Nummer 16. Zondag 24 Februari 1889. 12e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. VHsTETA, ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. UITGEVER: Waalwijk. 54 E. Werner. Waalwpsclie en Langstraatsclie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ,/l,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarbo /en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De politieke toestand in Frankrijk was de laatste dagen een en al verwarringer heerschte een chaos om van te bevengeen enkele partij, die weet wat zij eigenlijk wil, uitgezonderd natuurlijk de boulangisten die nu eerst recht op dreef waren en meer dan ooit kans kregen hun hoop verwezenlijkt te zien dat namelijk velen ten einde raad geen uitweg meer wetend zich aan den boezem werpen van den generaal met zijn ruim gemoedwaarin plaats is voor alles en allen. Méline's fiasco is voor een groot deel te wijten aan de weigering van De Freycinet om de portefeuille van buitenlandsche zaken te aanvaarden, een taak die dan ook zeer zwaar is bij den tegenwoordigen staat van zaken in Europa. De Freycinet heeft daarna de opdracht van den president tot vorming van een ka binet aangenomen, maar voorwaardelijk, daar hij eerst wilde zien hoe zijn vrienden er over denken. De republikeinsche groepen uit den senaat zijn sterk gekant tegen De Freycinetdie verdacht wordt van Boulangisme en daarom hebben zij dadelijk een hunner naar Carnot gezonden om hem hun bezwaren bloot te leggen. Nauwelijks vernam De Freycinet dat, of hij veranderde zijn taktiek en heeft toen geconfereerd met Méline, wien hij voorstelde het presidentschap in het nieuwe kabinet te aanvaarden. De Freycinet en Méline hebben toen geza menlijk pogingen aangewend om een minis terie samen te stellen. Ten slotte heeft de president der republiek Donderdag het besluit geteekend tot benoeming van een ministerie, waarin Méline niet is opgenomen. President van den ministerraad en minis ter van koophandel is Tirard; binnenlandsche zaken Constans financien Rouvierjustitie Thevenotonderwijs en eeredienst Fallières; DOOR //Ge hebt mij in lang niets van uw beroemden ooin te J. verteld. Hoe maakt hij 't tegenwoordig?' De assessor, die deze vraag als een blijk van hare belangstelling in zijn familie beschouwde, was gaarne bereid haar te antwoorden. vMijh oom heeft in den laatst-en tijd veel er gernis en verdriet gehad," begon hij. „Hij heeft te kampen met een tegenpartij welk waarlijk froot man heeft niet zijne benijders en vijan- en aan welker hoofd professor Weber staat, Deze doet al zijn best om populair te worden de studenten zijn allen op zijne hand; de geheele wereld roemt en prijst hem, en mijn oom, die al dergelijke kunstgrepen versmaadt en zich boven dien nooit om de openbare meening bekommert, wordt van alle kanten aangevallen. Nu heeft de tegenpartij, om hem te ergeren, een geheel on bekend man in de hoogte gestoken en verstout zich diens eerste werk op dezelfde lijn te plaat sen met de geschriften van Schwarz over de Germanen" .Hoe is het mogelijkluidde Greta's ver zuchting. .Met de geschriften van mijn oom," herhaalde de assessor met diepe verontwaardiging. Ik weet noch den naam, noch de nadere omstandig heden. Mijn oom houdt er niet van in zijne brie ven in bijzonderheden te treden, maar het geval heeft hem zoo geducht geërgerd en zijn twist met professor Weber is tot zulk een hoogte ge klommen, dat hij er over gedacht heeft zijn ont slag te vragen, 't Is natuurlijk maar een bedrei ging; men zal hem niet licht laten gaan. 