Numoier 7. Donderdag 24 Januari 1889. 12e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. YIlsTETA, ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. UITGEVER: Waalwijk. 46 E. "YV E R N E 11. en LaiMtraatsclie Courant, it blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden /1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,G0 daart o en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Stei'ner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De vredelievende strekking der Europee - sche staatkunde is de afgeloopen week nog bevestigd door de redevoering, door Wilhelm II uitgesproken bij gelegenheid der plechtige opening van den Pruisischen landdag. De keizer-koning zeide overtuigd te zijn, dat men met vertrouwen mag hopen den vrede bewaard te zien; hij voegde er nog bij dat de weldaden des vredes zich op een gelukkige wijze vertoonen door verbetering van den economischen toestand en van dien der in dustrie en der werkende klasse. De indruk, door deze woorden teweeggebracht, was des te voldoender, omdat, bij de tegenwoordigen stand van zaken in Europa Duitschland en zijn bondgenooten vóór allen het lot van Europa in handen hebben de andere mo gendheden schijnen evenmin geneigd zich in gewaagde ondernemingen te werpenwant de gebeurtenissen, eenmaal ontketend, kunnen rampspoedige gevolgen hebben zoowel voor de eene als voor de andere natie. De Duitsche staatkunde schijnt overigens op 't oogenblik niet op den weg van succes te zijn na afloop van de zaak Geffcken, die het ontslag van den minister van justitie Friedburg heeft ten gevolge gehad naar aan leiding van de openbaarmaking op 's keizers last van de bewijsstukken van dit proces,.dat zoozeer de openbare meening in Duitschland bewogen heelt, en het incident Mori er dat bijzonder de sympathie van Groot Brittannie heeft doen bekoelen, dreigt de koloniale staat kunde van prins Binsmarck op de Afrikaan- sche kust en op Samoa hem ernstige teleur stellingen te bereiden. De groote staatsman is weder in den rijksdag verschenen en, in weerwil van zijn steeds machtig woord, heeft het belangrijke debat, dat gevoerd is, zaken aan den dag gebrachtdie een weinig gun stig licht werpen op den stand der Duit sche koloniale ondernemingen. Uit dit alles volgt klaarblijkelijk dat de re- DOOR „En als ik nu de bevelen, die ge mij zoo tiran niek opdraagt, niet nakom?" vroeg de gavin langzaam. „Als ik u nu tegenover uwe erkende erfrechten eens de mijne stel, ik, de weduwe uws vadersdie door een onrechtvaardig en wx-eed testament van de plek ben verdreven, die mij eigenlijk van rechtswege als woonplaats toe komt? Voor de wet zouaen deze mij wel is waar weinig baten, maar voor mijzelve heb ik de overtuiging, dat ik op dezen grond voor nie mand behoef te wijken, en ik wijk dan ook niet voor u. De vorstin Baratowski moest, na het geen ze zoo even uit uw mond heeft moeten hooren, met haar zoon vertrekken, om nooit te rug te keeren de vroegere meesteres van Wi- licza blijlt haar recht handhaven. Wees op uwe hoede, Waldemar! Ik zou u vroeger of later in de noodzakeliikheid kunnen brengen om, hetzij uwe gebiedende woorden van straks te herroe pen, of uwe moeder en broeder aan het ergste conflict prijs te geven." „Ga uw gang!" antwoordde Waldemar koel, „maar stel mij dan niet verantwoorddel ijk voor de gevolgen." Ze stonden tegenover elkander, oog in oog, en 't was zonderling dat zich juist thans een gelij kenis tusschen beiden openbaarde, die tot dus ver nog aan iedei', eene enkele slechts uitgezon derd, was ontnapt. „liet voorhoofd met die scherp geteekende ader heeft hij van u," had Wanda eens tot hare tante gezegd- eu index-daad, beiden haddexx diezelfde hooge, prachtige welving, die zelfde eigenaardige lijn aan de slapen. Ook bij de vorstin in haar geprikkelden toestand was nu die blauwe ader duidelijk zichtbaar, terwijl zij bij Waldemar zoo geweldig was opgezwollen, alsof het opbruisende bloed hier een uitweg zocht. En op beider