Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk-TT ongarije. Bulgarije. Rusland. BINNENLAND. doen hooren. Daarom zou 't van zeer veel belang zijn, indien onze regeering eens een woordje meesprak. Zij zou, na officieele in formation genomen te hebben, ons volk kunnen wijzen op het voor en tegen van een emigratie en daardoor velen voor een niet te herstellen teleurstelling kunnen behoeden. In de tweede kamer heeft de afgevaar digde Domela Nieuwenhuis gezegd dat hij het op grond van rooskleurige voorspiege lingen aan de arbeiders, noodig acht, dat de Nederlanders goed ingelicht worden, opdat zij zich niet laten verleiden door niet steek houdende toezeggingen. Volledige inlichtingen van wege de regeering zijn voor het publiek noodig. Tot zoolang schorte men zijn oordeel op, of Argentinië werkelijk ishet land der be lofte. Geene enkele staatkundige gebeurtenis is de algeloopen week komen storen. Men heeft gesproken over den weinig voldoenden toestand van den Duitschen keizer, zonder dat die nochtans ernstige bezorgdheid gebaard heeft. De regeeringen der verschillende lan den houden zich maar voortdurend bezig met de uitbreiding hunner strijdmacht. Na Italië dat aan de kamers enorme credieten vraagt voor het leger in weerwil van den uiterst hachelijken toestand van zijne finan cien wil Duitschland zijne reeds zoo ge duchte wapeningen noch vermeerderenzelfs Spanjedat het buitenkansje heeft bijna ge heel buiten de verwikkelingen der Europee- sche staatkunde te liggen heeft thans eene ernstige ministerieele crisis naar aanleiding der militaire hervormingen. De andere na ties zullen spoedig nog verder willen gaan ten einde niet achter te blijven, 't Is waar, de volkeren schijnen zich te gewennen aan de eischen van een toestand waaraan geen andere uitgang is dan het onvoorziene, dat een zoo vreeselijke rol speelt in de men- schelijke zaken. ^,Voor 't oogenblik is het te vreezen dat de regeeringen om de gevraagde nieuwe offers te krijgenliare toevlucht zullen nemen tot de eene of andere nieuwe onrustwekkend tijding of eenige campagne van kwade ge ruchten een middel dat steeds gelukt, maar dat de openbare meening diep schokt. Over 't geheel zitten de slechte vooruitzichten nog steeds in de betrekkingen tusschen de volkeren en tusschen de regeeringen en de vrede van Europa berust op zeer broze en zeer onzekere grondslagen. Zooals wij boven reeds even aanstipten, is het Spaansche ministerie uiteengespatwat wegens de oneenighedenontstaan over verschillende aangelegenheden, met name over de militaire hervormingen en de tarief wetgevingen, die de verschillende groepen der liberale partij in beweging brachten reeds geruimen tijd voorzien was. De eerste af brokkeling van het ministerie is begonnen met de weigering van generaal Cassola om langer deel te blijven uitmaken van het be wind. Zijn opvolger generaal O'Ryan, heeft onlangs dit voorbeeld gevolgden na dezen hebben andere ministers hun ontslag aan geboden. De stoot aan de ministerieele crisis is ook gegeven door de houding, door den hr. Canovas del Castillohet hoofrl der conser vatieve partij .plotseling tegenover het kabinet aangenomen dat hij tot dusverreter wille van het monarchaal beginsel, gelijk hij verklaard had niet heeft willen bestrijden maar dat hijnaar hij zeidewegens de democratische* wetten die het kabinet ge reed had gemaaktnu niet meer mocht ont zien. De minister president Sagasta tracht nu een ministerie te vormen met andere be- standdeelen. Hij zalals hij wil slagen tenzij tot de ontbinding der kamer besloten wordtwaarop van zekere zijde wordt aan