Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. BINNENLAND. UIT VO ER INGEN. kroondiamanten heeft opgebracht, een be stemming wordt gegeven. De opbrengst der kroondiamanten, waarvan de verkoop onge veer twee jaren geleden heeft plaats gehad vermeerderd met de interest sedert dien tijd, bedraagt thans ongeveer zeven millioen. De minister stelt voor dit bedrag als volgt te bestemmen2 millioen voor het vormen van een fonds ten behoeve van musea2 millioen voor den herbouw van de nationale school voor decoratieve kunst; 2 millioen voor de oefenscholen; een millioen voor algemeene ondersteuningsfondsen. De ministerraad heeft het ontwerp in handen gesteld van de minis ters, bij het voorstel betrokken namelijk die van schoone kunsten, handel, binnenland- sche zaken en financien. Over de terugkomst van den hertog van Aumale wordt veel gesproken. De een zegt dat het verbaimingsbesluit voor zijn persoon zal ingetrokken worden daags na de verkie zing in het Seine-departement, de ander be weertdat dit alleen dan geschieden zal wanneer Boulanger de nederlaag heeft gele den. Een correspondent van een Belgisch blad meent te weten, dat de ministers zich noch officieus noch officieel met deze zaak bezighouden. Te Chomai en Tschotschu hadden zich een groot aantal Tongkineesche roovers ver zameld die het den bewoners der omgeving zeer lastig maakten. Generaal Borgnes des Bordes deed daarom een aanval op de roovers en joeg hen na een hardnekkigen strijd, op de vlucht. De Franschen verloren een officier en 12 manschappen. Generaal Borgnes des Bordes zette zijn tocht naar Tschotschu voort. De groote machinenfabriek te St. Denis is door brand vernield. Dank zij de stoomspuit die in de fabriek aanwezig was, zijn de aangrenzende gebouwen behouden gebleven. De officieele „Gaceta" maakte, ter gele genheid van het naamfeest des jeugdigen konings een regeerings-besluit bekend, waar bij gratie wordt verleend aan zeker aantal personen. Deze daad van goedertierenheid strek zich niet zoover uitals men gedacht had dat het geval zou zijn. Kwijtschelding van verdere straf is verleend aan hen die veroordeeld zijn wegens drukpers-vergrijpen, met uitzondering echter van dezulken die zich schuldig gemaakt hebben aan hoon en lasteren van hen die door middel van de drukpers vreemde souvereinen en hunne ver tegenwoordigers hebben beleedigd. Ook ten aanzien van het leger is de gra tie beperkt. Zij is enkel ten deel gevallen aan militairen beneden den rang van officier. De politie te Madrid heeft een depot van valsche obligatien van binnenlandsche schuld 4% ontdektloopende tot een bedrag 21/2 millioen De groote wijnhandelaren te Valencia hebben wederom vergaderd en besloten den exporteurs naar Zuid-Amerika twintig dagen tijds te verleenen om hunne verbin tenissen te effectueerenzoo zij beloven den Italiaanschen wijn in entrepot te laten en verder geen Italiaansche wijnen in te voeren. De handel heeft den minister van financien medegedeeld, dat zij hunne pak huizen zullen moeten sluiten zoo de bepa lingen op invoer niet de importatie van vreemde wijnen beletten. Bij de groote hoe veelheid wijn bij de wijnbouwers voorhan den zou deze maatregel ernstige onlusten veroorzaken. De kalme houding der Gladstonianen in den laatsten tijd wordt toegeschreven aan de voor de voorstanders van home rule ongun stige wending, welke het proces-Parnell tegen den Times neemt. Bij het graven van een tunnel op den Zuid-Wales spoorweg is een hoeveelheid aarde en steenen naar beneden gestort, waaronder zeven personen begraven werden, wier dood onvermijdelijk is. Op den Caledonon-spoorwegnabij Glasgow is een trein gederailleerd tenge volge waarvan acht waggons schade hebben bekomen. 