Nummer 100, Zondag 16 December 1888. lle Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. VIHÈTA Staatkundig overzicht. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. AAI 9 - 3? •Zij, die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneerenontvangen de nog deze maand verschijnende nummers gratis. UITGEVER: Waalwijk. 37 E. Werner. De Echo van het Zuiden, en liiiiio'slriiulsclie Courant, it blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/l,Oü. Franco per pos; door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden %an den Uitgever. Met zeer aanzienlijke meerderheid (545 tegen slechts negen stemmen) heeft de Fransche kamer van afgevaardigden hare goedkeuring gehecht aan de buitengewone begrooting voor oorlog. Vooral de Fransche kamer weet men, stelt er eene eer in, bij dergelijke vraagstukken van patriottisme op demonstratieve wijze van hare eenstemming- heid in dat opzicht te doen blijken. Het gerucht is in omloop datvoor het geval de uitgifte der nieuwe Panama-leening misluktdoor de regeering bij de kamer een ontwerp zal worden ingediend, waardoor het failiet geraken der maatschappij wordt voor komen. Een nieuwe maatschappij zou dan kunnen worden opgericht, welke, onder lei ding van het Crédit foncier, met de voltooiing van het kanaal zou worden belast. Aan eene menigtedie omstreeks 5 uur te zamen liep voor de bureaux der Panama kanaalmaatschappij deelde De Less ps ech ter mede dat de premieleening volteekend was en dat hiermede voldoende kapitaal voorhanden was om het kanaal in exploitatie te brengen. Deze mededeeling werd met gejuich ontvangen. De Spaansche premier heeft de vorming van een kabinet eens vlug afgedaan, maar of er van gezegd kan worden gauw en goed, mag ernstig worden betwijfeldvelen zijn van meening det de crisis wel is uit- maar niet afgesteld, omdat de eigenlijke bewerkers van de crisis in het nieuwe kabinet niet zijn vertegenwoordigd, wat hen natuurlijk naar nieuwe middelen zal doen omzien om Sagas- ta's val te bewerken. Advertentiën 1 7 regels J 0,(50 dnart-o en 8 cent per regeJ, groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steinkr, Hamburg Reclames 15 cent per regel. DOOR Met saamgetrokken wenkbrauwen en saamge- perste lippen stond hij voor haar, bli.kbaar zijne ergernis bekampend. Maar zoo gemakkelijk was die Nordeck niet te vangen. Toen hij 'opzag, stond zijn voorhoofd nog dreigend en bewolkt wel is waar, maar zijn toon verried slechts het bitterst sarcasme. „Ge maakt mij werkelijk verlegen, freuleUit uwe woorden blijkt mij, dat ik van den eersten dag mijner komst af het voorwerp van uwe bij zondere en uitsluitende opmerkzaamheid ben ge weest dit is inderdaad meer dan ik verdien." Wanda hief toornig het hoofd op. Een min achtende blik trof den vermetele, die zich ver stoutte den pijl met zulk een juiste hand naar haar terug te slingeren. //Dat spreek ik niet te gen," hernam zij op trotschen toon, //maar ge begrijpt, mijnheer Nordeck, dat er van persoon lijke belangstelling hierbij geen sprake is." Hij glimlachte met onverholen bitterheid. //Dat wil ik gaarne gclooven. Niet licht zou ik u van belangstelling in mijn persoon verdenken. Wanda wilde deze toespeling niet begrijpen, maar toch vermeed zij het, zijn blik te ontmoe ten. //Gij zult mij ten minslc moeten toestemmen dat ik openhartig ben geweest, 't Staat thans aan u de waarheid mijner opmerkingen al dan niet te erkennen." //En als ik u het antwoord nu daarop schul dig blijf?' v „Dan heb ik juist gezien, en zal ik mijn ui terste best doen om tante te ovtrtuigen, dat haar zoon niet zoo ongevaarlijk is als zij denkt." De sarcastische uitdrukking van straks ver scheen weer om Waldemar's lippen, toen hij ant woordde: „Ge moogt scherpziend zijn in uw oordeel, freule Morynski, maar diplomatisch zijt ge niet, anders zoudt ge uw uitdrukkingen meer wikken en wegen. Ongevaarlijk! Dat woord geeft Woensdag heeft de premier zijn program ma in de