gedrongen bezwaarlijk kunnen nalaten aan het protectionistisch element een. overwicht te geven in de nieuwe combinatie want ook de protectionistische beweging is voor een goed deel oorzaak van de ministerieele crisis. (Zie onder Spanje tiet socialisme maakt in Duitschland schrik barende vorderingen ondanks de gestrenge bepalingen, die moeten dienen om het socia listische drijven paal en perk te stellen. Tot zelfs in vereenigingen van oude soldaten dringen de beginselen der socialisten door en het is met het oog daarop, dat de keizer heeft bevolen, dat alle dergelijke vereenigingen, hetzij oude óf nieuwe niet tot het dragen van vlaggen zullen worden gemachtigd tenzij zij in haar statuten een artikel opne men in dien zin dat zij ten doel hebben, zoa in eigen kring als daarbuiten de toe wijding en de gehechtheid aan den keizer te versterken en zij alle discussien over po litieke of godsdienstige q u a e s t i e s bui tensluiten. Nu is er voor de socialisten geen vrucht baarder veld ter bearbeiding denkbaar dan de ontevredenheid en die wordt op het oogen blik in verschillende streken van het Duit- sche rijk onder den arbeidersstand gevonden. Wat daarvan de oorzaak is? Voor een groot deel de verhooging der broodprijzen, al zoe ken de conservatieve bladen dat ook al te ontkennen, en dan de lage lqonen. Zoo verdient b.v. een flink wever in Saksen 5 hoogstens voor 65 uur arbeid, en voor de zulken is de prijsverhooging van brood, welke door meer welgestelden niet wordt gevoeld, een ware ramp. Ook uit de Rijnlanden komen klachten over de verhoogde broodprijzen en als men dan denkt dat men in Duitschland eerst aan het begin staat van de uitwerking der invoer rechten op het koren, dan moet men zeggen dat 't ernstig genoeg is. De opmerking van conservatieve bladen als zou dat alles het gevolg zijn van het misgewas heeft vol strekt geen grond want in de grensdistric ten staan de broodprijzen ver boven die in de grensdistricten van de andere landen waar toch de oogst denzelfden uitslag heeft gegeven. Men bemerkt in Duitschland tot nog toe niets van de zegeningen der protectiewel het tegendeel. Het valt doorgaans moeielijk een juist denkbeeld te vormen van de dingen die voorvallen op het Balkan-schiereiland en uit Servie luiden zij dan ook doorgaans zeer ver schillend het nieuwsdat de bladen den eenen dag brengen, wordt den volgenden dag weder herroepen. Zooveel is echter voor 't oogenblik zeker dat koning Milan er niet gunstig bijstaat, zijn laatste handelswijze met betrekking tot de geheele nietig-verklaring van de verkiezing in den eersten graad, is niet in goede aarde gevallenmen vreestdat het naderende onweer li£m te machtig zal zijn. Of hij on danks alle moeiten zijn doel zal bereiken om de in Skouptchina geen radicale meer derheid te hebbenvalt zeer te betwijfelen en 's konings gevoelens verschillen hemels breed met die der radicalen welke groote verandering in zake binnenlandsche aange legenheden bedoelen en met betrekking tot het buitenland den Russischen invloed voor slaan. In enkele bladen der groote Europeesche pers wordt er reeds over gesproken, dat Ser vie wel eens de twistappel zou kunnen wor den tusschen de Europeesche mogendheden, ja zelfs noemt men het waarschijnlijkdat men het wel en het wee van Europa eenigs- zins moet afmeten naar koning Milans lot gevallen. Een dergelijke veronderstelling is wel wat overdreven maar toch is er een kantje van waarheid aanwant het is te verwachten dat Oostenrijk zich zoo noodig het lot van koning Milan zou aantrekken door hem ma- terieelen steun te verleenen en Rusland