Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Bulgarije. Amerika. f BINNENLAND. Bonneville, is aangekomen uit Lissabon en dat hij verder naar Grenada zal reizen. De leiders der arbeidstakende mijn werkers in het bekken der Loire hebben thans omstreeks 1000 personen in de beweging medegesleept. Ook zij hebben het niet aan bedreigingen laten ontbreken. Vele arbeiders, die reeds naar de schachten gegaan waren om te werken, werden daar opgewacht door de broeders, zoodat zij terugkeerden gelijk zij gekomen waren. De bouwarbeiders van den veelbesproken Eiffel torenop het terrein der aanstaande Parijsche wereldtentoonstelling, hebben het werk gestaakt. Zij beweren dat zij, nu de toren 145 meter hoog is, aan veel meer ge varen bloot staan, en dus een loonsverhooging moeten hebben van 20 centimes per uur. Eiffel bood hun een verhooging van 5 cen times per uur aan; maar ze weigerden die. Op het gebied van de Fransche ge meente Suarce is in een boschje het lijk gevonden van een Duitschen gendarme. Suarce ligt l1/» kilometer van de grens. De keel van den gendarme was door een kogel door boord. Het vermoeden wordt geuit dat Duitsche smokkelaars den gendarme gedood en het lijk op Fransch gebied gebracht heb ben, of, dat de gendarme zelfmoord heeft ge pleegd. Te Angers is weer een koorddanser, Castanet genaamd, het slachtoffer geworden van zijn gevaarlijk beroep. Hij was daar Zondagavondtijdens het afsteken van een vuurwerk, bezig met kunsten maken op een gespannen koord, ter hoogte van 15 meter stortte van boven neer, en was onmiddellijk dood. De verwoestingen door het onweder en de slagregens in Andaluzie aangerichtzijn ontzettend. Alleen in de provincie Almeria zijn 49 personen om het leven gekomen, en nog laat zich de geheele omvang der ramp niet bepalen, daar vele plaatsen, ten gevolge van het wegspoelen der bruggen en het ver nielen der verbindingswegen, bij het afzenden van dit bericht nog gansch en al van de buitenwereld afgesloten waren. Tal van huizen zijn ingestort. Na Almeria heeft de provincie Urenada het meest geleden. De regeering heeft tot leniging van den nood 30000 pesetas toegestaan. I)e Pall Mall Gazette ontvangt een schrij ven uit de Congo, dat een nieuw licht werpt op den moord op majoor Bartellot. Dit schrijven is gedateerd 28 Augustus, dus voor dat de moord plaats vond en er wordt in gezegd, dat de majoor door al zijn man schappen gehaat werd en dat het niet te verwonderen zoude zijn, indien hij vermoord ot vergeven werd. Deze voorspelling is helaas bewaarheid. In een twist tusschen werkstakers en 400 Ieren die te Londen gekomen waren om de eersten te vervangen, zijn verscheidene personen gewond; 52 der vechters zijn tot 30 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Dillonlid van het parlement, is om gezondheidsredenen op vrije voeten gesteld. Dinsdagnacht brak te Cardiff op een werf brand uit, waar een groote hoeveelheid petroleum geborgen was. De brand nam be grijpelijkerwijze zoo in omvang toe, dat twee landhoofden en twee magazijnen vernield werden. Een telegram uit Calcutta bericht, dat in de provincie Orissa dermate hongersnood heerschtdat reeds verscheiden menschen den hongerdood gestorven zijn. De regeering deelt levensmiddelen uit. De Norddeutsche Zeitung in een artikel over den Elzas, schrijft: Wat Duitschland veroverd heeftmoet Duitsch blijven. Wij hopendat Elzas-Lotharingen eindelijk zal gaan inzien wat het gewonnen heeft door weder Duitsch te 2ijn geworden. Bij verschillende legeroefeningen in Duitschland hebben ongelukken plaats gehad. Te Feldkohl, in Beieren, viel een kanon omver, waardoor een man gedood