^ïfcriiü- M. Hartog Goudsmit, kamgarens PINKHOF, Advertentiën, Notaris A. J. RANT, WAALWIJK. Burgerlijke stand. Handelsberichten. WOLLEN DOEKEN, Dentiste De Tentoonstelling te BRUSSEL. TOESLAG 10 October 1888, Bericht de ontvangt van een groote keuze als Floconnés, Rayés Ratinés Moskowas, Bukskins, Duffels, Baaien, Bevers, Flanellen, alsmede voor schoenfabrikanten wollen Dekens, gestikte Spreien, enz. enz. Alles vertrouwde qualiteiten en aan de meest mogelijk concurree- rende prijzen. zal WOENSDAG 10 Oct. in het Hötel «BROCX» te Tilburg en vanaf DONDERDAG eenige dagen te zijnen huize in de Kerkstraat te 's Bosch vertoeven. snuffeld tot aan de slaapkamer van den heer H. toe. Aan alles was te merken dat het de dieven om geld te doen waskostbare voorwerpen hebben zij onaangeroerd gelaten. Ook hebben zij zich nog te goed gedaan aan een ham, die zij vondeneen groot gedeelte daarvan hebben zij opgegeten. Opmerkelijk is het, dat sinds de inbrekers uit de le afdeeling zijn verjaagd, zij thans onbeschroomd in de 4e afdeeling hun be drijf voortzetten. In een betrekkelijk kor ten tijd moeten er alleen daar ongeveer een 20tal diefstallen bij de politie zijn aange geven. De politie te Rotterdam heeft tegen 4 bestellers procesverbaal opgemaaktomdat zij 's nachts op den openbaren weg in ver- regaanden staat van dronkensshap verkeer den en de rust en orde hebben verstoord. In een logement in de Wijnstraat hadden zij de ruiten ingeslagen. In eene dame, die aan het Amstelhötel te Amsterdam afstapte, meende het perso neel de vroegere millioenen-juffrouw te her kennen en men verzocht haar daarom be leefd de kamer, waarop zij zich reeds ge makkelijk begon interichten, weder te ont ruimen. Zij deed dit gewillig, maar beweerde, dat men zich in haar persoon vergiste en wel begreep, voor wie men haar aanzag, alsook dat het nu tijd voor haar werd het Amstelhötel eens in de courant te zetten. Het huwelijk tusschen prof. Donders uit Utrechten mej. B. Hubrechtdochter van den secretaris-generaal van binnenland- sche zaken, is Donderdag in Den Haag vol trokken. Op het St. Jansveld te Utrecht is een wielrijder met zijn voertuig tegen een ladder, die op straat lag, gereden, waarbij hij met het hoofd tusschen de sporten viel en zoo danig bekneld geraakte, dat een sport door gezaagd moest worden, om hem te bevrijden; gewond werd hij naar huis gebracht. Men schrijft uit Amsterdam (Dinsdag): Omtrent de twee pogingen tot moord waarvan wij een kort bericht gaven zijn de verschillende lezingen niet gelijkluidend: Na een onderzoek ter plaatse waar dit het beste kon gegeven worden, bleek omtrent het dra ma in de Korte Leidsche DwarsstraatVol gens de buren van den politieagent V., wilde deze zijn zoon vermoorden. Toen eenige agenten zich derwaarts begavenvonden zij een 22-jarigen jongeling [slagersknecht] be wusteloos op den stoep liggen hevig bloe dende uit een diepe wonde hem met een scherp voorwerp in de rechterborst toege bracht. Bijgebrachtwist de getroffene niet mede te deelenwie hem getroffen had. Zijn vader had hem de deur willen uitzetten daarbijgeholpen door een zijner broeders, daar dit niet dan met krachtig verzet van de zij de des slagers plaats vond, waarbij hij eens klaps een messteek in den buik voelde en kort daarop in elkaar zakte. Eenige om standers beschuldigden pertinent den vader terwijl anderen beweerden dat de broeder als de dader moest aangemerkt worden. Hoe dit zijaan het politiebureau vond men tot heden geen termen om den agent te schor sen, terwijl ook nog de zoon op vrije voeten is. Het slachtoffer is naar het gasthuis ver voerd. Het tweede drama van gelijken aard werd gisteravond afgespeeld op de Bloemgracht. Uit