Cortes blootgelegddat geheel overeenkomt met zijn vroegere plannen aan gaande algemeen stemrecht, de militaire hervormingen en bezuinigingen. De toekomst zal moeten leeren of het nieuwe kabinet niet meer dan een noodhulp ministerie is. De defensieve houding der bezetting van Soeakim is in een offensieve overgegaan versterkt als zij is door Engelsche schepen en troepenmacht. Een heftig vuur werd op de versterkingen van de opstandelingen ge richt dat zijn uitwerking geweldig deed gelden maar toch moet men niet clenken dat de Arabieren zoo spoedig zullen gajin loopen ja in Engelsche kringen die goed op de h oogte kunnen zijn is zelfs de meening overheerschend, dat men eerst aan 't begin van de lijdensgeschiedenis staat en alles, wat reeds gebeurd is, eigenlijk niets is dan een voorspel. Men noemt den toestand van Groot-Brit- tannië in Egypte zoowel als te Soeakim ernstig bedreigd en acht aanzienlijke verster kingen dringend noodig. Terugtrekken of met kracht voortgaan is het wachtwoord. Daar terugtreden naar men meentEnge- land's prestige zou schaden is het te voor zien dat men voor de zaken in Egypte nog wel eens een flinken greep in de Engelsche schatkist zal moeten doen tot ergernis van de velen die des premiers Egyptische po litiek afkeuren en tot genoegen der liberalen, die daarin een wapen vindendat hun goed te pas komt. Graaf Herbert von Bismarck heeft aan de budget-commissie medegedeeld dat de Duitsch-Oost-Afrikaansche compagnie op geen hulp der regeering kan rekenen daar directeuren en ambtenaren van deze maat schappij het bewijs geleverd hebben voor hunne taak niet berekend te zijn en het on beraden optreden der ambtenaren de oorzaak is van het verzet aan de kust. De regeering bestudeerde het plan om zelf daar ter bescherming der rechten van hare niet weinig te denken." De jonge dame schrikte onwillekeurig, „Ik herhaalde slechts uw eigen uitdrukking van straks," zeide zij, moed grijpende. „O zoo! dat's iets anders. Ik dacht soms of er iets op Willicza voorviel, waarbij mijne tegen woordigheid als gevaarlijk beschouwd werd," Wanda antwoordde niet: zij begreep nu eerst, hoe vreeselijk onvoorzichtig het was geweest, den strijd juist op dit gebied over te brengen, waar 't haar bleek dat haar tegenstander zoo volkomen tegen haar was opgewassen. Hij pa reerde eiken 3toot, gaf haar iederen .slag terug, verstrikte haar eindelijk reddeloos in haar eigen woorden en bij dit alles had hii het voordeel op zijne zijde van koel en kalm te blijven ter wijl zij er na nan toe was al hare bedaardheid te verliezen. Zoo kon het niet verder gaan, dat zag zij duidelijk; ze nam dus schielijk een besluit en verscheurde met geweld het netwaarin ze door hare eigen onvoorzichtigheid verward was geraakt. Laat dien spottenden toon toch varen I" zeide zij, terwijl ze de groote oogen naar hem opsloeg en hem een somberen blik toewierp; rik weet immers dat het niet die zaak maar enkel en alleen mijn persoon betreft. Gij dwingt mij ein delijk een onderwerp aan te roeren, dat ik zeker nooit aan de vergetelheid ontrukt zou hebben als gij er mij niet telkens weer aan herinnerd hadt01 dit goed en loffelijk van u i9wil ik daar laten, maar ge gevoelt even goed als ik, dat uwe toespelingen ons beiden in een moeilijke, ja onuitstaanbare positie hebben gebracht Ik heb u eens belecdigd en dit kunt ge mij tot op den huldigen dag nog niet vergeven. Nu dan—" zij zweeg een oogenblik en haalde diep adem „ik beken 't, dat was zeer verkeerd van mij Is u dit voldoende 't Was een zonderlinge bede om vergiffenis en nog eigenaardiger klonk de toon waarop zij werd uitgesproken. Ze verried al den trots eener vrouw, die zeer goed voelt, dat 't voor haar geene ver ootmoediging is, als zij zich vernedert om een man excuus te vragen, dat zij hem tot een speel bal barer luimen heelt gemaakt. Freule Morynski was zich dit blijkbaar ten volle bewust; anders zou zij niet licht deze woorden in den mond hebben