BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. Engeland. Italië. BINNENLAND. geoordeeld bijzondere instructies te zenden aan den nuntius, die hem te Weenen ver tegenwoordigt. Zooals men weet, is deze nuntius Mgr. Galimberti, die steeds is be schouwd geworden als een voorstander der verzoening; de paus zou hem de uiterste grens hebben doen kennen van de concessies, welke hij zoude kunnen doen. Verscheidene bladen zeggen dat er ernstige berichten van Haïti ontvangen zijn. Tus- schen de generaals Boiron en Telemaque zou eene botsing hebben p laats gehad, waar bij de laatste met een aantal zijner officieren gedood zou zijn. Te Saint-Etienne is eene vergadering gehouden van mijnwerkers, waarin gehan deld is ^over de vraag, of de arbeid- staking al dan niet voortgezet zal wor den. Het ging er stormachtig toe. Ten slotte is bij geheime stemming de vraag be slist. 256 werklieden verklaarden zich voor het voortzetten der arbeidstaking en 254 er tegen. Alzoo hebben de volksmenners eene meerderheid van twee stemmen aan hunnen kant gehad. Niet ondienstig is het hierbij op te merken, dat de mijn-maatschappij te Saint-Etienne meer dan 2000 arbeiders in haren dienst had. Gisteren hebben meer dan 200 hunner het werk hervat. Te Firminy is de toestand ongunstig ge worden. Nadat de werklieden aldaar dap per weerstand hadden geboden aan al het geen in het werk was gesteld om hen van den arbeid af te houden, hebben zij nu bijna allen den arbeid gestaakt. Zoo ook te Roche-la-Molière; van de 900 in laatstge noemde plaats aanwezige werklieden zijn slechts een 60 in de schacht afgedaald. Uit Roche-la-Molière zijn nu ook benden ge trokken naar Ricamarie en la Beraudière, om hunne broeders van den arbeid af te houden. De dragonders en de gendarmen hebben de benden uiteengejaagd en drie personen in verzekerde bewaring genomen. Te Firminy heeft de maire die sedert het begin der werkstaking de beweging heeft aangemoedigd, den raad tot een besluit we ten te brengenwaarbij het gedrag der werkstakers wordt goedgekeurd. f Dit besluit is op de muren aangeplakt. Daar worden grieven tegen den commissaris van politie officieel bekend gemaaktzoodat op zijn on middellijk ontslag of althans op zijne ver plaatsing binnen 24 uren wordt aange- drongeu, Deze commissaris van politie meldt de Temps, heeft tegenover den socialistischen en kleinmoedigen maire zijn plicht gedaan en de wet doen eerbiedigen en daarbij eene kwetsuur aan het been gekregen. Het zijn de maire en de adjunctdie verdienen dat hun de sjerp ontnomen wordt. De rechtbank heeft acht werkstakers, die bij de schachten te Treuil zich aan geweld dadigheden hebben schuldig gemaakt, ver oordeeld tot eene gevangenisstraf loopende van 1 tot 6 maanden. In den tunnel Lépine heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad; eene losse locomotief reed tegen een personentrein op. De machinisten zijn gedood en zes conduc teurs gekneusd. De passagiers kwamen allen met lichte kneuzingen er af. In een bureau de placement, een huur- en verhuurkantoor voor koffiehuisbedienden, te Lyon, is een dynamietpatroon ontploft, welke daar in den kelder geworpen was door een ontslagen koffiehuisknecht, die zich wilde wreken. Er is aanmerkelijke schade aangericht, en verscheidene menschen zijn gewond, maar geen van allen ernstig. ANNECY 4 Oct. Overstroomigen richt ten in deze streek groote schade aan. De brug die het Savooische en het Geneefsche grondgebied verbindtis ingestort. Verschei dene treinen zijn ontspoord. DOLE4 October. Tengevolge van de overstrooming is er een sneltrein ontspoord, waardoor twaalf personen