Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. niet alleen de beschikking te hebben over dat terrein maar ook over dat aan het einde der Stationsstraat." De voorzitter„jawel, maar dat moest u beter begrijpen. Als eerlijk man verklaar ik dat dit een leugen is. 't Is alles niets dan een lage manoeuvre. Dat er verder geen genoegzame publiciteit aan gegeven is tengevolge van niet plaatsing in de Prov. Ct., dat hoort hier in 't geheel niet 't huis; moet de marktmeester ons komen voorschrijven in welke couranten wij moeten adverteeeren Dat hem steun zou hebben ontbroken om onwillige of wanbetalers op jaar- en week markten tot betaling te dwingen, dat is juist alles andersom. Ik heb hem aangeraden quitanties af geven voor betaald marktgeld dan konden wij controleeren of de lui betaald hebben; maar dat heeft hij niet gedaan. Maar 't is alles anders nergens anders om te doen dan om mij onaangenaamheden te berokkenen." De heer Timmermans „ik voor mij ge loof zeker niet, dat het Bogaerts om onaan genaamheden maar wel alleen om schade vergoeding te doen is't is een heel rus tige burger. Nu de vraag, of de bewuste tent niet op het marktterrein kon staan; mij komt voor dat dit wel degelijk 't geval was. De voorzitter„Bogaerts is in 't geheel niet rustig, hij heeft tegen over mij een groote onbeschoftheid gepleegd en hier op de ka mer met de vuist op tafel komen slaan. Wat die tent aangaathad die op de markt ge staan dan hadden omgekeerd de kramen, die nu op de markt stonden, elders moeten ge plaatst worden. Ik acht nu de zaak genoegzaam toegelicht en zal dus in stemming brengen of er schadevergoeding zal worden toegestaan. Met 5 stemmen tegen 4 en 1 onthouding be sliste de raad, dat schadevergoeding zal wor den gegeven. Vóór de heeren Timmermans Verbunt Ficq, Van der Heijden en Quirijns. Tegen de heeren GragtmansZijlmans, Wijten en Hoffmans. De heer Mombers onthield zich. De heer Hoffmans „aanvankelijk is er ge sproken over f150 schadevergoeding; toen ter loops over 50 pet. daarvan, of f75. Bo gaerts beweert f 50 schade te hebben geleden door het plaatsen van dat spel op particu lieren grond; voor het plaatsen van die kraam voor zijn huis kan geen vergoeding worden gegeven, evenmin voor het niet plaatsen der oproeping in de Prov. Ct. Bogaerts vraagt dus veel te veel met 1150 en ook f75 is te veel. De heer Timmermans heeft, als er schadevergoeding moet worden gegeven, zoo als thans beslist is, burgemeester en wethou ders willen verplichten die te betalen. De wethouders hebben zich in 't geheel niet met de zaak bemoeid en doen dit ook nooit, dit is het werk van den burgemeester. 'tKomt mij dus vreemd voor, waarom de wethouders zouden moeten betalen." De voorzitter„als iemand schuldig is dan ben ik hetik heb de wethouders ver zocht zich met niets te bemoeien en alles aan mij over te latenzij zijn dus in 't geheel niet verantwoordelijk. Moet er dus betaald worden dan betaal ik; ik ben door den raad in staat van beschuldiging gesteld; hij bepale dus het bedrag; ik zal daarover niet mede spreken." De heer Timmermans: „ik blijf den heer Hoffmans bij, dat alleen de schade moet worden vergoed, die bewezen is, en dit schijnt op f50 neer te komen. Ik heb daar straks betoogd, hoe de schade veroorzaakt is, maar niet het dag. bestuur willen verplichten die te betalen; ik heb hun alleen in overweging gegevendie voor hunne rekening te nemen. Ik blijf daarbij. Het dag. best. is verantwoordelijkal wil de burgemeester nu alle verantwoordelijkheid op zich nemen, en tusschen B. en W. kan de raad geen beslissing nemen. Als er een voorstel gedaan wordt om f50 schadevergoeding te geven, vind ik dat billijk, omdat die schade bewezen is." De heer Zijlmans „er is