Staatkundig overzicht BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. De heer Van der Heijden „de schade vergoeding is toegekend, omdat dat spel op de markt had kunnen staan, en dit niet ge schied is." De voorzitter„ik herhaal wat ik reeds meermalen gezegd heballe plaatsen op het marktterrein waren besproken. Dat de menschen, aan wie een plaats is aangewezen, niet komen, daaraan kan ik niets doen. U zelf zoudt in 't zelfde geval ver- keeren als ikwanneer een spelleman, wien een plaats is toegezegd, komt en vindt die ingenomen dan kan hij schadevergoeding vragen. De helft blijft gewoonlijk weg, maar het voor hen bestemde terrein moet toch worden vrijgehouden." De heer QuirijnsIs toch zeker dat de marktmeester door een en ander veel schade heeft geleden." De voorzitter: „Wat den marktmeester aan gaat, als die netjes had gehandeld en vrien delijk bij B. en W. was komen klagen, dat hij schade had geleden, dan zouden B. en W. wel gunstig over een schadevergoeding hebben gedachtmaar in plaats daarvan heeft hij een rekest vol leugens aan den raad ingediend dat een beleediging voor B. en W. zou zijn als beleediging van die zijde mogelijk was." De heer Van der Heijden „dat is kin derachtig; u erkent zelf dat ge hem schade vergoeding zoudt hebben toegestaanmaar dat het achterwege blijft om den vorm." De voorzitter„ik heb gezegd dat als hij zich vriendelijk bij B. en W. had komen beklagen over geleden schade, B. en W. wel gunstig over een schadevergoeding zouden hebben gedachtmaar zoo niet." De heer Verbunt„de handelwijs door Bogaerts van het dag. bestuur ondervonden vóór dien tijd, was waarlijk niet geschikt om hem vriendelijk te stemmen. Men plaatste hem een tent vlak voor zijn huis, waardoor hij ook al schade leed." De voorzitter: „Toen de marktmeester vroeger zelf de plaatsen aanwees, hield hij al die tenten en kramen zoo dicht mogelijk voor zijn huis, omdat hij er zijn voordeel in zagdie menschen kwamen dan bij hem in zijn herberg en winkel." De heer Zijlmans aan de beurt zijnde om zijn stem uit te brengen zegt„ik ben het, die indertijd heb voorgesteld de aan Bogaerts toe te kennen vergoeding te berekenen naar de ruimte door dat spel ingenomenen volgens het markttarief. Toen ik dat deed was ik niet bekend met het bestaan van het voorgelezen koninkl. besluit, evenmin als de voorzitter. Het voorgaande raadsbe sluit nuisgenomen geheel in strijd met dit kon. besluitik ben dus voor intrekking." Dc heer Verbunt„bij dat koninkl. besluit is aangewezen wat als marktterrein moet wor den beschouwd. Daarbij behoort ook het bestrate gedeehe vóór de huizen. Nu heeft het dag. bestuur aan de eigenaars, die hoo rnen voor hun deur hebben laten planten, toezegging gedaan dat ze geen uitstallingen van marktgoederen voor hun deur zullen krij gen. Coppens betaalt nooit marktgeld." De voorzitter„dat hoort hier niet tehuis. Hebt u dienaangaande iets voor te stellen, dan kunt u dit tegen de volgende vergade ring schriftelijk doen Verder stemmen de heeren Gragtmans Mombers, Baijens en Hoffmans vóór, de hee ren Quirijns en Verbunt tegen, terwijl de heer van der Heijden onder protest zich ont hield en zich verwijderde. Het slot van deze stemming met hinder nissen was, dat het voorstel tot intrekking van het raadsbesluit, waarbij aan den oud marktmeester Bogaerts schadevergoeding was toegekendis aangenomen met 7 tegen 2 stemmen en 1 onthouding. De voorzitter: heeft iemand van de heeren nog iets te zeggen of te bespreken, wat in een openbare vergadering kan worden be handeld Niemand De voorzitter geeft het sein tot h^t sluiten der deuren. Zooals men weetkan een overwinning soms een nederlaag zijn en zulk een over winning is verleden week door Floquet be haald in de Fransche kamer. Het voornaam ste feit was het indienen van het voorstel tot wederinvoering van de scrutin d'arron- dissement, nadat de afgevaardigde Jou vencel geïnterpelleerd had over de te nemen maat regelen om het openbaar gezag te doen res pecteeren. Een levendige discussie zonder eenige orde en telkens dreigende in een tumult uit te barsten volgde. Een bepaald plan tegen de plebiscitische woelingen heeft de premier niet aangekondigd alleen liet hij doorschemeren, dat de herziening der perswet noodig