Frankrijk. Spanje. Engeland. Oostenrijk. Amerika. BINNENLAND. die zonder èenig letsel uit de puinhoopen is gered, den volgenden nacht uitsluitend ten gevolge van de ontroering overleden. Het blijktdat personen uit den omtrek van de plaats, waar het ongeluk heeft plaats gehad, op onmenschelijke wijze van de ramp geprofiteerd hebben. In plaats van hulp te bieden aan de ongelukkige gekwetsten, heb ben zij de slachtoffers beroofd van het geld en de sieraden, welke zij bij zich hadden. Een der gedooden is beroofd van zijn porte feuille bevattende 600 francs en van zijn portemonnaie met 50 francs. De ongelukkige begaf zich naar Wavre om deze som bij een deurwaarder te storten. Een ander slacht offer, dat alleen gewond was en naar het hos - pitaal St. Jean werd vervoerd, vroeg geplaatst te worden in de zaal voor betalend en. Toen men van hem het geld bij vooruitbetaling verlangde, vroeg hij het uit zijn portemonnaie te nemen waarin 200 francs zich moesten bevinden, doch niets was te vinden. De man had na het ongeluk op de plaats des onheils ruim een uur buiten bewustzijn gelegen, en gedurende dien tijd moet men hem zijn por tefeuille ontfutseld hebben. Ook andere slachtoffers maken van beroovingen melding. Mejuffrouw Dyna Beumer, de beroemde zangeres, behoorde onder de reizigers, gelijk wij hebben medegedeeld en bevond zich in het compartiment, grenzende aan dat, waarin een dame werd gedood. Zij verhaalde aan een dagblad-correspondent, welk gevoel zich van haar meester maakte, toen zij na den schok uit den trein stapte en zich te midden van zooveel dooden en gewonden bevond. Zij zag reizigersdie als krankzinnigen in alle richtingen de vlucht namen. Een vrouw kwam haar buitengewoon waanzinnig voor deze ongelukkige brulde, terwijl zij zich de haren uit het hoofd rukte en hare kleederen aan flarden scheurdevervolgens zette zij het op een loopen en verbazend snel klau terde zij den spoordijk over en nam de vlucht in het bosch. Aan het station te Groenendaal weigerde men het telegram aan te nemen, dat mejuf frouw Beumer naar Brussel wilde zenden om haar familie gerust te stellen. Ondanks den schrikdien zij had ondervonden, zong zij des avonds toch nog op het concert te Namen ten voordeele der armen. De zangeres heeft zich bereid verklaard, wanneer men een con cert ten voordeele der slachtoffers waarvan velen in behoeftige omstandigheden verkeeren wilde organiseeren op dit concert mede te werken. Nog is men onder den eersten indruk van deze groote ramp of een nieuw spoorweg ongeluk heeft te Namen plaats gehad. Maan dagavond heeft een treindie uit Brussel kwam, een locomotief, die aan het rangee ren was, aangereden. De stoker en de ma chinist van de rangeerende locomotief bleven op de plaats dood. De machinist van de andere machine is ernstig gekwetst en men gelooft niet dat hij het leven zal behouden. Een reiziger heeft zich licht bezeerd. Generaal Riu heeft een redevoering ge houden, waarin hij de regeering van toege vendheid beschuldigt jegens de boulangistische woelingen. Deze rede is druk besproken en de militaire gouverneur heeft het noodig geoordeeld generaal Riu veertien dagen ar rest op te leggen. Tegen de boulangistische ambtenaren begint de regeering krachtig op te treden. Een postambtenaar is voor zijn ijver voor Boulanger uit zijn ambt ontzet, en kapitein Jacquey zal op nonactiviteit gesteld worden, doordat hij zich ook te Rijssel met de bou- langisten heeft ingelaten. Boulanger zal eerst in de kamer komen, wanneer hij besluiten moet of hij den zetel voor Parijs aanneemt. Hij zal natuurlijk den zetel aannemen en voor het Noorder-departement bedanken. De prefect te Rijssel heeft de in beslag neming bevolen van de gekleurde portretten van den graat van Parijs, die aldaar verkocht worden. PARIJS, 8 Febr. Het