BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Turkije. Rusland. BINNENLAND. verbittering heerscht ingevolge de verove ringsplannen die den Duitschers worden toegeschreven. Het blijkt, dat de Belgische kamer de wet tot regeling van het gebruik der Vlaamsche taal voor de rechtbanken heeft aangenomen met 71 tegen 25 stemmen. De beraadslaging was op het laatst zoo verward, dat verscheidene leden het hoofd kwijt raakten en herhaaldelijk door anderen verklaard werd, dat ze bij vergissing voor of tegen hadden gestemd. De president onttrok zich op karakteristieke wijze aan dit gevaar, door kalm te verklaren, dat hij zich buiten stemming zou houden, omdat hij uit het debat niet had kunnen wijs worden en de laatste artikelen niet begreep. In de praktijk zal het nut der wet moeten blijken. Men verzekert, dat in de zaak van den wisselagent Bex, die, een tekort van 8 mil- lioen achterlatende, op de vlucht is gegaan, hooggeplaatste personen betrokken zijn. In de kamer werd Zaterdag een dier personen ge noemd en men zegt, dat de minister niet lot arrestatie is overgegaan teneinde geen nieuw publiek schandaal te verwekken. Bex heeft zich in zijn hotel te Martiny in Zwit serland van het leven beroofd. Hij werd nog in 't bezit van 340 francs gevonden. Een hooggeplaatst ambtenaar aan het stadhuis te Parijs is in zijn betrekking ge schorst, omdat door zijn nalatigheid een deurwaarder in staat gesteld werd 97000 fr. uit de gemeentekas te verduisteren. De arbeiders van den Eiffeltoren te Parijs hebben, door nood gedrongen, het werk hervat en voorloopig afgezien van den eisch, dat hun loon verhoogd zou worden, zooals hun beloofd was. Zij verlangden alleen het ontslag van twee hunner makkers, die het ijverigst tot werkstaking hadden aangezet en daarna de eerste waren om tot de patroons over te loopen. Met genoegen werd te Parijs het bericht ontvangen, dat de Portugeesche regeering 500000 francs toegestaan heeft voor het ge bouw op de wereldtentoonstelling, dat verrij zen moet tusschen de brug Alma en de brug des Invalides, hiermede is eene ruime deel name door Portugal verzekerd. De vicomte de Melicia werd tot president benoemd. Te Parijs is weer eene vergadering ge houden van obligatie- en aandeelhouders in het Panama-kanaal. Er waren vier a vijf duizend personen bijeen gekomen (in het Cirque d'Hiver). Graaf Dilhan nam het voor zitterschap waar. Hij verklaarde dat het nog te verrichten werk 400 millioen zal kosten en in drie jaren tijds zal het kanaal voltooid zijnals het vereischte kapitaal gevonden wordt. Hij vermaande de aanwezigen op de verspreide lijsten in te schrijven. Er heerschte veel opgewektheid om het begonnen werk te voltooien en algemeen werd de wensch geuit om de Lesseps aan het hoofd der onderne ming te laten. De vergadering heeft ten slotte een voor stel aangenomen, waarbij zij haar vertrouwen in den heer de Lesseps te kennen gaf en verklaarde af te zien van alle rentebetaling en aflossing van schuld vóórdat het kanaal voltooid is. Naar uit Madrid aan de Daily News ge meld wordt, heeft de Italiaansche regeering, naar aanleiding van het aanstaande congres der katholieken te Madrid, aan het Spaansche ministerie den wensch te kennen gegeven, dat het geen tegen een bevriende mogendheid gerichte demonstratiën ten gunste van den paus zal gedoogen. Er is een bom gelegd voor de particu liere woning van den minster van binnen- landsche zaken te Madrid, welke bom ont plofte zonder ongelukken te veroorzaken. Een andere bom is gelegd voor de deur van Francisco Silveaoud-minister. De ontptof- fingen hebben slechts stoffelijke schade toe gebracht. Uit