BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitsehland. Italië. Oostenrijk. Amerika. BINNENLAND. gebouw stond Dinsdag eene dicht opeenge drongen woelige menigte, die allerlei kreten deed hooren. In de kamer waren de tribunes tot proppens toe bezet door een zeer opge wonden publiek, dat na de stemming de af gevaardigden uitjouwde. In een aantal winkels zijn de vensterruiten verbrijzeld door eene woelige menigte, welke 's avonds omstreeks IOV2 eindelijk uit elkaar gejaagd werd, nadat zij verschillende straten der stad was door getrokken. Terwijl Woensdag deze aangelegenheid nog druk besproken werd, kwam eensklaps het noodlottig bericht van het plotseling overlijden van aartshertog Rudolf,Oostenrijks kroonprins. Over zijn dood liepen allerlei geruchten. Sommigen meenden te weten dat hij het gevolg was van eenen moordaanslag, anderen dat hij door een ongeval op de jacht was veroorzaakt. Officieel is vastgesteld dat de kroonprins overleden is tusschen zeven en acht uren in den morgen, ten gevolge van eene beroerte. Door de verschenen extra-bladen wordt in herinnering gebracht dat de eenige, vijfjarige dochter van den kroonprins volgens de Oos- tenrijksche wet hem niet kan opvolgen, zoodat thans de 56jarige broeder des keizers, aarts hertog Karei Lodewijk, de naaste rechtheb bende op de kroon is, waardoor diens zoon, Frans Ferdinanddie met eene Saksische prinses gehuwd is, de vermoedelijke troon opvolger zou worden. Met belangstelling is te St. Petersburg de behandeling der nieuwe legerontwerpen in het Honsraarsche parlement gevolgd. Het is be kend, dat de legerversterking op aandringen van Duitschland werd doorgezet; de sterke oppositie in Hongarije zal het verbond tus schen de beide rijken een gevoeligen knak geven; het is tegenwoordig niet meer voldoen de, dat de vorsten een verbond wenschen ook de volkeren zelf moeten zich daarvoor verklaren. Men begint in Amerika oorlogsgezind te worden, want volgens een bericht aan den Times zal 100 millioen gulden worden ten koste gelegd aan een oorlogsmarine en zijn reeds 82 schepen in aanbouw, terwijl 5 mo nitors worden hersteld. Volgens een telegram zou de openbare meening tegen een annexatie van Samoa door Duitschland gekant zijn. Bij het ministerie van marine en koloniën is het bericht ontvangen, dat Dong-Khan, koning van Annam, den 27sten dezer na eene langdurige ziekte is overleden. In het Quartier latin heeft men zich vermaakt met het verbranden van Boulanger in effigie. Een groote stapel van Boulangis- tische dagbladen en andere geschriften was gereed gemaakt, en toen men dien in brand gestoken had, werd een mannequin, Boulan ger voorstellende, in de vlammen geworpen. Een troep studenten en anderen dansten al zingende er om heen. Eenige Boulangisten waagden het te roepen „Leve onze brav' général!" Dat zij uitgejouwd werdén, liet zich begrijpen. Boulanger heeft een manifest tot de kiezers der Seine gericht, waarin hij verklaart, dat de kamer thans aan de ontbinding niet kan ontsnappen. >Aan u aldus schrijft de generaal aan uw energie, aan uw goeden wil zal het vaderland, ons groote vaderland verschuldigd zijn verlost te worden van de parasieten, die het vers'inden en onteeren. De republiek is thans geopend voor alle Fran- schen van goeden wil.» Ook de gevallen candidaat der repu blikeinen, de heer Jacques, heeft aan de kie zers in het Seine departement een schrijven gericht, waarin hij den 162000 kiezers, die op hem hun stem hebben uitgebracht, dank zegt en belooft thans evenals voor den verkiezingsstrijd de getrouwe dienaar der re publiek te blijven. In zijn candidatuur zag hij het bewijs van een protest tegen den terugkeer der persoonlijke macht en concen tratie der