REIZIGERS F. van Gerwen, Advertentién. IJEiJULAJSTID, bekwame stiksters. KUIPERS WERK. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. OOSBBUB YAH mm SIS1HA BI1C11IYHS. schoenen en laarzen. te Waalwijk, Tevens Vleeschrookerij. PUIK ROOKVLEESCH. UITVOERINGEN. De Tentoonstelling te BRUSSEL. ONDEBTROUWD Waalwijk, 0etober lggg_ Matige condities. In eene der Hollandsche steden kunnen direct tegen HOOG LOON geplaatst wordeneenige Onnoodig zich aan te melden zonder voldoende getuigschriften van bekwaamheid en goed gedrag. schuimenden Asti-\vijn aan den boeg van het schip stuk sloeg. Onder de diepste stilte en ademlooze spanning der aanwezigen had het van stapel loopen plaats. Toen om 12,15 ure het schip in zee liep onder het gejuich der majesteiten en der vorsten riep de me nigte Leve de koning Hierna begaven de vorstelijke personen en grootwaardigheid.be- kleeders zich aan boord van het koninklijke jacht „Savoya", van welks grooten mast de Duitsche vlag wapperde. DecSavoya» stoom de met de gansche vloot naar Napels voor de revue over de vloot. Deze is uitmuntend geslaagd. Keizer Wil helm en de koning van Italië werden warm toegejuicht. Aan de marine werd eene ovatie gebracht. Donderdagvoormiddag vroeg is de keizer met den spoortrein naar Pompeji gegaan, De weg was van het station tot de doode stad versierd met guirlandes van groen en met Duitsche vlaggen. 's Avonds ten 6 ure zijn de beide souve- reinen en Crispi weder te Rome teruggekeerd. ROME, 19 Oct. De keizer is heden mid dag te 3 ure vertrokken, onder levendige toe juichingen der bevolking. De koning verge zelde den keizer tot aan het station, waar zij een hartelijk afscheid van elkander namen. WAALWIJK. Zondag 21 dezer, zal door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal uitgevoerd worden PROGRAMMA AD LIBITUM. WAALWIJK, 20 Oct. 1888. >A Tot leden van het collegie van zetters al hier zijn benoemd de heeren C. G. van der Heijden en F. A. Baijens. De heer van der Heijden, die de betrek king reeds meer dan een dozijn jaren met buitengewonen ijver had waargenomen, en zeer goed met de zaken bekend was, was door den gemeenteraad slechts als tweede candidaat voorgedragen. Dat Z. E. de heer commissaris des konings hem toch benoemd heeft, zal den heer van der Heijden onge twijfeld een des te grootere voldoening zijn. Verleden Donderdag is voor het kan tongerecht alhier behandeld de zaak tegen den bierhuis- en logementhouder L. Mte Drunen, beklaagd van het verkoopen; van sterken drank in 't klein zonder vergunning. Het O. M. heeft tegen hem eene hechtenis geöischt van 21 dagen 't Schijnt dat de onder eede afgelegde verklaringen van enkele getuigen nog al ver dacht waren en wij vernemen zelfs, dat te gen een hunner naar aanleiding daarvan een vervolging zal worden ingesteld. Sedert de vorige week was de handel in leverantie hooi in de Langstraat onbedui dend. Eenige partijtjes hooi van de beste qualiteit werden voor f21 per 500 Kg. ver kocht. Schraal hooi aanmerkelijk minder in prijs, voor f 12 a 14 te koopen. Stroo zonder handel, omdat de voorraad ontbreekt. De heer F. Domela Nieuwenhuis heeft zijn wetsontwerp tot beteugeling der gedwon gen winkelnering belangrijk gewijzigd en op nieuw bij de tweede kamer ingediend. Door de afdeelingen der tweede ka mer zijn benoemd tot rapporteurs over de Indische begrooting de heeren Bahlman, Van der Loeff, Van Asch van Wijk, Schaepman en Geertsema. Het Drongelsche veer aan het Oude Maasje, heeft altijd met dat van 's Grevel- duin-Kapelle tot de drukste overzetplaatsen behoord, omdat de Langstraatsche boeren in het Land van Heusden en Altena veel wei land bezitten en ook zij, die er geen land in eigendom