BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. zollern". Daar de vrije-conservatieve partij tot dusver onvoorwaardelijk Bismarckschge- zind is, trekt deze houding van het blad zeer de aandachten versterkt zij het gerucht, dat keizer Wilhelm aan een minder forsch optreden in de zaak van het dagboek de voorkeur zou gegeven hebben. Aan de «Daily News wordt uit St. Peters- butg geseind dat in strijd met de in omloop zijnde geruchten, de diplomatieke kringen ver zekeren dat de samenkomst der keizers te Weenen de Bulgaarsche quaestie geheel on opgelost gelaten heeft. Volgens bericht van Shanghai aan de „Standard" zou een geheim tractaat tusschen Rusland en Korea geteekend zijn, waarbij be langrijke voorrechten toegekend worden aan Russische kooplieden op het gebied van Korea gevestigd enFoenei aangewezen zou zijn als eene uitsluitend voor de Russen geopende haven. De „Times meldt uit Zanzibar dat een be sluit van den sultan is verschenen, waarbij aan de Engelsche Oost-Afrika compagnie dezelf de voorrechten worden toegekendals reeds aan de Duitsche Oost-Afrikaansche Mij. be willigd zijn. Alle regimenten der cavalarie zullen bin nenkort met de karabijn-Lebel gewapend worden, die lichter, kleiner en gemakkelijker te hanteeren is dan de vroegere karabijnen. Een berucht Corsicaansch bandiet, Gia- comonidie veertien jaren lang ongestraft zijn misdadig bedrijf uitoefende, heeft zich nu in handen der politie gesteld. Hij kon het niet langer volhouden tegen de aanhou dende strenge vervolgingen der politie in het laatste jaar. Giacomoni een 54-jarig man was een romantisch rooverin zijn soort een ridderlijk man en had vele vrienden in de streek. Toen hij door het dorp Afa reed om zich daar bij de politie aan te melden kwamen ongeveer honderd menschen met omhelzingen en handdrukken afscheid van hem nemen. In de Avenue du Maine is zelfmoord gepleegd onder zeer tragische omstandighe den. Een vrouw, die op de 3de verdieping woontis met haar dochtertje van een jaar oud uit het venster op straat gesprongen. De vrouw was onmiddellijk dood, het kind is in het hospitaal opgenomen, doch gaf eveneens spoedig den geest. Naar de Pall Mall Gazette durft verzeke ren, zal binnen enkele weken de Parnell- commissie hebben uitgemaakt, dat al de brieven, waarop de Times hare artikelen over „Parnellism and Crime" grondvestte, onecht waren. Door deze onthulling (meent het blad) zouden de Unionisten geheel verloren spel hebben. Het staat te bezien Eene nieuwe sensatie makende gebeur tenis wacht ons in de volgende maand, na melijk de openbaarmaking der Engelsche biographie van wijlen den Duitschen keizer Frederik, door Rennell Rodd, gewezen attaché bij het Britsche gezantschap te Berlijn. De biographie werd geschreven naar aanleiding van den bijzonderen wensch der keizerin- weduwe, die het geheele manuscript doorge lezen en eigenhandig aangevuld en verbeterd heeft, als een protest tegen de belasteringen van haren doorluchtigen echtgenoot. Men fluistert dat de inhoud van de biographie van dien aard isdat men even zeker de her nieuwde gramschap van Bismarck mag tege moet zienals het verbod der verspreiding van het boek in Duitschland. Een beambte van de Sanford-compagnie Majoor Hodisierdie tegenwoordig aan het hoofd een factory in Benguela staat, schrijft in een brief van 8 Julidat Stanley's expe ditie geheel verloren gingen spreekt de overtuiging uitdat Stanley sinds lang den dood heeft gevonden. De stammen van de Zwarte Bergen schijnen zich naar Indie te willen begeven. Generaal Mac Queen, die een sterke positie inneemtheeft hen doen weten, dat, indien zij zich niet voor 15 dezer onderworpen