Frankrijk. Spanj Duitschland. e. Engeland. Oostenrijk. Amerika. Rusland. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Te Parijs is een jonge dame, Caroline Schulte, Poolsche van geboorte, tot doctores in de medicijnen bevorderd. Zij is pas 21 jaar oud, nog nooit is door een zoo jeugdig persoon, van welke sexe ook, aan de univer siteit te Parijs die graad bereikt. Een loodgieter, Victor Perault genaamd, is in hechtenis genomen, als verdacht schuldig te zijn aan de jongste dynamiet-aanslagen op de plaatsingbureaux te Parijs. De Liberté verzekert, dat ondanks de tegenstrijdige berichten, het zeker is, dat de tentoonstelling te Parijs den lsten Mei a. s. geopend zal worden. Er wordt hard aan de fabricatie van Lebelgeweren gewerkt. De fabriek te Saint- Etienne levert 4200, die te Chatelineaux 600 en die te Rijsel 400 Lebel-geweren dagelijks af. Tot dusver zijn reeds 350000 rt 400000 stuks gereed en uiterlijk in Februari zal het geheele Fransche leger van het nieuwe model voorzien kunnen worden, terwijl in de helft van het volgende jaar het reserve-leger er mede uitgerust zal zijn. Laur, die deze cijfers in de France mededeelt, besluit zijn bericht met de opmerking: „In 't voorjaar kunnen de Pruisen komen, wanneer zij het Lebel-ge- weer willen probeeren." De hertogin de Galliera, een vrouw, die beroemd was om hare weldaden, om de mil- lioenen door haar geschonken voor werken van algemeen nut en liefdadigheid, is Zondag te Parijs overleden, in den ouderdom van 73 jaren. Deze schatrijke weduwe schonk het ver mogen van haar echtgenoot bedroeg 220 millioen francs jaarlijks 10900 francs aan de armen van haar arrondissement en 20000 fr. aan de overige armen van Parijs. Zij gaf voorts 14 millioen voor den bouw en het on derhoud van het weeshuis St. Philippi, te Fleury, 2 millioen voor drie gestichten waar werkloozen kosteloos gevoed en gehuisvest worden, 11 millioen voor een oudemannen - en vrouwenhuis te Clamart, 25 millioen voor het uitdiepen der haven van Genua, 5 millioen voor een naar haar te noemen museum, dat thans gebouwd wordt bij het Trocadero, enz. Het huis, waar zij woonde, wordt met den uitgestrekten tuin geschat op 10 millioen fr. De hertogin was algemeen geacht en be mind, zoowel om haar geestes- als om haar gemoedsgaven. De zoon der overledene weigerde den her- togstitel te aanvaarden en draagt eenvoudig zijn familienaam: Ferrari. Ook deed hij af stand van zijn vaderlijk erfdeel en ging les geven, omdat hij liever dan van zijn geld te leven wilde werken voor zijn brood. Hij is thans leeraar in een Amerikaansche slad. Numa Gilly, het veel besproken Fransche kamerlid, verklaart nu in een brief aan den heer Laguerre dat zijn opzienbarend boek Mes Dossiers (hetwelk, zooals men weet, tal van beschuldigingen tegen allerlei personen bevat) niet van hem is, dat hij de stukken die het bevat, niet gelezen heeft, en dat het tegen zijn uitdrukkelijk verbod onder zijn naam is uitgegeven: Men vindt die verklaring, 20 dagen na het Verschijnen van het boek, nog al zonderling en niet geloofwaardig, vooral ook, omdat het boek een paar brieven bevat, waarin Numa Gilly uitdrukkelijk de verantwoording voor de uitgegeven stukken op zich neemt. Zekere dr. Jackson beweert eene uitvinding gedaan te hebben, waardoor eene stoomboot 30 Eng. mijlen in het uur zal loopen, en laat naar zijne plannen een vaartuig bouwen. De bijzonderheden zijner uitvinding houdt hij geheim. De bekende porcelein-fabriek van Doul- ton, in Zuidelijk Londen is gedeeltelijk af gebrand. De schade wordt op 30,000 begroot. 