hebben, het toch als weiboeren in pacht gebruiken. Voor de verlegging van den Maasmond moet het veerhuis te Dron- gelen ontruimd worden en vervalt natuurlijk ook het veer, dat in eigendom aan de fa milie Uijthoven behoort. Tot heden ver keerde die familie in het onzekere hoe het met haar rentegevend eigendom zou afloo- pen en waren er door verschillende perso nen allerlei berekeningen gemaakt. Thans verneemt men, dat haar door de onteige ningscommissie f58,200 aangeboden is, voor welk bedrag de familie Uijthoven haar eigen dom evenwel niet wil afstaan, zoodat deze onteigeningsquaestie nog wel eenigen tijd op sleeptouw zal blijven. Uit Middelburg wordt gemeld: Donderdag ochtend te drie uur is er brand uitgebroken in de Korte Delft, bij een ver- kooper van brood. Het perceel stond dade lijk in lichtelaaie vlam, en is geheel ver brand. De bewoner had even te voren het huis verlaten en zich naar zijne elders gelegen bakkerij begeven, om te bakken. Zijne zich in huis bevindende zuster en vier kinderen (van 10, 9, 7 en 5 jaar) zijn in de vlammen omgekomen. De man was weduwnaar. Het vrouwenlijk is geheel verminkt en ver koold onder de puinhoopen gevonden, als ook de kinderlijkjes. De naastbelendende en de tegenover het verbrande huis liggende perceelen bleven be houden, doch leden veel schade. Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Eene firma te Arnhem, die haar zaken voor het meerendeel in Duischland drijft, heeft sedert enkele dagen een bediende in haar dienst genomen, welke belast was met het overbrengen der correspondentie tusschen Arnhem en Emmerik en voor dat doel da gelijks op een gezet tijdstip uit Emmerik naar Arnhem vertrok. Op grond dat de firma zich aan verboden brievenvervoer zou hebben schuldig gemaakt, is de bediende thans aan gehouden en in arrest gesteld. Een groot getal brieven en twee valiezen met nieuws bladen enz., werden bij hem gevonden. Door de politie te Zwolle is, wegens bedriegeljke oplichting, proces-verbaal op gemaakt tegen Friedrich Stalder uit Zwitser land, gepensioneerd militair uit O.-Indischen dienst. Den 1 October jl. liet S. op zijn pensioen-akte en staat van dienst zich in de bévolkingsregisters te Zwolle inschrijven en bekwam toen een attestatie de vita om te gen 15 October't kwartaalpensioen van f 100 te ontvangen. Onder voorgeven naar Duitsch- land te willen vertrekken wist hij den koop man E. S. S. aldaar, over te halen, hem op die attestatie de vita een jas en f80 te ge ven, met schriftelijke machtiging zijn pen sioen te ontvangen. F. S. begaf zich daarna naar Oldenzaal, waar hij zich eveneens liet inschrijven en op 8 dezer een attestatie de vita van den burgemeester van Oldenzaal bekwam, op welk stuk hij van den kastelein H. J. S. aldaar weder f 100 wist los te krij gen en zich toen verwijderde. Op dergelijke wijze moet hij, met achterlating zijner pen- sioens-akte, een vorig kwartaal den koopman M. F. te Harderwijk voor f 60 hebben beet genomen. (Zw. Ct Tilburg19 October. Verleden Zaterdag, terwijl een gemeente-arbeider alhier op den „Hoogendries" 's namiddags half twee bezig was de waterloop schoon te maken, vond hij tegen den rooster een pakje, dat bij opening bleek te bevatten het lijkje van een pas ge boren kind van het vrouwelijk geslacht. Terstond werd de gemeente-politie hiervan verwittigd, die onmiddellijk een onderzoek begon, met het gevolg dat het haar mocht gelukken verleden Donderdag de moeder van dat gevonden kind te ontdekken, zijnde ze kere J. S. weduwe F. v. G., wonende te Til burg; deze werd door den heer commissaris van politie aangehouden en tot bekentenis gebracht. Heden heeft de justitie uit Breda een nader onderzoek te Tilburg