t Notaris BINK, Aanbesteding. J. VAN DAMMEr Advertentiën. Aanbesteden: Handelsberichten. VERKOOPEN Op Vrijdag 1 Maart 1889, OVERZICHT van den handel in huiden, leder en schors over het jaar 1888. FRANCISCA RENRICA VAN DEIÏRSEN Antoinelte Elisabeth van Rijswijk, op Dinsdag 26 Februari 1889 45 koopen heinsparren hop- en boonstaken. 40 koopen hop- en boonstaken, Vastenavond Maandag 4 Maart Een groote partij eikenschaarhout, gedeeltelijk om te blekken, boon- en hopstaken, timmer en heinsparren, brandhout en een partij droge musterd. het bouwen van een woonhuis. iJlJülUrtlJllL III dagelijks versch bij hem VER KRIJGBAAR. Vos de Waelj Zwolle; P. W. van de Weijer, UtrechtJ. Th. Wouters, Ravenstein. De vorige week deden zich te Tilburg een paar gevallen van pokken en typhus voor Thans verspreidt zich de pokziekte al meer en meer en neemt grooter afmetingen aan. Enkele lijders zijn reeds in het R. K. gasthuis opgenomen. Uit Vlissingen wordt gemeld dat de jol van de Belgische loodskotter VII, na een loods op een inkomend schip gezet te hebben wordt vermist. De .jol is vermoedelijk om geslagen en drie matrozen zonden dan daar bij zijn omgekomen. Zij waren allen gehuwd, met kinderen. Binnen 8 dagen verloor het Belgische loods wezen tien man, die 10 weduwen en een 40 tal kinderen nalaten. De droefheid te Vlis singen is algemeen. Als een treurige zekerheid kan men nu thans aannemen, dac de «Johannes Jacobus,» van den reedër M. de Niet, te Scheveningen, met man en muis in den laatsten storm ver gaan is. Reeds dagen geleden werd een wrak met de bekende teekens op zee gezienmaar daar nog twee schuiten van d'enzelfden reeder gemist werden, was men tot Zaterdagmorgen, toen de „Burgemeester Patijn" behouden terugkeerde, in het onzekerewelke schuit van den heer M. de Niet verongelukt is. Behalve de «Johannes Jacobus», is ook de „Vier Gebroeders" van den reeder M. J. Tuyt in den laatsten storm gebleven. De Werkmansbode schrijft. Het antwoord der regeering op het verslag der tweede kamer betreffende het wetsontwerp tot het tegengaan van overmatigen arbeid van jongelieden en vrouwen laat zich nog altijd wachten. Blijkbaar is men aan het departement van justitie erg verlegen met den tegenstand van fabrikanten, die zich wel wat humaner, althans in humanere bewoor dingen openbaart, maar die toch vrij alge meen hierop neerkomt: doe er maar liever niets aan maak het ons niet moeielijk en geloof maar, dat wij het met de jongelieden en vrouwen heel goed meenen, mits je ons over hen de volkomen vrije beschikking laat. De minister van justitie schijnt die soort van welwillendheid niet heel best te vertrou wen en reist schier alle fabriekssteden af om zich nog eens persoonlijk van den waren toestand te overtuigen. Zeker een lofwaardig streven. Maar of hij zoodoende op de hoogte komt Uit Tilburg wordt gemeld Dit jaar zal het harmoniegezelschap „Or pheus", op het Goirke alhier zijn vijf en twintigjarig bestaan vieren. De vereeniging heeft het plan, alsdan een festival voor har monie- en fanfaregezelschappen te geven en er een voor onze stad algemeen feest van te maken. Men schrijft uit Kerkrade De mijnwerkers S. en B., uit Spekholger- heide, waren bezig in de mijn „Noordster" met het laten springen van steenkool door dynamietpatronen. Toen zij de tweede la ding wilden aanbrengen, ontplofte de