BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitst-hland. Italië. Oostenrijk, BINNENLAND. Wat daarvan het gevolg zal zijn Dat kan met het oog op de eigenaardigheden van de Fransche natie niemand zeggenmaar ze ker is hetdat niet alleen de reclamedie voor de verschillende candidaten is gemaakt, de oogen van geheel Europa op Parijs heeft gevestigd gehouden neende oorzaak zat dieperhet gold hier een ernstiger schouw spel dan alleen ter bevrediging der nieuws gierigheid men verwacht van Boulangers verkiezing een terugslag op den toestand van Europa. 'tls waar, de republiek staat of valt niet op één oogenblik door de verkiezing van een Jacques en een Boulanger want even min als een Boulanger met zijn gevolg van ontevredenen met het bestaande,de republiek in een enkel oogenblik zal verrassen even min zal een Jacques een oogenblikkelijke, afdoende verbetering brengen in de regee ring en alle daarvan afhangende wetslichamen. Hoe het dan komt, dat alle politieke quaes- tien dagen lang reeds door de Parijsche ka merverkiezing op den achtergrond zijn ge drongen Hoe het mogelijk is, dat dit treu rige blijspel waarin, de spelers niet door bui tengewone gaven uitmunten, geheel Europa heeft kunnen interesseeren, hoe het komt, dat naast al het buitensporige, naar reclame riekende, steeds weer de ongerustheid haar plaats innam Omdat de overwinning van den generaal te danken is aan de samenwerking van die duizenden, welke verandering, omwenteling, revolutie willenomdat deze overwinning leidt tot een militaire dictatuur, die Frank rijk brengt op den zoolang vermeden weg van revancheDie dictatuur, welke steeds meer kans van slagen verkrijgt, leidt tot den oorlog en de oorlog, dat wil iets zeggen. De oorlog, dat is Europa op zijn grond vesten schuddende, de onafhankelijkheid der kleine staten in gevaar, moord en brandstich ting de volkeren decimeerende, het gemeen eigendom verminderend, handel en nijver heid voor jaren gefnuikt, het zwaard beslis sende in alle quaesties van eenig belang. Dat alles in handen van een bevolking, die zich Zondag weder heeft doen kennen als vatbaar voor alle hartstochten als eene, die geen beginsel heeft, die den eersten den besten marktschreeuwer gehoor verleent als hij maar een gladde tong heeft en een gun stig uiterlijk, of bij gebrek aan deze beiden, het volk door en door kent zijn zwakhe den verhevene gevoelens noemt, dwazen harts tocht zielegrootheid. De bevolking van Parijs heeft het bewijs geleverd, düt het klatergoud haar aantrekt, zij heeft de neiging getoond Boulanger de kaarten in handen te geven, die hij zal uit spelen zooals 't meest met zijn eigenbelang strookt. De algemeene vergadering van aandeel houders in de Panama-Maatschappij werd Za.terdag in het Hippodroom te Parijs door ruim 8000 personen bijgewoond. De Lesseps presideerde en werd bij zijn binnenkomen toegejuicht. Daar echter niet de helft der aandeelen vertegenwoordigd waskon de vergadering geen besluiten nemen en zich alleen tot het uitspreken van de wenschelijk- heid van voorstellen bepalen. Zoo werd dan de wenschelijkheid verklaard voor het on derhandelen met de ondernemers der Pana- mawerken om den voortgang der werken te verzekeren, terwijl tevens de wenschelijk heid erkend is de oude maatschappij te ont binden en de leiding tot het oprichten eener nieuwe Panama maatschappij op te dragen aan den oud-minister Brunet. De Lesseps zal met een administrateur der nieuwe maatschappij en een aandeelhou der naar Panama gaan om de ingenieurs commissarissen de verlangde inlichtingen te verschaffen, alsmede om die dappere werk lui, die zonder zich aan iets te storen het Fransche werk hebben voortgezet, namens de aandeelhouders de hand te drukken, aldus voegde de heer De Lesseps er bij. Boulanger is met overweldigende meer derheid verkozen. Reeds ten drie ure 's na middags is de wending te