't Schijnt dat in Duitschland de woede die in zekere kringen geheerscht heeft over de openbaarmaking en verspreiding van kei zer Frederik's „dagboek" begint te bedaren, of mogelijk ook dat men de machteloos heid daarvan inziet. Naar de „Freisinnige Zeitung meldtheeft keizer Wilhelm thans ook ingetrokken de tegen dit blad inge stelde vervolgingwegens nadruk uit het „dagboek." Blijft nu nog slechts de zaak Geff ken,waar van men in den laatsten tijd weinig of niets meer hoort. Mogelijkdat men ook deze laat doodbloeden. Naar het heet, is de keizer bezig met het opstellen van eene, voor openbaarmaking bestemde beschrijving zijner reizen naar St. Petersburg Stockholm en Kopenhagen. Eenige teekeningen van Z. M.'s hand zullen de uitgave opluisteren. Schrijvers-roem is toch maar ieders be geerte tegenwoordig en van de vorsten niet het minst. Bedenkelijk alleen is het, dat, nu de keizer dit gebied betreedt, allicht en als van zelf weer vergelijkingen zullen gemaakt worden tusschen Z.M.'s schrijven en wat zijn vader ons heeft nagelaten. In sommige streken der Pruisische provincie Saksen zijn de hamsters (trekratten) dit jaar buitengewoon talrijk. Te Aschersleben werden niet minder dan 97,519 van deze dieren gevangen, waardoor 1950 Mark aan premien werd betaald. In het naburige Kochstadt werden 5539 hamsters gevangen. Een man te Berlijn die voor eenige vrienden zijn vaardigheid in het „degenslik- ken" zou vertoonen heeft zich bij dien toer deerlijk verwond. Hij had daar er geen degen bij de hand was, een lang keukenmes genomen en liet dit in zijn keel glijden. Terwijl hij daarmee bezig was barstte een der aanwezigen in lachen uitom de gekke gezichten, die de degenslikker trok. De man verloor daardoor zijn bedaardheid hoestte en daarbij werd zijn huig door het mes bijna geheel doorgesneden. Een groote sensatie heeft het bericht ver wekt dat de generale deposito-bank voor ruim een millioen francs is bestolen. Maan dagmiddag is men eerst tot de ontdekking gekomen en de diefstal is eene duistere zaak. De gelden en stukken van waarde waren ge borgen in drie zware stalen brandkasten, die in een gemetselde, vuurvaste kamer geplaatst waren, die mede van een zwaar gepantserde branddeur was voorzien. In den gang is steeds een schildwacht op post, die bevel heeft te Schieten zonder waarschuwing op ieder, die de deur tracht te openen, uitge nomen die drie hoofdbeambten, die van een der drie kasten den sleutel hebben. Maandag had den kassier geld noodig en dit zou hem verstrekt wezen, zoo niet de sleutel zoek was geraakt. Een smid slaagde er in na 12 uur zwaren arbeid het slot te forceeren en onmiddellijk nadat de diefstal geconstateerd was, werd het geheele perso neel, van den directeur tot den portier, ge vangen genomen. De staat lijdt de schade. In de gevangenis te Worcestor heeft een 70jarige schoenmaker, die kreupel was, Samuel Crowtherde doodstraf ondergaan, wegens moord, gepleegd op een tuinman, die in zijn tuin tegen de stroopers de wacht hield. Met behulp van een stok strompelde de grijsaard naar de strafplaats, waar hij door de beuls knechts op het schavot werd gedragen. De dood trad onmiddellijk in. Door den hevigen mist misleid zijn te Glasgow vier personen in het water geloopen en verdronken. Een schip, bestemd het snelstvarende der wereld op het oogenblik althans te wezenstaat te South-Brooklyn op de scheepstimmerwerf van Lennox op stapel. Te Krakau heeft een schoenmakers op stand gewoed. Eene groote schoenenfabriek te Weenen had er depots geopend. De Krakau'sche schoenmakers eischten van den burgemeester dat die depóts gesloten zouden worden. De burgemeester weigerde. Vijfhonderd schoen makers