incident-Sénard zal geen ernstige gevolgen hebben. Den Duit- schen gezant werd medegedeeld, dat deze hoofdofficier eene offiicieele berisping zou ont vangen van den minister van oorlog, die op den conduite-staat vermeld zou wordende gezant nam daarmede genoegen. De kolonel Sénard ontving deze berisping met vermel ding, dat het hem niet paste zijne troepen mededeeling te doen van particuliere aan gelegenheden van een der officieren, en dat hij zich als soldaat van politieke toespelingen in oflicieele stukken had te onthouden. De vlottende schuld is in Januari wederom met 16 millioen vermeerderd. Op de toe zegging van den minister van financien, dat maatregelen tegen den Italiaanschen wijn genomen zouden worden, hebben de wijn- koopers te Valencia hun verzet gestaakt en hunne kelders weder geopend. Vertrouwen de autoriteiten de crisis hiermede bezworen en de wijnbouwers van verval gered te heb ben, men vraagt zich af welke maatregelen de minister denkt te nemen, daar de traotaten verhooging van invoerrechten op landbouw producten verbieden. Inmiddels blijft de handel klagen, dat de Fransche douanen allen wijn weigeren, die niet van Fransche firma's afkomstig is, op grond van vermoedelijke vermenging. De gevangene O'Brien heeft toch zijnen zin gekregen. Men heeft hem zijne eigene kleederen teruggeven, en volgens de laatste berichten zat hij, hoogst tevreden met zijne overwinning, goed en wel bij een lekker vuur en eene heldere lamp in zijnen armstoel te Jezen. Deze belangrijke gebeurtenis werd door de nationalistische bevolking van Clonmel gevierd met eene schitterende verlichting van alle vensters en eene buitengewoon groot verbruik van whiskey. Ongetwijfeld volgt gansch Erin dit vaderlandslievende voorbeeld, en heel het Groene Eiland illumineert, omdat de Britsche regeering eene nederlaag leed en O'Brien niet langer in zijn hemd zit. Parnell heeft voor het gerechtshof te Edinburgh zijn proces tegen de Times verlo ren. Hij is echter in hooger beroep getreden. Uit Shanghai wordt aan de Standard gemeld dat de strenge winter eenen hongers nood veroorzaakt heeft in de provinciën Shan- toeng en Mantsjoeri. In de buurt van Chin- Kiang is een kwart millioen menschen ver hongerd. Elders schijnt de hongersnood minder erg. Aan de Standard wordt uit Shanghai omtrent de ongeregeldheden te Chinkiang gemeld, dat de Chineezen het Europeesche kwartier aangevallen en op de vreemdelingen geschoten hebben, en dat het Engelsche con sulaat in brand gestoken en het Amerikaan- sche vernield en geplunderd is. Alle vreem delingen hebben de vlucht in het gebergte genomen. De begrafenis van den kroonprins Rudolf heeft op hoogst eeuvoudige wijze plaats gehad, tengevolge waarvan zij den diepsten in druk te weeg bracht. Na het sluiten van de kapel in den Hofburgwaar het stoffe lijk overschot ten toon was gesteld, schaar den de keizerde keizerinkroonprinses Stephanie en de prinsessen Gisela en Marie Valerie zich om de catafalkom van den doode voor 't laatst afscheid te nemen. Er was een groote menschenmassa op de been ten einde den begrafenisstoet van den Hof- burg naar de kerk der Capucijners te zien voorbijtrekken. Om half drie kwamen de personen die bij de begrafenis plechtigheid genoodigd waren, in de Capucijnerkerk. De groote poort van het eenvoudigesombere kerkgebouw werd geopend en door kaar - sen en lampen de weg naar den keizerlijken grafkelder aangewezen. Voor den ingang van den kelder stonden twee monniken met groote kaarsen. De eerst aangekomene was minister Tisza met Fejervary die de genoo- digden begroetten, tusschen wie zich groe pen geestelijken bewogen. Na het nemen van den kortsten wegkwam de lijkstoet tegen vier uur aan het kerkgebouw. De kei zer met gevolg werd ontvangen door Von Hohenhohe en Hunyady. Capucijners met kaarsen