Nummer 76. Zondag 23 September 1888. 11" Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. VHsTETA, ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. 15 E. Werner. Waalwpsck en Laiigslraalxdir Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden./1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van A.DOLÏ Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. In republikeinsche kringen in Frankrijk hecht men vrij groot gewicht aan het feitdat overalwaar de republikeinsche afgevaardigden voor de kiezers optreden zij eenparig de grondwetsherziening be strijden en dat die redevoeringen allerwe gen een gunstige ontvangst wordt bereid. De republikeinen wijzen er op dat het ka binet alzoo uit den doolhof zou kunnen ge raken waarin het zich onvoorzichtig genoeg gewaagd heeft. Men schijnt echter niet ge noegzaam rekening te houden met de ove rige partijen, en die hebben op dat punt ook nog wel een woordje mede te spreken. De nota van Spanje over de Massowah- quaestie is van gelijken inhoud als die van Rusland. Het betreurt de moeielijkheden die tusschen Italië en Frankrijk gerezen zijn, en koestert den wensch, dat zij uit den weg geruimd worden. Enkele officieuse Duitsche bladen mcgen nog steeds een houding aannemen, alsof zij van veranderingen in de hooge regeerings- lichamen des rijks niets afweten of ten min ste de geruchten dienaangaande, zoo niet ge heel lochenen dan toch zeer in twijfel trekken dat de jonge Duitsche vorst het met de veranderingen in het leger ernstig meent valt niet te ontkennen. Nu wederaan het eind der manoeuvres heelt hij een aantal veranderingen bevolen in de hooge militaire ambten hij heeft verschillende generaals het bevel over andere legercorpsen opgedragen en den generaal der infanterie von Werden op diens verzoek op pensioen gesteld. Ook werd in de laatste dagen weer gehoord van plannenvolgens welke vorst Bismarck ver schillende zijner functien zou overdragen aan anderen. Wat er van die geruchten ook waar zijin ieder geval zal den rijkskanselier wel steeds over moeilijke quaesties van overwe gend belang de beslissing in hoogste ressort blijven toevertrouwd. De Oostenrijksche minister-president Kal- noky is Dinsdagmiddagop Friedrichsruhe aangekomen. Von Bismarck zelf, van zijn schoonzoon Von Rantzau vergezeld, wachtte hem aan het spoorwegstation op en geleidde hem naar zijn huis. Evenmin als tijdens Crispi's bezoek ont breekt het ook nu in de dagbladen aan gis singen omtrent het doel der bijeenkomst zon der dat men natunrlijk in staat is het ware ook maar aan te duiden. Eigenaardig treft het,dat Von Schlösser, de Pruisische gezant bij het Vaticaan, juist ook in dezen tijd door Von Bismarck op Friedrichs ruhe was ontboden. Volgens de „Italia" zal de pauselijke kar dinaal-secretaris van staat zijne medewerking verleenen aan eene groote demonstratie, welke door de katholieke partij georganiseerd wordt ten gunste van 's pausen wereldlijke macht. Te dien einde zouden eerst ver schillende congressen in FrankrijkSpanje en Oostenrijk worden gehoudengevolgd door een groot internationaal katholiek congres. Tegenover deze demonstratie nemen de Italiaansche bladen nog het stilzwijgen in acht. Bij wijze van protest echter is de 20e September de verjaardag der inneming van Rome, dit jaar buitengewoon plechtig ge vierd. Indien de geruchten waarheid bevatten zou na koning Milan's terugkeer in zijn hoofd stad, heden Zaterdag, onmiddellijk tot de vor ming van een nieuw kabinet worden overge gaan en zou een verzoening zij het dan ook slechts voor den schijn tusschen het vorstelijke echtpaar niet onmogelijk zijn. Voor den inwendigen toestand des rijks zou dit DOOR Wanda slaakte een diepen zucht en streek met de hand over het voorhoofd. //De zon is onder," zeide zij zacht. ,ffe moeten aan den terugtocht gaan denken.' Aan den