Duitschland. Oostenrijk, Engeland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. door mede te deelendat de oogst dit jaar 96 millioen hectoliter heeft opgebracht, tegen een gemiddelde opbrengst van 108 millioen hectoliter in vorige jaren; of het invoerrecht zal kunnen gehandhaafd blijvenvalt te be twijfelen reeds nulang voor den winter hebben de bakkersonlusten om Parijs een klein voorspel gegeven van hetgeen naar alle waarschijnlijkheid volgen zal. De invoerrechten op granen schijnen er maar niet in te willen in Frankrijk zoowel als in Duitschland wordt er ijverig tegen ge protesteerd door de duizenden voor wien brood het hoofd-voedsel is. In den ministerraad heeft de minister van marine medegedeeld dat de toestand in Tongkin veel verbeterd is. Groote benden rebellen zijn uiteengejaagd. De cholera ver dwijnt. De Intransigeant publiceert een tele gram uit Arzewmeldende dat alle plaatsen in Algerie in Zuid-Oran gelegen in staat van beleg verklaard zijn. De militaire auto riteit onderneemt de algemeene ontwapening der inlanders en stuit op ernstig verzet. De onrust in Algerie is groot. Een ander tele gram berichtdat een kolonne sterk 3500 manop Figuig gedirigeerd wordt. Maandag is te Duinkerken een vis- schersschuit aangekomen met 3 Engelsche matrozen aan boordwelke in den Oceaan ongeveer 70 mijlen van de Fransche kust, in een open boot zijn drijvende gevonden. Zij waren uitgeput van den hongerdaar zij sedert 2 dagen geen voedsel hadden ge bruikt en verklaarden de eenige overgeble venen te zijn van een in den Oceaan gezon ken zeilschip. Zij hebben zich aan het En gelsche consulaat aangemeld. Te Firminy heeft het geweld der werkstakers gezegevierd. De schachten zijn er totaal ontvolkt. De plaats is thans door mili tairen bezet. De leden van den raad aldaar, die tot de werklieden partij behooren heb ben een voorstel gedaan om van wege de gemeente 100,000 fr. aan de werkstakers ter ondersteuning toe te kennen. Te Roche-la-Molière hebben de werksta kers daarentegen ten tweede male een zoo krachtigen tegenstand bij hunne broeders gevondendat zij onverrichterzake moesten aftrekken. Zij hebben nu beloofd met eene sterker macht den volgenden dag te zullen terugkomen. De arbeidsbeurs te Saint-Etienne waar de werkstakers telkens bijeenkwamen om hunne middelen van geweld te beramen en hunne plannen voor den volgenden dag of het vol gende uur vast te stellen, is thans op hooger last gesloten. Wel wat laatmerkte het Journal des Dé- bats op. Het kwaad heeft reeds zijne vruchten gedragen. Zoo is het ook te Parijs gegaan. Verscheiden bladen maken reeds uit het dagboek van keizer Friedrich een lang stuk over den oorlog van 1866 openbaar, dat echter alleen betrekking heeft op den slag van Königgr&tz, van volstrekt geen politieke beteekenis is en alleen eene beschrijving in feuilletonvorm van het slagveld bevat, zon der iets nieuws te geven. Belangwekkend zijn daarin alleen voor het menschelijk standpunt van den overleden keizer eenige uitingen, die zich aldus laten te zamen trekken. „Midden op het oogen- blik der zegenrijke beslissing waren mijne gedachten bij vrouw en kinderen, en mijn onlangs overleden kleine zoon zweefde mij voor oogen, alsof zijn dood de voorbode eener groote gebeurtenis ware geweest. Maar eene overwinning vergoedt niet het verlies van een kind; veeleer dringt onder zulke geweldige indrukken de smart des te dieper door. Over een slagveld te rijden is gruwelijk, en wat de blik daar ontzettends ontmoet, laat zich niet beschrijven. De oor log is toch iets verschrikkelijks, en hij die met één pennestreek aan de groene tafel dien te voorschijn roept, vermoedt niet wat hij te voorschijn roept. Ik voelde, dat heden voor Pruisen een der gewichtigste dagen was aangebroken, en bad God, den koning en zijne raadslieden voor te lichtenopdat voor Pruisens en Duitschlands heil en toekomst goede gevol gen daaruit zouden voortspruiten. Levendig heb ik dien nacht van mijne vrouw en mijne vrouw en mijne kinderen gedroomd." Voor het overige vermeldt de kroonprins nog, dat hij gedurende den slag eenige ma len in levensgevaar verkeerde. Met groote spanning wordt nu gewacht, of er verdere politieke onthullingen uit het jaar 1866 zullen volgen. 