BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Bulgarije. Turkije. Amerika. De T i m e s noemt Duitschlands koloniale politiek in Oost-Afrika een groot fiasco en zegtdat alles goed ging tot Duitschland er is opgetreden. Aangenaam voor Bismarck! Twaalf groote kanonnen, in de fabriek van Krupp voor de Turksche regeering gemaakt zijn dezer dagen te Antwerpen aangekomen, om van daar vervoerd te worden. De affuiten zijn 6 meter lang. Een der kanonnen weegt 114,000 kilogram. Dit is grooter gewicht, dan de stoomkraan op de Handelskade te Ant werpen welke 120,000 kilogram moet kun- dragen nog ooit opgelicht heeft. Het stuk is 15 meter lang de kruitkamer is 4,5 meter in omvang en de mond 00 centimeter in doorsnede. De kogels zijn 80 centimeter lang en als zij gevuld zijn1800 a 2000 ki logram zwaar. De monsterkanonnen zijn op bijzonder daartoe ingerichte wagens van de fima Krupp aangevoerd en zullen per stoomboot door de maatschappij Cockerill naar Turkije overge bracht worden. De kamer heeft de nieuwe militaire wet aangenomen doch de daarin door den se naat gebrachte wijzigingen verworpen. De rechterzijde teekende verzet aan tegen de wetals onsamenhangend en als verzwarende de lasten des lands. De minister van oorlog antwoordde dat de wet noodzakelijk is voor de verdediging van het rijk, zijnde Frank rijk verplicht drie millioen soldaten in slag orde te kunnen stellen. De wet werd in haar geheel aangenomen met 369 legen 1S9 st., waarna de zitting werd opgeheven. Men twijfelt in de parlementaire kringen of de senaat de wetzooals zij nu is aannemen zal. Parijs is éen en al verkiezings-reclame. Daaromtrent schrijft men uit Parijs aan de N. Rott. Ct. „Deze verkiezing is vol van de koddigste incidenten. Men kan in de „Rue Rivoli" het vermakelijke schouwspel zien van een eersten aanplakker, die biljetten voor generaal Boulanger aansloeg. Twintig passen achter hem werd hij gevolgd door een tweeden aanplakkèrdie al de versche aanbevelingen van Boulanger overdekte met even groote papieren ten behoeve van Jacques. En we der twintig passen verder volgde een derde aanplakkerdie de papieren voor Jacques overdekte met andere voor Boulanger. Er is voor de papierfabrikanten nooit zulk een gouden tijd geweest. Op den Boulevard verkocht men vier-duits broodjes als de beste voortbrengselen van den Boulanger (bakker), welke broodjes gevuld waren met gehakt stroo als eene aanduiding van hetgeen de natie te wachten staatals de generaal ver kozen mocht worden. Als een bewijs hoezeer in de schatting van het publiek de kansen van Boulanger ver minderd zijnkan dienendat men voor eenige dagen nog twee tegen één op zijn triomf weddeen thans is het Boulangisme reeds gedaald tot een half tegen één. Te Parijs is een arrestatie gedaan welke sensatie wekt. Een ambtenaar aan het ministerie van oorlog is in hechtenis geno men onder beschuldigingdat hij getracht heeft liet Duitsche gouvernement van kost bare stukken over militaire quaesties te voor zien. Hij heeft aan een hooggeplaatst persoon in Duitschland een aanbod gedaan de docu menten te leveren en had als monster bij zijn aanbod een vrij belangrijk stuk gevoegd met het. copieeren waarvan hij belast is ge weest. De brief was door een vergissing te Parijs teruggekomen en geopend, zoodat de verrader in den val liep. Bij een huiszoeking heeft men verscheidene compromitteerende stukken gevonden. Een aantal mandemakers te Origny departement Aisne, die den arbeid gestaakt hadden hebben de woning van zekeren Coste aldaar geplunderd en vervolgens diens werkplaats in brand