Nummer 83. Donderdag 18 October 1888. lle Jaargang. "viisr:ET.A_, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. 22 E. Werner. Waalwijksclie en Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Dat veel belang wordt gehecht aan keizer Wilhelms bezoek aan de stad der Zeven Heuvelen blijkt uit de verslagen in de groote Europeesche persdie kolommen druks be slaan. De Duitsche officieuse pers wijdt natuurlijk artikelen vol geestdrift aan de vorstenbijeen komst te Rome, maar gelijktijdig zoekt zij de meening ingang te doen vindendat het bezoek van den keizer aan het Vati- caan in geenen deele Duitschlands adhesie beduidt aan de pogingen, om den paus weder in het bezit te stellen van zijn wereldlijke machtde quaestie van de verhouding tus- schen Italië en den Heiligen Stoel is volgens genoemde pers een zuiver binnenlandsche quaestiewaarin de Duitsche regeering zich in geen geval zal mengen. De groote Fransche pers is natuurlijk weinig in haar schik met de luisterrijke ontvangst Duitschlands vorst te Rome ten deel gevallen, en zoekt door allerlei ongegronde en gezochte aanmerking de meening ingang te doen vin den dat, nu ja de keizer feestelijk is ontvan gen maar dat die ontvangst langs kunst- matigen weg door de officieele wereld met een tintje van geestdrift is gekleurd, een goede ontvangstmaar op en top offi cieel alles volgens het programma. Men neme in aanmerkingdat Frankrijk wel een weinig bitter mag gestemd zijn het staat geheel alleen zoowel op diploma tiek als politiek gebied en deze 'minder aan gename positie komt door de bezoeken van keizer Wilhelm te St. Petersburg, Weenen en Rome nog meer uit. Volgens de „Popoio Romano" zou de paus gedurende zijn onderhoud met Wilhelm II eene toespeling gemaakt hebben op zijne tijdelijke machten zou de keizer geant woord hebben, dat het bondgenootschap tus- schen Duitschland en Italië gegrond was op de wederkeerige waarborging van grondge- DOOR Hij meende ziin plicht in alle opzichten na te komen, als hij ae rekeningen en verdere beschei den, die hem werden voorgelegd en die hij na tuurlijk in goed geloof moest aannemenzoo zorgvuldig mogelijk nazag, de ontvangen som men nauwgezet in het belang van zijn pupil be legde, en de beambten overigens de vrijheid liet om te doen en te laten wat zij wilden. Een anderen landeigenaar had zulk een beheer waar schijnlijk te gronde gericht, maar een vermogen als dat van Nordeck was er tegen bestandin dien daarbij al duizenden overstuur gingen, ble ven er altijd nog honderdduizenden over, en de groote inkomsten der heerlijkheid, waarvan de jonge erfgenaam slechts voor een klein gedeelte gebruik kon maken, dekten niet alleen alle mo gelijke verliezen, maar lieten ook het vermogen zelf steeds meer en meer aangroeien. Dat er on der zulke omstandigheden van de goederen niet datgene gemaakt werd, wat men daarvan had kunnen maken, spreekt van zelf, maar hierover bekommerde de voogd zich niet en de jonge Nordeck nog minder. Hij was terstond, nadat hij meerderjarig was geworden, naar de academie en vervolgens op reis gegaan en had zich op Wilicza, dat weinig aantrekkelijks voor hem scheen te hebben, sedert jaren niet laten zien. Het kasteel zelf bood een fraaie tegenstelling met de woningen der andere edelen in den om trek, die slechts bij uitzondering den naam van kasteel of slot verdienden en waar maar al te dikwijls eene zekere uitwendige pracht, die men ten koste van eiken prijs poogae te behouden, het verval en de armoede moest, maar niet kon bedekken. Wilicza verloochende ook in zijn ui terlijk voorkomen niet den vorstelijken en gra felijken zetel, die bijna aan twee eeuwen het hoofd had geboden. Het was nog al komstig uit dat schitterend tijdperk, toen de macht van den adel hand aan hand ging met den rijkdom, en bied. Wij voor ons betwijfelen ten zeerste dat de Heilige Vader dit punt zou opgewor pen hebben. De „Osservatore Romano", het orgaan van het Vaticaan zegt dat