't Zou een groot verlies voor de academie zijn als hij heenging, maar hij vond het toch noodzakelijk de betrokken personen vrees aan te jagen," .Ik wilde dat 'thielp," zeide Greta op zulk een wraakzuchtigen toon, dat de assessor ontsteld een stap achteruitweek: maar onmiddellijk trad hij twee schreden naderbij. landbouw Faye; openbare werken Yves Guyot; oorlog Freycinet en marine Jaurès. De mi nister van buitenlandsche zaken zal spoedig benoemd worden. Een belangrijk nieuwtje voor de politieke en financieele wereld komt uit Manchester De Engelsche regeering zou haar programma aangaande de nationale verdediging ernstig opvattenja in haar eischen al het tot nu toe voor oorlogstoebereidselen gevraagde verre overtreffen, daar zij wil voorstellen een leening te sluiten van 1200 millioen gulden Het blad dat dit sensatienieuwtje brengt, treedt in nadere bijzonderheden en spreekt van een 22-tal oorlogsschepen en 5U kruisers, voor 1895 te bouwen, waarmede de torpedo's gelijken tred zouden houden Daarbij komt de aanschaffing van nieuwe kanonnen en geweren tot zulk een groot aan tal dat de Engelsche fabrieken 't niet zou den af kunnen. Wij gelooven, dat deze geruchten schromelijk overdrijven zijn en meer geloof is te hechten aan andere mededeelingen dat namelijk het plan zou zijn jaarlijks een 25 millioen gulden uit te geven gedurende de eerstvolgende vijt jaren. In de troonrede ter opening van het par lement wordt ook op dit punt gezinspeeld. Wij laten hier den voornaamsten inhoud volgen. Er wordt in gezegd dat de betrekkingen met het buitenland vriendschappelijk zijn. De militaire operatien in Egypte, welke eenige dagen voor de sluiting der vorige zitting ge ëindigd waren, hebben tot het doel geleid waarmede zij ondernomen waren. De ko ningin ziet geen enkelen grond om te vree zen voor eene hernieuwing der troebelen in den omtrek van Suakin. De onderhandelingen met Thibet betrek kelijk Sikkin hebben nog tot geen gunstigen uitslag geleidmaar de koningin hooptdat geen nieuwe militaire maatregelen noodig zullen zijn. De koningin heeft er in toegestemd deel „'t Verheugt mij zeer dat gij zooveel belang stelt in het lot van mijn oom. Ook hij interes seert zich al voor u. Ik heb hem dikwijls van dit huis en deze familie geschreven, waar ik altijd zoo gastvrij ben ontvangen, en zeker zou hij blij zijn te hooren, dat ik in de familie Daar was het dus alweer zoover 1 Het jonge meisie sprong in wanhoop van haar stoel op, snelae naar de openstaande piano en begon te spelen. Zij kende de volharding van haar pre tendent echter nog slechts ten halve, want reeds het volgend oogenblik stond hij nevens haar te luisteren. „Aha, de Sehnsuchtswals Mijn lievelingsstuk! Voorzeker, de toonen der muziek kunnen beter dan woorden uitdrukkenwat er in het hart omgaat! Vindt ge dat ook niet, juffrouw Mar- garetha Juffrouw Margaretha vond dat alles dien dag tegen haar had samengespannen, 't Was toevallig het eenige stuk dat zij van buiten kende, en zij durfde niet opstaan om haar muziekboek te krij gen, daar stem en houding van den assessor maar al te zeer verrieden, dat hij slechts op een pauze in het pianospel wachtte om uitdrukking te geven aan de gevoelens van zijn hart. Zoo speelde ze dus die Sehnsuchtswals met daverend geweld en in het tempo van een oorlogsmarsch. 't Klonk vreeselijk en bovendien sprong er een snaar, maar het geraas werd gelukkig zoo ergdat het elke mogelijke liefdesverklaring moest overschet- teren. .Zou hier wel fortissimo vereischt worden waagde Hubert op te merken. „Ik dacht altijd, dat dat stuk pianissimo moest gespeeld worden." „Ik speel 't fortissimoverklaarde Greta, ter wijl ze zoo driftig op de toetsen sloegdat er een tweede snaar sprong. De assessor werd ietwat zenuwachtig en kon een rilling niet bedwingen. „Ge zult dat fraaie instrument bederven," zeide hij, zijn best doende om zich te laten verstaan. „Waarvoor zijn er pianostemmers in de we reld?" riep Greta. En toen zij merkte dat haar oorverdoovende muziek den assessor begon te hinderen, voerde zij ze met behulp van het pe daal tot een ongelooflijke hoogte op en bracht koelbloedig de derde snaar ten offer. Dit had eindelijk het gewenschte gevolg. Hubert begreep dat zij hem heden niet aan het woord wilde la te nemen aan een conferentie te Bérlijn met Duitschland en de Vereenigde Staten om ter