Frankrijk. Engeland. Duitsohland. Italië. Oostenrijk, Servie. Bulgarije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. had er twee dagen later te Namen eene bot sing plaats van eene rangeer-locomotief tegen den exprestrein, die van Ostende naar Bazel gaat, en waarbij eenige personen gewond werden; eene dergelijke botsing had dien zelfden dag plaats te Luik, gelukkig echter zonder verder ongeval te veroorzaken. Woensdagavond nu zijn op korten afstand van het station Maubeuge op de lijn Parijs Brussel, twee exprestreinen op hetzelfde spoorom 8 uur 40 min. tegen elkaar ge stoomd, waarbij een goederenwagen van den trein, die van Parijs kwam, in den daaropvol- genden wagen eerste klasse letterlijk als eene doos ineengeschoven werd. Een der reizigers, een Engelschman, bleef op de plek dood; een zestal anderen werden zwaar gewond. Eene grootere ramp is voorkomen door de te genwoordigheid van geest der machinisten van beide treinen, die door den dikken mist eerst in het laatste oogenblik en op korten afstand van elkaar hun samentreffen tegemoet zagen, en toen oogenblikkelijk den Westing- house remtoestel in werking stelden. De vreeselijke schok, die daaruit voortsproot, had het voormelde in elkaar schuiven der beide eerste wagens tengevolge. Zonder dezen vertwijfelden maatregel, zoude de rampvree- selijk zijn geweest en voorzeker geen der reizigers der beide expres-treinen ongedeerd zijn gebleven. Eene jonge dame die, evenals de gedoode reiziger, zich in den wagen bevond, die door den goederenwagen werd ingerend, kwam tus- schen het onderdeel van dien goederenwagen en den vloer van de verbrijzelde coupé le klasse terecht, uit welke gevangenis zij eerst na veel moeite ongedeerd kon verwijderd worden. Een uit Bergen te gemoet gezon dene hulptrein haalde de in nood verkeerende reizigers af en bracht hen met 3 uur verlating, naar Brussel. In een manifest aan de kiezers van Frank rijk zegt Boulanger, dat de republikeinsche partij steeds als programma gehad heeft: ont binding der machtelooze kamer en herziening der constitutie. Tegenover de onweerstaan bare stroomiijg in de openbare meening tracht te het ministerie, hetwelk den 27en Januari door de kiezers van het departement der Seine veroordeeld is, het land in een valstrik te lokken. De herziening was slechts een comediespel om opnieuw de natie in hare verwachtingen te misleiden. De republikeinen hebben het kabinet omvergeworpen, hetwelk uitzonderingsmaatregelen voorbereidde. De val van het ministerie is een stap nader tot de ontbinding. De verkiezingsperiode staat geopend te worden. Leve de republiek Het verschil tusschen de beide voor stellen tot verdaging van de discussie over de grondwetsherziening zit daarin, dat Mackau de kamer openlijk incompetent verklaarde en onmiddellijk ontbinding wenschte, terwijl Dou- ville de kamer kalm en geleidelijk wilde doen sterven. Vóór het voorstel van dezen laatste stem den de rechterzijde en een deel der repu blikeinen (opportunisten.) Mélinedoor den president geraad pleegd heeft bedankt voor de eer om als minister-president op te treden. Een kabi- net-Rouvier wordt daardoor waarschijnlijk, saamgesteld uit opportunisten, een homogeen ministerie. Rouvier heeft verklaard niet on genegen te zijn uit zijne partijgenooten een ministerie saam te stellen, zoo hij toezegging verkreeg van kamer-ontbinding. Hij zou een besliste houding tegen Boulanger aannemen en hem zelfs vervolgen wegens samenspanning tegen de zekerheid der regeeringoverigens zou hij zijne medeministers voorslaan zich niet met de politiek te bemoeiendoch te trachten slechts wetten over zaken voor te stellen in de begrooting voor 1891. De Odysseia van