Nummer 103. Zondag 30 December 1888. lle Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. "VIjSTETA i ANTOON TIELEN, NIEUWJAAR. Staatkundig overzich. UITGEVER: Waalwijk. 39 E. Werner. De Echo van het Zuiden, Waiilwijliselif en Langstraalsche Courant, it blad verschijnt Woensdag en Zasrdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j ij). Franco per post door het geheele rij f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden mz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 duari en 8 ceni per regeJ, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden Smaal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het iidvertentiebnreau van A do lp Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent- per regel. Even nis vorige jaren stellen wij i het No., dat op Dinsdag 1 J a n u a r ia. s. zal verschijnen, voor belanghebbenden «der de gelegenheid open hunne HEILWENSk&N te doen plaatsen, tegen betaling van Sti&nt. Advertentiën voor dat Nummer befcnjri worden uiterlijk ingewacht tot M a a id a g middag 12 uur. De feestdagen, die achter ons liggenkon- den uit een politiek oogpunt met meer (ge rustheid worden gevierd, dan het vorigeaar, want, hoewel de po'itieke wereld langfaiet van alle zorg bevrijd is, moet toch erend worden dat de algemeene toestand bere- digend is; er is een zekere kalmeerend'in vloed merkbaar in den toestand van Euipa, die met de agitatie van de eerste maaien dezes jaars een hoogst gunstige tegensteing vormt. De radicale Fransche regeering heeft het hard te verduren de redevoering van Cal- lemelLacour de vorige weekin den seaot gehouden is gevolgd door redevoeringejin denzelfden geest van Rcuvier, Ferry en Sul- Ier die het allen noodig schenen te aclen de radicalen eens terdege de ooren te vis- schen. Al de plannen die terecht als si»k- paardjes der regeering worden aangeraeii werden geducht afgetakeld als grondwip- herzieningopheffing van den senaat ïn het presidentschapintrekking van de br grooting voor den openbaren godsdienst ez. Zooals meer gezegd alle die punten vn verschilwelke een aaneensluiting van rad- calen en republikeinen onmogelijk maken. Tfe republikeinen verzetten zich tegen de politik DOOR De beide kamers, die doctor Fabian in liet kas teel bewoonde, hadden het uitzicht op het pari- en lagen min of meer afgezonderd. Het had ziel hiermede op de volgende wijs toegedragen. Toer. de vorstin de tot dusver onbewoond gebleven vertrekken van haar eersten echtgenoot voor diens zoon in gereedheid liet brengen, was er natuurlijk ook gedacht aan den voormaligen gou verneur, die hem vergezelde, en een aangrenzend vertrek voor dezen ingericht, 't Was wel is waar wat klein en alles behalve rustig, daar het vlak naast de groote trap lag, maar volgens het ge voelen der vorstin juist geschikt voor den doctor; ze wist immers dat er op den Oldenhof, en wel in het bijzonder door zijn voormaligen kweeke- ling, nooit veel omslag met hem was gemaakt. Hierin scheen echter een groote verandering te zijn gekomen, want Waldemar had die kamer weinige dagen na zijne aankomst als volkomen ongeschikt afgekeurd, de daar tegenover gelegen logeerkamers laten ontsluiten en twee daarvan onmiddellijk voor zijn leermeester in beslag ge nomen. Nu was deze zelfde reeks voor graaf Morynski en zijne dochter ingericht, die dikwijls dagen en zelts weken lang op Wilicza doorbrach ten maar de jonge landheer kon dit wel is waar niet weten. Toen Pawlick, die tot hofmeester van liet kasteel was opgeklommen, nu een enkel woord tegen deze beschikking poogde in te bren gen, vroeg Waldemar hem kortaf of de bewuste kamers soms door de vorstin of vorst Leo in ge bruik waren genomen, terwijl hij op het ont kennend antwoord verklaarde: „Dan zal doctor Fabian ze van dezen dag af betrekken." Nog dienzelfden dag was de hieraan grenzende over loop, dien de dienstboden dikwijls passeerden, afgesloten en bevel gegeven, voortaan den omweg over de trap te nemen, opdat het onophoudelijk heen- en weerloopen den doctor niet zou hinde ren. En hierbij was het gebleven. van tweedracht, van afbreking van grondwet telijke instellingen en opbouwing van lucht- kasteelen, tegen