BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Servie. Rusland. Amerika. BINNENLAND. voornemens een commissie van kooplieden en industrieelen te benoemen om het richtsnoer bij het sluiten van nieuwe verdra gen te bepalen. Van 27 Februari wordt gemeld: De belangrijke briquettenfabriek van Felin Dehaynin nabij Marchiennes staat in brand. Tien bekkens elk 500000 liter teer bevat tende, branden, en zullen niet voor morgen uitgebrand zijn. Het is onmogelijk, het vuur te vermeesteren. De schepen die op de Sambre lagen te laden, vatten vlam, en het geheele gebouw is vernield. Een later bericht geeft de volgende bij zonderheden Een telegram heeft reeds melding gemaakt van den brand waardoor de groole fabriek van Dehaynin te Marchiennesbij Charleroi, is aangetast. Deze uitgebreide zaak bestaat uit eene briquetten fabriek, eene teerstokerij, en eene fabriek van naphta, spiritus en reuk werken. In de distilleerderij dezer laatste afdeeling is de brand op eene tot dusver onbekend gebleven wijze ontstaanen de ontzettende massa's licht ontvlambare stoffen, in deze gebouwen opgehoopt, gaven zooveel voedsel aan het vuur, dat het blusschingswerk onmogelijk was, en men er zich hoofdzakelijk toe heeft moeten bepalen de verst afgelegen deelen der inrichting voor het vuur te be hoeden. Dit is vrij wel gelukt, wat ten eerste te danken is aan de windstilte en ten tweede aan de groote hoeveelheden zand en bak- steenen, op het terrein aanwezig waarmede ruen letterlijk een hoogen wal tusschen de verschillende gebouwen heeft kunnen oprich ten. Toch zijn op eene oppervlakte van 400 M3 allen gebouwen vernield en bedraagt de schade omstreeks 1 millioen fr. Een commissaris van politie, vergezeld van twintig politiedienaren, bezette Donderdag middag het bureau van de Ligue des Patriotes. De toegang tot het bureau werd onmiddellijk door de politie verboden. Er werd huiszoe king gedaan in tegenwoordigheid van Paul Déroulède, Laguerre en Richard, die als onderteekenaren van het manifest, waarin eene oproeping wordt gedaan tot inschrijving ten gunste van Atchinoff, beschuldigd worden, dat zij door eene vijandelijke daad den staat blootgesteld hebben aan eene oorlogsverkla ring. Paul Déroulède heeft geweigerd op elke hem gedane vraag te antwoorden. De maatregelen der regeering tegen de Ligue des patriotes zijn het gevolg van de motie, welke Maandagavond in de vergadering der Ligue is aangenomen en welke luidt: „De Ligue protesteert met verontwaardiging tegen de onverdedigbare handelingen der parlementaire regeer'; ng, welke zich niet ont zien heeft Russisch bloed te doen vloeien door Fransche handen, en zendt aan de groote bevriende natie de verzekering harer innige droefheid. „Het bestuur opent eene inschrijving ten voordeele van de betrekkingen van de dooden en gewonden der missie "van Aschinoff te Sagallo." Volgens een later weder tegengesproken gerucht, zijn de afgevaardigden Laguerre en Laisant in hechtenis genomen, omdat zij zich met geweld wilden verzetten tegen de huiszoeking in het lokaal der Ligue des patriotes. De regeering heeft besloten de Ligue des Patriotes, wegens het manifest dat zij heeft uitgevaardigd, te ontbinden. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Constans, is aan het uitplunderen van de dossiers der prefecten. Men verwacht tegen Maandag de verplaatsing en het ont slag van een vijftigtal prefecten. De admi nistratie over dezen tak van dienst is in den laatsten tijd verwaarloosd; in enkele depar tementen heerschte volslagen regeeringloos- heid. De regeering is besloten deze nalatig heid te herstellen en tegen ambtenaren, die zwakheid toonen, met kracht op te treden. Een der boulangistische bladen gaf dezer dagen de lijst der candidaten van die partij, welke bij de algemeene verkiezingen zullen worden voorgesteld en daaruit bleek de uit nemende organisatie van die partij voor de aanstaande hernieuwing der kamers, een feit dat de republikeinen wel op hun hoede mag doen zijn. Het heet, dat de regeering in beginsel besloten heeft het besluit, waarbij de hertog van Aumale uit het land verbannen werd, te herroepen. Alzoo zou het kabinet-Tirard doen, wat de minister Floquet gedacht had te doen, indien de verkiezing van 27 Jan. anders ware uitgevallen en de regeering daardoor aan kracht en invloed gewonnen had. Men zegt dat den dag, waarop het Journal officiel het besluit der herroeping zal bekend maken, de boulangisten in de kamer een voorstel zullen doen tot het verleenen van amnestie aan de veroordeelde mijnwerkers te Monceaux les Mines. Naar men uit Parijs bericht, is het water de Seine vallende. Pe schade, door de overslrooming op het tentoonstellingsterrein veroorzaakt, zal waar schijnlijk de voltooiing eenige weken vertra gen, zoodat ook deze tentoonstelling, als de meeste harer zusteren -r- in dit geval „door overmacht" niet op tijd gereed zal zijn. Maar dat is immers dus leeraarde inder tijd een onzer bladen juist het eigenaar dige van eene tentoonstelling Sedert een dag of veertien worden de omstreken van Parijs onveilig gemaakt door een dievenbende, bestaande uit vijf of zes personen, die zich tot taak stellen verschil lende woningen en villa's te plunderen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag drongen zij 't huis binnen van den heer Lom bard, waar slechts de zoon alleen thuis was. Toen de jonge Lombard gedruisch hoorde sprong hij uit zijn bed, greep een revolver en schoot toen op de indringers, zonder dezen echter te raken. De dieven sprongen op den jongen man toebonden hem en stopten hem een servet in den mond. Onder zijn oogen ging men toen heel rustig 'thuis plun deren. De bezoekers vertrokken eindelijk in gezelschap van een groote som geld en eenige obligaties. Te Orchies aan de Fransche-Belgische grens, heeft een bloedig gevecht plaats gehad tusschen douanen en 6 smokkelaars, die zij trachtten in handen te krijgen. Deze verde digden zich met knuppels en mishandelden de beambten zoodanig, dat één van hen, met name Dubreucq, de bekomen wonden waar schijnlijk niet zal overleven. Nu de getuige in de Parnell-zaal, Pigott verdwenen is, weet men eensklaps nog meer schoone staaltjes uit zijn verleden. Hij heeft ook te Parijs gewoond en stond er zeer ongunstig aangeschreven. Hij maakte er na melijk valsche wissels, die hij er van 1878 tot 1881 zeer rustig heeft uitgegeven. Ook dreef hij handel in onzedelijke boeken, waar voor hij een gedeelte van het geld gebruikte, dat hij van de Times heeft ontvangen. De Times van Donderdag, die de uit gave van Parnellism and Crime gestaakt heeft, bevat een hoofdartikel, waarin onvoorwaar delijk en onder uitdrukking van zijn leedwezen alle van Pigott afkomstige stukken en alle daarop gegronde aantijgingen ingetrokken worden. De redactie aanvaardt alleen de aansprakelijkheiden verklaart werkelijk in de echtheid der stukken geloofd te hebben totdat de valschheid van Pigott uitkwam. Het is onwaar dat Parnell van een proces tegen de Times afgezien heeft; integendeel heeft hij een nieuw proces tegen de Times wegens laster, ditmaal voor het Engelsch gerechtshof, begonnen, en 100000 schadevergoeding