87 Jongelieden der arrondissementen Erstein, Wissemburg en Wagenau zijn tot 600 mark boete, subsidiair 40 dagen gevan genisstraf veroordeeld, daar zij door land verhuizing getracht hebben hun dienstplicht te ontduiken. De politie te Würzburg heeft 3 stu denten gearresteerd, welke zich tot comité gevormd hadden, om een socialistisch blad op te richten. Men vreest onlusten in Kroatië en Slavo nic, wegens de geruchten, welke hier rond gaan, als zoude bisschop Strossmayer zijn ontslag uit het episcopaat nemen. Volgens een telegram van 29 September door den Times uit Zanzibar ontvangen zijn alle Duitschers te Kilwa vermoord. Zij vielen met de wapenen in de hand, terwijl de Duitsche kanonneerboot in de haven lag. De bevelhebber kon echter geen ontscheping bewerkstellen. De lijken der slachtoffers zijn afschuwelijk verminkt. Eene Engelsche kanonneerboot heeft de Duitschers te Lendi ondersteund. TeMiken- dani konden de Duitschers zich door de vlucht redden. Volgens een tweede telegram van 30 Sept. hebben alle gegoede ingezetenen, die tot de Britsche onderdanen behooren, Bayamayo verlaten. Wederom zijn twee vrouwen in Londen vermoord gevonden een met afgesneden keel op den den openbaren weg de ander in Mitre Square met wonden in den hals en met gesloten neus. Deze slachtoffers werden gevonden nabij de plek, waar de voorgaan de moorden gepleegd zijn. De vrees, die in Witechapel heerscht sedert veertien dagen, neemt toe de politie wordt beschuldigd van onmacht. Een officiel telegram te Cairo uit Souakim ontvangen bevestigt, dat de vijand zijn loopgraven steeds vermeerderd en zijne positie aanmerkelijk versterkt heeft. Het vuur van het garnizoen is niet meer in staat hen te verdrijvenzoodat men tot een aanval met de bajonet zal moeten overgaan. De tegenwoordige strijdmacht zelfs versterkt met het bataljon, dat daar reeds heen gezonden is, kan echter den aanval met eenige kans op succes niet ondernemen aanmerkelijke versterkingen zijn aangevraagd. Te Birminghamm, in de fabriek van de heeren WallsonTodd en Cie. heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Gelijkvloers bevonden zich vier stoomketels. Om half elf sprong een er van met een vreeselijk ge weld uiteen. Een aanzienlijk gedeelte dei- fabriek stortte geheel in en de drie overige ketels werden vernield. Drie werklieden wer den op slag gedood van een werd het hoofd van den romp gescheiden. Drie anderen, die zich in een aangrenzend lokaal bevonden, werden zoo ernstig gewond, dat men voor hun leven vreest. Verschillende personen werden nog door de in alle richtingen ver spreide stukken gekwetst. l'Agence Stéfani spreekt de verontrustende geruchten, welke er aangaande den gezond heidstoestand van koning Humbert in om loop gebracht zijn, tegen, Een aantal geredden van het stoom schip Sud America, dat bij Las Palmas (Ca- narische eilanden) door het stoomschip la France aan den grond werd gevaren, kwa men dezer dagen met de stoomboot Nord America te Genua aan. Zij zijn van alles ontbloot, en hebben niets dan eenige kle dingstukken, hun door bewoners van Las Palmas geschonken. Twee en dertig van de slachtoffers zijn op het kerkhof van Las Palmas begraven. Van de