nu eenmaal be sloten schadevergoeding toe te staan. De geleden schade is nauwkeurig te bewijzen door opmeting van het ingenomen terrein; dit kan nog geschieden." De heer Wijten „mijnheer de voorzitter, verleden jaar heeft er ook een mallemolen op particulier terrein gestaanik meen bij dewed. Van Dijk toen heeft Bogaerts geen vergoeding gevraagd." De heer Van der Heijden „Toen is ook behoorlijk aan den marktmeester betaald." De heer Zijlmans„ik stel voor het in genomen terrein op te meten en dan den marktmeester te betalen volgens markttarief De voorzitter„ik ben de manik wil mijn eigen zaak niet bepleiten." Dit voorstel, wordt aangenomen met 7 stemmen vóór; tegen de heer Van der Heij den, die meer wilde geven; buiten stemming Gragtmans en Wijten. De heer Zijlmans„nu is de vraag nog, wie moet betalende burgemeester of de gemeente." De heer Timmermans „deze vraag kan, dunkt mij, niet behandeld worden.» De voorzitter „als de raad mij verplicht, zal ik het doen maar anders doe ik het niet, omdat ik het niet verplicht ben en ik het zeer onbillijk acht. Was de man direct bij mij gekomen en had hij mij beleefd zijn bezwaren medegedeeld dan had ik er niets tegen gehadik heb geen elf heeren noodig om mij te gelasten wat ik doen moet; ik ben geen schurk De heer Timmermans „geen enkel raads lid zal natuurlijk er aan denken den burge meester te verplichten, en zelfs al wilde de raad den burgemeester tot betaling dwingen, dan zou hij het toch niet kunnen. Nadat de heer Mombers nog de aandacht gevestigd had op schade, die nu en dan door landloopers aan eigendommen wordt toe gebracht, werd de openbare vergadering ge sloten en werden met gesloten deuren be handeld de ingekomen bezwaarschriften tegen den hoofdelijken omslag. De radicalen in Frankrijk kraaien luid victorie en doen alsof zij de wereld hadden overwonnen. Zij iuichen wel wat te vroeg, de beslissing over de grondwetsherziening is nog niet gevallen, het resultaat bestaat op en top uit een motie van vertrouwen in Flo- quet, door zijn voorstel naar de desbetref fende commissie te zenden, en dat resultaat is zoodanig verkregen, dat men waarlijk wel wat minder hard mocht schreeuwen, en 307 stemmen vóór de verzending moeten lang niet worden aangemerkt als partijgangers der regeering, neen, een groot deel hebben het minst kwade gekozen daar de keus zeer beperkt was. Volgens telegrammen uit Madrid moet de reeds gevreesde ministerieele crisis werkelijk uitgebroken zijn. De inwendige politieke toe stand van Spanje wordt als van zeer ernstigen aard beschouwd. De Engelsche bladen gaan voort den op- staud der inboorlingen aan Afrika's Oostkust toe te schrijven aan onbekendheid van de Duitsche beambten met de zeden en ge woonten der inboorlingen en voornamelijk aan de minachting of eigenlijk verachting, waarmede zij zoowel de inboorlingen als de beambten van den sultan behandelden. Een einde van den toestand aan den twist wordt voor beide partijen zeer wenschelijk geacht. De Times meldt uit Zanzibar een Fransch-, Duitsch conflict. De Duitsche kruiser „Moeve" bracht een schip onder Fransche vlag va rende in de haven van Dar-es-salaam, omdat de bemanning van bedoeld vaartuig den Duitschen beambten met geweld dreigde indien de vertooning der scheepspapieren werd geëischt. Aan boord werden inboorlin gen, men denkt slaven, gevonden. Het is voor Duitschland tegenwoordig op het gebied der onthullingen een merkwaar dige tijd. Thans weer komt de Norddeutsche Zei- tung met een blijkbaar door Von Bismarck geïnspireerd, alleropmerkelijkst artikel, waarin onbewimpeld wordt toegegeven, dat tusschen keizer Frederik en diens vader, keizer Wil helm I, nooit overeenstemming heeft ge- heerscht len aanzien van het