eerste, met het noodlottig gevolg, dat beiden dooi de rondslingerende steenen ernstig werden verwond en zeer waarschijnlijk voor altijd tot werken ongeschikt zullen blijven. De rechtbank te Roermond, heeft de landbouwers VV. A. tot 8 maanden, H. M. tot 6 maanden en J. V. tot 21 dagen ge vangenisstraf veroordeeld, wegens zware mis handeling, gepleegd te Sevenum op de ge broeders T., aldaar. Twee andere beklaag den werden vrijgesproken. Maandag ochtend te elf uren brandde te Spanbroek de kapitale hofstede van den landmail P, de Groot tot den grond af. Met groote moeite slaagde men er in 32 stuks hoornvee te redden. De bewoner was tijdens den brand op de markt te Alkmaar. Huis en inboedel waren vef?ekerd. Maandag nacht had te Alkmaar door het springen van een grooten droogketel eene hevige ontploffing plaats in de strookartonfa briek. Er werd groote schade aangericht. Zware machinestukken werden door den muur heen weggeslingerd. Muren en dak zijn geheel ontzet en gedeeltelijk weggeslagen. De fa briek staat geïsoleerd. Er hadden geen per soonlijke ongelukken plaats. Loonopzand19 Febr. Zondagavond gaf onze „Sophia's Vereeniging" een schoon con cert. Elk nummer werd keurig uitgevoerd. „Blondinette," polka voor piston, spande de kroon. Ons Fanfare gezelschap maakt uit stekende vorderingen. De heeren van Boxtel en Montée, uit Kaats heuvel, die hunne welwillende medewerking verleenden, hebben uitmuntend voldaan. De eerste heeft getoond een kundig pianist te zijn; de tweede is als komiek onbetaalbaar. Hij kan het publiek smakelijk doen lachen. „Ik heb een aap in de kous" met het bis-nummer „De Mode", satirische coupletten op de ver stokte kaartliefhebbers enz., viel buitenge- gewoon in den smaak. Kortom elke scène werd uitbundig toegejuicht. De heer v. B., uit Kaatsheuvel boeide met zijne schoone volle stem door zijn net gezongen solo „De bede eener moeder" de talrijke toehoorders. Ook de heer S. v. D., alhier, heeft veel succes ingeoogst met „De politieke baanveger". Het stuk werd onberispelijk voorgedragen. Voor het slot van het rijke programma dankte de heer A. P. Cools in goed gekozen woorden de velen, die tot het welslagen van dezen feestavond hadden meegewerkt. Kaatsheu vel, 18 Febr. Gisteren gaf Amce- nitas, onze zoo vermaarde handboogschutterij, haar jaarfeest. Dit gezelschap, dat reeds lan ger dan een kwart eeuw bestaat, bezit in hooge mate het geheim van sympathie te wekken en te bewaren. Ouder gewoonte was dan ook de ruime zaal van den heer Mombers weder goed bezet. De heer A. van der Wee opende dit feest met eene ge paste toespraakde muziek luisterde dezen feestavond op met tal van keurig uitgevoer de mnzieknommersterwijl eenige dilettan ten-rederijkers zeer verdienstelijk opvoerden het bekende kluchtspel „Het keizerrijk op de flesch of Napoleon op den hooizolder" en het geestige blijspel „Vier nieuwe pakken." Het feest liep in de beste orde af. Capelle, 19 Febr. De rekening dezer ge meente is door heeren gedeputeerde staten dezer provincie gesloten, bij besluit van 7 Februari j.l. G. No. 81/1, 2e afdeeling, in ontvangst op een bedrag van van ƒ21958,24 en in uitgaaf op 18912,045, alzoo met een goed slot van 3046,195. Door Dirk Rosenbrand, visscher alhier, is Vrijdagmiddag in het Oude Maasje eene niet onaardige vangst gedaan. Hij heeft n.l. een zalm gevangen, wegende