genomen. De uitwerking daarvan was onderdanen op te treden. Mededeelingen konden dienaangaande niet worden verstrekt daar den diplomaten de zaak in handen was gegeven ter fine van onderzoek welke rech ten andere regeeringen op die kuststreek konden doen gelden. Op dit oogenblik had Duitschland zich in deze zaak slechts zoover begeven dat het zonder eenige schade aan het prestige zich ieder oogenblik kon terug trekken. Thans veroorlooft zich weer eens een Ham- burgsch blad, de Correspondent, een uitval tegen Rusland. Eenige onlangs in Russische bladen verschenen artikelen over Duitschland besprekende, zegt het Hamburgsche orgaan dat het verbond tusschen Oostenrijk en Duitschland eerst ten gevolge van Ruslands dreigende houding is tot stand gekomen. Door de onophoudelijke uitdagingen van Rus land is het geduld der Duitschers op een harde proef gesteld, maar eindelijk werd dit geduld uitgeput en moest Duitschland, ter wille der waarheidhet bekende verdrag openbaar maken dat voor den Russisch— Turkschen oorlog tusschen Rusland en Oos tenrijk werd gesloten. Wat deze uitval, en nu juist op dit oogen blik, weer te beteekenen heeft, zullen mis schien latere gebeurtenissen ons ophelderen. Wederom heeft de Italiaansche premier Crispi zich doen hooren in zake de aangele genheden in Abessinie. Ook ditmaal wist de premier niet vee1 belangrijks mede te dee len, alleen dat Italie's positie in Massowah van dien aird is, dat alle aanvallen kunnen worden afgeslagen Italië neenit in Masso wah een defensieve positie aan zich van offensieve handelingen onthoudend en kan de rechten op de door haar bezette punten alleszins bewijzen terwijl de premier een bepaald decreet ter afkondiging van Italie's souvereiniteit over Massowah niet noodig acht. Over de plannen van den Negus en koning Menelik had de premier geen ver trouwbare berichten. De houding van den Oostenrijkschen rijks raad tegenover de wet aangaande de natio- echter geheel anders dan zij verwacht had. Waldemar was een stap achteruitgeweken zijne oogen vestigden zich met een doorboorende uit drukking op haar gelaat. „Wezenlijk?" zeiae hij langzaam en met klem en nadruk op elk woord, „ik wist niet dat Wi- licza uwe partij zooveel waard was „Gelooft ge dan riep Wanda haastig. „Ik gelool dat ik 't reeas eens duur heb moe ten betalen, heer en meester van deze goederen te zijn," dus viel hij haar in de rede, en 't was duidelijk dat het ook thans met zijn kalmte, ge daan was, want zijne stem klonk dof en drei gend. .Destijds was het zaak, Wilicza voor mijne moeder en hare belangen te openennu moet het ten koste van eiken prijs voor die belangen behouden worden, maar men vergeet hierbij, dat ik niet meer de onervaren knaap van vroeger ben. Gij zelve hebt mij de oogen geopend, freule en thans zal ik ze openhouden, op gevaar af van door u van „onhoffelijkheid'' beschuldigd te worden." Wanda was doodsbleek geworden. Hare rech terhand, halt in de plooien van haar fluweelen kleed verborgen, balde zich krampachtig. „:t Is goed," zeide zij haar best doende om bedaard te blijven. „Ik merk dat ge geen ver zoening wenscht en uw toevlucht neemt tot kwetsende gezegden, om alle verd. re opheldering onmogelijk te maken. Best. Ik neem de aange boden vijandschap aan." „Ge vergist u," antwoordde Waldemar, weer eenigszins tot bedaren gekomen. 'Ik bied u geen vijandschap aan; dat zou inderdaad een onhoffe lijkheid zijn tegen „Tegen wie?" riep de jonge gravin met vlam men schietende oogen, toen hij plotseling bleel steken. „Tegen de verloofde van mijn broeder." Wanda kromp ineen, 't Was zonderling- dat woord trof haar als een dolksteek. Onwillekeu rig zag zij voor zich. „Ik heb tot hiertoe verzuimd, u daarmede ge luk te wenschen," ging Waldemar voort. „Mag ik t bij deze gelegenheid doen Zwijgend boog zij het hoofd; ze wist zelve niet, wat haar den mond sloot, maar het was haar onmogelijk hem op dit oogenblik te ant woorden. 