hebben, hij hunnen oogst zal doen vernielen. De Londensche politie doet ijverige naspo ringen naar een meisje, Lily Vass genaamd, dat te Chelsea bij hare ouders woonde en sedert drie maanden - wordt vermist. Men gelooft, dat dit meisje het slachtoffer is ge worden van den geheimzinnigen moordenaar in Whitechapel. Aan den Theemsoever is weder het lijk gevonden van een vrouw; het hoofdwas van het lichaam gesneden. Naar de wijze, waarop het hoofd van het lichaam was ge sneden te oordeelen moet de moordenaar dezefde zijn, die Whitechapel tot zijn arbeids veld heeft gekozen. Volgens een nader bericht uit Londen bleek de manwiens gevangenneming in Whitechapel met eenigen ophef werd gemeld, ook al niet de pleger van de vrouwenmoor- denmaar slechts aan diefstal schuldig te zijn. Men is dus nog altijd even ver, en heeft geen spoor van den moordenaar. Wat aanleiding gaf tot inhechtenisneming van dien man, was, dat hij eenige bloedvlek ken op zijn kleederen had, welke hij daar wilde laten wegmaken, en dat hij weigerde zijn naam en woonplaats op te geven. Dit kwam der politie verdacht voor en hij werd naar het bureau gebracht, maar met groote moeitewant de man was zes voet lang en zeer sterk. In verband met de samenkomsten welke leden der directie van de Duitsch Oost- Afrikaansche maatschappij onlangs gehad hebben met Bennigsen en Bismarck, verneemt men thans dat de rijksdag zal worden bij eengeroepen op eenen vroegeren datum dan tot dusver vastgesteld was. De aanleiding daartoe zou gelegen zijn in de gebeurtenissen in Oostelijk-Afrika. Bismarck zou voorne mens zijn buitengewone credieten aan te vragen voor eene groote maritieme expeditie tegen de Arabierenwelke zou worden aan gevoerd door 's keizers broeder prins Hendrik. Alle vereenigingen van oud-militairen hebben besloten een gedenkteeken ter her innering aan keizer Wilhelm I op te richten. Alleen oud-soldaten zullen tot dekking der kosten kunnen bijdragen. De Jezuïeten, welke sedert de regeering van koning Lodewijk I niet in Beieren mogen vertoeven hebben een verzoekschrift inge diend, teneinde weder in Beieren te kunnen terugkeeren. Niettegenstaande deze staat zeer katholiek is, is de toestemming hiertoe geweigerd. - Een vrouw te Neurenberg heeft een pot met vitriool geworpen in het aangezicht van den commissaris van politie, die daar door beide oogen heeft verloren. De brief, dien Mgr. Strossmayer aan den paus geschreven zou hebben óm zijn han delwijze te rechtvaardigen en welke brief opgenomen is in de "Köln. Ztg." en vele andere bladen, is gebleken valsch te zijn. Een geestelijke, met name Wucetisch, die het begeleidende schrijven aan de redactie van het Keulsche blad onderteekende, bestaat in het gansche diocees niet. Het or gaan van Mgr. Strossmayer verzekert, dat het optreden van den bisschop naar aan leiding van het feest te Kiew, geheel de goedkeuring van den H. stoel wedraagt. Keizer Wilhelm heeftna een hartelijk afscheid te hebben genomen van keizer Franz Josef, van den koning van Saksen en prins Leopold van Beieren, Woensdag namiddag de reis naar Rome aanvaard. Bij zijne aankomst te Pontebba werd de keizerlijke trein met toejuichingen ontvangen. In de geheele streek, waardoor de trein den tocht voortzette, brandden er vreugde vuren. Te Udine was de ontvangst zeer hartelijk. Te Bologna kwam de trein te 4 uur 19 min. aan niettemin juichte een on afzienbare menigte den keizer toe. Te Flo rence is de Duitsche keizer te 1 uur aan gekomen. Rome prijkte in vollen vlaggentooi en er heerschte eene buitengewoon levendige stem ming. Het aantal vreemdelingen is zeer groot. Te midden van de Italiaansche vlaggen wap perde er