BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Italië. Oostenrijk. Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Te Brussel is ter perse eene brochure over het militaire vraagstuk, waarvan eene oplaag van 20000 exemplaren getrokken wordt, zoo- dat men zich daarvan blijkbaar grooten op gang voorstelt. Zij zal een volledig overzicht geven van den stand van het vraagstuk en geopend worden met een beroep op de va derlandsliefde der Belgen, geteekend door graaf d'Oultremont, generaal Jacmart en nog twee ongenoemden, afgevaardigden van Brus sel. Verder zal zij eene schets der noodza kelijke legervorming en een ontwerp van wet met persoonlijken militairen dienst bevatten, waarin de vrijstelling der geestelijken met groote nauwkeurigheid omschreven is, terwijl ten slotte in zijn geheel is overgenomen het rapport, hetwelk door baron de Haulleville als secretaris der eerste afdeeling van de Commission du Travail (de Belgische en quête-commissie), in December 1886 over het vraagstuk van den persoonlijken dienst is uitgebracht. De Brusselsche Gezette meldt, dat niet tegenstaande de stad Brussel reeds meer dan twintigmaal de lijst van de nummers der oude leeningen heeft laten openbaar maken, waarop bij de geanticipeerde uitlotingen, in verband met de conversie prijzen gevallen zijn er thans altijd nog 2494 premiên zijn, die niet zijn opgeêischt. Daaronder zijn drie premiên van fr. 25.000, een aantal van fr. 2500, 1000, enz., en alle te zamen bedragen zij bijna fr. 400,000, welke na verjaring aan de gemeen tekas komen. De gedelegeerden der syndicale kamer en der onafhankelijke groepen uit het Seine- departement hebben medegedeelddat zij besloten zijn zich den 24sten Februari tot de regeering te wenden om het antwoord te vernemen op de eischen der werklieden, en welke ook de teleurstellingen zijn, waaraan men hen gedurende achttien jaren heelt ge wend gemaakt, zij zullen toch gelooven, dat de regeeringsmannen niet de onherstelbare fout zullen begaan de werklieden te behan delen als paria's der republiek. Dit is geen aangenaam vooruitzicht voor het pas gevormde kabinet. De toren van Eiffel heeft thans eene hoogte bereikt van 281 meter; op 19 meter na zal hij dus voltooid zijn, en dit zal binnen veertien dagen het geval wezen. De lifts zullen echter eerst omstreeks 10 April ter plaatse aangebracht worden. Te Parijs zal het gaslicht, van gemeen tewege ontstokenplaats maken voor elec- trisch licht. De maatschappijen waarmede de prefect der Seine overeenkomsten had gesloten, hebben aanzegging gekregen aan het werk te gaan. Een dier maatschappijen, die van Popp, heeft nu 800000 fr. als waar borgsom gestort om de concessie niet te laten vervallen. Zij zal de Boulevards tusschen de Madeleine en de Bastille en een aantal stra ten te verlichten hebben. Reeds vóór de opening der tentoonstelling zal er electrisch licht op zeer vele punten zijn, en op de an dere lijnen zal dit het geval wezen vóór het einde van dit jaar. Eenigen tijd geleden werd de vrouw van een wijnkooper in het departement der Gironde dood te bed gevonden; een bij haar gevonden brief gaf inlichtingen omtrent de omstandigheden van haar dood. Zij had zeide zijvergif ingenomen, wijl zij het leven moede was. De treurige gebeurtenis verwekte eene groote sensatie in de stad. Het verlies was te grooter voor den wijnkooper, wijl hij toch al met allerlei tegenspoeden te worstelen had. De vrouw was begraven en het verdriet van den echtgenoot was niet merkbaar ver minderd, doordat hem een aanzienlijk bedrag in handen kwam, dat haar bruidschat had uitgemaakt. Na verloop van een jaar was hij in zooverre hersteld, dat hij