Nummer 12, Zondag 10 Februari 1889. 12e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. YÏÏTETA ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht BUITENLAND. Belgie. "Waalwijk. 50 E. Weener. Spoorwegongeluk bij Brussel. De Echo van het Zuiden, Waalwfjksclie en Langslraatscbe Courant, D i 01 au vui'octJi)iii W uuiiMittji en /-/ULuril;:0 uvouu. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per poai door liet geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te /.enden aan den Uitgever. U 1 1 Ij V it .tu ian li regel» daan u un c i per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal Ier plaatsing opgegeven, worden sJinaal berekend. Adrertentiën voor Duitsch- land worden alleen aar.gnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De Fransche kamer heeft de commissie benoemd ter behandeling van het voorstel tot wederinvoering van de stemming bij ar rondissement. De verkozen commissie be staat uit twaalf leden waarvan 7 voor en 5 tegen het voorstel zijn. Van de 584-afgevaar digden waren 408 opgekomen en 217 waren voor de wederinvoering der scrutin d'arron- dissement en 181 voor de handhaving der scrutin de liste. De oppositie was goed op gekomen. Men wildat de commissie spoed zal ma ken opdat spoedig over het bestaan van het ministerie zal beslist worden want de alge- meene opinie is dat het ministerie-Floquet bij aanneming er van de plaats zal moeten ruimen voor een opportunistisch kabinet. De aftreding van den minister Ferrouillat en de benoeming in zijn plaats van den afgevaar digden Guyot-Dessaigne gematigd radicaal is dan ook van geen overwegend belang evenmin als de aftreding van den staatsse cretaris voor de koloniën. De benoeming van den heer Guyot Des- saigne tot minister van justitie heeft geen verandering gebracht in gunstigen zin, inte gendeel is zij ongunstig ontvangen, zoo zelfs dat een kabinetsraad moest worden belegd daar Floquet aarzelde benoeming te hand- handhaven. De uitslag is echter geweestdat in de Staatscourant de benoeming is openbaar ge maakt. De heer Guyot is benoemd naar aanleiding van een door hem opgemaakt programma over de wettelijke voorschriften tegen handelingen als die waaraan de bou- langisten zich hebben schuldig gemaakt. De ministerraad besloot dit programma ter uitvoering op te dragen aan den be werker en van daar nu de aftreding van Ferrouillatdie de zaak-Gilly niet flink ge noeg aanvatte' en ook de boulangisten maar liet modderen. Een Fransch-Duitsch incident DOOK Hij sloot zijne dochter in de armen en nu, op het punt om van haar te scheiden, openbaarde zich weer al de teederheid, die de gewoonlijk zoo ernstige, in zichzelf gekeerde man voor zijn eigen kind koesterde. Dc vorstin daarentegen wachtte tevergeefs, dat haar zoon haar naderde; hij stond nog altijd met verstoord gelaat en neergeslagen oogen en beet zich de Tippen te bloeden. //Nu, Leo." dus sprak zijne moeder hem einde lijk toe, „zegt ge mij niet goedendag Hij schrikte uit zijn gepeinzen op, „Nog niet, mama! Ik volg oom eerst later; hij kan mij vooreerst nog missen. Ik blijf nog eenige dagen hier,4 „Leo!* riep de graaf toornig, terwijl Wanda zich met dezelfde gewaarwording uit zijne ar men oprichtte; maar dit scheen den jongen vorst slechts in zijn voornemen te versterken. „Ik blijf hier," hield hij vol„de eerste twee of drie dagen heeft men mij toch niet rioodig. Eerst wil ik Wanda zelf naar Rakowicz terug brengen en de zekerheid hebben, dat zij daar blijft; maar voornamelijk wil ik Waldemar's komst afwachten en mij langs dien korsten w.eg helderheid zien te verschaffen. Ik zal hem ver antwoording vragen van zijne gevoelens voor mijne aanstaande; ik zal „Vorst Leo Baratowski zal doen wat zijn plicht hem voorschrijft en niets anders," viel dc vorstin hem in de rede en hare koele, duidelijke stem maakte een schril contrast met den opgewonden toon, waarop haar zoon zich had uitgelaten. „Hij zal zijn oom volgen zooals is afgesproken en geen minuut van zijne zijde wijben." „'t Is mij onmogelijk I" riep Leo