N ummer 11. Donderdag 7Februari 1889. 12e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van Waalwijk, ANTOON TIELEN UITGEVER: Waalwijk. op Maandag 4 Februari 1889 's avonds 6V2 ure. en Langstraalsehe Courant, D t blad verschijnt Woensdag: en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertenticn 17 regels f 0,60 daarbo/en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Adrertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steinee, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING Tegenwoordig alle leden behalve de heeren Timmermans en Zijlmans. Voorzitter de burgemeester Jhr. van Gro tenhuis. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Aan de orde I. Ingekomen stukken. a. verzoek van den len onderwijzer aan de openbare school alhierG. Goossens om eervol ontslag uit die betrekking tegen 1 Maart a. s. Toegestaan. b. Machtiging van gedep. staten om, in afwachting van de goedkeuring der begrooting voor 1889, de helft van de daarop uitge trokken sommen uit te geven. c. Besluit van idem inhoudende goed keuring van eene wijziging der begrooting voor 1888. d. id. houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot verhooging van de jaar wedde van het hoofd der openbare school met 200. e. id. houdende goedkeuring van het sup pletoir kohier van den hoofdelijken omslag. II. Vaststelling kohier hondenbelasting. Het kohier, bevattende 11 namen van per sonen, die zelf hunne honden hebben aange geven, werd goedgekeurd. III. Wijziging begrooting 1888. De voorgestelde wijziging, betreffende de gasfabriek, goedgekeurd. In uitgaaf en in ontvangst werden gesteld 315.— zoodat het eindcijfer onveranderd blijft. IV. Onderhandsche verhuring grond veld tent. De voorzitter„de heeren weten waar schijnlijk, dat bij de openbare verpachting geen hoog bod gedaan isze heeft zeker niet aan de verwachting beantwoord. Er is 10 geboden. Het dag. bestuur was van meening, dat het niet in de bedoeling van den raad kan liggen dien grond voor zoo langen tijd aan dien prijs te verhuren. Het heeft daarom een onderhoud gehad met Kogels, die aangenomen heeft ƒ25 'sjaars gedurende 6 jaren te zullen betalen. Het dag. best. vraagt machtiging om die onderhandsche verhuring te sluiten." De heer van der Heijden „mag ik u ook vragen of het dag. bestuur bij de open bare verpachting van den grond op de hoogte was, of de eventueele nieuwe huurder ook vergunningsrecht zou hebben tot verkoop van sterken drank De heer Zijlmans verschijnt ter vergade ring. De voorziter „neen, het dag. bestuur was daarvan niet op de hoogte en daarom heeft het vóór de verpachting gezegddat B. en W. wel vergunning zouden verleenen maar dat weigering door hooger autoriteit geen grond kan geven tot schadevergoeding aan den huurder." De heer van der Heijden „mij dunkt dat het wel doelmatig zou zijndat een paar leden van het dagelijksch bestuur zich naar ged. staten begaven om over deze exceptio- neele zaak inlichtingen in te winnen. Heeft men die gekregen en zekerheid dat het col- legie geen bezwaar heeft tegen het verleenen van vergunning, dan zou men op nieuw in 't openbaar moeten verpachten. De uitkomst zal dan wel anders zijn." De voorzittter: „ik kan het gevoelen van den heer van der Heijden zeer goed deelen en zal zijn voorstel in omvraag brengen De wethouder Wijten acht zich gehouden aan het door B. en W. vastgestelde na het onderhoud met Kogels. De heer Hoffmans vraagt of het voorstel van B. en W. moet geacht worden ingetrok ken te zijn als dat van den heer van der Heijden wordt aangenomenhierop wordt bevestigend geantwoord. Alle leden verklaarden zich voor het voor stel van der Heijden uitgenomen de heeren Wijten en Verbunt. V. Machtiging verkoop eikenboomen. De gevraagde machtiging tot verkoop van ongeveer 200 eikenboomen wordt verleend. VI. Heffingsbesluit hondenbelasting. De voorzitter „het dag. bestuur heeft ge meend een verandering te moeten brengen in de heffing der hondenbelasting. Wij hebben een verordening van Bezooien eenigszins ge wijzigd en daarna een ontwerp-verordening samengesteldwelke de secretaris zal voor lezen." De secretaris leest de verordening tot hef fing eener belasting op de honden en die op de invordering daarvan voor. Zij berust op ei gen aangifte. Er zijn twee klassen honden voor honden in de le klasse betaalt men 1,50; voor honden in de 2e klasse: (waak honden of honden uitsluitend gehouden ten dienste van den landbouw of eenig bedrijf van nijverheid, jacht- of herdershonden) fl 's jaars. De heer van der Heijden: „wanneer een waakhond, dien men in de 2e klas