terugtocht?' herhaalde Waldemar, als uit een droom ontwakend. „Nu al?" Het jonge meisje stond schielijk op, alsof zij een angstig gevoel van zich wilde afzetten, //t Wordt al gauw donker en als wij niet voor het invallen van de schemering te C. terug zijn, ver geeft tante ons nooit onzen eigendunkelijken tocht." „Dat zal ik wel tegenover mijne moeder ver antwoorden," zeide Waldemar; maar ook hem scheen het moeite te kosten, zulke onverschillige woorden te spreken„als ge echter naar huis wilt. „Ja, ik verzoek u er om." De jonge man wendde zijne schreden naar de boot. Op eens bleef hij echter staan. „Ge gaat al schielijk neen? Nietwaar, Wanda?' Die vraag klonk haastig en# gejaagd en ook de stem van de jonge gravin was minder vast en ongedwongen dan anaers, toen zij antwoordde ,Ik moet naar papahij heeft mij al zoolang gemist.' „Mijne moeder en Leo gaan naar Wilicza Waldemar wachtte even, alsof de adem hem in de keel stokte. 'Er is sprake van dat ik hen daarheen vergezel mag ik dat doen „Waarom vraagt ge mij dat?" vroeg Wanda met een ongekend gevoel van verlegenheid. „'t Hangt immers van u zelf af, of ge uwe goederen al dan niet wilt bezoeken De jonge man stoorde zich niet aan deze te genwerping hij boog zich tot haar over en zijne stem beefde van opgewondenheid „Maar ik vraag t aan u, Wanda, aan u alleen mag ik op Wilicza komen „Ja,' klonk het onwillekeurig van hare lippen, maar op hetzelfde oogenblik schrikte zij zelve daarvan, want Waldemar had opgetogen hare hand gegrepen en hield deze vast alsof hij ze nooit weer wilde loslaten. De jonge gravin be greep de diepe beteekenis, die hij aan dat „ja" toekende, en dit deed haar ontstellen. Een ge weldige angst maakte zich plotseling van haar meester. Waldemar merkte dat ze onwillekeurig achteruitweek. „Ben ik weer te driftig geweest vroeg hij zacht. „Neem 't mij niet kwalijk, Wanda vandaag niet. Ik kon de gedachte niet verdra gen dat ge lieengingt. Maar nu weet ik dat ik u mag terugzien nu zal ik geduldig wachten, totdat we op Wilicza zijn.' Zij gaf geen antwoord. Zwijgend gingen bei den naar de aanlegplaats van de boot. Walde mar gaf aan het zeil de verlangde richting, nam de roeispanen ter hand en deed het kleine vaar tuig weldra met een paar krachtige slagen ver in zee afdrijven. Nog waren de golven lichtrood getint, toen de boot er over lieengleed. Zij spra ken niet gedurende de vaart, alleen de zee ruischte haar eentoonig lied, terwijl het laatste vluchtige avondrood aan de kimmen verbleekte en de sche mering zich allengs over den Beukenheuvel uit breidde, die al verder in het verschiet terugweek. De droom bij zonsondergang was ten eind, maar de oude sage, die hem nad doen ontstaan, ver haalt ook, dat ieder, die eens het verzonken Vi- neta aanschouwdeens dat klokgelui uit de diepte gehoord heeft, levenslang blijft smachten, dat die oude, aan wonderen zoo rijke stad weer tot hem opstijgt of hem met haar medesleept in de diepte. De diplomatische zending, waartoe de lieer Wi- told doctor Fabian had uitverkoren, scheen den eersten niet half zoo moeilijk tor wat de uitvoe ring als wat het begin betrof. Ten einde nauw keurige berichten te kunnen mededeelen omtrent hetgeen „er eigenlijk daar te C. voorviel", moest de doctor natuurlijk toegang tot de vorstin Ba- ratowsky hebber, en dit kou alleen door Wal demar geschieden. Witold peinsde er vruchteloos over, hoe hij de zaak aan zijn koppigen pleeg zoon zou kunnen voorstellen, zonder reeds hal verwege door een afdoend neen van zijn stuk gebracht te worden. Daar kwam hem onverwachts het toeval te hulp. De vorstin had bij hun laatste samenzijn haar verlangen uitgedrukt om den gou verneur van haar zoon persoonlijk te leeren ken nen. Waldemar maakte hiervan met een enkel verloop boven alles gewenscht zijn, want het is in verschillende deelen des lands lang niet