Nummer 79. Donderdag 4 October 1888. lle Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. VÏÏTËTA, ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER: "Waalwijk. ►Heeren medewerkers van dit blad zij her innerd dat de redactie aan het einde van ieder kwartaal gaarne opgaaf inwacht van het verschul digde voor geleverden arbeid. Na verificatie wordt het bedrag ten spoedigste overgemaakt. 18 E. Werner. De Echo ran het Zuiden, Mwijksciic «n Lugstrulsrbe Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden.ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adole Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Volgens de in parlementaire kringen in omloop zijnde geruchten zou de Fransche regeering hare gedragslijn met betrekking tot de herziening der constitutie op nagenoeg de finitieve wijze hebben vastgesteld. Men weet, dat de heer Floquet bij de ver klaring die hij vóór het reces aan de par lementaire commissie voor de herziening heeft gegevengezegd heeftdat hij het initiatief zou nemen tot een herzienings- voorstel, hetzij vóór het einde van het loo- pende jaarhetzij uiterlijk voor den afloop van het mandaat der tegenwoordige kamer, al naar de in- en uitwendige omstandigheden zouden toelaten. Thans zou de heer Flo quet om te voorkomen dat anderen het ini tiatief nemen besloten hebben bij de ope ning van de volgende zitting een vodVstel tot herziening bij de kamer in te dienen. Bij de indiening van dit voorstel zou hij voor het ministerieaan welks hoofd hij staat een votum van vertrouwen vragen hetzij dan dat de kamer zijn voorstel urgent verklare hetzij een voorstel van tegenovergestelde strekkingdoor de oppositie ingediend, ver- werpe. Zijn doel zou daarbij zijn eene scheiding te maken tusschen de verschillende DOOR «Wat hebt ge, Waldemar?' vroeg Leo getrof fen en met een opwelling van berouw, terwijl hij hem poogde te naderen. //Als ik had gewe ten, dat gij de zaak zoo ernstig zoudt opvatten, dan had ik gezwegen." Walöemar richtte zich op. Zwijgend wees hij zijn broeder met de hand af en maakte zich daarop even zwijgend gereed om heen te gaanelke droppel bloeds was uit zijn gelaat geweken. Juist vertoonde de vorstin zich aan de kamer deur, door doctor Fabian vergezeld. De steeds luider en luider wordende stemmen, die tot in haar vertrek doordrongen, hadden baardoen ver moeden, dat er iets buitengewoons in het salon gaande was. Zij trad schielijk binnen, zonder dat een der aanwezigen haar bemerkte. Wanda stond nog altijd bij de tafel, weifelend tusschen trots en angst, maar nu behield de laatste de over hand en op den toon van een kind, dat vergiffe nis vraagt voor een begane verkeerdheid, riep zij: „Waldemar 1 Hij bleef staan. „Hebt ge mij nog iets te zeg gen, freule Morynski De jonge gravin kromp ineen't was de eerste maal dat die toon van ijskoude, diepe minach ting haar in de ooren klonk, en de gloeiende blos, die eensklaps haar gelaat overdekte, bewees, hoe geweldig hii haar hinderde. Thans trad de vorstin haar zoon in den weg. „Wat is er gebeurd? Waldemar, waar wilt ge heen „Ik wil wegl' antwoordde hij somber en zon der op te zien. „Maar zeg mij dan eerst „Dat kan ik niet. Laat mij gaan. Ik kan niet hier blijven en zijne moeder op zijde du wend snelde hij de kamer uit. ,/Nu, dan zal ik mij wel tot u beiden om de verklaring van dat zonderling tooreel moeten wenden," dus sprak de vorstin de achtergeble venen aan. Blijf hier, doctor," ging zij voort, toen Fabian, die tot hiertoe angstig aan de deur had gestaan, een beweging maakte om zijn kwee- keling te volgen. „Zeker heeft hier een misver partijen, die uit uiteenloopende beweegredenen de herziening vragen. Men voegt er bij dat het kabinet bij de toelichting der motieven het voornemen zal aankondigen, om in het congres zich te ver zetten tegen elk voorsteldat de herziening zou willen uitstrekken tot andere punten