Nummer 14. Zondag 17 Februari 1889. 12e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. VINETA, ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. UITGEVER: Waalwijk. 52 E. Werner. Waalwijkselif en Langstraalsclic Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post, door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adol? Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Met de voortvarendheid van een stervende heeft de Fransche kamer getracht de aangele genheden te regelen,diehaar op deze wereld nog te doen overblijven en, zich groothoudend in zijn onmachtheeft Floquetten volle over tuigd dat zijn levensdagen geteld zijn zijn portefeuille op 't spel gezet. Onder de meest onderdanige buigingen voor den alleen- heerscher, die men algemeen stemrecht noemt, heeft hij het middel beproefd waarnaar de tegenwoordige en tijdelijke meerderheidin een aanval van wanhoop grijpten 't is hem gelukt zooals wij weten het voorstel tot weder-invoering van den scrutin d'arron- dissement is aangenomen en reeds in het Journal officiel afgekondigd. Het heeft echter Floquet niet mogen baten. Donderdag bij den grooten slag over de grondwetsherziening heeft namelijk baron Mackaupresident der rechterzijde, voor gesteld de beraadslaging over het herzie- ningsontwerp acht dagen uit te stellen. Hij en zijne staatkundige vrienden, zoo verklaarde hijwillen eene algeheele herziening of eene ontbinding. De minister Floquet heeft dit voorstel bestreden verklarende dat de re geering van eene ontbinding niet weten wil. Nadat nu het voorstel verwo pen was met 375 tegen 173 stemmen, heeft de kamer met 367 tegen 218 stemmen een ander voorstel, eveneens strekkende om de beraadslaging over het herzieningsontwerp te verdagen, aan genomen. Dit voorstel was gedaan door Douville—Maillefeu. De minister Floquet heeft verklaard dat hijwegens het besluit der kamer, aan den heer Carnot zijn verzoek om ontslag heeft doen toekomen. Deze mededeeling werd ontvangen door drie malen herhaalde toe juichingen van de drie groepen der uiterste linkerzijde. De zitting, die ook door Boulanger werd bijgewoond is daarna opgeheven DOOR Waldemar deed nooit moeite om de vorstin tot andere gedachten te brengen; hij wist vooraf dat zij hem het minst zou toestemmen van dat gene, wat hij haar zou verwijten en zij, van haar kant, vroeg hem niets. Zoo bleef het samenwo nen althans mogelijk en ook uitwendig draaglijk; welk een bttterlieid en ellende het in zich sloot, dat wisten zij alleen. Waldemar was nog stiller an meer in zichzelf gekeerd dan ooit. Hij zag zijne moeder nooit anders dan aan tafel, soms ook daar niet eens; de vorstin was dikwijls op Ra- kowicz bij hare nicht, waar zij niet zelden ver scheidene dagen achtereen vertoefde. Y\ anda had woord gehouden en Wilicza niet meer betreden, terwijl Waldemar op zijne tochten zelfs het grond gebied van Rakowicz vermeed. Meer dan drie maanden waren verloopen se dert het vertrek van graaf Morynski en zijn neef. 't Was algemeen bekend, dat zij zich te midden van den opstand bevonden, waarbij de graaf een gewichtige rol speelde, terwijl de jonge vorst Baratowski onder het opperbevel van zijn oom eene afdeeling vrijwilligers aanvoerde. Ondanks den afstand en de belemmeringen in het onder ling verkeer, onderhielden zij een drukke briet- wisseling met de hunnen. De vorstin zoowel als Wanda ontvingen telkens nauwkeurige en uit voerige berichten van alles wat ginds voorviel en zonden even dikwijls verslag van hetgeen er in hare omgeving gebeurde. De bereidwilligheid, waarmede een iegelijk in de grensdistricten voor bode wilde spelen en met alle bezwaren spotte, was inderdaad opmerkelijk. 