gestoken. Twee com- pagnien infanterie en eene batterij artillerie zijn derwaarts gezonden. Te Parijs is een korporaal, Geomay genaamd, in hechtenis genomen wegens moord op een herbergierster, Mme. Roux, voor wie hij vioeger wel eens boodschappen had ge daan. Hij kwam volgens eigen bekentenis 's avonds laat bij de weduwe terwijl zij bezig was haar huis te sluiten groette haar en sloeg haar, toen zij opkeek, met een hamer, dien hij onder zijn jas verborgen had gehou den op het hoofdtot zij levenloos op den grond viel. Daarna pakte hij al het geld dat hij vinden kon bijeen en maakte zich uit de voeten. Een briefomslagdoor hem verloren was oorzaak dat de politie hem op het spoor kwam. Een pas gehuwd paarde man 29 jaar de vrouw 19 jaar oudvertrok van Lyon naar de Rivieraom er de wittebroodsweken door te brengen en kwam te Monte Carlo waar het door den speelduivel werd verlokt. De roulette verzwolg de eene som na de andere, totdat den jonggehuwden niets meer over bleef. Zij schreven nu aan een vriend te Nice dat zij besloten hadden zich van kant te maken. De vriend vloog na ontvangst van dezen brief naar Monte Carlo maar de kas telein van het hotel, waar zij hunnen intrek hadden genomenweigerde hem in hunne kamer toe te laten. De politie vertelde hem eenvoudig dat de jonggehuwden dood waren en weigerde, gelijk gewoonlijk in dergelijke gevallen, eenige ver dere inlichting te geven. De civiele gouverneur van Madrid heeft, naar gemeld wordt, ongeteekende brieven ontvangen, waarin hem aangezegd wordt, dat er in het geheel 25 ontpjofbare bommen in die stad zullen gelegd worden. Het getal is dns bij lange nog niet bereikt. Daar men niet gelooven kan, dat staat kundige bedoelingen hier in het spel zijn, zoo vermoedt men dat de houders van speel huizen de hand hebben in het leggen der bommen, en aldus den civielen gouverneur, die in den laatslen tijd hun bedrijf met kracht is tegengegaan, uit wraak tot wan hoop willen brengen. Zooveel is zeker, dat de personen, die ge vangen zijn genomen als verdacht van het leggen der bommen, dezelfden zijn, die be trokken bij de speelhuizen, reeds in 1886, toen hunne inrichtingen gesloten werden, bom men hebben doen springen. Alle mogelijke voorzorgen zijn thans ge nomen voor de openbare gebouwenvoor de beide kamers, het koninklijk paleis, de schouwburgen, enz. enz., om hen voor een aanslag te behoeden. Uit Barcelona wordt nu ook weer bericht, dat aldaar eene bom in een huis tegenover het museum gesprongen is. Aanzienlijke schade is er door veroorzaakt en een persoon is zwaar gewond. Het verbruik van steenkolen-gas neemt in Groot Brittannië en Ierland gestadig toe. In 1887 werden, volgens opgave van den Board of Trade, verbruikt 83,mill. kub. voeten meer dan in '86. Het aantal verbruikers bedroeg 2,163,258 of 32,881 meer dan in 1886. Twee derden van de geheele hoeveelheid werd ge leverd door maatschappijen en l/s door au toriteiten. Het kapitaal, dat in deze onder nemingen steekt, bedroeg in 1887 de enorme som van 57,478,000 en bracht de maat schappijen ongeveer 9 pCt. netto winsten op. Dè Times verneemt uit Zanzibar, dat het wemelt van slaven aan de kust. De Arabieren openden eene groote slavenmarkt nabij Bagamoyo. Uit Zanzibar zijn nadere berichten ont vangen omtrent den aanval op Dar-es-Salaam op den llen dezer. De aanval begon 's mor gens vroeg op een onbewaakt Duitsch zen dingsstation, waarin zich meer dan 100 jonge vrijgemaakte slaven bevonden, die onlangs door de Leipzig uit een slavendhow verlost zijn. Bij den eersten aanval wisten twee zus ters- en