zal zijn en was overigens in zijn aanduidingen zeer vaag. Het votum van vertrouwen in de tegenwoordige regeering werd aangenomen met een meerderheid van 60 stemmen met 300 tegen 240 stemmen. Die schijnbare overwinning is een nederlaag voor de repu blikeinen en een ware overwinning voor het boulangisme. De gematigde republikeinen en het centrum der linkerzijde hebben vol strekt geen aeelgenomen aan de discussie die voor de republikeinsche partij allertreu rigst is afgeloopende regeering heeft een brevet van onvermogen gekregen in den vorm van een overwinning. De stemming met 60 stemmen meerderheid is niet van dien aard, dat het kabinet er zich door versterkt en bevestigd kan rekenen integendeel. De kamer of liever de republi keinen c. s. hebben Floquet gehandhaafd omdat zij van twee kwaden het minst slechte wilden kiezen liever voor het oogenblik een krachteloos ministerie met Floquet dan een beslist radicaal met Clémenceau. Hoe lang dat nog zoo duren zal bij de steeds driester en machtiger wordende bou- langisten valt niet te zeggen, maar heel lang zeker niet. In den Dnitschen rijksdag is de beraad slaging geopend over het voorstel van de sociaal-democratische partij aangaande op heffing der invoerrechten op de granen krachtig verdedigd door den sociaal-demo craat Bedel en heftig bestreden door den regeeringsgezinden afgevaardigdeVonKardoff. Duitschland heeft volgens een bericht van Reuters bureau koning Mataafaden vorst van Samoaofficieel den oorlog verklaard. Een proclamatie zou reeds zijn gepubliceerd, waarbij de controle der Duitschers wordt uitgeoefend over alle zaken Apia betref fende. Deze stappen moeten zijn genomen na een mislukte poging van den Duitschen consul cm koning Mataafa tot een verzoening over te halen. Deze heeft nu 6000 man onder zich en dagelijks neemt zijn macht toe. In de Duitsche bladen wordt het bericht aangaande een oorlogsverklaring op ver schillende gronden tegengesproken. Veeleer denkt men dat Bismarck's voorstellen aan gaande een conferentie van de Vereenigde Staten en Duitschland over Samoa, te Was hington ingang zullen vinden. De dood van den troonopvolger van Oos tenrijk Hongarije heeft allerwegen een ver pletterenden indruk gemaakt, een indruk, die alleszins gerechtvaardigd is door de schitte rende hoedanigheden, waaraan de jonge vorst zijn populariteit te danken hadalsook door de politieke gevolgen die zulk een onvoor ziene catastrophe voor den staat van zaken in Europa kan hebben. Prins Karei Lodewijkdie nu troonopvol ger is, zou naar alle waarschijnlijkheid groote veranderingen brengen zoo in de binnen- als buitenlandsche politiek des rijks en hoewel volgens menschelijke berekening die gebeur tenis nog ver verwijderd is, hebben wij door den plotselingen dood van den krachtigen jongen man weder gezien hoe de dood niet vraagt of zijn slachtoffer jong is of oud, hoog of laaggeplaatst. Tal van Fransche en Russische bladen schilderen den overleden prins als een te genstander van Duitschlandja men gaat zoover te beweren, dat zijn dood Duitschland hoogst welkom is en zelfs dat sluipmoord van Duitsche zijde de oorzaak is van 's prinsen dood die een groot tegenstander was van het DuitschOostenrijksch verbond-praatjes, die geen hout snijden. Aangaande de oorzaak van 'svorsten dood blijven de zonderlingste geruchten de ronde doen. Zoo goed als officieel staat nu vast dat de vorst niet is gestorven aan een be roerte of iets dergelijks, maar dat hij een gewelddadigen dood is gestorven en om dien dood blijft de grootste geheimzinnigheid heer- schende, wat ten gevolge heeft, dat wordt gesproken van onvrij willigen zelfmoord van sluipmoord zelfs. Voor Oostenrijk is de slag in ieder geval verpletterend omdat met prins Rudolf een einde komt aan de regeering van den oudsten tak van het huis Habsburg. Er loopen te St. Petersburg geruchten, dat de czaar, ondanks de verwerping met groote meerderheid (39 tegen 13 stemmen) van het reactionaire voorstel van minister Tolstoi bedoeld voorstel toch zal ten uitvoer bren gen, een handelwijzedie de vraag op werptwat dan de rijksraad voor een be- teekenis heeft. In het Italiaansche huis van afgevaardig den heerscht een sterke oppositie tegen de nieuwe verhooging der belastingen. De