hartstochte lijk. „Ik kan niet heengaan met die achterdocht iii de ziel. Ge hebt mij Wanda's hand beloold en toch mocht ik nooit mijn rechten op haar laten geldenkoel en onverbiddelijk is zij het Dat is nu weder eens een zaakje om de slapers wakker te maken, indien het ten min ste niet in 'rzand verloopt. Kolonel Senart van het 99e linie-regiment heeft tot zijn regiment een dagorder gericht, waarin hij de handelwijze der Duitsche au toriteiten laaktdie een pas geweigerd heb ben aan den majoor van den geneeskundi gen dienst van genoemd regimentdie zijn stervende moeder te Straatsburg wilde bezoeken. De woordendoor den kolonel gebezigd tegen Duitschland, zijn alles behalve gematigd De gezant van het Duitsche rijk heeft offi cieel den minister van buitenlandsche zaken audiëntie verzocht om hem ophelderingen te vragen aangaande het incident kolonel Se nart. De ministerraad heeft Donderdagmor gen vergaderd, om te bepalen welke houding men zal aannemen. De boulangistische bladen eischen, dat alle opheldering geweigerd zal worden. De mi- nisterieele bladen adviseeren Duitschland voldoening te geven zonder 's lands waardig heid te kwetsen. Bij de verkiezing van „aldermen" voor den nieuwen provincialen raad van Londen heeft de partij der progressisten een besliste overwinning behaald slechts één gematigde is gekozen. Niet alleen de raad zelf, maar ook de schepenen behooren dus tot de radi calen die geen half werk hebben willen doen en nu de vaan der hervorming hoog zullen houden. Bij gelegenheid van de derde lezing der begrooting in den rijksdag van Duitschland heeft de progressist Munchel de regeering ge ïnterpelleerd over de zaakGeffcken en wel in 't bijzonder over de openbaarmaking van de acte van beschuldiging tegen dr. Geffcken, welke publicatie hij niet overeenkomstig den geest van het recht acht. Spreker deed uit komen, dat hij niet aldus sprak om dat het Geffcken goldmaar uit een rechtskundig oogpunt en in het verdere van zijn krachtige redevoering gispte hij 's kanseliers handel- e—ri r sa hierin altijd met u eens geweest; zij wilde slechts de belooning zijn voor den strijd die na aan staande is. Maar thans eiscli ik, dat zij vooraf openlijk en plechtig hier, in Waldemar's bijzijn, ten zijnen aanhoore verklaart, dat ze mij eens wil toebehooren. Dan zal ik gaan eerder ver laat ik het kasteel niet. Waldemar heeft zich immers op zulk een ongedachte wijs als heer en gebieder laten kennen; hij zou eens even onver wacht in een vurigen aanbidder kunnen veran deren." „Neen, Leo," zeide Wanda op tooruigen en min achtenden toon, maar uw broeder zou bij den aanvang van zulk een strijd zeker niet weigeren zijn plicht te volgen, al moest hij er ook zi,,n liefde en levensgeluk aan ten offer brengen," Dit was het ergste wat ze had kunnen zeggen; het benam den jongen vorst zijn laatste greintje bedaardheid. „Hij zal dat niet behoeven te doen," hernam hij met een bitteren lach. „Maar mij kor. het licht op het een zoowel als op het ander te staan komen, als ik thans heenging en u aan zijn ge voel van plicht overliet. Oom, ik vraag drie dagen verlof van u, en als ge mij dit weigert, neem ik het zelf. Ik weet dat er in den eersten tijd nog niets van belang kan voorvallen en kom altijd nog vroeg genoeg om de voorberei dende maatregelen bii te wonen." De vorstin wilde hier tusschcnbeide komen, doch de graaf voorkwam haar. Gebiedend trad hij op zijn neef toe en zag hem toornig aan. „Dat staat aan mij om te oordeelen en niet aan u. Ik heb ons vertrek op heden bepaald ik acht dit noodzakelijk en hierbij blijft liet. Als ik elk mijner bevelen eerst aan uw gevoelen onderwerpen of van uwe ijverzuchtige opwellin gen afhankelijk maken moet, dun is 't beter dat gij niet met mij medegaat. Ik eisch thans de gehoorzaamheid die gij uw aanvoerder beloofd hebt. Of ge volgt mij op dit zelfde oogen blik öf ge kunt er stelljg op aan ik sluit u uit van alles, waarover ik te gebieden heb. Kies dus zelf 1" „Hij vergezelt uBronislaw," zeide de vorstin somber en ernstig, „anders