BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitsehland. Italië. Oostenrijk, Servie. Amerika. BINNENLAND. langer, Ruslands wapeningen de beweging in de Balkanstaten de door*den czar aan Zankoff verleende audiëntie al deze feiten kenmerken den toestand. Het voorsteluitgaande van de Russisch - gezinde partij in Rumenie, om het vroegere ministerie-Bratiano aan te klagen bij de rechtbank, wegens het uitoefenen van pressie op de verkiezing, de afgevaardigden enz. is verworpen met 80 tegen 79 stemmen maar de vraag is of de Russisch-Fransche partij daarin zal berusten die den weg baant voor Rusland naar Bulgarije en Konstantinopel door Rumenie. Uit Petersburg wordt gemelddat Rus land de grenzen van Bokhara en van het land der Turkomannen wapent. Men vreest voor een optreden der dweepzieke Mollahs van Bokhara. De Russische bladen zeggen, dat er sprake is van een mobilisatie. Uit particuliere inlichtingen kan ten stel ligste het in omloop gebrachte gerucht, dat koning Leopold ernstig ongesteld zou zijn, gelogenstraft worden. De koning verricht zijne gewone bezigheden. Te Antwerpen is een Franschman, Emil J. genaamd, gevat, die uit Amsterdam ge vlucht is en een diefstal van obligatien en gouden voorwerpen gepleegd moet hebben ten nadeele van den eigenaar van het Res taurant Riche. In eene kolenmijn te Maurage bij Ber gen is, door de onachtzaamheid van een machinist, een droevig ongeluk gebeurd. Toen de bak 16 man uit de mijn naar boven bracht, verzuimde de machinist dien ter hoogte van den grond vast te zetten, met het gevolg dat de bak met geweld tegen de zoldering sloeg en na het breken der ket tingen 10 meter omlaag plofte. Een werk man, die uit den bak geslingerd werd, was onmiddellijk dood, en twaalf anderen zijn min ot meer zwaar gewond. De machinist, die, sedert 13 jaren in dezelfde betrekking werkzaam, het algemeen vertrouwen genoot, is, door den schrik bevangen, gevlucht zon der dat iemand weet waarheen. Het nieuwe kabinet, dat thans aan het bewind zal komen, is het vijfentwintigste, waarop de derde republiek kan bogen. Het kabinet-Floquet was het vierentwintigste, dat sedert 1870 is opgetreden. De gemiddelde duur van elk kabinet is negen maanden ge weest en daar Floquet den 2 den April 1888 aan het hoofd van het kabinet is gekomen, heeft het laatste kabinet iets langer geleefd, dan de gemiddelde levensduur. Het aantal premiers onder de derde republiek bedraagt achttien, want Dufaure en De Freycinet wa ren driemaal premier en de hertog De Broglie en Ferry hebben tweemaal als eerste minister gefungeerd. Verscheidene republikeinsche groepen hebben Floquet tevergeefs verzocht zijn ver zoek om ontslag in te trekken. Floquet grondt zijn weigering op de bewering, dat hij sedert eenigen tijd opgemerkt heeft, dat hij noch bij den senaat, noch bij den president der republiek^ noch bij de kamer steun vindt tegen de openbare aanvallen en beleedigin- gen zijner tegenstanders. Onder deze om standigheden is de strijd ongelijk en blijft hij bij zijn plan af te trederL Edouard Portalis, hoofdredacteur van le XIX Siècle, herinnert dat het kabinet Ti- rard den 30sten Maart van het vorig jaar gevallen is omdat het de verdaging der her ziening vroeg, en den 14en Februari van dit jaar is het ministerie-Floquet gevallen, om dat het zich tegen de verdaging verklaarde. O parlementaire logicalaat hij er op volgen. Verder schrijft hij Verwondert u nu, dat de kiezers in Charente en in het Noorder departement, in Somme en in Dordogne en in het departement der Seine den man toe juichen, die op zijn vaandel geschreven heeft: Oorlog aan het