Duitschland. Spanje. Engeland. Italië. Servie. Bulgai Rusland. BINNENLAND. 30,000 frs., welke som bestemd is voor 70 ambtenaren aan het ministerie van bitmen- landsche zakenwaardoor de minister de gunst van de ambtenaren wil winnen. Floquet zal zich wel wachten, op deze nieuwe beschul diging te antwoorden. De Patriotten-Liga heeft haar vereni gingslokaal thans op de Place de la Bourse No. 9 te Parijs. De eigenaar van het vo rige verenigingslokaal in de Rue Saint- Augustin heeft de Patriotten verdreven, omdat hij in de laatste zes maanden den buik vol heeft gekregen van de boulangistische beweging. Een groote firma te Londen heeft den Karthuizer-monnikken 80 millioen aangebo den voor het monopolie tot het maken van Chartreuse den bekenden Franschen drank. De paus moet wenschen dat de monnikken het aanbod aannemen doch het hoofd der Karthuizers weigert aan dit verlangen gevolg te geven. Het monopolie brengt 500.000 frs. per jaar op. Te Marseille i9 een huis ingestort, dat door arbeiders-gezinnen werd bewoond. Een dertigtal personen zijn onder het puin terechtgekomen. Spoedig werden al lerhande pogingen aangewend om de ongeluk- kigen te redden. Tegen drie uur waren 7 lijken en 11 gewonden gevonden. Men hooptdat hierbij het aantal slachtoffers zal blijven. In het „Thé&tre des Variétés te Tou louse ontstond Zondagavond een paniek door een valsch gerucht van brand. In het ge drang werden verscheidene personen ge kwetst. Later werden een aantal jassen, re genschermen enz., uit de vestiaire vermist. Men vermoedt daarom, dat het gerucht met boos opzet is verspreid. Het Italiaansche oorlogsschip „Barberïgo" volgde de „Amphitrite" van Portsaid, waar schijnlijk om het landen op Italiaansch ge bied te verhinderen. De „Amphitrite zou Dinsdag direct naar Obock vertrekken en de kozakken zullen daar geland worden met toestemming van de Fransche regeering, mits de nederzetting geen militair karakter drage. De gemeenteraad heeft het ontwerp goed gekeurd tot uitgifte eener leening van hon derd millioen waarvan de helft bestemd is ter verfraaiing der stad het restant ter dek king van het deficit op verschillende jaren en de conversie van oude schulden, waarvan de betaling van amortisatie en renten uitge steld was. Amortisatie in zestig jaren 6°/0 rente. Octrooien der stad vormen de ga rantie die de staat weigerde. Duitsche en Engelsche bankiers zouden deze leening uit geven. De bladen melden, dat RuizZorilla, de revolutionairer in geslaagd is te Londen gelden op te nemen om den strijd tegen het gouvernement voort te zetten. Ingevolge de strengere toepassing derCri- mesact zijn verscheidene bevelen tot hech tenis tegen leden van het parlement uitge geven. Gedurende een voetbal wedstrijd, dezer dagen te Grimsby gehouden, zijn twee spe lers zoo hevig met elkander in botsing geweest, dat een hunner kort daarna over leed. Een aantal werklieden die zonder ar beid zijn hebben getracht een meeting in Hydepark te houden. Door de politie ver jaagd zijn zij op een ander punt bijeen gekomen, waar zij door John William Lee zijn toegesprokenwien het speet, naar hij zeide, geen wapens te kunnen betalen, welke hem in staat zouden stellen om zijn leven te verdedigen tegen hen die hem zouden aan vallen. De „Daily Chronicle" meldtdat de Bntsche regeering berichten heeft ontvangen, volgens welke Stanley veilig is. Binnenkort zullen brieven van Stanley te Londen wor den openbaar gemaakt; doch er zijn rede nen waarom de juiste plaats waar Stanley zich bevindt voorloopig wordt geheim ge houden. Volgens de „Mouvement Géographique" bracht de stoomboot Stanley waarschijn lijk nieuws over den beroemden reiziger van