Iïéï BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Servie. Rusland. Haïti. BINNENLAND. zijn op de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Rusland en Frankrijk. Volgens een te New-York ontvangen be richt uit Haïti zijn de troepen van generaal Hippolyte verslagen en zou genoemde gene raal vermoord zijn. Het bericht vereischt echter nog bevestiging. 'I ffi .J Dank zij den krachtigen maatregelen van den minister van binnenlandsche zaken en den prefect van politie, heeft de werklieden manifestatie van Zondag geen ernstige ge volgen gehad. In de arbeidersbeurs waren de gedelegeerden bijeen, die in alle rich tingen aan de socialisten het verzoek zon den zich niet met de zaak te bemoeien. Een twintigtal personen vereenigden zich te gen één uur voor het stadhuis en op verzoek der politie gingen zij uiteen. Ook in de provincie is de dag rustig voor bijgegaan. Te Nantes, Lyon, Troyes, Mar seille, Bordeaux en Rijsel begaven de gede legeerden der werklieden zich naar de pre fectuur om antwoord op hun verzoek van 16 dezer te vragen, hetgeen zonder opschudding geschiedde. Evenals in Parijs heerscht ook in de departementen volslagen rust. Boulanger heeft Laguerre gemachtigd den boulangisten van Vaucluse medetedeelen, dat hij in de maand Mei Avignon, Cadenet, Cavaillon, Pertuis en Apt denkt te bezoeken. Ook zal de generaal dan naar Marseille, Toulon, Nizza en Corsika gaan. Douville-Maillefeu, die het kabinet-Flo- quet heeft doen vallen, zal zich bij de aan staande verkiezingen in geen enkel district candidaat stellen. Men zal zich herinneren, dat de ex- gouverneur van Senegal, de heer Genouille, tot 600 francs boete werd veroordeeld, om dat door zijn nalatigheid vier negers op de Alcatriseilanden doodgehongerd zijn. Door het openbaar ministerie was tegen dit vonnis appel aangeteekend en thans is in hooger beroep in deze zaak uitspraak gedaan. Het hof heeft Genouille wel degelijk verantwoor delijk gesteld voor den dood der vier negers en den ex-gouverneur van Senegal een ge vangenisstraf van 6 maanden en 600 francs boete opgelegd. Een paar Parijsche gauwdieven waren onlangsom achterdocht af te wenden 's nachts op roof uitgegaan in balcostuum, en het was hun bijna gelukt de politie daar door te verschalken. Toen de heeren op aanwijzing van een pas door hen beroofden man, door een paar agenten werden aangehouden, lachten zij om de „ongerijmde" beschuldiging. Zij maakten hun overjassen open en zeiden „Zie eens, we zijn gekleed in zwarten rok en witte das. We komen van een partij en lijken toch ze ker niet op straatroovers." De politieagenten vroegen om verschoo ning en wilden hen ongehinderd verder la ten gaan. Maar de bestolene drong er op aan, dat de heeren naar het bureau gebracht zouden worden. Dit geschiedde ondanks hun tegenstand, en in het politiebureau werden de deftige gevangenen in het bezit bevon den van valsche sleutels, eenig ander die- vengereedschap en een revolver, alsmede de portemonnaie en het horloge van hunnen beschuldiger. Te Parijs en omstreken is de Seine op veischeidene plaatsen buiten hare oevers getreden. Op het tentoonstellingsterrein werd door het water niet onbelangrijke schade aangericht. Verscheidene gebouwen staan geheel onder watereen pas begonnen pa viljoen van Portugal is vernield, in het pa viljoen der kamer van koophandel is de vloer ondergeloopen en nog andere gebou wen hebben schade geleden. Op vele plaat sen van het terrein moest het werk geheel worden gestaakt. In de quaestie tusschen Parnell en de Times heeft zich een incident voorgedaan. Pigott, die de bewuste brieven van Parnell aan de Times heeft geleverd heeft na door de advocaten in 't nauw gebracht