BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk- Servie. Rusland. BINNENLAND. 329ste Staatsloterij. Berichten uit Albanië beschrijven den toe stand van het volk als allerellendigst. De druk kende belastingen richten het volk ten gronde, waaraan bovendien dwangarbeid opgelegd wordt. De bevolking verlaat het land. De Turksche landvoogd doet niets tot ver zachting, maar steekt zelfs een percentage der bloedbelasting in zijn zak. In het werklieden-congres te Chatelet werd met 35 tegen 17 stemmen besloten tot eene onverwijlde algemeene werkstaking. De gemeenteraad van Brussel heeft met eenparige stemmen het besluit goedge keurd, waarbij het rondgaan van eenen volks hoop of stoet, waartoe de burgemeester geene vergunning heeft gegeven, verboden wordt. De manifestatie-Baudin is Zondag te Pa rijs rustig afgeloopen. Reeds tegen het mid daguur begaven zich de Parijzenaars in groo- ten getale naar het kerkhof Montmartre, ten einde getuigen te zijn van de feiten, die ge beuren zouden kunnen en waarop men als het ware gehoopt had. Alle ingangen van het kerkhof werden door militairen bewaakt. Tal van kransen zijn in den loop van den morgen opiLhet graf van Baudin gelegd, waaronder een van de Parijsche journalisten. Een buitengewoon groote krans droeg het opschrift op een rood lint„Een kind der commune." De stoet, welke naar het graf van Baudin zou gaan, werd op het stadhuisplein gevormd, en men vermoedt, dat ongeveer 30000 per sonen aan deze manifestatie hebben deelge nomen, waarvan de helft uit gedelegeerden uit de provinciën bestond. Onderweg wer den nu en dan de kreten „Weg met Bou langer en „Leve de Republiek!" gehoord, doch alle kreten lieten de manifestanten en de nieuwsgierigen koud. De president van den Parijschen gemeenteraad hield eene rede op het kerkhof. Tegen vijf uur was de ma nifestatie afgeloopen en had Parijs over 't geheel zijn gewoon aanzien herkregen. In het quartier Latin echter, is de avond niet rustig geweest. Een deputatie van stu denten, komend van de begraafplaats Mont- Martre, werd begroet met den kreetWeg met Boulanger. Eenige passagiers in eene omnibus gezeten, riepen daarop „Leve Bou langer De studenten vielen de omnibus aan. De koetsier kon de zweep nog op de paarden leggen, zoodat de toeleg mislukte. De studenten vielen in hun woede een volgende omnibus aan, doch werden op hun beurt door een troep boulangisten aangeval len. Een zeer ernstig gevecht ontstond en velen waren gewond, toen de politie met voldoende macht optrad en zich tusschen de vechtende part'jen wierp. Boulanger zelf woonde dien dag een feest maal bij te Nevers, en hield daar eene rede over de grondwetsherziening. De Eiffeltoren, op het terrein der Pa rijsche wereldtentoonstelling heeft nu de hoogte van 200 meter bereiktdat is al hoo- ger dan eenig ander gebouw ter wereld. De gedenkschriften van maarschalk Mac Mahon zullen tegelijk te Parijs, Leipzig en Londen verschijnen. De maarschalk is voornemens om het gedeelte betreffende den Italiaanschen oorlog vóór de openbaarma king te laten lezen door aartshertog Albert van Oostenrijk, terwijl Von Moltke zal ver zocht worden de verhalen over zekere feiten in den oorlog van 1870 voorat te lezen. In een briet aan de aandeelhouders in de Panama-maatschappij zegt De Lesseps, dat er uit een oogenblik van aarzeling ge vaar voor de onderneming kan ontstaan. De brief- bevestigt, dat het restant der obliga- tien zal worden uitgegeven, als de inschrij ving voltallig is. Men kan alle ongerustheid omtrent de voltooiing van het werk laten varen. De inschrijving zal niet worden ge sloten voordat het maximum van 400,000 obligatien geplaatst is. De Lesseps doet een warm beroep op de Fransche vaderlandslisfde. Maandagmorgen