ingesteld waarna de verdachte J. S. door de maréchaussée naar de gevangenis te Breda is overgebracht. De geneesheeren Soer en Deelen hadden geconstateerd dat het kind geleefd heeft. Woensdag morgen om half zes is een huis, bevattende zeven arbeiderswoningen op het Oude Klooster alhier door onbekende oorzaak in brand geraakt en gedeeltelijk vernield. De bewoners, allen behoeftige lieden, had den nauwelijks tijd zich zeiven en hun huis raad te redden, zoodat dan ook veel is ver brand. Slechts een van hen was met zijn inboedel verzekerd het huiseigendom van den heer Van de Pas alhier, was geassureerd. Gisteren namiddag ruim drie ure werd er weer brand geroepen en trok de brandweer naar de Mariastraat alhierdoch het was niet noodig de spuit te doen werken. Het dak van het huis, bewoond door den hout draaier van W., was in brand geraakt maar reeds door de buren gebluscht. ^Baardwijk. Ook wij zijn niet vooruitge gaan met de nieuwe postregeling. Vroeger b. v. kwam een brief, 's morgens omstreeks 8 uur te Drunen in de bus gestoken, onge veer 9 uur in 't bezit van den geadresseerde. Thans ontvangt deze hem eerst 's namiddags om 6 uur. Wenschelijk zou 't zijndat de brieven telkens na aankomst der post bezorgd wer den. Kan dit niet, welnu men late de be stelling van 's avonds half acht vervallen en bezorge de correspondentie 's namiddags circa 1 uurdit zou reeds een groote verbete ring zijn. De laatste bestelling 's avonds heeft toch niets te beduiden. Gorineiiem 17 Oct. In den laatsten tijd wordt uit Engeland een artikel hier te lande ingevoerd «tectorium» genaamd dat door zichtigbuigzaam, en tegen zonlicht en re gen bestand is waardoor het in de meeste gevallen glas kan vervangen. Voor dakbe dekking van werkplaatsen waar licht van groot belang is voor verandah's, voor ven sters van schoolgebouwen en tal van andere doeleinden kan dit nieuwe materiaal goede dienste bewijzen. Eene firma hier ter stede is het gelukt een artikel te vervaardigen, in hoofdzaak overeen komende met het Engelsch fabrikaatmaar goedkooperen dit verre overtreffende in doorzichtigheid, duurzaamheid, zachtheid van kleur en homogeniteit hetwelk de heeren Figee en de Kruijft, te Amsterdam, onder den naam van «inlandsch tectorium» in den handel brengen. Door den uitgever dezer is het met veel succes in zijne drukkerij toegepasten ieder belangstellende wordt uitgenoodigd zich te komen overtnigen van het aangename zachte licht, dat daardoor verkregen wordt. Wij zijn overtuigd dat de Nederlandsche industrie hierdoor eene overwinning heeft be haald die allen ten goede zal komen. (Nieuwe Gorinchemsche Courant.) (Van onzen eigen correspondent.) X Waarde Redacteur De Engelsche afdeeling geeft weinig te zien in zake van de leder-industrie. Schoenen en laarzen vinden wij er in liet ge heel niet; wat de looierij betreft slechts ééne in zending Miller's looi éxtract, ingezonden door de Miller's Tanning Extract Co. (Limited) (Miller- ton Mortimore) te Nieuw Brunswijk, Canada. In groote bokalen is daar extract van eikenhout en hemlock te zienterwijl wij er tevens een aantal monsters zeer goed uitziend leer aantreffen gelooid met die extracten en bestrooid met Va- lonée en Myrabols. Op een groote kaart in de uitstalkast opgehan gen staat te lezen: „Alle gewenschte inlichtingen zijn te verkrijgen hiernaast, bij de inzending no. 116.' Wij vervoegden ons aan die inzending en vroe gen aan het "jonge mensch dat wij daar vonden ons de kast even te openen en ors te willen ant woorden op een paar vragen, welke wij hem wenschten te doen. Maar weet gij, lezers, welk antwoord wij ont vingen ^Mijnheerik kan u omtrent Miller's looi-extract niets vertellen, want ik