repubiikeinsche krachten voor de vrijheid en den vooruitgang. De aanplakkers te Parijs zullen Bou langer een prachtigen bouquet van roode anjelieren aanbieden. Het vermakelijkste hier van echter is nog, dat de aanplakkers der biljetten ten gunste van den candidaat Jacques hieraan ook meedoen. Een deputatie zal den ruiker den generaal in zijn hotel gaan aanbieden. Men verzekert, dat de Russische re geering, met het oog op de groote deelne ming door de Russen, officieel haar steun zal verleenen aan de exposanten op de ten toonstelling te Parijs. De Russische afdee- ling zal in rijkdom alle verwachtingen over treffen. Over de patriotten-liga loopen te Parijs zonderlinge geruchten. De leden dezer ver- eeniging zouden een waar boulangistisch le ger vormen, dat gereed is op de eerste roep stem te mobiliseeren. Boulanger zou van dit leger natuurlijk de bevelvoerende generaal zijn met Paul Deroulède als generaal majoor. De boulangistische afgevaardigden en eenige andere personen der partij zouden aangewe zen zijn, om, zoo noodig de leiding der troepen in de verschillende arrondissementen op zich te nemen. Men zegt, dat dit bou langistisch leger, dat in een oogwenk op de been gebracht zou kunnen worden, 10(1000 man sterk zijn zou, bestaande uit meerendeels jonge, sterke mannen van 16 tot 20 jaar. Van Donderdag wordt uit Parijs geseind: In de kamer heeft de heer Jouvencel zijne aangekondigde interpellatie gehouden. Hij verklaarde een voorstander te zijn van de vrijheid, maar zich af te vragen of zij mag worden blootgesteld aan ieder misbruik (interruptie van de rechterzijde). Jouvencel bepleitte verder dat de regeering maatregelen te harer verdediging moest nemen. Er heeft zich geen enkele bijzonder voor val voorgedaan. Boulanger woonde de zitting niet bij. De heer Floquet heeft het wetsontwerp be treffende de scrutin d'arrondissement inge diend. Hij zeide, dat het wetsontwerp tot weder invoering van den scrutin d'arrondissement hoegenaamd geen afbreuk doet aan het al gemeen stemrecht. Indien dé staatkunde van den ministerraad de goedkeuring der kamer ontvangt, dan zal de repubiikeinsche partij met des te meer autoriteit kunnen voortgaan en zal de regeering nieuwe maatregelen voor stellen om aanslagen op de veiligheid van den staat tegen te gaan. Floquet voegde er bijIs de meerderheid niet tevreden over de politiek van het ministeriemeent men, meer rechts of links te moeten gaan, dan moet de kamer andere ministers zoeken. Hij vraagt de kamer een votum van vertrouwen. De kamer heeft met 300 tegen 240 stem men aangenomen het door Floquet gevraagde votum van vertrouwen. De linkerzijde barstte los in toejuichingen, toen deze uitslag der stemming werd medegedeeld. Naar de Standard uit Shanghai verneemt, is er een keizerlijk decreet afgekondigd, het welk de voortzetting van het aanleggen van den Tsienstin-spoorweg verbiedt, naar aan leiding van waarschuwingen van waarzeggers volgens welke de brand in het keizerlijke paleis te Peking de openbaring zoude zijn van de gramschap der goden over het aan leggen van nieuwe spoorwegen in China. Het wetsontwerp, waarbij de South- Eastern-maatschappij gemachtigd wordt tot de voorbereidende studiën voor het maken van een tunnel onder het kanaal, zal opnieuw aan de goedkeuring van het parlement on derworpen worden. Men heeft echter niet veel hoop op een gunstige ontvangst in het parlement. De keizer heeft zijne onderdanen weder eene verrassing bereid. Werd hij nog steeds als een vijand der vrijmetselaren beschouwd, eene corporatie, bij keizer Wilhelm zoowel als Frederik in hoog aanzienbij gelegen heid van de audiëntie, die hij verleende op zijn geboortedag aan de hoogwaardigheids- bekleeders dezer