staatsbeleid, zij het dan op binnenlandsch of buitenlandsch gebied. Was keizer Wilhelm Russisch in zijne symphathieën, keizer Frederik helde meer tot Engeland over, enz. enz. Bijzonder bits is de schrijver van het ar tikel over de politieke vrienden en raadslie den van keizer Frederik, louter theoretici, die geen blik op de practische staatkunde hadden. Juist iets voor hen was het, de Zuid-Duitschers te willen dwingen tot het rijk toe te treden. Ware echter aan keizer Frederik een lan ger leven beschoren geweest, dus besluit het orgaan van Von Bismarck zijn betoog, dan zouden ongetwijfeld die raadslieden hebben gedaan gekregen. Bij langere regeering had keizer Frederik mogelijk een andere buiten- landsche staatkunde gevolgd dan zijn vader; maar ten opzichte van het binnenland had hij zeker de oude wegen blijven bewandelen, aangezien hijals koning van Pruisen en Duitsch keizer, eenvoudig niet had kunnen regeeren naar de beginselen, welke hij als kroonprins heet gehad te hebben. Een ge woon verschijnsel is het trouwens, volgens de Norddeutsche, althans in Pruisen, dat de regeerende vorst en de troonopvolger het over de staatkunde niet eens zijn. Dit laatste is zeker waar. Maar het betoog overigens, dat keizer Frederik geen andere, althans niet een weinig mildere binnenland- sche staatkkude had kunnen volgen dan zijn vader, dunkt ons merkwaardig zwak. De schrijver van dit artikel moest, als men niet met twee maten wil meten, nu toch werkelijk ook wel vervolgd wordenwant als iemand staatsgeheimen onthult, dan doet hij het. De Italiaansche schoolquaestie wordt zoo wel van Fransche als van Italiaansche zijde hardnekkig vastgehouden. Frankrijk wil wel eenigszins tegemoet komen aan Italië's bil lijke eischen, maar altijd met erkenning van zijn protectoraat over Tunis en Italië wil de zaak regelen als of er geen dergelijk pro tectoraat bestond. Verder wordt gemeld, dat de Russische consul de zijde van den bei heeft gekozen, die handelt op last van Frankrijk terwijl Duitschland en Engeland Italië zouden on dersteunen. Van andere zijde wordt gemeld, dat de zaak volstrekt zoo ernstig niet is, dat men van een mug een olifant maakt enz. De lang verwachte ministerieele crisis is in Servië uitgebroken de minister van finan cien en van openbare werken hebben hun ontslag genomen en men verwacht dat an dere zullen volgen. Naar men zegt, hebben de mogendheden besloten, zonder prins Ferdinand officieel als vorst van Bulgarije te erkennen, hun diplo matieke agenten naar Sofia te zenden, met de opdracht op officieuze wijze toenadering te zoeken tot den vorst. Men heeft ontdekt, dat in de gevangenis van St. Gilles, bij Brusselsommige gevan genen door bemiddeling van hunne bewakers gemeenschap onderhielden met de buitenwe reld. Er is een gerechtelijk onderzoek inge steld en een der cipiers is reeds in hechtenis genomen. Op de Oude Graanmarkt te Brussel had Woensdag een bloedig drama plaats. Een likeurverkooper is daar door revolver schoten gedood. Vier andere personen wer den gekwetst. De dader is nog niet gevat. 66 personen, die naar de gemeente Sainte Marie waren gegaan, om den wijn te helpen oogsten, zijn allen ziek teruggekeerd. Een onderzoek bracht aan het licht, dat zij allen van eene Spaansche wijnsoort gedronken hadden, welke een vergiftige zwamsoort be vatte 2 mannen en eene vrouw zijn reeds aan de gevolgen overleden. In het Thé&tre .du Chateau d'Eau te Parijs is Maandagavond, gedurende de op voering van Godard's nieuwe opera Jocelyn, groote opschudding ontstaan door het onver wachts ontploffen van een bol met gas. Verscheidene dames geraakten onder den voet in het gedrang naar de uitgangen. Een damedie van de tweede verdieping naar beneden sprong, werd