weet er niets van. Ik heb alleen last iedereen die inlichtingen daaromtrent verlangt te verwijzen naar mijnheer F. Janssens-Servais, te Antwerpen. Dekast voor u openen kan ik ook niet, want die heer heeft de sleutels." Mooie inlichtingen, die verstrekt worden hier naast bij no. 116dacht ik. In de Hongaarsche afdeeling is, hoewel de spe ciale Hongaarsche catalogus drie inzendingen op het gebied der leder-induetrie vermeldt alle drie looistoffen bevattende toch maar één en kele inzender op het stuk van looierij te vinden. En dat is weder een inzending van Millers extract, met daarmede gelooide monsters leer. De inzen ding is gedaan door de Eikenschors-extract maat schappij te Zupanje. Behalve voor afkoking be stemde geschaafde schors, vinden wij hier ook eenige bokalen met schors extractoplosbaar in koua water. Van schoenen en laarzen in de Hongaarsche afdeeling alweer geen spoor. In de Oostenrijksclie afdeeling ontbreekt de leder-industrie geheel en al; iets wat wij vooral betreuren met het oog op het keurige Weener schoenwerk, zooals wij dat in den tijd op de ten toonstellingen te Amsterdem en te Nizza hebben gezien. Italië heeft het beter gemaakt. De heer Saloatore Dau, te Sassari laat, ons her ten- en reevellen zien in het haar gelooid, de eenige in het haar gelooide vellen welke op de tentoonstelling te vinden zijn, en die daarom alleen reeds eene bijzondere vermelding verdienen. Vooits uitmuntend gelooid riemenleer, zeer goed gekleurd schapenleer en mooi verlakt kalfsleer. De inzending der heeren Dau munt uit door een groote verscheidenheid en toont op ondubbel zinnige wijze dat de exposant volkomen op de hoogte is van zijn tijd. Al wat hij zond is puik. Van schoenen en laarzen vinden wij in de Italiaansche afdeeling twee inzendingen. Alweer mooi, mooi. Wij zouden om de keus niet van den balk willen vallen. Zoowel de heer Antonio Moiraglii, te Turijn, als de heer Vincenzo Rossetti, aldaar, geven blijk meesters in hun vak te zijn. H(t zou mij niets verwonderen als aan beiden een gelijke bekroning werd toegekend. Wint de heer Moiraglii het misschien, dan is het stellig niet oin zijn zooveel beter werk, maar om zijn grootere verscheidenheid. Die grootere verschei denheid bestaat trouwens alleen in de zending van en paar schoenen voor misvormde voeten, van een vel leer waarop de verschillende stukken voor schoenen op het voordeeligst ter uitsnijding zijn afgeteekend,en van een nieuw soort leesten, speciaal voor militaire schoenen. Van schoenen voor misvormde voeten gespro ken, kan ik mij niet voorstellen welk nut de tentoonstelling daarvan heeft. Het laten zien van goede bewerking, van goede zolen, goed naaisel en goed stiksel, vereischt niet het laten zien van het schoeisel voor een misvormden voet. Dat men zijn kunst laat zien in het maken van een mooi gevormden schoenis begrijpelijk. Voor een goed gevormden voet is het nog nietiederen schoenmaker gegeven een netten schoen te maken. Dat te doen is kunst. Op het oog kan men zien of een schoen of laars aan een normalen voet moet passen of niet; dat wil zeggen, of alle ver houdingen en afmetingen behoorlijk zijn in acht genomen. Maar over een schoen voor een mis vormden voet kan niemand oordeelen, zonder den voet er bij te hebben, voor welke de schoen ge maakt is. Voor een misvormden voet moet een schoen aan twee vereischten voldoen: hij moet ge makkelijk zitten en zooveel mogelijk de misvor ming bedekken, althans haar zoo min mogelijk doen uitkomen. En daar nu misvormingen afwijkingen zijn van den regel daar alle verhoudingen en afme tingen telkens geregeld worden naar aen aard van elke misvorming, zonder dat daarvoor een regel is vast te