overige dooden liggen vele nog in de kajuiten der gezonken stoomboot, maar in zulk een toestand dat de duikers weigeren hen naar boven te brengen. Het gerechtshof van Las Palmas heeft be slist dat de ramp te wijten is aan de on achtzaamheid of de roekeloosheid van den gezagvoerder van la France, kapitein Verd. Volgens de passagiers kwam genoemd stoomschip met zulk een vaart op de Sud America toe, dat een botsing onvermijdelijk was. Het Spaansche stoomschip Habana zette dan ook van te voren booten uit, welke juist op het oogenblik der aanvaring ter plaatse kwamen, en vele menschen redden. Bij een hevigen brand in een groot huis te Kroonstad, welke zich zoo snel verspreidde, dat den bewoners der bovenverdiepingen de uitgang werd afgesneden, zijn 14 menschen in de vlammen omgekomen. Vele anderen werden ernstig gewond door uit vensters op straat te springen. PHILADELPHIA, 29 Sept. Gisteravond heeft er een hevig gevecht plaats gehad tus- schen een lynching partij (dat is een aantal personen, welke er op uit waren een misda diger te lynchen, of liever om het leven te brengen en zich zoodoende recht te ver schaffen) en de politie, welke dit voorkomen wilde. Het gevecht duurde bijna een uur van beide kanten werd met woede gevoch ten en toen de overwinning eindelijk aan de politie bleef, waren 3 personen gedood en een 20tal ernstig gewond; ongeveer 30 ar- re3tatien hadden plaats. V Bij het gemeentebestuur alhier zijn in gekomen twee verzoekschriften als a. van F. A. Baijenstot het oprichten eener vernisstokerij in perceel sectie B. No. 1082; b. van G. Sars tot oprichten eener bak kerij in perceel C. No. 1840. Op Zaterdag 13 October a. s., voormiddags 11 uur, zullen B. en W. een vergadering houden, tot het in ontvangst nemen van mon delinge en schriftelijke bezwaren. De heer de Losanne, assistent ten post kantore alhier, heeft voor een jaar verlof ge nomen, ingegaan op 1 Octoberzijne plaats is ingenomen door den heer D. A. Kake been, vroeger te Osch. De naar Heusden overgeplaatste geagreëerde, de heer W. Scher mers, is vervangen door den heer B. H. Mil- lenaer, vroeger te Hulst. De nieuwe cursus der teekenschool al hier is geopend met 34 leerlingen. Bij gebrek aan ruimte, heeft de commissie verschillende aspiranten moeten afwijzen. Eergisteren was het 50 jaar geleden dat de heer Jacobus Tabbers alhier als lid was opgenomen in het gilde St. Chrispijn. Dit jubelfeest zal, naar men ons mededeelt, den 23 dezer luisterrijk worden herdacht. Als eene bijzonderheid kunnen wij me- dedeelen, dat jl. Zaterdag door den heer A. Hagoort, te Capelle, in het jachtveld alhier, eene houtsnip is geschoten. Voorzeker eene merkwaardigheid in dit seizoen. Zooals wij reeds vroeger mededeelden zijn vanaf 1 October de stations te Drunen en te Vlijmen op denzelfden voet voor het verkeer geopend als die te Zwaiuwe, Geer- truidenberg, Waspik en Waalwijk. Alzoo kunnen, vanaf dien da um, naar en van die stations worden verzoiden: bestel- goederen geldswaardenlevende dieren vrachtgoederen en bagage. - Voor de Vrijdag alhier gehouden keu ring van springstieren, waren slechts vier stuks opgekomen. De le premie werd toe gekend aan dien van A. Sneeuw, te Waspik, de 2e aan dien van H. van den Heuvel, te Baardwijk. De postbladen worden volgens eene door de postkantoren ontvangen aanschrij ving op den 15en October a. s. ingevoerd en voor het publiek verkrijgbaar gesteld. Het is niet verboden in de postbladen iets in te sluiten; mocht dientengevolge het gewicht 15 gram te boven gaan, dan is ook het hoogere port verschuldigd, voor de brie ven van hetzelfde gewicht bepaald, welk port links van het opschrift „postblad" door fran keerzegels is te verantwoorden. Op dezelfde