iemanD7~ REIZIGERS^ Advertentiën, bekwame stiksters. DÉPOT Amerika. BINNENLAND. schoenen en laarzen. Rij kspostspaarbank. In eene der Hollandsche steden kunnen direct tegen HOOG LOON geplaatst worden eenige Onnoodig zich aan te melden zonder voldoende getuigschriften van bekwaamheid en goed gedrag. in het bezit van eenig fortuin wenscht in een flinke stad een te hebben van fijn en gewoon schoenwerk. Matige condities. rend is die van de tegenover het paleis ge legene kerk der Annunziata, wier lijnen ge heel, tot aan de spits van den koepeltoren, verlicht zijn. Zoo groot is de menschenmassa. dat er van verkeer voor rijtuigen geen sprake is, ja dat zelfs voetgangers zich nauwelijks voorwaarts bewegen kunnen, üe Vesuvius verhoogt het effect door eene vuurkolom he melwaarts te zenden. De keizer verscheen des avonds, nogmaals zijnen dank betuigend, op het balkon. Bij de gala-voorstelling in het San Carlo-theater was hij niet aanwezig. Desniettemin brak er na het spelen van de Pruisische volkshymne een stormachtige ovatie los. Graaf Bismarck was onder de toeschouwers. Bij het groot ongeluk op den Lehigh-Val- leyspoorweg, in Pennsylvanië, kwamen, vol gens nadere berichten, ongeveer 6U perso nen om het leven, en onder de 70 gewon den zijn velen die niet herstellen zullen. Er waren drie pleiziertreinen, met 8000 reizigers. Met den eersten ging alles goed. Maar terwijl de tweede wachtte, tot een spoor vrijkwam, reed de derde in volle vaart tegen dien stilstaanden trein aan. De drie achterste rijtuigen werden ineen geschoven in het allerachterste en het tweede werden allen gedood en van de reizigers in het derde ontkwamen slechts een paar. Het vreeselijk tooneel op de plaats des onheils, de verminkte dooden en gewonden, beklemd tusschen de verbrijzelde wagens terwijl het gesis van de verbrijzelde locomo tief het gekerm halt verdoofde, kan men zich voorstellen. De ongedeerden deden wat zij konden om de gewonden te helpende weinige nabu rige huizen werden voor de ongelukkigen opengesteld, en zoo spoedig mogelijk werd geneeskundige hulp verschaft. Het ongeluk wordt geweten aan de on achtzaamheid van den machinist van den derden trein (die met den stoker tijdig er afsprong en nagenoeg ongedeerd bleef.) Hij had reeds op den afstand van minstens een halve mijl het roode licht van den stilstaan- den trein kunnen zien, maar er niet op ge let. De man voert als verontschuldiging aan dat hij 48 uren achtereen dienst had gedaan en van vermoeidheid in slaap was gevallen. Aan het postkantoor, te Waalwijk, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand September Ingelegd f 1697,12. Terugbetaald f2106,88. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 723. In de maand Aug. werd in het gansche rijk: ingelegd f792408,545 Terugbetaald f 560594,80. Het gezamenlijk tegoed der verschillende inleggers bedroeg aan het einde dier maand f 13ul0263,97. Gedurende die maand werden 3562 nieuwe boekjes uitgegeven, en 1044 boekjes geheel afbetaald. Ultimo Juli waren er in omloop 191582. WAALWIJK, 17 Oct. 1888. In de gisterenavond gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad zijn de gemeente-, de armen- en de gasthuisrekening over 1887 door den raad voorloopig vastge steld; de beide eerstgenoemden sluiten met een nadeelig saldo. Vervolgens is aangeboden de begrooting van ontvangsten en uitgaven voor 1889 en gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Quirijns, Zijlmans en Gragtmans. Ingekomen is een schrijven van gedepu teerde staten omtrent het verleenen van sub sidien voor feestvieringen