af gevaardigden uit LombardijeVenetie en Piemont, welke provinciën het meest opbren gen, verklaren verhooging eenvoudig voor on mogelijk daar een algemeene verarming het gevolg moet zijn. Spoorwegongeluk bij Brussel. Met het oog op den te verwachten groo ten toevloed van reizigers te Parijs ter gele genheid van de wereldtentoonstelling, wordt het stationsgebouw bij het Champ de Mars verbouwd. Reeds beginnen de voor de ten toonstelling bestemde goederen aan te komen. Voor expeditie naar het tentoonstellingster rein zijn de sporen van de Westerlijn ver lengd en is er verder een nieuw lijntje bijge bouwd. Het vervoer van de bezoekers der ten toonstelling van het eene einde naar het an dere van het terrein zal geschiederr door een spoorweg met dubbel spoor, volgens het door den minister van oorlog voor de uitrusting der forten bevolen stelsel-Decanville. De spoorwijdte van dezen weg is 60 cM de sta len rails rusten op stalen dwarsliggers. Het centraalpunt (hoofdstation) zal zich bevinden aan den hoek van „Esplanade des Invalides," tegenover het ministerie van buitenlandsche zaken. De spoorweg kruist de „Place", volgt den „Quai d'Orsay" tusschen de zich bij de Seine bevindende boomenrj, en krijgt op dien weg twee halteneene tegenover de „Rue Jean Nicot" en de andere bij het „Palais d'ali- mentation". Daarna loopt de weg langs den toren van Eiffelwaar weder eene halt komt, en gaat verder langs de „Avenue Suffren" tot het eindstation tusschen de Machinenhal en de Bastille. De spoorweg heeft twee tunnels, een van 20 meter lengte bij de „Pont d'Alma" en een van 106 meter bij de Pontdejena." Tot exploitatie van den spoorweg zullen 15 locomotieven dienen die door stoom samengeperste lucht of electriciteit gedreven zullen wordenen 100 rijtuigen van verschillende soort. Het tarief voor ie dere rit is vastgesteld op 25 centimes, onge rekend den afstand. De treinen zullen van 9 uur 's morgens tot middernacht om de 10 minuten in beide richtingen vertrekken, zoo dat er dagelijks 180 treinen af en aan zullen loopen. PARIJS5 Februari. De president der republiek heeft aangenomen het verzoek om ontslag van de heeren Ferouillot en Delaparte. Guyot Dessainge is benoemd tot minister van justitie. Een groote diefstal is in het Engelsche graafschap Berkshire gepleegd, te Ramslade, het verblijf van den heer White len secre taris van het gezantschap der Ver. Staten. Er werd daar voor een waarde van 7000 (f84,000) aan juweelen gestolen. De dieven moeten op de gewone manier te werk zijn gegaan. Zij wachtten het uur af, waarop de leden der familie en de be dienden het avondeten gebruikten, klommen op een ladder naar een bovenvenster, braken dat open en namen een kistje met juweelen sieraden weg uit de slaapkamer van mevrouw White. Zij lieten verscheidene kostbaarhe den, welke zij op hun weg vonden, liggen. Men heeft nog geen spoor van hen ontdekt. De onder-staatssecretaris heeft te Straats burg in eene zitting van den landraad open lijk verklaard, in antwoord op de interpellatie v.in Zorn Bulachdat de regeeriug wist, dat industrie en landbouw groote schade lijden door de strenge paspoortbepalingen die ge nomen zijn tegen kwade praktijken van Fransche zijde. Het intrekken van dezen maatregel zou echter zwakte toonen tegenover het Fransche element en daartoe kon de re geering niet besluiten. Het personeelbelast met het toezicht op de grenzen in den Elzas zal belangrijk gewijzigd worden daar uit een onderzoek gebleken is dat de klachten gegrond waren van den afgevaardigde Petri uit Metz. De „Standard" ontvangt uit Rome bericht, dat de ourustbarende berichten omtrent de gezondheid van den paus overdreven zijn maar dat deze wel tijdelijk onpasselijk is ge weest, nadat hij eene vergadering der kardi nalen had gepresideerd welke zeer levendig was geweest, en die bijeengeroepen was voor "eene discussie over hei vraagstuk van 's pau sen wereldlijke macht. Sedert is echter de paus hersteld. Op een uur afstands van Brussel heeft Zondag een verschrikkelijk spoorwegongeluk plaats ge had. De trein, die om 9 uur 's morgens van Brussel naar Ottignies, Namen en Ciney vertrok en uit 16 waggons bestond, derailleerde tusschen de stations La Hulpe en Groenendael, juist voor een