19 personen zijn gewond, waarvan de meesten naar het ziekenhuis te Glasgouw vervoerd zijn moeten worden. Enkele ge wonden verkeeien in levensgevaar. De leiders der Fortschrittspartij hebben be sloten te stemmen tegen de verhooging der civiele lijst van den keizer met drie en een half millioen en dit wel naar aanleiding der beleediging door den keizer een der voor naamste leden hunner partij aangedaan. Von Forckenbeckde bekende burgemeester van Berlijn door keizer Frederik met de orde van den rooden adelaar vereerdwerd niet genoodigd op de ordefeestenten paleize gegeven. Deze impolitieke daad wekt ook buiten de partijgenooten verontwaardiging daar zulk een algemeen geacht man getroffen werd. Drie reizigers, waaronder een Italiaan, slaagden er in de Fransch-Duitsche grenzen zonder pas te overschrijden, door zich onder de bank van hun waggon te verbergen. Op aanwijzing van andere reizigers werden alle drie toen zij te Muhlhausen uit den trein stapten, gearresteerd. Twee van hen wer den weder over de grens teruggebracht de Italiaan alleen werd in hechtenis genomen. In Elzas-Lotharingen wordt art. 144 van het strafwetboek in herinnering gebracht waarbij ieder met een maand tot twee jaren gevangenisstraf gestraft wordt, die onder het geven van valsche inlichtingen Duitschers tot emigratie overhaalt. De gezant van het Duitsche keizerrijk, prins Von Reusz, heeft tegen Zondag de aristocratie op een groote soirée genoodigd, waarmede de geruchten worden tegengespro ken, dat de prins zich uit het ambtelijk le ven zou terugtrekken, daar de post te Wee- nen hem te zwaar werd, wegens de minder goede verhouding tegenover graaf Taaffe, den Hongaarschen minister. Openlijk wordt ver klaard, dat Von Bismarck zich persoonlijk gemengd heeft in het geschil, en aan graaf Taaffe alle voldoening gegeven heeft voor de onaangename behandeling van keizer Wilhelm bij zijn bezoek te Weenen, toen deze den minister gepasseerd heeft, zoowel bij de be groeting als bij het uitreiken van ridderorden. De tegenstanders der regeering trachten de verschillende groepen te vereenigen. Eene voorloopige vergadering zal dezer dagen be legd worden om de te volgen gedragslijn te bespreken. De oppositie zal voornamelijk de financieele politiek aanvallen, waarbij zij zich verzekerd houdt van den steun der afgevaar digden uit de provincie, die als hun oordeel uitspraken, dat het volk onmogelijk nog zwaar der belast kan worden. Te Casola-Valequia bij Ravenna, heeft over een lengte van 200 meter een aardstor ting plaats gehad, waardoor vier huizen zijn vernield. Reeds tien dooden zijn voor den dag gehaald en men vreest, dat meer slacht offers onder de aarde bedolven liggen. WAALWIJK. Zondag 27 dezer zal door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal uitgevoerd worden 1. Marche militaire. Curth. 2. Freuet Euch des I.ebens Walzer. Strauss. 3. Grand air varié, solo pour tuba Christophe. 4. Slingers Gruss. Latam. WAALWIJK, 26 Jan. 1889. 'Het met zoo groote verwachting te gemoet geziene concertverleden Woensdag avond gegeven door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, met welwillende medewerking van den heer Wil lem C. Deckers, is uitmuntend geslaagd, in weerwil van eene niet te qualificeeren paging om het te doen mislukken. Op den dag na melijk der uitvoering, even voor het uur voor zijn vertrek uit Utrecht bepaald, ontving de heer Hol een schrijven, oogenschijnlijk uit gaande van het bestuur der liedertafel, hem meldende, dat het concert, wegens ziekte van een der leden, veertien dagen was uitgesteld. Het hatelijk individu dat getracht heeft aldus veler genoegen te storen, heeft echter geen voldoening van zijn werk gehad, want, na het wisselen van eenige telegrammen kwam de heer Hol toch, zij 't dan ook eenigen tijd na 't begin van 't concert. Alvorens nu over te gaan tot het eigenlijk verslag, vragen wij onze lezers verschooning, dat wij hen