zake van Samoa het werk der conferen tie van Washington voort te zetten. De steeds vermeerderende uitgaven voor krijgstoerustingenwelke door de andere volken van Europa gedaan wordenhebben eene uitbreiding noodzakelijk gemaakt der voorzorgsmaatregelen tot bescherming van de kusten en den handel van Groot-Brittan- nië. De beweegreden waardoor de andere mogendheden zich laten leidendie haar tot uitbreiding harer reeds omvangrijke strijd macht nopen ademen alle een jegens Enge land yriendschappelijken geestmaar zoo voegt de koningin hieraan toe ik heb niet het recht te onderstellendat deze staat van zaken van de mogelijkheid van wijziging noodzakelijk bevrijd zou moeten blijven. Het verdere deel der troonrede is van zui ver plaatselijk belang. Er loopen te Berlijn geruchten volgens welke de rijksdag veel vroeger zijn werk zou hervatten dan oorspronkelijk het plan was en wel in verband met het voorstel tot versterking der artillerie; men spreekt van de eerste dagen van Maart, opdat deze zaak kan afgehandeld worden vóór het nieuwe dienstjaar, dal 1 April ingaat. De socialistische partij is reeds lang bezig propagande te maken met het oog op de aanstaande verkiezingen voor den rijksdag. Naar aanleiding daarvan heeft de politie reeds bij verschillende leden der partij huiszoekin gen gedaan. Een groot aantal brochures en en pamfletten z'jn in beslag genomen. Met groote meerderheid is Donderdag art. 14 der legerwet, volgens het voorstel van den minister Tisza gewijzigd, door de Hongaar - sche kamer aangenomen. Ernstige geschillen zijn gerezen tusschen den Italiaansche minister-president en den minister voor de schatkist. Crispi stelde Grimaldi den eisch de nieuwe belastingen in hoofdsom aanmerkelijk te verminderen om ten komen en nam den terugtocht aan, eenigs- zins gemelijk, maar toch nog aliijd met onver- wrikt vertrouwen op de toekomst. Ze had hem immers zoo liefderijk verpleegd toen hij verkou den was, en nu had ze hem een knap man ge noemd en hem gebrek aan zelfvertrouwen ver weten. 't Is waar, ze was soms wonderlijk eigen zinnig, maar toch had ze hem lief. Zooffra hij vertrokken was, stond Greta op en sloot de piano. „Drie snaren gesprongen zeide zij bedroefd, maar toch met een zekere voldoe ning. „Die declaratie heb ik ten minste weer behendig afgewend. En nu zal papa wel voor de re.^t zorgen." Hiermede ging zij weer aan haar werktafeltje zitten, haalie het boek opnieuw te voorschijn en verdiepte zich nogmaals in de Ge schiedenis der Germanen. 't Was eenige uren later, toen Waldemar Nor deck uit L. terugkeerde, waarheen hij zich 's mor gens had begeven. Hij reed tegenwoordig dikwijls dien weg, want het verkeer tusschen het kasteel en de stad was in de laatste tijden veel drukker geworden. De omstandigheid dat de bosschen van Wilicza juist de grensscheiding vormden, en dat men de bevolking van die streken het minst vertrouwde, lokte telkens overleggingen en be raadslagingen omtrent de te nemen maatregelen uit, en de president wist te goed, welk een vas ten, krachtigen steun hij in den jongen landheer had, om hem niet steeds met dc grootste voor komendheid te behandelen. Ook heden was Wal demar bij hem geweest in gezelschap van eenige ambtenaren en officieren uit L., en de gezamen lijke heeren werden bij deze gelegenheid opnieuw in hunne vroegere meening bevestigd, dat Wal demar in den grond van de zaak toch koel en ongevoelig van aard was. Ieder ander zou die geawongen vijandelijke verhouding met zijne moeder tn broeder hebben neergedrukt en ge hinderd, maar hem scheen dit niet in 't minst te deren. Hij was evenals altijd ernstig en karig met zijn woorden, maar vastberaden en bereid om de ee»s gekozen stelling tot het uiterste te handhaven. Waldemar had wel is waar alle reden, om zich bij vreemden zoo kalm voor te doen hij wist dat de verhouding, waarin hij tot zijne moeder stond, het praatje van den dag te L. uitmaakte en dat de avontuurlijkste