te zijn, bekend dat hij vroeger valsche verkla ringen heeft afgelegd. Dit incident is oor zaak dat er voor de parnellisten meer sym pathie begint te komen, en dat de uitslag van het onderzoek nadeelig voor den Times zal kunnen uitloopen. Pigott wordt in 't oog gehoudenopdat hij het land niet ver late. Vijf individuen te Ballinarally,bijKyldi- sart, hebben twee politie agenten aangevallen en zoo toegetakeld dat de politie van de revolvers moest gebruik maken. Een der aan vallers is gearresteerd. In het lagerhuis verhief Bradlaugh zijne stem tegen eene versterking van 'slands weermiddelen. Gorst weerlegde hem met te betoogen, dat de regeering niets liever wenscht dan den vredemaar dat de uitga ven voor leger en vloot te zeer ingekrompen zijn geworden. Verder zeide Gorst dat En geland Sikkim niet aangevallen heeftdoch slechts eenen inval heeft afgeslagen. Men is thans bezig er den vrede te herstellen. LONDEN 26 Februari. Bij het verhoor voor de Parnel-commissie was Pigott niet verschenen. Op de vraag van den voorzit ter antwoordde de advocaat der Times Webster, dat hij niet wist waar de getuige was, en dat deze sedert gisteren avond niet in zijn hotel was terruggekeerd. Hierop gaf de voorzitterop verzoek van Russell, last tot opsporing en aanhouding van Pigott. De zitting werd hierop voor een uur ver daagd. Toen zij hervat werd, deelde Russell mede, dat Pigott verleden Zaterdag Labou- chère had bezocht en eene bekentenis getee kend had, dat de aan Parnell toegeschreven brieven maakwerk waren. Bij de behandeling der begrooting van openbare werken zeide de minister May bach, dat de regeering den aanleg van het kanaal van Dortmund naar de Eems zooveel moge lijk bevorderen zal. Eene verbinding van het kanaal met den Rijn zou millioenen meer kosten. De beteekenis der kanalisatie van den Moezel wordt geenszins uit het oog ver loren doch de regeering kan eerst na de uitvoering van het eene plan een ander in overweging nemen. De aanvoerder van de troepen, die op Samoa tegen de Duitschers vochten is een Duitscher uit Amerika, Klein genaamd. Hij werd in 1849 te Lahr in Baden geboren was eerst schrijnwerker trad later in den krijgsdienst en verwierf in den oorlog van 1870 het IJzeren kruis. Kort na dien oorlog vluchtte hij naar Amerika om straf te ont gaan voor oneerlijke handelingen. De Duitsche regeering zal waarschijnlijk Klein's uitlevering vragen. De voormalige Bulgaarsche vorst Alex ander van Battenbergwiens voorgenomen verloving met de Duitsche keizersdochter Victoria indertijd de groote Bismarck-crisis te voorschijn riep, staal, zooals van verschil lende kanten gemeld wordtthans op hel punt zich in den echt te begeven met eene aardige zangeres van het hoftheater te Darmstadt, mej. Loisinger. Dezejonge dame, uit Bohemen geboortig, staat reeds sinds lan gen tijd met hem in nauwe betrekking. Zoo als men weetnam de prins onlangs zijn ontslag uit het Duitsche leger; ook is hij geen troon-pretendent in Bulgarije meer en bijge volg thans vrij man. In het Pruisische grensdorp Isenbruch, bij Sittard, zijn door de bevoegde macht ten huize van één persoon 150 zakken rogge, van 400 kilogram per zakin beslag geno men onder vermoeden dat dit graan 's nachts te voren over de Nederlandsche gren zen zou zijn binnengesmokkeld. De waarde van dit graan wordt op 1250 mark geschat. Intusschen wil de eigenaar uit zijne boeken bewijzen dat het graan niet frauduleus is ingevoerd Met belangstelling wordt derhalve het proces in deze zaak te gemoet gezien. Bij de voortzetting der beraadslaging in de kamer over de financieele voorstellen der regeering ontkende de minister van oorlog de noodzakelijkheid, om de begrooting van oor