parlementarisme, aan zijne chinoiseries, aan zijne leugens, aan zijne mis leidingen Als het volk, onze hedendaagsche souverein, eene instelling heeft veroordeeld, dan moet zijne rechtspleging door alle mid delen, ook door de minst aanbevelingswaar dige, zijn loop hebben. Boulanger is voor het algemeen stemrecht de groote ezelskin nebak, waarmede hij, de nieuwe Simson, tot den laatsten philistijn van het parlementa risme verslaan zal. Vrijdag in den laten avond heeft een ernstig ongeval plaats gehad te Chartres in het departement Eure-et-Loire. De telegraaf- en postbureaux van den hoofddienst zijn door een hevige ontploffing vernield, waarbij tal van beambten doodelijk zijn gewond en velen ernstige kwetsuren hebben bekomen. De oorzaak van het ongeval is hier nog niet bekend, daar de telegrafische gemeen schap slechts langs een enkelen draad moet worden onderhouden. De presidenten der verschillende groe pen op de aanstaande tentoonstelling, te Pa rijs hebben besloten een adres aan den heer Carnot te richten, waarbij den pre sident verzocht wordt tegen de tentoonstel ling een soort van tijdelijke rust op politiek gebied in 't leven te roepen. De groep der uiterste linkerzijde in de kamer heeft een manifest uitgevaardigd, waar bij de val van Floquet toegeschreven wordt aan de coalitie der gematigde republikeinen, der boulangisten en der rechterzijde. Het manifest voegt er bij, dat Boulanger, die de grondwetsherziening op zijn programma heeft staan, zijn programma tekort heeft gedaan door tegen de herziening te stemmen. De radicale linkerzijde had ook een ma nifest in 't licht willen geven, doch op ver langen van Floquet is dit niet geschied. De Evening Mail deelt mede, dat de ge zondheidstoestand van Parnell zeer onrust wekkend is. De Times verneemt uit Philadelphia, dat vele werklieden in Panama afgedankt en vertrokken zijn naar elders. De weinige ach tergeblevenen verwachten eene totale staking van het werk omstreeks half Maart. De Times verneemt uit Zanzibar, dat de gevangen Duitsche zendelingen alsnog gevangen zijn. De Arabieren eischen thans de vrijlating van alle gevangen slavenhan delaars. De zaak Geffcken is nog niet uit de we reld. Voor de rechtbank zal een naspel af gespeeld worden. Daags na het debat over de Geffckenzaak in den rijksdag, heeft vol gens de Mtlnchener Neueste Nachrichten Geffcken een aanklacht tegen den procureur generaal ingediend, wegens schending van het briefgeheim en het onbevoegd nadrukken van zijn geestelijk eigendom. Niet alleen dat geruchten van mo gelijk aftreden van den minister van oorlog, generaal Bronsart von Schellendorf, niet op houden, maar reeds wordt zijn opvolger ge noemd generaal Kaltenborn-Stachan, com mandant van de 2e divisie garde-infanterie. Men verzekert, dat Stöcker binnen kor ten tijd van zijn ambt als hofprediker ont heven zal worden. In het heerenhuis is het voorstel be treffende verhooging van de kroondotatie aangenomen. De Frankf. Ztg. deelt mede, dat eerst daags een officieel rapport het licht zal zien, over de wijze, waarop kroonprins Rudolf aan zijn einde is gekomen. Deze officieele lezing zal eenigszins van de vroegere afwijken. Voorts deelt genoemd blad mede, dat in December reeds de kroonprins verklaard had liever van zijn rechten op den troon afstand te doen en met barones Vetsera als parti culier in het buitenland te gaan wonen, dan toe te laten, dat zij in 't huwelijk zou tre den met een financier uit Parijs, waarvan ernstig sprake was. Volgens mededeeling van den voorzitter in de kamer, heeft de koning aan de com missie die hem het antwoord op de troon rede kwam