijken verbro ken. Op verschillende plaatsen hebben berg- stortingen van meerder en; minder ernstigen aard plaats gehad. Te Bellagio werd een huis door een bergstorting vernield, waarbij vier menschen en een kind werden gedood, terwijl nog een kind ernstige kwetsuren be kwam. Het wassen van het water gaat op de meeste plaatsen van zware onweders ver gezeld. Te Mozzate bij Como werden zes werk lieden door den bliksem gedood en drie an deren zwaar gekwetst. De postwagen van Roestschoek is nabij Araba Conok door een bende roovers aan- gevalle*, doch de postiljon is er in geslaagd de vlucht te nemen naar Tackkeseb. De brieven, alsook de geldswaarden zijn gered. De gendarmen, die den postwagen verge zelden, zijn gedood. Krachtige maatregelen zijn genomen om de roovers te vervolgen. ROUTSCHOUK, 17 Sept. De minister Natschewitsch kwam te 9 ure hier aan. Zes revolverschoten werden op hem gelostdrie troffen hem. Een wond onder de linker borst is ernstig. De moordenaar heet Kisselos en is een gewezen beambte van het Bulgaarsch diplomatiek agentschaphij was wegens on eerlijkheid ontslagen en was naar Rusland gegaan. Met machtiging van Natschewitsch was hij in Bulgarije teruggekomen. Tusschen de regeering van Canada en diè der provincie Quebec is een ernstig geschil ont staan tengevolge van het veto, door de eerst genoemde uitgesproken over eene regeling der rechtbanken, door het parlement van Quebec vastgesteld. In de stad Quebec werd eene vergadering van tien duizend ingeze tenen gehouden, om daartegen in verzet te komen. Er werden heftige redevoeringen ge houden, waarin het besluit der regeering van Canada eene beleediging genoemd en voorts verklaard werd dat Quebec geen stap terug zal gaan. WAALWIJK, 19 Sept. 1888. L)oor de kamer van koophandel alhier, worden ernstige pogingen in 't werk gesteld om te verkrijgen, dat ook bij de winterdienst- regeling een trein loope van Zwaluwe naar Vlijmen, in aansluiting met den trein, die ten 9,14 's avonds te Zwaluwe aankomt van Rot terdam. Zij heeft daartoe aan den heer directeur- generaal der staatsspoorwegen, te Utrecht, een adres gezonden van den volgenden inhoud: „De kamer van koophandel en fabrieken, te Waalwijk, heeft met belangstelling kennis genomen van de door de regeering goedge keurde regeling van den winterdienst der staatsspoorwegen. Naar hare opvatting is die regeling voor de plaatsen, gelegen aan de lijn Zwaluwe Vlijmen, zeer ongunstigdaar men bij het inwerking treden van den nieuwe dienst (1 October a. s.) om 5,40 u. nam. te Rotterdam zal moeten vertrekken om, na een oponthoud te Zwaluwe van 1 uur 17 minuten, ten 8,55 te Waalwijk en te 9,23 te Vlijmen te arri- veereu, terwijl bij de thans vigeerende rege ling men, ten 5,33 u. nam. van Amsterdam en ten 8,21 van Rotterdam vertrekkende, nog naar Waalwijk kan reizen en aldaar aankomt ten 10,35. De intevoeren wijziging in den dienst voor de lijn ZwaluweVlijmen zal mitsdien veel tijdverlies en bijgevolg groot nadeel berok kenen aan de bewoners der nijvere Lang straat die meerendeels verplicht zijn voor hunne zaken dikwijls de Hollandsche steden te bezoeken, en voor wie de mogelijkheid om zich daar eenige uren later optehouden, van overwegend belang is. Het behoeft alzoo geen nader betoog dat de voorgenomen maat regel voor den handelsman, die met zijn tijd dient te woekeren, zeer nadeelig zal zijn. De kamer wendt zich derhalve met ver trouwen tot u, met beleefd, maar dringend verzoek, wel te willen bevorderen, dat ook bij de winterdienstregeling een trein loope van Zwaluwe naar Vlijmen, in aansluiting aan den trein