Nummer 84. Zondag 21 October 1888. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van Waalwijk, ANTOON TIELEN UITGEVER: Waalwijk. op Dinsdag 16 October 1888 n/m. 7 ure. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels j 0,60 daarbo/eu 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING Afwezig de heer Baijens. Voorzitter de burgemeester van Grotenhuis. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden gelezen en goedgekeurdna eene opmerking van den heer Timmermans, dat er niet in voorkomt dat de heer Mombers zou gezegd hebben als Bogaerts schade had geleden die vergoed moest wordende heer Mombers verklaarde zich niet te herinneren die woorden te hebben gesproken; wel weet hij gezegd te hebben dat hij de zaak nader zou onder zoeken de overige leden herinnerden zich ook niet juist de door den heer Mombers gesproken woorden en daar de zaak zelve ook later aan de orde kwamliet men haar voor 't oogenblik rusten. Aan de orde I. Vaststelling der rekening over 1887. Het rapport der commissie wordt voorge lezen en de gemeente-rekening, overeenkom stig de conclusie, voorloopig onveranderd vast gesteld in ontvangst op 35349,87 uitgaaf op 35809,525 nadeelig saldo 459,655 Daarna worden vastgesteld: de armenreke- ning op in ontvangst 3214,28 in uitgaaf 3400,20 nadeelig saldo 185,92 De gasthuisrekening op ontvangst 1681,23 uitgaaf 1205,86 batig saldo 475,37 II. Aanbieding der gemeentebegrooting voor 1889. De voorzitter biedt namens het collegie van burgemeester en wethouders den raad de begrooting van ontvangsten en uitgaven aan voor het jaar 1889, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f35204,46. De begrooting wordt gesteld in handen eener commissie van onderzoek, tot leden waarvan bij stemming en herstemming zijn aangewezen de heer en Quirijns, Zijlmans en Gragtmans. III. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Adres van Frans de Cortie, verzoekende subsidie voor de zangschool. De voorzitter: „burgemeester en wethou ders stellen voor het verzoek te wijzen van de hand, op grond dat verleden jaar beslo ten is, met het oog op den financieelen toe stand der gemeente geen subsidies meer te verleenen." De heer van der Heijden„worden er dan ook geen subsidies meer gegeven voor premiemarkten De voorzitter „die zijn in 't belang der gemeente, dat zal niemand ontkennen." De heer van der Heijden .,Ik wel De heer Timmermans „Was 't niet beter dit verzoekschrift aan te houden tot bij de behandeling der begrooting? 't Is nu pas ingekomen de leden kunnen er dan nog eens over denken Corform besloten. b. Schrijven van ged. staten omtrent het geven van subsidies uit de gemeentekas voor feestvieringen en over de kosten van ver- verschingen voor het stembureau. (Reeds opgenomen in ons vorig nummer.) De voorzitter deelt mede dat B. en W. de kas van den gemeente ontvanger hebben opgenomen en in orde bevonden. Voorhan den was f3739,32. IV. Voorstel tot onderhandschen verhuur van een perceel bouwland. De voorzitter: „het dag. best. vraagt mach tiging tot onderhandsche verhuring van een perceeltje bouwland in de Putsteeg aan Em- brecht van Roessel, voor f 50; vroeger bracht het f 56 op, maar nu konden we er maar f 40 voor krijgen." De heer van der Heijden: „is dit het land dat publiek geveild is en waarvoor geen liethebbers waren De secretaris: „er waren er vijf." De heer Mombers: „hoe groot is het aren. „dan is 't niet veel." kunnen er niet meer De voorzitter: „90 De heer Mombers: De voorzitter: „we voor krijgen." Machtiging verleend. V. Wijzing der algem. plaatselijke politie verordening. De voorzitter „B. en W. stellen voor het 2e lid van art. 83 te wijzigen door bij te voegen: 2chter de woorden „uitstallingen op den grond" de woorden „van welken aard ook" en tusschen de woorden „door" en „burgemeester" in den laatsten regelde woorden: „of namens." Zooals het thans is, is het reeds voorge komen dat er proces-verbaal zou moeten gemaakt zijn geworden wat niet is kunnen doorgan, omdat B, en W. er niet bij waren, en 't zou toch moeilijk zijn voor hen om dit altijd te doen. Wijziging goedgekeurd. YI. Aangehouden zaken De voorzitter: „nu krijgen we de aange houden zaken, dat is het adres Bogaerts; we zullen dat puntsgewijze behandelen." (Hij leest) „met gepasten eerbied geeft Franciscus Johannes Bogaerts als marktmees ter te kennen." (Hij spreekt.) Let wel op, heeren, dat Bo gaerts hier zich aan den raad adresseert als marktmeester; dit zal straks te pas komen. (Hij leest): dat hij zich bezwaard bevindt over de handelwijze van het gemeentebestuur dat hij met