I Advertentiën, ONVERLATEN IN HUN KRACHT. Jacobus Casparus Klütgen, Bij het algemeen debat over hoofdstuk jus titie betoogde de heer Hartogs de noodza- lijkheid eener wettelijke regeling van het ar beidscontract. Had de minister niet aangekondigd een voorstel tot het tegengaan van misbruiken in de winkelnering spreker en zijne vrienden zouden een voorstel hebben gaan. Ook betoogt hij de noodzakelijkheid een betere regeling van de rechten der arbei dersvrouw. De heer Sanders, verheugd over het voor nemen tot de benoeming eener staatscom missie op den arbeid, drong sterk aan op de benoeming van fabrieksinspecteurs en de be noeming van een vasten, bezoldigden se cretaris. De heer Veegens wenschte een wet op de winkelnering spoedig ingediend te zien en besprak de partieele herziening onzer wet boeken vooral van het faillietrecht. De toeloop van passagiersdie zich voor vervoer op krediet naar de Argentijn - sche republiek aanmelden, blijkt zeer groot te zijn, daar de Nederl. Amerik. stoomvaart maatschappij thans hare agenten heeft aan geschreven, dat tot en met 5 April alle plaat sen op hare stoomschepen bezet zijn. Dinsdag 18 dezer, namiddags ten half vijf ure, zal de 14e afdeeling der Noordbra- bantsche maatschappij van landbouw eene algemeene vergadering houden op de zaal „Musis Sacrum" alhier. Als spreker zal optreden de heer Brunt, rijks veearts te Capelle, over „oorzaken van ziekten, vooral bij dieren." Verder komt in behandeling een voorstel van het hoofdbestuur, tot wijziging van het algemeen reglement der maatschappij. Ook niet-leden hebben op deze vergade ring vrijen toegang. Velen onzer lezers kennen den Ant- werpschen dentist, den heer van den Bergh. Deze nu schijnt zich te mogen verheugen in het bezit van een zoon, begaafd met een buitengewoon talent als pianist. Ten minste, er worden op 't oogenblik onderhandelingen gevoerd tusschen een Londensch impresario en den lljarigen Brahm van den Bergh, over het geven van een reeks concerten te Londen. Zou er misschien geen kans bestaan om dit kleine wonder eens hier te doen hooien? We geven dit in overweging aan onze mu ziekgezelschappen. De burgemeester van een der naburige gemeenten ontving dezer dagen het volgende schrijven, waaruit wij de eigennamen heb ben weggelaten 5 Dec. 1888. WelEerwaarde Heer Hiermede ben ik zoo vrij om u te vragen, of u s. v: p. niet zoo goed zout willen zijn, cm mijn verandering van woonplaats op te stuure, mijn naam isgewoond heb bende bij den heermr. bakker, nu thans woonachtig te bij den heer mr. bakker, alhier. WelEerwaarde heer bij mijn vertrek uit had ik er niet om gedacht om mijn veran dering van woonplaats te halen, anders zou ik u eerwaarde hier nu niet om lastig vallen. Naar wij vernemen, heeft de heer Kriens te 's Bosch, aan B. en W. tegen 1 Jan. a. s. zijn eervol ontslag gevraagd als kapelmeester van het muziekkorps der dienstd. schutterij en als leeraar aan de muziekschool en is hij voornemens gelijke betrekking te aanvaarden te Haarlem. De mislukte aauslag op het leven van den advocaat-generaal bij het gerechtshof mr. I. A. E. .Jolles en den Commis saris van l'olitie J. D. Stork te Amsterdam. Twee helsche pogingen tot moord door ontploffing en brandstichting, werden Woens dagavond in den vorm van St. Nicolaas-sur- prise beproefd bij twee hoogst achtingswaar dige ingezetenen van Amsterdam. Bij de heeren mr. I. A. E. Jolles, advocaat-generaal bij het gerechtshof, en den commissaris van politie den heer Stork, aldaar werden na melijk twee kistjes bezorgd, beide ongeveer van dezelfde afmetingen als circa 4U cM. lang, 30 breed en 20 diep en beide van ge lijken inhoud. Het was ongeveer 10 uur, dat bij den heer Stork een pak werd afgegeven, dat, van het omhulsel ontdaan een schrijf kistje scheen te zijn waaraan een trekker was be vestigd. De geheele familie stond reeds, nieuwsgierig naar den nhoud, om het geschenk geschaard, dat op de tafel was geplaatst en nogal wich tig bleek. Bij de opening van het kistje dat door trekking moest