en twee gewond werden. Door een ander kanon, dat in een hollen weg gleed, werd een artillerist gewond, en een officier brak de ruggegraat door een val van zijn paard. Bij een nachtelijken aanval op Altensalz (Saksen) is een luitenant van de jagers, Baron v. Imhoff, gedood door een kogel, dien hij in de borst kreeg. Te Osterburken, in Baden, werden twee ruiters zwaar gewond en verscheidene paarden gedood door een ontijdig afgeschoten batterij. Kom een Duitscher niet aan zijn bier Een bierhuishouder te Dresden, die zijn gasten een mengsel van Mtlnchener en andere bieren als „echt Münchener bier" schonk, is deswege veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en 600 mark boete. Zoo even is een gedeelte van het dag boek van keizer Frederik openbaar gemaakt, hetwelk betrekking heeft op het oorlogsjaar 1870/71. Daaruit blijkt dat Frederik vaak lijnrecht gekant was tegen den loop der po litieke gebeurtenissen, en met Bismarck, met wien hij het vaak oneens was, herhaaldelijk heftige gedachtenwisselingen had. Onder de verschillende mededeelingen is de merkwaar digste deze, dat Napoleon, tijdens zijne ge vangenschap in Maart 1871 heimelijk eene toenadering tot Duitschland zocht op den grondslag eener verzachting der door Duitsch land gestelde vredeswoorden, tegen de belofte om gezamenlijk eenen oorlog tegen Engeland te ondernemen. Men zegt te Rome, dat de ontvangst van den keizer van Duitschland in het Vaticaan zeer plechtig zal zijn. Alle hoogwaardigheids- bekleeders, de kardinalen en de bisschoppen zullen tegenwoordig zijn. De Palatijnsche garden zullen van den ingang van het Vati caan tot aan de zaal van ontvangst geschaard staan. De garden der edelen zullen de eere diensten waarnemen. Zeven kardinalen zullen onmiddellijk om den troon staan, welke twee zetels heeft, de hoogste voor den paus en de andere, een weinig lager, voor keizer Wil helm. Kardinaal Pecci en andere waardig- heidsbekleeders zullen den keizer in het Va ticaan voorgaan. Er worden plannen gemaakt voor eene illuminatie der pauselijke museums. De illuminatie dezer zalen, met hun schatten van beeld- en schilderwerken, leveren een prachtig effect. In vroeger jaren vond zij ook eens plaats. Het noordelijk gedeelte van Italië heeft van de overstroomingen veel geleden. De omstreken van Verona, Sondria, Bergamo etc. staan onder water. Verona is er echter nog het best afgekomen, dank zij de dammen, die de soldaten gemaakt hebben. Dag en nacht worden de bedreigde punten bewaakt. Treurige berichten komen uit de provincie Bergamo. Vele menschenlevens gingen verloren. Het spoorwegverkeer is op verschillende punten afgebroken. Met alle krachtsinspanning tracht de Bul- gaarsche regeering het roover-wezen te be teugelen, dat hoe langer hoe onbeschaamder optreedt. Op last der ministers van oorlog en van binnenlandsche zakenkampeeren sedert eenige dagen infanterie- en cavalerie-afdeelin- gen in de straten van Sofia. Dag en nacht wordt in de straten gepatrouilleerd, vooral in die welke naar het vorstelijk paleis (Konak) leiden, want voor de stoutheid der bandieten staat niets. Zoo heeft verleden week, in de onmiddel lijke nabijheid van Sofia, eene bende een paar officiers-tenten geplunderd van een detache ment infanterie, 't welk op een steenworp afstand van de stad zijn bivouac had opge slagen. Ruim honderd personen zijn te San Fran cisco aangebracht, die in nood verkeerden en wier schepen, waarop zij zich bevonden, den 3den dezer vergaan zijn. Een jonkman, Charles Percy genaamd, beproefde Zondag, in een bootje, de beruchte snelstroomingen van de Niagara door te varen. Zijn bootje sloeg terstond om, en men waande Percy al reddeloos verloren. Maar hij kwam weer boven en wist, met behendige vermijding van al de hindernissen zijns weegs, veilig in de Devil's Pool aan land te komen. Nog nooit te voren moet iemand dat stuk volbracht hebben. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 23 dezer, zal door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal uitgevoerd worden PROGRAMMA AD LIBITUM. DRUNEN. Zondag 23 Sept., 's namiddags ten 5 uur Concert te geven door de Harmonie „De Eendracht" in den tuin van den heer C. G. van Huiten. ~X WAALWIJK, 22 Sept. 1888. Bij den gisteren plaats gehad hebbenden wedstrijd om premienuitgeschreven door de 14e afdeeling der Noordbrabantsche Maatschappij van landbouuw, zijn de volgende bekroningen toegekend 1 Het beste paard van 4 tot 6 jaar, le prijs f 20.J. van der Hoeven Bz. Kapelle. 2e prijs f 10.Adr. J. Verhoeven Vrijhoe- ve-Kapelle. 2 Den besten stier van l1/» tot 21/a jaar. le prijs f20,A. Sneeuw, Waspik. 2e prijs f10.Dirk M. de Bruijn, Kapelle. 3 De beste nagenoeg rijpe kalfdragende koe. le prijs f20.— Marinus Rijken Az., Kapelle. 2e prijs f10.Adr. Verhoeven Pz., Sprang. 3 De beste dito vaars, le prijs f10,- Wed.N.L.Dekkers,Baard wijk, 2e prijs f5,A. van Huiten, Waalwijk. 5 Voor het beste vette rund. le prijs f 15.Mar. Rijken Az., Kapelle. 2e prijs f 10.— Niet toegekend. 6 Voor het beste l1/s jarig veulen, le prijs f 15.C. de Wit, Kapelle. 2e prijs f10.B. P. Verhoeven, Sprang. De keuringscommissie bestond uit de hee- renW. Ilagoort en U. van Kampen, te Kapelle, en D. de Bruijn, te Waspik. Na afloop van den wedstrijd had op Mu sis Sacrum de algemeene vergadering plaats van de XlVe afdeeling. Aan de bestuurstafel, had mede plaats ge nomen de dienstdoende burgemeester van Waalwijkde heer Th. Hoffmans, daartoe door het bestuur' uitgenoodigd. De voorzitter, de heer J. van Dijk, leidde de vergadering in, met er op te wijzendat wanneer men zich aan eene zaak wijdt, waar aan veel moeite verbonden ismen gaarne ziet dat die zaak ook de algemeene belang stelling trekten dat die belangstelling ner gens beter uit kan blijken dan uit trouwe op komst. Spreker merkte op dat de opkomst thans niet zoo groot was als hij wel zou wenschen, maar als hij een blik sloeg op de aanwezigen werd het geringer aantal ruimschoot» vergoed, omdat het allen mannen zijn, die de belan gen van landbouw en veeteelt met alle kracht voorstaan. Hij was hun hiervoor dankbaar. Alsnu las de secretaris, de heer Van Heijst, de notulen voor der vorige vergadering, die ongewijzigd werden vastgesteld. De rekening over het afgeloopen dienst jaar werd met de bescheiden in handen ge steld eener commissie van onderzoek, waar toe door den voorzitter werden aangewezen de heeren Har tog-Goudsmid en Antoon Tielen. De begrooting voor 1889 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f290. Nadat de commissie van onderzoek de re kening over 1887 in orde had bevonden, werd deze, overeenkomstig hare conclusie goedgekeurd, tot een bedrag in ontvangst van f437.06 in uitgaaf van f376, Batig saldo f 61,06 De voorzitter doet mededeeling, dat door de Nbr. Maatsch. van landbouw in de laatst gehouden algemeene vergadering o a. is besloten, om voor 1889 van de rijksbijdrage groot f 650 f 200 te bestemmen voor het houden van voordrachten of lezingen door landbouwleeraars of gediplomeerde veeartsen; f 400 voor tegemoetkomingen in de kosten van door afdeelingen aan te leggen proefvel den, b.v. met aanwenden van kunstmeststoffen, met het zaaien op rijen, met het zaaien van uitgezochte zaaigranen enz., en f 50 voor het onderzoeken der proefvelden