brengenzijne erkentelijkheid betuigd voor de blijken van verknochtheid in de kamer. Hij voegde er bijdat hij het bestaan van door de wetten geheiligde vrij heden beschouwt als zoovele waarborgen voor de toekomst der natieen verklaarde de overtuiging te koesteren, dat parlement en regeering de bestaande moeilijkheden zul len overwinnen. De politiek mijner regeering (zeide hij)die sterk naar handhaving van den vrede neigtzal die taak helpen ver lichten. De uitvoer van landproducten voor namelijk groenten en wijn, is in de tien maan den dat het handelsverdrag met Frankrijk buiten werking is afgenomen met meer dan 110 millioen. De verarming der landbou wers in Noord-Italie wordt merkbaar. De belastingen wonden traag geïnd. Volgens een dépêche uit Rome aan de Gaulois zijn ernstige onlusten uitgebarsten te Argenta (provincie Ferrara)waar de werk- looze arbeiders eenige bakkerijen plunderden en de troepen eene charge moesten uitvoeren. Verscheidene personen zijn gewond. Te Caltagirone hebben een 3000 boeren, gewapend met schoppen, de stad afgeloopen en het brood uit de bakkerswinkels wegge nomen. De gewapende macht moest ook hier tusschenbeide komen. Wanordelijkheden zijn voorts in verschei dene andere plaatsen voorgevallen. Zondag namiddag heeft te Pesth de ma nifestatie plaats gehaddoor de politie toe gestaan omdat de leiders en tal van afge vaardigden er borg voor spraken dat alles rustig zou afloopen. Alles is rustig gegaan, hoewel er een 7C,000 personen aan deelnamen. Men heeft zich bepaald tot redevoeringen tegen de regeering en tot kreten van «Leve de koning Weg met Tisza!» Kalm is de massa uiteengegaan, terwijl de politie niet is tusschenbeide ge treden en wellicht juist daardoor de kalmte is bewaard gebleven. De minister van justitie heeft een cir culaire aan de keizerlijke procureurs ge zonden, waarin aanbevolen wordt de bladen, die wegens het publiceeren van allerhande lezingen over den dood van kroonprins Ru- dolf vervolgd worden, met clementie te be handelen. Het Hongaarsche parlement heeft Maan dag overeenkomstig des premiers verlangen een motie aangenomen, om het rapport over de onderdrukking der laatste ongeregeldheden aan een commissie Ier behandeling te ver zenden. Te Weenen wordt het feit druk besproken dat daags na de begrafenis van kroonprins Rudolf, door den czaar een groot bal is gegeven. Geen der leden van het Russische vorstenhuis zijn tegenwoordig ge weest bij den lijkdienst voor den Oostenrijk- schen kroonprins, te St. Petersburg gehouden, eii deze beide teekenende teiten worden te Weenen aangemerkt als een verkoeling in de wederzijdsche verhouding. De regeering te Belgrado ontving van koningin Natalie berichtdat zij de belan gen van haar zoon met die van den koning solidair acht en dat zij kalm afwacht, dat het haar vergund zou worden met de toestem ming des konings het Servische grondgebied te betreden. De koning heeft voor zijn vertrek naar Nisch met Ristitsch herhaaldelijk besprekingen gehaddoch Ristitsch blijft toch voorloopig nog uit de combinatie, welke voor het nieuwe kabinet wordt gevormd. Koning Milan heeft de toelage vanl2000 frs. per maand, welke hij koningin Nathalie zou geven ingetrokken. NEW-YORK, 18 Februari. In het central- Hotel te Hatford zijn de op de beneden verdieping geplaatste stoomketels heden ochtend om vijf uur gesprongen waardoor het geheele gebouw van vijf verdiepingen deels ingestortdeels verbrand is. Ongeveer vijftig personen werden onder de puinhoopen bedolven. Vele dooden en gewonden zijn reeds te voorschijn gebracht. WAALWIJK, 20 Febr. 1889. 