Wilhelm's komst den toestand van het Italiaansche gouvernement noch sterker noch duurzamer maaktmaar de Romeinsche quaestie onaangeroerd laat. De „Riforma" zegt, dat de door Humbert uitgebrachte toost (zie onder rubriek Italië) hen gerust gesteld heeft, die aan het bondgenoot schap oorlogsplannen toeschreven, en dat die van Wilhelm toontdat niets het verbond kan breken. Onder de verschillende beschouwingen der buitenlandsche pers naar aanleiding van de reis van Duitschlands keizer naar Italië, is die der «Nord" niet de minst belangrijke. Het Russische orgaan ziet daarin een nieuw be wijs van de wonderbare bekwaamheid van Bismarckdie alles heeft weten te schikken. Zeker, voegt het er bij, ontevredenen zullen er altijd zijnmaar zij zullen met hunne grieven alleen staan. Redelijke personen zullen in de reis naar Rome zien wat er werkelijk in ziteen betooging om de vriend schap met Italië te bezegelen, en een eerbie dig huldebetoon aan het hoofd van de katho- ke wereld. Floquet heeft een herzieningsontwerp sa mengesteld. Na hevige discussie heeft de ministerraad den dag voor de indiening niet vastgesteld men heeft den heer Floquet volle vrijheid gelaten om daarvoor het oogenblik te kiezen, dat hij geschikt zal oordeelen. Volgens dat ontwerp zullen de kamer en de senaat worden onderworpen aan eene ge deeltelijke vernieuwingom de 2 jaar treedt een derde der leden af. De samenstelling der kamer blijft geschieden door het recht- streeksch algemeen stemrecht. De verkiezingen voor den senaat zullen plaats in hebben twee trappen; de leden zullen namelijk worden benoemd door de gemach tigden der gemeenten, die rechtstreeks zullen de woningen der edelen een weelde en pracht ten toon spreidden, zooals onze tijd ze nauwelijks meer kent. Het kasteel kon eigenlijk niet fraai genoemd worden en zou bezwaarlijk genade heb ben gevonden in de oogen van een Kunstenaar, 't Was ontegenzeglijk in ruwen stijl opgetrok ken, maar toch imponeerde het door zijn mas sieve vormen en den grootschen aanleg van het geheel. Ondanks al de veranderingen, die het in den loop der jaren had ondergaan, was toch zijne oorspronkelijke gedaante behouden gebleven, en het verbazend groote gebouw met zijn lange reeksen van vensters, het uitgestrekte met gras begroeide voorplein en het uitgebreide park kwam somber maar indrukwekkend te voor schijn uit den krans van dicht en prachtig ge boomte, die het van alle kanten omringde. Na den dood van den vroegeren eigenaar was het kasteel jaren lang onbewoond geweest. De jonge erfgenaam bezocht het slechts uiterst zel den in gezelschap van zijn voogd, en bleef er dan nooit langer dan eenige dagen. Aan die stilte en eenzaamheid kwam eerst een einde, toen de voormalige meesteres van Wilicza, nu de weduwe van vorst Baratowski, hier wederom haar intrek nam. Thans werden de zoolang gesloten zalen en kamers weer geopend en het kostbaar ameu blement, waarmede Nordeck deze bij zijn huwe lijk voorzien had, vernieuwd of in al zijn vroe geren luister hersteld. De tegenwoordige bezitter had zijne moeder de gezamenlijke inkomsten van de bij het kasteel behoorende landerijen toege zegd, wat voor hem een kleinigheid was, zijn vermogen in aanmerking genomen, en niettemin voldoende om de vorstin met haar jongsten zoon volgens haar rang en stand te doen leven, in welk een uitgebreiden zin ze dit mocht opvnt'en. Zij maakte aan ook een onbekrompen gebruik van de sommen, die te harer beschikking ston den, en richtte hare omgeving en levenswijze op denzelfdén voet in als vroeger, toen de jonge gravin Morynski als meesteres op Wilicza haar intrek had genomen en haar echtgenoot het zich tot een genoegen rekende, al zijne rijkdommen voor haar en hare bloedverwanten ten toon te spreiden. 