log met eene uitgave van 40 millioen in de eerstvolgende vijf jaren te verhoogen. De minister van financien verklaarde dat hij zich vereenigde met alle bezuinigingen die den openbaren dienst niet benadeelden. De algemeene beraadslaging is gesloten. Te Spezia is bij een schoenmaker een kistje dynamiet in beslag genomen, terwijl in het kanaal in de nabijheid van Politeama eveneens een kistje dynamiet is gevonden. Verscheidene arrestatien hebben dientenge volge plaats gehad. Uit Rome wordt aan de Derby Chro nicle gemeld dat een buitengewone bijeen komst van karninalen in het Vaticaan plaats had, om te beraadslagen over de middelen tot het beleggen van een Europeesch congres en tot het maken van propaganda ten gunste van de arbitrage van Z.H. den paus. Leo XIII heeft een belangrijken prijs uitgeloofd voor den schrijver van het beste werk over het herstel van de wereldlijke macht, uit godsdienstig, politiek en historisch oogpunt. Het werk zal in verschillende talen worden overgebracht. De fii.ancieele toestand van Rome is op 't oogenblik kritiek. De loopende begroo ting sluit met een tekort van 41/a millioen. Dezer dagen werd van een complot tegen koning Milan melding gemaakt. Naar men nader verneemt, bestond dit uit de hootden der radicale partij en vroegere veroordeelden naar aanleiding van den opstand te Zaitchar in 1884 die onlangs gratie hebben bekomen. Het doel van het complot was den koning van den troon te stooten en hem te doen vervangen door zijn zoon prins Alexander, met een regentschap van een driemanschap bestaande uit Tauchanevitch generaal Gruitch en Ristitchwelken laatste men er bij zou nemen om zeker van het succes te zijn. De beweging zou niet te Belgrado maar in een andere stadwaarvan het garnizoen reeds voor de zaak gewonnen zou z'jn, aan vangen. Alle stukken, die het bestaan van het com plot bevestigenbevinden zich in handen des konings. Tot arrestaties wil men niet overgaanten einde in het land geen op schudding te makendoch op de sa menzweerders wordt een waakzaam oog ge houden. Volgens telegrafisch bericht is het goe derenstation te Sebastopol met een grooten voorraad Amerikaansche boomwol en graan door brand vernield. De schade wordt op een millioen roebels geschat. Te Boston is bericht gekomen dat gene raal Hippollyte bij Saint-Marc is verslagen. Meer dan 200 soldaten zouden gedood zijn, terwijl het gerucht liep, dat generaal Hippolyte door een zijner soldaten zou vermoord zijn, die daarvoor 2000 dollars zou hebben bekomen. jC. WAALWIJK 27 Febr. 1889. Het met steenen en pannen geladen schip, verleden Dinsdag aan den ingang der haven gezonken, zit nog steeds op deze'fde plaats, tot groot ongerief en gevaar voor de scheep vaart. Er wordt niets gedaan om het te ver wijderen. De schipper mist daartoe de mid delen en ons gemeentebestuur schijnt er zich niets van aan te trekken, omdat het vaartuig zich bevindt op door het rijk onteigenden grond. Bij laag tij zit het 3 voet onder wa ter. Gisteren is er een bord ter waarschu wing op aangebracht. Bij deze gelegenheid komt natuurlijkerwijze de haven meer ter sprake dan anders en wordt er luide geklaagd, dat er om zoo te zeggen niets wordt gedaan om onzen water weg in behoorlijken toestand te houden. Zoo verzekerden ons personen, die uit ondervin ding spreken, dat er reeds geruimen tijd een groote paal nabij de sluis in de haven zit en heel wat steenen, die voortdurend gevaar voor de scheepvaart opleveren en dreigen de gemeente groote kosten op den hals te halen. Men schijnt het proces Tack en het geld, dat de gemeente daarvoor betaald heeft reeds vergeten te zijn. Maar, dit daargelaten, de schippers, die onze haven aandoen, beta len