"binnenland. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Griekenland. Amerika. UITVOERINGEN. Over de oorzaken van dit ernstige onge luk is men het nog geenszins eens. De ma chinist zegt, dat hij van zijne machine afge vallen is, en hij kwam dan ook het onheil stichtend gevaarte nahollen, maar anderen zeggen dat hij in een herberg was afgestapt en dronken was. Inmiddels is hij aange houden. Er waait tegenwoordig op vele punten des lands een wind van werkstaking. Te Ar- bresle en Tarare twee plaatsen op korten afstand van Lyon, hebben de fluweelwerkers ten getale van 300 eene vergadering gehou den, waarin besloten is tot eene algemeene arbeidstaking. Te Jappelnabij Chambéry in Savooie hebben de werklieden aan de kazerne den arbeid nedergelegd. Zij hebben eene loons- verhooging van 10 centimes per uur als eisch gesteld. In menige andere plaats heeft zich dezelfde beweging geopenbaard. Wat de werkstaking in het steenkolenbek ken der Loire aangaat, deze is merkbaar aan het afnemen, en de hervatting van den arbeid zou nog algemeener zijn, indien de socialisti sche volksmenners ophielden met hunne be dreigingen en met de middelen van geweld tegen de goedgezinden, die niets liever ver langen dan rustig een stuk brood te ver dienen. Te Firminy, Ricamarie en te Roche-la- Molière zijn de werklieden allen weer aan den gang. Te Saint-Etienne heeft de mijn-directeur Villiers verklaard, dat ieder, die zich aanmeldt om te werken, aangenomen zal worden; maar hij heeft elke loonsverhooging geweigerd. Alleen ten opzichte van ééne klasse van ar beiders, de boiseurs, heelt hij zich een nader besluit voorbehouden, daar hij onderzoeken wil of hunne vraag om hooger loon op bil lijkheid gegrond is. De heethoofden te Saint-Etienne hebben eene vergadering gehoudendie veel weg had van eene door storm bewogene zee en waarin de een al heftiger dan de andere gesproken heeft. De tijding, dat te Firminy alleu den arbeid hervat hebben, maakte de hoofden nog meer verhit. De vergadering werd ten slotte opgebroken en er werd ge roepen „Naar Firminy Naar Firminy Al brullende trok men nu daarheen. Drie redacteuren van „la Loire socialiste," Pons, Chareyron en Delmorès, zijn door de politie te Firminy opgepakt. Het zijn de meest geweld predikende redenaars in de vergaderingen. De werkstakers te Saint-Etienne wilden hunne kameraden aan eene der schachten met geweld van den arbeid afhouden. Een geducht gevecht was er het gevolg van, waar bij gebruik werd gemaakt van messen, zoo dat velen gewond zijn. Ten slotte werden de strijdende partijen door gendarmes uit eengejaagd. De werkstaking aan de spoorweglijn Limo gesBrive kan als geëindigd worden be schouwd. Negentig percent der arbeiders hebben hunne vrijwillige rust den rug toege keerd. In de sluis van St. Denis, op het kanaal der Ourcy, is onlangs een groote stoomboot, met iOOOOO kilogram suiker geladen, door on voorzichtigheid van d«n sluiswachter, in aan varing gekomen met een schip, en tengevolge daarvan gezonken. Men trachtte tevergeefs de suiker te redden. Binnen een uur was de geheele lading opge lost en de sluis vol dik, strooperig suikerwater. Vele oeverbewoners kwamen met emmers en kannen van dat suikerwater scheppen. De suiker verspreidde zich tot op verscheidene kilometers afstanden de visschers in den omtrek hadden een zoo overvloedige vangst, dat zij er niets van begrepen. De arme vis- schen schenen te stikken in het water, en als 't ware te vragen om er uitgehaald te worden. Nog den volgenden dag keerden vele vis schers terug met 50 kilogram visch, welke zij zonder eenige moeite met de hand voor het grijpen hadden. De gewezen Fransche maarschalk Bazaine is Maandag te Madrid in alle stilte, zonder toeloop van belangstellenden, begraven. Ze ven rijtuigen met een twintigtal personen volgden den lijkwagen. Van Bazaine's