wijze is te verantwoorden het hoogere port voor postbladen, naar het bui tenland bestemd. Gewone aanteekening is toegelaten, wan neer de postbladen, blijkens eene verklaring van den afzender op den omslaggeen waarde aan toonder bevatten. De bedoelde verklaring moet van- de handteekening of paraaf van den afzender voorzien zijn. De handel in leverantiehooi voor de persen was in de Langstraat, de jongstver- loopen week niet vlug, 't welk niet alleen aan de buitengewone drukte, die er met de inzameling van de tweede snede plaats heeft, moet toegeschreven wordenmaar vooral omdat de koopers meer kieskeurig worden, en slechts voor de goed gewonnen qualiteit ƒ21 per 500 Kg. willen betalen, terwijl zij voor het miskleurde of minder frissche hooi minder bieden. Ook met het oog op het ingezamelde toemaathooi, dat buitengewoon van qualiteit is en waarvan de opbrengst zeer medevalt, wordt er prijsverlaging ver wacht. Wel is de tweede snede voor han- delshooi ongeschikt, maar de hooiboeren kun nen nu meer van de voorsnede verkoopen. Schraal hooi doet naar qualiteit 14 tot ƒ18 af. Stroo wordt minder gevraagd, van daar, dat er daling in de prijzen is en men thans 14tct ƒ16 per 500 Kg. koopen kan. Voor den nieuwen cursus aan de weef school te Tilburg, hebben zich aangemeld 10 leerlingen voor de dagschool en 6 leer- WAALWIJK, 3 Oct. 1888. Morgen Donderdag 4 October wordt alhier de van ouds bekende Bavo-markt ge houden. lingen voor de avondschool. Te Pretoria (Transvaal) heeft zich de firma Tilanus en Van Griethuizen gevestigd, die zich ten doel stelt den invoer van Hol- landsche artikelendirect van fabrikanten betrokken. De firma treedt handelend op voor het Nederlandsch-Zuidafrikaansche han delsconsortium gevestigd te Amsterdam, dat uit 25 leden bestaat en welks doel is den handel tusschen Nederland en Trans vaal zooveel mogelijk te bevorderen. De Nederlandsche commissie voor de Parijsche tentoonstelling verzoekt ons het volgende ter kennis van belangstellenden te brengen. Het hoofdbestuur te Parijs had aanvanke lijk besloten alle voedingsmiddelen, zoowel van Fransche als van vreemde herkomstte vereenigen in een groot gebouw op de Quai d'Orsay, „le palais des produits alimentaires", waar de inzenders een zeer hoog bedrag voor plaatsruimte zouden hebben te betalen. Op veler aandrang is thans op dit besluit in zooverre teruggekomen, dat alleen de Fran sche inzendingen van die groep in bedoeld gebouw zullen komenterwijl de vreemde landen hunne inzendingen van dien aard afzonderlijk zullen exposeeren Jin de gebou wen, waar ook de afdeeling landbouw haar plaats zal vinden. Deze wijziging stelt de Nederlandsche commissie in staat het plaatstarief voor de voedingsmiddelen aanmerkelijk te verminde ren. De inzenders van die groep zullen thans 20 per M2 vloeroppervlakte of f10 per M2 muuroppervlakte hebben te betalen waaron der ook de transportkosten naar Parijs heen en terug begrepen zijn. Overigens zijn op deze inzendingen de gewone bepalingen van het algemeen regle ment voor de Nederlandsche afdeeling toe passelijk. Meerdere inlichtingen, zoo schriftelijke als mondelinge, zullen gaarne worden verstrekt door het bestuur der commissie, waarvan het bureau Heerengracht 435, Amsterdam, da gelijks van 10—2 uur is geopend. Vrijdagmorgen is bij J. Gorissen, weg werker te Prinsenhage, ingebroken. De dader heeft gebruik gemaakt van eene bijl, waar mede hij de voordeur en vervolgens eene kast heeft verbroken, uit welke laatste hij alles heeft gestolen wat eenige waarde had. Hiervan ongeveer te elf uren bij de rijks politie aangiite gedaan zijnde, heeft deze onmiddellijk een ijverig onderzoek in het werk gesteld. Al spoedig bleek haar, dat de ontvreemde