er ernstig aan dacht, een nieuw huwelijk aan te gaan met eene jonge weduwe, die hem een tweeden bruidschat zou aanbrengen. Alles was voor het huwelijk in gereedheid gebracht, toen eene onvoorziene omstandigheid tusschenbei de kwam, namelijk de gevangenneming van den bruidegombeschuldigd zijne eerste vrouw vermoord te hebben. De ware toedracht der zaak kwam aan 't licht door de bonne, die de drie kinderen van madame had verzorgd en nog op 't oo- genblik van haren dood in haren dienst was. In den nacht, dat het treurige tooneel voor viel, had zij, toen zij toevallig de kamer binnentrad, gezien, dat mijnheer bezig was zijne vrouw te hypnotiseeren. Door een onbestemde vrees gedreven, was zij aan de deur blijven luisteren en zoo had zij gehoord, dat de man zijne vrouw den brief dicteerde, die bij haar lijk werd gevonden, dat hij haar beval vergif in te nemen hetwelk hij van te voren had toebereid. De meid had tot dusver gezwegen maar nu haar gestorven meesteres eene nieuwe beleediging door het voorgenomen huwelijk werd aangedaan, kon zij het stilzwijgen niet langer bewaren. PARIJS, 22 Febr, Baron De Courcel wordt genoemd als minister voor buitenlandsche zaken. Het lijdt geen twijfel of de bezwaren, die hij opsomdezullen worden opgeheven zoodat het ministerie compleet is. Drie on der-secretarissen van staat zullen benoemd worden voor binnenlandsche zaken, koloniën en post en telegraaf. De president der repu bliek presideerde op het Elysée eene verga dering der nieuwe machthebbenden waarin de grondslag werd vastgesteld der verkla ringen waarmede het ministerie voor de kamer zal optreden. Aangenomen werd dat vooropgesteld zou worden het aannemen van de begrooting voor 1890, terwijl de po litiek der regeering zal worden voorgesteld als eene verzoenendedie de hartstochten der partijen zal trachten te dempen, althans te verminderen en daardoor het welslagen der wereldtentoonstelling zal bevorderen. De omstreken van Pampeluna zijn over stroomd. Men maakt melding van een hevigen cycloon te Puycerda en van dynamiet-ont- ploffingen te Grenada, Tigra en Valencia waarij eenige slachtoffers zijn te betreuren. Het opleidingsschip „Cumberland" bij Glasgow, aan boord waarvan 400 jongens zijn, is door dezen in brand gestoken en is ge heel verbrand. Alle personen zijn gered kun nen worden. In de diplomatieke kringen gelooft men niet, dat koningin Victoria gevolg zal geven aan de uitnoodiging der koningin van Spanje, om tijdens haar verblijf te Biarritz een bezoek aan het Spaansche hof te brengen. Echter is de koningin wel bereid met koningin Chris tine van Spanje een samenkomst te San Se bastian te hebben. Ten gevolge van het afsluiten van con tracten met de regeering, werken de oorlogs munitie-fabrieken te Birmingham tegenwoor dig dag en nacht. Terwijl een aantalbrave lieden deze week te Birmingham vergaderd, reeds bij voorbaat hunne stem verhieven tegen de in de lucht hangende verhooging. van ukgaven voor de nationale verdediging, betoogde een deskundige als lord Carnarvon in de Times, hoe treurig het inderdaad met 's rijks weer middelen gesteld is, vooral wat betreft de bewapening der «poorten van het rijk», de overzeesche kolenstations, en die der „wallen van het rijk," de vloot. Ziehier een uittreksel uit Carnarvon's lijstje: Gibraltar. „Niet voorzien van de nood zakelijke hulpmiddelen der hedendaagsche oorlogskunst." Sierra Leone. „Forten gebouwd, maar noch kanonnen noch kanonniers." De Kaap. «Forten gebouwd of in aan bouw. Eén kanon indien dat zelfs er is.» Mauritius. „Slechte oude voorladers." Hongkong. „Eenige moderne kanonnen, maar van klein kaliber." Singapore. „Dito dito." Ten