stellen, kan men aan een schoen voor een misvormden voet nog niets zien van wat men er eigenlijk aan zien moet: of hij goed zit en de misvorming zooveel mogelijk bedekt. Het is on getwijfeld een groote kunst om in elk voorkomend geval' aan die beide vereischten te voldoen en menige schoenmaker, die voor een gewonen voet een mooie schoen maakt, zal hierin niet slagen maar als ik zelf paardevoeten had zou ik toch schouderophalend neerzien voor elke uitstalling van schoenen voor mijn lotgenooten en zeggen »ja, maar dat is alles fantaisie-werk, mijn voeten zijn toch nog weer heel ander-." Als gij schoenen of laarzen ten toon wilt stellen, mijne heeren schoenfabrikanten, stelt er dan ten toon voor normale voetenweet ge wat daartoe vereischt wordt, weet ge dit goed en in den grond, welnu, dan zult ge ook bij belangrijke afwijkingen wel daarmede rekening weten te houden. Die te veel wil bewijzen, bewijst niets. Bovendien, het gezicht van schoenen voor hor relvoeten doet ieder onaangenaam aan. Op een tentoonstelling moet dat gezicht dat toch zon der eenig nut is vermeden worden. B. v. S. WAALWIJK. (Niet officieel.) Van den 14 Oct. tot en met 20 Oct. ONDERTROUWD; Cornelis van Loon, j.m. oud 35 jaren, en Helena Herculeyns, j.d. oud 25 jaren, van Tilburg. GETROUWD: Antonie van den Brandt, wed. van Adriana van Beijnen 40 jaar, en Johanna Sophia Stada 40 jaar. GEBOREN: Norbertus, Gerardus, Cornelis, zoon van Petrus van Loon en Cornelia Gragt- mans. OVERLEDEN Wilhelmina van der Mee, eclit- genoote van Petrus van Huiten39 jaren. SPRANG. GEBOREN: Gerrit Nicolaas, zoon van Hendrik Andries van Wijlen en Elisabeth Maria Janson. OVERLEDEN: Johanna Smits, echtgenoote van Denis Arie Kuijsten 39 jaren. Jacoba Adriana Vos 3 maanden. HUWELIJKS AANGIFTE: Adriaan Geenen, jm. oud 27 jaren, van Capelle, met Maria Vos, jd. 24 jaren. WAALWIJK,~19 Oct. De aanvoer ter veemarkt was heden zeer ruim doch de handel tegen verwachting niet geanimeerd. Kalfkoeien f 107,50 a 235, Kalfvaarzen f85,a f155. Biggen f3,75 a 7.50 Ter botermarkt aangevoerd 617 KG., verkocht van f 1,07 a 1.27 per KG. Eieren f 5,a 5.50 per 100 stuks De ledermarkt is thans goed voorzien, het aanbod overtreft de vraag, van daar dat de prijzen iets flauwer zijn. Dit verschijnsel doet zich in dit seizoen steeds voor en eene reprise is eerst tegen en na nieuwjaar te wachten. De groote voorraad ruwe huiden op alle hoofdmarkten heeft ook daarin daling veroorzaakt. In schors is de handel stil, de prijzen zijn lager. AMSTERDAM, 19 Oct. Bericht van de makelaars BROUWER ANCHER en DORDREGTER. Huiden. Zeer stil; op den 30 October e. k. zijn eenige. duizenden runder- en buffelhui den bij inschrijving gesteld. Inlandsche artikelen met afdoeningen voor export. EU Tilburg, Receptie Zondag 21 October Eenige en algemeene kennisgeving die voor den verkoop van hunne goederen geregeld bij particulieren werken, in be zit van goede referentiën en genegen zijn zich tegen genot van flinke provisie met den verkoop van een artikel te belasten waarvan geene stalen mede genomen behoe ven te worden gelieven hunne adressen op te geven onder letter Abureau van dit blad. met het vak bekenddoor omstandigheden van zijn wil onafhankelijk buiten betrekking geraaktwenscht als vertegenwoordiger op te treden voor een flinke fabriek van Brieven franco letters Y. 322 aan den uitgever dezer courant. Adres motto stikster aan het bureau van dit blad. werkzaam in de KUIPERIJ vroeger in ge bruik bij J. van Mil beveelt zich beleef delijk aan voor de LEVERING en RE PARATIE van alle soort Steeds voorhanden Op eene nette en voordeelige bediening kan gerekend worden.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 3