verhalen hieromtrent van mond tot mond gingen; van zijn kant wenschte te trachten de kamer over te halen deze aan te nemen de laatste verklaarde zonder de verhoogde inkomsten niet in den dienst te kunnen voorzien. Eene wijziging in het ka binet wordt nu verwacht, daar eene kamer ontbinding op dit oogenblik der regeering zeker geene meerderheid zou verschaffen. Het land gaat nu reeds gebukt onder de bestaande belastingen. De koning wenscht Crispi te handhaven. De beide eerste dagen van de financieele debatten in de kamer zijn betrekkelijk kalm verloop n. Er zijn een vijftal moties gesteld: een tot het doen der tweede lezing, een tot besparing van 9 millioen op de Afrikaansche expeditie in plaats van wederinvoering van een tiende op de grondbelasting, een tot be perking der actie in Afrika, een tot algemeene bezuinigingen en tot een votum van wan trouwen. De regeering heeft in 't parlement een wetsvoorstel ingediend om de recruteering van dit jaar voor onbepaalden tijd uittestel len, otndat de nieuwe militaire wet nog niet is vastgesteld. Bij de behandeling van para graaf 25 worden nieuwe protesten door 't gansche land geducht. In tegenspraak met de loopende geruchten wordt uit Servie gemeld, dat de koning, na een onderhoud met den Oostenrijkschen ge zant, het tegenwoordige ministerie handhaaft tot de volledige uitslag der verkiezingen be kend is. Uit Bulgarije wordt de kerkelijke vrede bericht. De exarch Joseph verklaarde uit naam der Bulgaarsche kerk iedere regeering te erkennen, die de bevolking kiest. De synode is bijeengeroepen die verklaring te bekrach tigen, waarvoor de regeering den metropoli- taan een 10000 francs jaarlijks verhooging toezegt, zoomede een bedrag voor de bezol diging van mindere priesters. hij er althans geen nieuw voedsel aan te geven. Nu hij alleen was en niemand op hem letteler- toonde zijn gelaat een uitdrukking van verbeten smart, die daarvan niet wilde wijken, en was zijn voorhoofd even somber bewolkt, als het straks helder was geweest. Hij reed stapvoets voort, zonder op de omgeving te letten, en hield zijn paard bij een kruisweg werktuiglijk aan, om een slede te laten passeeren, die in vollen galop kwam aanrennen en hem bijna rakelings voorbijreed. Noorman begon eensklaps te stijgeren. Zijn berijder had den teugel zoo driftig aangetrokken, dat het dier schrikte en plotseling op zijde sprong. Hierbij kwam het met de achterpooten in een met een dunne sneeuwlaag bedekte sloot terecht, die zich langs den rijweg uitstrekte; het strui kelde en 't scheelde niet veel, of paard en ruiter waren beiden neergeploft Waldemar bracht het dier schielijk genoeg weer uit de sloot en op den weg, maar dit lichte on geval scheen hem, den ervaren, onverschrokken ruiter, ten eenenmale van zijn stuk gebracht te hebben. Nog was hij zijne ontsteltenis niet te boven gekomen, toen hij ae slede naderde, die op het bevel van de hierin zittende dame was blijven stilstaan. „Neem mij niet kwalijk, freule Morynski, als ik u heb doen schrikken Mijn paard werd schuw door die onverwachte ontmoeting met de uwen." Wanda was niet schrikachtig van aard; en misschien was het minder de schrik dan wel die onverwachte ontmoeting de eerste sedert drie maanden waaraan de bleekheid op haar gelaat was toe te schrijven, die er nog over verspreid lag, toen zij antwoordde: „Hebt ge'geen letsel gekregen?" „Ik niet, maar Noorman Hij voltooide den zin niet, maar sprong schielijk uit den zadel. Het paard had blijkbaar een kwetsuur aan een zijner achterpooten gekregen. Hij trok dezen pijnlijk op en weigerde hem neer te zetten. Waldemar onderzocht vluchtig de wond en wendde zich daarop weer tot de jonge gravin. „'t Heeft wenig tc beduiden," zeide hij op den zelfden koelen, gedwongen toon als straks. .Mag ik u verzoeken u niet langer op te houden." Te vens groette hij en week op zijde, om de slede te la^en voorbijgaan. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1