geschieden, meende de heer Stork gevoelde hij eenen kleinen schokgevolgd door een nauw hoorbaar ge knetter, wat den heer Stork dadelijk verdacht voorkwam. Hij begaf zich daarna met het geschenk in de keuken en trachtte nu het kistje op andere wijze te openen wat hem gelukte, en nu bleek te bevatten een kruik gevuld met 21/s kilo buskruit, aan welks hals een lont, of gedraaid doekje, doorweekt met terpentijn was verbonden waarvan het einde weder bevestigd was aan een dwars latje over het bakje. Op dit latje nu was schuur papier gehecht, terwijl aan de onderzijde van den trekker een 25tal luciferskopjes in lijm waren bevestigd die door wrijving op het geprepareerde papier moesten ontvlammen en door de lont den brand in het kruit brengen. Gelukkig bespeurde de heer Stork het verraad en werd de uitvoering van het helsche denkbeeld om hemen wie weet hoevelen met hem, het leven te benemen, nog juist bij tijds verijdeld. Had alzoo de poging tot moordenbrand- stichting bij den heer Stork reeds een begin van uitvoering gekregen, bij den heer Jolles was dit wel niet het gevalmaar liep ook dit gezin Donderdagochtend gevaar van een zelfde helsche machine. Woensdagavond was het kistje nl. bezorgd bij mevrouw de weduwe A. Josephus Jitta No. 25 Sarphatistraat die evenwel dadelijk aan het adres bespeurde dat het St. Nico- laas geschenk verkeerd bezorgd was. Zij kon echter haar dienstmaagd niet missen 't was reeds bijna half elf en liet het kistje Donderdag ochtend aan het adres des heeren Jolles 121 Sarphatistraat bezo gen. Deze opende zeer voorzichtig het kistje en zag tot zijn schrik den toeleg door den in houd. Dinsdagnamiddag 3 uur was bij Donaghy op den Nieuwendijk 5 pond buskruit gehaald door een meisjedat later is gebleken de dienstbode te zijn van een zijner vakgenoo- ten den geweermaker C. A. Wurtenburg in de Zoutsteeg. Deze, zelf geen voorraad genoeg hebbende om aan de aanvrage van drie personen die zich successievelijk om kruit bij hem hadden aangemeld, te voldoen zond deze dienst bode naar den heer Donaghy met een loor hem geschreven briefje5 pond gewoon kruit ƒ0,60.» De bedoelde per sonen waaronder zich een jongen van pl.m. 18 jaar, gaven allen voor dit kruit noodig te hebben, omdat zij naar de Argt ntijnsche re publiek gingen. De bewuste jongen was zelfs zeer teleurgesteld, omdat hij slechts de helft kreeg van hetgeen hij gevraagd had hij zou later nog om de andere helft zijn teruggeko men, maar verscheen niet meer. Het schrift der adressen op de kistjes aan de heeren Jolles en Stork onderscheidt zich door niets kenmerkends, waardoor men den schrijver dezer adressen op het spoor zou kunnen komen. Het is schrift zooals men dagelijks honderdmaal onder de oogen krijgt. De man, die het kistje ten huize van den heer Stork bezorgdescheen 35 k 40 jaar blond en rossig hij droeg een ronden fan- tasiehoed en bruin duffelsche jas. De kruiken in beide kistjes zijn afkomstig van den grossier in drinkwaren Chrispijn en waren gebruikt voor Pickwick-punch. Daar in het kistje bij mr. Jolles bezorgd alles is gebleven zooals 't werd verpakt, kon worden nagegaan dat een van de stukken grauw papier in het kistje geheel gelijksoor tig is aan dat van de papieren zakken, waarin het kruit werd afgeleverdzoodat er geen twijfel is dat het bij Donaghy gehaalde kruit voor de volvoering van het schandelijk voor nemen heeft gediend. Wij vernemen uit goede brondat aan het hoofd der politie door enkele particu lieren reeds een som van 2000 is aange boden om die als prijs te doen uitloven voor hem, die den bedrijver van de snooddaad aanwijzen of zijn spoor aantoonen kan. Ook bij den burgemeester, Mr. Van Tien hoven, is op St. Nicolaasavond een dergelijk kistje bezorgd als bij de heeren Jolles en Stork zoowel in- als uitwendig daarmede overeenkomende. De helsche toeleg is even wel daar evenmin gelukt als dit bij de ge noemde heeren het geval is geweest. O-O— De honderden wandelaars, die Zondag namiddag te Amsterdam naar het Vondelprak togen oni een der schoonste