bloedverwanten was alleen zijn zoon sergeant in Spaanschen dienst tegenwoordig. De eenige man van naam die in den stoet werd opgemerkt, was de maarschalk Martinez Campos. Nu hij dood en begraven is, breekt mo gelijk nog eens de tijd aan, dat men een weinig rechtvaardiger of althans minder hard over hem oordeelt. Een krijgsman kan zich grovelijk vergist hebben, zonder daarom nu juist een „verrader" te zijn. De met het verraad verdiende „millioenen" zal men ook wel niet in zijne nalatenschap vinden. De overste Grahans, die de troepen com mandeert, tegen de Thibetianen afgezonden, heeft de indringers aangevallen en verslagen. 400 doode en gewonde Thibetianen werden op het slagveld gevondenhet verlies der Engelschen is gering, 9 inlandsche Sepaya- soldaten werden gewondterwijl mede de overste Bromhead zijn rechterarm verloor. De Engelschen zetten hun marsch voort nu gericht op Rinchigong in Chumbithale. Aan de Times wordt uit Durban be richt, dat Endaboeko Dinizoeloe's gevangen schap loochent, waaraan ook anderen twij felen. De regeering van Natal verklaart, dat Engeland Zoeloeland voor goed heeft gean nexeerd. Uit Soeakin wordt van 26 dezer ge seind Gisteren hebben de opstandelingen eene bestorming van hetj fort ondernomen, waar bij zij met groote verliezen teruggeslagen zijn. Door deserteurs wordt medegedeeld, dat de belegeraars nieuwe versterkingen gekre gen hebben, maar door ziekten zwaar ge teisterd worden. De Engelschen versterken de verdedigingslinie. In onderscheidene berichten uit OostAfrika wordt geconstateerd, dat er een felle op stand, waaraan de negers en de Arabieren deelnemen, plaats heeft rondom de Duitsche plantages. Er worden hevige gevechten en ook een krachtiger optreden ran de Duitsche marine, zoomede onderhandelingen betref fende gemeenschappelijke maatregelen van Duitschland en Engeland, verwacht. Onder zulke omstandigheden is eene spoedige Duit sche expeditie ten behoeve van Emin-pacha zeer twijfelachtig, daar er reeds in gewone tijden minstens een jaar noodig is om 1800 kilometer van de Oostkust tot Emin-pacha af te leggen. Reichsanzeiger doet mededeeling van een schrijven des rijkskanseliers aan den minister van justitie, waarin een afschrift voor komt van het door den eerstgenoemde aan den keizer toegezonden bericht omtrent het dagboek van Frederik II, met mededeeling, dat de keizer de openbaarmaking van dit bericht bevolen, en een voorstel tot strafrech telijke vervolging tegen den persoon, die het dagboek in het licht gaf, goedgekeurd heeft. In zijn bovenbedoeld bericht beschouwt de rijkskanselier het dagboekin den vorm waarin het verscheen, als onecht. Hij wijst daarbij op de onvolledigheid der informatien van den kroonprins. „Ik had", zegt hij, „van den koning geen verlof om over de meer intieme vraagstuk ken van politieken aard met den kroonprins te spreken, aangezien de koning beducht was voor indiscreties aan den kant van het van Fransche sympathieën vervulde Engelsche hof, terwijl bovendien onze verhouding tot de Duitsche bondgenooten dreigde benadeeld te worden door de al te ingrijpende plannen en te forsche middelen, die den kroonprins door raadgevers van twijfelachtige gehalte waren aanbevolen. De kroonprins stond bui ten alle behandeling van zaken." In het bericht wordt verder de aandacht gevestigd op de onjuistheden in het dagboek- De rijkskanselier hield reeds op 13 Juli 1870 den oorlog voor onvermijdelijk, en de koning had eerst na een herhaald lezen van Olli- vier's rede uit eigen beweging tot mobiel verklaring besloten. Onjuist zijn voorts de mededeelingen omtrent de uiting, dat de oorlog van 1870 vermoedelijk een vredes- tijdperk openen zou, en omtrent het toeken nen van het „ijzeren kruis" aan niet-Prui- sen. De gedachtenwisseling naar aanleiding van verschil van meening over de Duitsche grondwet vond