zou Oostenrijks tusschenkomst in geen geval ge- doogenmen weetdat Oostenrijks eerste stap op het Balkan-schiereiland Rusland de wapenen zou doen-opvatten. Dit is zeker, dat de kabinetten zich ernstig met Servie bezig houden en het is te hopen dat beide partijen van elkander worden ge houden. In Rusland openbaart zich weêr eene sterke anti-Engeische beweging wegens hetgeen in Perzie gebeurd is, waar, gelijk reeds met een enkel woord is gemeldde Britsche gezant Drummond Wolff, tijdens de afwezig heid van den Russischen gezantprins Dolgorouky, van de Perzische regeering heeft weten te verkrijgendat de rivier Karoen voor het internationale verkeer geopend is. Aangezien de Russische handel van dien weg weinig gebruik zal kunnen maken en Engel- sche goederen nu van de Perzische Golf langs die rivier het binnenland kunnen be reiken meenen de Russen dat zij in dit geval niet alleen eene diplomotieke nederlaag geleden hebben maar ook gevoelige schade in hunne handelsbelangen, die bij Perzie nauw betrokken zijn. Daarbij komt nog, dat de Perzische regee ring bezwaren maakt om een Russischen con sul-generaal te Rescht toe te latenhetgeen almede aan Engelschen invloed toegeschre ven wordt. Men verwacht nu eerstdaags eene afdoende nota van de Russische regeering omtrent deze zaak en zelfs de terugroeping van den gezant Prins Dolgorouky uit Teheran, om hem door een meer handelend optredenclen diplomaat te vervangen. Ernstige berichten worden uit Zanzibar gezonden aan The Thimes. Volgens dit blad is een inlandsch hoofd met twee kanonnen en 2500 manallen met achterladers ge wapend er in geslaagd Bagamoyo te ver schansen tevens den aftocht afsnijdend aan de agenten der Duitsche handelsvereeni- gingdie zich daar in een fortje hebben ver schanst. Ook hebben ze beletdat de Duitsche schepen troepen aan land zetten. Deze hebben daarom een bombardement geopend. Er zijn belangrijke gebeurtenissen op til. De berichten nit Henegouwen zijn niet on gunstiger. Wederom zijn een zestal rad draaiers in hechtenis genomen en op uitdruk kelijk verzoek van de goedgezinde arbeiders, om tegen het terrorisme der socialistische leiders beschermd te worden zijn twee ba taljons van het 7e linie-regiment van Ant werpen naar la Louvière vertrekken. Van Brussel zijn alle beschikbare gendarmesten getale van 60, naar Mariemont gegaan, even eens met het doel om de vrijheid van ar beid tegen de socialistische ontruststokers te beschermen. In het departemeut Var is Zondag bij de herstemming Cluseret, de commune-generaal, tot afgevaardigde gekozen. In verband met aanbiedingen uit Ame rika wordt door de Fransche regeering het plan overwogen de Panama kanaal-maat schappij te hulp komen en daardoor het kapitaal te redden, dat de kleine Fransche kapitalisten aan de onderneming toevertrouw den. Zonder dat de primitieve aandeelhou ders benadeeld zouden worden zou de maatschappij in Fransche handen blijven. In de Fransche grensstad Armentières heeft men dezer dagen beslaggelegd op een uit IJperen (Belgie) komende kar met brooden welke alle hol en gevuld bleken metkruiten dynamiet. Het nieuwe ministerie is samengesteld als volgt Sagasta minister-president; Vega d'Armyo buitenlandsche zakenCapdepon binnen landsche zaken Canalejas justitie Gonzalès financien generaal Chinchinla oorlog ad miraal Arias marineBecevra koloniën Xiquena openbare werken. De Times verneemt uit Zanzibar dat eeu Britsche stoomer 70 Britsch-Indische vluchtelingen heeft weggevoerd uit Bagamoyo, hetwelk is neergebrand en geplunderd door Arabieren die ijlings naar het binnenland zijn teruggetrokken, op