ongeveer 20 pond. Zaterdag is hij te Hardinxveld voor 25 verkocht. Breda16 Febr. Eenige weken geleden werd gemeld, dat de kamers van koophandel en fabrieken van hier en Eindhoven door Z. M. den koning waren aangezocht, opheldering te geven over het feit, vermeld in de ver slagen dier kamers, dat n.l. de bierbrouwerijen alhier steeds meer vooruitgaan, terwijl die te Eindhoven juist het tegenovergestelde resul taat opleveren, hetwelk door de kamer van laatstgemelde gemeente wordt toegeschreven aan de hooge rechten, die in Duitschland Frankrijk en Belgie worden geheven. Zooals bekend is, is onze kamer het pro- tectiestelsel toegedaan, doch geeft zij in haar advies aan den koning te kennen, dat, naar hare meening, de beschermende rechten in genoemde landen geen invloed op de bier productie oefenen. Daarentegen schijnt dit wel het geval te zijn met de te dezer stede gevolge methode der bierfabricage wijl bewezen wordt door de toenemende verhooging van den accijns, dat in die plaatsen waar de zoogenaamde ondergistings-methode gevolgd wordt, ook de omzet jaarlijks stijgende is. Deze meening geeft onze kamer dan ook te kennen; zij wijst daarbij er op, dat ook in 1888 de opbrengst van den bieraccijns hooger is geweest dan in 1887, daar het publiek al meer en meer begint over te hellen tot die bieren welke met de zoogenaamde onder gistings-methode worden geproduceerd. (Tijd). 's Bosch. Z. M. de koning heeft benoemd tot Hds. kamerheer in buitengewonen dienst ionkhr. mr. F. van Rijckevorsel alhier, ad ministrateur van het door Z. M. gestichte fonds tot ondersteuning der Nederlandsche arbeiders te Helenaveen. Waalwijk, 12 Febr. 1889. Ons overzicht zal dit jaar korter zijn dan gewoonlijk, omdat wij in ons blad reeds van de voornaamste markten van Europa berede neerde, met groote kennis van zaken samen gestelde verslagen hebben geleverd, ons wel willend door vakmannen toegezonden. Wij hebben dus alleen een relaas te le veren van de indrukken, die wij omtrent den handel in huiden leer en schors in het afgeloopen jaar hebben opgedaan. Iu ons overzicht d.d. 3 Januari 1888, toen wij over de zaken van 1887 schreven, hadden wij aanleiding te veronderstellen en te voorspellen wat in waarheid in 1888 geschied is. De ontzaggelijk groote voor raad huiden op alle import-plaatsen deed de markt gevoelig dalen. Te Antwerpen en Havre werden ongekend groote veilingen aangelegd en hun aantal was talrijker dan vroeger, terwijl Londen en Liverpool met hare periodieke publieke verkoopen zeker gelijken tred hielden met vorige jaren. In Amsterdam en Rotterdam hadden niet minder aanvoeren en niet minder inschrij vingen plaats van O.-Ind. runder- en bufftl- huiden dan vroeger, terwijl flinke partijen Engelsch Indische, direct via Londen van Calcutta aangevoerdgroote concurrentie in eerstgenoemde soorten toebrachten, waar door de. prijzen nog meer dan verwacht werd verzwakten. Inlandsche koe-, os en stierhuiden, paar denhuiden vette en nuchtere kalfsvellen alles ondervond eene apathische gedruktheid in den afzet en vermindering der prijzen. Hollandsche impo? teurs huidenhandelaars en huidenzouters hebben dus evenmin als hunne collega's in 't buitenland reden van tevredenheid. De belangrijke voorraad, overal aanwezig, heeft het artikel in de eerste helft van het jaar 1888 zoodanig doen dalen, dat