't Was in het begin van Octoberde herfstwind teisterde reeds de bosschen, het loof begon al lengs te verkleuien en de zon had dikwijls groote moeite om door de nevels te breken, die ae ge worden aangewezen door de gemeentelijke kiezers, in plaats van zooals tot heden, door de gemeenteraden. De wetten worden voorbereid door een staatsraad. De senaat zou slechts een op schortend recht van veto hebben, niet langer durende dan twee jaarin financieele zaken zon hij zelfs dit missen. Het recht tot ontbinding der kamer, thans aan de president der republiek en aan den senaat opgedragen wordt opgeheven. Ook in de werking der ministerieele verantwoor delijkheid zullen veranderingen worden ge bracht. De ministers zullen namelijk alleen te wijken hebben voor eene plechtige ver klaring der kamer, dat zij opgehouden heb ben haar vertrouwen te bezitten. Het bericht van een voorgenomen militair optreden van Duitschland in Oost-Afrika, door de „B r s e n Z t g." medegedeeld is beslist ongegrond verklaard door de Duit sche officieusen. Er zou geen enkele aanleiding toe bestaan voor den toestand van Afrika's oostkust den rijksdag vroeger b:jeen te roepen. De regeering van Rumenie heeft het besluit genomen om alle personen, die niet van een pas zijn voorzien door den Rumeenschen consul in het buitenland geviseerd, den toegang tot het rijk te ontzeggen. Door de Tzechen in Oostenrijk Hongarije wordt een ovatie voorbereid aan graaf Taaffe na samenkomst van den rijksdag, als protest tegen de handeling van keizer Wilhelm, die hem geen ordeteeken heeft wil1 en verleenen. De president van den Oostenrijkschen mi nisterraad heeft plotseling goedg vonden zijn kabinet le wijzigen, zonder dal men tot nog toe de ware oorzaak kan ontdekken. De keizer heeft namelijk den minister Ziemial- kowskiop zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslagen met toekenning van het grootkruis der Leopoldsorde en het lidmaatschap van het heerenhuis voor het leven. In zijne plaats is tot minister benoemd de stadhou- heele landstreek als met een sluier bedekten. Ook heden waren zii eerst tegen den middag opge trokken en thans scheen de zon helder in het salon, dat onmiddellijk aan liet sciirijfkabinet der vorstin grensde en haar gewoonlijk tot huisver trek diende, 't Was een groote kamer, hoog en eenigszins somber, zooals eigenlijk al de vertrek ken van het kasteel, met diepe vensterbanken en een vervaarlijk grooten haard, waarin reeds een najaarsvuurtje brandde. De zware, donker groene gordijnen waren wijd opengeschoven en het daglicht, dat nu ongohinderd binnenstroomde, liet de degelijkheid en de pracht van de geheele inrichting zien, waarbij de donkergroene kleur evenzeer domineerde. Op het oogenblik bevonden zich hier de vorstin en graaf Morynski. De graaf kwam met zijne dochter zeer dikwijls van Ralcowicz over, om voor eenige dagen of weken de gast zijner zus ter te zijn, en ook thans was hij gekomen om haar een poos gezelschap te houden. Men kon hem aanzien dat hij verscheidene jaren ouder was gewordenhet grijs in zijn haar had den boventoon verkregen en het aantal rimpels in zijn voorhoofd was toegenomen; maar overigens had het ernstige, karakteristieke gelaat nog de zelfde uitdrukking van vroeger behouden. In het uiterlijk der vorstin daarentegen was niet de minste verandering op te merkende wezens trekken der nog altijd schoone vrouw waren even koel en trotsch, haar houding en geheele voorkomen even ongenaakbaar als vroeger. Hoe wel ze reeds na verloop van een jaar den we- duwenrouw had afgelegd, was zij toch altijd nog in het zwart gekleed, en het donker, maar kost baar en sierlijk gewaad stond de statige gestalte uitnemend goed. Zij was in druk gesprek met haar broeder. //Ik begrijp niet, hoe die tijding u zoo kan verrassen/' zeide zij. //We hebben ons dat immers reeds lang kunnen voorstellen. Mij ten minste heeft het altijd verwonderd, dat Waldcmar zoo lang en zoo hardnekkig van hier wegbleef." „Hij heeft Wilicza tot hie-toe op eene bijna in het oog vallende wijs vermeden waarom komt hij dan nu zoo onverwachts zonder eenige voor bereiding? Wat wil hij hier doen?" „Wat zou hij hier