geèischt. Bij den zonderlingen loop, dien het proces Times-Parnell genomen heeft door de verklaringen van den voortvluchtigen Pigott, brengt de plotselinge dood van dokter Naguire groote ontsteltenis. Deze was de aangewezen man om de juistheid der verklaringen van Pigott te staven of te ontkennen, daar hij op order van Huston in 1886 in Parijs was en daar Pigott betaalde. Aan het feestmaal, door de Londensche kamer van koophandel gehouden, zeide lord Salisbury, dat hij zich verheugde over de teekenen, welke aankondigden dat de zaken herleefden. De voornaamste plicht der re geering, na te hebben verzekerd de hand having der eer en de o'ngereptheid der rech ten van Engeland, is met de naburige staten te leven in verzoeningsgezinden geest, maar de uitbreiding van Engeland's handel is zóó verbazend groot geworden, dat er maatrege len moeten genomen worden om haar te be schermen. De regeering zou ontrouw zijn aan haren plicht, indien zij de noodzakelijk heid om defensieve maatregelen voor te stel len, niet erkende. Het aantal Iersche afgevaardigden, tot nog toe ingevolge de onderdrukkingswet voor Ierland vervolgd, beloopt' juist 24, waarvan er 23 veroordeeld zijn. Vijf zitten er op het oogenblik in de gevangenis. In het „koninklijk circus" te Manchester Chepstow-street, brak Maandag avond brand uit, juist na afloop van eén voorstelling van Mexican Joe, met zijne Indianen en cow boys. Het houten gebouw stond binnen zoo kor ten tijd in lichte laaie, dat de leden van Joe's gezelschap geen gelegeheid hadden al de bij hunne voorstellingan gebruikte dieren te redden. Elf paarden en een ezel verbrand den. Van een paniek onder het publiek was geen sprake. De meeste toeschouwers waren reeds buiten het gebouw bij het uitbreken van den brand, welke ontstond door het vlam vatten van stroo. Men heelt te Manchester een ouden heer, klaarblijkelijk vermoord, gevonden in een huurkoets. Hij was daarin gestapt met een jonkman, die vermoedelijk de moorde naar is en zich met het geld van den ouden heer uit de voeten maakte, zonder dat de koetsier van het rijtuig iets er van bemerkte. De politie doet onderzoek, maar zij is hem tot dusverre nog niet op het spoor. Men is hier bezorgd, dat het met Duitsch land bevriende kabinet Salisbury door den jammerlijken afloop van het Parnell-geding zou kunnen komen te vallen. Plet Berliner Tageblatt meldt dat de verloving van den Russischen troonopvolger met prinses Alice van Hessen afgesprongen is. De troonopvolger wenscht de zestienja rige prinses Elma van Montenegro te trou wen. Dientengevolge zou de czar bevolen hebben, vooreerst twee jaren lang alle hu welijksplannen te laten rusten. Officieus wordt thans erkend, dat het Duitsche legerbestuur dat reeds in zijne eigene fabrieken snel laat arbeiden, bij de Oostenrijksche wapenfabriek van Steyr tegen verhoogden prijs 400,000 stuks repeteerge weren heeft besteld, die einde 1890 moeten worden afgeleverd. Men verwacht, dat het te Berlijn spoe dig tot een algemeene werkstaking onder de werklieden zal komen. Reeds sedert langen tijd is die werkstaking voorbereid. De Nordd. Allg. Zeit. zegt, dat de legeering zich in de quaestie tusschen de patroons en werklieden niet zal mengen, zoolang de sociaaldemo craten zich niet met de beweging bemoeien. Uit Zanzibar wordt bericht, dat de ge vangene Duitsche zendelingen eindelijk door de Arabieren zijnj losgelaten. Het Duitsche eskader voor Zanzibar gaat naar Samoa, en het oefenings-eskader in de Middellandsche zee naar Zanzibar. Deze aflossing heeft plaats om redenen van