gekwetst werden. geloofd op de aanwijzing van den moordenaar. Naar aanleiding van de moorden in Whitechapelzijn te Londen verscheidene vergaderingen gehouden, waarin besloten werd aan te dringen op het aftreden van den mi nister van binnenlandsche zaken en het hoofd der gemeentepolitieen hunne vervanging door mannendie barbaarsche misdaden als waarvan Londen in den laatsten tijd het tooneel was, kunnen beletten. Er is weer een man in hechtenis genomen, onder verdenking van de moorden. De onvoldoendheid van den oogst houdt in Duitschland de gemoederen bezig. De Ber- lijnsche Courant constateert, dat Duitschland noodig zal hebben 13 millioen hectoliter, en dat de graanprijzen reeds aanmerkelijk ge stegen zijn. Deze stijging is nog toegenomen tengevolge van de aanzienlijke rechten die Duitschland heft bij den invoer van granen. Vergelijkt men de marktberichten van Am sterdam waar geene kunstmatige beletsels bestaan, met die van Keulen, dan vindt men een verschil van 60 mark36.—) ten na- deele dezer laatste stad. Sedert een jaar zijn de prijzen in Duitsch land aanhoudend omhoog gegaan. Een ver gelijking met de noteeringen van 1887 toont aan dat de haver 18,9% boon en 16,7% erwten 16,5<>/0, rogge 12,5%, meel 6.1o/0, gerst 5,6%eieren 1,4% hooger zijn dan verleden jaar. ..Yan tot Augustus van dit jaar was de rijzing niet minder aanzienlijk. Meel is van fr. 198,75 de 1000 kilo gestegen tot ir. 217,50. 't Is het duurste te Aken (fr. 255)het goed koopst te Franckfort a/O, (202,50 fr,) Rogge kwam van 160 op 168,75 fr.; gerst van 160 op 165 ir.haver van 161,25 op 165 fr. vleesch eieren en boter zijn gedurende dat tijdperk insgelijks gestegen. Allleen aardap pelen daalden van fr. 66,50 tot 64,50. Uit Zwitserland worden weder ernstige overstroomingen bericht, hec gevolg van hevige regens. Het Brühl-dal staat onder water. De spoorwegen in West-Zwitserland zijn op vele plaatsen vernield. In den omtrek van Bazel werden vele on gelukken veroorzaakt door overstrooming. Te Bern staat de geheele wijk Arzeile onder water. Bij de spoorwegviaduct had een aardstorting plaats. Een blok huizen is ont ruimd moeten worden. De Lawinen in Graubünden in den vo- rigen winter, ongeveer 600, van welke ruim de helft schade veroorzaakten, hebben den bewoners een groot verlies toegebracht. Van de 20 levend begravenen konden er 7 gered worden, 13 kwamen om, Tal van huisdieren, gebouwen en bruggen gingen ver loren. De schade beloopt in het geheel on geveer twee ton gouds; de bosschen bekwa men een schade van f75000, particulieren verloren f 70000 en het overige nadeel komt voor rekening der gemeenten. De Daily News meldt uit Calcutta, dat de Chineesche resident in Thibet met de Britsch-Indische regeering komt confereeren, om de gerezen moeilijkheden gemeenschap pelijk te onderzoeken en te trachten uit den weg te ruimen. Aan den Times wordt uit Maritzburg ge seind, dat de wetgevende raad van Natal de quaestie van het tolverbond tot Maart heeft uitgesteld. Middelerwijl moet de regee ring de onderhandelingen met de Zuid-Afri- kaansche staten voortzetten. Oendaboeko is in staat van beschuldiging gesteld en Dini Zoeloe wacht den afloop van dit proces af alvorens zich over te geven. Omtrent de moorden in het East-end verkeert de Londensche politie nog steeds volslagen in het duister. Er zijn verscheide ne personen gevat gewordendoch dat men den schuldige in handen hebben zou,gelooft de politie zelve allerminst. Er is thans door den lord-mayor een prijs van 500 uit- Omtrent de ontvangst van den keizer van Duitschland te Weenen, bevatten de Duitsche bladen uitvoerige