dan in het regeeringsvoorstel zijn opgeno men. Het kabinet sluit van het herzieningspro gramma uit de opheffing van het president schap der republiek en de opheffing van den senaat. De N o r d houdt zich bezig met de sa menkomsten die de keizer van Duitschland zal >hebben met den keizer van Oostenrijk en den koning van Italië. Het orgaan der Russische kanselarij ge looft, dat zij een natuurlijk aanvulsel zullen zijn van het bezoek te Peterhof. Willem II heeft zich te Peterhof kunnen overtuigen van de gematigheid en rechtvaardigheid van hetgeen het Russische gouvernement vraagt ten opzichte der Bulgaarsche quaestie, en men mag hopen dat hij deze overtuiging zal wil len doen deelen door de vorstendie hij gaat bezoeken en me« name Frans Jozef. Slaagt hij hierin en de zaak die hij zal ver dedigen is zoo rechtvaardigdat het bijna niet is aan te nemen, dat dit niet het geval zou zijn dan zal de tegenwoordige reis de ontknooping hebben voorbereid eener crisis, die reeds al te lang duurt, en nieuwe waar borgen hebben gegeven voor den Europee- schen vrede. Uit Madrid wordt bericht dat daar se dert eenige dagen de opmerkzaamheid wordt getrokken door in de stad genomen militaire voorzorgen. De officieren van dienst hebben in last de kazernes niet meer te verlaten zelfs des nachts, en de generaals komen er dikwijls. De regeering zou, naar men zegt, stand plaats gehad en ik verzoek u mij de noo- dige opheldering te geven. Wat is er gebeurd? Wanda, ik wil het weten Wanda gat geen gehoor aan dit bevelin plaats van iets te zeggen, wierp zij zich op de sofa en barstte in hartstochtelijk snikken uit. Op een wenk zijner moeder, trad Leo echter met haar naar het venster en deelde haar zacht het voor gevallene mede. Het gelaat der vorstin betrok bij elk woord al meer en meer en het kostte haar moeite hare kalme houding; te bewaren toen zij zich eindelijk tot den doctor wendde en schijnbaar bedaard zeide //Juist wat ik dacht: een misverstand en niets anders. Een plagerijtje tusschen mijne nicht en mijn iongsten zoon heeft Waldemar aanleiding gegeven om zich beleedigd te gevoelen. Ik ver zoek u hem te zeggen dat 't mij zeer spijt, maar dat ik van hem hoop en verwacht, dat hij aan de dwaasheid dier beide kinderenzij legde den klemtoon op dit laatste woord //niet meer gewicht zal hechten dan ze verdient w't Was zeker het best als ik hem nu terstond opzocht," waagde Fabian op te merken. „Juist doe dit dadelijk!" stemde de vorstin hem toe, die er op het oogenblik zeer op gesteld was, den even onschuldigen als onwelkomen ge tuige van dit familietooneel te verwijderen. „Tot weerziens, doctorIk reken er op, u spoedig met Waldemar hier terug te zien." Zij sprak deze laatste woorden met een aller- beminlijksten glimlach en beantwoordde den af scheidsgroet van den gouverneur allervriende lijkst; doch zoodra de deur zich achtei hem ge sloten had, stapte de vorstin op Wanda en Leo toe met een gelaat, dat een storm verkondigde, zooals de strenge moeder en tante hun slechts zeer zelden liet zien. Doctor Fabian had intusschen van Pawlick vernomen, dat de jonge heer Nordeck te paard gestegen en weggereden was. Er bleef den doc tor dus niets anders over dan ook naar den 01- denhof te rijden, wat hij ook in allerijl deed bij zijne aankomst hier vernam hij echter dat Waldemar nog niet thuis was gekomen. De on derwijzer kon niet nalaten zich eenieszins onge rust te maken over dit uitblijven, dat hem on der andere omstandigheden minder zou hebben getroffen. Het eind van het opgewonden looneel, aat hij mede bijgewoond had, deed hem min of meer ae waarheid vermoeden. De vorstin had wel is waar slechts van een misverstand gespro ken, van een plagerij, die haar zoon kwalijk had genomen; maar diens onstuimig heengaan, de de lucht gekregen hebben van een complot, door „Ruiz Zarilla" en de democraten ge smeed. Reeds in Augustus zouden zij plan gehad hebben een beweging te doen ontstaan, maar zij zouden nog juist bijtijds opgehouden heb ben want de federalisten en Pi y Margal zouden hunne medewerking hebben beloofd, als zij de onderneming eenige weken uit stelden. Er zouden onderhandelingen zijn aangeknoopt gewordende reis van Pi y Margal zou daarvan een onderdeel zijn ge weest in de laatste dagen zouden zij de voorgestelde overeenstemming hebben opge leverd. De regeering is hierom op hare hoede. 