REIZIGERS Advertentiën. Burgerlijke stand. Handelsberichten. De Tentoonstelling te BRUSSEL. V JOHANNA PAAPS, ADRIANUS HENDRIKS, Inleggeld f 2.50. De paarden moeten worden aangegeven vóór of op 1 November a.s. bij den heer W. Hagoortte Capelle. Den laatsten tijd komen er in onze en de naburige gemeenten verschillende gevallen van typhus voor; eenige hadden reeds een doodelijken afloop. De handel in leverantiehooi is niet zoo levendig als gewoonlijk om dezen tijd. Wat afgeleverd werd was tegen 20 en 21 per 500 Kg. gekocht, het schraal hooi werd voor 15 en 16 verhandeld. De toemaat of de tweede snede wordt als paardenhooi voor 15 17 verkocht. Naar stroo komt meer vraagdoch er is nog; weinig voorhanden. Voor 15 ft 16 per 500 Kg. werd het hier en daar bij kleine partijen verhandeld. De winteraardappelen uit de Boven-Lang- straat worden thans voor 2.75 si 3,50 afge leverd. Uit het land vanHeusden en Altena worden ze op proef voor f 4.— a 4,50 per HL. aangeboden. De qualiteit is dit jaar zeer verschillend. Roode en witte kool met veel voorraad 4 7 cent per stuk. De handel in hop staat sedert de vorige opgaaf geheel stilde laatste dagen wordt er zelfs niets gebodennoch voor het gewas van dit jaar, noch voor dat van vorige jaren. In verband met het voornemen der re geering om de nog overgebleven meervoudige kiesdistricten in enkelvoudige te splitsen wor den reeds gegevens verzameld en adviezen bij de betrokken besturen ingewonnen. Wegens de invoering van machinaal bewerkt schoeisel, zal de vervaardiging van schoenen voor het Indische leger, die vroeger ook g edeeltelijk in Indië zelf plaats vond voorlocpig in haar geheel in Nederland ge schieden. De commissarissen des konings in Noord brabant GelderlandOverijsel en Limburg hebben de medewerking en ondersteuning der gemeentebesturen ingeroepen ten behoeve der onlangs opgerichte «Nederlandsche Heidemaatschappij", die zich de ontginning van heidevelden duinen en andere woeste gronden in Nederland ten doel stelt en waar van Z.M. de koning het beschermheerschap aanvaard heeft. Deze maatregel verdient dub bele waardeeringomdat de ontwikkeling der jeugdige maatschappij niet alleen in verband staat met de belangen van die ge meenten waar de te ontginnen gronden worden aangetroffen maar ook met de wel vaart van vele anderen, wier belangen nauw verbonden zijn met de welvaart der platte landsbevolking. Daarenboven zal daardoor een nieuw arbeidsveld geopend worden voor vele plattelandsbewonersdie thans elders een bestaan moeten zoeken of zonder bestaan rondloopen. Een nieuw industrie Te Ginneken bij Breda is een kweekerij opgericht van eetbare champignons. Konden tot nu toe de champignons alleen uit het buitenland worden betrokken en dan nog slechts in geconserveerden staat thans zal het door het geheele land voor een ieder mogelijk zijn dit op vaderlandschen bodem gekweekt gewas steeds versch te bekomen want "iet alleen dat de champignons dage lijks .versch aan de hotelsrestaurateurs fruitwinkels enz. worden verzonden maar ook particulieren, aan wie daartoe in hun woonplaatsen de gelegenheid ontbreekt, kun nen in staat worden gesteld zich de cham pignons bij zekere hoeveelheid rechtstreeks van de kweekerij aan te schaffen, voor een prijs veel lager dan dieweke tot nu toe voor het gewas in bussen wordt besteed. Zolen van laarzen, die kraken, weeke men in warm water, wrijve ze, terwijl zij nog vochtig zijn, met traan, vet of olie, rijkelijk in en late ze dan in de lucht drogen. Dit zal de duurzaamheid der laarzen vergrooten en het kraken wegnemen. Te St. Oedenrode is nabij het Broek een hevig brand ontstaan in de landbouwers- huizinge van Vrouwe Douairière de Girard de Milet van Coehoorn en bewoond dooi de wed. C. v. d. Oever. Het woonhuis, schuin en stalling werd met den geheelen inboedel en veel vee een prooi der vlammen. Alles was verzekerd en de oorzaak onbekend. Woensdagavond