perceel 101 aldaarwaar vrouw De Vriesin die buurt beter en niet van een gunstige zijde bekend onder den naam van „Haagsche Leen" een komenijswinkeltje drijft met brood-depót, werd goroep van moord gehoord. Een in de nabijheid ge posteerde agent van politie, die onmiddellijk te hulp snelde, vond toen een jonkman, dia mantslijper van beroep, in zijn bloed badende in het voorhuis liggen terwijl een andere man in hevig opgewonden gemoedstoestand een nog van bloed druipend mes in de hand hield. De aanleiding tot deze treurige zaak schijnt een twist tusschen de echtelieden De Vries, die echter reeds langer dan een jaar van elkander gescheiden leefdenover het bezit^ van hun eenig dochtertje, dat de vader bij zich wilde nemen terwijl de vrouw van het kind geen afstand wilde doen. Reeds geruimen tijd had dit verschil aanleiding ge geven tot huiselijke oneenigheden tusschen man en vrouwzoo ook gisteravond toen de man zijn dochter andermaal kwam opeischen en zijn vrouw in gezelschap vond van den diamantslijpermet wien zij sedert eenige maanden ongeoorloofde betrekkingen had aangeknoopt. Toen deze zich daarop ook in den twist mengde, trok De Vries onverwacht een mes, bracht den jonkman daarmede eenige zeer gevaarlijke verwondingen toe in de borst, en zou vermoedelijk in zijne woede nog verder gegaan zijn ware niet op dat oogenblik de politie verschenen die den dader in hech tenis nam en den bewusteloozen diamant slijper naar het gasthuis bracht. Vrouw De Vries heeft de woning verlaten. De treurige zaak, welke in den nacht van Zondag op Maandag geschied is te Loos- duinen, en waarvan wij reeds kortelijk mel ding maakten, houdt thans alle gemoederen aldaar bezig. Zonder het onderzoek der rechtbank te willen vooruitloopen, meldt men ons nog de volgende bijzonderheden: Albert Van Veen, 45 jaar oud, en land bouwer aan den Monsterschen tol te L., een overigens oppassend man, was Zondagavond eenigszins onder den invloed van sterken drank. Op weg naar huis zijnde, ging hij wat zitten in een zijlaan in het bosch van de buitenplaats Bloemendaal van den heer Lengerke. Ongeveer 10 uren komt daar in de nabijheid de koetsier van genoemden heer, tevens tolgaarder, genaamd Steinfort. Mee- nende den roover van vermiste eenden, een otter te onderscheiden, loopt hij naar den jachtopziener Bakker, die reeds te bed lag en klopt dien op. Gewapend gaan beide man nen er heen en schieten Het gekerm van een mensch doet de mannen na 3 schoten verschrikt ophouden. In gejaagde haast wordt de dokter gehaald, en 's nachts half een geeft de getroffene in de armen van dr. J. H. Perk den geest. Reeds vroetijdig was de burgemeester ter plaatse en de justitie heeft het ongeval verder onderzocht. De afkeurenswaardige onvoorzichtigheid van H. en B. heeft hen zoodanig radeloos gemaakt, dat het noodig is gev,-orden hen te bewaken. Het lijk is intusschen naar Leiden vervoerd. De verslagene was ongehuwd. Drie hagelkorrels van verschillende num mers waren in het lichaam gedrongen, een daarvan in de hartstreek. Het is nog niet uitgemaakt uit welk geweer het schot kwam, dat als de voornaamste oorzaak van den dood is te beschouwen. N. v. d. D. Te Terheiden is op Dinsdag op ver scheiden plaatsen diefstal gepleegd van gou den en zilveren voorwerpen, kleederen, zelfs van de wasch uit de kuip. Door een kind moet zijn uitgekomen dat zekere vrouw T. v. d. B. hieraan schuldig is. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. De man van de beklaagde, de opperman N., was tijdens het gebeurde afwezig. Zonderling spoorwegongeluk. Een zwaar beladen goederentrein, die Donderdagavond van Saarbrücken was vertrokken, stopte aan het station Neukirchentoen eensklaps door het breken van koppelstangentien waggons van den trein werden gescheiden en doordien de weg zeer hellend was, naar Saarbrücken terugrolden. Men seinde het onheil dadelijk, maar telegram en waggons kwamen gelijktijdig aan. Gelukkig waren ongeveer honderd vijftig reizigers, die met den trein van vijf minuten over negen zouden vertrekkennog niet in gestapt want anders zou een vreeselijk on heil hebben plaats gevonden. De met ra zende snelheid het station binnenstuivende wagens bonsden tegen den gereedstaanden trein waardoor groote vernieling werd aan gericht; een goederen-beambte werd zwaar en een postbeambte licht gekwetstterwijl een remmer zich door een stouten sprong wist te redden. Doordien 't aantal rails en wissels te Saarbrücken zeer groot is werd het verkeer niet gestremd. De arme goederen-beambte werd naar een hospitaal overgebracht; men twijfelt aan 's mans be houd. Baardwijk, 3 Oct. Een werkman viel de zer dagen van een. hoogen steiger aan het in aanbouw zijnd liefdegesticht. Met den schrik en een kleine kneuzing kwam hij er af. (Van onzen eigen correspondent.) VIII Waarde Redacteur Thans willen we een kijkje gaan nemen in het compartiment waar, het belgische leder is bijeen gebracht. Dat eompartiment bevat twee gedeelten. In het eene vinden we zool- en riemenled<r en an dere zware soorten; in het tweede het fijnere leer. lteeds bij den eersten vluchtigen blik, dien we laten rondwaren over het zool- en riemenleder vallen ons twee zaken op In de eerste plaats dat bijna al de inzenders, althans verreweg het meerendeel, boven hun éta lage in gulden lette en vermelden dat zij te Amsterdam in 1883 een gouden medaille, en te Antwerpen in 1885 een eerediploma verworven hebben. 'tls waarlijk alsof het te Amsterdam in '83 gouden medailles en te Antwerpen in 'S5 eere diploma's geregend heeft, in de afdeeling leder! 01" liever het zou zoo zijn, ware het niet dat op beide tentoonstellingen 'uit Belgie een collec tive inzending ware geweest, waar dus een aan tal looiers te zamen een zelfde bekroning kregen. Maar, dat zij collectief bekroond zijn geworden zie, dat vergaten de heeren hier te zeggen Het voordeel aan eene gezamenlijk inzending verbonden, of ten minste het voordeel dat er uit te halen is, springt hier duidelijk in het oog. Misschien kunnen eenige hollandsche looiers, die in het volgende jaar te Parijs zouden willen exposeeren, zich dit voorbeeld hunner belgische vakgenoten te nutte maken. In de tweede plaats valt ons de goede smaak op, waarmede hier is uitgestald. De eene uit stalling is nog keuriger dan de andere. Sommige looiers hebben bovendien bijna een geheel maga zijn naar de tentoonstelling gebracht. Tot dusverre onze algemeene beschouwingen. Thans onze bijzondere De lieer G. Coruesse, te Stavelot, zond een paar prachtigzeer hard gelooide huiden die er in alle opzichten uitmuntend uitzienen met een viertal van den heer E. T'Serstevens, ook van Stavelotwel tot het mooiste en beste zoolleer uit de belgische afdeeling gerekend kunnen worden. Wij zouden haast durven zeggen, dat het bijna zoo goed is als dat wij in de Nederhndsche af deeling van de heeren Timmermans uit Waalwijk zagen. Voorts vinden wij nog een kolossale en prach tige uitstalling van den heer Biot-Caignete Beauraing, die 6 goed gelooide huiden zond. Zij zijn hard en blank. De heeren F. Quannonnete Doornik. G. van Cussem, te Maroosé-Soignies en de Gebr. Beau- gnies, te Peruwelz, stellen uitmuntend rieraenleer ten toon. Een wondersGhoonezeer uitgebreide en met veel smaak gerangschikte inzending van kalfsleer is die van den heer Ch. D'Anvers, van Gent. Wij vinden hier tevens kappen voor rijlaarzen, om kleedsels voor