's Konings verjaardag werd gisteren in onze gemeente op de gebruikelijke wijze herdacht, door klokgelui en het uitsteken der nationale driekleur van het raadhuis en eenige andere gebouwen. Het bericht omtrent de opheffing der voorbereidende klasse tot de rijksnormaalles sen, alhier, voorkomende in ons Nr. van den 14 dezerblijkt onjuist te zijn geweest. Thans, nauwkeurig ingelichtkunnen wij tot ons genoegen met volkomen zekerheid ter algemeene kennis brengendat die klasse niet opgeheven, maar voortgez et zal worden zoodat, evenals vroeger, zoowel jongens als meisjesdie blijken gevendat zij het onderwijs aan eene lagere school met vrucht genoten hebbenals leerlingen bij meergemelde klasse kunnen worden inge schreven, na zich vooraf bij den directeur te hebben aangemeld. Wij nemen tevens deze gelegenheid te baat onze Normaalinrichting, die in verge lijking van andere inrichtingen van dien aard, de meest gunstige uitkomsten heeft opgele verd, ten krachtigste onder de aandacht van ouders of voogden te brengen die hunne kinderen of pupillenmet aanleg voor ver standelijke ontwikkeling eene andere loop baan willen openen dan die van handenar beid overtuigd als wij ons houden dat de opleidingdie zij aan die inrichting verkre gen hebbenhun, in welken maatschappelij- ken werkkring zij later ook geplaatst wen- schen te wordenzeer tot aanbeveling zal strekken. In onze gemeente hebben zich in 't geheel A lodgers als kiezer aangemeld. Ten gevolge van sterken wind is giste ren morgen een schip, geladen met steenen en pannen voor de firma Schonk Van Dijck, alhier, in de haven, bij het Drongelsche veer, gezonken, door op een paai te loopen. Men is bezig de lading te bergen. De ingang der haven is niet versperd maar groote voorzich tigheid is den schippers aan te raden. Schip en lading waren niet verzekerd. Jl. Zondag avond huiswaarts gaande werd een jongen van den schoenmaker v. D., aan den Hoek alhier, door een drietal zijner makkers aangevallen en zoodanig mishandeld, dat hij zich eenige oogenblikken later met een bebloed gelaat bij den maréchaussee aanmeldde. Naar verneemt is tegen de jeug dige vechtersbazen,waaronder reeds een beken de der justitie, door de politie proces verbaal opgemaakt. Tegen A. G., te Besoijen die gisteren terechtstond wegens diefstal ten nadeele van den hr. W., alhier, is door hetO.M. een jaar gevangenisstraf geëischt. In de Straatjes* te Kaatsheuvel, heeft men Zondagavond weer op schandelijke wijze huisgehouden. Zekere v. W., zijne afkeuring te kennen gevende over de handelingen van een paar baldadigen, die aldaar de tuinvruch ten van een hunner buren moedwillig ver nielden wat deze, niet bestand tegen dat tweetal woestelingenlijdelijk moest aan schouwen, werd door hen vastgegrepen, de kleêren werden hem van 't lijf gescheurd en hij zelf op ergelijke wijze mishandeld. Ook tegen dit tweetalzekere gebroeders Z. moet ge verbaliseerd zijn. Moge een voorbeeldige straf hun en anderen aldaar tot leering strekkenopdat dergelijke baldadigheden eens een einde nemen. De toestand van Zijne Majesteit den koning heeft de laatste dagen weder eene minder gunstige wending genomen. De aan doening van het slijmvlies, der mond- en keelholte, waaraan Hoogst Dezelve vroeger leed, heeft zich herhaald. Het slikken is moeilijk en pijnlijk, en kan Zijne Majesteit slechts zeer weinig gebruiken tengevolge waarvan de krachten van den Hoogen zieke lijden. (St. Ct.) Z. M. de koning bracht den nacht van Maandag op Dinsdag rustig door. De ont steking van de mond- en keelholte heeft zich niet uitgebreid. De le zitting van den militieraad (keu ring) zal dit jaar plaats hebben Te Tilburg: voor de gemeente Tilburg, op Zaterdag 16 Maart, des voormiddags ten IOYï ure. Op Maandag 18 Maart, ten 101/2 ure, voor de gemeenten Oosterwijk, Berkel, Loonop- zand, Udenhout, Sprang, Vrijhoeven-Kappel, Baardwijk Kapelle Bezooien Waalwijk GoorleHilvarenbeekDiesen en Moer gestel. De gemeenschap tusschen de Langstraat en het Land van Heusden en Altena is we der hersteld. Had het vloedwater binnen weinige uren eene schrikbarende hoogte be reikt, bijna even spoedig was het ditmaal verdwenen. Met uitzondering van het weg drijven van eenige hekken en palen, en de schade welke eenige handeldrij venden door de verbroken gemeenschap moesten beloo- pen, heeft het water aan de uitgestrekte hooi en weilanden belangrijke voordeelen veroor zaakt. De schadelijke veldmuizen, die de graswortels afknagen en de landerijen als 't ware omploegen, benevens de mollen, die door hun wroeten heuvelen en dalen maken, zijn nu opgeruimd, terwijl het achtergebleven slik de bemesting niet weinig in de hand heeft gewerkt. Wel is waar zijn ook nu we der eenige gaten in kaden en dijken ge spoeld, doch dit komt den arbeiders, die in den tegenwoordigen tijd weinig met graven en ophalen van dammen en slooten te doen hebben, ten goede, terwijl nu van den nood een deugd gemaakt moet worden. De bijeenroeping der tweede kamer, aanvankelijk tegen 26 dezer in uitzicht ge steld en thans, volgens gerucht, op 5 Maart bepaald, is, naar wij vernemen, nog volko men onzeker en wordt afhankelijk gesteld van den loop der zaken in de vergaderingen der provinciale staten, die in het laatste de zer maand samen komen. (Vad.) Z. H. de paus heeft het kruis „Pro- Ecclesia et Pontifice" verleend aan de hee- ren (de personen, achter wier namen een g. of z. is gevoegd, ontvingen het kruis in goud of zilver)dr. Alf. Ariens, Enschedé Matth. BauduinRoermond; J. Beijnes HaarlemFrits Berger-QuaedvliegRoer mond; Jos. Berger, ibid.; mr. J. G. S. Bevers, 's Gravenhage Ch. le Blanc, Utrecht (thans Everdingen) z.mr. C. M. Blan- kenheijm, Utrecht, z.\ M. Bouman, Gouda; J. W. Brouwers, Bovenkerk, 2.; mr. J. G. de Bruijn, 's Gravenhage, z.; J. Brom, Utrecht dr. G. Brom, RomeF. P. van de Burgt, Driebergen, z.; A. M. C. van Cooth, Amster dam, 2.; mgr. A. van den Corput, Breda; dr. P. J. H. Cuypers, Amsterdam, z.\ Jos. Cuy- pers, ibid.jhr. Jos. De la Court, 's Herto genbosch kan. F. A. van Dijk, Breda 2.; jhr. mr. J. M. B. J. van der Does de Willebois, 's HertogenboschL. C. L. Eijgenraam, Am sterdam 2.; H. Geuer, Utrechtbar. Adr. van Golstein van Hoekenberg, Oosterhout J. van Hal, Breda; mr. W. Hellegers, Am sterdam, 2.; G. W. v. Heukelom, Jutfaas, 2.; Lamb. Hezemans, 's Hertogenbosch Andr. Jansen, Driebergen, gP. Koenen, 's Herto genboschW. Laane. RozendaalJ. M. S. Lans, Schiedam, 2.; Adr. Looijmans, Ooster hout E. J. Margry, RotterdamW. Mengel berg, Utrecht; Ph. Menger, ibid.; Gamarius Mes, WichenF. J. Poelhekke, Kudelstaart; mr. F. Reekers, Amsterdam; mr. Rob. Re- gout, Roermondgeneraal E. A. Reuther, 's Gravenhage, 2.mr. Alf. v. Rijckevorsel, 's Hertogenbosch; J. A. de Rijk, Hageveld H. jobbers, ArnhemJ. A. van Rooij, St. Willibrord dr. H. J. A. M. Schaepman, 'sGra venhage,^.; C. Scheiberling, Vogelenzang, 2.; Justin ScholsMaastrichtH. J. Smidt Utrecht, g.; Ch. Smulders, UtrechtA. B. J. Sterck, Amsterdam, 2.; J. F. M. Sterck, ibid, 2.; jhr. mr. Victor de Stuers, 's GravenhageF. Stoltzenberg, Roermond, 2.; F. L. Stracké, Haarlem; A. Tepe, Utrecht, 2.; kan. W. van de Ven, 's Hertogenbosch, 2.; dr. Th. Vla ming, Rome, thans te Warmond mr. Ant.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2