najaarsdagen te genieten, kon den niet bevroeden, dut in hnnne onmiddellijke nabijheid een troep Vandalen hun liefst hand werk volbrachten. In Maison Strouckcn was door de Leo-vereeni- ging eene vergadering harer leden en belangstel lende katholieken uitgeschreven, ten einde naar aanleiding der protestbeweging mede hunne stem te verheffen. Deze vergadering is door de sociaal-democra ten op ergerlijke wijs verstoord. Ofschoon er voor deze lui hier niets te verhan delen viel en er allerminst het hun zoo dierbaar debat zou zijn, (wat reeds Zaterdagavond in de katholieke bladen der hoofdstad was bekend ge maakt) waren er een groot aantal vrienden van Domela Nieuwenhnis in de zaal en nevenzaal. Hoe zij daar kwamen Er waren door de Leo- vereeniging kaartjes voor katholieken a 10 cent verkrijgbaar gesteld en de socialisten, met het voornemen om hun slag te slaan, hadden die opgekocht. Bij het binnenkomen trachtten zij zich reeds van de gereserveerde plaatsen meester te maken en overbluften zij door hun geschreeuw en woest heid de leden der vereeniging. De zaal was spoedig overvol, de pers geheel vertegenwoordigd, op verzoek was er geen po litie daar aanwezig. - üp do tribune met de nationale kleuren ver sierd prijkten de borstbeelden van den koning en de koningin, voor de estrade stond de buste van paus Leo. Even voor de opening der verga dering bedroog men zich niet meer in de be doeling der bende; zonder vrees voor de din gen die stonden te gebeuren kon men die hon derden niet overzien. De president, de heer van Kouwenberg, opent de vergadering en heet haar welkom. Hij wijst op de bedoeling van deze bijeenkomst. ï)e in troductie wijst op adhaesie der katholieke zaak, hier is het eene vergadering alleen voor roomsch- katholieken en daarin zullen zij hunne belangen omderling als zoodanig bespreken. Een zangkoor zingt daarna: ,/De dag des Hee ren" en het woord wordt verleend aan den eerw, heer Brouwers, pastoor te Bovenkerk, Nauwelijks had deze evenwel te kennen ge geven een telegram aan onzen koning te zenden ol het scheen, dat er een uitgaansdag in de hel was. Telkens als de naam des ltonings genoemd werd, klonk hef: weg met den koning! wij wil len geen koningweg met gorilla 1 leve Nieu- wenhuis 1 onder gelach gefluit en gestamp. Vergeefs protesteerden de katholieken; zij ver beten wijselijk hunne woede, ondanks de groote begeerte, die zij hadden om die verwoede indrin gers hunnen blateriden mond te stoppen. Onverschrokken stond pastoor Brouwers onder dat tumult, dat vooral door het geschreeuw van eenige socialistische dames, (waar Kenau Hasse laar nog maar een bakerkind bij schijnt) steeds sterker werd. Op het ernstig en waardig vermaan van den redenaar om liever de zaal tc verlaten, dan ons voor andere steden en voor het buitenland te schande te maken, werd met spot en schimp ge antwoord. Toen werd de vergadering gesloten. Nu eerst was het een ware furie. Allen stonden op; sommigen trachtten een goed heenkomen te zoeken, anderen hielpen mee ouden van dagen door het gedrang te helpen. Een chaos in den letterlijken zin. Een troep socialisten meende zich van paus Leo's beeld meester te maken, maar zij rekenden buiten de jongens van Mentana. De eerste socialist, die het waagde het beeld van Leo XIII in het gelaat te slaan, heeft bepaald 's middags zware hoofdpijn gehad, want een krachtige vuist betwistte hem het recht een XIXde eeuwsche beeldstormer te zijn. Voor en tijdens dit geval vocht men door de geheele zaal, maar het meest voor de tribune, waar de vertegenwoordigers der pers zich om pastoor Brouwers geschaard hadden en luid pro testeerden tegen het gebeurde. De inspecteur Broekhof deed zijn best de vech tenden met sabelslagen te scheiden, maar moest zich weldra tot zelfverdediging bepalen zoo vlo gen de projectielen van gebroken stoelen en ta fels om hem heen. Zijne positie was uiterst be nauwd. Toen men het beeld van paus Leo in veilig heid bracht even als dat des konings klonk een gehuil als van wilde dieren, die men hun prooi