en de kosten van ververschingen voor de stembureau's (zie hier onder.) Art. 83 van de algemeene plaatselijke politieverordening is eenigszins gewijzigd. In den zesden regel achter de woorden „Uit stallingen op den grond" is bijgevoegd „van welken aard ook" en in den laatsten regel, tusschen de woorden „door" en „bur gemeester" de woorden „of namens". Verder was aan de orde het in de vorige vergadering aangehouden verzoekschrift van den marktmeester F. Bogaerts, om vergoeding van schade, hem door de handelwijze van het gemeentebestuur met kermis toegebracht. Na eene langdurige discussie, waarbij de voorzitter dikwijls alles behalve kalm was en zich soms zeer heftig uitliet, is adressant in 't gelijk gesteld, en met 5 tegen 4 stemmen beslist, dat hem schadevergoeding zal worden gegeven de hoegrootheid te bepalen naar het bedrag, dat hem als marktmeester zou zijn toegekomen van het speldat thans op particulieren grond gestaan heeft. In den loop der discussie had de voorzitter de wethouders geheel buiten verantwoorde lijkheid gesteld en alles op zich genomen. Als er schadevergoeding moest gegeven worden dan zou hij het doen. Later echter trok hij terug, en verklaarde dat hij alleen dan zou betalen, als de raad hem er toe dwong. Daar geen enkel raadslid hieraan dacht en het trouwens onmogelijk zijn zou den burgemeester daartoe te dwingen, is de slot som dat de gemeente, dat zijn de belasting schuldigen, kunnen betalen voor de handelin gen van den burgemeester tegenover den marktmeester. Het uitvoerig verslag is ons volgend nummer. Met genoegen vernemen, wij dat aan cfe machinale schoenfabrieken van de heeren Van der Heijden Van Grinsven, alhier en J. van den Bergh, te Baardwijk, de levering is opgedragen van een flinke hoeveelheid schoenen voor het koloniale leger. Verleden week is met goed gevolg het onderwijzers-examen afgelegd door den leer ling der normaalschool alhier, A. J. Govaerts. Gedeputeerde staten dezer provincie hebben aan de gemeentebesturen de vol gende aanschrijving gericht „Meer en meer wordt het gewoonte om bijdragen uit de gemeentekas te verleenen in de kosten van verschillende feestvieringen, of zelfs die kosten zoo niet geheel' dan toch voor een groot deel ten laste der gemeente te brengen. Die uitgaven mogen in een bij zonder geval uit het oogpunt van gemeente belang zijn te billijken, zeker is het dat voor kosten van feestviering de geldmiddelen der gemeente niet bestemd zijn. Wij hebben ge meend uwe aandacht hierop le vestigen, en u, vooral ook met het oog op de min gunsti ge tijdsomstandighedente moeten uitnoo- digen niet lichtvaardig over de geldmiddelen der gemeente tot het houden van feestviering te beschikken. „Een ander punt, dat wij onder uwe aan dacht wenschen te brengen, betreft de kos ten van ververschingen voor de leden der stembureau's. Ofschoon die kosten eigen aardig niet op de gemeentebegrooting tehuis behooren, hebben wij dezerzijds daartegen nooit bezwaar gemaakt, mits zij tot het noo- dige beperkt worden. In verschillende ge meenten echter worden die uitgaven veel te hoog opgevoerd, en zelfs de kosten van mid dagmaal en wijn op die dagen op rekening der gemeente gesteld. Wij achten het niet doenbaar in deze eene juiste grens te trek ken, doch dringen er alleen op aan, dat het gebruik van ververschingen ten koste der gemeente tot het strikt noodige bepaald wordt." Te. rekenen van Maandag jl. zullen op werkdagen open zijn t het rijkstelegraafkan toor te Heusden, van 8 uren voor- tot 9 uren namiddagshet telefoonkantoor eener bijzondere