vertrekkende te Rotterdam 8,21 u. nam. of wel aan dien aldaar vertrekkende ten 7.22 u. nam." Wij geven aan de betrokken gemeentebe sturen in ernstige overweging, dit adres on middellijk op de meest krachtdadige wijze te steunen om de gewenschte wijziging te krij gen. Op de lijst van aanbeveling, ter ver vulling van de opengevallen betrekking van kantonrechter te Bergenopzoom, komt ook voor Mr. H. C. F. Rits, kantonrechter alhier. Gisteren is de gewone zitting der sta ten-generaal geopend. De minister Mackay, minister van binnen- landsche zaken, hield de volgende rede Mijne Heeren 1 De koning, verhinderd in uw midden te ver schijnen, heeft ons opgedragen deze zitting der staten-generaal te openen. De betrekkingen des konings met de buiten- landsche mogendheden waren van den meest vriendschappelijken aard. De min gunstige weersgesteldheid deed haren nadeelicen invloed op den oogst gevoelen de toestana van den veestapel is zeer voldoende hetzelfde kan nog niet gezegd worden van han del, scheepvaart en nijverheid, al mag, wat den handel betreft, op eenigen vooruitgang gewezen worden. In eenige provinciën hadden werkstakingen op uitgebreide schaal plaatsdoor gepaste maat regelen werden grove wanordelijkheden voor komen. De toestand van 's lands geldmiddelen is niet onbevredigendbij een spaarzaam beheer bestaat tot het doen van voorsteilen tot versterking van 's rijks inkomsten geene aanleiding. Onderscheidene wetsontwerpen ter uitvoering van bepalingen van de grondwet, zullen worden ingediend. Eene gedeeltelijke herziening van de wet op het lager onderwijs zal u worden voorgesteld. Uwe medewerking zal worden ingeroepen tot splitsing van de weinige nog overgeblevene meer voudige districten voor de verkiezing van leden van de tweede kamer der staten-generaal. Een wetsontwerp houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen arbeid van jeugdige personen en vrouwen, zal u eerlang bereiken uwe hulp, waar die noodig mocht blijken, om liet onderzoek naar den toestand van labrieken en werkplaatsen tot een goed einde te brengen, zal naar wij vertrouwen niet te vergeefs worden ingeroepen. Wetsontwerpen tot regeling van de pensioenen der burgerlijke ambtenaren en van die van hunne weduwen en weezen, zullen u weldra worden aangeboden, De internationale overeenkomst tot afschaffing der premiën bij den uitvoer van suiker, mede door 's konings gevolmachtigden ondert., zal bij bekrachtiging door de wet, leiden tot het voor stellen eener wijziging der belasting op de suiker. Een ontwerp van wet op den verkoop van na tuur- en kunstboter is in bewerkingde gelden benoodigd voor de oprichting van landbouw proefstations, zullen bij u worden aangevraagd. De toestand van het materiëel onzer marine vordert dringend maatregelen om in de aanvul ling daarvan te voorzien; op de u weldra aan te bieden Staatsbegrooting ziin de noodige gel den uitgetrokken om daarmede een begin te ma ken. In het westelijk gedeelte van Java hebben on der samenwerking var verschillende oorzaken, ernstige onlusten plaats gehad. Door het krach tig optreden van het bestuur en de uitnemende diensten van het Nederlandsch-Indische leger, werd de rust spoedig hersteld en de vooruitgang der oproerige beweging ook in andere gewesten bedwongen. Op Noordelijk Sumatra is meerdere genegen heid tot toenadering van de zijde der hoofden merkbaarde toestand kaïi in zooverre meer be vredigend genoemd worden, De ziekte, waardoor onze krijgsmacht in Atjeh geteisterd wordt, heeft zich niet uitgebreid. Eene commissie is bijeengeroepen tot overweging der vraag, welke