o.a. voor prima soorten sedert jaren zulke lage prijzen nitt gekend zijn. De Hollandsche looierij heeft gelukkig hiervan veel profijt getrokken; er is dapper aan lage prijzen gekocht en meer'dan ooit in de beste soorten. De veelvuldige veilingen hebben hiertoe nog te meer aanleiding gegeven, dewijl men ook in tegenstelliug van vroeger, goede waar publiek onder den hamer bracht. Het was vroeger de gewoonte slechts 2e soort en in ferieure waar in veiling te brengen, terwijl prima soortenvast op prijs gehouden, ge makkelijk uit de hand koopers vonden. Wij zijn steeds voorstanders geweest van veilingenin onze verslagen hebben wij de looiers altijd geanimeerdhunne aankoopen zooveel mogelijk op veilingen te doen. Wij namen dan ook met belangstelling nota van hetgeen de heeren G. en E. Grisar te Ant werpen in hun jaarlijksch overzicht (zie no 770 van dit blad) in dato 3 Januari l.l. daaromtrent zeggen en vinden het ter nabe trachting zoo nuttig en belangrijk, dat wij in eene herhaling daarvan treden. „In de 10 zittingen van 1888 zijn in 't geheel afgedaan 252,700 huiden van de 354,000 aangebodene. Wij vestigen de aandacht der koopers op de belangrijkheid, welke de veilingen hier krijgen, aangezien er sprake van is in 1889 periodieke veilingen te houdenbehalve in de maanden van het doode seizoen. De koopers, die de veilingen van 1888 bijwoonden, hadden slechts reden om zich geluk te wenschen, want zij hebben steeds veel goed- kooper gekocht dan uit de hand. De on dervinding heeft namelijk geleerd dat, als onze houders hunne huiden in veiling bren gen, ze dit doen met de vaste overtuiging om ze op te ruimen, en om dit doel te be reiken hebben de meeste verkoopers niet teruggedeinsd voor soms nog al aanzienlijke opofferingen." lntusschen, de dépreciatie der huidenprij- zen kon niet zonder invloed blijven op het leder. De handel was traag en ongeanimeerd, de prijzen gingen, in den loop van het jaar p.m. 10 ets per kilo terug; dit geldt bijna voor alle zoolleer soorten. Kalfs, paarden- leder, wild overledpr en paardenleder voor schachten^. .allef^andervond met één woord min of ïhoSt' vd:\aging. Tegen iieïf einde van 'tjaar liep de prijs op voor prima zwaar zooileder, waarin de handel ook iets levendiger werd, tengevolge van aankoopen voor militair schoenwerk. Deze stand van zaken blijft voortduren. De voor raad in de eerste hand is niet groot; men verwacht in deze soort meer vraag en hoogere markt. De handel in inlandsche schors ondervond achteruitgang door het veelvuldig verbruik van buitenlandsche looimiddelenextracten en andere preparaten. De prijzen der Geldersche schors, die hier het meest gebruikt wordt, waren reeds laag in 1887, en ten gevolge van de mindere productie kwam daarin weinig verandering in het jaar 1888; de qualiteit was echter door het ongunstige weder en devele regens in den blektijd veel minder dan in 1887. De algemeene gedruktheid in zaken was ook nu weer oorzaak dat onze wakkere schoenenfabrikanten ondanks hunne volhar dende ambitie, weinig winst konden behalen. De invoer van leestklaar schoenwerk, door 't buitenland, gepaard met slechte be talingen hunner afnemers in de geoote Hol landsche steden, zijn waarlijk bezwaren, die vooreerst moeilijk te verbeteren en te over winnen zijn. Gelukkig kunnen wij er met satisfactie op wijzen dat en werkgevsr en