onderneming te Drunen, van tot 10 uren voor- en van 12 tot 1, 4 tot 6 en 7 tot 8 uren namiddags. De diensturen dezer kantoren op Zon- en feestdagen blij ven onveranderd. Aan jhr. mr. J. M. B. J. Van der Does de Willebois is op zijn daartoe gedaan ver zoek, met ingang van 1 Januari a. s., eervol ontslag verleend als president van het ge rechtshof te 's Hertogenbosch, met dankbe tuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in rechterlijke betrekkingen be wezen. In de verleden week gehouden verga dering van den Tilburgschen gemeenteraad is besloten aan de heeren R. S. Stokvis sr. te Rotterdam toestemming te verleenen tot de overname der concessie voor de water leiding van de concessionarissen F. A. de Jongh c. s., en werd door den voorzitter me degedeeld. dat de waarborgsom van f 10,000 door eerstgenoemden den 26en Augustus 11. gestort is, en dat burgemeester en wethou ders aan de plannen en teekeningen, op 8 Sept. jl. ingezonden, hunne goedkeuring heb ben verleend. Hierna kwam ter sprake de concessieaanvrage voor eene telephoongelei- ding in deze gemeente door de heeren Rib- bink, Van Bork en C., te Amsterdam, die na een korte bespreking aan genoemde hee ren verleend werd. In de voorwaarden is de bepaling opgenomen, dat het maximum bedrag van het abonnement voor particulie ren tot 300 aansluitingen f40 per jaar zal zijn, terwijl het hoofdbureau in een lokaal van het stadhuis gevestigd zal worden. Nog werd kennis gegeven van een verzoek van den heer G. G. van de Ven, heel- en vroed- meester te Lit, om als zoodanig in het noor delijk gedeelte dezer gemeente tot stads ge neesheer te worden aangesteld dit werd aan gehouden tot de volgende vergadering. De Staatscourant meldt Blijkens telegrafisch bericht van de In dische regeering vernam de resident van Soe- rakarta in den nacht van 11 op 12 dezer, dat een dertigtal inlanders, als priesters ge kleed, zich meester gemaakt hadden van de passangrahan te Tawangmangoe, in het dis trict Karangpandan, nabij de grens van Ma- dioen, en door de politie niet waren te ver drijven. Terstond werden militairen derwaarts ge zonden, met een gedeelte van de lijfwacht dragonders en van het legioen van pange- ran Prang-Wedono, terwijl zich ook de re sident en genoemde pangeran daarheen be gaven. Tengevolge van dit krachtig optreden werd de poging tot verzet in hare geboorte onderdrukt. Van de bende in de pasangrahan gaven zich 42 personen, onder welke vrouwen en kinderen, over, terwijl de leider der bende en tien anderen, die zich niet wilden over geven, werden gedood. Niemand is ontkomen. De bevolking is volkomen rustig. In het huis van bewaring te 's Herto genbosch, is binnengebracht G. v. d. H., dienstmeid, wonende te Osch, beschuldigd van het te vondeling leggen van een kind, oud 6 weken, waarvan zij heimelijk was bevallen. Men meldt uit Oosterwijk Zaterdag heeft de politie hier eene goede vangst gedaan. Twee mannenwaarvan een hardlooper was, brachten den nacht van Vrijdag op Za terdag door in een logementje, dat voortdu rend druk bezocht wordt door lieden van hun slag. Daar maakten zij kennis met eenen koop man in postpapier, zooals er tegenwoordig zoovele rondloopen. Deze laatste schijnt zich te hebben uitgelaten, dat hij geld, veel geld bij zich had. Hij vertrok Zaterdagochtend in de richting van Bokstel. Iets later hadden ook de landlooper en zijn makker het logement verlaten, echter zonder te betalen, omdat zij, zooals zij ver klaarden, geen geld hadden. Deze beide mannen kwamen echter spoe dig per trein van Bokstel terug, nu echter merde