Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Dit reuzenwerk £al dan onder leiding van de generaals Gras, TramondLuzeux en van den kolonel Lebel in 30 maanden zijn verricht. De werkstakingen en daarmede onver mijdelijk samengaande onlusten zijn, zooals men weet, in Frankrijk aan de orde van den dag. Wel schijnen dergelijke arbeidersbewe gingen over geheel Europa periodiek op te treden, maar in Frankrijk kunnen zij veilig onder de epidemieën worden gerekend. Wordt in het eene departement alles en allen weder tot rust en orde gebracht, dan treedt het verschijnsel in een ander met nog grooter heftigheid op. In die mate worden de grèves tot de oorzaak van ondermijning der alge- meene welvaart. Het karakter der beweging is bepaald in hoofdzaak politiek, de zaken komen tot algeheelen stilstand of worden slepende gehouden, het Fransche kapitaal wordt verplaatst naar het buitenlandde groote binnenlandsche ondernemingen bie den geen zekerheid meer en juist op deze groote kapitaal-verplaatsing is de aandacht der Fransche staathuishoudkundigen geves- tigd. De werklieden verloochenen hun karakter als Franschen niet, den eersten den besten mooiprater wordt gehoor verleend, onver schillig of revolutie of opstand in zijn vaan del geschreven staat, de eisch is algemeene loonsverhooging zonder rekening te houden met de scherpe concurrentie, die den werk gever de handen bindt. Een enkel maal geeft de wergever toe, door den nood ge dreven, maar hij wordt voorzichtig, werkt slechts voor de dagelijksche behoefte en de arbeider lijdt de grootste schade, er komt gebrek aan werk, tegen de zware concur rentie van buitenlandsche fabrikanten kunnen de groote industrieelen in Frankrijk niet op werken. Wie vaart er dus het best bij de Fransche werkstakingen De fabrikanten niet, de arbeiders ook niet, maar de buitenlandsche industrie, die zoowel kapitaal in Frankrijk kan krijgen als er haar artikelen op voor- deelige wijze plaatsen. Zoo blijkt dus, dat de Fransche arbeider zichzelven een put graaft. Verleden week had te Parijs in eene zaal in de Avenue la Bourdonnais eene door anti-Boulangisten belegde vergadering plaats. Men scheen die zaal, waar vóór tien twaalf dagen eene Boulangistische bijeenkomst ge houden was, gekozen te hebben om haar van de Boulangistische lucht te zuiveren. Lieve hemel! wat ging het er woest toe. De Boulangisten hadden zich voorgenomen den boel in het honderd te sturen en waren in grooten getale in de zaal verschenen. Zoo dra een anti-Boulangist aan het woord kwam, maakten zij een helsch rumoer, zoodat geen jota verstaan kon worden. De anti-Boulan gisten wreekten zich op hunne beurt en weerden zich dapper. De Boulangistische afgevaar digde Laur, die niet weg had willen blijven, hoorde bulderend zingen„Laur est une chimère, mèmèmèmère." Men begrijpt nu waarop het uitliep. De stokken en vuisten moesten over en weer dienst doen; glazen stoelen en banken werden gegrepen en elkan der naar het hoofd geworpen. Menigeen kreeg dan ook een bebloeden kop, en eenige vrouwen waren in zwijm gevallen. Ten slotte kregen de anti-Boulangisten de overhand en dreven zij eene motie in hunnen zin door. Het hof van assises der Seine heeft uitspraak gedaan in de zaak van Allmayer. Hij is schuldig verklaard op alle punten der aanklacht en, zonder aanneming van ver zachtende omstandigheden, veroordeeld tot twaalf jaren dwangarbeid. Bovendien is hem na het verstrijken van den straftijd gedu rende tien jaren het verblijf in de Fransche plaatsen ontzegd, die door den prefect van politie nader zullen worden aangewezen. De minister van oorlog maakt bekend, dat voortaan geen vreemde officieren in de militaire inrichtingen, scholen en regimenten zullen worden toegelaten. Er heerschte in de kamer van afgevaar digden, die Maandag weer bijeengekomen is, eene groote levendigheid. Boulanger