haven- en kaaigelden, zij hebben dus recht een veilig vaarwater en een veilige lig plaats te eischen. Wij hopen, dat zij, wien het aangaat, deze aangelegenheid naar behooren zullen behar tigen en de haven wat minder stiefmoeder lijk zullen behandelen. Verleden Zondag namiddag is op de zaal Musis Sacrum," alhier, eene vergade ring gehouden door de R. K. kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Waalwijk, nadat eene bestuursvergadering was voorafgegaan. Aan de orde was de bespreking van „per soonlijken dienstplicht. Er waren ongeveer 100 personen tegen woordig, meest van buiten de gemeente. Het bestuur stelde de volgende motie voor: „De R. C. kiesvereefliging in het hoofd- „kiesdistrict Waalwijkvan oordeel dat de „plaatsvervanging en nummer-verwisseling „dient behouden te blijven, laat de zaak met „vertrouwen over aan het beleid der R. C. „afgevaardigden.» Het lid Van Liempt vond de motie te zwak en drong, met het oog op het groote belang der onderwerpelijke zaak, aan om zich ten deze pertinent te verklaren. Op zijn voorstel werd het woord „dient" vervangen door „moet", waarna de motie bij acclamatie werd goedgekeurd. Aan den afgevaardigde voor Waalwijk, den heer Vos de Wael, zal van deze motie ken nis gegeven worden. Dezer dagen zou een jongen van zeke ren v. L. alhier een boodschap gaan doen. Voorbij de wóning komende van zijn buur man de H.werd hem door diens vrouw de gewone nieuwsgierige vraag gedaan waar hij heen ging; de jongen, de nieuwsgierigheid dier vrouw blijkbaar moede, gaf haar een alles behalve vriendelijk antwoord. Doch dit ver droot de H., die in de nabijheid stond en alles gehoord had, zoodanig, dat hij in toorn tegen den jongen ontstak en zich naar diens vader spoedde om hem op minder kalmen toon de handelingen van zijn kind onder 't oog te brengen. V. L. evenwel, op de kleingeestigheid zijns buursmans minder ge steld, werd kwaad, greép de H. bij de klad den en takelde hem zoodanig toe, dat, toen deze bij zijne beleedigde wederhelft terug keerde, daarvan nog duidelijk de sporen zichtbaar waren. Naar men verneemt moet door de H. van een en ander aangifte zijn gedaan. Door deu districtsschoolopziener in het district Tilburg, den heer W. J. Ph. van Op- penraay, te Oosterwijk, zijn de hoofden der scholen in dit arrondissement uitgenoodigd voor 15 Maart a. s. een ontwerp-leerplan voor hunne school, voor het tijdperk 1 Mei 1889 tot 1 Mei 1890, in te zénden. Gisteren, ten 12 ure, zijn de staten van dit gewest bijeen gekomen om te beraadsla gen over de provinciale kiestabel. Na beëediging en installatie van het lid mr. T. G. M. Smits van Oyen uit Eindho ven—die de plaats inneemt van wijlen den heer J. W. Van der Velden werd de open bare vergadering verdaagd tot hedenmiddag ten 1 uur, ten einde gelegenheid te hebben de tabel in de afdeelingen te onderzoeken. Men spreekt van voorstellen, tot split sing der hoofdkiesdristricten Grave en Waal wijk. De provinciale staten van Zuid-Holland verwierpen, na een uitvoerig debat, met 52 tegen 18 stemmen het voorstel van den heer Borret om het regelingsontwerp betrekkelijk de provinciale kiestabel dadelijk te behan delen en aangenomen werd met 47 tegen 22 stemmen het voorstel van den heer Buijs om het ontwerp naar gedeputeerde staten te renvoieeren ter fine van advies, om daarna in de sectien te overwegen in de volgende vergadering, die bepaald is op 8 Maart a.s. De provinciale staten van Noord-Holland stelden in handen van gedeputeerden het bekende regeeringsontwerp tot wijziging der provinciale kiestabelwelk college daarover rapport zal uitbrengen om dit met het ont werp in de afdeelingen te onderzoeken, ten einde in een vergadering op 