Soeakim wordt aan de Standard ge meld, dat de verkenningen zekerheid geven, dat de omstreken van Arabieren gezuiverd zijndie blijkbaar naar het binnenland ge trokken zijn. De Times meldt van Zanzibar, dat wederom de Duitschers te Bagamoyo geland zijn opnieuw met het gevolg eener slachting onder de negers. Berichten uit Midden-A frika mel den de onttroning van koning Oeganda te Mwanga door zijnen overheerschenden broe der. Van 23 Dec. wordt uit Zanzibar aan de Times getelegrafee. d, dat, tengevolge der ernstige vertoogen van den Britschen consul- generaal de sultan de jongste verordening betreffende de terechtstellingen heeft inge trokken. Eene groote volksmassa omringde het paleis des sultans op Zaterdagmorgen toen de terechtstelling van drie mannen en twee vrouwen tegen 10 uren was bevolen en de Britsche consul sedert 8 uren bij den sultan was geweest. Tot groote voldoening van iedereen werd te half negen de terechtstelling afgecommandeerd. De sultan heeft bepaald, dat verdere te rechtstellingen die in Zanzibar mochten noodig blijken op andere, d. i. op meer ordelijke en minder walgelijke wijze zullen plaats hebben. Van de onlangs veroordeelde 29 gevange nen, van welke thans 21 aan den dood zijn ontsnapt, waren er velen meer dan 10, een gedurende 14 en een gedurende 17 jaren gevangen geweest. Onlangs overleed te Londen een bekende koetsier, James Selby die jaren achtereen de „coach" tusschen Londen en Brighton bestuurde. De begrafenis droeg het karakter eener openbare demonstratie. De lijkkoets werd voorafgegaan door een koets, die be laden was met kransen, kruisen en andere eerbewijzen in bloemen. Daaronder waren er gezonden door den hertog van Beaufort, lord Grey de Wilton, lady Scott lord Ai- lesbury en een groot aantal andere edele of niet-edele dames en heeren sport-liefhebbers. De lijkkoets werd door 4 paarden getrokken. Daarna volgde de «coach,» door Selby zoo lang bestuurd 4 familierijtuigen, vervolgens een reeks van 10 «four in hands,» een groot aantal particuliere rijtuigenenz.in het geheel eene processie van een mijl lengte. De geheele weg tot het kerkhof was door een dichte volksmenigte bezet en alle koet siers van omnibussen en rijtuigen in westelijk Londen hadden dien geheelen dag rouw- strikjes om de zweepen, als teeken van rouw en eerbied voor den overledene. Deze koetsier had niets anders gedaan dan zijn geheele leven zijn coach met beleid bestuurd en onlangs den weg naar Brighton en terug binnen den kortst bekenden tijd afgelegdtot groote bewondering van alle lielhebbers ran rijden. Zoo iets is genoeg om in Engeland geëerd te worden. Wat is, hierbij vergeleken, de eer, die aan een groot staatsman bewezen wordt? Groot opzien en beweging veroorzaakte Donderdag te Londen een meaedeeling aangaande een overeenkomst, die zou getrof fen zijn tusschen de Engelsche Oost Afrika- maatschappij en den sultan van Zanzibar altijd volgens de Manchester Guardian. Die overeenkomst machtigde de Arabieren tot den slavenhandel in den meest uitgebreiden zin des woords, gaf hun alle macht over de slaven, ja zelfs en dit doet de deur dicht machtigde de Arabieren bij de Engelsche zendingsposten de aldaar gevluchte slaven opteëischen voor de eigenaars. Ja, het blad wist mede te deelen dat Mackenzie, Matthews en de Arabieren reeds onmiddellijk naar den zendingspost van de „Rabai Church Mission Society" waren gegaan om de aldaar opge nomen slaven opteëischen en bij weigering ze hadden gekocht tegen 6272 gulden het stuk. Dit tractaat zou onmiddellijk deu Britschen consul te Zanzibar een ernstig protest hebben ontlokt, waarop een groot aantal Engelsche