en het deswege doen opmaken van een verslag door een des kundige. De afdeelingenwelke in 1889 lezingen wenschen te doen houdenof proefvelden willen aanleggenmoeten daarvan vóór 15 Oct. e. k. aan het bestuur kennisgevenna welk tijdstip de sommen van f 200 en f 400 zullen worden verdeeld, met dien verstande, dat aan elke afdeeling de kosten van lezin gen slechts voor de helft zullen worden ver goed en, voor het aanleggen van proefvelden, hoogstens f25 zal verstrekt worden. De voorzitter is van oordeel dat het aan leggen van een proefveld groote sommen zal eischen, de krachten der afdeeling te boven gaande; 't komt hem als meest doelmatig voor, evenals vroeger, door bekende autori teiten op het gebied lezingen te laten hou den. De heer Dirk de Bruijn, te Kapelle, wil gaarne een perceel land beschikbaar stel len voor den aanleg van een proefveld. De voorzitter wijst nogmaals op het finan cieel bezwaar, waarna het voorstel om le zingen te laten houden bij acclamatie wordt aangenomen. Alvorens over te gaan tot de uitreiking der bekroningen, wees de voorzitter op het groote belang, dat gelegen is in veredeling van den veestapel. Niet zoozeer om de pre mien, die men daardoor behaalt, als wel omdat men, door alle moeite in le spannen om puik vee te fokken, zijn eigen veestapel verbetert en dus in zijn eigen voordeel werkt. Het deed hem genoegen te zien, dat dit streven algemeen bijval vindt en feli citeert de bekroonden met de hun toegewe zen onderscheiding. Hij hoopt dat deze voor hen een spoorslag zal zijnom in dezelfde richting voort te werken. Een door den heer Dirk de Bruijn aan geheven: Lang leve de voorzitter! vond al gemeene instemming. Hierna werden de diploma's en premien door den voorzitter aan de winners ter hand gesteld. De heer M. Rijken Az., sprak een woord van dank uit aan de commissie en gaf de verzekering dat hij steeds met al zijne krach ten het streven der maatschappij zou steunen. Ten slotte betuigde de voorzitter zijne erkentelijkheid aan allen, die bijgedragen had den tot het welslagen, en in de eerste plaats aan heeren leden der keuringscommissie, die met zooveel nauwgezetheid en onpartijdig heid hunne taak hadden volbracht. Hij hoopte ook bij volgende gelegenheden op hen te mogen rekenen, (applaus) Hierna werd de vergadering opgeheven. De remonte-commissie, bestaande uit de heeren Boogaard, Kromhout, de Jong en v. d. Wal, heeft gisteren onze paardenmarkt bezocht. De heeren hebben volmacht tot aankoop van twintig paarden, maar mogen er geene meer nemen beneden de vijf jaar. Vroeger was een vierjarige ouderdom voldoendeer waren dan ook maar weinig vijfjarige, zoo dat hier slechts twee paarden zijn aange kocht. Het gemeentebestuur van Waalwijk zou op Dinsdag den 18 September 1888, des avonds om 7 uurten huize van Vincent Gerrisvoor den tijd van 4 jarenpubliek verhuren een perceel bouwland, gelegen te Waalwijk in de Putsteeggroot 90 aren b centiaren. Die verpachting is niet doorgegaan omdat er slechts twee liefhebbers waren op gekomen, waarschijnlijk tengevolge van gebrek aan publiciteit. Is het tegenwoordig over het algemeen eene groote zeldzaamheid dat bedienden lan gen tijd bij een zelfden meester blijven, dat iemand 50 jaar onafgebroken op ééne fa briek werkzaam is, is zeker iets buitenge woons. Dit feit heeft zich echter hier voorgedaan. Verleden Maandag was Jacobus van Gor- kum 50 jaar in dienst op de tabaksfabriek van den heer P. A. van der Lee. Natuurlijk had de patroon dit feest niet onopgemerkt laten voorbijgaan, maar gezorgd, dat de jubilaris den dag gezellig en prettig kon doorbrengen met zijne medewerklieden, waaronder