buizen ten dienste van weverijen, benevens riemenleer. De heer D'Anvers doet zich kennen als een uitmuntend looier, want al wat hij zond is puike waar, onberispelijk bewerkt en met zorg afgewerkt, 't Is een lust om zijn inzending te zien. De heer E. B. Verboeckhovente Brussel, die als jury-lid buiten mededinging is, heeft daardoor een scnoone kans verkeken op een hooge bekro ning voor zijn verlakt leer, dat hij inzond, want schooner dan hij zondvonden wij op heel de tentoonstelling niet. Verzuimen wij ook vooral niet melding te maken van de zeer merkwaardige inzending van den heer Bertinte Brusseleen mandie looit op een drafje, of, liever om zoo te zeggen met stoom. In een groote vitrine stalt hij allerlei huiden uit met vermelding van den tijd, dien hij voor het looiproces van elke huid heeft noodig gehad. Wij vinden er zwaar zoolleder, gelooid in 45 dagen; riemenleer, insgelijks in 45 dagen; varkensleer gelooid in 25 dagen; gesatineerde vaclietten in 20 dagen; verlakt kalfsleer in 15 dagen en schapen- leer in 5 dagen. Maar, als ik er nu bijvoeg dat alles er op het oog mooi en goed uitziet, dan heb ik er u ook alles van verteld wat ik er van weet of zeggen kan, want alles is slechs te zien achter gla betasten en bevoelen kan men niets. Doch, wij willen den heer Bertin daarover niet hard vallen. Misschien kan zijn leer er niet tegen! De strijd tusschen oud en nieuw, op zoo veler lei gebiea gevoerd wordende, bestaat ook op het gebied van looien. Fabrikanten, die het oude stelsel volgen zeggen: //Zie mijn leer eensdat is geheel en al op de oude wijze gelooid; dat is wat anders, niet waar, als dat nieuwe prullengoed Zij, die nieuw ingevoerde methoden volgen, roe pen even hard //Zie mijn puike waar eens; beter en deugdelijker leer is waarlijk niet te vinden en ik looi heel wat vlugger dan de behouds- mannen in het vak doen! Best mogelijk, mijn- heerendat gij gelijk hebtwij willen u niets van uwe illusien ontnemen, maar toch veroorloven wij ons, vooralsnog ons te scharen aan de zijde derbehoudsraannenin het vak, althans waar het aankomt op hetlooien van een hard en deugdzaam stuk zoolleerdat ge kloppen kunt zooveel als ge wilt, maar toch altijd even zwaar blijft. Een uitgebreide verzameling fijn schapenleer in alle kleuren, speciaal voor binnenranden van hoeden, en de eenige inzending van zeemleder ook al weer alles achter glas en dus alleen voor een beoordeeling op het oog zichtbaar, in inge zonden door den heer A. Schwartz, te Koekelberg bij Brussel. En als wij nu nog de vitrine met fijn scha penleer van de Gebr. Versé, te Brussel, vermeld hebben, kunnen wij vrijelijk vanhetbelgischeleder afscheid nemen, want aan al wat daarvan eenige aandacht verdienthebben wij dan ook eenige aandacht verleend. Ten besluite i:og een enkele opmerking: Op een paar uitzonderingen na zal stellig geen vak man op de tentoonstelling te Brussel over het leer in verrukking komen, maar een bon moyen is het niet te ontzeggen. De kwantiteit is be scheiden de kwaliteit, over het geheel genomen, gemiddeld; het geheel is onvolledig en geeft slechts een hoogst onvolledig overzicht der werkelijk belangrijke belgische leder-industrie. WAALWIJK. (Niet officieel.) Van den 28 Sept. tot en met 5 Oct. ONDERTROUWD: Antonie van den Brandt, wed van Adriana van Beijnen, 40 jaar en Joh Sophia Stada 40 jaar. GETROUWD: Pieter Kerkhof 30 jaar met Pie ternella de Wit 23 jaar, te Drunen. GEBORENCornelia D. van Antonius Aarts en Cornelia van der Ven. Gerardus Z.van Hermanus Jansen en Gerdina van Delft. BAARDWIJK GEHUWD: Josephus Wilhelmus van der Lee weduwenaar van Barbara Gcertruda Schal ken 39 j. van Waalwijk met Johanna van Heesbeen 3*1 j. Gerardus