een oogenblik hebben moeten bezig houden met een zoo akelig personage, als de schrijver van den brief aan den heer Hol getoond heeft te zijn. De ruime zaal „Musis Sacrum" was geheel gevuld met kunstminnaars, zoowel uit deze als uit de naburige gemeenten. De heer Deckers werd bij zijn intrede met gejuich begroet, dat hij op zijne eigenaardige vriendschappelijke wijze beantwoordde. Voor den aanvang der uitvoering gat de directeur het publiek kennis van de onder vonden teleurstelling, sprak de hoop uit den heer Hol nog hier te zien en gaf de verze kering dat de zangers, ook buiten diens aan wezigheid hun uiterste best zouden doen om het publiek tevreden te stellen. Aan deze toezegging is in alle opzichten voldaan. De liedertafel zong, zooals zij ge woon is, nagenoeg onverbeterlijk, en al de nummers van het program werden uitstekend ten gehoore gebracht. Maar, hoe de zangers zich ook inspanden, zij konden niet beletten, dat er een zekere onrustige stemming onder de aanwezigen heerschte; ieder zag verlangend uit naar de komst van den heer Hol, en toen eindelijk, omstreeks half negen, de groote meester in de zaal verscheen, klonk hem een donderende jubelkreet tegemoet, duidelijk toonende hoe welkom hij was en hoezeer zijne komst op prijs werd gesteld. De heer Hol, blijkbaar aangenaam getrof fen, beklom na de eerste begroetingen de estra de en dankte voor de sympathieke ontvangst. Hij zeide daarbij dien dag een nieuwe erva ring te zijn rijker geworden. Hij wist wel dat er in Waalwijk, zooals trouwens overal veel brave menschen waren, maar hij had thans ondervonden, dat er hier ook onver laten zijn, die iemands pleizier misgunnen. De uitvoering was intusschen gevorderd tot no 6 van het programma: in Leedhet stuk door den heer Hol gecomponeerd voor en opgedragen aan de liedertafel. In Leed is naar onze meening eene com positie, die men meermalen dient te hooren om haar te begrijpen. Zij bevat tal van moeilijke passages en struikelblokken, die echter door onze zangers met glans werden overwonnen, 't Geheel maakte overigens een zeer gunstigen indruk en ongetwijfeld zal deze nieuwe schepping van den grooten componist een eervolle plaats innemen neven de andere producten van zijn muzikaal genie. Het auditorium ontving het stuk met groo ten bijval en de componist betuigde aan den directeur en de zangers zijne tevredenheid over de wijze, waarop zij zijn werk vertolkt hadden; het publiek nam deze gelegenheid te baal om èn componist èn executanten op nieuw hulde te brengen. Hierna nam de heer Henri Witlox hel woord en sprak ongeveer het volgende: „Reeds meer dan eens, bij verschillende gelegenheden, M. H., viel mij de eer te beurt hier in deze zaal, sprekende uit naam van Waalwijk, een woord van hulde op de rechte plaats te brengen. Ook thans ben ik zoo vrij voor datzelfde doel voor eenige oogenblikken uwe attentie te ver zoeken en even als vroeger, durf ik weder, niet alleen mij zeiven vleien, maar u de verzekering geven, dat al hetgeen ik zeg gen zal, geheel in uwen geest zal zijn. Ik moet beginnen, M. H., met u openhar tig te bekennen, dat ik niet, dan na de grootste aarzeling heb kunnen besluiten, ge hoor te geven aan de vereerende uitnoodi- ging, om in dit gevalhier als spreker op te treden maar de tweede rondborstige bekentenis moet volgen, dat eene zekere om standigheid mij heeft uitgelokt, de bezwaren, aan die taak verbonden, niet dan van de lichtzijde te beschouwen en aan het verzoek te voldoen. Wat was dan wel de reden van mijne aar zeling? Wat de rede, dat ik stoutmoedig over die bezwaren heen stap Ik aarzelde, omdat ik hier het woord zal moeten richten, tot iemand, in den wer- kelijken zin, gewoon aan huldeblijken van den eet sten rangin den meest uitgebreiden zin ik stap over die bezwaren heen, omdat ik waarschijnlijk nooit meer zoo gelukkig zal zijn in de gelegenheid te komen, het woord te kunnen richten tot iemand van die be- teekenis. Na een en ander, M. H zal het voor u wel niet meer raadselachtig zijn, wieu ik hier bedoel. 