Stanley Falls naar Leopoldsville. De stoom boot vertrok den 30en September van Stan ley Pool en had aan boord luitenant van Kerkhoven en de voorhoede van de expe ditie die belast was met het vetigen van een kamp op de oevers van de Arunhimi. Het schip moet zoover zijn geweest als het station Stanley Falls en tegen het einde van November te Leopoldsville zijn teruggekeerd. Een brief betreffende Stanley is den 17en December van Banama vertrokken. Ie Suakin wordt door de Hadendowas dagelijks vee ingebracht. Men was bevreesd voor het uitbreken van veeziekten, doch tot dusverre is daarvan nog niets ontdekt. De vleeschprijzen zijn 70 percent gedaald. De veekoopers durven niet veel te koopen uit vrees dat de derwishen hun vee zullen stelen. Aanhoudend komen deserteurs van Han- doub in. De naburige sheikhs hebben op nieuw hun wensch te kennen geven om zich te onderwerpen, als Osman Digma verdreven wordt. Volgens een telegram aan „the Times" van Suakin arriveerde aldaar van Triest de stoom boot „Amphitrite" van de Oostenrijksche Lloyd met 100 kozakken (mannen, vrouwen en kinderen) aan boorduitmakende eene kolonie, die zich in Abessynië zal vestigen. Uit de mededeeling des ministers over den financieelen toestand blijkt, dat de ontvang sten en de uitgaven bedragen 1.513.894,879 mark. Het overschot ongeveer 26 millioen, zal tot aflossing der schuld gebruikt worden. De minister van justitie, dr. Von Fried- berg, heeft wegens hoogen leeftijd en toene mende zwakte ontslag uit zijne betrekking verzocht. De reden, dat de minister van oorlog zijn ontslag wenscht te nemen, is, dat hij geen nieuwe kredieten meer aan het parlement wil vragen. Graaf von Waldersee, de ont werper der plannen ten opzichte der artille rie, waarvan sedert eenigeti lijd sprake is, kan het met den minister van oorlog niet eens worden. De minister van binnenlandsche zaken heeft het regentschap van Sleeswij k verzocht geen uitzettingen van socialisten meer te doen, daar zij anders hunne beweging elders voortzetten. Men merkt op, dat de Berlijnsche politie in geen twee jaren een socialist heeft ver bannen. Volgens de Politische Nachrichten heeft het wetsontwerp tot reorganisatie der veld artillerie niet ten doel vermeerdering der batterijen, maar om aan een groot aantal batterijen eene bespanning der zes stukken, welke tot elke van deze batterijen behooren, reeds in vredestijd te verschaffen, en aan de veldbatterijen, overeenkomstig de inrich ting in Frankrijk, bespannen munitiewagens. Dit zou het minimum zijn, wat met het oog op de grootere getalsterkte der Fransche veldartillerie, die 576 stukken meer telt dan de Duitsche, moet verlangd worden. Bij de behandeling der rijks spoorweg- begrooting heeft dr. Petri in den rijksdag de bezwaren ontwikkeld, welke het gevolg zijn van de gedwongen paspoorten in El- zas-Lotharingen, en den rijksdag verzocht, op eene intrekking van dezen maatregel bij de regeering aan te dringen. De staatsmi nister Von Bötticher antwoordde, dat voor het oogenblik de maatregel nog onmisbaar is voor het behoud des vredes en de be vordering van de welvaart des rijks. dig oordcelen, dat hare zenuwen tot rust komen, wat moeilijk hier kan verwacht wor den, daar het militair vertoon steeds aan mogelijke aanslagen herinnert. De koningin van Denemarken, haar moeder, zoomede de hertogin vin Cumberland, haar zuster, zijn tot geztlschap uitgenoodigd. UIT VO E RIN G EN. WAALWIJK. Zondag 20 dezer, des midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaakvan Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum." PROGRAMMA AD LIBITUM. Woensdag 23 Januari 's avonds ten 71/2 ure, GROOT CONCERT, te geven