Homerus is omgewerkt tot een operette. Tot de kenmerkende dich terlijke vrijheden van den heer Fabrice Carré, die de schendende hand aan den goeden Homerus sloeg, behoort deze, dat niet Pene lope haar weefsel uitrafelt om de vrijers aan den praat te houden, maar de vrijers eiken avond de.... breikous van de oude onbestor ven weduwe uittrekken, omdat ze bij haar een goed leventje hebben, maar niet op de beslissende keus gesteld zijn. Ten slotte wordt Odusseus in de uniform van „brav' général," boven op een zwart paard geheschen, en de gansche gemeente huldigt hem „heel netjes aangedaan" als koning. Het succes, dat deze boulangerie te Parijs heeft, kan men begrijpen. „Rien n'est sacré pour unparisien politi co-musical." Dinsdag aanschouwden de voorbijgan gers met verwondering een troep, die door de straten Amiette, St. Philippe, Chénier enz. te Parijs wandelde en door zijne vreemde houding niet weinig de aandacht trok. Voorop wandelde een jonge man, van herculischen lichaamsbouw, die van tijd tot tijd voor de aanplakbiljetten der verkiezingen bleef staan, en ze aan een nauwkeurig onderzoek onder wierp. Aan zijne zijden wandelden twee agenten, niet minder barsch van uitzicht, terwijl twee heeren met deftig uiterlijk, waarvan de eene jong, de andere op rijperen leeftijd, de kara vaan sloten en met aandacht de bewegingen gadesloegen van den aanvoerder. Na eene wandeling van ongeveer drie kwar tier hield men halt voor een winkel in de straat St. Philippediereeds sedert twee jaar gesloten geweest, thans nog bedekt was met aanplakbiljetten van de verkiezing. Eene proclamatie van generaal Boulanger werd door den leider aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen. Er was een gat in, wat hij aan de beide deftige heeren met gebaren duidelijk maakte. De jonge man stak oogen blikkelijk zijne hand in de opening en haalde eene menigte obligation van de stad Parijs te voorschijn, tot groote verbazing der aan wezige toeschouwers. De hercules was nl. niemand anders dan zekere Datigeois, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal, en die aldus den commissaris en diens secretaris de vernuftig uitgedachte bergplaats toonde, waar hij een gedeelte van het gestolene had verborgen. O'Brien is, door een talrijke escorte om geven, uit de gevangenis te Clommel naar die te Tralee overgebracht, om wegens een ander vergrijp tegen de onderdrukkings-wet terecht te staan. Parnell heeft bij de Iersche rechtbank een aanklacht wegens laster tegen den Times ingediend. Zooals men weel, heeft de aan klacht bij de Schotsche rechtbank tot geen resultaat geleid. Het rapport van den hertog van Cam bridge over de fortificatie werken van Gibral tar luidt, dat het onmogelijk zal zijn de ves tingwerken te verdedigen tegen de moderne middelen van aanval. O'Kellv, lid der nationale liga, is tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens het aansporen der pachters tot verzet tegen de politie. O'Kelly heeft appel aangeteekend. Het schijnt dat Jack the Ripper, de beruchte Londensche vrouwenmoordenaar thans op het eiland Jamaica is. Er worden daar sedert 28 November 11. te Spanish Town, bij Kingston, verscheidene negerinnen ver moord en verminkt op dezelfde afschuwelijke wijze als de slachtoffers des misdaden van White Chapel. Op een der lijken vond men een briefje met de woorden: cNog veertien, en dan ga ik heen. Jack the Ripper.» De laatste moord in White-Chapel werd den 8en November gepleegd. De moordenaar zou dus onmiddellijk daarna naar Jamaica vertrokken moeten zijn. Overeenkomstig vroegere berichten wordt thans medegedeeld, dat de verlooving van den Russischen troonopvolger met prinses Alice van Hessen te