7 Is tot u Richard Hol, dat ik mij uit naam van Waalwijk wend. En, M. H., wat zal ik thans zeggen Zal ik met mijne zwakke krachten pogen hulde te brengen aan een talent, reeds zoo lange jaren erkend en geeerd in Nederland, en ver buiten deszelfs grenzen Zal ik het wagen, „een lauwertak" te strengelen om dat hoofd, reeds honderde malen met welverdiende lau weren getooid Ja, Richard Holdil zal ik uit naam van onze gemeente doen. 't Zijn deze lauweren, die Waalwijk u gevierde componist, u minnaar der schoone muziek bij uitnemendheid bij deze gele genheid aanbiedt. Wij weten het deze krans is van geen stoffelijke waardehij is van weinig beteekenis, vergeleken bij zooveel anderen van heinde en ver u aangebracht Maar van eene zaak ben ik overtuigd, en dat is deze dat de kransu thans aan geboden, in uw oog niet de minst van al len zal zijn, als ik u verklaar, dat hij voor u is saamgevlochten, in de innigste ge voelens van dankbaarheidvoor de welwil lendheid waarmede iemand van uw talent, van uwen rang, Waahvijks liedertafel steunt. Waalwijk is u dankbaar, omdat het weet, dat de gebeurtenis van dezen dag, voor zijne zangers zal zijn een spoorslag, om op den ingeslagen weg moedig voor te schrijden. Met de wetenschap gesteund te worden door den sterken arm van Richard Holzullen zij met stalen moed alle bezwaren overwinnen en in eensgezind streven, de volmaaktheid op muzikaal gebied zoo nabij mogelijk ko men met onverflauwden ijver zullen zij er voor zorgen, dat gij nooit berouw behoeft te gevoelen over den steun hun verleend. Aanvaard dan, beroemde componist, dezen lauwerkrans, u met de gevoelens der grootste welgemeendheid door Waahvijks ingezete nen aangeboden en later bij aanschou wen van dien krans, denk er dan steeds op, dat er een nederig dorpje in Noordbrabant bestaat, waar talrijke harten warm kloppen voor RICHARD HOL. Ten slotte, M. H., één wensch: De held van dezen dag is gekomen in den herfst zijns levens 64 jaren zijn reeds, met al hun lief en leed, over dat achtbaar hoofd heengevaren. God geve, dat Richard Hol in onvermoeide kracht, tot zijn eigen geluk en het welzijn der schoone toonkunst, nog jaren, jaren lang, voor Nederland gespaard blijve.» Een daverend applaudissement bewees de instemming van de aanwezigen met het gespro kene en op verzoek van den directeur ston den allen op en zongen geestdriftig den heer Hol het «Hij leve Lang!» toe. Thans volgde een kleine pauze. Na afloop daarvan werd het programma voortgezet, 't Was of de zangers begeesterd waren door de tegenwoordigheid van den beroemden maestro, want Opwaartsde Nor- ns7i en Hollands gloriedit laatste op de piano geaccompagneerd door den heer Holwerden gezongen met een gevoel en een vuur, waardoor de toehoorders werden medegesleeptdie zich buitengewoon voldaan, toonden. De heer Willem C. Deckers droeg zeer veel bij om het genot van den avond te ver- hoogen en oogstte als naar gewoonte, zeer veel bijval in van het dankbaar publiek. In het tweede gedeelte nam de voorzitter, de heer Jud. Timmermans Wz. het woord namens de liedertafel. Hij schetste het ontstaan van de aange name en voor Oefening en Vermaak veree rende verstandhouding, tusschen den geachten en gevierden componist, in het bijzonder met den directeur, den heer De Cortie, waaraan het te danken wasdat de heer Hol het koor, getiteld „In Leed" componeerde, aan de liedertafel geliefde op te dragen en de eerste uitvoering met zijne tegenwoordigheid vereerde. De president betuigde daarvoor den dank der liedertafel en verzocht den heer Hol het eerelidmaatschap te willen aanvaarden. Hij overhandigde