gingen toen samenscholingen houden; zij bestormden de verkoopiokaleu der Weener fabriek plunderden de voorraden, mishandel den de verkoopersen raakten ten slotte slaags met de politie. Nadat een groot aan tal lieden in hechtenis waren genomen, werd de rust hersteld. Te Hohenmauth, Bohemen, is een die- rentemster van 26 jaar door een tijger in welks kooi zij was als het ware in stukken gereten onder de oogen van het publiek, niet tegenstaande de slagen van een bewaker welke deze met een ijzeren staaf het wilde dier toediende. Wolven en struikroovers verspreiden schrik in Hongarije. Dertig personen zijn in den omtrek van Orsovain zuidoostelijk Hongarije door wolven gebeten. Verschei dene slachtoffers zijn na verschrikkelijk lijden reeds overleden. In het dorp Magyar Szakos is een bende van 56 roovers gevangen genomen. Onder de voornaamste gruweldaden van den laatsten tijd mag het vermoorden van twee gezinnen gerekend worden. Het zonderlinge van het geval is dat de aanvoerder der bende nie mand anders is dan de burgermeester van bovengenoemd dorp. meer schaars. Er zijn zelfs uitgebreide stre ken, waar de jacht is opgegeven omdat er bijna niets meer gevangen wordt. Hel rapport over het spoorwegongeluk bij Borki is den czaar overgelegd. Wegens achtelosheid plichtverzuim of andere rede nen zullen zes personen gerechtelijk worden vervolgd als de vorige minister van ver keersmiddelen Poszjetgeneraal-adjudant Tscherewin chef der veiligheidsmaatregelen; de treincbef baron Taube de bij het onge luk zwaar gewonde baron Stjerwaeldie aan het ministerie van verkeersmiddelen werk zaam wasalsmede IOwenko en Kronen berg leden van het spoorwegbestuur. Een ontzettende ontploffing, die plaats had in een der groote meelfabrieken, bracht de stad Chicago in opschudding. Drie personen in de fabriek, bij de ketels werkzaam, werden onmiddellijk gedcod, verscheidene gewond terwijl de belendende huizen alle zwaar be schadigd zijn. In het geheele stadsdeel zijn de glazen gesprongen. Mijlen in den omtrek werd de slag gehoord. De schade aan de fabriek is begroot op 400,000 gulden. Hoeveel dieren jaarlijks in Siberie om nun vel gedood worden daarvan geven de vol gende cijfers een denkbeeld Op de zomermarkt te Irbit, waar slechts een deel van het door Siberie uitgevoerde bont wordt aangevoerdwerden dit jaar 1,180,000 eekhorenvellen verkochtwelke zooals men weethet grauwe bont opleveren. Daarvan kwamen 200.000 uit Transbaikalie, van waar ook nog een groot aantal eekho renvellen rechtstreeks naar China worden uitgevoerd. Opmerkelijk is dat er in dit jaar aan merkelijk minder vellen van zwarte eekho rentjes ter markt zijn gebracht, namelijk een half millioen, tegen ruim een millioen verle den jaar. Voorts waren er140,000 vellen van mar motten, 30000 van bunsings, 10000 van dassen, 1,300,000 van hazen2000 van vossen en een aantal beren- en wolvehuiden enz. De bontleverende dieren worden meer en 2. 3. 4. WAALWIJK. Zondag 16 dezerzal door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal uitgevoerd worden 1. Marche militaire. Reuland. Ouverture fantastique. Tack. Scène et choeur de l'opéra „Le Trouvère. Verdi. Jagerslust, Galop. Kiesler DRUNEN. Op Maandag 17 Dec. a. s., CONCERT door de harmonie „Eendracht" van Drunen, ten huize van den heer C. van Huiten. Aanvang öVs uur. Zie verder programma. BEZOOIEN. Op Dinsdag 18 Dec. 1888, Eerste Win- teruitvoering door de zangvereeniging „Voor uitgang zij ons Doel," van Waalwijk en Be- zooien, in de zaal van den hr. Ant van der Zaken. Aanvang 6l/o uur. Zie verder Programma. WAALWIJK, 15 Dec. 1888; Bij de kamer van koophandel