door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waal wijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrnm. Zie verder programma's. De Italiaansche bladen prijzen over 't algemeen de kalme houding der Franschen op het vredes-congres te Milaan en het rus tige verloop van het congres. Op denze'f- den dag als te Milaan hadden ook zooge naamde vredemeetings te Parma, Legnano en Prato plaats. Crispi onderwierp de troonrede aan het oordeel van den ministerraad, vooral met het oog op de zinsnede, dat er verbetering te verwachten is in de handelsrelatien met Frankrijk, De deelneming aan de Parijsche tentoon stelling neemt vooral in Lombardije en Rome zeer toe. De koning heeft den radicaal Vnie oud minister van financien, opnieuw de porte feuille van financien aangeboden, welke ech ter van de hand is gewezen wegens den be narden toestand, waarin 's lands financien verkeeren. rije. De leden der Bulgaarsche synode, die uit Sofia zich moesten verwijderen, hebben zich tot den Bulgaarschen exarch te Constantino- pel gewend, die geheel partij gekozen heeft voor de verdreven priesters, tegen den prins. Nog werd door hem een acte van beschul diging tegen den prins opgesteld. Zij verwe ten hem, dat aan het hof de Roomsche godsdienst gehouden wordt en boven den Griekschen wordt voorgetrokken, nog wordt in den breede omschreven, hoe hij, roomsch- katholiek, bij zijn rondreis verleden zomer in een Grieksch meisjesklooster zijn intrek ge nomen had, waar de leden van zijn gevolg zich onbehoorlijk hebben gedragen. Bij gelegenheid van het nieuwjaar heeft de gouverneur-generaal vorst, Dolgorokow, te Moskau een schrijven van den keizer ont vangen, waarin deze op het spoorweg-onge luk bij Borki zinspelende, heeft gezegd, dat God door de wonderbaarlijke redding den czaar en het volk tot trouw en tot krachtig handelen heeft willen steunen. Met het ver nieuwde geloof in het bestuur der goddelijke voorzienigheid, bidt hij God, dat hij zijn handelingen leiden moge tot roern en tot welzijn van Rusland. Voor de keizerin is te Napels eene villa gehuurd, daar de geneesheeren het noo- WAALWIJK, 19 Jan. 1889. Benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Breda, ter standplaats de gemeente Breda, A. J. A. Verschraage, candidaat-no- taris aldaar. De nieuwe schoolwet is in den minis terraad gearresteerd en naar den raad van state verzonden, zegt het „Vaderland." De minister van binnenlandsche zaken moet haar zelf ontworpen hebben en zelfs den raad niet hebben gevraagd van de aangewezen adviseurs in onderwijszaken. Wel heeft hij zijn geestverwanten geraad pleegd. De briefschrijver vermoedt, dat over dit onderwerp reeds de strijd zal losbreken tus- schen anti-revolutionairen en katholieken, die niet langer ééne lijn willen trekken met dr. Kuyper te Amsterdam. Bij de weldra te verwachten herziening van de wet op het lager onderwijs zal, vol gens een mededeeling, die het Volksblad ontving van een zijde, wel in staat om goed te zijn ingelicht, subsidie worden toegekend aan de bijzondere school, en wel naar dit stelsel, dat van rijkswege zoowel aan het openbaar als aan het bijzonder onderwijs een bijdrage in de kosten zal worden verleend naar den maatstaf van het aantal onderwijzers, in elke school werkzaam. Omtrent het be drag dier bijdrage, omtrent de vraag, of aan het toekennen dier bijdrage nog eenigerlei voorwaarden verbonden zal wezen, hetzij ten aanzien van den omvang van het onderwijs, hetzij met betrekking tot bouw en inrichting der schoolis aan het blad niets bekend. Maar wel meent het daarentegen met zeker heid te kunnen zeggen dat ook voor het openbaar onderwijs alléén de kosten van be