't Was een tamelijk koude daff en omstreeks twaalf uur op den raiddag, toen de assessor Hu- bert en doctor Fabian het dorp verlieten, waar zij elkander ontmoet hadden De assessor zat er warmpjes ingestopt: hij had dien tocht naar Ja- nowo nog niet vergeten en wist wat 't beteekende een verkoudheid op te loopen. Ook de doctor had de kraag van zijn jas opgeslagen. De koude van de laatste weken scheen niet gunstig op zijn Hoewel de meeting tegen de mishande ling van O'Brien in de gevangenisdie Zondag in Hydepark te Londen is gehouden, door den sneeuwstorm niet zoo gunstig is uitgevallen als de liberalen wel hoopten is het feit dat gelijktijdig meetings in andere deelen van Engeland gehoudenals te Brighton, Nottingham Wolverhampton Ox ford FromeManchester Accrington en Brixton zoo gunstig zijn geslaagd zóo ver blijdend dat alle liberale en radicale bladen juichen en jubelen. Er loopen weder ernstige geruchten, dat de kanselier van het Duitsche rijk binnenkort zal aftreden en eerst nog een rijksministe rie zal oprichtendat de hem opgelegde plichten overneemt. Of deze geruchten ge grond zijn dan wel of zij moeten gelden als een wenk voor den grijzen staatsman dat er een tijd van gaan is, valt nog moeielijk te beslissen. Het huis van afgevaardigden van Duitsch- land heeft bij derde lezing het wetsontwerp aangaande verhooging der kroondotatie goed gekeurd en de zaak-Geffcken is ter sprake gebrachtdoordien een (jer afgevaardigden de vraag deed, of de in beslag genomen brieven reeds waren teruggegeven en de verbreking van ambtsgeheim door de publi catie van artikelen over Geffcken in een aantal bladen, den minister van justitie be kend is. De betrokken minister antwoordde, dat hij meende dat de brieven reeds zijn teruggegeven en dat hij niet kan begrijpen hoe de minister van justitie in verband is te brengen met bedoelde artikelen. Leo XIII heefteen redevoering gehouden waarin hij verklaarde dat het zijn doel is met de mogendheden in goede verstandhou ding te leven en hij heeft alle hoopdat de onderhandelingen met Rusland tot een gun stig resultaat zullen leiden. Met betrekking tot de tumulten in Rome zeide hij, dat booze toeleg zich richt tegen de grondslagen der burgelijke maatschappij omdat het volk niet gestel te werkenhij zag er bleeker en minder gezond dan anders uit. Hubert daarentegen was het welvaren in persoon. De woelingen op de grenzen voerden hem zeer dikwijls naar Wilicza of den naasten omtrek, en ook thans was hem weer een onderzoek opgedragen, waardoor hij ge noodzaakt was hier eenige dagen te blijven. Even als gewoonlijk was hij ook nu bij den adminis trateur ingekwartierd en zijn vergenoegd uiter lijk toonde, dat hij zich hierbij zeer wel bevond. ,,'t Is grootsch," zeide hij op den plechtigen toondien hij bij sommige gelegenheden kon aanslaan, „'tis grootsch en prachtigzooals mijn heer Nordeck zich tegenwoordig gedraagt. Wij, mannen van de regeering, wij weten dit het best te waardeeren. De president is van oordeel, dut ook dii verwensclite Wilicza al lang tot oproer meer wil weten van godsdienst. De vrrede is dringend jnoodig en wordt ook algemeen bedoeld; de toerustingen tot den oorlog noemde de kerkvorst niet geschikt om ver trouwen te wekken en de daarmede samen gaande onkosten zijn zoo drukkend dat de vraag gerechtvaardigd is of een oorlog niet beter zou z:jn. Als een vredelievend teeken wordt be schouwd dat de exarch der Grieksche kerk te Konstantinopel een schrijven gericht heeft tot het Bulgaarsche gouvernement, waarin hij aanbiedt een vergelijk te treffen. Dit stuk moet afgezonden zijn op bevel uit Petersburg en het geldt hier als bewijs der verbeterde stemming jegens Bulgarije. De regeering te Sofia antwoordde onmiddellijk, dat zij volko men tot een vergelijk geneigd was, doch als eerste voorwaarde moest stellen dat de bisschoppen verklaren zich zonder voorbehoud aan 's lands wetten te onderwerpen. Centraal-Azie vraagt weder eens de aan dacht doordien den emir van Afghanistan troepen heeft saamgetrokken (men zegt 20000 man) om: de laatste vonken van een binnen- landschen opstand uit te blusschen, zegt hij; om de grenzen van het Russische gebied te overschrijden, zegt men te St. Petersburg, van waar reeds een waarschuwing is gezonden naar Londen. Te Weenen wil men in dit bericht het ge bruikelijke voorspel zien van een optreden van Rusland in Centraal- Azie, waardoor tus- schen Engeland en Rusland