niet te Versailles, maar reeds op 3 September te Donchery plaats. Onjuist is ook hetgeen er beweerd wordt omtrent het vraagstuk der pauselijke onfeilbaarheid. Intusschen, de publicatie moge echt zijn, of, zooals de rijkskanselier aanneemt, valsch de strafwet moet in elk geval hier in werking treden. De Standard verneemt uit Athene, dat de Grieksche pers de regeering aanspoort tot het nemen van maatregelen tegenover eenen dreigenden inval der Bulgaren in Macedonië. De Standard verneemt uit Athene, dat de klachten der regeering van Griekenland over het gebeurde te Calymnos de Porte bewogen dienaangaande instruction te zenden aan den Turkschen gouverneur Kemal-bey, waarbij bevolen wordt de gevangen genomen Grieksche sponsvisschers vrij te laten, zoomede hunne geconfiseerde ladingen spons. De re geering van Griekenland acht evenwel eene zóó laat komende satisfactie onvoldoende. Sedert het uitbreken van de gele koorts in Floridakwamen te Jacksonville 2000, te Jackson 14, en te Decatur 17 gevallen voor. Daarvan waren te Jacksonville 212, te Jack son 4 en te Decatur 4 met doodelijken afloop. De inwoners van Decatur zijn bijna allen gevlucht; er bleven slechts 150 in de stad. Ook elders is de ontsteltenis zeer groot. De paniek neemt steeds toe. Geen treinen komen te New-Orleans noch elders aan. In Alabama en Mississippi houdt een opgewon den gepeupel allerwege de stations bezet, en verhindert het spoorwegverkeer. Een later bericht zegt, dat de paniek ver mindert en het spoorwegverkeer gedeeltelijk hersteld is. Zekere heer Bufflngton zal te Minnea polis een gebouw voor kantoren oprichten dat uit 28 verdiepingen zal bestaan. Zijn methode zal, indien hij slaagt, wat haast niet te hopen is eene geheele revolutie in het bouwen van huizen teweeg brengen. Het gebouw zal bestaan uit een ijzeren geraamte. Van buiten wordt het voorzien van een ver trouwbare stof, die tevens geen warmte ge leider is, en daartegen wordt steen gebracht. Het dak is van pannen voorzien. In het midden bevindt zich een glazen dak om van het prachtige uitzicht te kunnen genieten. Er komen natuurlijk lifts in het gebouw. Behalve deuren en vensters zal er geen hout gebruikt worden, doch wanneer het gebouw voltooid is zal er geen ijzer zichtbaar zijn. Voor uitzetting en inkrimping worden de noodige maatregelen genomen. Het gebouw zal eene oppervlakte van 80 vierk. voeten beslaan, 350 voeten hoog zijn en 728 groote kantoren be vatten. WAALWIJK. Zondag 30 dezer, des midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum." PROGRAMMA AD LIBITUM. WAALWIJK, 29 Sept. 1888. De kamer van koophandel, te Waalwijk ontving het volgende schrijven van den di recteur-generaal der maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen: „In antwoord op uw schrijven van den 20 dezer No. 191, hebben wij de eer U mede te deelen, dat de aan onze Maatschappij opgelegde verplichting om met ingang van den len October a.s. het baanvak WaalwijkBesoijenVlijmen op gelij ken voet te exploiteeren als de aansluitende lijn, het behoud van den tegen woordigen loop van trein 409 onmogelijk heelt gemaakt. De dienst tijd van het trein- en stationspersoneel zou dien tengevolge de reglementaire grenzen verre hebben overschreden en aan de aanstelling van aflossings- personeel kan bij de zeer geringe opbrengst der lijn Lage-Zwal uwe—WaalwijkBesoijen—Vlijmen niet gedacht worden. Wii hebben daarenboven gemeend zonder be zwaar tot het vroeger stellen van genoemden trein te kunnen overgaan, omdat de daaromtrent gehouden aanteekeningen ons hebben doen zien, dat het gebruik van dien trein hoogst on beduidend is. Het gemiddeld aantal reizigers in dien trein bij vertrek van Lag*-Zwaluwe bedroeg In de maand Februari 1888 zeven u April u zeven h Juni if acht Zelfs waneer men hierbij eenige reizigers met abonnementskaarten voegt, welke