't Was de eerste maal dat deze zaak nale verdediging, is van dien aard. dat de aanneming ervan niet behoeft te worden be twijfeld. Het Hongaarscbe regeeringsblad Nemzet komt in een waarschijnlijk door minister Tisza geïnspireerd artikel nog eens napleiten over den Duitcxh-Oo.stenrijkschen pennestrijd met een artikel, dat krachtig opkomt tegen alle geruchten van mogelijke toenadering tusschen Oostenrijk en Rusland, alsook tusschen eerst genoemd land en Frankrijk. Hoewel Rusland nog niet bepaald aan een ultimatum aan den shah van Perzie schijnt te denken, is toch een commissie benoemd die^ nauwkeurig zal beraadslagen over de maatregelen tegenover Perzie te nemen waarin de ministers van buitenlandsche zaken, :lie van financiën en die van oorlog zitting nemen. Het is te hopen dat de opinie van enkele optimistendat Perzie spoedig een toontje lager zal gaan zingen, verwezenlijkt worde. In Engeland, waar men Ruslands houding aanvankelijk niet ernstig opnam, schijnt men toch nu eenig gewicht daaraan te gaan hechten, en gaat men alle pogingen aanwenden om cle meening ingang te verschaffen, dat de opening van de rivier de Karun van geen belang is enz. Ondertusschen bederven zij door daden wat zij door woorden trachten te ve krijgen, want men zegt, dat sir Drummond Wo'ff een millioen gulden aan den shab heeft aangeboden en een gelijke som aan Amin Khan voor de concessie van een spoorweg naar Engelsche plannen. Het hof van appel te Brussel heeft bij ge motiveerd arrest, overeenkomstig het requisi toir van den procureur-generaal, den heer Verschoor, het verzoek van mej. Marie Po- pelin, doctores in tie beide rechten, om als advocaat bij het hof te worden ingeschreven en beëedigd, van de hand gewezen. tusschen hen beiden ter sprake kwam, en de vluchtige vermelding scheen reeds voldoende, daar ook Waldemar zijn gelukwensch door geen enkel woord meer liet volgen. De geelachtige glans aan den hemel was reeds lang verbleekt en door een somber, grauw licht vervangen de avondwind streek door het half ontbladerd struikgewas en ruischte in de toppen der boomen, die gedeeltelijk nog met hun bonten bladertooi prijkten; maar het loof hing verwelkt en verdord aan de takken en nu viel blad op blad naar beneden en bedekte de weide en de stille donkere oppervlakte van het meer. 't Suisde en fluisterde in het verdord gebladerte, alsof de liertst zachtkcns weeklaagde over het rijke leven, dat in den zonneschijn gegroeid en gebloeid had. en nu sterven ging. Somber verhief zich het woud met zijn donkere, huiveringwekkende scha duwen; maar hier op de benevelde weide werden de vochtige sluiers al dichter en dichter, zweef den her- en derwaarts en pakten zich boven het water samsn. Hierboven verhieven zij zich than9 als witte, fantastische lichtgestalten, die, rusteloos heen en weder golvend, haar vochtige nevelarmeii naar die bnide menschen aan den oever van het meer uitstrektenalsof ze hen mede in haar sluier wilden hullen, en lieten hun duizenderlei beelden en visioenen ziende eene de andere verdringende, de eene in de and-re vloeiende, in eeuwigdurende afwisseling en eindelooze be weging. Men hoorde niets dan het eentoonig ruischeu van den wind, het vallen van de bladeren op den grond, en toch klonk dit als het bruisen van de zee, ver, ver in 't verschiet, en uit dien dei nenden nevel steeg als 't ware een fata-morgana op de groene takken van zwareoveroude beukeboomen, door het laatste avondrood besche nen de blauwe golvende zee in hare onmetelijke uitgestrektheid: Langzaam zonk de gloeiende zon neschijf in de baren, en uit den stroom van licht, dien zij daarover uitbreidde, steeg zij weder op, de oude stad uit de sprookjeswereld, in toover- achtigen glans gehuldweer ontsloot zich het rijk der wonderen met zijn onmetelijke schatten, en uit de diepte steeg het klokgelui op van Vi- neta, nog voüer, nog krachtiger dan in die oogen- blikken op den Beukenheuvel. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1