het gerucht, dat de Duitschers overal torpedo's hebben neerge legd. De Arabieren lieten hunne kanonnen in den steek en verloren 100 man aan doo- den en gewonden. De Amerikaansche gezant Phelps ver trekt half Januari. Hij heeft te kennen gege ven dat zijne positie onhoudbaar geworden is door de wijze waarop in Amerika het incident-Sackville behandeld is. Hij weiger de uitdrukkelijk op zijn post te blijven tot de nieuwe president zijnen opvolger benoemd had. De rijksdag heeft het wetsontwerp betref fende de verzekeringskas van ouden van da gen en invaliden na langdurige beraadslagin gen aan eene bijzondere commissie van 28 leden verzonden. De Russische gezant Schuwalow is on verwacht naar Petersburg vertrokken ter bespreking der maatregelen, die het Russische ministerie voorstelde tegen Duitschland te nemen wegens het tegenwerken der nieuwe Russische leening. De gezant zal mede trachten den czaar kalmer te stemmen die, verstoord over het Duitsche drijven, zijn con tra-bezoek weigerde te brengen aan het Duit sche hof. Het maakt in de politieke kringen eenig opzien dat de officieele Reichs-Anzeiger heden eene zeer hartelijke briefwisseling tus schen de keizers Wilhelm en Frans Josef openbaar maaktnaar aanleiding van het regeerings-jubileum van laatstgenoemden vorst. De onverstoorbare vriendschap tusschen beide souvereinen en hunne gezindheid tot hand having van den vrede in Europa worden daarin uitgesproken. Tegelijkertijd vindt men in de „Norddeulsche Allgemeine Zeitung Bismarcks blad, eene bepaaldelijk als officieuse aangeduide mededeeling behelzende dat in de Duitsche ambtelijke kringen zoo min de oorsprong als het doel bekend is van de aanvallen, in den jongsten tijd door Duitsche dagbladen op Oostenrijk dat is tegen den kroonprins Rudolf enz. gericht en dat men te vergeefs getracht heeft daaromtrent opheldering te verkrijgen. Te Altenheim aan de oevers van den Rijn gelegen, heeft een treurig ongeluk plaats gehad. De burgemeester der plaats had zich met vijf gemeenteraadsleden en twee bosch wachters per bootje naar een nabijgelegen bosch begeven, teneinde de boomen aan te wijzen welke gehakt moesten worden. Op de terugkomst geraakte het bootje tenge volge van den mist in het ongereede en zeven van de acht personen kwamen in het water om. Een gemeenteraadslid heeft zich door zwemmen kunnen redden. De Osservatore Romano zegt, dat het be richt, betreffende het bijeenroepen der katho lieke vereenigingen te Rome, onwaar is. De financieele commissie der kamer heeft het rapport, dat tot verwerping van het ontwerp des ministers concludeert, goedge keurd. Grove onregelmatigheden zijn ontdekt in het militaire beheer te Masowah, 100,000 gulden aan kasgeld is ontvreemd. Verschil lende officieren der administratie zijn ont slagen, doch blijven daar ter plaatse tot het geheele onderzoek over leverantien en con tracten is afgeloopen. Da studenten te Pressburg hebben eenige ongeregeldheden veroorzaakt en de ruiten in de woning des burgemeesters ingeworpen, omdat bij een feestvoorstelling in den schouw burg de buste van keizer Frans Jozef met zwartgele kleuren gedrapeerd was. De poli tie dreef de menigte uiteen. Bij het spoorwegstation Grunbach is een poging gedaan om den sneltrein van Weenen naar Briïnn en Praag te doen ont sporen. De aanslag werd nog tijdig ontdekt door een gendarme-officier, Sticha genaamd. Deze betrapte een viertal mannen op het losma ken en wegnemen van rails. De misdadigers namen, bij zijn komst, de vlucht. Sticha wilde hen nazettenmaar hij bezon zich, dat weldra de trein uit Weenen komen zou, en