orde, hield hij een lange rede, waarbij hij zijne sympathie uitsprak voor het doel en het werken der loges. De politie heeft beslag doen leggen op het nummer der Kreuzzeitung, dat verleden week veel sensatie heeft gemaakt en waarin de laatste incidenten in zake Geffcken scherp gecritiseerd worden. Men zegt, dat het blad vervolgd zal worden wegens beleedigitig van den keizer. Het is echter twijfelachtig, of deze vervolging tot een veroordeeling zal kunnen leiden, zegt men. De jonge Duitsche keizerin droeg op het feest van Zondag 11. een overkleed met zeer langen sleep van de fijnste witte Lyonsche zijde rijk versierd met gouden en 'zilveren borduursel. Alleen het materiaal kost ƒ3600 en aan het borduursel hebben twaalf jonge meisjes in een Berlijnsch atelier twee maan den lang ijverig gewerkt- En dan spreekt men nog van den eenvoud in het leven aan het Duitsche hof en van chauvinisme in het begunstigen alleen van Duitsche nijverheid. Het onverwachte overlijden van den Oostenrijkschen kroonprins heeft hier eenen zeer diepen indruk gemaakt omdat hij door herhaalde bezoeken te Berlijn zeer bekend was en ook zeer geacht werd wegens zijne ontwikkeling op litterarisch en wetenschappe lijk gebied. Het eerste bericht hetwelk aangaande zijn overlijden naar het buitenland is gegaan was gericht aan den Duitschen keizer. Diep getroffen, beg ff deze zich dadelijk naar den Oostenrijkschen gezant, die hem weenend ontving. De keizer bleef geruimen tijd bij den gezant. Het schoonheidsconcours te Turijn De correspondent van het B e r 1 i n e r Tage- b 1 a 11 te Rome weet mede te deelen dat het schoonheidsconcours te Turijn met een groot fiasco geëindigd is. De Italiaansche bladen maken zich daarover vroolijk en zeg gen, dat bijna al de mededingster „abgelagerte Waare" zijn. Do dood van den kroonprins heeft ont steltenis bij de bevolking teweeggebracht. Groepen volks waren bijeen voor het paleis, in de voornaamste straten en rondom de beurs. De keizer en keizerin, die Donderdag naar Pest zouden gaan konden wegens het overlijden van den kroonprins deze reis niet maken. In den namiddag hebben de burgemeester van Weenen en dien plaatsvervanger zich naar den opperhofmeester begeven om ge tuigenis af te leggen van het diepgevoelde leedwezen der gansche bevolking van Weenen over den slag, die het keizerlijk huis ge troffen heeft. De kroonprins was Dinsdag ter jacht gegaan bij Mayerlingmet prins van Coburg en graaf Hoyos als gasten. Hij gevoelde zich een weinig ongesteld waarom hij niet deelnam aan het familie diner in den Hofburg. Toen de gasten zich reeds voor de jacht partij verzamelden en den prins niet ziende inlichtingen vroegen ontvingen zij de ver pletterende mededeeling, dat de kroonprins aan eene beroerte gestorven was Tegen den middag verspreidde zich het gerucht in en kele kringenmaar niemand wilde het ge- looven en pas te twee uren was de ontzet tende gebeurtenis algemeen bekend. De keizer en de keizerin droegen er te elf uren reeds kennis van. Den 26sten Augustus 1858 werd kroon prins Rudolf, de eenige zoon van keizer Frans Jozef en keizerin Elisabeth, geboren. De aartshertog met een uitstekenden aanleg begaafd, genoot een uiterst zorgvuldige op voeding. Reeds in zijne jeugd toonde Ru- dolf groote liefde voor de natuurwetenschap pen, terwijl in het bijzonder de vogelwereld hem aantrok. Met de meeste belangstelling volgde de kroonprins de ontwikkeling van het Oosten- rijksch Hongaarsche leger. Den lOden Mei 1881 trad Rudolf in het huwelijk met de 17-jarige princes Stephanie, de tweede dochter van koning Leopold van Belgie. Den 2den September 1883 werd uit dit huwelijk de prinses Elisabeth geboren, het eenige kind, waarmede dit huwelijk