St. Petersburg, hoogst waarschijnlijk in de zoogenaamde „boterweek" officieel plaats zal hebben. De prinses zal bij haren overgang tot de Grieksch-ortho-, doxe kerk den naam verkrijgen van Alexan dra. Hier wordt over den godsdienstigen overgang, gelijk bekend is, ongunstig geoor deeld. Keizer Wilhelm II heeft zich als hoofd van den staat en der regeerende familie, tegen de keizerin-moeder verzet om haar moeder, koningin Victoria, naar Biarritz te vergezellen. Ook heeft hij haar verboden een voet op Fransch grondgebied te zetten. Al dus lezen wij in een bericht uit Berlijn, als ook dat keizerin Frederik heeft geantwoord, dat zij zich aan dit besluit zou onderwerpen. Te Weenen wordt bevestigd, dat prins Alexander van Battenberg uit Berlijn be richt heeft ontvangen, dat de Duitsche keizer wenschtdat hij niet naar de Pruisische hoofdstad zal komen om de eereteekenen zijns vaders terug te geven, gelijk hij had aangeboden. Blijkens telegrafische berichten van Don derdag in de Duitsche bladenhebben er in eenige Duitsche landstreken weder hevige sneeuwstormen gewoed; zoo werd bijv. uit Rendsburg gemeld, dat het spoorwegverkeer aldaar weder stilstond en dat een sneltrein, die Woensdag avond aldaar had moeten aan komen, nabij Jubeck in de sneeuw was blijven steken. Te Neumunster waren alle daarop uitkomende spoorlijnen onbruikbaar; alleen de route naar Kiel was nog vrij. Volgens bericht uit Ltlgenkloster werd geheel Noord-SIeeswijk de laatste 24 uren door storm en sneeuw geteisterd, met het gevolg dat daar alle verkeer stilstond, terwijl op de Marschbaan en den Oostspoorweg verscheidene treinen diep onder de sneeuw bedolven zijn. In westelijke Thuringen bleef een geduchte sneeuwstorm reeds vele uren aanhouden. Ook te Neurenberg zijn er door de sneeuw weder groote storingen in het verkeer teweegge bracht. Volgens de Riforma is de schade, die bij de onlusten te Rome zijn aangericht, niet hooger dan 120000 francs. De commissie uit de werklieden, die zon der werk, zijn heeft per aanplakbiljet de wer ken opgesomd, welke door het gemeentebe stuur zullen bevolen worden om werk te ver schaffen. De kosten, aan deze werkzaamhe den verbonden, beloopen 610000 francs Te Cesène heeft de gemeenteraad 3500u francs toegestaan voor het verrichten van werkzaamheden om in den werknood voor- loopig te voorzien. De gezantschapshotels en de legatien wor den te Rome nauwlettend bewaakt. Voor de rechtbank zijn 105 personen ge daagd, die in de laatste dagen gearresteerd zijn. Ruim vierhonderd vreemdelingen zijn naar hun vaderland teruggezonden. De Tribuna zegt dat de Massowah- expeditie, welke gestaakt was, opnieuw zal voortgezet worden. De regeering blijft de versterking der kusten onafgebroken voortzetten. Het eiland Madelena werd met een onderzeeschen ka bel verbonden en aanmerkelijk versterkt se dert Fransche oorlogsschepen de ligging en de kusten hebben opgenomen. Volgens een telegram uit Rome, komen uit de Romagna zeer ernstige tijdingen. Er zijn troepen gezonden naar Lugo, waar de werklooze arbeiders het raadhuis binnenge drongen waren. Ook zijn er onlusten te Li- vorno uitgebarsten. Zeven honderd wolkaard- sters maakten zich meester van eene fabriek. De politiedienaren waren niet bij machte de orde te herstellen. Verscheidene hunner zijn gekwetst. Er zijn troepen ontboden en vele personen gearresteerd. Ook op andere punten der stad hadden er wanordelijkheden plaats. Woensdag de beide voorzitters der kamers ontvangende, die uit naam van het parlement rouwbeklag bij hem kwamen afleggen, heeft de keizer het volgende gesproken „Slechts mijn vaste vertrouwen op den Almachtige, de steun der koningin en de deelneming mijner