handelaren besloten hebben aan den minister van buitenlandsche zaken van Engeland de beslissing over te laten. Uit Londen wordt gemeld, dat officieel de mededeeling van de Guardian is gelogenstraft daar de voorstelling onjuist is. De rouw van het Duitsche hof om den dood van keizer Frederik zal duren tot den verjaardag van 's keizers overlijden, tot groote spijt van velen, want alle feestelijkheden aan het hof en in diplomatieke kringen zijn nu verboden en er wordt in het geheel niet gedanst. Keizer Wilhelm is Zaterdag naar Stettin vertrokken om er eene militaire plechtigheid bij te wonen, van waar hij des namiddags met een extra-trein naar Berlijn terugkeerde. Z. M. werd zeer toegejuicht. Te Bredow be zocht hij de werf Vulkaan, waar de oudste werkman hem, uit naam van het personeel, een lauwerkrans aanbood. „Ik dank u en al de werklieden van gan- scher harte," zeide de keizer. „Dit is de eerste lauwer, welke mij wordt aangeboden. Ik verblijd mijdat het een lauwer des vredes is Een ander toespraakje hield Z. M. aan het officieren banket, hem te Stettin aangeboden. Aanleiding daartoe vond hij in de omstan digheid, dat de officieren tot het regiment behoorden, 't welk het laatst voor den over leden keizer Wilhelm had gedefileerd. „Deze herinnering" zeide de keizer, »moet ons hei lig blijven en ons tot plichtsvervulling aan sporen, daarbij nooit vergetende, dat mijn grootvaders oogen van uit den hemel op ons neerblikken om te zien of we wel volharden." De Weener correspondent der Tribuna, die aan het hof dikwijls verschijnt, deelt mede, dat in de maand Mei te Brussel het huwelijk bekend zal worden van den Itali- aanschen kroonprins met priuses Clémentine van Belgie, jongste dochter van den koning en de koningin van Belgie. Bij de ontvangst van het college der kardinalen, komende om hem hunne geluk- wenschen bij gelegenheid van het Kerstfeest aan bieden, heeft de paus gezegd, dat het de Voorzienigheid nog niet behaagd heeft verlichting te brengen in den zorgelijken toe stand van den pauselijken stoelwelke nog weder erger is geworden. Aan het katholi- cismus is stelselmatig de oorlog verklaard, en deze wordt gevoerd door middel van maat regelen van bestuur en wetgeving. Alle wa penen, in staat om het pausdom nadeel toe te brengen, worden gebezigd, en indien die niet toereikend zijn, dan worden er vijandige wetten gemaakt. Dat alles is het werk van blinde ij veraars, die voorgeven dat de paus een vijand van Italië is, omdat hij vasthoudt aan de aanspraak op de souvereiniteit, welke hij behoeft om in volkomen vrijheid zijne geestelijke werkzaamheid te kunnen verrich ten. De paus verklaart dat hij, verre van Italie's vijand te zijn, Italie's zedelijke macht vergrooten wil. Den studenten Rossi en Altano, die een aanslag op het Duitsche consulaat te Napels in 't zin hadden, is een Orsinibom ontnomen, welke bij onderzoek 6oO gram buskruit bleek te bevattenbenevens 30 kleine kogeltjes. Wanneer het plan gelukt was, zou veel schade en hoogst waarschijnlijk eenige menschen- levens te betreuren zijn geweest. Er is aan 't licht gekomen, dat te Napels onder den naam „La Fiacotta" (de fakkel) een anar chistische vereeniging bestaat, welke een aan slag op het leven van keizer Wilhelm tijdens diens bezoek aan Napels had beraamd, welke aanslag mislukte doordat de politie den wei- per van kleine roode briefjes arresteerde, die tevens de leider van het komplot was. De Duitsche consul-generaal Beex is reeds herhaaldelijk bij den rechter van instructie geweestsedert geruimen tijd had de con sul-generaal af en toe dreigbrieven ontvan gen, die op dezen aanslag