zijnen gunste be kend geworden en merkte men op de bou levards eene buitengewone levendigheid op, doch de houding van het publiek was zeer bedaard. De troepen waren in de kazernes gereed om op eerste bevel de aangewezen posten te bezetten, scherpe patronen waren rondgedeeld. Floquet heeft zich in den middag naar den president begeven en onmiddellijk na dit onderhoud een buitengewonen ministerraad uitgeschreven, die 's avonds onder presidium van Sadi Carnot plaats had. Deze vergade ring duurde tot half twee in den nacht en had dit resultaat, dat de president het aan geboden ontslag van het kabinet eerst na de zitting van de kamer op Maandag in over weging wenschte te nemen. Verschillende leden hadden hunne porte feuilles beschikbaar gesteld, in het vertrou wen, dat wellicht een kabinet, uit alle repu- blikeinsche fractien saamgesteld, de politieke moeilijkheden zou kunnen overmeesteren. De ministerraad besloot unaniem onmiddellijk krachtige politiemaatregelen voor te schrij ven om de publieke orde tegenover iedere manifestatie te handhaven. Men spreekt over het verplaatsen der kamer naar Versailles. Boulanger werd luide door de menigte toe gejuicht, bracht een gedeelte van den avond door in het restaurant Duraud en begaf zich omstreeks half een 's nachts huiswaarts per rijtuig, door eene juichende menigte om stuwd. Van Maandag wordt uit Parijs geseind: De kamer van afgevaardigden, in den om trek waarvan het zoo kalm mogelijk is en slechts weinig nieuwsgierigen zich bewegen, heeft de reeds sinds lang aan de orde ge stelde interpellatie van den heer de Jouven- cel, over de maatregelen, die de regeering denkt te nemen om de openbare machten te doen eerbiedigen, uitgesteld tot aanstaanden Donderdag. De zitting van den senaat is afgeloopen zonder dat er iets bijzonders is voorgevallen. De kamer heeft een wetsontwerp tot ver betering der oorlogshavens aangenomen daarin wordt voor de werken te Cherbourg eene som van 42 millioen uitgetrokken. Ook hier liep de zitting af zonder eenig meldens waardig voorval. Boulanger heeft zijn voornemen te kennen gegeven om Donderdag de zitting bij te wonen. De Parijsche correspondent van de N. R. Ct. schreef aan dat blad Zondagavond Heden avond was er eene buitengewone drukte op den boulevard. Ten half tien be gon la Presse, die hare bureaux heeft in een entresol nabij de Groote Opera, de eerste uitkomsten van de verkiezing mede te dee- len. Met luider stemme werden zij afgeroe pen uit het venster tot de duizende menschen, die op straat stonden. In de rue Montmartre, waar de bureaux zijn van l'Intransigeant en van le XlXe Siècle, was eene macht van troepen en politieagenten geplaatst, en de circulatie was er verboden, maar overigens heeft de politie zich den geheelen das: bijna niet vertoond, en ook 's avonds is zij bijna niet te zien geweest. In de rue Montmartre werden de uitkomsten bekend gemaakt op een groot scherm, bij wijze van een toover- lantaarn, voor den gevel der bureaux van de bladen. Ten twaalf ure werd aldaar het eerste definitieve resultaat medegedeeld. Op den hoek van de rue Montmarte en den Boulevard was eene groote menigte men schen bijeen, die zeer vrolijk dooreen joelde, en die niet éen rijtuig of omnibus wilde door laten, tenzij de koetsier en de menschen op de imperiale hunnen hoed afnamen en rie pen „Leve Boulanger Dat gaf tot de zotste looneelen aanleiding. „On le prenait a la rigolade," men schertste overluid, en niemand dacht aan ongeregeldheid. Eene Parijsche menigte is evenals een troep groote kinderen, die alles spelende opnemen en zich verma ken met de kleinste nietigheden. Ten half een kwam er stapvoets van den kant der Opera, een rijtuig, waarop een man uitgestrekt lag te midden van zijne vrienden, die aangestoken waskaarsen in de hand had den en zongen„Pauvre Jacques, dormez- vous hetgeen een zeer bekend oud Fransch