circa 10 uur geraakten J. v. d. V. en G. v. d. V. uit Beugen, bij het overvaren van de rivier de Maas te water, met het gevolg dat laatstgenoemde verdronk. Zijn lijk is tot heden nog niet gevonden. Te Oudenbosch heeft een hevige brand gewoed. Een viertal huizen zijn eene prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand is onbekend. Dinsdagavond te 8 uur is een werkman, die van zijn dagwerk op een der ertsbooteu, in het spoorwegbassin te Amsterdam terug keerde, door een trein midden over 't lichaam gereden. De ongelukkige, die terstond dood was, laat een vrouw met 5 kinderen na. Te Venraai zijn 120 pensionaires aan gekomen voor het nieuw te beginnen school jaar en geplaatst in het voormalig oude klooster, dat door den jongsten brand is ge spaard gebleven. De bouw van het vernielde klooster ondervindt thans groote vertraging omdat de benoemde deskundigen het over de aangerichte schade lang niet eens zijn. De heer Kaiser, architect te Venloo, en ontwer per van het verbrande kloosterschat het vernielde voor de maatschappij der verzeke ring op f42000, terwijl de heer Cuypers te 's Gravenhage, benoemd deskundige voor de verzekerden, die schat op f 7C000. Onder architectuur van den heer Cuypers is de heer Groenendaal te 's Gravenhage on dershands aannemer geworden om dit gebouw brandvrij te herstellen. In de zoogenaamde Bermsloot aan den Weurtschen weg nabij de broodfabriek te Nijmegen is gevonden het lijk van Willem N.oud 68 jaren, verpleegde in het Oud- Burgergasthuis, die sedert den 4 October werd vermist. Het lijk werd onder toezicht der politie per brancard naar het ziekenhuis voor besmettelijke ziekten aan de oude Heesche laan overgebracht. De ongelukkige was een lieihebber van hengelen en is waarschijnlijk des avonds aldaar bij het naar huis gaan bij ongeluk van den dijk gevallen. Zijn horloge was op 7j/4 uur stil blijven staan. In den nacht van Woensdag op Don derdag tegen half één brak te Roermond een felle brand uit in het velocipèdenmagazijn der wed. v. d. E. De brand had spoedig een dreigend aan zien. Magazijn en woonhuis werden gedeel telijk verwoest; de waterschade is aanzienlijk. Oorzaak onbekend: alles was verzekerd. Ofschoon de politie met allen ijver tracht de daders in handen te krijgen van de in braak, laatstleden Zondagavond te Rotterdam gepleegd, is haar dit nog niet kunnen geluk ken. De inbrekers schijnen vaste bezoekers te zijn van den tapper E., die niet gewoon was tegenover zijne habitués van zijne financieele aangelegenheden een geheim te maken. Op last van de justitie te Arnhem, is een onderzoek ingesteld naar den geheimzin- nigen brand, die in den nacht van 25 op 26 September de hofstede van T. v. d. B. onder Ede eene prooi der vlammen deed worden. Zeer bezwarende aanwijzingen zijn er reeds aan het licht gekomen. Maandag jl. bracht de voormalige mil- lioenenjufifrouw Jannetje Struik, in gezelschap van den koffiehuishouder v. d. W. uit Apel doorn, een bezoek te Nijmegenen trachtte aldaar eene zeer kostbare juweelen broche alsmede eene ch&telaine met gouden remon toir horlogebezet met paarlen te gelde te maken. Beide zeer kostbare voorwerpen moeten nog een overblijfsel zijn van Jannetjes vroegere schatten. De millioenenjuffrouw en haar gezelschap maakten te dezer zake weldra kennis met de politie, die de kleinoodiën ten behoeve der eventueele rechtmatige eigenaars in bewaring meende te moeten nemen, en Jannetje met haar gezelschap onverrichterzake huiswaarts liet gaan, in afwachting van de dingen, welke komen zullen. Uit Dokkum wordt gemeld Woensdagavond is de heer W. v. d. W., commissionair te Leeuwarden met de laatste tram van hier vertrekkende tusschen Valom en Veemvouden van den eenen wa gen terwijl deze in volle beweging was naar den anderen willende overstappen, onder den trein geraaktten gevolge waarvan de achterste wagen over een zijner beenen is ge reden