ver scheen onder eene algemeene onverschillig heid. Ten twee ure las de voorzitter, de heer Mólinehet besluit voorwaarbij de buitengewone zitting geopend wordt. De minister Floquet gaf het verlangen te kennen, dat de kamer de beraadslaging over de be grooting tegen aanstaanden Maandag aan de orde stelt. Dienovereenkomstig werd be sloten. De heer Goblet minister v. buitenlandsche zaken legde twee „Gele boeken" over, hou dende diplomatieke stukken betreffende de conferende over de suikerquaestie en de on derhandelingen over hel Fransch-Italiaansch handelstractaat. De minister Floquet las daarna een rapport voor over de herziening der constitutie. Het zet den historischen gang dezer zaak uiteen. Hij gelooft dat de tijd voor de herzienig ge komen is. Het kabinet kan, als onbewegelijk, niet blijven stilzitten. De minister stelde de kabinetsquaestie, bij zijn voorstel om het ontwerp betreffende de herziening aan eene commissie te ver zenden. De kamer nam dit voorstel aan met 307 stemmen tegen 181. Een dynamiet-patroon is onder den trap van het huis van generaal Cortado ge plaatst. De generaal heeft nog bijtijds, doch niet zonder moeitede lont kunnen afsnij den. Hij heeft lichte kwetsuren aan de haud bekomen. Het dagblad Daily News is in staat gesteld het een en ander mede te deelen uit een brief, door keizerin Frederik aan Mackenzie geschreven. Deze brief welke Mackenzie, ingevolge uitdrukkelijk verlof der keizerinaan ieder een mag vertoon en bevat de verklaring dat de Engelsche geneesheer van den beginne af de ziekte van den kroonprinslater keizerernstig heeft ingezien en bevestigt veel wat kan strekken tot rechtvaardiging van Mackenzie's behandeling van den pa tient. „The British Medical Journal" deelt facsimi les mee van twee brieven door keizer Fre derik kort voor zijn dood aan Mackenzie geschreven. In een daarvan spreekt de keizer van zijne „mishandeling" door Bergmann [before Bergmann illtreateffme]. Die brieven werden der redactie dooi TVIorell Macken zie zeiven verstrekt. Voorts bevat genoemd geneeskundig blad ook reeds uittreksels uit Mackenzies werk over de ziekte van keizer Frederik. Daarin betoogt hijdat de rechtstreeksche oorzaak van keizer Frederik's dood te zoeken is in verkeerde behandeling na de luchtpijp snede. Na de vrij goed volbrachte operatie werd een ademhalingsbuis van ongewonen vorm en grootte gebruiktwelke ontsteking van de luchtpijp veroorzaakte. De Duitsche geneesheeren weigerden hard nekkig die buis door een andere te vervan gen totdat het te laat was. Door die ver keerde behandeling is naar Mackenzie berekent's keizers dood tien maanden ver haast en ten slotte werd die nog bespoe digd door Gerhardt's herhaalde roekelooze cauterisatien. De Duitsche doctoren die, zooals men weet, 's keizers dood aan hun Engelschen collega wijtenzullen de aanvallen van dit verweer schrift wel niet onbeantwoord laten en de onverkwikkelijke strijd is vooreerst nog niet ten einde. Tegelijk met deze mededeelingen van Engel sche zijde hebben van Duitschen kant onthullingen plaats. De te Berlijn verschij nende „Politike Nachrichten" namelijk bevat de mededeeling dat een indertijd ter be schikking van keizer Frederik gesteld letter- cijferbestemd voor geheime briefwisseling met de hoogste rijks-beambten, en dat tijdens het overlijden des keizers nog in de sterf kamer aanwezig was, thans spoorloos is ver dwenen en zonder twijfel gestolen. Het blad insinueertdat zulks geschied is door „lieden aan wie door dr. Mackenzie toegang tot den zieke werd verschaft, liedendie voor hem een reclame moesten maken." Men ziethet stuitend getwist en gekibbel om het lijk van keizer Frederik staat weer van voren af aan te beginnen. De mijnwerkers van Noord-Wales Shropshire, Lancashire, Shishire, Yorkshire, Derbyshire, Staffordshire en Nottinghamshire hebben aan hun maatschappijen doen