brug. De locomotief kwam tegen een pilaar der brug terecht en daar de trein groote snelheid had, omdat die niet voor Ottignies behoefde te stoppen, stortten de tender en de vi^f volgende personenwaggons op de locomotief. Doch tegen zulk een schok en een zoo zware vracht was de brug niet bestand, zoodat zij instortte, den zwaren last in haar val medenemende. Het ver schrikkelijke tooneel te beschrijvendat zich thans voordeed, is niet mogelijk. Te midden der kreten van de gewonden, den schrik van hen, die ongedeerd waren gebleven, waren gelukkig nog eenige reizigers, die hun koelbloedigheid be houden hadden en naar het begin van den trein snelden om den ongelukkigen gewonden, die tus schen de vernielde 9poorwegrijtuigen beklemd zaten, hulp te bieden. Twee geneeskundigen, de heeren VVarnots en Hauben, bevonden zich in den trein en, gelukkig voor lien, in een der laatste rijtuigen, zoodat zij ongedeerd bleven. Onschat bare diensten konden beiden bewijzen. Bijgestaan door den treinchef boden beiden de eerste ge neeskundige hulp. Toen de wanorde, door de paniek veroorzaakteen weinig hersteld was, werd van Groenendael al het materieel ontboden dat aanwezig was tot het vervoer der gewonden. Aanhoudend werden geheele stukken vleesch van onder de 'verbrijzelde wagens gehaald. De lijken werden voorloopig op zijde gelegd, want vóór alles moest gezorgd worden voor de talrijke slachtolïers, die een prompte verzorging nog van den dood zou kunnen redden. De wanhoopskre ten, die door de ongelukkigen geuit werden, ver scheurden het hart. Onmiddellijk was hulp uit Brussel ontboden en tegen half een kwamen twee geneeskundigen op de plaats des onlieils aan, voorzien van alle noodige instrumenten en ver bandmiddelen. De dooden en gewonden, die te verminkt waren om hen ver te kunnen vervoe gen, werden naar Groenendael en Boitsfort over gebracht, terwijl de overigen en zij, die het be paald verlangden, per trein naar Brussel werden vervoerd. De eerste trein met gewonden kwam tegen half twee aan het Luxemburger 3tation te Brussel aan. Zes der gewonden waren reeds on derweg overleden, waaronder een kindje van drie jaar, dat hevige brandwonden had bekomen, en welks gelaat dientengevolge geheel zwart was, te midden waarvan een dubbele rij parelwitte tanden schitterde. De lijken werden in een ka binet gebracht, dat aan het kantoor van den sta tionschef grenst, waar zij op kussens uit de 2e klasse - waggons werden uitgestrekt. De arme kleine werd tusschen haar vader en moeder ge legd, die onder het vervoer eveneens waren over leden. De vier overige overledenen waren twee flinke, stevig gebouwde mannen, een oude dame en een vrouw van ongeveer 25 jaar. Weinige oogenblikken later werd ook het lijk van den stoker binnengebracht, waarna in het station spoe dig ook het achtste slachtoffer overleed. Ten einde te Brussel een te grooten oploop van menschen te voorkomen bij de aankomst der slachtoffers, was de tweede trein met dooden en gewonden te Etterbeek opgehouden, van waar de feblesseerden per ziekewagens van het regiment er guides en der artillerie, rechtstreeks naar de ziekenhuizen werden vervoerd, terwijl de lijken, naar gelang de identiteit was vastgesteld, naar de morgue en de lijkenhuizen werden vervoerd. In de stad had het bericht van het spoorweg ongeluk eene groote sensatie teweeggebracht en iedereen stroomde naar de stations, om den treu- rigen stoet te zien aankomen. In het Luxem burger station waren tal van doctoren, die hun hulp kwamen aanbieden. Onder de autoriteiten bevonden zich de ministers van openbare werken en van justitie. Zij, die gered zijn geworden, doen de meest hartverscheurende verhalen. Een boer, die nog half verstijfd was van schrik, vertelde dat hij zich in een der eerste rijtuigen had bevonden en de eenige zijner n.akkers was, die ongedeerd er afgekomen is. Zoodra de trein derailleerde opende hij het portier en sprong op den weg. Toen hij eenige oogenblikken later getuige was van het verschrikkelijke schouwspel op de brug, ging hij in allerhaast op de vlucht, een hoed, dien hij vond, medenemende. Als een krankzin nige liep hij tot Boitsfort, waar hij uitgeput neerviel. De hoed was met bloed bevlekt. Tegen één uur werd men in het hospitaal