gingen hen voor en bij het binnen treden van den keizer in het gebouw, klopte de oppercemoniemeester driemaal met den staf. De lijkstoet werd voorafgaan door een re giment dragonderswaarna eenige rijtuigen met hofbeambten volgden. Voor den lijk wagen reden de adjudanten van den over ledene gezeten in rijtuigen met zes paarden bespannen. De lijkwagen was bespannen met zes prachtige schimmels, met zwarte kleeden bedekt. Ook de lijkwagen was geheel zwart, waarop een zwarte kroonaan de lijkkist bevond zich een in goud gestikte rand, ter wijl de kransen der naaste bloedverwanten de kist overigens bedekten. Als op commando ontblootten zich alle hoofden. Snel werd de kist in de kerk gedragen en door de monni ken in ontvangst genomen. Op de eerste rij knielden de keizer en het Belgische ko ningspaar de keizerin en de kroonprinses waren niet tegenwoordig. Toen de zangers van de hofkapel het „L i b e r a" aanhieven trad de keizer van zijn bidstoel en knielde geruimen tijd alleen naast de lijkbaar; daarna werd de kistvoorafgegaan door de geeste lijkheid, met fakkels naar de graftombe ge leid. De keizer gaf den koning van Belgie een wenk, waarop de keizer met zijn broeder Karei Bodewijkzijn neef Frans Ferdinand zijn schoonzoon Leopold van Beieren, hertog Philips van 'Coburg in den kelder afdaalde. Naar het B e r 1. T g b 1. verneemt, zal de kroonprinses de beschikking van haar gemaal, waarbij haar het vruchtgebruik van zijn nalatenschap wordt toegekend, niet aan vaarden. Er schijnt thans een tip opgelicht te zijn van den sluier, waarin de jongste gebeurte nissen aan het Oostenrijksche hof gehuld waren. Zoowel de laatste berichten van par ticuliere correspondenten, als die van de vertegenwoordigers van Havas te Weenen, komen hierin overeen, dat te Meyerling een liefdesdrama is afgespeeld en dat de kroon prins zich zelf het leven heeft benomen te gelijkertijd met eene jonge dame uit de Wee- ner aristocratische kringen. Reeds vroeger is gemeld, dat op denzelfden dag als de kroon- krins een jonge dame uit Weenen plotseling is overleden. Deze dame is barones Vetsera, een jong meisje van 19 jaar, dat voor een der schoonheden van Weenen doorging. De prins was op deze schoonheid verliefd en het was in de intieme kringen bekend, dat de prins met haar een liaison had aange knoopt. Dikwijls was opgemerkt, dat de bei den tegelijkertijd afwezig waren en elkander nu hier dan daar, b.v. te Londen ontmoetten. Toen de prins deze liaison niet langer ge heim kon houden, heeft hij er zijn vader, den keizer mededeeling van gedaan en op eene echtscheiding van prinses Stephanie aange drongen. De keizer wilde van dit voorstel niets weten, tengevolge waarvan de prins zich tot Leo XIII moet gewend hebben. Op welke wijze de aartshertog zijn tijd vervolgens heeft besteed, weei men niet met zekerheid te zeggen. Alleen heeft men op gemerkt, dat Maandag voor zijn dood de prins zeer geoccupeerd was. Na het tweede ontbijt, kleedde hij zich in jachtcostuum en vertrok naar Meyerling, waar hij graaf Hoyos, den prins van Coburg en barones Vetsera ontmoette. Den volgenden dag liet de prins zich daar Breitenfurt brengen, waar hij de barones afwachtte. Na een rijtoer van een paar uren werden nog een paar paarden e» bij gespannen en reden zij naar Mayerling terug, waar zij vrij laat aankwamen. Het diner werd gebruikt in gezelschap van graaf Hoyos en den prins van Coburg, die uit Weenen was teruggekeerd. Aan het di ner was men zeer vroolijk, waarna het paar zich in de kamer van den prins terugtrok. Des nachts heeft men niets gehoord, doch de kamerbediende hoorde om 6 uur des mor gens een revolverschot, en een oogenblik later een tweede. Eerst durfde de knecht zich niet bewegen doch eindelijk besloot hij graaf Hoyos en den prins van Coburg te waarschuwen, die de