Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk-H ongarije. Italië. Bulgarije. Amerika. BINNENLAND. alleen gevoed en gekleed zullen worden,niets meer. Velen zullen zich nu nog wel eens goed bedenken. De aanstaande verkiezing te Parijs be- heerscht tegenwoordig ieder en alles. Men kan in geen gezelschap komen, of men hoort spreken over Boulanger; op straat houdt men elkaar staande met de vraagof Boulanger verkozen zal worden al dan niet. De muren en de schuttingen worden langzamerhand bedekt met de veelkleurige verkiezingsbiljet ten voor den „dapperen generaal" of voor den heer Jaquesdie likeurstoker is te Plai- sance en voorzitter van den gewestelijken raad der Seine. Het comité van de groep der commune waartoe ook de afgevaardigden Félix Pyat en Planteau behooren, heeft bekend gemaakt dat zij de candidatuur van Prototdie voor de verkiezing van 27 dezer aanvankelijk door haar candidaat was gesteld, intrekt. Zij ver klaart dit in de bestaande omstandigheden plicht te achten. Zij maant hare aanhangers aan niet weg te blijven van de stembus en te stemmen elk op den candidaatdien hij het geschikste acht om den vijand te overwinnen. Een verkiezing kost heel wat geld te Pa rijs welke stad 450,000 kiezers telt van de 564,000 in het Seine departement. Alleen voor het herzien der kiezerslijsten is jaarlijks 85,000 francs noodig. In 1886 kostten de verkiezingen 136,000 fr. meer dan de daar voor bestemde som in 1887 gat men voor dit doel 208,000 fr. terwijl men slechts op een uitgaaf van 50,000 fr. gerekend had. Voor de verkiezingen in 1889 heeft de Pa- rijsche gemeenteraad 500,000 francs bestemd Maar of die som genoeg zal zijn is nog de vraag. Alleen de aanstaande verkiezing toch, op 27 Januari zal 100,000 frs. Icosten. De prefect der Seine moet verklaard hebbendat volgens de rapporten van de maires er gegronde vrees bestaat dat de agitators op den verkiezingsdag zullen trach ten wanordelijkheden te veroorzaken, en daar door de goedgezinde burgers vrees aan te jagen en het stemmen te beletten. De commandant van Parijs heeft een on derzoek ingesteld of he t wenschelijk zou we zen eenige regimenten, die door langdurig ver blijf te Parijs met de bevolking vertrouwd zijn geraakttijdelijk door troepen uit de provincie te vervangen. De senaat heeft de wet tot wijziging van de wetgeving op de faillissementen aan genomen. Door deze belangrijke wijziging zal het mogel'jk zijn het faillissement der Panama-kanaalmaatschappij te voorkomen en eene gerechtelijke liquidatie te doen plaats hebben. Het Fransche dorp Bellegardeaan den spoorweg van Tarascon naar Cette, wordt met een groot ongeluk bedreigd. De berg helling waarop het staat is aan het verschui ven gegain. Tien huizen werden reeds ont ruimd. Er zijn uit Nimes ingenieurs naar het bedreigde dorp gegaan, om den toestand op te nemen en veiligheidsmaatregelen te beramen. De Fransche en Spaansche politie hebben ontdek;dat onder leiding van Zorilla een samenzwering was gesmeed. Zorilla zou zich naar Spanje inschepen en op het oogenblik dat hij te Ferrol aan land zou stappen moest een opstand uitbreken in de kazerne. Daar de Spaansche regeering van een en ander in tijds verwittigd waskon zij de plannen van Zorilla verijdelen. Toen deze wistdat zijn plannen bekend waren, keerde hij naar Parijs terug. De Spaansche gezant te Parijs tracht het Fransche kabinet te bewegendat Zorilla het verblijf op het Fransch gebied ontzegd wordt. In de gevangenis te Saragossa is een opstand uitgebroken omdat de gevangenen beweerden te weinig eten te krijgen. De gewapende macht heeft de orde her steld. Nadat dezer dagen eene voor het ko ninklijk paleis gelegde ontplofbare bom was gesprongenzonder