kinderlied is. Ten één ure was alles op den Boulevard gedaan. De menigte was uiteen gegaan, de lichten werden uitgedraaid, en er was niets veranderd in Frankrijk; er was zelfs geen kamerlid méér, want Boulanger is reeds lid der kamer. Toch is zijne verkie zing te Parijs eene der belangrijkste gebeur tenissen van dezen tijd. Het zou kinderach tig zijn, zich hieromtrent eenige ullusie te maken. De menschen, die heden avond de schijnbegrafenis van Pauvre Jacques voor stelden te midden van hun vroolijk gezang, vermoeden misschien niet dat zij niet alleen Pauvre Jacques maar het? geheele parlemen taire stelsel in Frankrijk ter aarde bestelden. De republiek heeft geleefd en wordt ver drongen door het plebiscitaire régime. De wijsheid heeft haar tijd gehad en is gewe ken voor nieuwe dwaasheden. ling van het proces tegen den geestelijke Mac Ganthy. J De Times gelooft niet aan het slagen der pogingen die aangewend zullen worden om het rijzen van Boulanger te verhinderen. De nieuwe pogingen tot samentrekking der republikeinsche krachten zullen evenals de vroegere mislukken en het weder optreden van Boulanger als minister van oorlog zou eene nieuwe schrede zijn tot datgene, wat de onvermijdelijke afloop schijnt te wezen van het tegenwoordige hoofdstuk der ge schiedenis van Frankrijk. De Standardzegt dat de verkiezing van Boulanger eene ernstige gebeurtenis is die voor velen de beteekenis zal hebben van het uitluiden der republiek. Nooit (zegt het blad) heeft Parijs iets onwaardigers en zinneloo- zers gedaan. Het hoogste gezag is thans voor Boulanger voor het grijpen. Doch voelt hij zich opgewassen tegen de ontzettende verantwoordelijkheid die er op hem zal ko men te rusten Wij willen niet zeggen dat er.. u*t.. z^ne verheffing tot het gezag onver -mij del ijk oorlog moet voortkomen doch hij zal tegenover Duitschland eene houding moeten bewaren die onfeilbaar tot oorlog leiden moettenzij Duitschland zich groote zelfbeheersching oplegge. De Daily News verneemt uit Konstan tinopel, dat de verhouding tusschen Italië en de Porte gespannen is. Italie's pogingen om Italiaansche scholen in Albanië te stich ten wekken het misnoegen der Porte. De „Times" verneemt uit Madrid, dat de geheele kathedraal te Sevilla dreigt in te stortentenzij er spoedige maatregelen ge nomen worden. De „Times verneemt uit Philadelphia, dat de beweging over Samoa in de Unie- staten weder toeneemt. De regeering on derhandelt over het aankoopen van eenen grooten kruiser. Koning Malitoa wordt streng bewaakt door de Duitsche soldatendie geene Europeanen tot hem toelaten. De Amerikaansche consul trachtte vergeefs den koning te spreken. Uit Calcutta verneemt de „Times" dat de jongste aanslag op den Emir bijna ge lukt was. Gedurende de parade vuurde een inlandsch soldaat, en de kogel trof des Emirs stoel. De „Times" verneemt uit Zanzibar dat de Arabieren aan den Duitschen consul ge schreven hebben dat zij weigeren de ge vangen zendelingen uit te leveren tegen eenen losprijs. Zij eischen dat de Duitschers de kuststreek ontruimen en dat de zendelingen Muzelmannen worden, anders zullen zij hen ter dood brengen. laten verliezen, maar snel en krachtig dient te handelen. De vraag is of hij daartoe de noodige vastberadenheid bezit. In ieder ge val heeft de tegenwoordige republiek zulk een stoot ontvangen, dat zij nergens meer als een ernstige regeering behandeld zal worden. Dit zijn de voornaamste uitingen der pers. In de politieke kringen hoorde men zeggen dat ook Boulanger een man zijn zal met wien men het eens zal kunnen worden, en op grond dier meening was men van gevoe len, dat in de regeeringskringen de aanvang eener Boulanger-regeering tamelijk onver schillig opgenomen zou worden. Uit de hier ontvangen telegraphische be richten uit Parijs blijkt, dat in den des nachts gehouden ministerraad de minister president Floquet