'tZou trouwens kunnen gebeuren dat de ge nomen maatregelen de uitbarsting van het complot belettenen als men al te lang wacht is hier wel kans voor. Het onderzoek inzake keizer Frederiks dagboek is in vollen gang en de polemiek dienaangaande in de bladen houdt daarmede gelijken tred en doet meer en meer uitkomen dat het is geworden een strijd tusschen re- actionair-conservatief en liberaal. Reeds is de schrijver der uitreksels in handen der justitie Zaterdagavond is hij te Hamburg in hechtenis genomen onder be schuldiging de openbaarmaking van 's keizers dagboek in de Deutsche Rundschau te hebben bewerkt en mogelijk gemaakt. Was ieders aandacht eerst op de bijzon derheden zelve gevestigddaarna op Bis marck's rapportnu is het de man die al die beweging heeft veroorzaaktwelke aller aandacht trekt. Dr. Geffkenzoo is zijn naamis streng conservatef zoowel op poli tiek als kerkelijk gebied en dat is in zekeren zin een slag in het aangezicht van de of- ficieusen die met alle geweld den schrijver van het dagboek in vrijzinnige kringen zoe ken en de geheele openbaarmaking ervan een koele en bittere wijs, waarop hij de jonge gra vin had geantwoord, toen ze hem bij zijn naam riep en bovenal de uitirukking van zijn ge laat bewees voldoende, dat er hier van geheel iets anders sprake was. Er moest iets gewichtigs zijn voorgevallen, dat Waldemar, die zich straks nog zoo geduldig en met verloochening van zijn geheele karakter voor Wanda's luimen had ge bogen, haar en de haren in zulk een opgewon den stemming den rug toekeerde en het huis zijner moeder op een wijs verliet, alsof hij geen plan had er ooit terug te keeren. Maar ook op aen Oldenhof ging de gansche namiddag voorbij zonder dat Waldemar zich liet zien. Doctor Fa bian wachtte tevergeefs. Hij was blij dat de heer Witold van de afwezigheid zijner beide huisgenooten gebruik gemaakt had,om naar de stad te gaan, van waar hij eerst tegen den avond werd teruggewachtzoo behoefde hij althans vooreerst zijne onvermijdelijke vragen niet te beantwoordden. Uur op uur verliep; de avond begon te val len, maar noch de rentmeester, die naar de hout vesterswoning was geweest, noch de daglooners, die van het veld huiswaarts keerden, hadden den jongen heer gezien. Nu dreef de angst den doc tor het huis uit; hij wandelde een eind den rijweg op, die naar het landgoed voerde, en waar van ieder, die derwaarts ging, gebruik moest ma ken, Op eenigen afstand bevond zich een zeer breede en diepe sloot, die meestal met water ge vuld was, maar de hitte van den laatsten zomer had haar geheel doen uitdrogen en de groote steenen, waarmede de bodem als geplaveid was, lagen open en bloot. Van de brug, die hierover voerde, had men een uitgebreid vergezicht over de landerijen in het rond. Op de vlakte was 't nog geheel licht, maar in het bosch begon Let al te schemeren. Radeloos stond doctor Fabian op de brug en overlegde bij zichzelf of hij ver der gaan zou toen hij eindelijk in de verte een ruiter gewaar werd, 'die in galop naderde. De doctor haalde diep adem; hij wist eigen lijk zelf niet recht, wat hij gevreesd had, maar de vrees was in elk geval overbodig geweest, en vol blijdschap ijlde hij nevens de sloot zijn pupil tegemoet. „Goddank, dat ge terug zijt, Waldemar!" riep hij. „Ik heb grooten angst over u uitgestaan." Waldemar bracht zijn paard tot staan, toen hij zijn gouverneur gewaar werd. //Waarom?" vroeg