hij snelde heen in de richting van Grun bach, om te waarschuwen voor het dreigend gevaar. De trein, waarin 250 personen waren werd nog in tijds tot staan gebracht, en zoo was door de tegenwoordigheid van geest van den gendarme een noodlottig ongeluk voor komen. De schuldigen aan den aanslag vermoe delijk ontslagen spoorweg arbeiders] zijn nog niet ontdekt. Het officieele Bulgaarsche blad Svoboda voorspelt eenen algemeenen Europeeschen oorlog en geeft den Balkan-Staten den raad, met Turkije te confedereeren. Naar uit St. Petersburg aan de Daily News wordt gemeld, zal de Russische regee ring, naar aanleiding van het buitengewone krediet, dat voor de Duitsche vloot is aan gevraagd, ook een extra som aanwenden voor eene belangrijke versterking der vloten in de Oostzee en de Zwarte zee. De eene dienst is den anderen waard. Rusland noopt, door zijn voorbeeld, de Duitsche regeering tot uit breiding der artillerie en omgekeerd vindt Rusland in de volmaking der Duitsche ma rine een welkom voorwendsel weer schatten voor zijn vloot uit te geven. Waar zal het einde zijn De keizerin van Rusland is den schrik, bij het spoorwegongeluk te Borki doorge staan, nog niet te boven. Zij verkeert in een toestand van zenuwlijden, welke in den laat- sten tijd herhaaldelijk aanleiding gaf tot ernstige ongerustheid. WAALWIJK, 12 Dec. 1888. Bij kon. besluit zijn benoemd tot dijk graaf van het waterschap de Noordpolder onder de gem. Ossendrecht en Woensdrecht, prov. Noordbrabant, J. J. Jacobs Pz.; tot secretaris penningmeester van het waterschap de Oude Zeedijk onder Dussen, prov. Noord brabant, L. Schneider. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat de heer R. Hol de toezegging gedaan heeft, den 23 Januari a.s., op een concert door de liedertafel „Oefening en Vermaak" alhier te geven, zelf het stuk te zullen komen dirigeerendoor hem voor genoemd gezel schap gecomponeerd. Vrijdag is in het gebouw van het pro vinciaal bestuur, te 's Bosch, aanbesteed het driejarig onderhoud der werken van de ge kanaliseerde Dieze, prov. Noordbrabant, ra ming 11.500 per jaar. Minst ingeschreven door den heer Antonie de Kort, te Baard wijk, voor 10,589. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter algemeene kennis, dat op aanstaanden Nieuwjaarsdag gelegenheid zal bestaan tot overbrenging per telegraaf van nieuwjaarskaarten in het onderling ver keer der Nederlandsche rijks-telegraafkan toren. Formulieren voor deze nieuwjaarskaarten, voorzien van een stempelafdruk van het kan toor van afgifte, zijn, te rekenen van 15 December e. k., bij alle rijkstelegraafkanto ren verkrijgbaar tegen den prijs van tien cent. De op deze formulieren geschreven nieuw jaarskaarten kunnen, zonder verdere betaling of frankeering, op 31 December 1888 en op 1 Januari 1889 bij alle rijkstelegraafkantoren ter overseining worden aangeboden naar plaat sen, waar Nederlandsche rijkstelegraaf- of te lefoonkantoren zijn gevestigd. Elke nieuwjaarskaart mag ten hoogste tien woorden bevatten. De naam der plaats van afzending wordt ambtshalve medegeseind. De aflevering ter plaatse van bestemming, ook van de op 31 Dec. aangeboden kaarten, geschiedt, indien eenigszins mogelijk, op 1 Januari, zonder omslag en zonder ontvang bewijs te vorderen. Bezorging buiten den ge wonen bestelkring der kantoren vindt niet plaats. In de tweede kamer is ingekomen een wetsontwerp op de pensioenen voor bur gerlijke ambtenaren, weduwen en weezen en op de heffing van kanselarijrechten. Het debat over hoofdstuk justitie is aan gevangen.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2