weten, dat zij het werk zouden staken, zoo hun geen 10 pet. veimeerdering van salaris werd ver leend. - Verleden week is in den Theems een schip te water gelaten, dat geheel door electrici- teit bewogen wordt. Iemand, John. Forter genaamd, is te Belfast gearresteerd, verdacht van de White- chapel-moorden te hebben gepleegd. In zijn zakken vond men drie scheermessen, 3 mes sen en 3 breekijzers. Het volk, denkende, dat het een politiek misdadiger was, trachtte hem te ontzetten doch dit is niet gelukt. Het moet weer betwijfeld worden of men wel den rechten persoon voorheeft. Te Metz is een eigenaardig proces ge voerd. Drie militairen zijn veroordeeld we gens het eischen van een fooi van een le verancier, twee tot zes en drie maanden ge- vangenistraf, de derde tot 50 gulden boete wegens het aannemen zonder vragen en de leverancier tot drie maanden hechtenis we gens poging tot omkoopen. Volgens de Nordd. Allgemeine Zeitung heeft het gerecht te Mtlhlheim aan den Rijn het in beslag nemen van Mackenzie's ge schrift bevolen wegens majesteitsschennis, en tengevolge daarvan is het door het open baar ministerie te Duisburg in beslag geno men. Er waren reeds 2000 exemplaren van verkocht. Bovendien geven verscheidene avondbladen breedvoerige uittreksels uit dat geschrift. De Freisinnige Zeitung brengt in herinnering, dat dergelijke uittreksels, ook uit verboden geschriften, volgens de wet be- hooren te worden toegelaten wanneer er geene geïncrimineerde dingen in voorkomen. Het blad verklaart ook, na kennisneming der brochure, de aangevoerde reden der inbe slagneming namelijk majesteitsschennis niet te kunnen begrijpen. De Vossische Zeitung verklaart in krach tige bewoordingen, dat haars inziens Mac kenzie in zijne verdediging ten volle is ge slaagd. Voor zoover men kan nagaan, maakt de inbeslagneming op het publiek een on- gunstigen indruk. De garnizoenen van Posen en Thorn zullen ieder met ongeveer 4000 man ver sterkt worden. Twee mortieren van 15 cen timeter middellijn zijn te Essen besteld en worden te Thorn verwacht. Men vraagt zich af, waarom die toebereidselen op de Rus sische grenzen gemaakt worden. Vrijdag vóór het gala-diner reikte keizer Wilhelm persoonlijk aan den minister Crispi de orde van den Zwarten Adelaar over. Op het diner, waaraan 120 personen deelnamen, had de keizer aan zijne rechterzijde de ko ningin en prins Heinrich aan de linkerzijde waren de hertogin van Aosta en de kroon prins gezeten. De koning stelde den vol genden toost in „Met innige vreugde en levendige erkentelijkheid begroet ik hier in mijn paleis en in Italie's hoofdstad den keizer en koning Wilhelm. De tegenwoordigheid te Rome van het hoofd eener groote en roem rijke dynastieaan welke ik door eene oude en hechte vrien ischap verbonden ben, is een nieuwe waarborg voor ons bondgenootschap, voor den Europeeschen vrede en voor het welzijn onzer volken. Ik drink op de ge zondheid van de keizerlijke en koninklijke Majesteit mijn verheven gast. Zijne deugden zijn mij ten bewijzedat God hem eene lange en roemrijke regeering zal schenken. Ik drink op de gezondheid van de Duitsche keizerin en koningin. Ik drink op de ge zondheid van het Duitsche legerde roem rijke verdediger van Duitschland." De keizer heeft in het Duitsch aldus geantwoord„Ik dank uwe majesteit uit den grond mijns harten voor de warme woor den, die zij tot mij gericht heeft. De toespeling op het van onze vaderen geCrfde bondgenoot schap vindt in mij een levendigen weerklank. De beide landen, geleid door hunne groote souvereinen, hebben door het zwaard hnnne eenheid verkregen. De overeenkomst tusschen onze beider historie sluit de altijddurende overeenstemming tusschen de beide volken in. Voor het behoud dier eensgezindheid die de zekerste waarborg is voor den vrede, vinden onze betrekkingen de levendigste uit drukking in de