werd gezegend. De keizer van Oostenrijk verliest in den bloei van zijn leven den prins, voor wien de kroon bestemd was, de keizerin verliest haar lieveling, den trots van haar moederhart en de jonge aartshertogin legt op 25jarigen leef tijd het weduwenkleed aan maar van groote beteekenis, van politieke beteekenis is het verlies voor de Oostenrijksche natie. Het volk verliest in prins Rudolf een geliefd en populair vorstdie de ware vrijheid op staatkundig en godsdienstig gebied voorstond. De Presse schrijftGraaf Hoyos kwam Woensdag te ID/2 uur aan bet keizerlijk paleis en begaf zich onmiddellijk in het ka binet des keizers, waaruit hij na een kwartier terugkeerde, bijna onmiddellijk gevolgd door den keizer, die zich naar de keizerin begaf. Na de eerste oogenblikken van onbeschrijfe lijke beklemming en smart, vatte de keizerin den bovenmenschelijken moed om met den keizer naar de aartshertogin Stefanie te gaan. Daarna heeft de keizer zich teruggetrokken en zich aan zijne smart overgegeven tot 3 uur in den namiddag, toen hij zijne bevelen gaf omtrent het overbrengen van het stoffelijk overschot. Een bijzondere hoftrein vertrok met het lijk even na middernacht uit Baden, en kwam te 1 uur aan den Südbahnhof te Weenen aan waar de hofmaarschalk prins Hohenlohe het lijk wachtte, terwijl eene dichte menigte in de eerbiedigste stilte voor het station geschaard stond. De kist werd uit den waggon op eene lijkbaar geplaatst en bedekt met een zwart fluweelen rouwkleed. Alle aanwezigen ontblootten eerbiedig het hoofd, waarop het lijk met hel gewone cere monieel naar het keizerlijk paleis gedragen werd. De rouwstoet werd aan het station en langs den weg naar het paleis door eene opeengedrongen, maar stilzwijgende menigte met den diepsten eerbied begroet. Donderdag ochtend zeer vroeg is een begin gemaakt met het plaatsen van het lijk des kroonprinsen op een katafalkonder leiding van het personeel en den adjudant van het kroonprinselijk huis kapitein Giesl. Reeds spoedig daarna kwamen de keizer en de keizerin in het als doodkapel ingerichte slaap vertrek des kroonprinsen, ten einde aldaar te bidden. Later verschenen de aartshertogen Albrecht, Wilhelm en Reinier, benevens aartshertogin Elisabeth bij de kroonprinses, wier vertrekken onmiddellijk grenzen aan de doodekamer waarna ook zij zich in de doodekamer bega ven. De lijkschouwing had Donderdag plaats. Volgens een nog niet officieel bevestigd be richt zou de begrafenis Woensdag plaats hebben, maar een definitief bevel is er nog niet uitgevaardigd. Uit Berlijn wordt gemeld Terwijl eener- zijds de sterk uiteenloopende berichten om trent het stervensuur van kroonprins Rudolf het vermoeden schijnen te bevestigen, dat de prins geen natuurlijken dood gestorven zou zijnwordt echter anderzijds ten stelligste verzekerd dat de gezondheidstoestand des kroonprinsen reeds lang minder goed was, en de oorzaak daarvan reeds sedert verscheidene jaren dagteekende toen de kroonprins op de jacht plotseling in de sneeuw wegzonk en hoewel onmiddellijk gered toch eene zware koude vattewaarvan gewrichtsrheumatiek het gevolg was, die met tusschenpoozentel kens terugkeerde. Vooral 's daags vóór zijn dood moet aartshertog Rudolt zich zeer ziek •gevoeld hebben en daarover trousvens ook in zijne omgeving hebben geklaagdgelijk hij trouwens in den laatsten tijd vaak zeer melancholieke buien had. De kroonprins was Maandag naar Meijer- ling gegaan met het plan om aldaar eenigen tijd te verblijven ten einde in dit jachtslot, hetwelk vroeger een klooster is geweestin het avonduur zich bezig te houden met de eerstvolgende aflevering der Hongaarsche uitgave van het prachtwerk „Oesterreich-Un- garn in Wort und Bild. Dit is