zakken vol geld. Die plotselinge verandering van fortuins- positie trok de aandacht van den gemeente veldwachter Van Dijk. Hij waarschuwde den burgemeester en den commandant der bri gade marechaussée te Tilburgdie echter vooralsnog geen termen vonden te arrestee ren. Van Dijk hield echter zijne lieden in het oog. De oudste lag rustig zijnen roes uit te slapen, en de jongste, de hardlooper, maakte aanstallen om per trein in de rich ting van Breda te vertrekken, toen er een telegram uit Bokstel kwam, dat daar iemand ruim vier honderd gulden waren ontnomen. Enkele oogenblikken later kwam de brigade der marechaussée uit Bokstel, en aan deze wees Van Dijk dadelijk den vermoedelijken dader aan. Deze en zijn oudere makker wer den in arrest genomen, en men vond bij hen, behalve bijna f 400, het aan den pa pierkoopman ontnomen horloge en een zil veren schaartje. Dit waren zulke overtuigende bewijzen, dat de landlooper verder ontkennen onnoo- dig achtte en dan ook mededeelde, dat hij een en ander, onder voorgeven dat zij ver- kleede marechausseé's waren, van den pa pierkoopman hadden afgedwongen. Beide daders werden nu gevankelijk naar Den Bosch gebracht, hoewel de oudste be weerde dat hij zich gyÊen misdrijf bewust was, dat hij dronken wag geweest en niet wist wat er gebeurd was De vrouw, die hen vergezelde en die niet schuldig scheen, was inmiddels luid weenende naar Rotterdam vertrokken. Het schijnt dat de koopman in papier, een erge sukkelaar naar het blijkt, vroeger door erfenis in het bezit van het geld was gekomen, dat hij nu steeds bij zich droeg. Men schrijft uit Willemstad „We zijn in de giertijen", aldus lieten zich de varensgezellen Zaterdagmorgen aan de kaai te Willemstad bedenkelijk uit en het loeien van een hevigen Noord-Westen bries was voor velen het sein de zeilen niet te ontplooien maar ondanks den slechten tijd toch te blijven liggen. Het water bereikte een hoogte van 2,80 M. boven A.P. Ongeveer 10 ure des voormiddags viel de ebbe in, het hoog opgestuwde water baande zich met geweld een weg naar de Noordzee, de sterke Noord-Westenwind trachtte op die wet der natuur inbreuk te maken, door het vloeiend element met zijn krachtigen adem tegen te houden. Het gevolg van dien strijd bleef niet uit. Het water raakte ge weldig in bewegingkokend en bruisend rolden de met schuimkoppen bedekte golven over elkaarklotsend en kletterend spatten zij uiteen, of braken met donderend geraas op den oever. Grootsch was ontegenzeggelijk een blik op het Hollandsch Diep. Sommige onverschrokken schippers hadden het gewaagd, ondanks «de zee die er stond, het anker te lichten en vervolgden stroom afwaarts, laveerende, hun reis naar Zeeland of Belgie. Enkelen waren nauwelijks onder zeil of zij wendden den steven en namen den terug tocht aan om eene veilige ligplaats in de Dordtsche Kil te zoeken. Toch waren er nog die beproefden de golven te blijven klieven en hun reis door zetten zonder twijfel was de strijd om te blijven bestaan dat is het brood voor zich en hun gezin te kunnen verdienen, de reden, die de laatstbedoelde koene schippers nood zaakte, ondanks het woeden der elementen om onder zeil te blijven; een behouden aan komst ter plaatse hunner bestemmingzij dien kloeken varenslieden toegewenscht. Mogen zij hun reis gelukkiger volbrengen dan schipper Andries Joele alhier thuis be- hoorende, die met zijn tjalk „de vijf Gebroe ders", te Bovensluis bevracht met suikerpenen, bestemd voor Oudenbosch, Zaterdagmiddag omstreeks half twee ure, juist tegenover Wil lemstad, bij hef draaien, na het overloopen