arbeider hoe langer hoe meer verbeteringen in het fabrikaat aanbrengen en deze goede richting wordt bijna in alle deelen van het vak waar genomen. Wij spreken van harte den wensch uit, dat wij bij het einde van dit jaar een meer opbeurend en gunstiger verslag zullen kunnen leveren van onze belangrijke industrie, en koesteren de hoop dat wij een begin van betere tijden weldra mogen zien aanbreken. (Overgenomen uit het Nieuwsblad voor Neder landsche Leerlooierijen en aanverwante vakken.) GORINCHEM, 18 Febr. Men besteedde voor: ristarwe f8,40 a 8.60 roode dito f 7,75 f7,90, witte dito f8,25 k 18.50 inl. rogge f5,85 k 6,— buitenl. dito f5,60 a 5,75 gerst f4,85 a 5,--, haver f3,— 3,2'5 beste kook- erwten f0,a 0,lijnzaad f—per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 158 koeien enpaarden. De prijzen waren als volgt: le qual. Kalfkoeien f200 k 260 Kalfvaarzen f130 190 Melkkoeien f 120 k 200 Hokkeling ossen f k 80 50 12 per H/a jarige ossen f 80 it 110 Guiste vaarzen f 90 120 Pinken f 40 a Graskalveren f 20 a 20 Nuchtere kalv. f 6 a Aangevoerd 5 varkens van 18 A 20 c. half kilo, 72 biggen van f 8 a 12 per stuk Eieren f 0.75 a 0.85 per 26 stuks. ROITERDAM, 18 Febr. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk enOverm. De beste f 9.f 9.30 Mindere en geringe f 8.25 a 8,75 Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 5.25 k 5.50; dito mindere f 4.75 5. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f4.25 a 5,mindere f 0,a 0,beste Zomer f 4,25 a 5.mindere f 0,a 0. Haver. De beste f2.k 3.30. Mindere f0.a 0. Paardenboonen. De beste f 5.6. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f 12,50 a 13,50; Mindere f10,12. Witte boonen. De beste f 11.k 11.75. Kook erwtende beste partijtjes van 17.50 k 8.mindere van f 0.a 0. Schokkers van f 0,0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak goed tot fafZomerzaad f0,totfO. Kanariezaad f8.25 tot f8.50 Aardappelen. Spuische j mmen f3,75 a 4,75, dito Flakkeesche f3.a 4 25, magnum bonum f2,15 k 2.40, champions f0.a 0,Zeeuwsche blauwe f0,a 0,jammen poters f2.20 a 2.60 alles per heet. Hamburgers f4,70 a 4,80, Saksische jammen, f4,- a 4.25, dito roode f2,50 3,20, alles per 70 kilo. Handel flauw. Heden overleed, tot diepe droelheidl van mij en mijn eenigst dochtertje, tijdig voorzien van de H.H Sacramen- ten, mijne geliefde echtgenoote I in den ouderdom van 38 jaren. E. C. VERWIEL. Waahoijk, 11 Februari 1889. Heden overleed, tot onze diepe droefheidtijdig voorzien van" de H. H. Sacramenten der ster venden onze geliefde Moeder, Be- huwd* en Grootmoeder weduwe van Petrus de Kort, in den ouderdom van ruim 71 jaren. Uit aller Naam Adr. DE KORT. Waalwijk19 Febr. 1889. te Waalwijk, zal voorraidd; gs 10 ure, in het Loonshoekje, Voor den heer G. van Loon, Waalwijk: Voor de kinderen J. B. van Gils en op voormiddags 10 ure, voor Mej, dewed. W. 7 immermansfoWiaalioijk: des voormiddags ten 11 ure zal de heer LEONs. LEIJTENS-SCHOORMANSte Waalwijk Bestek en teekening liggen van af Maandag 18 Februari ter inzage bij de Wed. A. VAN DIJCK, in de Stationsstraat; aanwijzing in loco des morgens ten 10 ure. Nadere inlichtingen te bekomen bij H. C. MEULKENS, bouwkundige te Waalwijk. BAKKER te Besoijen beveelt zich beleefdelijke aan voor de le vering vaD zijne PÜIKE

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 3