verwikkelingen zouden kunnen ontstaan. De Nowosti is van meening, dat de ge ruchten omtrent eene uitdagende houding van Abdurrahman tegenover Rusland over dreven zijn. Geloofwaardiger schijnen de berichten uit Calcutta, volgens welke Abdur rahman zich naar Turkestan begeven heeft ter vervolging van Isak Kalm. Volgens bericht van Afrika's Westkust heeft tusschen de Britsche legermacht en de in boorlingen een gevecht plaats gehad waarbij 300 inboorlingen het leven hebben gelaten. Dit gevecht moet plaats gehad hebben nabij de stad Jeormah, welke door inboorlingen, die Enge land gunstig gezind zijn, bezet is en gedeel telijk onder Britsche bescherming staat. De vijand was onder bevel van het opperhoofd Mackiah en de nederlaag is toegebracht door kapitein Crawford. Volgens de laatste berichten uit Soeakim aan de Morning Post, heeft de vijand zich meester gemaakt van het vee, dat de bevriende stammen naar de stad zonden. Het kamp van Handoeb staat in brand. De derwiches hebben zich naar Dokar teruggetrokken. De algemeene opinie is, dat Osman Digma. zoodra hij eenige rust genomen en zijn krach ten opnieuw verzameld zal hebben, trachten zal den invloed, dien hij verloren heeft, te herwinnen. Aan de Times wordt uit Zanzibar geseind, dat moeielijkheden zijn ontstaan aangaande de loslating der gevangen Duitsche zendelin gen. Het Duitsche schip Carola, dat hen Zondag te Bagamayo ging afhalen, rappor teert althans hunne overgaaf nog niet. Men verwacht daarentegen een Arabischen aanval bij volle maan op Bagamayo. De Engelsche expeditie naar Mpwapwa ter bevrijding van de zendelingen aldaar, moest onverrichterzake terugkeeren. Gewapende inlanders aan het strand ontvingen de Engelschen zeer vijandig. zou zijn overgeslagen, als de eigenaar niet zoo vast als een muur stond en allen in bedwang hield. Te L. wordt hij algemeen bewonderd en dit des te meer, daar men niet kon vermoeden, dat hij zich ooit van dien kant zou laten ken- nei1 J i Doctor Fabian zuchtte. „Ik wensclite dat hij die bewondering minder verdiende. Juist zijn geestkracht en volharding nemen de menschen hier hoe langer hoe meer tegen hem in. Ik beet telkens als ik Waldemar alleen te paard zie uit rijden, en hij is niet te bewegen zelfs den ge- ringsten voorzichtiglieidsm; atregel te nemen." „Ja," stemde de assessor hoofdschuddend toe, „van dat volk op Wilicza kan men alles ver wachten, zelfs een kogel uit een hinderlaag. Ik geloof dat men mijnheer Nordeck daarom alleen tot nu toe nog ontzien heeft, omdat hij ondanks alles een zoon is van de vorstin Baratowsky, maar wie weet, hoe lang of hoe kort die natio nale dweepers hem ook in dit opzicht nog zul len eerbieaigen. Dat moet tegenwoordig een le ventje daar bij u op het kasteel zijn Niemand kan begrijpen, waarom de vorstin er nog blijft 't is immers algemeen bekend dat zij met hart en ziel een Poolsche is. Zeker zijn er al meer malen vreeselijke tooneelen tusschen haar en haar zoon voorgevallen niet waar „Neem mij niet kwalijk, mijnheer Hubert maar dat zijn familiezaken," luidde het ontwij kend antwoord. vNatuurlijkNatuurlijk!" hernam de assessor, die van begeerte brandde om het een ol ander te vernemendat hij bij zijne terugkomst te L. kon verhalen, waar men zich nu meer dan ooit met den jongen landheer van Willicza en zijne moeder bezighield. „Maar gij weet nietwat er al in de staa van verteld wordt! Men zegt dat mijnheer ^ordeck, toen hij zoo beslist partij voor ons trok, een geheel samenzweerders kon.plot met graaf Morynski en vorst Baratowski aan het hoofd in de kelders van zijn kasteel op het spoor is gekomen en uiteen heelt gejaagd. Toen de vorstin dit verhinderen wilde, heeft hij haar het pistool op de borst gezetzegt men, en heeft zij hem openlijk vervloekt, en daarop zijn beiden „Hoe kan men te L. aan zulke dwaze praatjes gelooven riep de doctor verstoord. „Ik verzeker u op mijn woord, dat er niets van dien aard tusschen Waldemar en zijne moeder is voorge vallen. Zij zijn er niet de menschen naar om dergelijke tooneelen uit te lokken