opzichte van de vloot toont lord Car narvon aan, dat er bijna een twintigtal oor logsschepen zoo nutteloos als pakschuiten zijn door gebrek aan kanonnen. Niet alleen dus, dat er geen geschut beschikbaar is voor de overzeesche steunpunten van Engelands macht maar het is er ook niet eens voor de schepen. En indien morgen alle mogelijke geschut gieterijen in het vereenigd koninkrijk met alle macht aan het werk werden gesteld, zou men zelfs in twaalf maanden tijds nog niet met het aanmaken der benoodigde kanonnen ge reed kunnen zijn. Zóó zou Engeland slag vaardig worden bevonden, indien het morgen of overmorgen onverhoeds in eenen wezenlij lijken oorlog dus nu eens niet tegen Egyp- tenaren of Zuidzee-eilanders gewikkeld mocht worden. LONDEN. 22 Februari. In het lagerhuis kondigde Morleyonder toejuichingen, aan dat hij morgen zal voorstellen een amende ment op het adres van antwoord op de troonrede behelzende de verklaring, dat de administratie over Ierland is wreed, drukkend, onrechtvaardigrechten schendt en de sym pathie van Ierland voor Engeland doet ver dwijnen. Hij verzocht de kamer maatregelen te nemen strekkende om het Iersche volk te ondersteunen en eene wezenlijke unie tusschen Gr.-Britannie en Ierland te vestigen. De kamer nam het adres van antwoord in behandeling. Gladstone bestreed de troonrede. Smith zeide in zijn antwoord, dat Duitschland stellig verklaard heeftdat het ten opzichte van Samoa zich gedragen zal naar de aan gegane verbintenissen. In Afrika doet Duitsch land niet, wat niets voorzien is bij de regeling van 1885. Wat de wapeningen betreft, de regeering heeft geene aanvallende beweging tegen andere staten op het oog, maar acht het noodzakelijk voorzorgsmaatregelen te nemen, met het oog op de toenemende wa pening van andere staten. Aan den „Temps" wordt uit Rome ge seind dat de admiraal Pacoret de St. Bon, kommandant van de maritieme afdeeling van Napels, den officieren van het Duitsche eska der in de Middellandsche Zee een feestmaal heeft aangeboden en dat de generaal Avo- gadro di Quaregna bevelhebber van het tiende legercorps te Napels, bij deze gele genheid een toost heeft ingesteld op de Duitsche gastenwaarbij hij de volgende woorden heeft gesproken; Het Italiaansche leger zal ten tijde van het gevaar de waar dige bondgenoot zijn van het Duitsche leger «tegen den gemeenschappelijken vijand." De meeste bladen afgescheiden van de richting die zij vertegenwoordigen, keuren na drukkelijk deze ontboezeming af, die ken nelijk afgevuurd is op Frankrijk. Sommige willen dat de generaal ontslagen worde andere dat de regeering hem eene berisping toediene. De Weener-correspondent van het agent schap Havas, Fillion heeft onverwacht Oos tenrijk verlaten vermoedelijk omdat hij met uitzetting bedreigd is wegens het openbaar maken van de ware toedracht van den tragi- schen dood van den kroonprins. Allen, die min of meer in het treurspel te Meyerling betrokken zijn geweest, verlaten Oostenrijk. Prins Philips van Coburg gaat eenige maanden in Italië doorbrengen. Brat- fisch de koetsier, die door prins Rudolf zeer beschermd werd is naar Rusland gezonden tot het aankoopen van paarden. Men gelooft, dat deze opdracht hem wel eenige jaren buiten Oostenrijk zal houden. Eenige vijanden van minister Tisza willen een vereeniging oprichten in den geest van de Fransche patriotten-liga. De rijksdag-af gevaardigde Pazmady heeft een Déroulède per telegraaf verzocht een exemplaar van de statuten der Fransche patriotten-liga te zenden om als voorbeeld te kunnen dienen voor het stichten van een Hongaarsche patriotten-liga. De commissie der kamer voor de be grooting van 1889 