aangezicht stond dezelfde uitdruk king: eene onwankelbare vastberadenheid, een stalen wil, die zich door niets liet weerhouden. geerings-veranderings-crisis nog niet geóindigd is en dat de leiding der binnen- en buitenlandsche aangelegenheden des rijks, hoewel steeds in dezelfde handen min of meer besluiteloos en weifelend is. De publicatie van de aanklacht tegen doctor Geffcken, waarover wij hierboven spraken zal gewis door vorst Bismarck reeds lang overgelegd zijn en men kan ver onderstellen dat het resultaat van die overleggingen den kanselier ten goede zal komen. Wat toch is het geval De aandacht, die zich zoolang met de publicatie zelve heeft bezig gehouden bepaaldelijk om den inhoud van het dagboek gaat zich nu bijna uit sluitend bezighouden met den bewerker er van en nu reeds is het te voorzien dat de man er slecht zal afkomennu zijn zaak voor het forum der openbare meening is gebrachtheel wat slechter dan voor de rechtbankhij loopt alle kans om algemeen uit een zedelijk en politiek oogpunt veroor deeld te worden en dat is juist de bedoeling van den rijkskanselier. Geffcken loopt even groot gevaar door allen te worden losge laten als Mackenzie de Engelsche specia liteit. Het blijkt, dat Geffcken's openbaarmaking een wraakneming tegen Bismarck heeft ten grondslag gehad dat dus de doctor niet ter verheerlijking van keizer Friedrich diens dagboek heeft openbaar gemaakt maar uit pure partijhaat een hem toevertrouwd ma nuscript voor particuliere belangen beeft ge bezigclzonder eenig verlof van de recht hebbende persoon (keizerin Frederik.) Iedereen begrijptdat dit aan de beteeke- nis van het dagboek en de waarde er va., niets afdoeten juist daardoor heeft Geff cken zijn doel bereikt, maar ten koste van zijn reputatie. Voor alles heeft Europa er belang bij den vrede bevestigd te zien en uit dit oogpunt beschouwd schijnt de tegenwoordigen groe pering der mogendheden vaste grondslagen Thans, nu ze elkander op leven en dood den oor log verklaardenopenbaarde het zich voor de eerste maal, dat zij werkelijk moeder en zoon warengevoelden zij dit misschien ook voor het eerst. Waldemar trad de vorstin op zijde en legde de hand zwaar op haar arm. „Mijne moeder heb ik de gelegenheid lot den terugtocht gelaten," zeide hij vt elbeteekenend. „De vorstin Baratowski vei'bicd ik, op mijne goe deren ten voordeele lxarer partij te intrigeeren. Geschiedt dit nochtans, drijft ze mij tot het uitex-ste, welnu, daix kom ik er ook toe en moet ik allen Hij hield eensklaps op. Zijne moeder voelde, hoe hij plotseling ontroerde, hoe zijne lxand, die de hare met zulk eexx ijzeren greep omknelde, d'eze op eens losliet en machteloos nederzonk. Ten hoogste verbaasd, volgde zij de richting van zijn blik, die als betooverd op den ingang van het schx'ijfkabinet bleef rusten. Hier op den drempel stond Wanda. Hiet in staat zich langer te bedwiugen, was zij opgesprongen, en de hef tige beweging, waarmede dit geschiedde, had hare tegenwoordigheid vex-raden. Een zegevierende glans straalde de vorstin uit de oogen. Eindelijk liad zij de kwetsbare plek in het hart van haar zoon gevonden. Indien hij zich al het volgend moment weer vermande en even strak en ontoegankelijk voor haar stond als straks, 't was te laat dat eene onbewaakte oogenblik had l.em verraden. „Hu, Waldemar?" vroeg zij en een bijna on merkbare spot klonk i.. den toon barer stem, „het hindert u immers xxiet, dat Wanda getuige van ons gesprek is geweest 't Gold toch groo- tendeels ook haar. In elk geval zijt ge haar en mij nog het slot van uw gezegde schuldig ge bleven. Ge wildet or.s allen Waldemar was een stap achter uitgeweken, llij stond nu in de schaduw, zoodat zijn gelaat on zichtbaar was.. „Daar freule Morynski getuige van ons gesprek is geweest, is elke nadere verklaring overbodig en heb ik er niets bij te voegen. Ik reis mor gen vx-oeg af," ging hij voort, zich tot zijne moe der wendende. „Bij hebt acht dagen tijd om u te bedenlfen. Dit is