kermis j.l. een groote schade heeft geleden. Ten le met het plaatsen der kramen, daar er genoegzame ruimte was moest ik (na be leefd verzoek eene andere plaats te geven) gedwongen een oliekoekkraam voor mijn huis, waarin ik vergunningsrecht moet betalen, toe laten en die lucht de kermisdagen tot last van mij en mijne bezoekers verduren." (Hij spreekt): „in dit eerste punt beklaagt zich de tapper Bogaerts dat hij in zijn tap perij schade heeft geleden, door het plaatsen van een kraam voor zijn huis; daar het adres uitgaat van den marktmeester hebben wij met de schade van den tapper niets te maken dit punt kunnen wij dus gerust voorbijgaan." De heer Verbunt„'t geldt hier wel de gelijk den marktmeester, die ook als tapper schade geleden heeft door de handelingen van het gemeentebestuur.» De voorzitter«het adres gaat uit van den marktmeester, dat staat er duidelijk in hij geeft te kennen als marktmeestermet den tapper hebben wij ons niet te bemoeien.» De heer van der Heijden: «dat dunkt mij niet; de marktmeester is tapper en de tapper is marktmeester; 't is een en dezelfde persoon.» De voorzitter: «ik blijf bij mijne ziens wijze; overigens houd ik dat geheele adres voor een heel vuile zaak't is niets als een kiesmanoeuvre't is gemaakt door den een of anderen raadgever, om een stem, zoo niet voor zich zelve, dan toch voor een geestver want te winnen. Yan terzijde heb ik vernomen dat men mij verwijt dat ik geld zou ontvangen hebben en het niet aan de gemeente zou hebben afge dragen; ik tart iedereen mij ik mag mijn naam gerust noemen van Grotenhuis, van oneerlijkheid te beschuldigen; ik ben niet on eerlijk en ben het nooit geweest! In alle geval hebben we hier met twee onderscheidene personen te maken, den markt- marktmeester en den tapper. We zullen dus eerst moeten uitmaken of we het adres punts gewijs of in zijn geheel zullen behandelen. Mijnheer Timmermans hoe denkt u er over?» De heer Timmermans: «'t komt m:j voor dat het in zijn geheel behoort te worden behandeld; daarna, als ieder, die zulks ver langt, zijn gevoelen gezegd heeft, kan men overgaan tot stemming over het al of niet toekennen van schadevergoeding. De voorzitter«Gedeeltelijk ben ik het hiermede eens, maar we hebben toch met den tapper niets maken als de marktmeester schadevergoeding vraagt.» De heer Timmermans „Dit is uw gevoe len, waarmede ik mij niet kan vereenigen verder, dat u er een verkiezingszaak van maakt, dit verwondert mij ten zeersteik geloof, dat zoo iets niet de vrije discussie bevorderlijk kan zijn; 't komt in 't geheel niet te pas dat door den voorzitter twistap pels in den raad worden geworpen de le den onthouden zich daarvan, de voorzitter behoorde minstens dat voorbeeld te volgen. Ten slotte herhaal ik dat mijns inziens de zaak behoort in haar geheel te worden be handeld om daarna te stemmen." Besloten wordt, het adres in zijn geheel te behandelen. De voorzitter„enfin, nu moeten we het toch puntsgewijze bespreken. Hij beklaagt zich dat hij een oliekoekenkraam voor zijn huis heeft gehadnu, dan heeft hij hetzelfde gehad wat ook anderen gehad hebben daar bij, die kraam heeft slechts voor één raam gestaan, niet voor het heele huis hij is dus niet meer benadeeld dan een anderik zie niet in dat de marktmeester boven anderen bevoordeeld zou moeten worden." De heer Verbunt„u ziet niet in dat de marktmeester boven de anderen bevoor deeld moet worden, maar hier is juist het tegenovergestelde 't gevalhij is meer be nadeeld dan anderenhij heeft met per missie van 't gemeentebestuur een luik aan zijn huis aangebrachtdoor het plaatsen der kraam kon dit niet naar beneden, zoodat de bezoekers steeds in de zon moesten zitten 't schijnt dat de handelwijze van den bur gemeester tegenover den marktmeester voor komt uit een persoonlijke veete over een vroeger feit, maar dit i6 zeer onbillijk." De voorzitter(hij leest) 2o met plaats te geven aan een spel op particulieren grond, waarvan mij p. m. vijftig gulden toekwam daar er meer dan ruimte genoeg was op marktgronden. Ter invordering daarvan heb ik mij tot den burgemeester gewend, die mij geantwoord heeft dat ik daar niets van te eischen had. (Hij spreekt) dat is heel natuurlijk; ieder een is vrij een terrein te hurendit mag ge rust dit is 't geval geweest met dat spel, en daar het niet op het marktterrein gestaan heeft, had men niets met den marktmeester te maken." De heer Mombers „ik vind het niet bil lijk als er op de markt plaats was." De voorzitter „dit krijgen we meteen." (Hij leest) 3e het afschrijven van perso nen een waar ik de voorgaande jaren twin