zwaar gewond, en een danseresdie uit een venster in den tuin sprong, bekwam lichte kneuzingen. De rust was echter spoedig hersteld, zoodat de voorstelling vervolgd kon worden. De heer Eiffel heeftvolgens de XIX Siècle, zijn veelbesproken toren op het Pa- rijsche tentoonstellingsterrein verkocht voor 5 millioen francs, aan eene maatschappij met een kapitaal van 5,100,000 francs. De maat schappij zal met de overblijvende 100,000 francs de exploitatie van den toren beginnen. De ontvangsten moeten strekken tot aflossing van het ingeschreven kapitaal en de winst zullen de aandeelhouders en Eiffel samen deelen. In een officieel bericht wordt medegedeeld, dat de majoor Barttelot werd neergeschoten door een inlandschen drager, dien hij wilde beletten zich in den vroegen ochtend met spelen bezig te houden. De dood van den majoor veroorzaakte de grootste verwarring in de expeditie tot verlossing van Stanley, welke dadelijk opgebroken werd en waarvan de hervatting, van Afrika's Westkust uit, thans geheel onmogelijk wordt verklaard. Iets nieuws op het gebied van oplich terij, werd dezer dagen te Liverpool met goed gevolg beproefd door iemand, die zich voor roomsch geestelijke uitgaf, en voor wendde met een aantal jongelui op reis te zijn naar Canada en de Vereenigde Staten. Aan het kantoor van een bekend geldwisse laar in genoemde plaats, verzocht hij hem voor een bedrag van 6000 gulden aan Ame- rikaansche en Canadeesche bankbiljetten en specie te verschaffenen hem dat aan een katholiek instituut te doen bezorgen. Een der firmanten begaf zich den volgenden mor gen naar het opgegeven adres met de verlang de geldswaarden in papier en goud, en over handigde dit aan den lastgeverdie voorgaf even in een ander vertrek het in te wisselen geld te gaan halen. Toen hij echter na eenigen tijd niet terugkeerde, bleek men te doen te hebben met een sluwen oplichter, die onder den naam van Pater Macdonald nachtver blijf had verzocht en verkregendoch de betoonde gastvrijheid door zijne verdwijning met de Amerikaansche en Canadeesche geld waarden vergold. In Franklin's Gardens, te Northampton, werd onlangs door het korps vrijwilligers een feest gegeven. Terwijl daar een menigte menschen rondom den berenkuil stonden viel de hoed van een jonkman naar beneden. Een gewezen oppasser van de beren, Cotch genaamdwaagde zich in den kuil, om het hoofddeksel te halen. Hij meende, dat de beren hem nog wei zouden kennen. Maar zoodra hij beneden was, sprong een der wilde dieren op hem af en viel hem aan. De mi litairen kwamen te hulp snellen, en wierpen den beer met bajonetten; maar eerst na ver scheidene worpen was het dier zoozeer ge wond dat het zijn prooi losliet. Cotch is zeer ernstig gewond en de beer zal er het leven niet afbrengen. Officieus wordt uitdrukkelijk verklaard, dat het openbaar ministerie te Berlijn niets te maken had met het bevel tot inbeslagneming van het geschrift van Mackenzie. Het gerecht te Mühlheim heeft alleen dien maatregel bevolen. Men acht het thans niet onmogelijk, dat de strafrechter bevel geeft tot vrije ver spreiding van het geschrift. Terwijl Mackenzie aan de Pall Mall Ga- zette verklaard heeft, dat keizerin Frederik zijn boek niet vóór de openbaarmaking heeft ingezienheeft de Duitsche uitgever Spaar- mann voor de overheid getuigd, dat keizerin Frederik het manuscript in het Engelsch heeft gelezen, vóórdat het door den druk openbaar gemaakt is. En nu ook dr. Virchow zich afgescheiden heeft van Mackenzie en diens beweringen in hoofdzaak als niet houdbaar heeft gekenschetst, is Mackenzie's ster hier ge heel ondergegaan. Mackenzie's voorstel om zijne zaak te on derwerpen aan de scheidsrechterlijke uitspraak van Amerikaansche geneesheerenwaartoe