integendeel gaan zij zeer beleefd met elkander om." „Wezenlijk?" vroeg de assessor wantrouwend. Die geschiedenis \an dat pistool en dien vloek gaf hij blijkbaar met eenigen spijt prijs --ze trok hem veel meer aan dan die nuchtere ver klaring. „Maar die samenzwering heeft toch be staan," liet hij er op volgen. „En mijnheer Nor deck heeft ze uiteengedrevenhij alleen tegen tweehonderd hoogverradersHoe jammer dat ik toen niet hier ben geweest! Ik was ginds op Janowo, waar ik ongelukkig niets ondekte. Juf frouw Margaretha is toch anders zoo bij de hand. Ik begrijp niet hoe zij zich bij die gelegenheid zoo om den tuin heeft laten leiden. Nu weten we maar al te goed, dat de geheele voorraad wapens hier op Wilicza verborgen was, ai zal mijnheer Nordeck 't nooit van zijn leven toe stemmen." De doctor zweeg en zag verlegen voor zich. De naam Janowo bracht hem nog altijd van zijn stuk. Gelukkig waren zij juist genaderd aan de plek, waar een zijpad naar het kasteel voerde. Fabian groette zijn geleider en deze stapte alleen naar de rentmeesterswoning door. Hier was onderwijl een gesprek gevoerd tus schen den administrateur en zijne dochter, dat eene bedenkelijke richting scheen te nemen. Greta althans had een echt krijgszuchtig voorkomen. Ze stond voor haar vader met de armen over elkander geslagen en het hoofd met de blonde vlechten in den nek geworpen van tijd tot tijd stampte ze zelfs met den kleinen voet op den grond, om des te meer nadruk aan haar woor den te geven. „Ik zeg u dan, papa, ik kan dien assessor niet Een ongeluk komt zelden alleen, zegt de Brusselsche correspondent van de N. R. Ct.: Verscheidene jaren lang had men in Belgie niet een enkel spoorwegongeval te constatee- ren, totdat den 3en Februari 11. het verschrik kelijke ongeluk te Groenendael .plaats had, dat sedert dien, met weinig tusschenpoozen, door verschillende andere nog gevolgd is. Zoo uitstaan. En al maakt hij mij nog een half jaar op die zelfde manier het hof en al spreekt gij hem nog zoo voor, ik laat mij het jawoord niet afdwingen." „Maar, kind, wie denkt er aan om u te willen dwingen 1" merkte haar vader op kalmen toon aan. „Ge weet immers dat gij volkomen vrij zijt in uw keus, maar we moesten toch eindelijk eens over die zaak spreken. Als gij bij uw weigering blijft, moogt ge Hubert ook niet langer hoop geven." „Ik geef hem geen hoop," riep Greta, half schreiend van ergernis. „Integendeel, ik behandel hem afschuwelijkmaar dat alles helpt niets. Sedert die ongelukkige verkoudheidtoen ik uit medelijden het een en ander voor hem gereed heb gemaakt, verbeeldt hij zich vast en zeker, dat ik zijn gevoelens beantwoord. Als ik hem vandaag een blauwtje liet loopen, zou hij glim lachend zeggen: „Ge vergist u, juffrouw Greta, ge houdt toch wel van mij en morgen zou hij weer voor mij staan." Frank nam de hand zijher dochter in de zijne en trok haar naar zich toe. Greta, wees nu eens verstandig en vertel mij eens, wat ge eigenlijk tegen den assessor hebt. Hij is jong, uiterlijk vrij knap, niet onvermogend, en bezit eene goede maatschappelijke betrekKing. Ik stem toe dat hij eenige eigenaardigheden heeftdie soms den lachlust opwekken; maar een verstandige vrouw- kan zeker alles van hem maken. De hoofdzaak is nu dat hij doodelijk van u is, en gij? vroe ger zaagt gij hemdunkt mij, ook met andere oogen aan? Wat heeft u dan juist in den laat- sten tijd zoo tegen hem ingenomen Greta bleef het antwoord schuldig op deze vraag, die haar min of meer in verlegenheid scheen te brengen; ze vatte echter schielijk weer moed. „Ik houd niet van hem," verklaarde zij kort en bondig. „En ik wil hem niet hebben en ik neem hem ook niet." Na deze categorische verklaring bleef haarva der niets anders over dan de schouders op te halen, wat hij dan ook deed. „Nu, gij moet 't weten," zeide hij verstoord. Maar dan zal ik den assessor ronduit de waar heid zeggen, eer hij ons ditmaal verlaat. Ik zal er mee wachten tot zijn vertrekmisschien be denkt ge u dan nog onderwijl." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1