had te Marseille een ontzettend ongeluk plaats in de haven Jo- liette, waarbij nu reeds met zekerheid zes man als gedood en verscheidenen als ge kwetst worden opgegeven. De ketel van eene sleepboot is gesprongen. De omliggende zee- stoombooten zonden terstond sloepen uit naar de zinkende boot en konden de vijf gewonden opnemen. Op vier honderd meter afstand werd het lijk gevonden van een der opvarenden, geheel onkenbaar, terwijl op de boot St. Augustin een been én een gedeelte van een schedel gevonden werden. De dok toren van het hospitaal verklaarden den toe stand der gekwetsten voor hopeloos. De oor zaak moet gezocht worden in het droogsto ken van den ketel. Nog zijn beschadigd de booten „Persévé- rance" en „Comte Valery." In het lagerhuis vroeg Morley inlichtingen over de nieuwe politiek van de regeering met opzicht tot Soeakim. Hij zeide, dat de offers in geld en bloed door de jongste ex pedities naar Soeakim een negatief resultaat hebben opgeleverd, en protesteerde krachtig tegen de nieuwe bloedige expeditie. Ferguson herinnerde aan de groote offers, te Soeakim gebracht, en zeide dat slechts tweeërlei politiek mogelijk is öf wij moeten eene volstrekt defensieve houding blijven aannemen, öf wij moeten operatien op groote schaal ondernemen, om de vijanden op een grooten afstand terug te werpen. Hij voegt er bij, dat het garnizoen te Soea kim niet sterk genoeg is om de Arabieren te weerstaan, die van geperfectioneerde wa penen zijn voorzieu en de noodige verster kingen hebben. Men kan de bevolking van Soeakim niet aan haar lot overlaten. De ka mer zou waarschijn tijk zulk eene politiek ver werpen. Het bezit van Soeakim is onvermij delijk voor de onderdrukking van den sla venhandel. De minister zegt, dat dit de laatste expeditie is, welke noodig zal zijn. In verschillende afdeelingen der Land- Ligue is aangenomen het voorstel de land lords, die bij wanbetaling de pachters van de hoeven verwijderen, te beletten te jagen. Vele dezer adellijke heeren komen uitslui tend op hunne goederen om eenige dagen aan de parforce-jacht deel te nemen. Te Thurles werd accoord getroffen tot 39 en 41 pCt. over het bedrag der pachten. De bisschop O'Dwyer heeft een her derlijk schrijven gericht aan de parochianen van Knotkes, waarin hij hun mededeelt, dat, zoo het boycotten aan den pachter Martin Ryau wordt voortgezet, hij de kerk zal doen sluiten en den geestelijke verbieden de biecht af te nemen, het laatste oliesel toe te die nen, zoomede bij eenige begrafenis tegen woordig te zijn. Martin Ryau wordt beschul digd eene hoeve aanvaard te hebben, waar van de vorige pachter was verdreven. In het proces tegen de Freisinnige Zeitung wegens het opnemen van uittreksels uit de gedenkschriften van keizer Frederik, heeft de advocaat van genoemd blad den keizer de bevoegdheid ontzegd tot het instellen van een vervolging namens de erfgenamen van den overleden keizer. De gedenkschriften be rustten in het familie-archief en waren voor zien van het zegel van keizer Frederik. De Berlijnsche Politische Nachrichten waarschuwt Duitsche kapitalisten tegen deel nemen aan de nieuwe Russische leening, daar de conversie slechts een dekmantel is voor geheel andere en ver reikende oogmerken der Russische politiek. Daartoe mee te wer ken zou een groote misgreep zijn. Liever grijpe het Duitsche kapitaal deze gelegen heid aan om zich van zijne Russische ver bintenissen los te maken. Duitsche bladen bevatten een adver tentie, waarbij Duitsche officieren, vooral zij, die te Trier in garnizoen liggen, onderwij zers vragen, die hun de Russische taal in den kortst mogelijken tijd kunnen leeren. Men beschouwt het als een weinig gerust stellend verschijnsel. In het