mijn laatste woord." Dit zeggende, boog hij even stijf voor de jonge gra vin als gewoonlijk en vei'liet het vertrek. te geven. Want tegen het drievoudig verbond weegt op de wezenlijk bestaande ofschoon stilzwijgende verstandhouding, een gevolg van gemeenschappelijke belangen, tusschen Frank rijk en Rusland, en Engeland, steeds gereed om zich te scharen aan de zijde welke zijn welbegrepen belang medebrengttoont op 't oogenblik groote neiging om zich nader bij zijn grooten mededinger in het Oosten aan te sluiten. Ongelukkiglijk missen de mannen die Frankrijk regeeren, het noodige talent en prestige om een ondubbelzinnige en besliste staatkunde te volgen. Alles wordt aan het toeval overgelaten in dit schoone land dat toch nog zooveel hulpbronnen en zooveel levensvatbaarheid bezit's lands instellingen zelfs loopen gevaar door de aanstaanden Zondag plaats hebbende gedeeltelijk verkie zing in het Seine departement. Wie van de twee kandidaten zal het win nen Boulanger of Jacques? Deze vraag houdt op 't oogenblik bijna uitsluitend de openbare meening bezig. Volgens den Parijschen correspondent van de N. R. Ct. zijn de aandeelen van Bou langer niet rijzende hij gelooft zelts dat zij dalende zijn hiervoor zegt hij is geen absoluut bewijs te leveren maar er is iets dat vrij wel de richting aanduidt bij de groote massadat is de verkoop der bladen op den openbaren weg. Nu is in de laatste dagen de verkoop van „la Bataille" die in het bijzonder is opgericht om Boulanger te bestrijden vrij aanzienlijk geklommen. De venters verkoopen er ieder wel vijftig of zestig exemplaren per avond. De „Cocarde" en de „Presse" daarentegende bijzondere or ganen van Boulanger zijn dalende in den verkoop. Twee nieuwe vermoedens zijn geopperd die in den strijd, welke, helaas nog eenige dagen moet duren niet zonder belang zijn. Men heeft namelijk de onderstelling geuit dat het talrijke geld waarover de generaal beschikthem wordt verschaft door prins Jéröme Bonapartedie het op zijne beurt Wanda was al dien tijd op den drempel blij ven staan, zonder het salon binnen te treden eerst nu naderde zij hare tante en vroeg zacht, maar met een zonderling bevende stem „Gelooft ge mij nu De vorstin was achtei'over op de sofa gezon ken. Hare oogen rustten nog op de deur, waar door haar zoon zich verwijderd had, als wilde en kon ze het voorgevallene nog niet x*echt be grijpen. „Ik heb hem altijd op eene lijn gesteld met zijn vadei-," sprak zij als tot zichzelve „die dwa ling komt ons allen duur te staan. Hij heelt mij getoond, dat hij niet zooals zijn vader is." „Hij heeft u nog wel meer getoond. Gij waart er altijd zoo trotsch op, tante, dat Leo uiterlijk op u gelijkt; van uw karakter heeft hij weinig overgeërfd dat moet ge bij zijn broeder zoe ken. 't Was uwe geestkracht, waarmede hij straks zoo dreigend tegenover u stond, uw onbuigzame wil; 't waren zelf uw blik en uw toon Wal demar heeft meer overeenkomst met u, dan Leo ooit heeft bezeten." Er lag iets in de stem van de jonge gravin, dat de vorstin onwillekeurig trof. „En wie leerde u juist dat karakter met zulk een nauwkeurig heid nagaan?" vroeg zij bits. „Was 't uwe vijan dige gezindheid tegen hem, die u zulk een scher pen blik gaf, waar wij allen dwaalden?" „Ik weet niet," antwoordde Wanda met neer geslagen oogen. "'t Was meer vermoeden dan bepaalde waarneming, geloof ik, maar ik wist van den eersten dag af, dat hij een vijand zou blijken te zijn." ;',Om het even verklaarde de vorstin op vas ten toon. „Hij is en blijlt mijn zoon. Ge hebt gelijk, hij heeft mij lieden voor de eerste maal getoond dat hij 't werkelijk is, maar juist daarom zal zijne moeder wel tegen hem zijn opgewassen." „Wat wilt ge doen?" vroeg Wanda, „Den strijd met hem wagen. Denkt ge dat ik mij aan zijn bedreigingen zal storen? We zullen ir. elk geval afwachten, of hij tot het uiterste overgaat „Dat zal hij stelligverlaat u daarop! llcken niet op eenige zwakheid of toegevendheid bij dien man. Hij offert