schitterende ontvangstdie mij de hoofdstad heeft bereid. Ik licht mijn glas op en drink op de gezondheid van uwe majesteit en die der koningin en die van het dappere Italiaansche leger. De keizer sprak de laatste woorden in het Italiaansch en heeft op deze sterk gedrukt. Na het diner had er tot l01/3 ure cercle plaats. De Tribune meldt, dat de koning aan keizer Wilhelm het grootkruis der militaire orde van Savooie heeft verleend. Volgens de „Osservatore" heeft de keizer zelf aan kardinaal Rampolla een prachtig rec- toraatskruis, met edelgesteenten versierd, ter hand gesteld. Graaf Herbert von Bismarck heeft, na het bezoek in het Vaticaan, met den heer Crispi eene bijeenkomst gehad die twee uren heeft geduurd. De minister-president Crispi heeft aan Bismarck het volgende telegram gezonden „Te midden van de geestdrift in Italie's hoofdstad rondom uw verheven souverein, vriend van onzen koning en hoofd van de groote Duitsche natiebondgenoot van ons land richt mijne gedachte bewogen zich tot u. Ik wenschte dat de nagalm der toe juichingen waarvan Rome weerklinkttot.u kwam om u te zeggen hoezeer het Italiaan sche volk Dnitschland bemint en de vriend schap waardeert van dat landhetwelk door de raadgevingen uwer hoogheid zoo groot en roemrijk is gewordenik wensch dat onze vereeniging altijd even hartelijk en innig moge zijn tot roem der beide dynastieën, en ik wensch de beide volken en den Europeeschen vrede geluk.", Bismarck heeft hierop geantwoord als volgt Ik dank u uit de volheid mijns har ten dat gij aan mij wel hebt willen denken op het oogenblikdat gij getuige zijt van de ontmoeting der beide souvereinen en van de plechtige betuiging van hartelijke vriendschap tusschen de beide groote volken. Het be wustzijn van gemeenschappelijk samengewerkt te hebben ter bevestiging dier wederkeerige vriendschap tusschen onze souvereinen en landen, en onze vaste wil om haar te hand haven en steeds inniger te doen zijn is de aan mijn hart dierbare „trait d'union" tus schen de schitterende feesten te Rome en mijn eenzaam verblijf in het bosch, waar uwe excel lentie mij voor twee maanden vriendschap kwaamt betuigen." Zaterdagochtend was Rome als uitgestor ven. Honderdduizenden waren naar het veld te Centocelle getrokken, waar de revue plaats had. Zeldzaam fraai weder begunstigde dit militaire schouwspeldat bijgewoond werd door des keizers oudste zusterde erf- prinses van Saksen-Meiningen. De keizer droeg dezelfde uniform als bij het bezoek aan den paus en passeerde de revue met een schitterend gevolg van 300 officieren van hoogen rang achter zich. Hij groette elk bataljonsvaandel en eiken vleu gel-officier. Twaalf regimentsmuziekkorpsen speelden gelijktijdig het Pruisische volkslied, De keizer en de koning met hun gevolg bleven te paard nabij de prachtige tent van de koningin. De bersaglieri passeerden mei den looppas en vonden grooten bijval, ook van de zijde des keizers. De artillerie op muilezels maakte indruk op den keizer. Twee uren werden door de wapenschou wing in beslag genomen. Na afloop daarvan schudde de keizer den bevelvoerenden ge neraal Pallavicini de hand en sprak zijne volkomen bewondering uit. Pallavicini liet dadelijk door estafetten het oordeel des kei zers aan de soldaten meedeelen. Dit wekte eene ongehoorde geestdrift, waarmede de toe schouwers op de reusachtige tribunes in stemden. 