aangeeft, losbreekt, welke straf is daartegen bedreigd?" De voorzitter„Geenewanneer de po litie overtuigd is dat een hond is losgebro ken, die anders in den regel vast ligt, zal zij niet zoo kinderachtig zijn om iemand daarvoor te pakken't blijft dan bij een waarschuwing." De heer van der Heijden „maar als ik nu 50 cent 'sjaars meer betaal, mag ik dan mijn hond altijd laten losloopen De voorzitter ja." De wethouder Hoffmans „Er zijn dus 2 klassende honden in de 2e klasse aange geven, moeten altijd vast liggen?" De voorzitter„ja zeker, anders kan men geen onderscheiding maken." De heer van der Heijden „Ik meende dat het vasthouden van honden neerzag op zulke, die gevaarlijk zijn." De secretaris „dat is krachtens een an dere wet." De heer van der Heijden „dan zou ik maar alle honden even hoog aanslaan." De secretaris «Dat verbiedt de wet.» De heer van der Heijden „daartoe komt men toch van zelf; ieder zal bij het geringe verschil van 50 cent 'sjaars zijn hond in de le klasse aangeven, omdat zij alle wel eens losloopen." De wethouder Hoffmans „als ik nu een waakhond eens medeneem, dan moet ik hem dus altijd vasthouden?" De heeren Ficq en Baijens „zeker, want dan is 't een plezierhond." De verordening wordt onveranderd vast gesteld. VII. Nieuwe regeling jaarwedde len on derwijzer. De voorzitter „tengevolge van het eervol ontslag van den len onderwijzer G. Goossens, treedt de heer C. Goossens in diens plaats. B. en W. stellen voor, naar aanleiding daar van de jaarwedde van laatstgenoemde met f100 te verhoogen. Hij heeft thans f700. De heer van der Heijden „hoeveel had zijn voorganger." De voorzitter: „deze had f1000." Het voorstel van B. en W. wordt zonder stemming aangenomen. VIII. Benoeming van een onderwijzer. De voorzitter „door het vertrek van den heer Goossens, is een nieuwe onderwijzer noodig aan de openbare school. B. en W. vragen machtiging om een oproeping te doen tegen een salaris van f450.— Er staat wel op het convocatiebiljet «benoeming van een onderwijzer» maar iedereen weet dat een oproeping moet voorafgaan." De heer van der Heijden „als mijne mee ning bij den raad instemming vindt, dan zou ik wel willen voorstellen de jaarwedde te stellen op f500. Het leven is hier nog al duur, zoodat een onderwijzer, die een fat soenlijk kosthuis en fatsoenlijke kamer dient te hebben, in Waalwijk met f500 zeker niet meer heeft dan een een ander op een boe renplaats met f 450." De heer Ficq „Bij sommige gevallen heb ben wij naburige gemeenten wel eens als basis genomen, zooals o. a. onlangs bij de progressieve belasting, die wij van Tilburg hebben overgenomenzoo ben ik nu van daag in Tilburg geweest en heb daar ver nomen dat de hoofden van scholen en on derwijzers aldaar, op slechts enkele uitzonde ringen na, allen Tilburgers zijn. Misschien is er hier ook wel een onderwijzer, en die zou het misschien dan wel voor minder doen dan een vreemdeling." De voorzitter„Hiervan is op 't oogenblik geen sprake. We kunnen moeilijk vooraf be palen wie er later zal komen. Er moet een voordracht aan den raad worden opgemaakt in overleg met den schoolopziener. We be spreken nu alleen de te bepalen som. Later zullen wij zien wie benoemd zal worden." De heer Mombers „de heer van der Heij den heeft geen ongelijk, dat het hier een dure plaats is, maar daar er hier toch voor uitzicht is, dat er een flinke hoofdonderwij zer zal komen en de normaalschool bestaat, waarvan zij flink kunnen pvofiteeren, zullen vele onderwijzers liever hier zijn dan elders." Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 8 tegen 2 stemmen, die van de heeren van der Heijden en Quirijns. IX. Geldleening. De voorzitter „het dag. best. stelt voor een geldleening te sluiten, tot voltooiing dei- onderhanden zijnde werken, tot converteering van de loopende schuld en tot uitvoering van nog te doene openbare werken. De te converteeren schuld bedraagt t 58500; daaron der is niet. begrepen de schuld van de gas fabriek, welke door de gasfabriek zelve moet worden afgelostonder de nog daar te stel len openbare werken behooren een gebouw, waarin de veldwachterswoning, botermijn en teekenschool; de trottoirs aan de noordzijde der straat, de onderwijzerswo- ning, verbetering van het raadhuis, en in uitzicht de werken in verbai^d met den Maasmond. B. en W. stellen voor f 100,C00 te leenen. Die som lijkt groot, maar ze is niet zoo gioot als ze schijnt. Wanneer men de con versie en het benoodigde voor werken en herstellingen er at heeft genomen, blijft er f 18,500 over. De conversie kan zeer .voor- deelig zijn voor de gemeente en daarbij is ze