berichten, het zal echter onze lezers weinig interesseeren, dat de keizer van Oostenrijk driemaal gekust werd en de kroonprins en de aartshertogen om den ander tweemaal. Van meer belang is, dat de be volking zich zoo rustig gehouden heeft en den keizer luide heeft toegejuicht. Men was aan het hof bang, dat manifesta tion zouden plaats hebben, vooral van anti semitische strekkingdie wel niet vijandig tegen den vreemden keizer doch de stad in onrust hadden gebracht. De politie had dan ook streng toezicht gehouden over de ver sieringen, alle vaandels die zwart, rood en goud vertoonden, werden verwijderd en daar door antisemieten en nationaal teutonen de gelegenheid ontnomen deze toe te juichen. Graaf Herbert von Bismarck had blijkbaar haast aan graaf Kalnoky de groeten van papa over te brengen; reeds vóór elf was hij op bezoek. De stam der Assaortins heeft verschillende razzia s in het binnenland van Abyssinie ge maakt. De bachi-bazouks, welke te Saganeiti gevangen zijn genomen, hebben weten te ont snappen en zijn te Massowah teruggekomen. Bij Artena in den omtrek van Rome is een heerdie zich met zijn secretaris per rijtuig naar Valmontone begaf om zijne werk lieden te betalen, niet ver van 't spoorweg station op klaarlichten dag door drie roovers aangevallen en doodgeschoten. De secretaris werd zoo zwaar gewond, dat ook hij weldra overleed. Door dadelijk toegesnelde hulp werden de roovers verhinderd zich van het geld meester te maken, dat de ongelukkigen bij zich hadden, De moord heeft te Rome groote indruk gemaakt, te meer daar te Artena in de laatste jaren herhaaldelijk bloedige moorden, o. a. op verscheidene syndacussen, werden gepleegd. Een dadelijk ingesteld onderzoek heeft tot nu toe nog tot geen enkel resultaat geleid en wel voornamelijk omdat de bewoners een hardnekkig zwijgen bewaren. Ook uit Sicilië komen voortdurend onrust barende berichten omtrent de openbare vei ligheid. Behalve de aanhouding te Scalilli, gevolgd door moord, werden, enkele dagen te voren, op den straatweg, welke van Monreale naar Pa lermo voert, twee lijken gevonden. Indien de politie de bendewaaronder zich ver scheidene ontsnapte boeven uit de gevangenis te Trapani bevinden, niet spoedig in handen krijgt, vreest men dat het kwaad zeer zal toenemente meer daar op het platteland groot broodsgebrek wordt geleden. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 7 dezer, zal door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal uitgevoerd worden PROGRAMMA AD LIBITUM. Noonlbrubuntsciie stoomtramweg maatschap. Onlvaagsleu gedurende de maand Sept. 1888. Opbrengst personenvervoer f 2539.95 u goederenvervoer 1887.84 postvervoer 166,68 Diversen In Sept. 1887 Totaal f4594 47 f4538 24 HZ WAALWIJK, 6 Oct. 1888. De Langstraatsche commissie voor de spoor weg-en Maasmond aangelegenheden is deze week in bijzondere audiëntie ontvangen door den heer minister van waterstaat. De met Z.E. gehouden besprekingen, welke hoofdzakelijk de schutsluis aan de Waalwijk- sche haven betroffen, zijn uit den aard der zaak nog niet voor openbaarmaking geschikt. Alleen willen wij mededeelen, dat de com missie meent alle reden te hebben, om den gunstigsten uitslag van deze samenkomst met net hoofd van het departement van waterstaat te mogen verwachten. Bij goed weder zal de scherpschutters- vereeniging alhier aanstaanden Maandag een wedstrijd houden, waarvoor verschillende prij zen zijn uitgeloofd. X Wezen wij er onlangs op, dat de winter- dienst van den spoorweg Zwaluwe-Waalwijk —Vlijmen voor het reizend publiek alles be halve gunstig was geregeld, ook ten opzichte van den