anders'willen doen dan ja gen hernam de vorstin. „Ge weet, dien harts tocht voor de jacht heeft hij van zijn vader ge- Zaleski. Evenzoo heeft de keizer eervol ont slag verleend, met toekenning van het groot kruis der Leopoldsorde, aan den minister v. justitie dr. Prazaken tot diens opvolger benoemd den stadhouder Schönborn. Zooals gemeld isheeft de Italiaansche regeering verklaard geen genoegen te nemen met het, ongetwijfeld door Frankrijk ingege ven, besluit van den bey van Tunis, waarbij bepaald wordtdat alle in het regentschap bestaande vreemde scholen, bijzondere zoowel "als openbare, Voortaan onderworpen zijn aan de inspectie der Fransche overheid. Naar thans uit Tunis wordt berichtheeft de Ita liaansche consul generaal aldaar de Italiaan sche hoofden van scholen last gegeven, geen vreemde inspecteurs in hunne localen toe te laten. In Frankrijk wordt met kracht aan de vervaardiging van de repeteergeweren van 8 mM. voortgevverkt. Wederom zijn door den minister van oorlog 300 nieuwe machi nes en verdere werktuigen voor den aan maak van de Lebel-geweren aangeschaft, zoo dat er den len November a. s. 8200 ma chines in werking zullen zijn, waarvan 5000 te St. Etienne, 2000 te Chdtellerault en de overigen te Toul. Hiermede«kunnen dan in deze 3 staatsfabrieken dagelijks 1600 gewe ren worden afgewerkt. Reeds zijn er 580,000 in gebruik of in de arsenalen. Ook de patroonfabricatie wordt uitgebreid, schoon er reeds 5000 stuks per afgewerkt geweer in voorraad zijn. Den len November zullen alle Gras-ge weren van 11 mM. uit het actieve leger in genomen zijn; den len April 1889 zullen er 1,200,000 klein kaliber Lebel-geweren afge leverd en daarmede de nieuwe bewapening ook voor het territoriale leger voltooid zijn. ërfd. Ik ben overtuigd, dat hij alleen daarom verkoos te J. te studeeren, omdat die stad in een boschrijke streek ligt en dat hij, in plaats van de colleges bij te wonen, van den morgen tot den avond met geweer en weitasch heeft rond gezworven. En op zijn reizen zal 't wel evenzoo zijn gegaan. De jacht heeft altijd een bijzondere bekoorlijkheid voor hem gehad." „Hij kon nu echter op geen slechter tijd ko men," riep Morynski. „Juist nu is 't van het hoogste belang, dat gij hier onbeperkt gebied voert. Rakowicz ligt te ver van de grenzen; wij worden daar overal op de handen gezien, hebben daar overal tegenwerking te vreezen. Wij moeten de beschikking over Wilicza behouden." „Dat weet ik," verklaarde de vorstin, „en ik zal zorgen dat ze ons niet ontnomen wordt. Ge hebt groot gelijkdat bezoek komt uiterst on gelegen, maar ik kan mijn zoon toch niet belet ten zijne eigen goederen te bezoeken als hij dit wenscht? We moeten dubbel voorzichtig zijn." „Voorzichtigheid alleen kan ons weinig baten," antwoordde de graaf met een ongeduldig gebaar. „We zouden alles moeten laten rusten, terwijl Waldemar hier op het kasteel is, en dat kun nen we niet." „Dat s ook niet noodig, want hij zal weinig genoeg thuis zijn, of ik zou mij in de toover- macht moeten vergissen, die onze bosschen op zulk een Nimrodsnatuur als de zijne uitoefenen. De liefhebberij voor de jacht werd bij Nordeck langzamerhand een manie als het ware, en zijn zoon gelijkt hem in dit opzicht volkomen, \tfij zullen hem slechts zelden te zien krijgen hij zal zich den geheelen dag in de bosschen ophouden, en geen oog hebben voor hetgeen er op Wilicza voorvalt. Het eenige wat hem hier waarschijn lijk belang inboezemt, is de groote verzameling geweren van zijn vader, en deze gunnen we hem van harte." Een soort van medelijdende spot sprak uit deze woorden, maar de stem van den graaf verried nog onzekerheid, terwijl hij antwoordde„'t Is nu vier jaar geleden, dat ge Waldemar het laatst gezien hebt. 't Is waar, toen wist ge hem ook geheel naar uwe hand te zetten en uw wil te laten doen, wat ik niet gedacht had. Misschien gelukt dit u ook nu." (Wordt vervolgd,)

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1