iemand te kwetsen of eenige schade van belang te veroorzaken, is thans weer door eene misdadige hand derge lijke bom te Madrid gelegd op het Callao- pleinnabij een in aanbouw zijnd huis. Niemand werd er door gedeerd. De politie schijnt niet bij machte te zijn den dader of de daders op te sporen. Men bericht uit Madrid dat het goe derenverkeer met de noordelijke provinciën van Spanje door sneeuwstormen gestremd wordtwaardoor ook ontsporingen en be schadiging van spoorwegen hebben plaats gehad. Tegen William O'Brien, lid van het lager huis, wordt een vervolging ingesteld, omdat hij de Ieren aangespoord heeft de wetten des lands niet te handhaven. De heeren Gondom, Tanner en O'Connor, eveneens leden van het lagerhuis, die voor de recht bank van Tipperary waren gedaagd, zijn niet verschenen. Tegen hen is een bevel tot in hechtenisneming uitgevaardigd. Het koninklijke college van geneeskun digen in Engeland, heeft dr. Morell Macken zie voor de vierschaar gedaagd, en hem ter verantwoording geroepen wegens de uifgave van het boek, getiteld „De nootlottige ziekte van Frederik den Edele." De geleerde ge neeskundige heeft aan die oproeping geen gevolg gegeven, waarop genoemd college met 21 tegen 2 stemmen besloot een schrijven aan dr. Mackenzie te richten, waarin gezegd wordt, dat het college het zijn plicht acht sir Mackenzie onder het oog te brengen, dat hij door de uitgave van zijn bedoeld boek on waardig gehandeld heeft tegenover bekende geneeskundigen, die toch zijn collega's wa ren, en dat geen enkele reden gevonden is kunnen worden, die gerechtvaardigd was, om dergelijke taal tegen mannen van naam te bezigen als Mackenzie in zijn boek heeft gedaan. De Times beweert dat de omwenteling in Uganda te wijten is aan het gedrag der Duitschers, en herinnert hoe Bismarck zelf heeft erkend dat het zijnen landslieden in Afrika aan omzichtigheid en zachtheid ont brak. De samenwerking van Engeland met Duitschland in Oost-Afrika is aldus (zegt het blad) noodlottig geworden voor Engeland, dat beloond werd met het incident-Morier. Dit incident schijnt thans de afmetingen te hebben aangenomen van eene nationale be- leediging. De Times eindigt met te zeggen dat dit niet het middel is om zich de me dewerking te verzekeren van Engeland bij eene onderneming, bij welke Duitschland meer van Engeland te winnen heeft, dan Enge land van Duitschland. In het Oosteind van Londen is Vrij dagnacht weder een moord gepleegd op een vrouw van slechte zeden. Men vond de on gelukkige met afgesneden hals, nog levend, maar in een hopeloozen toestand liggen. De dader, John Henry Gulice, een scheepshof- meester, is in hechtenis genomen. Hij ver klaart, dat hij den moord in drift pleegde en niet met voorbedachten rade. De „Lloyd" ontving bericht, dat de mailboot „Priam" vergaan is bij de Sisarge- eilanden nabij kaap Adrian. Vier vrouwelijke passagiers, vier matroozen en de dokter zijn verdronken. In de Witte zaal van het paleis is Maan dag, in tegenwoordigheid van de ministers, hofbeambten, leden der generaliteit en van het corps diplomatique, de zitting van den Pruisischen landdag geopend. De keizer heeft de troonrede voorgelezen, die herhaal delijk met luid gejuich werd begroet. Bij het binnenkomen van den keizer werd door den hertog van Ratibor, voorzitter van het hee renhuis, een „Hoch aangeheven, waarmede allen met geestdrift instemden. Toen de keizer de zaal verliet, heeft de heer Rei- chensperger (voorzitter als oudste in jaren) insgelijks een „Hoch!" uitgebracht, hetwelk weder met stormachtige deelneming werd be groet. Prins Bismarck was bij de plechtigheid niet aanwezig. In de troonrede wordt medegedeeld, dat het rijk met alle buitenlandsche