hij. „Ben ik soms een kind, dat ge mij niet uit de ooecn kunt laten gaan Ondanks zijne gedwongen bedaardheid was er kies-manoeuvre dier partij achtten. Reeds zijn namen genoemd die aan de geheele beweging een buitengewoon groote beteeke- nis gaven. De officieusen meenendat Geffcken ge handeld heeft óf uit blinde vooringenomen heid tegen vorst Bismark en zijn politiek, öf uit politieke kortzichtigheid, waardoor hij en dat zit den officieusen dwars in de maag den vrijzinnigen een krachtigen steun heeft gegeven in den aanstaanden s t r ij d. Uit Belgrado wordt aan de „Temps" ge seind dat koning Milan te Gleichemberg een wezenlijk congres gehouden heeft, om de echtscheidingsquaestie op te lossen. Het denkbeeld van een schikking is geheel ter zijde gesteld en daar het consistorie niet ge negen is de echtscheiding uit te spreken, zal verstootingmet bekrachtiging door de ka mer de aangenomen oplossing zijn. De Dailey News verneemt uit Konstanti- nopel datofschoon de Porte de Grieksche nota betreffende het gebeurde te Calymnos in verzoenenden geest beantwoordde, Tricou- pis toch maar half bevredigd schijnt, terwijl hij verklaarde dat Turkije de verzoenende stappen van Griekenland beantwoordt door de zaken telkens erger te maken. Op het oogen blik zijn er tusschen Griekenlanden de Porte niet minder dan veertien geschilpunten aan hangig. De minister van landbouw schijnt zijn col lega's al vast op een mogelijken strijd te willen voorbereiden naar aanleiding van de invoerrechten van 5 francs op de granen een vreemde klank in zijne stem, die de bezorgd heid van den doctor weer opnieuw gaande maakte. Hij zag eerst thans, dat het paard doodelijk ver moeid en uitgeput was; zijn geheele lichaam was met zweet bedekt, het schuim vloeide uit bek en neusgaten, de borst ging hijgend op en neer. Het dier scheen her- en derwaarts gejaagd te zijn. De ruiter toonde evenwel geen spoor van vermoeienis; hij zat vast in den zadel, hield de teugels als met een ijzeren greep omvat en maakte nu, in plaats van zijwaarts af naar de brug te zwenken, aanstalten om de greppel over te springen. „In Gods naamZoo roekeloos zult ge toch niet zijn kwam Fabian hiertegen op. Ge weet immers dat ge Noorman nooit; tot aien sprong kunt bewegen „Dan zal ik 't van daag doen I" verklaarde Waldemar, terwijl hij het paard de sporen inde zijden drukte. Het steigerde, maar schrikte te rug voor den hinderpaal en voelde waarschijn lijk, dat de uitgeputte krachten hem den dienst zouden weigeren. „Luister toch naar goeden raad!' riep de doc tor op smeekenden toon, terwijl hij ondanks zijne vrees zich dicht in de nabijheid van het weer barstige dier waagde. „Ge vergt iets onmoge lijks de sprong mislukt en ge stoot u het hoofd op de steenen te pletter." Als eenig antwoord spoorde Waldemar Noor man opnieuw aan. „Ga uit den weg!" barstte hij uit. „Ik wil er over uit den weg, zeg ik Uit dien zenuwachtigen, heeschen toon bleek den doctor genoegzaam, wat er op het oogenblik in de ziel van zijn kweekeling omging, en dat 't hem vrij onverschillig was, of hij zich het hoofd al dan niet tegen de steenen verbrijzelde. Doodelijk bezorgd voor het ongeluk, dat, naar hij meende, niet kon uitblijven, verstoutte zich de anders altijd zoo angstige man, het paard bij den teugel te erijpen: en zijn berijder nogmaals een vermanend, woord toe te voegen. Op het zelfde oogenblik evenwel deed een geweldige zweepslag het weerspannige dier hoog opsprin gen het sloeg wild met ae voorpooten voor zich uit, maar weigerde den sprong te doen. Tevens weerklonk een zwakke kreet; de ruiter schrikte en rukte ijlings het dier achteruit te laat! Doctor Fabian lag reeds op den grond, en toen Waldemar de volgende seconde van het paard steeg, zag hij zijn leermeester, bloedend voor zich uitgestrekt, zonder eenig teeken van leven te geven. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1