ook inder daad zijn laatste werk geweest. In de laatste samenkomst der redactie van dit kunstwerk had de kroonprins nog in warme woorden hulde gebracht aan een der kort te voren overleden medewerkers en daaraan op ern- stigen toon de vraag geknoopt„Wie onzer zal de eerstvolgende zijn De Standard zegt, dat in de monarchie der Habsburgers niets verandert door het over lijden des kroonprinsen. Zij zal ook in het vervolg zich op een oorlog moeten voorbe reiden, want ondanks de oprechte deelneming, welke zij zal ondervinden, is voor haar de politieke horizon geenszins helder. De Times brengt hulde aan de groote hoedanigheden van den overleden prins en herinnert dat ook Engeland warme sympathie voor hem koestert. WEENEN, 31 Jan. De begrafenis van den kroonprins wordt, de goedkeuring des keizers voorbehouden, Dinsdag namiddag ten vier ure gehouden. Naar men verneemt, uitte de keizer den wensch, dat de begrafe nis plechtigheid eenvoudig zou zijn. De begrafenisstoet zal zich langs den kortsten weg door de stad begeven naar de Capucij- nerkerk, waar de bijzetting in de groeve zal plaats hebben. Op Zondag nacht zal het lijk uit het slaapvertrek naar de kerk inden Hofburcht overgebracht worden, en Maandag voormiddag zal het publiek daar worden toe gelaten. De groote straten var. de binnen stad zijn geheel in rouw gehuld. Uit New-York wordt van Woensdag gemeld: De werkstaking van de geemployeerden aan de Street Raillroad-Compagny veroor zaakte groote belemmering in het verkeer dat nu nog meer bemoeilijkt wordtnu de conducteurs en koetsiers aan alle tramwegen zich daarbij hebben aangesloten. Alleen de tram op de Third Avenue-lijn rijdt. Te Dulush (Minnesota) is de opera verbrand met verschillende aangrenzende ge bouwen. Schade 600,000. UITVOERING EN. WAALWIJK. Zondag 3 dezer, des inidd. 12 ure, door de liedertafel ^Oefening en Vermaak// van Waalwijk en Bezooienop de zaal nMusis Sacrum." PROGRAMMA AD LIBITUM. WAALWIJK, 1 Febr. 1889. De remonte-commissie vertrekt heden weder, na in twee dagen 8 paarden voor het leger te hebben aangekocht. De bestede prijzen liepen tot f580. Naar wij vernemenluiden de jongste berichten omtrent 's konings toestand niet ongunstig. Z. M. houdt zich dagelijks in den voor middag eene korte spanne tijds bezig met de afdoening van staatszakenen de ondertee- kening der stukken maakt den indruk dat de koning nog met vaste hand schrijft. De heer dr. H. J. A. M. Schaepman, lid der tweede kamer, is van zijne reis naar Rome te 's Gravenhage teruggekeerd. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden: In de maanden Juni en Juli e. k. zal een examen worden gehou den tot toelating van jongelieden als cadet aan de Koninklijke Militaire Academie. Voor dit examen wordt het navolgende aantal plaatsen opengesteld: a. ten behoeve van den dienst hier te lande: infanterie 25, cavalerie 9, artillerie 8, genie 5; b. ten behoeve van den dienst in Nederlandsch-Indie: infanterie 27, cavalerie 3, artillerie 3, genie 2. Ouders ot voogden, wier zonen of pupillen aan het examen wenschen deel te nemen behooren daarvan de kennisgeving in dier voege in te zenden, dat zij, vóór of op 16 Mei 1889, aan het departement van oorlog ontvangen wordt. (Men zie verder de Staats courant van 30 Jan.) SSr Woensdag werd aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid aanbesteed: lo. het maken van twee havens en bijko mende werken ten behoeve van de stoompont- verbinding te Keizersveer, onder de gemeente Raamsöonk prov. Noordbrabant, behoorende tot de werken voor het verleggen van de uitmonding der rivier de Maas. (Herbeste ding) m. i. de heer W. H. Smits te Hardings veld voor 46,890.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2