staten in vriendschappelijke betrekking staat. Bij het bezoek aan vreemde souvereinen heeft de keizer de overtuiging verkregen dat wij met volle vertrouwen op het verder behoud van den vrede mogen hopen. De zegeningen des vredes vertoonen zich op verblijdende wijze in vooruitgang van den economischen toestand, de nijverheid en.de werkende klasse. De financieele toestand is gunstig. Aangekondigd worden wetsontwer pen ooi de klassenbelastingen en geclassin- ceerde inkomstenbelasting te veranderen in eene uniforme belasting op het inkomen voorts tot uitbreiding van spoorwegen, her vorming der zegelbelasting cn definitieve in voering van administratieve wetten voor de provincie Posen. De Elzasser afgevaardigde Petri zal in den rijksdag een interpellatie tot de regee ring richten over het paspoortenstelsel en over de economische gevolgen van dit stel sel. Deze interpellatie belooft een stormach tig debat uittelokken. De invrijheidstelling van dr. Geffcken heeft op kalme, eigenaardige wijze plaats gehad. Op een morgen kwam een beambte der gevangenis de cel van de gevangene binnen en deelde hem zeer kalm en zonder plichtpleging mede, dat hij nu mocht ver trekken, waarheen hij wenschte, hetgeen de professor op even kalme wijze deed. De eenige zoon van prins Frederik Ka- rel, prins Frederik Leopold, die destijds als ritmeester te Potsdam dienst deed, heeft zich met de tweede zuster der keizerin, prinses Louisa Sophie van Sleeswijk-Holstein-Sonder- burg-Augustenburg, verloofd. De Post houdt het bericht staande over de verloving van den czarewitch met prinses Alix van Hessen. Het blad verklaart de te genspraak van hooger hand uitsluitend als een middel om de zaak geheim te houden, totdat het te Petersburg met gebruikelijk ce remonieel den volke verkondigd kan worden. Bij den rijksdag wordt twee millioen aangevraagd om de Duitsche koloniën op de oostkust van Afrika te beschermen. Naar men verneemt is de regeering voornemens, tot vermeerdering van het per sonen- en handelsverkeer met het Oosten, eene rechtstreeksche spoorwegverbinding te openen tusschen Konstantinopel en Berlijn. Deze zou bepaaldelijk ten doel hebben, het verkeer van Engeland, waartoe tot dusver van den Oostersneltrein over Parijs gebruik gemaakt werd, zoo mogelijk op de Duitsche spoorwegen te leiden, en wel over Vlissin- gen. Het is bekend dat de directie der Fran sche spoorwegen, naar aanleiding van de Duitsche bepalingen op de passen voor Elzas- Lotharingen, door middel van den genoem den sneltrein over Parijs, gepoogd heeft het rechtstreeksche expres-verkeer naar het Oos ten te brengen op de zwitsersche spoorwe gen (de Arlberg-lijn) en aldus Duitschland geheel daarvan uit te sluiten. De nieuw ont worpen lijn over Buda-Pesth, zou de reis tusschen Londen, Berlijn en Konstantinopel ongeveer twaalf uren korter maken. Zij gaat niet over Weenen en bespaart de reizigers uit Noord-Duitschland, Nederland en Enge land het thans bestaande oponthoud van eenige uren aldaar. De Norddeutsche Allg. Ztg. zegt op minachtenden toon dat de jongste geruchten omtrent mogelijke kansen van den herLog van Cumberland op den Brunswijkschen troon eenvoudig zijn toe te schrijven aan hersen schimmige Welfische konkelarijen en zwen- delarijen. Naar men verneemt is prinses Bismarck ernstig ongesteld, en worden hare krachten ondermijnd door zware hoestbuien, koorts en slapeloosheid, terwijl bij het tegenwoordige weder geen spoedige beterschap te verwach ten is. In het Oosten en een gedeelte van Mid den-Zwitserland is een aardschok gevoeld. Te Zurich, Sint-Gallen en Frauenfeld was de schok vrij sterk, doch schade is niet aan gericht. Te Frauenfeld ging de schok met een onderaardsch