u en Leo en allen onmee- doogend op aan datgene, wat hij recht noemt." De vorstin wierp een vorschenden blik op bet opgewonden gelaat van het jonge meisje. „Mij en zou krijgen van prins Roland Bonaparte, die als weduwnaar van mejuffrouw Blanc voor de helft eigenaar is van de speelbank te Monaco. Wat men ook reeds herhaaldelijk heeft hooren vertellen is, dat de vele aangeteekende brieven die Boulanger over de post krijgt en die steeds door hem worden aangehaald als de groote bron zijner inkomstenhem toegezonden uit alle deelen des lands vol strekt geen geld zouden bevatten maar een voudig wit papier. Die aangeteekende brie ven zouden slechts een hulpmiddel zijn om eene andere herkomst van het geld te verbergen. Het wetsontwerp aangaande de bescher ming der Duitsche belangen eti de afschaffing van den slavenhandel in Oost-Afrika, is in den bondsraad gekomeneen krediet van twee millioen mark wordt aangevraagd. Een rijkscommissie zal met de uitvoering der maatregelen worden belast en eveneens met de controle over de Duitsche Maatschappij en haar beambten. Op Samoa was het 8 dezer rustigmaar of het zoo blijven zal, mag betwijfeld worden. De grondslagwaarop Amerika de orde wil herstellen is onafhankelijk-verklaring van Samoazooals bij het verdrag van 1886 is overeengekomen en dat wil Bismark liefst niet. De opstand aan Afrika's Oostkust neemt eer toe dan af. De houding der inboorlingen wordt steeds dreigender voornamelijk door dien de Duitsche schepen onophoudelijk de kust bombardeerenwaarbij velen den dood vinden. De Arabieren dringen meer en meer naar de kust voort en geven daar de gisting nieuw voedselwat wel 't meest blijkt uit den aanval op den zendingspost van Tugu onder het bereik der Duitsche kannonneer- boot. De Engelsche posten loopen eveneens ge vaar en de Engelschen beginnen nu reeds spijt te gevoelen dat zij de hand mede in den bijenkort hebben gestoken. Leo misschien," antwoordde zij, „maar ik ken thans zijn teere punt; ik weet wat hij niet zal opoffex'en, en 't zal mijn streven zijn, op het be slissend oogenblik hiervan gebruik te maken." Wanda zag hare tante aan, zonder haar te be grijpen. Ze had niets verder opgemerkt, dan dat Waldemar plotseling had gezwegen, toen zij zoo onverwachts voor den dag was getreden, en daar op weer zijn gewone koele en strenge houding had aangenomen, Ze kon dus onmogelijk raden, waarop die woorden doelden, en de vorstin liet haar ook geexx tijd er over na te denken. „Wij ïxxoeten een vast besluit nemen," ging zij voort. „Tn de eerste plaats moet uw vader van dit alles op de hoogte gebracht worden. Daar Wal demar morgen ochtend vertrekt, vervalt de reden, waarom gij zoo schielijk naar huis zoudt gaan. Ge blijft dus en verzoekt uw vader en Leo on middellijk hier te komen. Welke verhinderingen ze ook mogen hebben, deze zaak is thans vaxx het grootste gewicht. Ik laat uw brief terstond per expresse bezorgen. Morgen avond kunnen zij dan hier zijn." De jonge gravin gehoorzaamde. Zij keerde naar het kabinet terug en zette zich weer aan de schrijf tafel, zonder in het minst te vermoeden, welk een rol zij op eens in de plannen lxarer tante speelde. De sedert lang geëindigde en vergeten „kinderachtigheid" verkreeg een geheel andere beteekenis, nu het was gebleken dat zij niet ge ëindigd cn vergeten was; ze was immers al eens dienstbaar gemaakt om de heerschappij over Wi- licza te veroveren, De vorstin kon het haar zoon niet vergeven, dat hij zoo beslist en beleedigend. weigei'de, het bloed der Morynski's in zijne aderen te erkennen. Wel nu, een Morynski al was 't dan ook niet zijne moeder zou hem dit be taald zetten. In de huiskamer van den administrateur zaten doctor Fabian cn Margaretha Fj-ank voor een opengeslagen boek. De Fransche lessen hadden natuurlijk een aan vang genomen, maar zoo eerlijk en nauwgezet de leermeester de zaak opnam, zoo zorgeloos en licht zinnig betoonde zich de leerling. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1