wel is waar het ontslag van het ka binet in overweging gegeven heeftmaar president Carnot antwoordde dat daartoe geen aanleiding bestond, waarbij hij het gezegde van Thiers aanhaalde: „men moet alle din gen ernstig, maar nimmer tragisch opvatten." De ministers hebben er toen in toegestemd voorloopig te blijven. Voor het overige wordt algemeen de toestand te Parijs geschilderd als in het geheel niet revolutionair, maar als spotziek en overmoedig gezind. - Onder de Zondag verleende onderschei dingen komt ook voor de toekenning van het kommandeurskruis der Hohenzollern-orde aan den procureur-generaal Tessendorf, den steller van de aanklacht tegen GefFcken. De strijd tegen de nationale Liga wordt steeds met meer hardnekkigheid in Ierland voortgezetde telegraaf bracht in de laatste weken tal van berichten over uitzettingen en arrestatiën verschillende parlementsleden zijn achter slot en grendel gebracht. De Iersche afgevaardigde O'Brien verscheen verleden week voor de rechtbank te Garrill onder beschuldiging van vergrijp tegen de wet. Door een groote menigte vergezeld trachtte hijvóór de deuren der gerechts zaal geopend werden, binnen te dringen doch werd door de politie teruggedreven. De af gevaardigde Healy, die hem verdedigen zou, mengde zich in de zaak, waarvan het gevolg wasdat de menigte met de politie hand gemeen werd. Verscheidene personen lie pen wonden op en een de tigtal werden in hechtenis genomen. Toen later onder de rechtszitting door het publiek rumoer werd gemaakt, liet de rechter de zaal ontruimen. Hierdoor ontstond eenige verwarring, waar van de beschuldigde gebruik maakte om zich uit de voeten te maken. Bij de uitspraak in deze zaak was O'Brien niet verschenen. Hij werd tot 4 maan den gevangenisstraf veroordeeld, daar hij den vorigen dag verklaard had niets tot zijn verdediging in te brengen te hebben. Te Tipperary hebben ongeregeldheden plaats gehad bij gelegenheid van de behande- rer gelegenheid van den verjaardag des keizers is in de slotkapel te Berlijn door het hof eene godsdienstoefening gehouden. Daar na hielden de keizer en keizerin de receptie^ bekend onder den naam van „Defilir-Cour". Deze werd bijgewoond door de talrijk aan gekomen vorstelijke personenhet geheele corps diplomatique en den rijkskanselier wien de keizer onder het voorbij defileeren op de hartelijkste wijze de hand drukte. Des namiddags zijn de standaards en vaan dels van het garde-corps, die tot nog toe in het paleis van den overleden keizer waren bewaard geblevennaar de residentie van den tegenwoordigen keizer, het koninklijk paleis, overgebracht. Bij deze gelegenheid heeft de keizer eene dagorder uitgevaardigd, waarin hij zijnen grootvader en vader her dacht en de overtuiging uitsprak, dat deze veldteekens voor alle tijden een symbool van den ouden roem zullen blijven. Een groote sensatie maakt te Rome de vlucht van den kassier van de succursale der nationale bank, ridder De Roncalli. Hij heeft een tekort van 900,000 lire in de kas achter gelaten. De geheele som schijnt in loterijen verdwenen te zijn. In de troonrede noemde de koning de wetsontwerpen op, die voorgesteld zullen wor den. Daaronder komen voor een tot her vorming van het gevangenisstelsel; een be treffende de binnenlandsche kolonisatie; een op het volksonderwijs. Verder werd gezegd dat de wetgevende arbeid bij uitstek vrede lievend van aard belooft te zijn, doch een vrede, die niet gewapend was, zou niet ver zekerd kunnen heeten, en indien de regee ring niet al hare zorgen bleef wijden aan 's lands weerbaarheid, zou zij verraad plegen aan het vaderland. De toestand der geld middelen eischt bezuiniging op de uitgaven, maar deze moet gevonden worden zonder iets te verminderen op de reeds aangevan gen openbare werken of op de militaire maatregelen. De regeering rekent echter op de medewerking van het parlement om