tig gulden van genoot, wegens plaatsgebrek en wel ruimte genoeg op de marktgronden te hebben, daar ik de overtuiging van kan overleggen. (Hij spreekt) „wij hebben verschillende lui moeten weigeren omdat wij op de markt geen plaats hadden later kregen wij van som migen tijding dat zij niet kwamen, anderen bleven weg zonder te schrijven hieraan kunnen wij niets doenik schrijf het toe aan het terzelfder tijd invallen van andere kermissen, waar de lui waarschijnlijk meer dachten te verdienen." De heer van der Heijden „dit is uw ge voelen, maar 't mijne niet. Men is altijd ge woon geweest aanvragen in te zenden aan den marktmeesterthans moet dit recht streeks aan den burgemeester. De brieven, die bij den marktmeester zijn aangekomen en die deze aan den burgemeester heeft overgelegd, zijn niet in aanmerking genomen; men moest rechtstreeks aan den burgemees ter schrijven. Nu kan 't heel goed gebeuren dat de lui aan die kale komplimenten al meer dan genoeg hadden en dus wegbleven. De heer Mombers„dit gebeurde toch on der van der Klokken ook zoo, meen ik." De heer van der Heijden „toen wendde men zich tot den marktmeester, maar al die flauwiteiten hebben vroeger nooit bestaan." De voorzitter„ik heb gezegd dat ik van de brieven, bij den marktmeester ingekomen, geen notitie nam. Ik, als hoofd der gemeente, eisch dat men zich tot mij wendede markt meester bracht mij eenige brieven die hij ontvangen haddie kon ik beantwoorden ik kom daar niet in ik wil dat men aan mij de aanvraag richte; men kan dit goed vinden of niet, dat kan mij niet schelen." De heer Verbunt„waarom is de schom mel geweigerd?" De voorzifèr„als u dit direct na kermis gevraagd hadt, zou ik het u misschien heb ben kunnen zeggen; nu echter niet. Wat verder de schade van Bogaerts aangaat, had hij die werkelijk geleden, dan was hij daar mede wel dadelijk na kermis voor den dag gekomen; maar dit is 't geval niet; 't is door een ander opgesteld, daar blijf ik bij.' De heer Verbunt„ik geloof dat die heele geschiedenis een nadeelig postje voor de ge meente zal worden, bij de uitbesteding van het marktgeld, vooral als aanvragen als van den eigenaar der schommel geweigerd wor den om een kleinigheid, dat men den burge meester niet genoeg gekend heeft." De voorzitter„dat kan wel zijn." De heer Zijlmans „de leden zullen wel allen overtuigd zijn dat B. en W. met de re geling der marktaangelegenheden belast zijn. De raad heeft daarover niets te zeggen, 't Geldt hier alleen de vraag of er schadever goeding behoort te worden gegevenals we over al het andere blijven praten kunnen we wel tot morgen aan den gang blijven." De heer Timmermans„om verwarring der discussie te voorkomen, moeten wij, zooals de heer Zijlmans zegt, behoorlijk weten onder wie het marktwezen ressorteertbij de be handeling zooeven van art. 83 der politie verordening hebben wij duidelijk gezien dat dit bij B. en W. behoort dezen zijn als dusdanig verantwoordelijk voor alles wat het marktwezen betreft. Voor't overige is 't alleen de vraag ofhier schadevergoeding moet worden toegekend of nieten dan doe ik een beroep op het billijkheidsgevoel der leden; is dit eenmaal beslist dan blijft de vraag wie zal die vergoeden Wanneer om eene of andere reden, b.v. be smettelijke ziekte de kermis was uitgesteld of dat jaar niet gehouden, dan zou zoo iets wel grond geven tot een verzoek om schadeloos stelling vanwege de gemeente; hier echter is de berokkende schade alleen toe te schrijven aan de willekeurige handelingen van het ge meentebestuur, en daarom zou ik aan B. en W. durven in overweging te geven die schade voor eigen rekening te nemen." De heer Zijlmans „'t is eenmaal bewezen dat er een reeks aanvragen zijn ingekomen en ook permissies verleendde plaatsen wa ren allen besproken; dientengevolge was er geen ruimte meerde schuld dat er schade is geleden is dus niet aan B. en W., maar aan de lui, die een standplaats hebben ge vraagd en gekregen, maar die niet gekomen zijn." De heer Verbunt -. „de eigenaar van dat spel heeft den grond toch niet rechtstreeks van den eigenaar ingehuurd." De voorzitter„ik heb dien man gewei gerd, omdat er op de markt geen plaats meer was toen heeft hij particulieren grond ge huurd en ik heb hem permissie gegeven. Wat dien man met de schommel aangaat die heeft vroeger in de Stationsstraat ge staan en dat ging nu niet meer. Als ik het had toegelaten en de boomen waren be schadigd, dan zou men wat gehoord hebben." De "heer Verbuntmen heeft mij zelf verzekerd dat u persoonlijk verklaard hebt

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1