en dit totaal heeft verbrijzeld. Voor- loopig uit nood, door den stationschef te Veenwouden ten einde meerder bloedverlies te voorkomen verbonden is hij verder per trein naar Leeuwarden vervoerd. Naar men verneemt is het been onmiddel lijk geamputeerd. Men meldt uit Zevenaar Terwijl eenige werklieden van den Rijn spoorweg met eenen werkwagen huiswaarts keerden en een hunner den wagen voort duwde had de ploegbaas Koning alhier woonachtig, het ongeluk achterover van den wagen te vallen met het treurige gevolg dat hij zeer spoedig een lijk was. De genees heer uit Elten die spoedig ter plaatse was constateeade dat hij den hals gebroken had. Uit Maastricht wordt gemeld Eenige personen waren als aangeklagden en getuigen wegens eene vechtpartij van Sit- tard gekomen om alhier voor het gerecht te verschijnen. Twee hunnereen Duitscher en een Italiaan kregen des avonds in eene herberg in eene der achterbuurten opnieuw twist en daagden elkander uithet onmid dellijk buitenshuis uit te maken. De Duitscher wondde den Italiaan aan de knie en de Italiaan bracht den Duitscher vijf wonden met een klein dolkmes toe. Beiden werden naar het hospitaal overge bracht. Te Wapse bij Diever is de arbeider J. Vu.n Kalteren bij het graven van een nieuwen weiwaterput door eene verzakking onder het zand geraakten daaruit, na een paar uren bedolven te zijn geweestlevenloos opge haald. De politie te Leeuwarden heeft in een logement op den Wirdumerdijk aangehou den een persoon, die zich den vorigen dag te Groningen had schuldig gemaakt aan dief stal van eene partij nieuw gemaakte klee- dingstukken. Hij is gesteld ter beschikking van de politie te Groningen. Ook heeft de politie te Leeuwarden de hand gelegd op een gewezen Indisch militair, die zich dezer dagen had schuldig gemaakt aan diefstal van eenige gouden sieraden ten nadeele van de dienstbode van een koffie huishouder aldaar. (Van onzen eigen correspondent.) IX Waarde Redacteur! Thans willen we een kijkje gaan nemen in de fransche afdeeling. Volgens den catalogus moet de heer A. Do- mange, de Parijs, fabrikant van drijfriemen, tot de inzenders behooren. De heer Domange heeft reeds op verschillende tentoonstellingen voor zijn fabrikaat gouden me dailles en eerediplomas verworven en is bij her haling lid van de jury geweest. Zijn riemen schijnen dus goed te zijn en daarom te meer doet het ons leed hem niet te hebben kunnen vinden. Hij schijnt tot de velen te behooren, die er een oogenblik aan gedacht hebben om aan de Brus- selsche tentoonstelling deel te nemen, die plaats ruimte hebben aangevraagd, maar later op die aanvrage zijn terug gekomen. Niet te min heeft net comité goedgevonden en verstaan om al die teruggetreden en toch maar op te nemen in den oflicieelen catalogus. Dat vult, ziet u, en dat vergroot het aantal inzendersop het papier Daarentegen is men met het afdrukken van den catalogus zeer haastig geweest of liever, is men steeds voortgegaan met inzenders aan te nemen, zelfs toen de tentoonstelling reeds ling geopend was. Daardoor verklaart zich het feit dat niet allen m den catalogus voorkomen. Dat geeft weer eenige compensatie voor de gefantaiseerde inzendersmaar maakt den Gata- logus nog te minder vertrouwbaar. Doch, ter z*ke! De heeren Combé Oriol, te Parijs, eenige eigenaren van het bekende merk Grison, zonden eene wonderschoone verzameling chevreau leer in alle denkbare kleurscliakeeringen voor fijn schoen werk, inzonderheid voor dames laarsjes, schoenen en pantoffels. Hun chevreau ziet er zoo zacht uit als zijde en zij fronsen en kreuken het op dezelfde wijze. De heeren Combé Oriol kunnen ongetwijfeld een hooge bekroning voor hun uitmuntend fa brikaat te gemoet zien. De firma Rouillon Ilelftler heeft een groote vitrine gevuld met verlakt en mat schapenleer, dat wij wel willen aannemen als zeer goed werk, maar waarover wij aarzelen een bepaald oordeel uit te