Saint-Jean te Brussel van het ongeluk in ker.nis gesteld en verzocht bedden in de zaal der ge wonden gereed te maken. Een half uur latei- kwam de eerste stoet aan, bestaande uit 9 per sonen, die allen een amputatie moesten onder gaan. Het aantal slachtoffers is nog niet met zeker heid op te geven, doch na zoover Zondag in de verwarring kon geconstateerd worden, waren er 14 dooden en ruim een vijftigtal gewonden, waar van er in het ziekenhuis reeds zijn overleden. Tegen 4 uur werd men in het hospitaal Saint- Jean verwittigd, dat nog 46 gekweteten onder weg waren. Zoowel in het ziekenhuis te Brussel als te Groe nendael en Hoeylaert hebben zich roerende too- neelen voorgedaan. O. a. kwam in de zaal, waar te Hoeylaert de gewonden verpleegd werdan, een Brusselsche koetsier, die van het ongeluk gehoord had en-wist dat zijne dochter in den trein was. In de kamer gekomen, waar een 13jarig meisje lag, sloeg hij den deken op en riep „neen, dat is ze niet! Mijn dochter heeft niet zulk lang haar." Hierna volgde de wanhopige vader den directeur naar een ander vertrek, waar een jong meisje zoo even was overleden. De arme man durfde niet binnengaan. Vervolgens al zijn moed verzamelende, loopt hij de kamer binnen en ziet zijn dochter liggen, die hij onder het uiten van een wanhoopskreet een kus drukt op de van bloed bevlekte lippen. Men heeft opgemerkt, dat de raeesten aan de beenen zijn geblesseerd. Er zijn er onder de slachtofferswier voet geheel van het been is gescheiden. Een later bericht geeft nog de volgende bijzon derheden De toestand der gewonden, die in de verschil lende ziekenhuizen verpleegd worden, is over 't algemeen bevredigend. Eenige zijn er echter, die na de amputatien, welke noodig waren, bezwe ken. Onder de eerste slachtoffers van het ongeluk behoorden de machinist en de stoker. De laatste zat beklemd tusschen twee ijzeren staven. Het lichaam van den ongelukkige was verschrikkelijk verminkt. Niemand kon inlichtingen verschaffen omtrent de identiteit der slachtoffers. Vrouwen en mannen waren op het bericht van het ongeluk te voet uit Brussel gekomen en wendden zich te vergeefs tot den procureur des konings, tot den spoorwegingenieur en tot de gendarmen om te weten te komen of hun bloedverwanteen echt genoot. een bioeder, een kind zich ook onder de slachtoffers bevonden. De vrouw van den machi nist, wiens lijk zoo spoedig mogelijk naar Brus sel was gezonden, was per telegraaf gewaar schuwd, hat haar man dood was en het lijk naar Hoeylaert was vervoerd. De ongelukkige was toen, omdat er geen trein was, te voet naar ge noemde plaats gekomen, waar men haar moest mededeelen, dat zij de reis te vergeefs gedaan had, daar het lijk van haar man reeds per eerste gelegenheid naar Brussel was vervoerd. Onder de reizigers, die zich in den trein be vonden, telde men ook mejuffrouw Dyna Beumer, de beroemde zangeresdie zich te Brussel meermalen heeft doen hooren. Zij was met eenige andere artisten op reis naar Namen, waar zij des avonds op een weldadigheidsconcert moest zingen. Eerst ging het gerucht, dat zij onder de slacht offers behoorde, hetgeen gelukkig gebleken is onwaar te zijn. Zij had in een der achterste wag gons plaats genomen en is er, evenals haar ge zellen, ongedeerd afgekomen. Wat nog sterker is: den zelfden avond heeft zij nog te Namen gezon gen en met dubbel succes, tengevolge van de onzekerheid, waarin men te Namen verkeerde, of men haar nog levend zou zien. De advocaat-generaal Jansscns ging op jacht en daar hij zijn hond bij zich had, meende hij plaats te nemen in de derde klasse. Aangezien er geen plaats meer was, nam hij een kaartje eerste klasse en liet zijn hond in het comparti ment voor honden. De hond, die in den eersten waggon was, werd gedood, en de meester, die aan net einde van den trein plaats gekregen had, kwam er ongedeerd af. Ook bij dit spoorwegongeluk is het bewezen, dat het steeds goed is bij het geringste onrust wekkende, dat men in een trein hoort, de bee nen op te heffen en deze zoo mogelijk op de bank uit te strekken. Er wordt druk gewerk aan het ontruimen van den spoorweg. Tot het verwijdex*en van de groote stukken steen, moet men gebruik maken van dynamiet.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2