volken, kunnen mij de noodige krach ten schenken. Ik hoop dat de leden van de kamer en van het hoogerhuis mijne taak ge makkelijker zullen maken door hunne tradi- tioneele getrouwheid, en ook in de toekomst mij zullen helpen in het verwezenlijken mij ner plannen. Ik zal niet verslappen in het vervullen mijner plichten. Ik reken er op dat de kamers van mijn veelgeliefd koninkrijk Hongarije, in dezen droevigen tijd met alle eischen van den bestaanden toestand reke ning zullen houden en, in het gemeenschap pelijk belang, ondersteunen zullen onze be doelingen en die van mijne regeering, welke mijn volkomen vertrouwen geniet." In antwoord op eene toespraak van den burgemeester heeft de keizer gezegd„Ik hoop dat de hoofdstad van Hongarije, ge durende de weken van rouw, welke de ko ningin en ik het ypornemen hebben door te brengen, zal voortgaan onze smart te ver zachten door het geven van nieuwe blijken van gehechtheid en trouw." Donderdag hebben zich de betoogin gen tegen de legerwet herhaald. De politie heeft de benden met de grootste gestreng heid uiteengejaagd en een aantal personen in hechtenis genomen. De Daily News meldt uit Belgrado, dat 's konings onderhandelingen met de radicale partij plotseling afgebroken zijn door de ont dekking van een komplot tegen den koning, waarin radicale partijhoofden betrokken hee- ten te zijn. Vorst Ferdinand en zijn moeder hertogin Clementine van Coburg zijn te Philippopel met geestdrift ontvangen. De geestelijkheid was met den bisschop aan het station om de vorstelijke familie te begroeten, evenals de Grieksche bisschop en de katholieke aarts bisschop. De vorst zal veertien dagen te Philippopel blijven. De regeering heeft definitieve concessie verleend aan de maatschappij tot doorgra ving der landengte, die de zee van Azof van de Zwarte zee scheidt. Uit St. Petersburg wordt geseind, dat sommige hooggeplaatsten den toestand aan de Afghaansche grens zeer verontrustend be schouwen; volgens hen werden 44 Trans - kaspische bataljons gemobiliseerd, Kerki ver sterkt, en de scheepvaart op de Amudarya gestaakt. De Russische militaire overheden beramen maatregelen in afwachting van een aanval van den emir in overleg met de re volutiepartij in Bokhara. Te Boston wordt getracht de werkstaking der zeelieden, waaronder de Liverpoolsche handel lijdt, uit te breiden. Eenige agitators bezochten de werf en poogden de matrozen van het schip „Leylander" tot werkstaking te noodzaken. De kapitein, die hun den toe gang wilde beletten, werd ernstig gewond. Een aarbeving werd te San Jaciente gevoeld en bracht weinig andere verwoes ting aan dan in een balzaal, waar onder de 200 dansers een geduchte paniek ontstond. Velen sprongen uit de ramen en werden met gebroken ledematen opgenomen. Het congres heeft het wetsontwerp goed gekeurd, tot het verleenen van een krediet van 500,000 dollars ten behoeve van de ver dediging van de Amerikaansche belangen op de Samoa-eilanden. Op het oogenblik zijn twee Amerikaan sche oorlogsschepen aan de landengte van Panama en een derde wordt verwacht; men meent te Washington, dat deze de Ameri kaansche belangen bij het kanaal genoeg zaam zullen voorstaan. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 17 dezer, des midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak'7 van Waalwijk en Bezooienop de zaal ^Musis Sacrum." 1. Zondag op het Meer Heinze. 2. Das Gebet der Erde Zöllner. 