postdienst zijn wij achteruitgegaan. Zo° komt de correspondentie, die vroeger s avonds per laatsten trein hier ontvangen en den volgenden ochtend half acht besteld werd, thans eerst 's morgens 8,35 aan. De geadresseerden krijgen de voor hen bestemde brieven en couranten nu eerst circa tien uur in hun bezit; in Bezooien geschiedt dit pas tusschen half een en één uur. Voorwaar een groot ongerief. Een ingezetene onzer gemeente had gisteren te Rotterdam eene minder prettige ontmoeting. Per rijtuig eenige commissies verrichtende, werd hij bij het verlaten van een winkel door een agent van politie uitgenoodigd in te stijgen, en mede naar het politiebureau te rijden. Niet zonder protest werd hieraan voldaan. Te bestemder plaatse aangekomen bleek, dat hij werd aangezien voor zekeren heer van Kluchten, iemand die er eeni^en tijd geleden schijnt van door te zijn gegaan met geld van zijn deelgenoot in zaken, op wiens aanwijzing de Waalwijker thans was aangehouden. De commissaris van politie was spoedig van dezes identiteit overtuigd, maar 't kostte heel wat moeite om den aanwijzer zoover te brengen, die bij hoog en laag volhield, dat ze van Kr. te pakken hadden. Na het aanbieden van excuses werd de aangehoudene op vrije voeten gesteld, die zeker nooit gedacht zal hebben op deze wijze kennis te maken met een Rotterdamsch politiebureau. De heer A. van Tilburg alhier heeft op zijne kosten in de hem toebehoorende zoogenaamde Goudmijn eene gasleiding laten aanleggen. De gemeente heeft er een lan taarn laten plaatsen en levert het gas, dat gisteren daar voor het eerst is ontstoken. 't Ware te wenschen, dat het voorbeeld van den heer van Tilburg door andere eigenaars gevolgd werde. De heer H. A. Aalfs, secretaris en ont vanger der gemeente 's Grevelduin-Kapelle, heeft als zoodanig eervol ontslag gevraagd', wegens zijne benoeming tot burgemeester te Oldekerk in Groningen. Te Made en Drimmeleneene stop plaats op de lijn ZwaluweGeertruidenberg zal op verlangen der regeering een halte°- gebouw met los- en ladingplaats worden ge sticht. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid der tweed kamer van de staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Lochem (vacaaire S. v d. Oye) zal plaats hebben op Dinsdag 30 October e. k.; en dat de herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 13 Nov. daaraanvolgende. Aan de spoorwegbegrooting voor 1889 ontleenen wij het volgende: Voor de aansluiting te 's Hertogenbosch, zijn de ontwerpen nog niet vastgesteld, wat echter nu spoedig zal kunnen geschieden. Van de uitbreidingswerken, waarvoor gel den op de begrooting van het loopende jaar zijn uitgetrokken, moest achterwege blijven de uitbreiding van het station Tilburg. Er is namelijk geschil ontstaan over de verplich ting van de spoorwegonderneming Grand Central Beige, om haar aandeel in de kos ten te dragen en het is geraden voorgekomen de beslissing van de benoemde arbiters af te wachten alvorens tot de uitvoering over gaan. Door het bestuur van het waterschap „de Algemeene Omkading" onder Vlijmen c. ais voor de meestbiedenden opengesteld eene geldleening groot f38,500, rentende 372 ten honderd, in aandeelen groot f 500. Inschrijvingsbiljetten moeten uiterlijk op 25 Oktober e. k. bij den voorzitter van het wa terschap te Haarsteeg zijn ingekomen. Het bedrag der aangenomen inschrijvingen be hoort voor 1 Januari 1889 te zijn gestort. Het bestuur der gemeente Dongen heeft zich tot de provinciale staten gewend om eene ruime bijdrage in de kosten van vernieuwing van de zoogenaamde Roode brug, gelegen over de rivier de Donge, nabij