gouden voorwerpen waren verkocht bij den goudsmid J., te Breda, en bij haar voortgezet onderzoek was zij ook weldra den inbreker op het spoor. Juist kon zij op dezen nog de hand leggen, toen hij reeds in den trein zat, die te 2 u. 38 m. van Breda naar Rozendaal vertrekt, om zich naar Antwerpen te begeven. Behalve van eene tamelijke hoeveelheid geld, was deze ook in het bezit van eene revolver. Het is zekere F. C. M., die al se dert 1880 wegens onderscheidene misdaden staat gesignaleerd en in België reeds eene gevangenistraf van twaalf jaren achter den rug heeft. Men denkt dezen gevaarlijken deugniet ook schuldig aan den diefstal, welke in het begin dezer maand te Terheijden plaats had, waarom hij ter confrontatie daar heen is gebracht. Te Illikhoven bij Roosteren (Limburg) bevonden ;zich Zaterdag middag twee per sonen, Smeets en Daenen, waarvan de eerste op de patrijzenjacht was, op een akkerveld. D. een vlucht patrijzen bemerkende, verzocht S. om diens jachtgeweer, dat hem gegeven werd, waarop hij het over den schouder hing en haastig voortsnelde. Ongelukkig struikelde D., met het noodlottig gevolg dat het schot afging, de geheele lading hem in den rug drong en hij oogenblikkelijk een lijk was. De justitie van Maastricht heeft een onder zoek in loco ingesteld. Te Made is een kind van anderhalf jaar in een onbewaakt oogenblik in eene tobbe met water gevallen en er levenloos opr gehaald. Te Wijk-Maastricht werd Zaterdagoch tend eene vrouw zoodanig door een rijtuig aangeredendat zij verschillende ernstige hoofdwonden bekwam en in hopeloozen toe stand naar het gesticht Calvarienberg werd overgebracht. Te Sneek heeft een hevige brand ge woed. De tabaksfabriek en de winkel van den heer Bont zijn geheel uitgebrand. Het vuur tastte ook het jjdaarnaast gelegen huis van den heer Campenboekhandel en druk kerij, aan, zoodat dit huis half uitgebrand is. Men meldt uit Bolsward Een treurig ongeluk heeft zekeren K. Kra mer getroffen. Hij had op zich genomen een boozen stier in een tramwagen te bezor gen. Het beest was gelijk het eigenaardig wordt uitgedrukt „mankundig" d. i. hij duldde alleen zijn vasten verzorger in de nabijheid. Toen nu de vreemde zich waagde in den stalom hem los te makendrukte het dier dezen met zooveel kracht tegen den muur dat hij twee ribben brakde hand bij de pols gebroken en het hoofd erg verwond werd. Daar niemand zich wagen durfde tusschen het woedende beest en zijn slacht offer heeft men den deerlijk verwonde boven over de krib er uit moeten halen. Zijn leven is niet buiten gevaar. Zaterdagavond, toen de wed. B. te Zwijndrecht zich ter ruste begeven had, werd er op hare deur geklopt. Denkende dat het haar nabij wonende zoon was, deed zij open, waarop cr iemand, gekleed in lange jas met een flambard op en een rooden halsdoek om, binnendrong en haar noodzaakte hare sleutels af te staan. De dief verwijderde zich spoedig op haar hulpgeschrei, eene som van pl. m. f 250 medenemende. De politie is er nog niet in geslaagd, den dader op te sporen. Zaterdagavond omstreeks half L2 uur is nabij Wageningen de 20jarige landbouwers knecht J. v. D. door de Oosterstoomtram overreden. De dood volgde onmiddellijk. Meermalen maakte hij misbruik van sterken drank; men vermoedt dat hij zich op de rails had te slapen gelegd. Op eene buitenplaats onder Monster viel Zondag nacht een ongeval met noodlot- tigen afloop voor. Een man, die, naar men aan eenige ken- teekenen meent waar te nemen, zijn Zondag avond vroolijk had doorgebracht, keerde huis waarts en liep eene buitenplaats op, waar hij van het oprijpad afweek en in het daarne- venstaande hakhout viel. De koetsier van

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2