gezondheid. Von Molkte is spoorloos op reis gegaan, ten einde aan de drukte van zijn jubiieum te ontsnappen. De Bulgaarsche regeering heeft een wei gerend antwoord ontvangen op haar verzeek om te Weenen een diplomatieken agent te mogen vestigen. Oostenrijk Hongarije kan een gevolmachtigden gezant van Bulgarije volgens het verdrag van Berlijn niet erken nen de diplomatieke aangelegenheden moe ten door bemiddeling van den Turkschen gezant behandeld worden, daar Bulgarije een vasalstaat is. Echter verklaarde de regeering zich bereid bijzondere personen, door de Bulgaarsche regeering at te zenden, gehoor te verleenen, daar het belang van Oostenrijk- Hongarije medebrengt op de hoogte te blij ven der toestanden in de aangrenzende lan den en de regeering gaarne het hare er toe wil bijbrengen, dat de inwendige rust daar niet worde verstoord. De spoorweg-baron Hirsch, heeft een groote som gelds beschikbaar gesteld voor de armen van Weenen De rente van het ge schonken bedrag bedraagt 120,000 florijnen. Het gerucht wordt bevestigddat kroonprins Rudolf persoonlijk eenige mil- lioenen schuldig was aan Israëlietische ban kiers. De ooms der jonge barones Vetsera, die thans te Parijs zijn, alsook de prinsen Für- stenberg en Esterhazy, zijn voor goed van het hof verbannen. In tegenspraak met de onlangs vermelde verklaringen van koningin Nathalie, dat zij zich zou onthouden van de politiek, wordt uit Bucharest geseind, dat op aandrang harer partijgenooten de ex-koningin zich te Bu charest zal vestigen, en daar een huis ge huurd heeft, geheel ingericht om groot ge zelschap te ontvangen. De radicale partij in Servie heeft eene oproeping rondgezonden om og 3 Maart te Belgrado een partijdag te houden, waar zal worden vastgesteld de wijze, waarop de partij propaganda zal maken. De gezondheidstoestand der keizerin moet bedroevend zijn. De zieke brengt dagen achtereen door zonder een woord te spreken tot de personen, die haar omringen en bijna zonder eenig voedsel te gebruiken. Zij heeft oogenblikken, dat zij geen van hare familie leden herkent. Het hoofd der Synode der Grieksche kerk Pobedonoszew is door den -czaar ter verantwoording geroepen wegens het uitzen den der expeditie onder den monnik Paiszie naar Abessiniezonder daartoe aan de re geering verlof te vragen, daar een gewapende expeditie naar den vreemde 'slands betrek kingen in gevaar brengt (incident Atchinoff). Aan de „Daily News" wordt uit The- heran geseind, dat, naar brieven uit Askabad meldende Russen hunne Transkaspische krijgsmacht blijven versterken het goede renverkeer moet geheel stilstaan daar sol- datenvervoer het materieel in beslag neemt. Volgens de „Standard" heeft de Rus sische regeering de geldsom, welke krachtens de arbitage van dr. Gneist baron Hirsch aan de Turksche regeering moet uitbetalen in beslag nemen zal tot aanzuivering der ach terstallen van de oorlogsschatting. De Rus sische gezant heeft zijn vertrek van Konstan- tinopel deswege uitgesteld. Volgens berichten uit Panama hebben in de vorige week duizendtallen van werklieden de landengte verlaten. Er wordt alleen nog maar aan het kanaal gewerktom niet het gevaar te loopen van het recht op de con cessie te verliezen. Er heerschen geen wan ordelijkheden doch het geheele handelsver keer staat stil. In een kardoezenfabriek te Plymouth in Pennsylvania is een ontploffing ontstaan waardoor elf meisjes het leven verloren heb ben. Gelukkig had het ongeluk op het etensuur plaats waardoor 75 werksters af wezig waren. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 3 Maart's avonds 7 uurdoor de liedertatel „Oefening en Vermaak," op Musis Sacrum. Maandag 4 Maart, 's avonds 71/g ure, door de harmonie „l'Espérance" op de Harmo niezaal van den heer A. N. van Riel. BEZOOIEN. Zondag 3 Maart's avonds 6 uur door de rederijkerskamer „Oefening kweekt kennis" in de zaal van Mej. wed. Jud. Dekkers. Dinsdag 5 Maart's avonds 7 uurdoor de zangvereeniging „Vooruitgang zij ons Doel", in de zaal van den heer Ant. van der Zaken. BAARDWIJK. Zondag 3 Maart's avonds 7 uredoor de liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst", in de zaal van den heer A. Mulders. Maandag 4 Maart's avonds 6V2 uur door de tooneelvereeniging „Eensgezindheid", in de zaal van den heer Jac. van Woensel. DRUNEN. Dinsdag 5 Maart, ten 10 ure, MATINÉE in de zaal van den heer Henri Jansen. WAALWIJK, 2 Maart 1889. Zooals onze lezers zich zullen herinneren (zie Echo van 17 Febr.) richtte de Waalwijk- sche kamer van koophandel den 14 Febr. jl. een schrijven aan den minister van waterstaat, handel en nijverheidom nogmaals aan te dringen op de in uitzicht gestelde wijziging in den treinenloop Zwaluwe—Vlijmen. Thans heeft de kamer, namens den direc teur generaal van de maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen, de volgende mis sive ontvangen „Ten vervolge op onzen brief van 18 Dec. a. p., no 18075 hebben wij de eer u mede te deelendat de minister van waterstaat zijne goedkeuring heeft onthouden aan het door ons gedane voorstel. Door zijne excel lentie wordt het noodig geacht, dat de aan sluiting der treinen 1028 en 28 gehandhaafd blijve. Aan dat verlangen kan slechts worden voldaan door de kruising der treinen 1031 en 1028 naar Hooge-Zwaluwe te verplaatsen, hetgeen aanleiding geeft tot meerdere kosten wegens uitbreiding van personeel of wegens aanleg van centrale wisselbediening aldaar. Deze wisselbediening zal door ons worden aangebracht, doch het onvermijdelijk gevolg is, dat eerst met den zomerdienst de gewij zigde loop der treinen 1031 en 1028 kan tot stand komen. Had de regeering ons voorstel, waarmede ook uw collegie instemde, goedgekeurd, dan zou de loop van de treinen 1031 en 1028 reeds op 1 Februari 11. veranderd zijn ge worden." De herhaalde loffelijke pogingen van de kamer van koophandelom de gewenschte wijziging te krijgenzijn dus misluktwij willen hopen, dat de zomerdienstregeling beter rekening zal houden met de belangen onzer streek dan dit met de winterdienst't geval is. Bij de gisteren gehouden aanbesteding van het bouwen van een woonhuis voor den heer L. J. Leijtens-Schoormans hebben inge schreven Andries MichaelLoonschendijk voor f 4775 Bart Maas, Waalwijk 4700 Ebbe Treffers „4690 Ger. van Huiten 4667 Karei van Olmen 4597 Ger. van Dijck „4199 Heden voormiddag ten ll1/* ure, is door B. en W. op nieuw in het openbaar verpacht, voor den tijd van 6 jaren, de grond van de veldtent in den Buitenpolder. Het hoogste bod, gedaan door Wouter Brok bedraagt f113,— 'sjaars. Vergunning wordt enkel verleend op den verhuurden grond. Donderdag oehtend is men begonnen net aan den ingang der haven alhier gezon ken vaartuig te lichten en gisteren is het naar de havenkom gesleept. De belemmering is dus opgeruimd. Men seint, dat de toestand des konings de laatste dagen onveranderd bleef. In de Woensdag gehouden vergadering hebben de staten van Noord-Brabant zich vereenigd met het ontwerp der regeering tot indeeling der kiesdistrictenbehalve voor Grave en Waalwijk. Besloten werd voor te stellen A. Grave te splitsen in Osch en B<?ks-

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2