huis van afgevaardigden hield de voorzitter eene toespraak naar aanleiding van den 40sten verjaardag van de komst des keizers op den troon. Hij deed de nauwe overeenstemming uitkomen die er tusschen den souverein en de natie bestaat. Het bondgenootschap van Oostenrijk is gezocht als dat van een machtigen en trouwen bond genoot. Aartshertog Karei Lodewijk deelde mede, dat de vorst van Lichtenstein aan den paus het vorstendom als residentie heeft aangebodenzoo zijne heiligheid genood zaakt mocht worden Rome te verlaten. Hij stelde voor in Vaduz een prachtig paleis zoomede een kathedraal te laten bouwen bij testamentaire beschikking heeft hij den paus zijn vorstendom en tien millioen gul den vermaakt. Dit zonderlinge bericht dient echter bevestigd te worden, daar de wet, regelend de erfopvolging "in Lichtenstein maar niet met een testament buiten werking te stellen is. De correspondentie van koning Milan, welke koningin Nathalie wil openbaar maken be vat 53 brieven, welker inhoud een nieuw licht zal werpen op de oneenigheidwelke tot de echtscheiding heeft geleid. Koning Milan, die ongerust is door deze bedreiging, heeft zich gehaast te antwoordendat hij de koningin te goed kent om haar in staat te achten aldus te handelen. Doch de konin gin heeft Bucharest verlaten met het be paalde voornemen uitvoering aan haar plan te geven en vóór zij naar Jaspy vertrok heeft zij de brieven bij een bankier gedepo neerd na er een dubbel afschrift van geno men te hebben. Een der afschriften heeft de koningin voor zich behouden en het an der aan een Rumeensche dame toevertrouwd, die slechts op het bevel der koningin wacht om ze openbaar te maken. De minister van het verkeer en de ver keerswegen benoemde eene commissie van ingenieurs die eene enquête te houden heb ben over alle spoorwegen. Generaal Pauker benoemde eenige civiele ingenieurs, zoomede onderscheidene officieren der genie om daarin zitting te nemen. Buitenlanders komen daarin niet voor. In eene groote fabriek te Kineshma (MiddenRusland) heeft een hevige stoom ketel-ontploffing plaats gehad waarbij elf menschen testond gedood en niet minder dan 175 anderen ernstig gewond werden. WAALWIJK, 5 Dec. 1888. De handel in hooi blijft gedrukter wordt weinig afgeleverd. In stroo gaat meer om wegens dadelijke behoefte; het geldt van ƒ15 tot 15,75 per 500 KG. De pulp wordt nu en dan tegen 3.50 k 3,75 per 1000 Kg. aangevoerd. De Duitsche en Belgische hopbeurzen zijn in le qual. vaster De telers in de Lang straat houden zich geretireerd. De grossiers hebben eene afwachtende honding aangeno men. Door den minister van oorlog is aan de autoriteiten der landmacht een circulaire ge richt omtrent den dienst van het leger op Zondag in 't belang van 't vervullen der gods dienstplichten door de militairen. Het gebeurt in sommige garnizoenen dat inkoopen van benoodigdheden voor de menages en 't rapport houden van de commandeerende officieren plaats heeft op uren samenvallende met de godsdienstoefeningen. Ook gebeurt het dat geneeskundige onderzoekingen, vaccinatie of gymnastiek-oefeningen 's Zondags gehouden worden. De minister wenscht dat hierin, voor zooveel noodigverandering kome, dat dien sten, welke gevoegelijk op een anderen dag kunnen worden verricht, op Zondag niet zullen worden veroorloofd en voor niet te vermijden diensten uren moeten worden gekozen buiten den tijd der godsdienstoefeningen. Slechts in spoedeischende gevallen moeten door de militaire autoriteiten des Zondags zaken in behandeling worden genomen, terwijl bureau werkzaamheden het uitgeven en doen rond brengen van orders en dergelijketot het strikt noodige moeten bepaald worden. Met betrekking tot den aankoop van remonte-paarden in liet