drie broeders-zendelingen zich te redden in een boot, waarmede zij zich naar de Möwe begaven. Een der zusters was ern stig gewond en in de boot bevonden zich ook vier slaven. Met deze uitzonderingen werden alle overige slaven, met de dienst boden van den zendingspost en de werklie den, die in het huis werkten, door de bele geraars naar het binnenland gedreven om daar verkocht te worden. De stad werd ge plunderd en daarna in brand gestoken. De Möwe bombardeerde de stad gedurende verscheidene uren, zonder den belegeraars eenige schade aan te doen, maar daarente gen de huizen en eigendommen totaal ver nielende. De Britsch-Indiers en de zende lingen kwamen van alles ontbloot te Zanzi bar aan. De Unyamwezi ivoor-karavaan in de stad werd door de aanvallers gespaard omdat de dragers zich aan Bushiri onderwerpen. Toen de aanvallers zich terugtrokken, begaven zij zich naar een anderen Duitschen zendings post, op drie uren afstands gelegen, waar zich verscheiden Duitsche zendelingenen 150 vrij gemaakte slaven bevonden. Sedert is nog beriebt ontvangen, dat ook de Duitsche zendingspost te Tugu, 15 mijlen ten westen van Dar-es-Salaam, waar het grootste gedeelte der door de Leipzig vrij gemaakte slaven zich bevond, door de Ara bieren is aangevallen en geheel verwoest. Het station, dat geheel onbeschermd was ge laten, bevatte, behalve de slaven, 9 Duitsche zendelingenzoowel mannen als vrouwen. Van de laatste is er eene ontsnapt, maar de 8 anderen zijn naar men vermoedt, allen vermoord. Al de slaven en dienstboden van den zendingspost werden weggedreven. De buitengemeene gemakkelijkheid, waar mede de Arabieren deze stations kunnen over vallen, geeft waarschijnlijk tot de aanvallen aanleiding. Ook de Fransche zendingsposten, vooral nabij Tugu, worden in groot gevaar geacht. Deze en dergelijke berichten zullen zeker de noodzakelijkheid doen uitkomen om eene landmacht ter beschikking der Duitsche ko lonisten te stellen, gelijk men zegt dat in de bedoeling van het wetsontwerp ligt, het welk nu bij den bondsraad is ingekomen. Er zullen echter nog weken, zoo geen maan den moeten voorbijgaan, alvorens aan het schrikbewind der Arabische slavenhandelaars in dat kustgebied een eind kan worden ge maakt, en al dien tijd loopen de zendelin gen groot gevaar. Van verschillende kanten verneemt men scherpe atkeuring over het openbaar maken in de Kölnische Zeitung, met eene duide lijke zichtbare bedoeling, van gedeelten uit de briefwisseling tusschen Geffcken en Rog- genbach, welke slechts in vertrouwen aan de leden van den bondsraad waren medege deeld. Zelfs de tot dusver uiteist gematigde Na tional Zeitung vindt het onverantwoordelijk dat men dergelijke politieke kletspraat (Klatsch) voor den dag brengt, alsof het eene hoogst belangrijke bijdrage voor de geschiedenis van onzen tijd is. Zulke openbaarmakingen, zegt zij, kunnen niet strekken tot verheffing van staatkundig leven in Duitschland, en geen groot dagblad moet er zich toe leenen om zulk eene vertrouwelijke gedachtenwisseling aan de groote klok te hangen. Van eene andere zijde wordt verzekerd, dat de regeering zelve niet is overgegaan tot het bekend maken dier briefwisseling, omdat daarin zoowel over wijlen keizer Frederik als over zijne gemalin en over zijnen zoon, den tegenwoordigen keizer, in zeer oneerbiedige bewoordingen gesproken wordt. De minister van marine, graaf Monts, is Zaterdag overleden, na een operatie aan de maag te hebben ondergaan. Admiraal Monts was het eerste hoofd van het marine departement, die bij de zeemacht in dienst was. Dr. Stoecker