heeft haren arbeid ge ëindigd. Volgens hare voorstelling wijst de begrooting een overschot aan van 2,820,059 florijnen. Het budgetzooals óe minister van financien het heeft ontworpen toonde slechts een overschot aan van 169,459 flo rijnen. De «Standard" verneemt uit Odessa dat de Russische regeering bezig is Wladi- wostok te versterken waartoe zijn vijf mil- lioen roebels beschikbaar heeft gesteld. Er wordt zwaar geschut en eene groote hoe veelheid ammunitie derwaarts gezonden. WAALWIJK. Zondag 24 dezer zal door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal uitgevoerd worden 1. Hochzeits-Ouverture. Eule. 2. Fantaisie, une fête triomphale Tack. 3. Une nuit a Grenade. Kreutzer. 4. Das schóne pstmarche. Brohm. DRUNEN. Maandag 25 Februari a.s., CONCERT, te geven door de harmonie „De Eendracht" van Drunenin de zaal van den heer C. van Huiten. Aanvang 6l/c> precies. Zie verder programma. -< WAALWIJK, 28 Febr. 1889. Het gemeentebestuur van Waalwijk heeft zich, in overleg met het algemeen armbestuur, tot de ingezetenen gewend en hun medege deeld, dat de toestand der armenkas zoo on gunstig is dat weldra de bedeelingen geheel zullen moeten worden gestaakt. Het jaarlijks inkrimpen der gemeentelijke subsidie en het steeds toemend aantal be- hoeftigen zijn daarvan de oorzaak. (De subsidie bedroeg in 1870 4500.thans 1775.—) Het gemeentebestuur en het algemeen armbestuur hebben mitsdien gemeend naar middelen te moeten uitzien om de armenkas te stijven ten eindezij het dan ook maar gedeeltelijkin de eerste en noodzakelijkste levensbehoeften der armen te kunnen voor zien. Na gemeenschappelijk overleg werd goed gevonden wekelijks eene collecte aan de huizen der ingezetenen te doen houden zooals eertijds gebruikelijk was, waartoe twee personen zullen worden aangesteld die zich des Zondags met een bus zullen pre senteeren. De burgemeester verzekert, dat hij alles in het werk zal stellen om zooveel doenlijk vreemde bedelarij te weren waartoe hij de welwillende medewerking der ingezetenen inroept door aan zulke personen giften te weigeren. Ook met het oog hierop ver trouwen genoemde besturen dat de voor genomen maatregel bijval zal vinden en men bereid zal worden bevonden telkens iets voor den armen ingezetene af te zonderen. De collecte zal een aanvang nemen Zon dag den 3 Maart a. s. Reeds meermalen zijn wij te velde ge trokken tegen het bedelen langs de huizen, vooral door vreemden. Wij bevelen daarom het plan van gemeen te- en armbestuur in den steun onzer inge zetenen. Niemand geve Iets aan vreemde bedelaars. Men moet, zooals wij in ons artikel van 2 Februari zeiden, nagaan wat men voor liefdadige doeleinden missen kan en dan dat in ieder geval niet minder dan wat men aan de bedelaars gaf, be schikbaar stellen 't zij voor het zelf steunen van armen die men kent't zij voor het deelnemen aan een of andere algemeene ar menzorg - mits die op verstandige grond slagen rustedat is, er op ingericht zijom de armen te helpen zonder de armoede te vergrooten, armen uit den nood te redden, maar niet bedeelden te kweeken. "j4- De directeur der Harmonie „l'Espé rance", Th. Schambergen, heeft, naar wij uit zeer vertrouwbare bron vernemen afgezien van het plan om ook de repetities van de harmonie „St. Chrispijn", alhier, te leiden. Hij heeft daarvan verleden Dinsdag aan de betrokken personen schriftelijk kennis gege ven. Het ontwerp der regeering, met be trekking tot de indeeling der hoofdkiesdis tricten voor de provinciale staten, verdeelt, wat Noordbrabant betreftde provincie in 11 districten in het geheel met 69 leden welke districten de meeste gelijk aan die voor de verkiezing van