12 Maart open baar te behandelen. De staten van Friesland besloten het ont werp te stellen in handen eener commissie van 5 leden om praeadvies. De staten van Gelderland hebben de kies tabel gerenvoyeerd naar gedeputeerde staten, die over 8 dagen rapport zullen uitbrengen. De provinciale staten van Utrecht hebben besloten tot verzending der stukken betref fende de kiestabel naar de afdeelingen. Op voorstel van den voorzitter, na overleg met de rapporteurs, werd de volgende open bare zitting bepaald op Donderdag 7 Maart. In Drenthe is de zitting 14 dagen ver daagd en tevens ged. staten om przeadvies verzocht. In Overijsel is het ontwerp gesteld in han den eener speciale commissie. De vergade ring is tot nader te bepalen dag verdaagd. In Zeeland is na langdurige discussien be sloten, het ontwerp te stellen in handen eener speciale commissie. De volgende bijeenkomst is bepaald op 12 Maart. In Limburg is met algemeene stemmen (38) besloten, instemming te betuigen met de voorgestelde kiestabel. De tweede kamer is bijeengeroepen op den 5 Maart, te 2 ure. Tenpaleizein Den Haag was Maandag volgend bulletin neergelegd De toestand van Z. M. den koning blijft minder gunstig en verandert weinig. De krachten komen niet bij. Uit Apeldoorn wordt geseind De toestand des konings was Zondag min der gunstig. De voedselopneming geschiedde zeer moeilijk en was daardoor gering. Slechts door de bekende kunstmatige middelen was de patient tot rust en in slaap te brengen. Overigens ver keerde hij in opgewonden toestand. De krachten werden minder, hetgeen aan leiding geeft tot groote bezorgdheid. De ongunstige wending, die in den toestand des konings sedert het laatst der vorige week is gekomen, was voorzien, zegt de Haagsche kroniekschrijver der N. Gr. Ct. Professor Rosenstein had voorspeld, dat de morphine-inspuitingen, die de pijnen des hoo- gen lijders tijdelijk moesten verzachten, op zijn prikkelbaar gestel spoedig een ongun- stigen invloed zouden uitoefenen. Daar echter het lijden schier ondraaglijk was, moest tus schen inspuitingen en 't gevaar van reactie gekozen worden en na lang overleg besloot men de inspuitigen voort te zetten. Vóór een dag of tien nu had de kamer dienaar bij het serveeren van het diner de menu's eenigermate verkreukeld en dit deed Z. M. in heggen toorn ontbranden. Van dat oogenblik af is de koning niet voortdurend opgewonden geweest, maar afwisselendde nachtrust was zeer gering, maar bij dag overviel de slaap Z. M. telkens en onver wacht. De toestand van voor weken is als 't ware teruggekeerd; afgescheiden van de gelukkig weder geweken aandoening in keel en mond die geen oogenblik aan diph- theritis heeft doen denkenmaar veeleer weder van spruwachtigen aard was is de koning afgemat; hij gebruikt wel wat bouil lon en tapioca, maar hij heeft evenmin eet- als werklust. De phase der langzame afneming van de krachten is teruggekomen en wijst thans nog sterker dan de vorige maal op een zeer ge regeld, maar fataal verloop der ziekte. Het kan zoo nog weken, misschien maan den voortdurenmaar het kan ook vooral door de steeds toenemende vervet ting aan het hart, veel spoediger dan iemand verwacht, afloopen. De naaste omgeving des konings en de geneesheeren zijn althans op het ergste voor bereid en het streven van allen is slechts op verzachting van zijn lijden gericht. De Staats-Courant bevat het volgende bericht omtrent den toestand van zijne ma jesteit den koning: „Volgens verklaring van professor Rosen stein en van de geneesheeren des konings zijn na de aandoening van het slijmvlies der mond- en keelholte de krachten van Zijne 1 s'*i! l'; 1 1

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2