pluis. Ook voor den algemeenen toestand van Europa zou eene schikking heilzaam werken, daar, zooals men weet de mogendheden partij gekozen hebben deels voor, deels tegen koning Milan, en dus de handelingen van den vorst over het kleine Servische rijk zeer op den voorgrond treden en hem een veel be langrijker rol wordt toebedeeld dan hem eigen lijk van rechtswege toekomt. De annexatie-ideeen aangaande Canada door de Vereenigde Staten, zijn, zooals te voorzien was, door de visscherij quaestie we der verlevendigd en zelfs is nu in den Ame- rikaanschen senaat gesproken over een vol komen vereening van beide staten waarbij ieder zijn eigen plaatselijke regeering zou worden geladen. Voor de Vereenigde Staten zou deze ver- eeniging niet anders dan voordeel kunnen aanbrengen maar men zal zich in Canada zoo maar niet laten inslikken. De Canadeezen zeiven zullen ook nog wel een hartig woordje willen medespreken. Het gaat slecht met de inschrijvingen voor de beweging tegen de slavernijop touw gezet door den kardinaal Lavigerie. De vierde lijst, welke openbaar gemaakt is, wijst slechts eene som van 11000 francs aan. In het ge heel heeft het comité tot dusver nog niet meer dan ongeveer honderd duizend francs bijeen kunnen brengen, d. w. z. het tiende gedeelte van hetgeen er noodig is. Van de nachtboot van Ostende naar Dover is een heer uit Londen overboord geslagen en verdronken. Tien minuten vóór woord melding en de landheer greep deze zoo zeer gewenschte gelegenheid met beide handen aan. Voor de eerste maal van zijn leven was hij geneigd, eene begeerte van mevrouw Jadwiga verstandig te vindenliii hield den doctor on verbiddelijk aan zijn woord, en deze, die nog altijd gehoopt had, dat de eigenzinnigheid van zijn leerling het geheele plan zou verijdeld heb ben, moest reeds den volgenden ,jdag Waldemar vergezellen, om te C. plechtig te worden voor gesteld. Waldemar ging ook ditmaal te paard derwaarts. Hij was een hartstochtelijk ruiter en verafschuwde het rijden in wagens over zandige of steenachtige landwegen, die hij in galop aflegde. Het kwam niet bij liera op, uit consideratie voor zijn leer meester, bij dezen in het rijtuig plaats te nemen. Doctor Fabian was aan dergelijke onbeleefdhe den gewoon en, van nature beschroomd en in schikkelijk, had hij den moed niet zijn stem hier tegen te verheffen of zijn positie er aan op te offeren. Hij bezat geen fortuin een betrekking was dus voor hem een levensvraag. De omge ving op den Oldenhof trok hem weinig aan, maar over het geheel had hij er weinig mede te maken. Hij kwam alleen aan tafel en hield van tijd tot tijd den landheer 's avonds een uur ge zelschap zijn kweekeling roofde hem weinig tijd. Waldemar was altijd blij al9 hij de lessen achter den rug had, en zijn onderwijzer was 't nog meer. Overigens was hij volkomen meester van zijn tijd en kon zich ongestoord aan zijn stokpaardje, de studie van het Germaansche wij den. Alleen aan deze liefhebberij had de heer Witold het te danken, dat de tegenwoordige gou verneur van zijn pleegzoon niet het voorbeeld zijner zes voorgangers volgde en evenals deze wegliep, daar hij zichzelf zeer verstandig voor hield, dat in een andere betrekking.' waar hij voortdurend een wakend oog op zijn discipels zou moeten houden, weinig of niet van studee- ren zon kunnen inkomen. Wel is waar moest men zoo geduldig en verdraagzaam van aard zijn als Fabian, om zich het leven onder zulke omstandigheden te laten welgevallen. Hij schikte er zich ook ditmaal zwijgend in, dat Waldemar vooruitreed en hem bij het begin van C. op wachtte, waar zij tegen den middag aankwamen. Hier troffen zij alleen freule Wanda in het salon aan en doctor Fabian stond de eerste pre sentatie wel is waar niet zonder groote verle genheid, maar toch tamelijk goed aoor. Onge- de aankomst der boot, was hij nog volkomen