leden der.tweede kamer de volgende gemeenten omvatten 's Hertogenbosch 6 leden 's Hertogen bosch, Vucht, Den Dungen Berlikum, Ros malen, Nuland, Bokstel, Esch. Tilburg, 6 Tilburg Oosterwijk Moer gestel HilvarenbeekGoorleAlfen c. a., Diesen, Oostelbeers c.a. Eindhoven, 6: Eindhoven, Hooge en Lage Mierde, Reusel, Bladel c.a., Oorschot, Liemde, Vessem c.a., ZeelstStrijp, Woensel, Best, Stratum, Gestel c. a., Hoogeloon c.a., Duizel c.a., EerselLuiksgestelBorkel en Schaft Bergeik, Dommelen, Westerhoven, Veldhoven c.a., Riethoven, Oerle, Valkenswaard. Helmond, 6: Helmond, Tongelre, Nunen c.a., Zesgehuchten, Bakel c.a., Deurne c.a., Vlierden Geldrop Mierlo Lierop Asten Someren, Leende, Heeze, Maarheeze, Soeren- donk c.a., BudelAalst, Waalre, Stiphout, Aarle Rikstel. Grave, 7 Grave Boksmeer Alem c a., LithLithooienGeffen Osch, Ooien c. a., Megen c.a., Dieden c.a., Deursen c.a., Huis- seling c.a., Berchem, Herpen, Heesch, Schaik, Ravenstein Reek, Velp, Escharen, Gassel, Beers Linden Kuik c.a., OefeltHaps Reugen c.a., Wanrooi, Mill c a., Nistelroode, Sambeek, Vierlingsbeek, Maashees c.a., Op- loo c. a. Vechel 6 VechelUden Zeeland St. Michielsgestel, Schijndel, St. Oedenrode, Din- ter, Hees wijk, Erp, Boekei, Gemert, Son c.a*, Lieshout, Beek en Donk. Waalwijk, 8: Waalwijk, Almkerk, Dussen c.a., Waspik, Meeuwen c.a., Eeten c.a., Dron- gelen c. a., Bezooien Baardwijk Drunen NieuwkuikVlijmenEmpel c.a., Engelen, Bokhoven, Hediihuizen, Herpt, Oud-Heusden, Heusden, Kapelle, Sprang,Vrijhoeven-Kappel, KromvoortHel voortÜdenhout Berkel Haren Andel c.a., Giesen, Rijswijk, Veen, Werkendam c.a., De Werken c.a., Wijk en Aalburg, Woudrichem. Breda, 6 BredaRukfen c.a.Hoeven Etten en Leur, Prinsenhage, Terheiden. Oosterhout, 6: Oosterhout, Zundert, Rijs- bergen, Ginneken c.a., Teteringen, Dongen 'sGravemoer, Loonopzand, Gilze-Rijen, Chaam Baarle-Nassau. Bergenopzoom, 6: Bergenopzoom, Woens- drecht, Ossendrecht, Huibergen, Putte, Nieuw Vosmeer, Wouw, Halsteren, Rozendaal c.a Steenbergen c.a. Zevenbergen, 6: Zevenbergen, Dinteloord c.a.Oud- en Nieuw Gastel, Fijnaart c. a., Willemstad, Klundert, Standdaarbuiten, Ou denbosch Hooge en Lage Zwaluwe, Geer- truidenberg, Made c.a., Raamsdonk. Tot lid der tweede kamer, vacature Mr. Van Baar, in het district Eindhoven, is ge kozen de heer W. P. A. Mutsaers te Tilburg, lid van Gedeputeerde staten, met 1401 van de 1451 stemmen. De „Staats-Courant" bevat volgende officieel bericht omtrent den toestand van Zijne Majesteit den koning: Volgens verklaring van professor Rosen- stein en van de geneesheeren des konings is de ontsteking van het slijmvlies, der mond en keelholte gelukkig geweken. Alleen de krachten van Zijne Majesteit laten nog te wenschen over. Van de 6 poklij ders te Tilburg hebben 3 reeds hersteld het ziekenhuis verlaten. In de laatste dagen is de Maas aan merkelijk wassende; Donderdagochtend 7 ure teekende de peilschaal te Grave 9,95 M. -f- AP., met een was van 20 cM. in het laatste etmaal. De Uiterwaarden en andere laag gelegen landen zijn reeds overstroomd. Het seinschot, dat voorheen viel zoodra de Maas 10,05 M. -}- AP. was, zal nu eerst ge lost worden bij een stand van 10,39 M. -f- AP.' wijl ook dan eerst de Beersche Overlaat begint te werken. De burgemeester van Grave bericht, dat bij bestelling van koopwaren door zekeren J. W., aldaar, zich noemende architect of wel de firma J. M. Welters, te Grave, hij dien burgemeester ten onrechte tot het bekomen van inlichtingen aanwijst, daar deze geene deugde.ijke inlichtingen kan verschaffen maar integendeel waarschuwt om aan hem niet te leveren.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2