gerommel gepaard. Ver scheidene personen verlieten uit vrees hun woning. Te Wyl was de schok eveneens vrij hevig en nam de bevolking de vlucht naar het vlakke veld. Volgens de Wiener Abendpost zijn ruim 16 millioen gulden ontvangen voor 1664 stichtingen van allerlei aard bij gelegenheid van het 40jarig regeeringsjubileum van kei zer Frans Jozef. Zooals men zich herinnert hebben in Oostenrijk-Hongarije, op verzoek van keizer Frans Jozef, ter viering van dit feit geen openbare feesten plaats gehad, doch is het geld aan instellingen van openbaar nut besteed. Hieronder bevond zich een be drag van 6 millioen van baron Hirsch voor de Gallische Isreëlieten. Ter eere der Russische deputatie is een gala-diner door den keizer gegeven. De kei zer sprak met den militairen attaché Zujeff kort over den czaar en de keizerlijke familie. De berichten der Engelsche bladen over een bijzondere zending van Zujeff blijken intus- schen geheel ongegrond. Te Milaan heeft eene kleine manifestatie plaats gehad bij de ontvangst der Fransche gedeputeerden voor het congres van den vre debond niet alleen de leden juichten de Franschen toe, ook de bevolking betuigde hare sympathie voor Frankrijk. De studenten te Napels hebben het verleden week zoo bont gemaakt, dat de sterke macht is moeten optreden. De univer siteit is tot nader order gesloten. Uit Sofia wordt de aanstaande verloving van vorst Ferdinand tegengesproken. Men zegt dat de vorst met de geestelijk heid overhoop ligt De Bulgaarsche geeste lijken hielden te Sofia de vergadering der synode, toen de minister van eeredienst den president der synode kwam uitnoodigen een deputatie naar het paleis te zendeti om den koning te complimenteeren. De president weigerde en de vergadering vereenigde zich met het oordeel van den president, omdat de vorst de katholieke propaganda aanmoe digt, en dus den orthodoxen godsdienst te genwerkt. De orkaan, die Woensdag over een deel der Oostelijke staten is gevaren, is niet al leen om zijne hevigheid als een buitenge woon natuurverschijnsel aan te merken. De cember en Januari zijn maanden, waarin or kanen over het algemeen het minst voorko men. Het gedeelte van Amerika dat Woensdag geteisterd werd, blijft in den regel zoozeer van deze beroeringen in den dampkring ver schoond, dat niemand te Philadelphia of te Pittsburg zich herinneren kan ooit zoo iets te hebben beleefd. Het weder was sedert kerstmis bijzonder zacht en stil geweest Woensdagochtend werd het op eens kouder. Dit was de voorbode van^de ramp. De storm heeft in de richting van het Westen naar het Oosten eenen atstand van eenige hon derden mijlen afgelegd, over eene strook lands van niet meer dan een paar honderd voet breedte overal op dien weg dood en ver woesting aangericht, toen eenen uitschieter naar het Noorden gemaakt en zich eindelijk op den oceaan verloren, waar hij het werk der vernieling heeft kunnen voortzetten op de schepen, die het ongeluk hadden zich in zijne baan te bevinden. Neemt men nu in aanmerking dat de landstreek, waarover de dwarlwind zijnen tocht heeft gedaan, onder de dichtstbevolkte der Vereenigde Staten be hoort, dat zij bezaaid is met groote steden, met fabrieken, mijn-ontginningen, land- en waterwegen, en dat men er niet, zooals in staten waar deze natuurverschijnselen dikwijls voorkomen, eenigszins op ingericht is om ze te trotseeren, dan kan men zich zonder moeite rekenschap geven van de ontzettende ver nieling die er moet aangericht zijn. Een onvoltooid gebouw, waarvan het in storten gemeld wordt, was een gevaarte van 8 verdiepingen, 80 voet hoog en naar even redigheid breed. Het aantal slachtoffers is nog niet in zijn geheel bekend. Reading, dat in eene