den provincialen weg Oosterhout—Waspik. Adres sant verklaart, dat de gemeente gebukt gaat onder een grooten schuldenlast en niet in staat is de kosten te dragen. Op het stationsemplacement te Til burg had Donderdag middag eene botsing plaats tusschen de locomotief van den goe derentrein 526, die van daar 0111 3,40 naar Breda vertrekten eene rangeermachine. Beide machines werden beschadigd, en de tender van den rangeertrein ontspoorde, ten gevolge waarvan de treinen naar Breda ge durende eenige uren opgaand spoor moesten berijden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De ambtenaren P. de Bont en Maar- tens, van het station der staatsspoorwegen te Tilburg, vierden dezer dagen hun 25jarig jubileum bij de maatschappij. Hun werd door het gezamenlijke personeel een fraai geschenk aangeboden. Uit Oorschot wordt gemeld Woensdagnacht werden hier eenige pogin gen aangewend om paarden te stelen. Bij den heer J. B. mocht het den dader gelukken een paard te vermeesteren. Reeds den volgenden dag is de vermoe delijke dader nabij Poppel, even over de Belgische grens aangehouden. - Donderdagmiddag omstreeks 2 uur wa ren op het station te Zwolle een viertal schil ders bezig met het verven van de kap bo ven de perrons. Zij bevonden zich op eene stelling, die aan de kap hing. Door het breken van een juffer stortten allen van eene hoogte van 8 a 9 meter naar beneden. Twee van hen, beiden gehuwd, werden erns tig gewond, de eerste bekwam eene verwon ding aan het hoofd en brak twee ribben, de andere werd inwendig gekneusd. De derde, ongehuwd, kwam er met eene lichte verwonding af, maar de vierde, mede ongehuwd, is zoo ernstig gekwetst, dat zijn leven in gevaar is. - Door den rijksveldwachter te Wouden berg, is een aldaar vertoevende Pruis ge vankelijk naar Utrecht overgebracht, die een onder Maarsbergen wonenden landbouwers knecht zoodanig met een beitel heeft gestoken, dat diens leven in gevaar is. - Zaterdag avond jl. omstreeks 10 uur, werd de tijdelijke hofmeester der reserve boot Prins van Oranje, dienstdoende in de veerstoombootdienst Enkhuizen—Stavoren, op een vlot tusschen de kade en de stoomboot bewusteloos en bloedend gevonden Na onmiddellijk met moeite aan boord te z?jn gebracht, werd geneeskundige hulp uit Kou- dum ingeroepen. Toen de geneeskundige 's nachts ongeveer 2 uur aankwam, consta* teerde hij schedelbreuk en verklaarde hij dat er geen uitzicht op behoud van het leven bestond. De ongelukkige, wonende te Zaan dam, gehuwd en vader van een drietal kin deren, werd Zondag ochtend met de boot naar Enkhuizen vervoerd en daar in het zie kenhuis opgenomen. Slechts aan een onge luk kan hier worden gedacht. De ongeluk kige schijnt, toen hij zich naar de stoom boot wilde terugbegeven, door de duisternis misleid, van de kade op het vlot te zijn ge vallen Te Blijham heeft zich een dienstmeisje schuldig gemaakt aan diefstal en brandstich ting. De brand, die in eene bedstede was gesticht, is echter gebluscht en het gestolen geld bij haar teruggevonden, waarna zij tot bekentenis harer misdaad is gebracht en in arrest is genomen. Woensdag middag is de brievengaarder R. G., van het hulppostkantoor te Ubbergen in hechtenis genomen en naar de gevange nis te Arnhem gebracht, wegens verduiste ring van verschillende sommen geld, welke hem ter verzending per post waren toever trouwd. De brutaliteit van de inbrekers te Rot terdam schijnt van dag tot da<>- toe te ne men. Met de grootste vermetelheid hebben zij ingebroken bij den heer H., en ofschoon de familie aanwezig was, het huis doorge-

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2