in bovenstaande cijters niet begrepen zijnblijft het aantal nog zoo gering, dat van een ernstig nadeel voor de bewoners der Langstraat door de opheffing van de aansluiting van genoemden trein geen sprake kan zijn. Wij kunnen hieromtrent uwe kamer volkomen geruststellen. Het meerendeel der reizigers keeren van Rot terdam naar de Langstraat terug met trein 405 of 407aansluitende op de treinen 3 (vertrek Rotterdam 1 44 nam.) en 27 (vertrek Rotterdam 5,40 nam.) Bij vertrek van Lage-Zwaluwe bedroeg in de maand Juni het aantal reizigers in trein 405 gemiddeld twintig en in trein 407 gemiddeld twee en twintig. Er bestaat dus blijkbaar geene groote behoeft® aan om later dan 4.3 uit Amster dam en 5,40 uit Rotterdam te vertrekken. Ten slotte hebben wij de eer U mede te deelen, dat het oponthoud tusschen de aankomst van trein 27 te Lage Z wal uwe en het vertrek van trein 1031 van dat station een gevolg is der noodzake lijkheid, om met den laatsten trein de aansluiting van trein 35 van Rozendaal af te wachten. Blijkens een uit Waspik ontvangen adres wordt op de daardoor verkregen gunstige aansluiting van Belgie (vertrek Antwerpen 4,52) prijs gesteld, terwijl ook met Zeeland daardoor eene zeer gun stige verbinding wordt verkregen." Heden waren wij in de gelegenheid drie nieuwe instrumenten te bezichtigen door de Harmonie l'Espérance alhier aange kocht uit de fabriek „des Ouvriers générals" te Parijsvooral bewonderden wij eene prachtige alto-saxophonedie uitmunt door sierlijkheid van bouw, alsook door zuiveren en krachligen toon. Dank zij eene milde giftuit eigen be weging door den koninklijken doelen «Recht door Zee" vereerdwas l'Espérance in staat zich laatstgenoemd instrument aan te schaffen. Zulks toont opnieuwdat in Waalwijk nog personen gevonden wordendie niet met schoonklinkende woorden, maar door daden hunne sympathie aan den dag leggen jegens eene corporatie. l'Espérance ontvangt ten minste nog al eens meermalen dergelijke bewijzen van belang stelling. Thans eere aan „Recht door Zee"! Een „Coup d'Etat" (staatsgreep)! Reeds meer dan eens is er op gewezen, dat de eerste kamer nog een liberale meer derheid rijk is, om, wanneer de tweede kamer haar goedkeuring mocht hechten aan een haars inziens al te antiliberalen maatregel daarvoor een stokje te steken. De „Tijd" acht dit feit natuurlijk minder gelukkig dan haar liberale zusters. Zij meent zelfs dat, wanneer zoo iets eens mocht gebeuren, dan de regeering een „coup d-état" zou mogen wagen. Immers zij schrijft: „zou de eerste kamer dwaas genoeg zijn om aan de regeering den voet dwars te zetten dan zou het kabinet niet moeten aarzelen met het geven van een advies, dat aan de abnormaliteit van ons parlementair leven door ontbinding ook der provinciale staten een beslist einde maken zou." Het zou, gelooft het Handelsblad, aan de Tijd heel wat moeite kosten om het artikel in grondwet of wet te vinden, dat aan de regeering de macht geeft tot ontbinding der provinciale staten over te gaan. Ging het kabinet er niettemin toe over, dan zou het een revolutionaire daad plegen, waarop de naam „staatsgreep" toepasselijk ware. Gelukkig heeft men zoo iets niet te ver wachten vooral niet van een regeering met antirevolutionaire elementen als de huidige. Bovendien' zou het niet baten: want een ko ninklijk besluit, waarbij de provinciale staten ontbonden worden verklaard, zoudegewensch- te uitwerking missen. De staten zouden zich aan zulk een besluit, als onwettig, niet storen en de wettige staten blijven. Alleen door verandering der provinciale wet ware zulk een ontbinding op regelmatige wijze te bereiken, maar daarvoor is dan weder de medewerking noodig vande eerste kamer Te Tilburg is de nieuwe overdekte boter en vleeschmarkt thans gereed en giste ren voor het eerst in gebruik genomen. Het is een fraaistatig gebouw, dat