doelden. De troepen der zeemacht zijn, evenals on langs die der landmacht, in opstand geko men ten einde met geweld de achterstallige soldij te bekomen. De belhamels van dit verzet zijn gearresteerd. De keizerin van Rusland heeft van hare dokters den raad ontvangen den winter te Napels door te brengen, tot herstel van hare gezondheid. Zij wil echter, als een brave vrouw, den czar niet verlaten. Hij heeft, zoo zegt zij, even goed behoefte aan verandering van lucht als zij, en als de keizer, om staat kundige redenen, het land niet uit kan gaan, is hare plaats aan zijne zijde. Men bericht het overlijden, te Nice, van den bekenden generaal Loris Melikoff, die, na de vermoording van keizer Alexan der II, een tijd lang met vaste hand de teu gels des bewinds voerde. Uit Teheran wordt gemeld, dat op de lijn Teheran—Se'nahAzim een troep woe dende Perzen een spoortrein in brand ge stoken hebben, waarin voornamelijk vrouwen waren gezeten. De oorzaak der woede was, dat een Pers door een trein was overreden. Men vreesde een algemeenen opstand. De Perzische regeering heeft aan den vertegen woordiger der Belgische maatschappij 100000 frans uitbetaald voor vergoeding der schade, aan de waggons toegebracht. Twee fabrikanten te Odessa hebben ge tracht, zich van hunnen compagnon te ont doen, door dezen te laten vermoorden. Zij hadden voor 1000 roebels eenige mannen omgekocht tot het plegen van de misdaad maar die moordenaars zagen er meer voor deel in, den betrokken persoon te waarsch i- wen en verklapten hem het plan, natuurlijk tegen goede betaling. De politie liet nu in schijn het plan uitvoe ren. De bedreigde fabrikant verdween, en den volgenden morgen gingen de omgekochte mannen hun lastgevers berichten, dat hij dood was. De compagnons maakten zich al gereed de erfenis van den vermoorde te deelen, toen de politie de fabriek kwam doorzoeken, waar bij verschillende bewijzen van hun schuld gevonden werden. De zaak heeft te meer opzien verwekt omdat eenigen tijd geleden een ander deel genoot in de fabriek: vermoord is gevondq in den omtrek van de stad. UITVOERING EN. "WAALWIJK." Zondag 30 dezer zal door de harmom l'Espérance op de harmoniezaal uitgevoe worden 1. Marche militaire. Brohm. 2. Souvenir d'Amsterdam. J. Kessefo 3. Musicalisches Blumenbouquet, potpourri. Thümeij 4. JSgerslust, galop. Brohm. Voortaan zal te Waalwijkop Zon- in feestdagen slechts éénmaal bestelling vin brieven enz. plaats hebbenen wel te 0 ure 's morgens. Zaken de Rijkspostspaarbank betreffend;, kunnen op die dagen alleen van tot 0 ure 's morgens worden behandeld. WAALWIJK, 29 Dec. 1888. Kenden wij onlangs met genoegen mede- dtelen. dat het concert, Woensdag 23 Januari ab. 'dpor de liedertafel „Oefening en Ver maak" van Waalwijk en Bezooien te geven, zal weden vereerd met de tegenwoordigheid vin dn beroemden toonzetter R. Hol, die dan vyarschijnlijk zelf het door ZEd. speciaal voor e liedertafel gecomponeerde koor „In Led" zal dirigeeren, thans kunnen wij onzen lezers een ander goede tijding bren gen nze vriend Willem Deckers, die steeds bereü is, wanneer het geldt de feesten van „Oeféing en Vermaak" op te luisteren, heeft zijne zoo gewaardeerde medewerking voor bedo(d concert toegezegd. Bujengewoon genot wacht ons dus dien avon( en gewis zal het kunstlievend van Waalijk en omstreken druk profileeren van deze haar door „Oefening en Vermaak" versckfte gelegenheid, om kennis te maken met hulde te brengen aan een van Neer- landsgeniaalste mannen op muzikaal gebied, en teelijker tijd „Vader Willem" nogmaals te horen en toe te juichen. —De onderhandelingen, tusschen de ont- eigeings-commissie en