ontrukt. II« t borstbeeld der koningin, dat men niet kon redden, werd tot gruis vertrapt. I)e lieer van der Stadt en andere stafofficieren der socialistische armee hadden juist het gebouw verlaten, toen- een brigade politie-agenten met blooten sabel aan de verwoesting een eind maakte. Alles in de zaal was kort en klein geslagen; pastoor Brouwers werd langs een smalle trap in veiligheid gebracht om erger te voorkomen. De verontwaardiging over het gebeurde is al gemeen en levert eene schoone bijdrage tot de geschiedenis eener partij, die immer het woord //Vrijheid" in den mond heeft, maar die (en dat blijkt in casu) voor anderen niet wil. Zondagavond is trein no 566 tusschen Bokstel en 's Bosch aan een groot gevaar ontsnapt, daar men in de nabijheid van Vucht bij een overweg, die van uit een naburigen wachtpost bediend wordt, eene kei van 12 kilo op de rails had gelegd. Gelukkigontspoor.de de trein niet. Naar den dader wordt onderzoek gedaan Toevallig had dit feit weder op ongeveer dezelfde hoogte plaats, waar in den loop van dit jaar op een trein geschoten werd. Aan de buiten de voormalige Water poort te Breda staande beetwortelsuikerfabriek heeft een treurig voorval plaats gehad. Een 22-jarig werkman, thuis behoorende te Beek, op het terrein der fabriek bezig zijnde mei het rangeeren van waggons, had daarbij hei ongeluk met den buik tusschen de buffers te geraken. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, maar de jonkman is aan inwendig bekomen kneuzingen, waarvan uiter lijk niets zichtbaar wasoverleden. Aan het station D.P. te Rotterdam had Maandagmiddag te 2 uur 47 min. een droe vig ongeval plaats. De hoofdconducteur Brinkman wilde uit den trein stappen en had het ongeluk tusschen de treeplank en het perron te vallen waardoor hij eenige ver wondingen ter hoogte van den buik bekwam en zijn kleeren scheurde. Hij werd onmid dellijk in het kantoor van den stationschef opgenomen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag brak een hevige brand uit in de stoommeu- belfabriek van den heer Fr. Roulehu te Roer mond. Met woede grepen de vlammen om zich heen, zoodat in korten tijd het geheele gebouw in asch werd gelegd. Slechts met groote moeite en krachtsinspanning kon men de omliggende huizen vrijwaren. De schade is'zeer aanzienlijk; de oorzaak is onbekend. Te Margraten (L.) heeft men een wei- ingericht dievenhol ontdekt. In eene weide van den rentenier W. Coenen heeft men, bij het wegruimen eener oude hooimijt, eene hoeveelheid breekwerktuigen, een geweer en meer andere voorwerpen gevondenwelke meerendeels van diefstal atkomstig waren Het binnenste gedeelte der mijt strekte aan de dieven tot eene veilige schuilplaats. Thans verklaart men zich ook de talrijke diefstallen welke in den laatsten tijd aan houdend in dat dorp werden gepleegd; het blijktdat men hier met eene welgeorgani- seerde bende te doen heeft. De politie heèft een onderzoek ingesteld. Vrijdag avond half zes had op de rivier de Noord ter hoogte van den Kinderdijk, eene aanvaring plaats tusschen de schroef- stoombooten Industrie, kapitein Den Duijtsen, van Dordt naar Rotterdam, en Dordrecht IV, kapitein J. Goverdetengevolge waarvan laatstgenoemde boot een lek bekwam en onmiddellijk zonk. De bemanning slaagde er in, zich te redden. Een in de nabijheid zijnd vaartuig kon nog eenige goederen van de Dordrecht IV over - nemen. Beide booten wareu met stukgoederen ge laden. Te Haarlem is Vrijdagmiddag een hevige brand uitgebroken in perceel No. 14 in de Brouwersstraat, beneden bewoond door G. van Wolfswinkelwinkelier in garen, band en manufacturen, en boven door den bloemist knecht J. van den Berg. De brand is be neden ontstaan in den winkel door een bran dende petroleumlamp, waarmede de vrouw die deze in hare woonkamer had aangesto ken, was gevallen. Het perceel is geheel uitgebrand. De be- lendenden, welke reeds waren aangetast, zijn door de brandweer behouden, maar hebben veel waterschade gekregen. De brand was zoo hevig, dat de glasruiten aan den