's Avonds had de feestelijke ontvangst op het Kapitool plaats. Door den stedelijken raad waren fakkeldragers op de trappen ge plaatst. Alle zalen van het museum waren verlichtde Venus di Medici electrisch. De keizer werd door den stedelijken raad ont vangen en betuigde zijnen dank voor de on beschrijfelijk hartelijke ontvangst. De regen bracht in het programma groote storing te weeg. Het bezoek op den forum is tot na 's keizers terugkomst uit Napels uit gesteld in de hoopdat hij alsdan nog een dag langer hier zal willen blijven. De Vaticaansche bladen erkennen, dat het bezoek des keizersnevens den moreelen indruk er van geene verwachtingen verwekt omtrent herstel der wereldlijke macht van den paus. De keizer heeft aan de koningin eene beel tenis geschonken van keizer Frederik op zijn doodbedin eene prachtige zwarte lijst. De keizer heeft aan de koningin gezegd dat het schouwspelhetwelk de revue hem heeft opgeleverd hem onvergetelijk zal zijn. Hij voegde er bijdat de Italiaansche sol daten bewondering verdienen en alles op hem den diepsten indruk had gemaakt, gelijk dit evenzeer het geval is geweest toen hij bij het bezoek aan het grafmonument van Victor Emanuel, door de talrijke menigte op zoo eerbiedige werd begroet. Anderhalf millioen roode briefjes met het opschrift „Viva Alsazia" zijn op de Fransch- Italiaansche grens in beslag genomen. Een particulier bericht zegtVolgens be richten uit Rome is men in het Vati- kaan alles behalve gesticht over keizer Wil- lem's onderhoud met den paushetwelk naar men wilopzettelijk door de komst van 's keizers broeder werd gestoord, alvorens de paus de Romeinsche quaestie kon aanroeren. De wrevel in pauselijke kringen werd nog verhoogd door 's keizers toosten op het gala diner, waarbij hij sprak over de Italiaansche eenheid met Rome als hoofdstad. Het kleine incidentdat zich in het Vaticaan voorgedaan heeft toen prins Hen drik aankwamwordt veel besproken. Uit de vele verhalen, die er over in omloop zijn, komt het volgende het meest geloof waardige voor. Graaf Herbert Von Bismarck en de personen uit het gevolg van keizer Wil helm bevonden zich in de zaal, grenzende aan die, waarin de paus en de keizer zich bevonden toen prins Hendrik aankwam. Graaf Herbert naderde mgr. Delia Volpe en verzocht hem prins Hendrik te willen aandienen doch de prelaat merkte opdat dit verboden was. Graaf Herbert bleef echter aandringen waarop mgr. Delia Volpe de deur half opende en den paus zeide, dat prins Hendrik wenschte binnengelaten te worden. Een oogenblik antwoordde de paus, en zette het gesprek met den keizer voort. Twee minuten verloopenwaarop de geestelijke opnieuw aan de deur klopt en binnentreedt, gevolgd door prins Hendrik. De paus stond op en ging den prins tegemoet. De keizer was blijkbaar zeer zenuwachtigwant toen zijn broeder binnentrad, liet hij zijn helm vallen en toen hij den paus de snuifdoos met diamanten aanboodliet hij het kostbare voorwerp ook uit zijn handen vallen. Keizer Wilhelm blijft aanhoudend wei geren de verschillende bij den Heiligen Stoel geaccrediteerde gezanten te ontvangen, waarover men zich zeer verwondert. Frankrijk's gezant de heer Lefèbvre de Béhaineheeft in zijne hoedanigheid van deken van het corps diplomatique in afwe zigheid van graaf Von Paareen audiëntie van den keizer gevraagd, doch dit werd hem geweigerd. NAPELS, 16 Oct. (des avonds.) De keizer is hier met nog meer opgewondenheid ont vangen dan te Rome. Het was nauwelijks doenlijkde afsluiting van het koniklijk pa leis voor het publiek te handhaven. Alles gaat hier nog veel geestdriftiger en onstuimi ger toe. Duizenden leden der ambachts- vereenigingen, met keizerspenningen versierd, trekken voorbij met vaandels en muziek. On telbare menschen dragen Duitsche vlaggetjes. De keizerde koning en de kroonprins verschenen tweemaal op het balkon van het paleiswaar zij begroet werden met het „Heil dir in Siegerkranz"uitgevoerd door de muziekkorpsen van al de vereenigingen. De schepen in de haven waren met rijken vlaggentooi, en de huizen aan het Konings plein met palmtakken versierd. Voor het koninklijk paleis prijkt eene reusachtige photographie van den keizer. Over het geheel heeft de ontvangst te Na pels die te Rome nog overtroffen. De illuminatie is grootsch; vooral schitte-

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2