Tilburg tot sieraad strekt. Het heeft 122400 gekost. Met den bouw eener nieuwe vischmarkt zal nu spoedig een aanvang gemaakt worden. Woensdag is te Etten bij Breda de woning van W. Maas, op de Heul, totaal door brand vernield met schuur en wagenhuis met daarin geborgen veldvruchten en landbouwgereed schappen. Behalve de veldvruchten was alles verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Donderdag namiddag te omstreeks 5 ure, is in de monding der Wolwevershaven te Dordrecht drijvende gevonden het lijk van een onbekend manspersoon naar gissing 40 jaar oudmiddelmatige lengtevoorhoofd hoog neus dik mond gewoon kin rond haar en wenbrauwen donkerbruin, donkere bakkebaarden; gekleed met zwart lustre jasje, gestreepte pantalon, paarsch gestreept boeze roen, flanellen en wit katoenen hemd, witten borstrok, borstlap, onderbroek en kousen, en bruinen gezondheidsgordel. Hundie omtrent dit lijkdat naar de algemeene begraafplaats is overgebracht inlichtingen kunnen gevenwordt verzocht zich te vervoegen aan het bureau van den commissaris van politie te Dordrecht. Sedert 10 September jl. wordt te Haar lem vermist Abraham Jelle de Vries, oud 15 jaren, kort en dik, blond haar, blauwe oogen gezonde kleur, gekleed met grijs jasje, En- gelschlederen broek, dito vest, blauwgestreept boezeroen en klompen. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. Namens de ouders verzoekt de commissaris van politie zijne opsporing en bericht. H. C. Woensdag avond omstreeks 7 uur brak in den Zuidplaspolderonder de gemeente Nieuwerkerk a/d IJsel, een felle brand uit in de boerenwoning van H. van den Heuvel. Hnis, schuur, stal en hooiberg waren spoedig aangetast en tot redden was haast geen tijd, zoodat er slechts weinig van den inboedel enz. behouden is. Naar men beweert, was niets verzekerd. Hoewel de sluikhandel in spiritus in het noorden des lands niet meer op zoo groote schaal wordt gedreven als dit vóór een paar jaren het geval waszijn er toch nog altijd personendie zich met het binnensmokkelen daarvan belasten. In eene der zittingen van de arrondissements-rechtbank ^te Assen dezer dagen gehouden werden deswege nog ruim 30 personen veroordeeld. Aan het U. D. wordt medegedeeld dat sedert geruimen tijd bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen proeven ge nomen zijn om tot de kennis te komen van de doelmatigste wijze van verwarming der der bagagewagens (in het belang der beamb ten). Het ligt toch in den aard der zaak dat deze voertuigen met hunne wijd open schuivende deuren, die bij aankomst op ieder station geheel moeten worden geopend tot het in- en uitladen van koopmansgoederen en bagage, niet op dezelfde wijze kunnen wor den verwarmd als de gesloten rijtuig-afdee- lingen, waarin de eenmaal verwarmde lucht lang hare warmte behoudt. Reeds in de maand Maart van het vorige jaar nam men proeven met groote en met kleine vulkachelsmet briquetten-inrichting en met warmwaterstoven. Uit de proeven moet voorloopig zijn geble ken dat briquetten-verwarming de voorkeur verdient; men is dientengevolge aangevangen met in een 80tal bagagewagens de noodige inrichtingen daartoe aan te brengen. Blijkt hetdat deze wijze van verwarming in de practijk blijft voldoen, dan zal zij ongetwij feld tot alle bagagewagens worden uitgebreid. Druncn, Dezer dagen werd door de ma- réchaussée uit Waalwijk proces-verbaal op gemaakt tegen een bierhuishouder alhier, we gens overtreding van," art. 16 der drankwet. Dit feit is op zich zelf beschouwd niet zoo merkwaardig, doch de omstandigheid waar onder de geverbaliseerde zoo men ze^ -— sedert eenigen tijd sterken drank zonder ver gunning verkocht, zonder dat zoo hij meende de strafwet op hem van toepas sing wasmaakt het der vermelding wel waard. Ziehier hoe hij dat aanlegde:

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2