van den Zuider- naar den Noorderwal, zijn vaartuig «onder water zeilde.» Het schip sloeg om en verdween eensklaps in de diepte; door den feilen stroom, die tegen de geheschen zeilen liep, richtte de tjalk zich langzamerhand overeind en werd de bovenste helft van den mast zichtbaar. De bemanning, bestaande uit genoemden schipper benevens zijn broer en een knecht, hebben zich in de sloep gered. Bedoeld schip zit in het vaarwater, bij laag water ter diepte van ongeveer 15 voet en zal bij kalm weer vermoedelijk gelicht kunnen worden. Blijft het daarentegen ruw en stormachtig dan is de tjalk hoogst waarschijnlijk verloren omdat de lading reeds grootendeels is weg gedreven en het schip thans onder ballast zijnde, van de plaats des onheils zal worden weggeslagen. Schip noch lading waren geassureerd. Kaatsheuvel, 17 Oct. Met de nieuwe dienst regeling der staatsspoorwegen is de postdienst alhier er niet op vooruitgegaan. De brieven en couranten uit Amsterdam, die vroeger 's voormiddags om half tien werden besteld, worden nu eerst rondgebracht om elf uur. Klachten dienaangaande hebben tot dusver tot geen resultaat geleid. Op de in de vorige week gehouden algemeene vergadering van het muziekgezel schap „Euphonia" alhier, werden de heeren J. van der Wee en W. van Nieuwstad als secretaris en commissaris met groote meer derheid herkozen. Kapelle. Zaterdag jl. heeft A. v. B. alhier, getracht zich met een mes van het leven te berooven. Het gelukte hem niet zijn plan geheel uittevoeren. Van levensgevaar is er geen sprake. Armoede is, naar men zegt, de oorzaak dezer poging tot zelfmoord. De heer H. A. Aalfs legt a.s. Donder dag, tengevolge van zijne benoeming tot bur gemeester te Oldekerk, zijne functiën als se cretaris en ontvanger dezer gemeente neder. Kapelle verliest in hem een harer meest geachte ingezetenen. Door de ongekreukte trouw en toewijding, waarmede hij de ge meente meer dan drie jaren heeft gediend, door zijne hartelijkheid en bereidvaardigheid, heeft hij zich aller achting en vriendschap verworven. Vlijmen, 15 Oct. Heden had de ter aar- debestelling plaats van wijlen den heer J. P. Hillen in leven hoofd eener school alhier. De overledene heeft gedurende bijna 39 jaren zijne betrekking met allen ijver en warme toewijding vervuld. Hij was niet alleen een opvoeder maar tevens een vriend der jeugd, een raadgever en helper voor allen, die raad en hulp behoefden; een zorgzaam, oppassend en daardoor onvergetelijk huisvader. Het was allen, die zijn stoffelijk overschot graf waarts leidden aan te zien, dat zij dezen droevigen plicht noode vervulden. Moge zijne nagedachtenis bij allen, die hem van nabij gekend hebbenin goede herinnering blijven levallen van een welgeschapen ZOON Cornelia G van Loon-Gragtmans. 'Waalwijk, 15 October 1888. Adres motto stikster aan het bureau van dit blad. Reflectanten adresseeren zich met franco brieven onder letters p. g. R. bureau van de Echo van het Zuiden. met het vak bekenddoor omstandigheden van zijn wil onafhankelijk buiten betrekking geraaktwenscht als vertegenwoordiger op te treden voor een flinke fabriek van Brieven franco letters Y. 322 aan den uitgever dezer courant. die voor den verkoop van hunne goederen geregeld bij particulieren werken, in be zit van goede referentiën en genegen zijn zich tegen genot van flinke provisie met den verkoop van een artikel te belasten waarvan geene stalen mede genomen behoe ven te worden gelieven hunne adressen op te geven onder letter A, bureau van dit blad.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 3