kamer van den kroonprins binnendrongen. Zij vonden op het bed van den prins twee lijken, met eenige bloemen bedekt. De prins had zich na den dood van de barones dood geschoten. Wat echter de aandacht trok, was dat de barones het schot in den rug had bekomen, zoodat men vermoedt, dat, toen de prins zijn besluit zich het leven te be nemen, had medegedeeld, zij om hulp wilde roepen, hetgeen de prins haar belet heeft door haar een schot in den rug te lossen. Het lijk der barones Vetsera is per extra- trein naar een klein plaatsje in Bohemen vervoerd, waar het is begraven. De moeder van het slachtoffer, die met nog een dochter te Weenen woonde, is naar Frankrijk ver trokken om haar familie van den dood harer dochter in kennis te stellen. Door Havas wordt nog verzekerd, dat des Zondags vóór het ongeval een hevige woor denwisseling tusschen den kroonprins en den keizer heeft plaats gehad en dat de koning van Belgie er bij den keizer op aangedron gen heeft de geheele waarheid dezer treurige geschiedenis bekend te maken, ten einde allerhande overdrijvingen te voorkomen. De prins van Coburg, van wien in dit drama tekens sprake is, is gehuwd met de oudste dochter van den koning van Belgie en is dus de zwager van kroonprinses Stepha nie. Zoo min voor deze laatste als voor de schoonouders, het Belgische koningspaar, is het, dunkt ons, aangenaam te weten dat de tweede schoonzoon van de liaison van prins Rudolf op de hoogte was. Paus Leo XIII, heeft op verzoek van keizer Frans Jozef voor de begrafenis plechtigheid van kroonprins Rudolf dispen satie verleend van het verbod van kerkelijke plechtigheden bij de teraardebestelling van zelfmoordenaars. Hij deed dit op grond der afwijkingen in de hersenen, door de genees kundigen geconstateerd. Woensdag hebben er te New-York onge regeldheden plaats gehad van de werksta- kende tramway-bedienden, waarbij verschei dene gewond zijn. Niettemin heet de werk staking geëindigd, welke de tramwaymaat- schappijen niet minder dan 40,000 gekost heeft. Nebraska is door een verschrikkelijken orkaan geteisterd. In verschillende steden zijn woonhuizen neergeworpen en de openbare gebouwen zoo beschadigd, dat deze afgebro ken moeten worden. Vele persoonlijke on gelukken hadden plaats; bij het instorten van een school werd een twintigtal kinderen gedood en velen met gebroken armen en beenen gered. Te Omaka lieten in een huis vijf personen het leven. De electrische ver schijnselen, met den orkaan gepaard, deden alle klokken, pendules en horloges stilstaan. STAAT VAN BRIEVEN Verzonden gedurende de le helft der maand Januari Geadresseerd aan onbekenden. Van Waalwijk. Schertzer Zn. Amsterdam. G. H. Moller, Eindhoven. Van het hulpkantoor te BEZOOIEN. A. van Iersel, Heesbeen. Kunneude de brieven door tusschenkouist vau hei postkantoor terugbekomen worden. De directeur FLUIJT. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor, te Waalwijk, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Januari 1889, Ingelegd f2509,86. Terugbetaald f 1202,77. WAALWIJK, 9 Febr. 1889. Door de Kamer van Koophandel worden op nieuw stappen gedaan bij de hooge re geering, om de zoo zeer gewenschte aanslui ting te verkrijgen met trein 29, uit Rotterdam vertrekkende ten 7,14 namiddags naar Zwa- luwe. De kamer heeft den heer J. B. Timmermans Wz. tot voorzitter, en den heer S. Fano tot plaatsvervangend voorzitter benoemd. Volgens raadsbesluit in de laatste ver gadering genomenkan aan de openbare school alhier geplaatst worden een onderwij zer op een jaarwedde van f450. Sollicitanten moeten hunne stukken voor 15 dezer inzenden aan den burgemeester. De laatste 24 uren woedt hier een zware storm, vergezeld van regen, hagel en sneeuw. Gisteren namiddag tusschen 4 en 5 uur had den wij donder en bliksemhedenochtend hevige