de Duitsche van het Kapitool en van het Quirinaal. De vlaggentooi was werkelijk algemeen, ook in de geringste straatjes. Door bewoners van het Borgo, zelfs uit de armste achter buurt, is eene inzameling gehouden voor ver siering en voor feestelijke demonstratien. Overal langs de straten loopen personen met vaandels te koop. Langs den weg, dien de keizer moest passeeren, zijn de balkons ver sierd met de Duitsche rijkskleuren. Het sta tionsplein is in luisterrijken tooi gehuld. De nieuwe fonteinen zijn in werking gebracht. Het verkeer met voer- en rijtuigen is in de hoofdstraten gestaakt. De rijtuigen, die men in de andere straten ziet, zijn alle versierd. Donderdag voormiddag zijn er zeven kolos sale buitengewone spoortreinen aangekomen. Te midden van al het onbeschrijfelijk gejoel der zoo talrijke volksmenigte werd door de politie op voorbeeldige wijze en met alle voorkomendheid de orde gehandhaafd. De tribunes stonden voormiddags reeds vol, en overal zag men dames met bloemen bij zich, om die voor den keizer te strooien. De fabriekwerkers werden inmiddels langs den triomfweg gearrangeerd. De beurs, winkels, kantoren, alles was ge sloten. De president van het gerechtshof heeft bekend gemaakt, dat wegens het nationale feest de behandeling van alle rechtszaken is uitgesteld. De burgemeester heeft eene geest driftvolle proclamatie uitgevaardigd. De mi nister van oorlog heeft aan de troepen, die aan de groote revue zullen deelnemen, eene lire buitengewoon soldij toegekend. De te Rome verschijnende dagbladen hebben feest- nommers uitgegeven, sommige met het por tret des keizers. De bladen uit de provin-* cien spraken insgelijks met geestdrift over den dag van heden. De democratische Di- ritto bevat een jubel-artikel. Sedert één uur was geheel Rome op weg naar het stationsplein. De fontein op het stationsplein sprong op het oogenblik dat de keizer aankwam. Toen een kanonschot zijne aankomst meldde, klapte men in de handen en werd een fabelachtig gejubel aangeheven. I)e keizer werd met bloemen en lovertjes be strooid. Zijn gelaat was zacht en ernstig. Bij de begroeting weende hij. Slechts zeer langzaam konden de rijtuigen voortkomen. Den keizer was het aan te zien, dat hij ge troffen werd door het gejubel van het volk. Ook Herbert von Bismarck werd ontzettend toegejuicht. Bij het rijden door de Via Na- zionale werd het gejubel onbeschrijfelijk. Uit alle vensters werden bloemen gestrooid. Hon derdduizenden begaven zich daarop naar het plein voor het paleis, vlaggetjes met de kleu ren van het Duitsche rijk zwaaiende. Na een oorverdoovend gejuich, dat tien minuten duurde, verscheen de keizer, een zapha op, met de geheele koninklijke familie op het balkon. Aan het Viva Guillelmo, Germania! bondgenoot van Italië kwam geen einde. De keizer boog diep geroerd, groette onop houdelijk, dankte den koning en de koningin, drukte hun de hand. Opnieuw steeg een hartstochtelijk gejubel op. Kardinaal Hohenloheeigenaar der villa Esteheeft de ontvangst des keizers op Tivoli voorbereid. Bij het programma voor het bezoek aldaar is nog gevoegd déjeuner op de villa Hadriano. Voorts zullen den keizer te Pompeji ten geschenke worden aangeboden afgietsels van aldaar opgegraven overblijfselen uit de lava-overstrooming. ROME, 12 October. In de pers wordt het publiek ten dringendste aangespoord bij den rit van den keizer naar het Vaticaan op heden geen enkele anti-pauselijke betoo ging te houden. Het oordeel der dagbladen over keizer YVilhelm's verschijning luidt onverdeeld gun stig. Eene groote menigte staat vergenoegd de van wege den syndicus aangeplakte pla- katen te lezen, in welke de keizer