wel op het dek gezien. In een sterfhuis te Luik hebben twee neven, woedend omdat hun pasgestorven oom hen onterfd had, het stoffelijk overschot van den overledene op de schandelijkste wijze mishandeld. De politie maakte ten laatste een eind aan het ergerlijk tooneel, en bleef daarna den doode bewaken. De werkstakende bakkers te Saint-Ouen hebben zich tot de prefectuur der Seine ge wend met hunne bezwaren tegen de brood zetting. Hunne grieven, kregen zij ten ant woord, zullen onderzocht wordenmits zij eerst hunne winkels tot verkoop van het brood tegen den door het gemeentebestuur bepaalden prijs heropenen. Aan dien eisch hebben zij ten slotte verklaard te zullen voldoen, zoodat ook te Saint-Ouen op dit oogenblik het bakkersbedrijf weer in gewonen gang is. Een broodbakker te St. Ouen, Chrétien Weber genaamd, is gestikt in zijn slaapkamer gevonden. Hij had door kolendamp een einde aan zijn leven gemaakt, hiertoe gedreven door slechte zaken en de verlaging der broodprijzen, welke zijn positie verergerden. Een onder zoek is ingesteld. De instructie in de zaak van Kilian von Hohenburg, die te Nice gevangen is geno men als spion, nadat hij een patroon van het Lebel-geweer in een pakketje of bus aan het postkantoor had bezorgd, is afgeloopen. Hij zal, om verder vervolgd te worden, voor de rechtbank verschijnen. Het schijnt wel dat er een prijs is uit geloofd voor het vinden van Boulanger. Waar toch wil men hem al niet gezien hebben Thans bericht het Madridsche blad El Liberal, dat het van zijn correspondent te Malaga een telegram heeft ontvangen, meldende dat de generaal aldaar, onder den naam van de lukkig maakte zijn zichtbare, min of meer ko mische angst spoedig den spotlust van het jonge meisje gaande. „En dus, doctor," begon zij, „zijt gij de gou verneur van mijn neef Waldemar? Ik betuig u mijn oprechte deelneming en beklaag u van ganscher harte." Fabian zag verschrikt op en vervolgens niet minder ontsteld naar zijn kweekelingdeze scheen de opmerking echter niet gehoord te heb ben zijn gelaat verried althans niet de minste verontwaardiging. „Hoe bedoelt u dit, freule stamelde de doctor. „Ik bedoel, dat 't voorwaar geen gemakkelijke post is, mijnheer Waldemar Nordeck op te voe den," ging Wanda onbekommerd voort, volop genietende van de grenzelooze verlegenheid, die nare woorden teweegbrachten. Als in doodsangst zag doctor Fabian Walde mar aanhij wist hoe weinig deze een grap, een spotternij kon verdragen. Dikwijls genoeg had een vrij wat onschuldiger gezegde van mijn heer Witold zijn drift gaande gemaakt, maar nu liet hij niets daarvan blijken, 't Was merkwaar dig De jonge man leunde bedaard met zijn hand op den stoel van freule Morynski, ja, zeif9 zweefde hem een glimlach op de lippen, toen hij, zich tot haar overbuigendende, vroeg: „Gelooft ge dat ik zoo lastig ben P' „Ja, zeker,' verklaarde Wanda. 'Nog eergi9te- terer, bij dien twist over dat roer, heb ik gezien hoe driftig ge kunt worden." „Maar toch niet tegen u?' zeide Waldemar verwijtend. De doctor liet zijn hoed vallen, dien hij tot hiertoe met beide handen had vastgehouden. Wat was dat voor een toon, die daar zoo zacht en goedaardig zijn wilden pupil over de lippen kwam, en wat moest de blik beteekenen, die hom vergezelde Het gesprek werd op deze wijs voortgezet. Wanda plaagde den jongen man op haar gewone manier en Waldemar liet 't zich met grenzeloos geduld welgevallen, dat ze aldus met hem speelde. Hier scheen niets zijn toorn of zijn verontwaardiging te kunnen opwekken; voor alles had hij een glimlach over en hij was letterlek een ander mensch, 9edert hij zich in het bijzijn der jonge gravin bevond. „Doctor Fabian luistert aandachtig naar alles wat we zeggen,* spotte deze. „Doet 't u geen pleizier dat we zoo vroolijk zijn (YVordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1