binnenland koestert de minister van oorlog, mede volgens het ge voelen van de betrokken autoriteiten van het wapen der artillerie, de verwachting dat in dien de zaak met bedachtzaamheid wordt geleid, en zoowel van militaire zijde als door de veeteelt en den landbouw wordt gesteund en aangemoedigden wanneer daarbij op oordeelkundige wijze wordt gestreefd naar verbetering van het paardenras de aankoo- pen in het binnenland meer en meer gun stige uitkomsten zullen opleveren en de artillerie zich in de toekomst geheel op deze wijze zal kunnen remonteeren. Het is zijne bepaalde bedoeling met de pogingen tot aankoop van inlandsche paarden geregeld te doen voortgaan. De waarschijnlijkheid dat het niet mogelijk zal zijn in de eerstvolgende jaren de korp sen bereden artillerie geheel met inlandsche paarden te remonteeren behoeft z. i. voor belanghebbende paardenfokkers en handelaars geene reden van teleurstelling te zijn, daar het in zijn voornemen ligt zóóveel paarden hier te lande voor de artillerie te doen aan- koopen als met inachtneming van de te stellen eischen, zullen kunnen worden ver kregen. Alleen tot aanvulling van het ont brekend aantal zullen op andere wijze of in het buitenland paarden worden gekocht. Het verleden week verschenen „Maand blad» van dr. Hamel Roos bevat eene ern stige waarschuwing tegen vergiftig snoep goed. Eenige kinderen te Hillegom waren ziek geworden na het gebruik van ulevellen, en bij onderzoek is gebleken dat dit sui kerwerk gewikkeld was geweest in licht groen geglaceerd papier, dat 20 pet. arsenikzuur- koper bevatteeen der hevigste vecgiften. Dat papier is uit het buitenland afkomstig, Dr. v. H. R. waarschuwt te recht tegen het gebruik er van door banketbakkers enz., en raadt ten sterkste te waken dat zulke om slagen van ulevellen terstond worden verwij derd zoodat de kinderen het snoepgoed er niet in kunnen bewaren. Hij dringt ook aan op nauwkeurig onderzoek juist tegen St. Ni- colaas zooals in Belgie door de keurings- politie geschiedt. Den 20en April dezes jaars werd in eene te Amsterdam gehouden vergadering de Ne- derlandsche Werkgeversbond opgericht. Het beschermheerschap werd door Z. M. den koning het eerevoorzitterschap door mr. G. van Tienhoven van wien het initiatief tot de oprichting was uitgegaan aanvaard. Ten gevolge der aanmerkingen, in en en buiten de afdeelingen gemaakt op de statu ten word tot eene herziening daarvan over gegaan. De gewijzigde statuten zijn in eene algemeene vergadering op den 3en Novem ber jl. vastgesteld en thans openbaar ge maakt. De heer mr. A. F. van Leijden adjunct-secretaris van den bond heeft onder den titel„Wat wil de Nederlandsche werk geversbond?" een „woord van toelichting" der statuten in het licht gegeven, in de hoop dat eene nadere kennisneming daarvan tot meer instemming thans door daden aanleiding zal geven. Het doel van den Bond is de zorg voor den ouden dag van den werkman door mid del van verzekering mogelijk te maken. De „Reichsanziger" maakt een besluit van de regeeringspresidenten te Osnabrück en Aken bekend volgens hetwelk wegens den invoer van een aan longziekte lijdend rund in Munsterde invoer van runderen uit de provincie Gelderland zonder eenige uitzon dering verboden wordt. Het door den kerkeraad der gecombi neerde gemeenten 's Grevelduin-Capelle Vrijhoeve-Capelle en Sprang van de Ned. geref. (doleerende) op den reizenden predikant J. Raman uitgebracht beroep is ingetrokken. Voor eenige dagen ontving een banket bakker te Haarlem een verzoek van zekeren Johan Woltersarchitect, vervat in een me morandum van een stempel en geschrift voorziengedagteekend uit Graveom toe zending van een hoeveelheid St. Nicolaasgoed voor een waarde van ongeveer