heeft in den rijksdag een voorstel ingediend strekkende tot het verbie den van den invoer en den verkoop van al coholische dranken in de Duitsche koloniën. Uit verschillende bronnen wordt ge meld, dat bij gelegenheid van den geboor- tedig des keizers, op aanstaanden Zondag, alle Duitsche bondsvorsten zich naar Berlijn zullen begeven teneinde op die wijze eene soort van betooging tot huldiging der Duit sche eenheid te houden. Den nieuwen minister van justitie wacht een niet zeer gemakkelijke taak, welke de tegenwoordige niet 'schijnt te willen of te kunnen volbrengen. Uit het resultaat van het Geffcken-proces is een leemte in het wetboek van strafrecht gebleken, waarin noodzakelijk moet voorzien worden. De candidaten voor de portefeuille van justitie weten dus bij voorbaat, waarop zij moeten rekenen. Indien de geruchten waarheid bevatten, zou te Weenen reeds een militaire beraad slaging hebben plaats gehad onder voorzit terschap van den keizer en wel naar aanlei ding van de militaire hervormingen van Rus land met betrekking tot de troepen aan de grenzen, hervormingen waardoor bedoelde troepen aanmerkelijk zijn versterkt. Wel beschouwt men die hervormingen te Weenen niet als een ernstig teeken, maar toch als een bewijs, dat Rusland steeds met verbetering en versterking van het leger, voor namelijk aan de westelijke grens voortgaat, en tegenover de vooruitgangspolitiek van Rusland wil Oostenrijk niet conservatief en veel minder reactionair blijven. Colman Tisza, de Hongaarsche minister president, schijnt nu toch besloten te zijn de oppositie voor een deel ter wille te zijn, met betrekking tot de militaire wet. De Times verneemt uit Weenen, dat de geruchten omtrent eene verzoening tus schen den czar en Alexander van Battenberg aanhouden. Het heet dat de prins van Hes sen den czar desbetreffende eene bede toe zond van zijn sterfbed. Het schijnt in elk geval vast te staan, dat de Russische hofpartij, vroeger tegen Alexander, en wiens brieven den czar daarom niet eens werden ge legd,voor sedert bijdraaide, daar genoemde hof partij prins Alexander thans tegen prins Fer dinand opspelen wil. De czar moet onlangs tot de overtuiging zijn gebracht, dat hij meermalen prins Alexan der verkeerd beoordeelde. Een afgevaardigde deelde mededat het onderzoek door de ministers Grimaldi en Perazzi naar den staat der financien tot resultaat heeft, dat het tekort lo. Januari lOü millioen bedroeg; het deficit zal in de maand Juni echter tot 400 millioen gestegen zijn zoo de minister van oorlog gebruik maakt van zijne credietendoor de kamer toegestaan. De ministers waren overeenge komen voor te stellen de registratie-rechten te verhoogen, een spoorwegbilletten-belasting in te voeren en daarenboven uit te geven eene nieuwe leening van 100 millioen gegarandeerd rente en aflossing door de op brengst der staatsspoorwegen. Op de ge wone uitgaven van dienst wordt in 1889 10 millioen bezuinigd. Sedert Vrijdag wappert van het vorstelijk paleis alleen de nationale vlag, daar de vlag van Koburgwelke vroeger met de Bulgaar- sche op het paleis geheschen was, aanstoot had gegeven. Te Konstantinopel heeft men een complot der Softa's (leden der muselmansche geeste lijkheid) ontdekt tegen den sultan. Hetgeen de zaak nog gewichtiger maaktisdat de gearresteerde softa's den groot-vizier, Kiomil- pacha en ook den minister van justitie inde zaak mengen. Beide laatsteri hebben reeds verscheiden verhooren ondergaan. De softa's beweren dat zij geen aanslag op de macht van de sultan op het oog hadden, hun eenig doel was op Abd-ul-Hamid