ZEd. daarbij een gouden me daillon met inscriptie in étuien eindigde met den wensch, dat dit eenvoudige onder pand van hoogachting en erkentelijkheid, den heer Hol nog menigmaal aan Waalwijk zal herinneren en zijn hooggewaardeerde vriend schap voor Oefening en Vermaak moge le vendig houden. De heer Hol verklaarde het hem aange boden eerelidmaatschap en eerepenning gaar ne aan te nemen, en Waalwijk steeds in aan genaam aandenken te zullen houden, al werd hij zoo oud als Methusalem. Later verleende de voorzitter hel woord aan bet bestuurslid, den heer V. Hoffmans die ongeveer het volgende zeide: „Was het den heer Witlox gegeven den heer Hol een lauwerkrans aan te bieden uit naam der geheele gemeente, had onze geachte pre sident, de heer Timmermans, het aan zich voorbehouden uit naam der liedertafel hem dank te zeggen en hulde te brengen voor de groote eer en voorrecht ons geschonken, en hem tevens te benoemen tot eerelid onzer vereeniging, iets waarop wij zeker allen trotsch gaan, mij rest voor het laatst eene hoogst moeilijke taak, om namelijk de heer Deckers ook dank te zeggen en ook hulde te brengen voor zijne zoo gewaardeerde medewerking. Reeds meermalen, neen reeds dikwijls hadden wij het genoegen den heer Deckers in ons midden te hebben, reeds dikwijls mochten wij hier door hem en met hem genoegelijke uren doorbrengen en ook dikwijls is hem van ver schillende zijden en door verschillende heeren dank gezegd, zoodat mij als 't ware niets overblijft, zoo ik niet in herhalingen verval len wil. Ten dien einde heb ik besloten, hoe beknopt en onvolledig ook, eene kleine biographie te geven van Deckers leven en wer ken als zanger. Geboren te 's Bosch uit welge stelde ouders gingen zijne kinderjaren voorbij zooals van ieder sterveling, ofschoon van kindsbeen af reeds bleek de muziek in hem geboren scheen. De kinderschoenen ont wassen werd hij door zijne ouders voor een vak bestemd, alhoewel men toen al iets grootsch van hem verwachte, want toen reeds, keken priester en leek elkander in stomme verwondering aan, toen de dertienjarige jon geling zijne metaalheldere, stem deed weer galmen door de beuken van de St. Pieter. Deckers leefde en werkte, studeerde en zong als kind en jongeling nergens anders dan in 's Bosch, en werd eindelijk man; maar zoo als ik gezegd heb, geboren uit welgestelde ouders en" gelukkig in zijne ondernemingen kon hij zich vroegtijdig aan zijne zaken ont trekken en behoefde als 't ware den strijd om het bestaan niet te voeren. Van dit oogenblik af kon Deckers zich geheel en al en onbekommerd aan zijne geliefde muziek wijden; hij werkte, studeerde en zong, klom, klom hooger en hooger, verhief zich en werd eindelijk een ster van de eerste grootte aan den Nederlandschen kunsthemel. Wat heeft hij in dien tijd niet geschitterd, wat heeft h:j niet afgezongen! Zoowel in gewijden als profanen zang, stond hij altijd in de eerste gelederen en had 's Bosch, maar vooral hare liedertafel, het aan hem te danken, dat zij bij wedstrijden, zoowel binnen als buiten het land, eene gevreesde mededingster was. Ook onze vereeniging stond hij by dergelijke gelegenheden met nuttige wenken en raadgevingen ter zijde, zoodat wij het ook grootendeels aan hem verschuldigd zijn meer malen gelauwerd te kunnen terugkeeren. Verschillende malen werd hij ten hove geroepen om daar voor koningen en vorsten zijne talenten ten toon te spreiden; zelfs viel hem de eer te beurt nog geen jaar geleden de zalen van 't Vaticaan in tegenwoordigheid van Z.H. te doen weergalmen met zijn on geëvenaard: Tu es Petrus. Maar bij al zijne talenten had hij ook een gouden hart. Zong hij voor vorsten en grooten der aarde ook voor de arme lijdende natuurgenooten had hij zijne gaven dienstbaar; hoe dikwijls

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2