de familie Uijthoven gev(|rdomtrent de onteigening van het Drofcelsche veer c.a., hebben thans tot een afdeed resultaat geleid. Nar wij vernemen zal aan de familie Uijt- hovi worden uitbetaald de som van f 65,000; verur zal zij nog twee jaar kunnen blijven wong, het veer bedienen en de veergelden inneterwijl de booten, pont, en boomen haaréigendom blijven. jBij de Donderdag door B. en W. ge- houcln openbare verpachting van het markt - geld gedurende 1889 is pachter geworden Heurik van Poppel, alhier, voor f995. Jlifrn een paar Noordbrabantsche couran ten ezen we het volgende bericht uit onze gemente „b raad der gemeente Waalwijk heeft de jaarbdde van het hoofd der school met f20! verhoogd en vastgesteld op f 1300. Het steek toenemend getal leerlingen en de merdere diensten, gevorderd voor het geven vanDnderwijs in de avondschoolgaven tot dez' verhooging aanleiding." Lt laatste is niet juist. Zooals we in ons ver.ag der laatste gemeenteraadszitting zeiden sta:r deze verhooging in verband met de evetueele pensioneering van het hoofd der schol. De titularis toch wenscht, na veer- tig-arige trouwe plichtsvervulling, eervol ont sla uit zijne betrekking te vragen. Met het oo; daarop en waarschijnlijk als blijk van wardeering voor bewezene diensten, heeft de rad het salaris hooger gesteld. - Op Dinsdag 1 Januari zal de eerste treh van Vlijmen naar Lage-Zwaluwe niet vGjens de dienstregeling van Maandag en Disdag, doch volgens de dienstregeling der ovrige dagen loopen, dus van Vlijmen ver- triken te 6.46 v.m. en te Lage-Zwaluwe aakomen te 8.27 v.m. Nieuwjaarskaartjes. De groote pers tracht het publiek te over- tigen van het wenschelijkedat men op Neuwjaarsdag, bij het per post verzenden van kartjes zich zooveel mogelijk beperke en nringdoenden enz. te bewegen alléén in de reuwsbladen een nieuwjaarsgroet tegen ver- lagd tarief te plaatsen waardoor men zijn oei beter bereikt en de heilwensch vele iiizenden lezers op den bepaalden tijd ge- ■ordt. Dus zoo weinig mogelijk nieuwjaarskaartjes p de post maar een advertentie in het ieuwsblad. Voor spoedige en talrijke opgaven houden iok wij ons aanbevolen. - Men geeft in overweging om op visite- taartjes het p. f., p. c. en p. r. te vervangen door m. g. (met gelukwenschen), m. r. (met rouwbeklag), m.d. (met dankbetuiging). Als nu p. p. c. vervangen wordt door m. a. g. (met afscheidsgroet) is het stel formulieren compleet en behoeven de Hollanders geen Fransch op hun kaartjes te schrijven. Verleden Woensdag heeft Jan van Her waarden oud-kapitein der Heusdensche stoombootomringd van kinderen klein- en achterkleinkinderen te Oudheusden zijn 100 sten verjaardag gevierd. Het voornemen, om hem op dezen dag nog eenmaal in functie te doen treden op de stoomboot „Stad Heusden", waarop hij vroe ger als gezagvoerder ageerdeen waarvan het initiatief ook door familieleden was ge nomen werd van de zijde der naaste ver wanten als minder geschikt geoordeeld, zoo dat deze feestelijkheid achterwege moest blij ven. Dat het niet aan belangstelling ontbrak bewees de driekleur, die van alle huizen te Oudheusden vroolijk wapperde, alsook de verschillende rijtuigen met familieleden, goede bekenden en deputatiendie men geregeld zag aanrollen. De heer Van Herwaarden die zeer jong gehuwd washeeft driemaal zijne zilveren bruiloft gevierd zijne eerste en tweede echt- genoote kwamen respectievelijk na eene huwelijks-vereeniging van 25 en 27 jaar te overlijden. Zij tegenwoordige huisvrouw zal het grootste aantal jaren met hem het lief en leed in het huwelijksleven hebben gesmaakt. I

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2