eenige presssie uit te oefenen ten gunste hunner gods dienstige belangen. De oud-minister van financien heeft het complot aan het licht ge bracht. De commissie uit de kamer heeft haar rapport uitgebracht over het ontwerp der immigratie-wet. Het ontwerp stelt voor het verblijf in de Vereenigde Staten te verbieden aan misdadigers anarchisten socialisten en personen die aan bepaalde ziekten lijdende zijn. Bovendien wordt voorgesteld een be lasting van vijf dollars van alle emigranten te heffen bovendien moeten de emigranten bij hun aankomst een certificaat overleggen van een vertegenwoordiger der Vereenigde Staten in het land dat zij verlaten hebben. In het rapport wordt gezegd dat de emi gratie van behoeftigen en misdadigers door de autoriteiten in hun land wordt gemakke lijk gemaakt. De commissie voor de buitenlandsche zaken in het huis van afgevaardigden be veelt de aanneming aan van het senaatsbe sluit tegen de inmenging van vreemde re geeringen in de zaken van het Panama kanaal. Bij Anagua, in Texas, is onlangs een tweegevecht gehouden, dat voor beide partijen een doodelijken afloop had. Twee medemin naars vochten eerst te paard, daarna te voet, met repeteerkarabijnen. De eenGraza ge naamd, werd door een schot onmiddellijk ge dood en de overwinnaar Barbo wien een vinger afgeschoten en de dijbeenen verbrijzeld werdenen die daarenboven nog een kogel in het lichaam kreegdicht bij het het hart, overleed na verloop van een uur. Barbo's broeder had getracht tusschen- beide te komenmaar toen zijn paard on der hem was doodgeschoten, gaf hij die poging op. WAALWIJK, 23 Jan. 1889. Bij kon. besl. is benoemd tot notaris te Dinteloord J. H. Struijk van Bergen, thans te Drunen. Ter wille van hen onder onze lezers, aan wie bij art. VII van de additioneele artike len der Grondwet het kiesrecht is verleend, en die volgens diezelfde bepalingen zich vóór 15 Februari a. s. moeten aangeven, willen zij op de nieuwe kiezerslijsten worden ge bracht en tot Mei 1890 in staat zijn hun kiesrecht uit te oefenen, vestigen wij er de bijzondere aandacht op, dat tot eigen aan gifte zijn gehouden lo. Zij die over het laatstverloopen dienst jaar (d. i. 1887/88) in ééne of meer andere gemeenten zijn aangeslagen geweest, en dien aanslag betaald hebben, in de personeele of in de grondbelasting; in de eerstgenoemde belasting tot een bedrag, hetwelk, gevoegd bij den overigen aanslag, voor de huurwaarde een totalen aanslag oplevert, waarvan volgens de wet in de gemeente der inwoning geene remissie wordt toegekend; en in de grond belasting tot een bedrag van flO; 2o. Zij die van den eigenaar of eersten huurder eener woning, van minstens f 56 ge taxeerde huurwaarde, een afgezonderd ge deelte in huur hebben, waarvan de huur waarde, in verband met die van het geheele woonhuis voor Waalwijk, op minstens f28 wordt geschat, en 3o. zij die, als mede-eigenaars van onroe rend goed, in den aanslag voor de grond belasting voor hun hoofd voor een bedrag van minstens f 10 deelen. Vooral worden zij, die in de bovenge noemde categorieën vallen, indachtig gemaakt, dat telken jare de eigen aangifte moet wor den herhaald, zoodat zij, ook al komen hunne namen op de thans nog geldende kiezers lijsten voor, zonder eigen aangifte niet weder op de nieuwe lijsten gebracht worden. De aangiften bedoeld onder no. 2o. en 3o moeten gedaan worden volgens het bij kon. besluit van 28 Nov. 1887 (staatsblad no. 211) daarvoor vastgestelde modelde formulieren zijn ter secretarie kosteloos verkrijgbaar.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2