de politiekwelke reeds tweemaal de Fransche republiek ten gronde richtte en haar bij voortgang ten derde male zou doen vallen. Door het overlijden van den Parijschen afgevaardigde Hude is in de vertegenwoor diging der hoofdstad in de kamer een vaca ture gekomen, waarvan de Boulanger-onder neming zich alweer aanstonds heeft meester gemaakt. De generaal, dus werd in de jong ste vergadering van aandeelhouders besloten, zal zich candidaat stellen. Of hij slagen zal? Rochefort zweert er opmaar in de laatste dagen hebben de Boulangisten, als ze verga deren wilden, hier en daar nog al klop ge had ook te Parijs in het 12e arrondisse ment waar werklieden en anarchisten de vergaderde Bonlangisten uiteenjoegen en hun afgod voor een „verrader en moordenaar" uitmaakten. Voor de eer der hoofdstad is het tc wen- schen dat „le dernier des hommes", gelijk Challemel-Lacour hem met innige zielewal- ging zoo juist heeft genoemd in de minder heid blijve. Men verzekert dat een proclamatie van den graaf van Parijs aan het Fransche volk zal verschijnen. Naar men zegt, zal daarin medegedeeld wordendat de partij van den graaf van Parijs de relatie met de boulangisten heeft afgebroken, en dat zij thans zelfstandig bij de verkiezingen zal optreden. Hierdoor zou de kans van Boulanger na tuurlijk veel verminderen. Maadagmiddag is de zitting van het En- gelsche parlement gesloten met een troonrede van de koningin die in hoofdzaak de zaken in Afrika bespreekt als de blokkade van Afrika's Oostkust en de overwinning van generaal Grenfell bij Soeakim, voorafgegaan door de traditioneele vermelding van de vriendschapsbetrekkingen. Van het binnen land bijna geen woord het gelijkt wel of De vorstin zeide geen woord, toen zij dit voor gevallene vernam; zij had zich nu eens voorge nomen haar zoon in dergelijke kleinigheden nooit tegen te spreken. Terstond liet zij andere ver trekken voor haar broeder en nicht inrichten, en hield zich goed, hoe onaangenaam Wal de mar's be moeiing haar in den grond van de zaak ook mocht wezen 't was evenwel natuurlijk, dat zij de onschuldige oorzaak daarvan, den armen Fa bian, juist niet met vriendelijke oogen aanzag. Wel is waar liet ze hem dit niet blijken, daar zij en al de bewoners van het kasteel schielijk genoeg de ondervinding opdeden, dat Waldemar zeer gevoelig was ten opzichte van zijn leermees ter en dat, lioe weinig hij ook voor zichzelf op bli.,ken van achting en eerbied mocht gesteld zijn, hem elke tekortkoming hierin met betrekking tot dezen geweldig hinderde. Slechts in dit uitslui tend geval liet hij zijn gezag gelden en dit wel zoo nadrukkelijk, dat allen, van de vorstin af tot de dienstboden toe, doctor Fabian met de grootste onderscheiding behandelden. Dit viel hen nu wel is waar niet moeilijk te genover den stillen, altijd bescheiden en beleef- len man, die nooit iemand in den weg zat oi tond, bijna geen bediening noodig ha'd en elke dféine attentie, die men hem bewees, dankbaar ',n ontvangst nam. Men zag hem niet veel, daar ij zich niet anders dan aan tafel vertoonde, den eheelen dag bij zijne boeken doorbrachten zich iavonds meestal bij zijn voormaligen pupil op- ield, met wien hij zeer vertrouwelijk scheen om e gaan. „Hij is de eenige persoon, die door Wal- .emar ontzien wordt," zeide de vorstin tot haar irooder, toen ze hem deze verwisseling van ka- ■ers mededeelde. „We zullen hem die luim wel iioeten toegeven, al begrijp ik volstrekt niet, kat die vervelende man voor aantrekkelijks voor h-m heeftvroeger liet hij hem altijd aan zijn hc over en nu draagt hij 'hem als liet ware op d:1 handen." jWat er ook van de zaak mocht wezen, de totale -arandering in hun wederkeerige verhouding lad een onmiskenbaren invloed op doctor Fabian ïUgcoetend. Zijne schuchterheid en bescheiden- leid waren hem wel is waar bijgeblevenze «lakten een deel uit van zijne natuur; maar ]<jt neergedrukte, angstige, dat hem soms eigen Vjtis, had met zijne veranderde positie opgehouden. Üijn uiterlijk was veel gezonder en krachtiger Ierland of liever de Iersche quaestie reeds uit de wereld is geruim 1. Dnidelijk laat de regeering uitkomen dat van een landblokkade barer zijds