zou hij mijn zoon niet zijn. Beslis, Leo! Uw oom houdt woord!" Leo streed een geweldigen kamp. De woorden van zijn oom, de gebiedende blik zijner moe der waren wellicht afgestuit tegen zijne tot het wijze ten zeerste. Hangt het van den rijks kanselier af aldus vroeg hij te bepalen of hetgeen iemand doet misdadig of goed is? Hij noemde de aanklacht een ambtsgeheim zoolang nog geen openbare zitting heeft plaats gevonden en daarom is Geffcken onrecht ge daan. Na op deze wijze zoo den rijkskan selier als de regeeringsgezinde pers menigen smeer te hebben gegeven, eindigde hij zijn breedvoerige bespreking met het verzoek, dat zou worden toegelicht in hoeverre de publicatie als overbrenging van de zaak voor de recht bank der publieke opinie, zich verstaat met de wettelijke voorschriften. De nieuwe minister van justitie, von Schel ling, antwoordde op deze interpellatie en zeide, dat de pers der progressisten zelf deze publicatie had geëischt en nu veroordeelt zij haar. Toch is het alleen door deze open baarmaking, dat men ter kennis van het publiek kon brengen, dat er geen groot ver schil van meening was tusschen den procu reur-generaal en het hoog gerechtshof te Leipzig, welk laatste het bestaan van hoog verraad heeft erkend. Zoo er al eenige leemte is ontdekt, moet men die wijten aan het vol komen ontbreken van een wet, die het mo gelijk zou maken den beschuldigde te straffen wegens het ongehoord misbruik van vertrou wen. Ook over de invoerrechten op de granen is weder geredekaveld. Sedert eenige etmalen rusten kroonprins Rudolfs stoffelijke overblijfselen in het graf zijner vaderen: het drama van Meyerling is afgespeeld. De smartkreten en de klachten zullen verstommen om plaats te maken voor andere gebeurtenissen maar de vraag hoe het vreeselijke feit is volvoerd, waarom de erfgenaam van de Habsburgsche kroon het moordend wapen tegen zich heeft gericht, zal de wereld nog lang bezighouden, zoolang tot de geheele waarheid aan 't licht is ge komen. Thans reeds schijnt alle twijfel op geheven, allerwegen houdt men de dubbele zelfmoord voor een vaststaand feit. Hoogge- uiterste geprikkelde jaloezie, maar hij zag dat ook Wanda zicli van hem afwendde hij wist dat zijn blijven hem hare verachting op den hals zou halen en dit besliste de zaak. Hij snelde op haar toe en greep opnieuw hare hand. „Ik ga,- barstte hij uit. „maar gij belooft ge mij gedurende mijne afwezigheid Willicza te vermijden, mijne moeder alleen op Rakowicz te zien en bovenal Waldemar niet te ontmoeten?" „Dat zou buitendien zijn geschied," antwoordde Wanda op wat zachter toon. „Ge vergeet dat alleen mijne weigering, om op Willicza te blijven, uw volkomen ongegronden aanval van ijverzucht ten gevolge heeft gehad." Leo haalde bij deze herinnering verruimd adem. Ja, 'twas waar, ze luid ten stelligste geweigerd in dc nabijheid van zijn broeder te blijven. „Gij hadt mij beter moeten overtuigen," ant woordde hij, eenigszins kalmer geworden. „Mis schien vraag ik u eens vergiffenis, dat ik u 1111 zoo onrechtvaardig verdacht heb, thans kan ik het nog niet, Wanda." Krampachtig klemde hij hare hand in de zijr.e. „Ik geloof wel is waar niet, dat gii ooit tegen u zelve en legen ons verraad zoudt kunnen plegen en dien Waldemar, onzen vijand, onzen onderdrukker, liefhebben. Maar ik duld ook niet dat ge de minste achting, de minste bewondering voor hem koestert; 'tis al erg genoeg, dat hij u liefheeft, en dat ik mij hem in uwe nabijheid moet voorstellen." „Gij zult niet weinig te stellen hebben met dien driftkop," zeide de vorstin op gesmoorden toon tot haar broeder. „Hij kan het woord „discipline" maar niet begrijpen." „Hij zal 't wel lecren/ erzekerde de graaf met groote kalmte. „En na, vaarwel, Jadwiga! Wij moeten gaan." Het afscheid was kort en minder hartelijk, dan het anders in de gegeven omstandigheden wel licht zou geweest zijn. De diepe wanklank, dien het zoo even be schreven tooneel had teweeggebracht, openbaarde zich zelfs in hel oogenblik van scheiden. Wanda liet lipt zwijgend