spreken. Hun inzending is in zulk een donkeren hoek geplaatst dat er bijna niets van te onderscheiden is. üe heer Durand Roche, te Parijs, zendt zeer mooi verlakt kalfsleer in verschillende kleuren en de heeren Masurel Sf Caen aldaar zeer goed gekleurd schapenleer. Een zeer schoone inzending, van zwart verlakt kalfsleer, effen en gegraineerd, en welke stellig piet met stilzwijgen voorbij gegaan mag worden, is die van den heer L. Sayer, te Parijs. En hiermede hebben wij al het leer in de fran sche afdeeling afgekeken. Zooals men ziet heeft Frankrijk uitsluitend fijne leersoorten gezonden van de zware soorten, zool leer in de eerste plaats, is geen spoor te ontdekken. De fransche schoenfabrikanten laten ons goed, velen zelfs mooi gewoon werk zien. Maar be paald luxe-werk vinden wij in slechts eene en kele vitrine: ,in die van den heer Sablonnière, 9 rue de Montmorency, te Parijs. Maar daar zien wij dan ook niets dan fantaisie werk; uitsluitend laarzen, schoenen en pantoffels voor dames: satijn, goudleer, fluweel, borduursel is al wat uw oog ontmoet. En alles onberispelijk van vorm. Elk paar zou eigelijk eeu afzonderlijke vermelding verdienen; maar dit zou ons te ver voeren, en wij bepalen er ons daarom bij, alleen een paar won derschoone dames laarsjes te noemen, geheel van kostbare kant gemaakt en boven op den voet versierd met een grooten diamant. Oh, mes enfants zou Francisque Sarcey zeg gen e'est pour se mettre a genoux devant Verzuimen wij ook vooral niet de aandacht te vestigen op een paar prachtig gemodeleerde en met de meeste zorg afgewerkte zeer hooge dameslaarzen van gemattelasseerd rood satijn. Als ik schoenfabrikant was zou ik in mijn salon, bij wijze van bibelot, bepaald onder een stolp een paar schoenen van den heer üabblonnière willen hebben. Wat hij te zien geeft is eenvoudig verrukkelijk. De heer Roy er, rue Turbigo, te Parijs, laat óns een zeer goede en op het oog deugdzaani bewerkte verzameling genaaide heeren schoenen en laarzen zien en is praktisch genoeg geweest om al wat hij inzendt, te prijzen, waardoor men tevens ziet met een fabrikant te doen te hebben bij wien men billijk te recht komt. Zijn prijzen, toch, zijn zeer matig. Ander fraai heerenwerk zond de heer A. Trétin, rue de ltennes, te Parijs, wiens hoogst belangrijke fabriek te Ansey—le Chateau (Pas de Calais) voortdurend aan eenige honderden werklieden brood verschaft. De heer Trétindie bij herha ling jurylid was en tal van eerediplomas en gouden medailles verwierf, zal ook hier ongetwij feld tot de hoogst bekroonden behooren. Zijn werk behoort althans tot het beste van wat wij in de fi^nsche afdeeling op het gebied van heeren schoenwerk zagen. Een andere fraaie inzending maar waar wij zooweldaines- en kinder- als heerenwerk zien, en van alles een groote verscheidenheid, is die van de gebrs, Rousset, te Blois. Vooral het da meswerk is zeer mooi. In. de vitrine van den heer O. Lombard, te Romans, vinden wij, behalve genaaide en gepinde, ook schoenen met houten zolen, zoogenaamde galoches, de eenige welke in de fransche afdeeling gevonden worden. Vermelden wij ten slotte nog de gebrs. Petit, rue du Département, te Parijs, die mooi dames werk zonden, vooral een groote verzameling muil tjes, waaronder een paar van kalfsleer, geheel uit één stuk, met inbegrip van de zool, bijzonder de aandacht tr< kt, en den heer Poissonnier, te Rijssel, die uit-luitend muiltjes en pantoffels voor gewoon ebruik, goedkoop werk, ten toon stelt. Wij vin- en er met leeren en met vilten zolen en met zolen van touwwerk: Voor elk wat wils, maar nooit duur. De vorige week is de Nederlandsche afdeeling sp de tentoonstelling te Brussel bezocht geworden door onze gezant in Belgie, baron Gericke van Herwijnen. Bij afwezigheid van den gedelegeerde commis saris der Nederlandsche commissie is de heer Gericke in onze afdeeling rond geleid geworden door den heer