hij en dr. Bergmann elk 100,000 mark zouden deponeeren, wordt hier als het non plus ultra van humbug bespot. Volgens de Mtlnchener Neueste Nach- richten heeft keizer Wilhelm verklaard, dat het proces tegen Geffcken, naar hij geloofde, met het oog op overwegende belangen wel op niets zal uitloopen. De bladen die Bis marck gunstig gezind zijn, geven daarentegen na de beslissing, die thans door het rijks gerechtshof te Leipzig genomen is om Geffc ken niet uit de preventieve hechtenis te ont slaan, te kennen, dat zijne zaak blijkbaar eene ernstiger wending krijgt. De Duitsche Oostafrikaansche Maat schappij waarvan de maatschappelijke zetel te Berlijn is, ontvangt bericht, dat het oudste harer etablissementen, het station Madinold, aan de Kingani -rivier door de inboorlingen is in de asch gelegd. De minister van onderwijs heeft een wetsontwerp bekrachtigd, waarbij de ouders beboet wordenals zij hun kinderen een te grooten last boeken naar school laten mede- nemen. De agenten van politie moeten aan de kinderen, die te zwaar beladen zijnhet adres van hunne ouders vragen, die dan met boete gestraft worden van v ij f tot v ij f t i g mark. Zondagnacht hebben Hamburg en Bre men opgehouden een vrijhaven te zijn, zoodat zij thans tot de „Zollverein" behooren. Maan dagmorgen om 8 uur begonnen drieduizend douanen-beambten in de uniform van het keizerrijk, hun werk. Een vergadering van sociaaldemocraten is te Berlijn uiteengedreven. Een spreker zeide, dat de kiesstrijd draaide om den over leden en om den levenden keizer. De politie zag hierin een beleediging tegen de keizerlijke majesteit. Ook is een vergadering van vrouwen ver boden. De correctioneele rechtbank te Metz heeft iemand tot zes dagen gevangenisstraf en twintig mark boete veroordeeldomdat hij in zijn tuin de „Marseillaise" gezongen had. Naar de correspondent der «Standard> uit Rome seintis de Romeinsche quaestie tij dens het onderhoud van den keizer van Duitsch land met den paus wel degelijk aangeroerd, ofschoon tegen den zin van den keizer. De paus begon over deze aangelegenheid met te doen opmerken hoezeer zijn invloed ten goede zou toenemen bijaldien Europa besluiten mocht 's pausen wereldlijke macht te herstel len. De keizer trachtte het onderwerp te vermijden, maar toen de paus bleef aandrin gen zeide Wilhelm hem ronduit, dat hij de macht miste om het vraagstuk ter sprake te brengen, aangezien hij te Rome verwijlde als gast en bondgenoot van den koning van Italië. De paus zinspeelde desniettemin op zekere Europeesche mogendheden, waaronder Frankrijkdie het herstel van zijne wereld lijke macht wenschen. De keizer bleef echter onverzettelijk. Daags daarna had graat Bismarck een on derhoud met den pausbij hetwelk eerstge noemde de woorden des keizers herhaalde, en daarbij tevens te kennen gaf dat de keizer niets onaangenaams bedoeld had voor den persoon des pausen. De feestelijkheden te Napels zijn door buitengewoon fraai weder begunstigd. De revue over de vloot heeft dus met schitterend succes plaats gehad en reeds in den vroe gen morgen waren honderdduizenden mefl- schen op de been om het schouwspel uit de verte gade te slaan. Op de Santa-Lu- ciakade waren groote tribunen opgericht. Vooraf hadden de vorstelijk personen zich in den morgen naar Castellammare begeven tot bijwoning van het van stapel loopen van het oorlogsschip „Umberto 1", Bij deze festi viteit droeg keizer Wilhelm van Duitschland de admiraals-uniform. Toen de monarchen en de prinsen op de rijk versierde tribune hadden plaats genomen, zegende de bisschop van Napels het nieuwe schipvoor het van stapel liepwaarna een dochter van admiraal Acton een flesch met

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2