rechte lijn ongeveer 200 mijlen oostelijker ligt, en 70,000 inwoners heeft, schijnt het ergst geteisterd, want alleen van deze stad wordt gemeld dat de mayor een beroep op de openbare liefdadigheid gedaan heeft ten behoeve der vele ingezetenen, die van woning en have beroofd zijn. In de stoomzijdefabriek, die vernield werd, waren ongeveer 175 personen, meest jongens en meisjes, aan het werk. Deze zijn allen on der de puinhoopen bedolven. Meer dan 80 lijken waren reeds te voorschijn gebracht. Minder nootlottig wat het verlies van men- schenlevens betreft, maar even geweldig was de vernieling van eene werkplaats vol olie en verfwaren en van eene aangrenzende loods met goederenwagens, een en ander toebe- hoorende aan de Philadelphia en Reading- spoorwegmaatschappij. Dit was een laag breed en lang gebouw van eene verdieping. De hoos viel vlak op het midden er van, strooide de steenen als hagel naar alle wind streken en smeet de wagens in de loods als blokken eener speelgoeddoos onderste boven. In iederen wagen bevond zich een gevulde gasketeldeze ketels ontploften alle tegelijk; er ontstond brand; in een oogenblik sloe gen uit het olie- en verfpakhuis de vlammen en binnen weinige minuten was alles verteerd. Vier werklieden kwamen in de vlammen om. De schade bedraagt bijna 2 tonnen gouds. Te New-York zijn twee gasreservoirs van Brooklijn vernieldwaarbij een geweldige brand ontstond. De barakken op de marine werf werden onderste boven geworpen. Zoo als reeds hieruit blijkt, moet de beroering in den dampkring zich ook naar het Noorden gewend of zich in verschillende takken ge splitst hebben. Terwijl uit Toronto, in Ca nada, gemeld wordt dat daariu den nacht van Woensdag op Donderdag, tot op den middag toe, een storm aan het woeden was, die belangrijke schade heeft aangericht, waar omtrent nog geen bijzonderheden bekend zijn, greep Woensdag een cycloon de ketting brug, die over de Niagara, even voorbij den watervalhangten smeet het van ijzer en staal gemaakte gevaarte in de rivier. De torens, waar de brug aan hing, bleven over eind. Ook deze schade wordt op een 75,000 dollars begroot. Er wordt in de berichten gesproken van treinen die verongelukten en van andere die in de sneeuw zijn blijven steken. Te San Francisco vreest men voor het lot van een stoombootje met een detachement zeeofficie ren aan boord, welke ver over haar tijd is uitgebleven en juist op den weg van den orkaan geweest kan zijn. Niet ver van Baltimore zit de stoomboot Macedonia, op weg naar H 11, op het strand. Maar van den Oceaan zullen naar te vree zen ismettertijd nog wel meer ongelukstij dingen komen. WAALWIJK, 16 Jan. 1889. Door den gemeenteraad van Vlijmen is Zaterdag met algemeene stemmen tot hoofd der openbare school aldaar benoemd de hr. G. Goossens eerste onderwijzer aan de open bare school te Waalwijkdie no. 1 op de voordracht stond. Aan het vergelijkend examen, den 2 dezer gehoudennamen vier van de vijf sollici tanten deel. Vrijdag treedt de nieuw benoemde di recteur van het rijks post- en telegraafkantoor alhier, de heer H. Fluijt, in functie. Wegens den stilstand in de verzending en den nog op levering gekochten voorraad blijft de handel in hooi zoo goed als geheel stilstaan. Door geldnood wordt het aanbod van vele verkoopers van dag tot dag grooter. Prijsnoteering valt thans niet op te geven. Naar stroo is ook minder vraag, daar de groote veehouders druk bezig zijn met het dorschen van hun graan en alzoo geene dadelijke behoefte hebben; dit artikel wordt thans tegen 15 per 500 KG. aan geboden. Men schrijft uit Tilburg aan het „Han delsblad Binnen eenigen tijd zullea alhier bij ver-

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2