het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven te herstellen, en zal haar best doen om de staathuishoudkundige krachten der natie te versterken. De geregelde werking der grond wet en der vrijheid levert het bewijs voor de deugdelijkheid der Italiaansche staatsin stellingen. Gesteund door zijne bondgenoot schappen, blijft Italië medewerken tot het behoud van den vrede. De koning herinnert aan het bezoek van keizer Wilhelm II, waar uit bleek welke hechte banden Italië met Duitschland vereenigen, en deze banden zijn waarborgen voor den vrede, welken alle vol ken verlangen, omdat zij dien noodig hebben voor hunne welvaart en hunne beschaving. „Ik verklaar zeide de koning dat door ons de vrede in stand gehouden zal worden." Te Straatsburg is de oud-katholieke pastoor-deken Fönderer, lid van den rijksdag vermoord gevonden met niet minder dan 11 dolksteken in het lichaam. De moordenaar een ontslagen gevangene, is gevat. Wat de beweegreden was tot de misdaad is nog onbekend. In het station te Augsburg is brand uitgebroken. Het koninklijke salon en de bureaux van den stationschef zijn vernield. De telegraafdraden zijn afgebrand, zoodat het telegrafisch verkeer verbroken is. Ook te Berlijn werd Boulanger's ver kiezing door extranommers der bladen be kend gemaakt, doch zij bracht evenmin ver wondering als opgewondenheid te weeg en zelfs op de beurs maakte zij tot dusver gee- nen indruk. Alle bladen leggen den uitslag in ongunstigen zin voor de republiek uit. De Vossische Zeitung en het Berliner Tageblatt zien het gevaar van oorlog voor Duitschland nader komen, dewijl Boulanger ten slotte de zwarigheden, die hij in het binnenland ont moeten zal, door een buitenlandschen oorlog zal willen afleiden. De National Zeitung zegt dat het eene ironische wending der wereld geschiedenis zou zijn, indien in hetzelfde jaar, waarin het eeuwfeest der „groote omwente- ling" gevierd wordt, de republiek ineenzonk. De Nordd. Allg. Ztg. noemt Boulanger's overwinnning „eene gebeurtenis van betee kenis voor de buitenlandsche staatkunde," eene zware nederlaag voor het stelsel der parlementaire republiek. De Post meent dat indien Boulanger de republiek omver wil werpen, hij zijne oogen blikkelijke zegepraal niet haren glans moet Op de groote brug over de Donau tus schen Buda en Pest had onlangs een zon derling ongeluk plaats. Door een lek in een gaspijp werd een der groote bronzen lantaarns geheel met gas gevuld en toen er het licht zou aangestoken worden, ontplofte dit gas met een hevigen knal. De lantaarn sprong uiteen en verscheidene voorbijgangers wer den door de rondvliegende stukken gewond. De lantaarnopsteker werd met zijn ladder tot op 20 ellen afstands weggeslingerd, maar hij werd niet ernstig gekwetst. Voorts wer den er eenige kleine ongelukken veroorzaakt door paarden, die schrikten van het ongeluk. WAALWIJK, 30 Jan. 1889. Bij kon. besluit zijn benoemd tot voorzit ters en burgelijke leden en hunne plaatsverv. in de onderscheidene militieraden voor de lichting der nat. mil. van 1889 Provincie Noord-Brabant: in het le mili tiedistrict tot voorz. mr. W. D. Bosch lid der prov. st., tot zijn plaatsverv. A. G. H. van Rijckevorsellid der prov. staten; tot lid B. A. van der Ven lid van den ge- meenter. van 'sHertogenbosch tot zijn plaats verv. J. B. A. van den Mortellid van den gemeenter. van 's Hertogenbosch in het 2e militiedistr., tot voorz. mr. M. P. M. van Damlid der prov. staten tot zijn plaats verv. I. A. van Aken lid der prov. staten tot lid mr. E- de Man Ez., lid van den ge meenter. van Breda tot zijn plaatsverv. E. H. A. Guljé, lid van den gemeenter. van Bredain het 3e militiedistr., tot voorz. mr. A. J. H. van Baar, lid der prov. staten, tot zijn plaatsverv. mr. A. Verheijenvan Estvelt., lid der prov. staten; tot lid J. J. J. Schutjes,

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2