3. a. b. c. van In 't Woud Hol. WAALWIJK 16 Febr. 1889. Onderstaand adres is door de kamer van koophandel en fabrieken, alhier, verzonden aan Zijne Excellentie den heer minister van waterstaat, handel en nijverheid. Waalwijk, 14 Februari 1889. Bij brief van 8 December 1888 no. 17636, werd ons door den heer directeur generaal der maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen op het dezerzijds verzoek, strek kende om den laatsten uit Zwaluwe naar Vlijmen te 7,43 uur n.m. vertrekkenden trein zooveel later te stellen, dat aldaar aansluiting werd verkregen met den trein, die te 5,35 uur te Amsterdam en te 7,22 uur n.m. te Rotterdam vertrekt, de toezegging gedaan dat in den bestaanden treinen-loop de ge- wenschte verandering kan worden gebracht, met opoffering der aansluiting te Lage-Zwa- luwe met trein 28 naar Rotterdam. In onze vergadering van 13 December jl. werd met algemeene stemmen besloten, het voorstel van den directeur aan te nemen, daar de voorgestelde verandering in den treinen loop Lage-ZwaluweVlijmen zeer in 't belang dezer streek wordt geacht en met die wijzi ging ook de aankomst der brievenmaal uit Holland wordt gebaat. Tot dusver werd de zoo zeer ge wenschte verandering niet ingevoerd, hetgeen ons aan leiding geeft Uwe Excellentie beleefd te ver zoeken, wel te willen bevorderen, dat alsnog spoedig uitvoering worde gegeven aan de door ons gevraagde en door den heer directeur generaal toegezegde verandering in den loop van den onrlerwerpelijken namiddag trein. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk, (w. g.) J. B. Timmermans Wz., voorzitter, (w. g.) F. W. van Liempt, secretaris. P. J. J. Loonen alhier, die, naar aan leiding van de weigering van het gemeente bestuur om hem in te schrijven voor de nat. militie, zich ter zake tot den commissaris des konings wendde, heeft van ZHE. Gestr. be richt ontvangen dat hij niet voor de nat. militie mag worden ingeschreven, op grond: dat de vader van Loonen, volgens de wet van 28 Juli 1850 geen ingezeten is van Ne derland en bij gevolg ook niet zijn zoon, die als minderjarige woonplaats heeft waar zijn vader is gevestigd, terwijl art. 16 al. 3 der mil. wet niet op hem van toepassing is. Het gemeentebestuur heeft mitsdien de inschrijving van Loonen te recht geweigerd. 7 sollicitanten hebben zich aangemeld voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare school alhier. Naar men ons mededeelt zal niet alleen te Waalwijk de voorbereidende klasse der rijksnormaallessen worden opgeheven maar ook in de andere gemeenten van Noord- Brabant waar ze tot dusverre bestonden. Uit ons welwillend verstrekte inlichtin gen blijkt dat de harmonie l'Espérance al hier niet naar Gorinchem gaat om het onafhan- kelijksfeest aldaar op te luisteren, zooals een bericht, in sommige bladen voorkomende zou kunnen doen veronderstellen. r-jC De directeur van de harmonie «L'es- péfance»Th. Schambergen heeft ook de leiding op zich genomen van de repetities der harmonie «St. Chrispijn» alhier. Bij kon. besluit is benoemd tot burge meester van Schijndel, B. J. Hulstof Hzn. Verleden Donderdag nacht keerden twee personen te Bezooien, die bij gelegenheid der loting waren uit geweest en waarschijnlijk te veel gedronken hadden, samen huiswaarts. Eensklaps bracht de een den ander, zonder eenige aanleiding, met een scherp werktuig eene snede toe, beginnende boven het rech teroog langs het rechteroor onder de kin door tot aan het linker kakebeen. De politie doet onderzoek, en heeft heden v/m iemand als verdacht in hechtenis genomen. Aan de N. R. Ct, meldt men dat bij de regeering het voornemen bestaat om in geval van aanneming der wet tot wijziging van de kiesdistricten tevens aan de wetge vende macht voor te stellen de provinciale staten te ontbinden. De verkiezingen zullen dan in de nieuwe districten plaats hebben in elke provincie voor de provinciale staten in hun geheel.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2