zoldiging van het onderwijzend personeel voor zeker gedeelte van staatswege aan de ge meentebesturen vergoed zullen worden, zoodat het tegenwoordige art. 45 der wet omtrent de vaste vergoèding van 30 percent voor de onderwijskosten zou komen te vervallen. Persoonlijke dienstplicht De „Avdpst" heeft in de vorige week me degedeeld dat de staatscommissie voor de militaire wetten met haar arbeid gereed was, en dat haar meerderheid zich verklaard had ten gunste van het beginsel van persoonlij ken dienstplicht. Het blad kan er thans bij voegen, dat in den boezem der commissie slechts enkele leden zich voor het behoud der plaatsvervanging hebben verklaarden voorts dat zoowel de minister van oorlog als die van marine uit volle overtuiging den per soonlijken dienstplicht voorstaan. Er valt dan ook niet aan te twijfelen, of in de nieuwe militiewet, waarvan de indie ning bij den raad van state spoedig kan worden verwacht, zal de plaatsvervanging niet zijn opgenomen te minder omdat ook onder de burgerlijke leden van het tegen woordige ministerie over dit gewichtig be ginsel van legerinrichting weinig of geen verschil moet zijn. Men schrijtt uit Breda aan de Tijd In de afgeloopen week zijn van hier eenige personen naar de Argentijnsche republiek vertrokken. Te betreuren is het dat het juist personen zijn, die hier goed hun brood konden verdienen. Niets echter kon hen van besluit doen veranderen, waartoe vooral de voorgespiegelde hooge dagloonen niet weinig zullen hebben bijgedragen. Men bedenke zich echter wel alvorens de reis te ondernemen, vooral wanneer men hier te lande goed aan den kost kan komen, want het zal te vreezen zijn, dat het menig een zal vergaan gelijk zekeren D., vroeger alhier woonachtig en die in het jaar '87 zich naar Buenos Ayres begaf. Aan een van zijn vroegere knechts schreef D. een brief en hing daarin een alles behalve rooskleurig tafreel op van zijn toestand, van welken men zich een denkbeeld kan vormen, als we vermelden dat hij bijna van gebrek zou zijn omgekomen, indien zijn moeder hem niet te hulp was gekomen. Op de reis naar Argentina is ten volle het „verzint eer gij begint," van toepassing. De stukken betreffende de onteigening ten algemeenen nutte voor het maken van een nieuw station te 's Bosch, met de daar mede in verband staande werken, zijn, na in de betrokken gemeenten ter inzage van belanghebbenden te hebben gelegen, weder aan de regeering opgezonden. Naar men verneemt zijn geene bezwaren tegen het plan ingebracht. Vrijdag ochtend moest de goederen trein, die te 10.15 te's Bosch aankomt, voor het veiligheidssignaal tusschen Vucht en s Bosch stoppen, en brak bij het in bewe ging zetten af. Niettegenstaande alle in het werk gestelde pogingen kon slechts een ge deelte van den trein doorgaan, terwijl het achterste deel door eene machine uit den Bosch moest gehaald worden. De sneltrein, die te 10.18 uit Bokstel vertrekt, ondervond hierdoor te Vucht, waar hij in gewone om standigheden niet stopt, eenig oponthoud. Te Tilburg is overleden een der oud strijders uit den Tiendaagschen Veldtocht op 77jarigen leeftijd, n. 1. E. van Doremale gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. In 1837 trad hij in dienst bij het O.