toe, dat Leo haar in zijne ar men sloot, maar zij beantwoordde zi.in omhelzing niet, terwijl ze zich toch terstond daarop met hartstochtelijke teederheid nogmaals aan de borst van haar vader wierp. Ook in het afscheid tus- sclieu moeder en zoon was die wanklank duide lijk merkbaar, 't Was een vermaning, een waar plaatsten durven het niet meer tegenspreken. (Men zie hierover de berichten onder de ru briek Oostenrijk). De hervorming in radikalen geest schijnt in Servie krachtig ter hand genomen te wor den. Het ambtelijke blad, te Belgrado ver schijnend, bevat een geheele lijst van ontsla gen en gepensioneerde politiebeambten, die zoowel als verschillende prefecten door ra dicalen vervangen worden. Vorst Bismarck heeft de Amerikaansche regeering voorgesteld de in 1887 te Washing ton gehouden conferentie aangaande Samoa te Berlijn voor te zetten en naar men meent, is men zoo te Londen als te Washington daartoe wel geneigd. In Zanzibar schijnt iets te broeden, want een troep Arabieren heeft het paleis van den sultan omringd, protesteerende tegen de blok kade en het is in verband met dit bericht en met een ander aangaande de berisping, een Engelsch officier ten deel gevallen, om dat hij een PYansch vaartuig zonder reden had doorzochtdat de Pall Mali Gaz. de opmerking maakt, dat Engeland op die ma nier nog gebrouilleerd zal raken met Amerika op Samoa en met Frankrijk in Zanzibar alleen omdat Salisbury Bismarck eens een pleizier wil doen. Het aantal personen, die Zondag door dit ongeluk het leven hebben verloren, bedraagt 16, terwijl voor zoover bekend is 42 gewond zijn, in 't geheel dus 58 slachtoffers. De laatste berichten doen echter vermoeden dat van de gewonden eenigen niet meer zul len herstellen. Zelfs onder de reizigers, die geheel ongedeerd zijn gebleven, zijn er, die toch nog den treurigen invloed van den schrik ondervinden. Onder andere is een dame schuwing, die de vorstin Leo toefluisterde, en ze klonk zoo ernstig, dat hij zich schielijker dan anders aan hare omarming onttrok, Daarop stak de graaf zijne zuster nog eens de hand toe en verliet het vertrek, door zijn neef gevolgd zij sloegen in de zijkamer hun mantels om en ste gen in het hun wachtende rijtuig. Nog een laatste groet werd er met dc hen door het venster na ziende rouwen gewisseld, toen zetten de paax-- dèn zich in beweging en stierf het geratel van de wielen allengs in de verte weg. Tante en nicht waren alleen. Wanda had zich op dc sola geworpen met het gelaat in de kus sens; de vorstin stond nog altijd bij het venster en zag zoolang mogelijk het rijtuig na, dat haar lieveling medevoerde, den strijd en het gevaar tegemoei. Toen ze zich eindelijk omwendde, kon men zien hoeveel het afscheid liaar gekost had zij kon slechts met moeite haar gewone uitwen dige kalmte bewaren. „Wanda, 't was overgeeflijk van u, juist op zulk een oogenblik een beroep te doen op Leo s jaloezie en met zijn hulp uw wil door te drij ven," zeide zij op verwijtenden toon. Ge kent hem toch sedert lang in dat opzicht." De jonge gravin hief het hoofd op. Hare wan gen droegen nog de sporen van de vergoten tranen. „Gijzelvc dwingt mij daartoe, tante. Geen an der middel bleef mij over, en bovendien had ik niet kunnen denken dat Leo's ijverzucht ook mij gold, dat hij ook mij door zuik een vermoeden zou beleedigen." De vorstin stond voor haar en zag haar vor- schend aan. „Beleedigde hij u werkelijk daarmede? Nu, dat wil ik hopen." „Wat bedoelt ge?' riep Wanda opschrikkend. „Kind," antwoordde de vorstin op iiskoudeu toon, „ge weet, ik heb nooit Leo's partij getrok ken als hij u n'.et zijn ijverzucht kwelde dit maal geef ik hem echter gelijk, indien ik dit in zijn bijzijn al niet toonde, om zijn drift niet nog meer op te wekken. De toon, waarop gij dat: „Liever sterven!" uits'praaktbracht ooli mijn bloed aan het koken en uw vrees voor Walde mar's verachting liet v(,-el te denken over, zooveel zelfs, dat ik thans vrijwillig van uw gezelschap afstand doe. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1