van den Hooven weduwenaar van Johanna Verkuil 33 jaar van Drunen met Maria van Es 24 jaar. GEBOREN Adriana d. van J. Schilders en Th Maas Antonius Josephus z. van Corn. Pullens en C. Ph. van der Mee Laurens Maria z. van C. van Herpt en M. J. van Iersel Josephina Anna Maria d. van J. A. van der Mee en J. Pullens Cornelia Clasina d. van P. G. Verhoeven en H. Maas Goverdina d. van C. Rijnen en A. M. Molenschot Adrianus Wiihelmus z. van B. Baijens en A. van Drunen Wilhel mina d. van W. van Noort en C. van Crom- voirt Adrianus Petrus z. van C. Schonis en A. M. van Hul ten Catharina Huber dina d. van W. Pullens en A. M. Pelderb Maria Petronella d. van A. Verhoeven en M. A. van Delft -Adrianus Cornelis z. van H. Schilders en E. van Delft Wilhelmus Petrus z van C. Swinkels er M. A. van der Pennen Laurens z. van A. Pullens en W. van Zon Adriana Maria d. van G. Laros en Joh. de Kloe. OVERLEDENAdriaan de Leeuw 29 jaar. WAALWIJK, 4 Oct. Bij redelijken aanvoer was de handel ter vee markt vlug. Kalfkoeien f 90,— a 237,50 Kalfvaarzen f95,a f155. Biggen f3,25 a 9.25 Ter botermarkt aangevoerd 609 KG., verkocht van f 1,15 a 1.40 per KG. Eieren f 4,— a 5.— per 100 stuks -DORDRECHT, 4 Octob. Tarwe. De puike jarige Zeeuw., Vlaara. en Over- maassche f8,20, f8.50, de goede dito f7.70, 8.10. De nieuwe Zeeuwsche, VI. Cn Overm. f6,80 f7,10 mindere en blauwe f 5,50, a 6.— verkocht. Canada naar deugd van f6,50 tot f7,00 gedaan. Rogge. De nieuwe Zeeuwsciie en Vlaarasche van 14.80 a 5.80., dito Overmaassche f0,0. Gerst, De nieuwe Zeeuwsche en Vlaarasche Winter zakmaat 14,90 f 5,50 dito Overmaasche 14,50 f 4.90, dito gestort f0,—0,00. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche Zomer zak maat f4,30, f4,70, Overmaasche en Flakkeesche zakmaat f 0,f 0, Haver De nieuwe inlandsche voeder naar deugd van f 3.20 tot f 3.50 dito dikke f 3,50, 4. Paardenboonen. Nieuwe f0,tot f0. Duivenboonen. Nieuwe f0.totfO, Witte en bruine boonen. De nieuwe Zeeuwsche naar deugd f-,,fdito bruine f 12A f 14. Erwten. De goed kokende blauwe naar deugd f8,30 tot f9,30. Mestingsoorten f7.20 tot f7,70. Kanariezaad het beste f8.50 9.20; minder f 0,—. Raapkoeken. Harde f95.f98, Lijnkoeken. Harde f90, f95 de 104 st. ROTTERDAM, 4 Octob. Bericht van de makelaars M. C. W. BREUKELMAN. Afloop der veiling van ca. 10000 gezouten Uruguay ossenhuiden op 4 October. Kav. 111, 891 st. 20-25 k., verk. tot 25-26 ets.; kav. 1238, 2116 st. 25-27 k. verk. tot 'ZQ1/2-28 ct.; kav. 3990, 4160 st. 27-32 k., verk. tot 21-27lf2 ct.; kav. 91—99, 677 st. 27-32 k., opgeh. tot 277* ct.; kav. 100103, 320 9t. 32 k. en hooger verk. tot 27 ct.; kav. 104114, 859 st, 32 k. en hooger, opgeh. tot 2 7 Va ct.; kav 115, 75 st. 20-25 k., verk. tot 24 ct.; kav 116117, 107 2527 k., verk. tot 25 ct. kav. 118120, 254 st. 27-32 k., opgeh tot 26 ct.; kav. 121, 41 st. 32 k. en hoo ger, opgeh. tot 26 ct.; kav. 122, 34 stuks 20-25 k., verk. tot 24U3 ct.; kav. 123-124 102 st. 25-27 k, verk. tot 25-25Va ets.; kav. 125128, 284 st. 27-32 k., verk. tot 25251/2 ctkav. 129, 83 st. 32 kilo en hooger, verk. tot 25Va ct. Afgedaan 600 dr. B. Ayres os en koe ca. 9,79 k., ex ,/Ohio". te WAALWIJK, maakt bekend, dat de vaste goederen onder Bezooientoebehoorende aan den WelEdel Geb. heer A. C. DROSSAERTS VAN DRON- GELEN, te 's Ilagezijn ingezet als volgt: Koop 1. Buitenland op f 2410, 2. id. op f 2550. 3. Binnenland op f 1050. 4. id. op f 190. 5. id. op f1150. 6. id. op f 1300. w 7. id. op f 900. 's avonds ten 7 uur, in 't Veerhuis te Dron gelen, bij mej. de weduwe Ph. UIJTHOVENtot welken dag dagelijks ten kantore van genoemden notaris kan verhoogd worden.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 3