over kant de straat is 10 meter breed zijn gesprongen. Alles was verzekerd behalve de goederen van eenige kostgangers die boven woonden. Kaatsheuvel10 Dec. Zaterdagavond vulde eene talrijke schaar van hononaire en kunst lievende leden de vrij groote zaal van den heer C. Mombers. De harmonie Apollo gaf, met medewerking van den heer A. de Winter, een buitengewoon concert ten voordeele der armen van de vereeniging van den H. Vin- centius a Paulo Een negental nummers van 't programma werden door Apolloeen viertal door den heer De Winter ten gehoore gebracht Over 't algemeen kweet Apollo zich verdienstelijk van hare taak Vooral no. 5 en 6 van 't programma „Montechi e Capuletti" van Bel lini en „Danse hongroise" van Brahms wer den met groote accuratesse en bevalligheid uitgevoerd. Het glanspunt van den avond was ontegen zeggelijk het optreden van den heer De Winter. In „Rammelslag", een stuk, waarin een snapachtige Droogstoppel al de armoede van zijn leege ziel allerbespottelijkst ten toon steltontwikkelde hij een benijdenswaardig talenten in de slotcoupletten grijnsde de ondeugende en onmeedoogende spot door iederen regel en door ieder gebaar 't publiek tegen. De heer De Winter is dan ook een onverbeterfjk satiricus. De uitbundige bij valsbetuigingen na 't einde van eene drama tische schets „Toen ik nog een kind was" mogen ten bewijze dienen dat hij ook als dramaturg hoog staat. In „Kinderspel"' en «De liefde van Jurrie» wist hij de lachspieren van 't publiek zoozeer in trilling te brengen, dat de zaal daverde. Ten slotte bracht de hr. Jac. van der Wee in gepaste en gevoelvolle woorden den dank van 't bestuur der vereeniging van den H. Vincentius k Paulo aan allendie tot het welslagen van dit concert hadden meegewerkt. Dusscn8 Dec. Gisteren had hier weder een treurig ongeval plaats op het werk voor den Maasmond, onder deze gemeente. De locomotief kwam aangereden en moest met zijne kap onder die van den excavateur passeeren. Het verschil in hoogte, slechts 5 centimetermaakte dat de minste schuine stand van een van beiden eene botsing ten gevolge moest hebben hetgeen alstoen ook plaats greepwaarbij de machinist van de locomotief zóó ernstig inwendig werd gewond, dat hij lDg uur later overleed. De stoker, die het ongeluk zag aankomen, wist zich nog door er af te springen ie redden, hetgeen hij zonder letsel volbracht. (iansoijeu. Door den doorbraak der kade langs het Oude Maasje, is de gemeenschap over de brug alhier eenige dagen gedeeltelijk gestremd geweest. Iemand met paard en kar geraakte bij die gelegenheid den weg bijster, kwam in eene diepe sloot terecht en zou waarschijnlijk verongelukt zijn, als niet eenige arbeiders spoedig waren toegeschoten en hem met den schrik en een nat pak deden vrij komen. Tengevolge van dezelfde doorbraak is het rooien der boomen in de lanen van het voor malige kasteel alhier gestaakt. Thans, nu de kade behoorlijk is gedicht, gaan de werk zaamheden weder geregeld voort en de meeste boomen liggen reeds geveld of zijn wegge voerd. Baardwijk. Bij ds. van Buuren, alhier, staat reeds sedert 26 November dezes jaars een Aarons kelkop den kouden grond ge kweekt, in vollen bloei. Nieuwkuik, 7 Dec. De prijzen der hop zijn en blijven zeer laag; deze week werden slechts eenige kleine hoeveelheden verkocht voor f6 k 8 per 50 kilo door enkele kleine telers, die gedwongen waren te verkoopen om hunne landpacht te betalen, doch de meer gegoede telers willen voor den buitengewoon lagen prijs niet verkoopen en wachten hoogere prijzen af, welke echter niet spoedig te ver wachten zijn daar hier en in de omstreken nog veel hop van de vorige jaren voorradig is. :--.r;v«<rir6icuaa-;e*ï*K«SR) Hj Na een langdurig en zeer geduldigJj «lijden ontsliep heden tijdig voorzien™ P van de H. II. Sacramenten, onze ge- P liefde vader en aanbeltuwdvader, DE HEER in den ouderdom van ruim 84 jaren. J. II. KLüTGEN. w M. W. KLüTGEN-Van Schijndel. B Rotterdam, 1 Dec. 1888. Rotterdam, 1

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 3