-I. leger, waar hij de bronzen en zilveren medaille voor trouwen dienst verkreeg. In 1853 kreeg hij pensioen. Uit Rozendaal wordt aan de Bred. Ct. gemeld: In den omtrek dezer gemeente is eene niet onbelangrijke vondst gedaan. Toen op den 11 den dezer een arbeider, in een boschje nabij Nispen, aan het spitten was, stuitte hij op eenige voor hem onbekende voorwerpen, welke later bleken van zilver te zijn. Aan deze zaak ruchtbaarheid gegeven wordende, werd zij ook bekend bij de justitie te Breda, hetgeen tot gevolg had, dat de wachtmeester J. J. Blokdijk, van de aldaar gestationneerde brigade van het wapen der maréchausséenaar hier is gekomen, door wien de zilveren voorwerpen, acht in getal (trekpotsuikerpotmelkkan, kroesje, enz.) werden erkend als te behooren tot den dief stal, welke in October 1886 plaats had bij de heeren A. F. M. Lips en H. A. D. van der Meer jr. beide in de Willemstraat te Breda. Ook deze heeren, die de gevonden voorwerpen zijn komen bezichtigen, hebbeu ze als de hunne erkend. Trouwens op som mige er van zijn hunne namen gegraveerd. Men hoopt door deze vondst tot meer licht in deze diefstallen te zullen geraken, waarom dan ook door genoemden wachtmeester ter plaatse een nader onderzoek is ingesteld. Woensdag voormiddagte ongeveer 11,30 uren, ontstond er te Amsterdam brand in perceel no 43 in de Kalverstraat, van den chemist Groote welke brand door de aan wezigheid van vele ontvlambare stoffen, zoo in den winkel als in het atelier en een klein pakhuis daarachterin een ondenkbaar oo genblik zóó snel om zich heen greep, dat het geheele huis in enkele minuten in lichtelaaie vlam stond, toen de brandweer met een viertal stoom- en drie brandkranen, waarvan twee vlak voor het brandend perceel, het blusschingswerk aanving. Binnen het halve uur was men den brand meester en waren de belendende perceelen voor totale vernie ling bewaard. Naar luid van een bericht - van twee per sonen, die in de leeszaal van het Café Neuf, dat naast het verbrande perceel gelegen en van achteren gedeeltelijk daarmede in on middellijk verband staat, zich bevonden, moet de brand in het atelier des heeren Groote zijn ontstaan door het ontploffen van eene machine, waarmede een chemisch preparaat werd gemaakt, ten gevolge van welke ont ploffing een der bedienden, die in de on middellijke nabijheid was, zijn aangezicht deerlijk moet geschroeid hebben. Zóó snel breidde de vlam zich uit, dat de bewoners geen tijd meer hadden, de voordeur te bereiken en achteruit door het overklim- men eerst op een klein plat van de werkplaats van de huizen daarachter, door de buren van het Rokin werden opgenomen. De vlam sloeg weldra over in enkele lo geerkamers van het hotel en van achteren naar perceel 43 van het Rokin, waarin echter meer water- dan brandschade werd veroor zaakt. Het verderop gelegen café Du Com merce bleef geheel verschoond: Gelukkig wist de brandweer het kleine pakhuis ook zoodanig te beschermen, dat de vlam daarheen niet oversloeg, wat eene ramp zou geweest zijn, aangezien hier alle benoo- digdheden voor het vervaardigen van kamer- vunrwerk geborgen waren. De directeur der brandweer, de heer Van Moock, was overal ter plaatse om de noodige bevelen te geven. Tegen 1 uur 45 m. konden de stoomspuiten inrukken en werd de smeu lende massa door de beide brandkranen verder begoten. In het Café Neuf zijn de koffiekamer en de leeszaal en de oostzijde van het gebouw van onder tot boven geheel geruïneerd, omdat de brandweer daar door heen een paar slangen moest leggen, ten einde het brandpunt te kunnen naderen. Eene groote menigte nieuwsgierigen was op de been, die echter door de talrijke politie op een eerbiedigen afstand werd gehouden. J. M., venter te 's Bosch, viel Woensdag, onder Weert, twee in dienst zijnde rijksamb tenaren aan, onder bedreiging hen te zullen vermoorden. Hij werd door de ambtenaren aangehouden en aan de maréchaussée over geleverd. Men meldt dat in sommige gedeelten van oostelijk Noord-Brabant verschillende valsche dubbeltjes in beslag genomen zijn.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2