middelen uit geneeskundig, zoowel als uit militair oogpunt, nog nader zouden kun nen worden aangewend, om hare nadeelige ge volgen te keeren. Met de bede dat Gods zegen moge rusten op uwe werkzaamheden, verklaren wij in naam des konings, deze zitting der staten-generaal geo pend. Aanstaanden Vrijdag, bij gelegenheid der premiemarkt, zal op Musis Sacrum, ten 11 ure voormiddags, eene algemeene verga dering worden gehouden van de 14e afdee- ling der Noordbrabantsche maatschappij van landbouw, waarin zal worden overgegaan tot: lo. Het uitreiken van premien aan de bekroonden in den wedstrijd van paarden en vee. 2o. Het doen van rekening over het dienstjaar 1887. 3o. Het vaststellen der begrooting voor 1889. Nadat gisteren namiddag onze gemeente verontrust was geworden door een loos brand alarm brak heden ochtend ruim 9 ure wer kelijk brand uit in de vehiisstokerij van den heer F. Baijens, in de Stationsstraat alhier, terwijl deze daarin aan 't werken was. Met de spuit werd het belendende huis nat gehouden en voor vuurvatten bewaardte gelijkertijd haalde men de zwakke muren omver van het oude gebouwtje, dat, met het oog op de verfraaiing van de Stationsstraat, toch bestemd scheen om binnenkort afgebro ken te worden. Door de genomen maatre gelen was spoedig alle gevaar voor uitbreiding van den brand geweken. Naar wij vernemen was een en ander te gen brandschade verzekerd. Sedert de laatste noteering van hooi, hadden er nogal verkoopen en afleveringen plaats, meerendeels tegen den thans vasten prijs van f 21 per 500 kg., daar koopers niet geneigd zijn meer te besteden. Bij de afle vering wordt nu openbaar, dat het hooiland voor de eerste snede dit jaar gemiddeld 4500 5000 Va kg* per H.A. heeft opge bracht, dat is pl. m. twee derde van gewone jaren. Bij den tegenwoordigen prijs van het hooi brengt het land alzoo f90 a 100 per H.A. op, waardoor de rekening, indien het weinagras hierbij in aanmerking genomen wordt, met de pachtsommen tamelijk goed sluit. Voor hen, die hun hooi van eigen landerijen inzamelden, is het een goed hooijaar. De inzameling der toemaat wordt sedert de laatste dagen door gewenscht weder beguns tigd daar dit hooi voor eigen veevoeder bestemd is, hangt er zeer veel van een goed gewin af, te meer daar van de meeste bui- tenlanderijen weinig geoogst wordt. Naar stroo was in den laatsten tijd minder vraag, doordat bij de buitengewone duurte van dit artikel verscheidene landbouwers door dor- schen in de behoeite hebben voorzien. Ook wordt veel werk gemaakt om bladriet en ander strooisel uit moerassige landerijen te bekomen. Ook beantwoordt de haveroogst, waarmede men diuk bezig is, volkomen aan aan de verwachting; dit gewas, dat vooral op de zandgronden bij natte zomers welig tiert, is lang en dicht opgeschoten en levert dit jaar bijzonder veel stroo. De minister van oorlog heeft weder een nieuwe omschrijving van de qualiteit voor het te leveren hooi gemaakt. Zij luidt thans als volgthet hooi moet zijn graslandshooi van de eerste snede, blank, zuiver, rond en hardhalmig, jong en vroeg gewonnen, frisch van reuk, vrij van stof, schimmel en andere schadelijke zelfstandigheden. Distels, ratels en andere onkruiden mogen in het hooi niet dan in geringe mate voorkomen. Naar wij vernemen, zijn de begroo tingen voor oorlog en marine voor 1889 hoo- ger geraamd dan voor 1888; die voor ma rine 2 millioen hooger. Van de andere be grootingen zijn er sommige lager geraamd, o. a. die voor binnenlandsche zaken. Op onderwijs wordt bezuinigd door afschaffing

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2