allernoodzakelijkst. Steeds heeft de ont vanger moeite om de lieden te betalen, die hem mandaten presenteeren. Dit komt om dat de aflossing van schulden en betaling der coupons steeds valt op een tijd, als er nog geen ontvangsten zijn ingekomen. Een gevolg daarvan zijn jaarlijks terug- keerende tijdelijke leeningendie zeker niet in 't voordeel der gemeentekas zijn. De aflossingen en rentebetaling kunnen bij de nieuwe leening verschoven worden tot het einde des jaars. Natuurlijk worden de gel den niet opgenomen als men ze niet noodig heeft; de belasting zal waarschijnlijk niet behoeven verhoogd te worden als men de eerste 5 jaar evenveel aflost als thans, name lijk f 1500 'sjaars." Aangenomen zonder discussie. De voorzitter: „alvorens van dit onder werp af te stappen vraagt .het dag. bestuur machtiging om de leening ondershands zoo voordee'ig mogelijk te sluiten." De heer van der Heijden «natuurlijk on der nadere goedkeuring van den raad De voorzitter „dat de leening zal ge sloten worden staat vast. Indien thans de raad B. en W. machtigt om te trachten de leening onder's hands zoo goedkoop mogelijk te plaatsen dan zullen de voorwaarden aan de goedkeuring van den raad onderworpen worden. De gevraagde machtiging wordt verleend. X. Zaak van den oud-marktmeester. De voorzitter«bij het nemen van het besluit omtrent de toekenning van schade vergoeding aan den oud-marktmeester Bo- gaers, is een koninklijk besluit over het hoofd gezien, van welks bestaan ik toen geen kennis droeg ik stel dus voor naar aanleiding daar van bedoeld raadsbesluit in te trekken. Daarbij houdt art. 12 van het contract in dat B. en W. bevoegd zijn alle kramen tenten enz. te weren, zonder dat dit den marktmees ter ooit recht kan geven schadevergoeding te eischen De heer van der Heijden „was het dan niet doelmatiger geweestdat u de uitvoe ring van dat raadsbesluit geschorst hadt en vernietiging aangevraagd." De voorzitter„neen ik wist toen niet dat bedoeld kon. besluit bestond. Hoe on billijk ik 'sraads beslissing toen vond, ik moest er mij bij neerleggen. Maar daar dit kon. besluit bestaaten dit aanwijst welke terreinen begrepen zijn onder markt, stel ik in trekking voor van het gevallen raadsbesluit omdat liet genomen is in strijd met dat kon. besluit. Daarin is heel duidelijk aangegeven van welke terreinen marktgeld mag geheven worden. Het terrein, waarop dat spel heeft gestaan, valt daarbuiten en dus is er geen term om daarvoor schadevergoeding te geven." De heer Verbunt„en de vorige verga dering is er nog wel een besluit genomen om ook van spellen en dergelijke, op particu lieren grond staande langs den publieken weg, ook marktgeld te heffen." De voorzitter de heer Hoffmans heeft dit voorgesteld. Na eene opmerking van den heer van der Heijden is dit aangenomen op voorwaarde dat het kon." De heer Ficq: «toen Hoffmans dat voor gesteld had, heeft van der Heijden gezegd dat er al zooveel bokken geschoten waren en hij niet graag zou medewerken om een nieuwe te maken.» De voorzitter„mijnheer Ficqik zou die bakken nu maar laten rusten, de vraag is maar of de raad met het gedane voorstel kan medegaan. Verlangt een van de heeren er nog over te spreken De heer Van der Heijden „zeker verlang ik eivinog over te spreken. Ik weet zeer goed, dat er in 't algemeen op een raadsbe sluit kan teruggekomen wordenofschoon vroeger hier wel eens beweerd is dat dit niet kan. Er zijn echter besluiten, waarop m. i. niet kan teruggekomen worden, en daar onder behoort dat, waarover wij thans spreken. Zoo gauw het raadsbesluit tot toekenning van schadevergoeding aan Bogaers gevallen was was hij zedelijk in 't bezit daarvan gesteld feitelijk nog niet. Nu staat Bogaers met de gemeente in rekening, en als hem de toege kende schadevergoeding niet wordt betaald loopt de gemeente groot gevaar van in een proces te worden gewikkeld". De voorzitter „we zullen thans tot stem ming overgaan. Mijnheer Wijtenbent u vóór het voorstel om het raadsbesluit in te trekken? De heer Wijten stemt voor. De heer Ficq„mijnheer de voorzitter zou 't niet goed zijn bedoeld koninkl. besluit voor te lezen De voorzitter leest; uit het gelezene blijkt dat als standplaatsen voor kermis en markten, waarvan marktgeld mag geheven worden worden aangemerkt: het bestrate gedeelte der gemeentede Kloostersteeg tot aan het 2e molenhuis, de Kloosterwerf, de gronden bij de havenkom en de Wagenstraat en de Nieuwstraat. De heer Ficq„hieruit blijkt dat de scha devergoeding onwettig is toegekend. Ik stem dus voor intrekking."

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1