P. C. Nicola Jr., Chef de Bureau aan het Nederlandsche commissariaat. Gisteren heeft onze magere afdeeling de eer genoten van een bezoek van de lordmayor van Londen, den heer Polidoor De Keyzer, die daarbij werd rondgeleid door den heer De Jager, gede legeerd commissaris. Omtrent de bekroningen, aan de Nederlanders op de tentoonstelling te Brussel toegekend, kan ik u het volgende melden. Er zijn aan onze landgenooten verleend Eerediplomas 14 Diplomas van gouden medaille 18 h zilveren u 32 u bronzen 8 Aanmoedigings dipl. (Eervolle vermeldingen 5 Het totale getal der bekroningen bedraagt dus 77 wat zeker heel mooi is voorruimGOinze. ders! Elke inzender is gemiddeld een en een zesde maal bekroond Met leege handen zal, geloof ik, zoo wat niemand naar huis gaan. WAALWIJK. (Niet officieel.) Van den 6 Oct. tot en met 13 Oct. GEBOREN: Arnoldus, zoon van Marcus van Loon en Maria van Oostrum. Antonius Wilhelmus Maria, z. van Adriaan Dewitte en Gatharina Petronella Deckers. OVERLEDEN: Johanna Paaps, weduwe van Adrianus Hendriks, 82 jaren. Johannes van Hilst, 58 j. Adrianus Antonius Jo- sephus Verhoeven 3 weken. Johanna van Oostrum, 4 weken. Pieternella van der Schoot, 16 jaren. ONDERTROF WDJohannes Verhulstj.m. 23 jaar, te Baardwijkmet Johanna van der Hoeven, j.d. 24 jaar. SPRANG. GEBORENAdriaan Jan, zoon van Cornelis Ar noldus Brouwers en Anna Maria Zwart. Pieternella Johanna, dochter van Sebrecht Cornelis Ilaverhals en Anna Maria van der Hoeven. Antonia, d. van Antonie Chabot en Adriana Pieternella Vos. Alida, d. van Wouter Kruijf en Gerdina Kruijf. OVERLEDENNeeltje van Thielen, 6 maanden. Johan Casper Torman, weduwenaar van Johanna Timmermans, 81 jaren. Catha- rina Biesheuvel, echtgenoote van Adrianus Vos, 54 j. Johanna Smits, echtgenoote van Denis Arie Kuijsten, 39 jaren. CAPELLE. Van af 112 October. GEBOREN: Marinus Johannes, zoon van Gerrit De Bruijn en Antonetta Branderhorst. Anna Adriana, dochter van Hendrik De Jong en Adriana Patist. Hendrika, d. van Adriaan Wagemakers en Johanna van der Schans. Hendrik Johannes, z. van Jacobus Waarts en Josijna Factor. Pieter Cornelis, z. van Willem Dank en Elisabeth Borstlap. Clasina Johanna, d. van Jo hannes Pieter De Roon en Gerardina van Beek. OVERLEDENJacob Heurter, oud 3 maanden, zoon van i rans Heurter en Maria van Til- borgh. "WAALWIJK,"~Ï2 Oct. Bij flinken aanvoer ter veemarkt was de handel vlug en de prijzen over het geheel iets beter. Kalfkoeien f 105,a 245, Kalfvaarzen f75,a f 162.50 Biggen f3,— a 8.25 Ter botermarkt aangevoerd 491 KG., verkocht van fl,a 1.15 per KG. Eieren f 4,50 a 5.25 per 100 stuks In leder is de handel sedert de laatste 14 dagen tamelijk geanimeerdde prijzen zijn algemeen vast, voor prima zwaar en licht zool leder hooger. In schors is de handel iets minder vlug, de prijzen houden echter nogal stand, hoewel men eene verlaging te gemoet ziet. AMSTERDAM, 12 Oct. Huiden. Ex inschrijving 5 dezer werden afgedaan no 1289 MR&C 605 st. Oost- Ind. runder-. Overigens zeer stil. Inland- sche artikelen in een doen. ROTTERDAM, 12 Oct. Huiden. Uit de hand afgedaan Per Ohio van Buenos—Ayres 600 droge Buenos-Ayres 9,79 k. 237 halsvellen 4,70 Per Bromo van Passaroean 1501 O.-I. runder- 5,58 Per Kristine van Uruguay 4-1 gez. Uruguay ossen- 32 k. en hooger. 37 u u u u u u oor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onze dierbare moeder, I ehuwd- en grootmoeder weduwe van betuigen wij bij deze onzen oprechten dank. Uit aller naam, B. HENDRIKS. Waalwijk, 13 October 1888. die voor den verkoop van hunne goederen geregeld bij particulieren werken* in be zit van goede referentiën en genegen zijn zich tegen genot van flinke provisie met den verkoop van een artikel te belasten waarvan geene stalen mede genomen behoe ven te worden gelieven hunne adressen op te geven ouder letter A, bureau van dit blad.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 3