alhier is het volgende schrijven ingekomen Aan de kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk. In antwoord op uwen brief van 1 December no 200, hebben wij de eer u mede te deelen, dat de aansluiting van trein 1031 met trein 29 slecht tot stand te brengen is, indien de dienstregeling van trein 1028 in tegengestelde richting zoodanig worde gewijzigddat de aansluiting te Lage-Zwaluwe met trein 28 naar Rotterdam wordt verbroken. Indien uw collegie daartegen geen beden king heeft kan de loop der treinen 1031 en 1028 worden veranderd als volgt Trein 1031 Lage-Zwaluwe v. 8,9 nam. Vlijmen a. 9,49 Trein 1028 Vlijmen v. 7,34 nam. Lage Zwaluwe a. 9,14 Trein 1028 behoudt alzoo nog de aanslui ting met trein 127 in de richtingen naar Breda en naar Roosendaaldoch voor "de richting Rotterdam gaat de aansluiting met trein 28 verloren en treedt daarvoor in dc plaats, de aansluiting met trein 30, terwijl de overgang te Lage-Zwaluwe ruim één uur zal bedragen. Gaarne vernemen wij of de wijziging der dienstregeling voor de lijnen Lage-Zwaluwe, gelijk die hierboven werd vermeld, door uw collegie wenschelijk wordt geacht. De directeur-generaal. De kamer heeft hierop geantwoord: Waalwijk, 14 Dec. 1888. Den heer directeur-generaal der maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen te Utrecht. In onze vergadering van gisteren avond werd behandeld uw geacht schrijven van 8 dezer O D 222/2 No 17636 afdeeling be weging der treinen. Met algemeene stemmen werd besloten u te berichten dat de daar mede voorgestelde verandering in den trei nenloop Lage-ZwaluweVlijmen zeer in het belang dezer streek wordt geacht, terwijl met deze wijziging ook de aankomst der brieven maal wordt gebaat. In het laatste geval vleien wij ons, dat geheel en al aan de bestaande grieven ten opzichte de aankomst van den laatsten Hol- landschcn post, kan worden te gemoet geko men. Voor uwe welwillendheid betuigen wij u wel beleefdelijk dank. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk, (Get.) TIMMERMANS, voorzitter. F. W. v. LIEMPT, secretaris. Komt de door den heer directeur-generaal voorgestelde en door de kamer aanbevolene regeling tot stand, dan komt men, 's avonds ten 5,33 Van Amsterdam en ten 7,22 te Rotterdam Beurs vertrekkendeomstreeks half tien te Waalwijk, en 9,49 te Vlijmen zonder oponthoud te Zwaluwe. Men kan dus eene reis naar Amsterdam van hier uit goed op één dag doen en heeft heel wat tijd om zaken te verrichten Verder zullen de Amsterdamsche brieven en couranten weder- per laatsten trein hier aankomen, en 'smorgens bij de eerste distri butie bezorgd worden iets wat zeker van groot belang is. Dat men somtijds in zijn eigen woning niet meer veilig is, dit ondervond j.l. Maan dagavond weder de herbergier V. te Kaats heuvel. Omstreeks 10 ure dien avond in gezelschap van zekeren B. huiswaarts gaande, verlangde deze, aan de herberg van V. zijnde, daar nog binnengelaten te worden. V. weigerde aan vankelijk, doch vreezende voor onaangenaam heden. stemde hij ten slotte toe en tracteerde B. zelfs op een borrel, in de hoop zoodoende spoedig van hem ontslagen te zijn. B. echter, dien avond blijkbaar vechtlustig, begon, nau welijks binnen zijnde, tegen den herbergier kwestie te zoeken en eischte hem buiten. Toen door V. aan den eisch geen gevolg werd gegeven, werd hij eensklaps door B. in zijne woning aangegrepen en met een scherp voorwerp zoo ernstig aan het. achterhoofd gewond, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen terwijl de dader na het plegen van zijn misdrijf ijlings was op de vlucht gegaan. Naar men verneemt moet de toestand