niets te wachten is zij zal zich blijven bepalen tot de blokkade ter zee tot grootste teleurstel van de Duitsche regeeringdie al haar aan dacht op Afrika bepaald houdt, en zelfs wordt gemeld dat Bismarck dadelijk na de samenkomst van den rijksdag zich in de koloniale debatten zal mengen om het pro gramma van actie van de regeering bloot te leggen. Crispi, de Italiaansche premier, mag terecht onder de gunstelingen van Fortuna gerekend worden, want, terwijl elders het geringste aanleiding geeft tot een kabinetscrisis, slaat hij zich overal gelukkig door. Zoo nu weder bij gelegenheid der discussie over de buitengewone kredieten voor leger en marine. Verschillende leden der kamer, die zich ernstig ongerust maakten over de gevolgen van de regeeringspolitiek, leden fiasco, want een motie werd aangenomen met 231 tegen 45 stemmen, waarbij de buiten- landsche en militaire politiek van de regeering volkomen werd goedgekeurd, hoewel iedereen weet, dat het land de zwaré offers bijna niet meer kan dragen. De buitengewone kredie ten voor oorlog en marine werden verleden, Zondag aangenomen met 172 tegen 35 stem men en die voor de militaire werken aan de spoorwegen met 165 tegen 32 stemmen. Zoo als men weetbeloopen die buitengewone kredieten voor oorlog en marine 146 millioen, een som, waarvoor de bronnen nog gevonden moeten worden want de plannen van den minister van financien vinden, zooals men weet, weinig ingang. Vorst Ferdinand van Bulgarije is een ware geluksvogel: de ingetreden ministerieele crisis is reeds geëindigd en reeds is een nieuw kabinet gevormd, doordien de beide conser vatieve leden er van: de minister van finan cien Natschowitsch en die van justitie Stoi- dan vroeger; waarschijnlijk had liet leven in de academiestadzoowel als de langdurige reizen het hunne bijgedragen om den zwakken, be- schrooraden en zich op den achtergrond houdenden onderwijzer tot een man te vormen, die met zijn nog altijd bleek, maar innemend gelaat en zijne zachte, maar welluidende stem op ieder een gun- stigen indruk maakte en wiens eigen schuld het was, zoo zijne verlegenheid hem niet toeliet, zich in het een of ander opzicht te laten gelden. De doctor had bezoek, wat voor hem iets zeer buitengewoons was. Nevens hem op de sofa zat niemand anders dan de regeeringsassessor Hubert uit L., ditmaal echter blijkbaar met'de vredclie- vendste bedoelingen en zonder eenige arrestatie plannen. Die noodlottige vergissing was juist de aanleiding tot de kennismak! r g. Doctor Fabian was de eenige geweestdie zich als een vriend en trooster had doen kennen in den neteligen toestandwaarin de assessor geraaktetoen de zaak ruchtbaar werd wat maar al te schielijk gebeurde. Greta was „onbarmhartig genoeg ge weest," zooals Hubert zich uitdrukteom het voorval in alle kleuren en geuren aan hare ken nissen te L. mede tedeelen. Het gelieele verhaal, hoe hij den jongen landheer van Wil licza gevan gen had willen nemen deed de ronde door de gansche staden indien de president dit al niet ambtshalve vernam, kwam het zijne excellentie niettemin ter ooren en ontving de al te ijverige beambte een ernstige vermaning, voortaan voor zichtiger te zijn en als hij weer verdachte Pool- sche agenten zocht, niet de hand te slaan aan de groote Duitsche grondbezitters uit de provincie die men juist meer dan ooit behoorde te ontzien. Ook op Willicza was de zaak bekend geworden. Waldemar zelf had alles aan de vorstin verteld; de geheele omtrek praatte er van, en overal, waai de assessor zich vertoonde, moest hij zich geheime toespelingen ol openlijken spot laten welgevallen. Reeds den' volgenden dag had hij den heer Nordeck een bezoek gebracht om zich bij hem tc verontschuldigen, maar hem niet thuis getroffen, en bij die gelegenheid was het de doctor geweest die, hoewel mede beleedigd, zich van een edel moedige zijde had doen kennen. Hij ontving den verpletterden en boetvaardigen Huberttroostte hein zoo goed mogelijk en nam het bp zich, zijne verontschuldigingen over te brengen. Nu was echter des assessors neergedrukte stemming niet loff door aanhangers van Stambouloff, den premier, zijn vervangen. De spoedige op lossing van de crisis