zijnen dank betuigt voor de schiiterende ontvangst. De keizer, zoo heet het daarin, is diep ge troffen en verrast. Aan de demonstratie van eenige twiststo- kers, die papiertjes met opschriften tegen het verbond met Duitschland rondstrooiden, is geen beteekenis te hechten. De daders zijn reeds in hechtenis. Het bezoek aan het Vaticaan is bepaald op heden namiddag ten 2 ure. Na dat be zoek zal de keizer den gedenksteen in de St. Pieterskerk onthullen. In het officieren-casino te Rome wordt een bezoek van den keizer verwacht. Naar men verneemt, zou de gezant graaf Solms de Anunciata-orde krijgen. Heden ochtend heeft Bismarck een be zoek gebracht aan Crispi, dat een uur ge duurd heeft. Thans heeft bij Schloesser het dejeuner plaats, aan hetwelk de keizer, prins Hein- rich, de kardinalen Rampolla en Hohenlohe, en anderen deelnemen. De keizer is bij de ambassade aangeko men in een hofrijtuig. Te één uur zal hij zich naar het Vaticaan begeven in zijn eigen rijtuig, dat uit Berlijn overgekomen is. De keizer zal door 8 grootwaardigheidbekleeders van het Vaticaan ontvangen worden. De paus zal Wilhelm tegemoet gaan in de zaal, welke volgt op de troonzaal, en hem van daar begeleiden naar de drie fauteuils, opgesteld voor WilhelmHeinrich en den paus. De paus wachtte den Duitschen keizer in de troonzaal op en ging den keizer te gemoet, die eene diepe buiging maakte, even als alle personen van het gevolg. Zij nader den den troon in de nabijheid waarvan een zetel voor den keizer geplaatst was. Na de eerste begroetingen daalde de paus van zijnen troon af en geleidde den keizer naar zijne vertrekken, waar het onderhoud drie kwar tier duurde. Vervolgens nam de paus zijne plaats op den troon weder in, met den kei zer aan zijne linkerhand. Na voorstelling van verschillende personen namen de keizer en zijn gevolg afscheid, en brachten een bezoek in het museum van het Vaticaan, waar de paus zich weder bij den keizer voegde en hem aldaar een bezoek bracht. Te 3 u. 40 m. verliet de keizer het Vati caan weder. De op zijnen weg geschaarde troepen bewezen hem militaire eer. Dadelijk na Sint Pieter verlaten te hebben begaf de keizer zich naar het Quirinaal, wordende op den geheelen rit levendig toegejucht. (Part. dépêche van de N. R. Ct.) Van het Quirinaal tot aan het Vaticaan stonden 20.000 soldaten in het gelid geschaard. De menigte bewaarde eene hoogst betamelijke houdinggeene betooging tegen den paus werd vernomen'. De hemel was onbewolkt witte duiven fladderden boven het ontzaglijke Sint Pietersplein. De vensters van het pau selijke paleis stonden wijd open. De keizer was gekleed in de witte gala-uniform der Pruisische garde-kurassiers, met den vergul den helm en den zilveren adelaar daarop. De gezant Von Schloezer was naast hem ge zeten. De paus ging tot het midden der zaal vóór de troonzaal den keizer te gemoet, daarna werd de deur gesloten en had een vertrouwelijk gesprek plaats dat 29 minuten duurde. Vervolgens voerde de paus een kort onderhoud met graaf Bismarck. De keizer wandelde vluchtig door de museums op het Vaticaan en door de bibliotheek, waar ver scheidene kasten voor hem geopend werden. Daarna bracht hij een half uur in de Sint- Pieterskerk door. Het geheele bezoek in het Vaticaan duurde twee uren. Op den terug weg ontmoette de keizer het rijtuig der ko ningin die hij allervriendelijkst begroette. Vóór den vierhoek van het Vaticaan hadden de burgers eene groote vlag over de straat gespannen met het opschrift„Welkom Wilhelm Duitschlands keizer in Rome, de onvervreemdbare hoofdstad van Italiëde hooge gast en bondgenoot onzes konings!" Te Napels worden grootsche toebereidse