van den verwonde nog al zorgwekkend zijn en is hij verplicht het bed te houden. Tegen B, die 's anderen daags naar 's Bosch is vertrok ken tot het ondergaan van gev. straf, ook voor dergelijk misdrijf,is door de maréchaussée procesverbaal opgemaakt. Zondagavond heeft men bij den her bergier van Vugt (Sprangschevaart) een glas ruit verbrijzeldnaar dader of daders is onderzoek gedaan de man ligt echter op 't kerkhof, zooals gewoonlijk bij ruiten ingooien het geval is. De staatscommissie voor de regeling van 's lands defensie is in zooverre met haren arbeid gereed, dat het ontwerp-verslag is op gemaakt en bij de leden circuleert. Men ver wacht dat het echter nog geruim en tijd zal duren eer het definitief verslag den koning zal kunnen worden aangeboden. Het schijnt dat de toestand van Z.M. den koning, ondanks een in de laatste dagen der vorige week geconstateerde kleine ver heffing der chronische kwaal, waaraan Z. M. lijdende is, bevredigend blijft. Dagelijks arbeidt Z. M. eenige uren in den voormiddag, soms ook nog des namiddags met den particulieren secretaris jhr. Iiuijde- coper, waarbij de aandacht van Z. M. voor namelijk op verbetering en uitbreiding van vee- en boomteelt schijnt gevestigd te zijn. De vruchten van dien arbeid komen, zooals men weet, in de eerste plaats ten goede aan de maatschappij van Weldadigheid en He- lenaveen. De boterbereiding geschiedt in het Noordwestelijk gedeelte van Noordbrabant en vooral in de Langstraat, om dezen tijd des jaars, op breede schaal. De verschillende mijnen of botermarkten, waar de boter bij afslag verkocht wordt, zetten wekelijks dui zenden kilogrammen om en leveren de melk boerinnen het noodige huishoudgeld. Bij de daling der prijzen in den laatsten tijd, komt nog dat de winterknollen, die 'op de rogge- akkers geteeld worden, dit jaar zoo goed als geheel mislukt zijn. Vóór of met St. Laurens (10 Aug.) behoort dit gewas uitgezaaid te worden, en dit jaar stond op de meeste plaatsen het koren nog vast, waarom de zaai tijd minstens veertien dagen later inviel. Hoe wel het gemis aan dit koeienvoeder velen melkboeren groot ongerief en veel schade veroorzaakt, komt het toch de boter productie ten goede, daar de knollenboter weinig waarde bezit, sterk van smaak is cn zich moeielijk laat kneden. Melkkoeiendie daarentegen gedurende den winter met peen en mangel- woi telen gevoed worden, geven boter, welke door kleur en hoedanigheid boven andere uitmunt- Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers op den dezer dagen verschenen vierden jaargang van Roelant's Almanak voor 1889. Het is stellig de kleinste, en naar den inhoud gerekend, de goedkoopste almanak die in ons land bestaat. Het boekje telt 160 bladzijden druks en bevat, behalve alles wat in een ge wonen almanak thuis behoort, de tarieven der spoorwegen in Nederland; alle gewenschte opgaven omtrent het zegel, de posterijen, de telegrafie de vorsten van Europa, de Ne- derl. ridderorden, de gezanten in en buiten Nederland, de ministerieele departementen de beide kamers der staten-generaal, de raad van state, de rekenkamer, het bestuur der provinciën, de rechterlijke macht, het hooger- cn middelbaar-onderwijsde kamers van koophandel, enz., enz., kortom alles wat men, bij dagelijks voorkomende gevallen noodig heeft te weten. De prijs van dezen almanak is slechts tien cents. Het programma is verschenen van de tentoonstelling van paarden en ezels, gedu rende de internationale tentoonstelling te Parijs in 1889. Aanzienlijke prijzen en vele gouden, zilveren en bronzen medailles zijn

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2