er zijn die 48, 23, en 15 jaar in de zaak gewerkt hebben. In weerwil dat de jubilaris een half uur van de fabriek woontis hij altijd 's mor gens om 6 uur present en munt steeds uit door trouwe plichtsbetrachting. Eere aan zulke werklieden Wij wenschen den man van harte geluk met zijn jubilé, en hopen dat hij nog vele iaren gezond en kras moge blijven, alvorens hij voor goed rust gaat nemen. Gisteren is op de markt iets voorge vallen, naar onze opvatting duidelijk aantoo- nende, dat er gebreken zijn in de regeling van ons marktwezen. Over het feit zelve zullen wij niet uitwei den omdat het niet goed mogelijk is de juiste toedracht der zaak te weten te komen en uit te maken wie gelijk of ongelijk heeft; dit is trouwens onze taak niet. Als wij er melding van maken is het alleen in de hoop, dat het marktreglement aan eene afdoende herziening worde onderworpen, ten einde te voorkomen dat onze markt schade lij de en in haren bloei worde tegengehouden. Het in stellen eener marktcommissiezooals men die op de verschillende plaatsen vindt, zou, dunkt ons, wellicht een zeer goede maatre gel zijn. Bij de aanstaande winterdienstregeling van den spoorweg Zwaluwe—Vlijmen is onze ge meente gemakkelijk van beide deelen der Langstraat te bereiken er is dus alle kans, dat het marktbezoek toeneemt, maar alleen onder voorwaarde, dat men het den bezoekers zoo gemakkelijk mogelijk maakt en hun zeker geen moeielijkheden in den weg legt. Zooals de zaken den laatsten tijd gaan, bestaat er echter gegronde vrees, dat het marktbezoek eer zal verminderen, wat noodwendig moet uitloopen ten nadeele der gemeentekas en dus van de belastingbeta» lenden. Gisteren en eergisteren was 't onrustig in onze gemeente. Aanleidende oorzaak hiervan was het volgende Een huis wordt daar twee gezinnen bewoond; op zolder be staat slechts eene afscheiding op manslengte. De bewoner van het eene gedeelte vond de op zolder hangende kleederen van hem zelve en zijne huisgenooten bevuild, met petroleum begoten en totaal stuk gesneden. De publieke opinie koos partij voor den verongelijkte en gaf den bewoner van het andere gedeelte of diens huisgenooten de schuld. Er werden ruiten ingegooid, het huis werd bevuild enz. Het gevolg was, dat de verdachte Donderdag avond aanstalten maakte om de woning te verlaten en een andere te betrekken. De verhuizing ging met groot getier gepaard van de inmiddels saamgestroomde menigte. Daar bij echter bleef het gelukkig. Naar wij vernemen is de eerstgenoemde bewoner gedeeltelijk schadeloos gesteld door den tweededie echter alle schuldvoor zoover hem zelf betreft, van zich afwerpt. Bij de verkiezing van een lid der tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Bergum zijn uitgebracht 2595 geldige stemmen. Gekozen is de heer L. W. de Vries, antirevolutionair, met 1340 stemmen. Op den heer E. B. Kielstra, liberaalwaren 1125, op den heer dr. V. Bruiusma, radicaal, 130 stemmen uit gebracht. In de tweede kamer heeft Donderdag de heer Beelaerts van Blokland, door Z. M. den koning tot voorzitter benoemd, dit ambt aanvaard. Hij herinnerde aan de lessen der volks-» historie en dat juist 200 jaar geleden de eerste opening werd gedaan omtrent den tocht van prins Willem III naar Engeland, éénig in de wereldgeschiedenis en die door de samenwerking der staten van alle provin» ciën slaagde tot heil der vereenigde pro vinciën en de vrijheid van Engeland en Europa. Moge de gedachte aan de kloeke daden onzer voorvaderen onzen arbeid bezielen en dien arbeid te rijper vruchten doen dragen! God schenke hiertoe zijnen zegen.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2