len, voornamelijk voor de verlichting, ge maakt. Morgen heeft op het excercitie-plein Cento- Celle eene wapenschouwing over 36,000 man plaats. De politie te Moskau heeft in een kelder dynamietbommen en een grooten voorraad valsch zilvergeld gevonden. Zij heeft een zekeren Roslounkoff gearresteerd, die tijdens zijn arrestatie getracht heeft zich van het leven te berooven. De politie heeft ook zekeren Pétriff in hechtenis genomen, die verdacht wordt van een aanslag op het leven van den czaar. In het Russische gouvernement Olonets heeft men in den laatsten tijd zeer veel last van beren. Vijf dorpen door uitgestrekte bosschen omgeven, worden letterlijk belegerd door de talrijke beren die in troepen van zeven of acht rondloopen en al het vee op de weide verscheuren. De boeren durven niet op het land werken, en niemand waagt zich in het bosch, om bezien of paddestoe len te zoeken. De plaatselijke overheid kan weinig doen tot verbetering van den toestand; maar de belegerde boeren hopen nu op de hulp der detachementen jagersdie onlangs bij de troepen zijn ingevoerd, en die bevel ontvan gen hebben, op de berenjacht te gaan. Op den High Valley spoorweg heeft in Penssylvania een groot ongeluk plaats gehad. Verscheiden waggons van eenen trein met katholieke pleizier-reizigers zijn vernield. Men gelooft dat meer dan veertig personen om gekomen, en een groot aantal gekwetst zijn. De trein was verdeeld in twee afdeelingen. Het ongeluk is veroorzaakt doordien de tweede afdeeling gedrongen is in de eerste. Volgens latere berichten over het ongeluk op den High Valley spoorweg zijn er 60 per sonen omgekomen en een honderdtal gekwetst. Te Quincy, in Illinois, is bij een feest eene groote tribune, met 5000 menschen er op, ingestort; 500 zijn gekwetst. Bij de opstijging van een luchtreiziger te Ottawa (Canada) heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Een man, die den ballon mede vasthield en verzuimde tijdig zijn touw los te laten werd mede de lucht ingevoerd. Op een hoogte v-vn 1000 voet gekomen liet de ongelukkige zich los. Hij stortte neer ten aanschouwe van een ontzettende menigte en werd verpletterd door den val. Volgens rapport van het landbouw-de- partement hebben de sterke regens van Au gustus en September groote schade toege bracht aan den koffieoogst. Het betere weder van den laatsten tijd heeft echter weer eenige verbetering doen ontstaan. De oogst zal echter laat zijn. De maïs-oogst is zeer goed, en wordt ge raamd op 26 bushels per acre, die van win terrogge op 12 van voorjaarsrogge op 10 maar de qualitéit is veel minder. WAALWIJK. Zondag 14 dezer, des widd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum." PIUS-CANTATE, Jos. J. H. Verhulst. WAALWIJK, 13 Oct. 1888. Door de jury der internationale tentoon stelling te Brussel is de hoogste onderschei ding, een eere-diploma, toegekend aan de firma W. Timmermans Zonen alhier, voor het door haar ingezonden leder. Wij feliciteeren de firma met de haar toe gekende bekroning, die zeker ook den naam van het Waalwijksch fabrikaat in 't algemeen in aanzien zal doen rijzen. Onder de bekroonden treffen wij verder nog de volgende Noorbrabanters aan Smits van Waesberghe te Breda, met twee gouden medailles voor bier en voor mout J. G. Cooymans en Zn. te 's Boschvoor elixer en Jos. F. A. Alberste 's Bosch voor mar garine boter beiden met een zilveren medaille. Op Woensdag 7 November a. s. zal te Capelle een harddraver'j gehoudeu worden voor paarden uit Noorddrabant, die nooit een eersten prijs hebben gewonnen. Uitgeloofd zijn een prijs van f50.en premies van f25 en f 10.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2