sneeuwstorm. Onder dagteekening van den 2den dezer is een koninklijk besluit uitgevaardigd, rege lende den tijd, gedurende welken de militie- plichtigen voor de lichting van 1889 tot eerste oefening bijeen zullen blijven. Als regel wordt daarvoor in art. 1 gesteld het geheele jaar, terwijl in de volgende artikelen aange geven wordt aan wie, en onder welke voor waarden, zal worden toegestaan korter onder de wapenen te blijven. Door den minister van oorlog zijn, om uitvoering te geven aan gemeld koninklijk besluit, verschillende be palingen vastgesteld. Een en ander vinden belanghebbenden in de„ Staats-Courant van den 8sten dezer (no 33). Het bestuur van den algemeenen bond van katholieke kiesvereenigingen heeft be sloten zich inzake het optreden tegen den persoonlijken dienstplicht te verstaan met het bestuur van den Noord- en Zuidholland- schen bond, om 'te komen tot een gemeen schappelijke handeling. Uit Vlijmen wordt gemeld Ten gevolge van het initiatief van den heer burgemeester P. A. Zwaans is alhier voorzien in eene lang gevoelde behoefte door de oprichting van eene vereeniging tot be vordering van tuin-, landbouw en veeteelt te Vlijmen die met een zeer uitgebreid pro gramma optreedt en voornamelijk zich ten doel stelt de vestiging van een proefstation onder leiding van een bekwaam tuinbouw kundige, die tevens onderwijs kan geven in alles wat tot het vak van tuinbouw behoort, voorts het houden van lezingen en voor drachten het verspreiden van geschriften het aankoopen van zaden, planten en mest stoften, onderwijs in het bewerken en snoeien van vruchtboomen, het stichten eéner onder linge veeverzekering, het in cultuur brengen van vreemde gewassen en het zoeken van gelegenheden tot afzet enz. Tot bestuurders zijn gekozen de heeren VV. J. N. Landré voorzitterP. A. Zwaans onder-voorzitter A. F. Mommersteegsecretaris, P. Mommer- steeg, penningmeester, W. v.t d. Wiel, M. Th. van Beurden en J. v. d. Dungen. Het reglement is reeds aan de koninklijke goedkeuring onderworpen. Naar aanleiding van de spoorwegramp bij Groenendael schrijft mr. Sn. in de Avond post Onbegrijpelijk, dat de millioenen reizigers door de gansche wereld, waar spoortreinen rijden, niet op de middelen gewezen worden, om, ingeval ongeluk, zich voor de vreeselijk- ste verminkingen te vrijwaren, en, zooal niet geheeldan toch zooveel binnen hun eigen bereik, te beveilingen. Het komt mij voor dat op de besturen der verschillende spoorwegmaatschappijen de dure verplichting rust het reizend publiek voortdurend te herinneren aan het middel tot zelfbehoud in geval van onverhoopt dé raillement of ander spoorwegongeluk. Bestaat het verbod om gedurende de be weging van den trein hoofd of handen buiten de portierramen te houden; is sedert kort in ieder compartiment de noodrem aanwezig om ingeval van noodzakelijkheid den trein te doen stilstaan, niet minder wenschelijk komt het mij voor, dat in iederen wagen op alle lijnen de reizigers met groote, duidelijk zicht bare letters en in het oogvallend kunnen lezen eene ernstige waarschuwing, om, zoodra eenige schok zich in den trein doet gevoelen, onverwijld met den meest mogelijke spoed de beenen op te heffen en op bank te plaatsen. Deze eenmaal aangenomen vaste gewoonte van het reizend publiek moge bij een pa- nischen schrik en goeden afloop stof geven tot eenige hilariteit, bij eene werkelijke ramp zal zij heilzame gevolgen hebben en menig menschenleven daardoor worden gespaard. Met alle bescheidenheid acht ik mijne op merking van meer dan voldoend gewicht om daarop de aandacht der Nederlandsche spoorwegmaatschappijen te vestigen. Ligt het niet op den weg van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten in Ne derland in deze het initiatief te nemen

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2