honderd gul den. Het geld zou na ontvangst der waren worden overgemaakt. Bedoelde banketbak ker wendde zich echter om inlichtingen tot den burgemeester dier gemeentezijnde deze door J. W. opgegeven als daartoe be reid te zijn. Uit diens antwoord bleek dat te Grave een viermanschap beslaat waaronder genoemde W., dat er zich op toe legt door allerlei listen de handelswereld te bedriegen. V. In 1886 dronken de Nederlanders (vrouwen en kinderen meegerekend) gemid deld ieder 9 liter jenever. De provincie Noordbrabant stond bovenaan, met een mid- dencijfer van 16.61, Limburg het laagst, met 3.14 liter, 't Meeste sterke drank werd ge bruikt te Zalt-Bommel (20.42 liter per hoofd.) Een griendhakker uit Werkendam werkzaam in den Duijl onder de gemeente Dussenhad het ongeluk zijn pols af te hakken. Tengevolge van de hevige bloeding is hij korten tijd daarna overleden. Te Breda heeft Donderdagavond eene koe gedurende eenige uren vrij wat opschud ding te weeg gebracht. In de Boschstraat voor een aankomend rijtuig schrikkende, ont snapte zij haren geleiderrende in woeste vaart door de St. Catharinastraathet Kas teelplein op vandaar door de K. M. Aca demie, liep hier den hoogen wal op en stortte van dezen in den tuin van den Heer J. D.. waar men juist aan tafel zat. Na hier nog al schade te hebben aangericht o.a.'ver brijzelde zij in haar vaart het traliehek voor eene ren met het geheele kippenhok kon den 5 binnen gelaten personen haar niet meester worden. Na eenigen tijd rende zij uit den aan de rivier gelegen tuin het water in zwom weder naar de Academie, rende van hier den tuin in van het militair hospitaal en voorts weder langs het Academieplein het Valkenberg in, nu en dan grachten overzwemmendevervolgens naar de Boschstraatwaar men haarna 3 uren, eindelijk te pakken kreeg. Gelukkig liep het zonder ongelukken af. Zondagmiddig woedde te Duizel een hevige brand. De groote boerderij van D. met stallingschuur enz. werd in de asch gelegd en eenig vee kwam in de vlammen om. De belendendestal en schuur van den heer P. werden mede aangetast en vernield. Deze laatste perceelen waren naar men verneemtniet verzekerd. De boerderij wel, m t een gedeelte van den inboedel. Door eene onbekende oorzaak brak Zaterdag brand uit bij den landbouwer H. D. te Swalmen. Het woonhuis met de schuur en de stalling werden vernield. Ook het daaraan grenzende gebouw., bewoond door den herbergier H. S., werd eene prooi der vlammen, alsook diens schuur, vol met gra nen. Alles was verzekerd. Tilburg, 2 Dec. Bij de concessionnarissen der waterleiding alhier is het plan tot rijp heid gekomen om te trachten het water te verkrijgen uit de Oude Maasachter de Langstraat. Aan de z. g. Keienstoep bleek na gedane proeven niet die voorraad aan wezig te zijn, welke voor onze groote indus- trieele behoeften benoodigd is. (N. R. Ct.) Baardwijk. De toegangsweg naar de halte van den spoorweg in de Akkersteeg alhier zal binnenkort des avonds behoorlijk verlicht worden. De daarvoor benoodigde lantaarns worden eiken dag verwacht. Nieuwknik, 1 Dec. Naar aanleiding van het overrijden van een man door den spoor weg Waalwijk— Vlijmen, nabij wachtpost 34, is, naar wij vernemen, door ged. staten de aandacht van den minister van waterstaat bij hernieuwing gevestigd op de noodzakelijkheid van het doen bewaken der verschillende over wegen, in genoemd spoorwegvak gelegen. 3de Klasse. Trekking van 3 Dec. Getrokken prijzen. (Naar de geschreven lijst.) No. 1313 f400; no. 3319, 4748, 6869, 8327, 15682 en 20629 elk f100. Trekking van 4 Dec. No. 18861 f2000; no. 166 en 20392 elk f 1000; no. 19731 f400; no 3601 f200; no. 3462, 16800 en 17648 elk flOQ.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2