mag voor een deel als bewijs gelden dat de toestanden van het vorstendom zeer verbeterd zijn in de laatste maanden en dat ook de positie van vorst Ferdinand meer en meer wordt bevestigd. Koning Milan van Servie kan waarlijk jaloersch zijn op prins Ferdinand, want hij is gedwongen, indien hij niet aan den dijk wil gezet worden, bij de radicalen zoete broodjes te bakken. De eerste zitting van de Skoupchina heeft plaats gevonden met gesloten deuren en heeft, naar men meldt, een kalm verloop gehad, zoodat de regeering alle hoop heeft dat de grondwet, zooals de commissie die met goed keuring des konings heeft saamgesteld, zal worden aangenomen. In ieder geval was men op alle eventua liteiten bedacht; een speciaal bataillon is in Belgrado gevormd en ieder regiment heeft veertig man naar de hoofdstad moeten zen den, terwijl het garnizoen geconsigneerd is. Een delegatie van een vijfiigtal radicalen is bij koning Milaan ontvangen, die hem een wijziging voordroeg van het artikel, dat be trekking heeft op zijn voorrechten. Hij heeft er in toegestemddat dit artikel aldus ge wijzigd wordt: „Geen buitenlandsch leger mag in Servie komen en het Servische leger mag niet on der eene vreemde vlag dienen, zonder de machtiging van de groote Skouptchina," een wijziging, die gericht is tegen inmenging van Oostenrijk. De onzekerheid omtrent Emin-pacha en Stanley zal nog wel eenigen tijd voortduren, hoewel mag worden aangenomen, dit Stanley in veiligheid is, maar dat hetzelfde van Emin- pacha nog niet kan worden medegedeeld. Te Londen denkt men, dat Stanley tegen het eind van September op weg is gegaan naar de Oostkust, alwaar hij in April of Mei a.s. zou aankomen. In elk geval moet hij dan een streek doortrekken tusschen den Congo en de kust, waar onder de bevolking groote onverwinnelijk noch van al te langen duur; hij bezat een veel te groote dosis zelfbewustzijn, om ooit tot zelfkennis te komen en als een omge bogen stalen veer sprong hij terstond weer in zijn vroegere houding terug, zoodra de tegenstand ophield. De algemeene bespotting ergerde en krenkte hem, maar zijn zelfbewustheid wist van wankelen noch bezwijken. Ieder ander had zich na zulk een voorval zoo stil mogelijk gehouden, om de zaak in het ver geetboek tc laten komen, en zich voorloopig niet met dergelijke commissies bemoeid, maar Hubert legde er zich juist met koortsaehtigen ijver op toe. Hij had als het ware het idée-nxe, om zijn fiasco ten koste van eiken prijs weer te doen vergeten en zijn collega's, den president en ge heel L. te toonen, dat hij ondanks alles iemand van buitengewoon verstand en overleg was. Nu achtte hij zich verplicht op de eene of andere manier een paar samenzweerders op te pakken of een samenzwering te ontdekken. Dit werd allengs een levenszaak voor hem en zoo was hij voortdurend op de jacht naar deze beide voorwerpen. Evenals vroeger bleef Wilicza ook thans bet hoofddoel van zijn streven, dat Wilicza van welks gevaarlijkheid men te L. over tuigd was en waarop men toch nooit eenigen vat kon krijgen, en zelfs minder dan ooit, sinds het bleek dat er niets van de aanwezigheid des jongen land heers viel te hopen. Hoewel een Duit- scher, liep hij geheel aan den leiband zijner Pool- sche bloedverwanten en hij was 't of met hun doen en laten eens, óf hij bekommerde er zich niet over, zooals hij zicli eigenlijk over niets be kommerde, wat er op zijne goederen voorviel. Dit gedrag, dat te L. zeer sterk werd afgekeurd, vor.u het allerminst genade in de oogen van den assessor. In zijne plaats zou Hubert natuurlijk veel krachtiger zijn opgetreden en al die heime lijke kuiperijen terstond gefnuikt en uitgeroeid hebben hij zou de geheele provincie een schit- rend voorbeeld van loyaliteit gegeven, den staat tot eeuwige dankbaarheid aan zich verplicht en bovendien de geheele wereld in verb zing ge bracht hebben. Daar hij echter ongelukkig niet de heer en meester van Wilicza, ja, niet eens re- geeringsraad was, bleef hem niets anders over dan de ontwijfelbaar bestaande samenzwering voorloopig te ontdekken, en hierop legde hij zich dan ook met dè borst toe. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1