iKnoops- gaten, August STILLER, je Advertentiën. Be BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Burgerlijke stand. Handelsberichten. LEDEREN jg Waalwijk. UITVOERINGEN. Mevrouw Strick van Linschoten- M FABRICEERT en levert GOEDKOOPE PRIJZEN, m Qh O O O 4-3 zou koning Milan in den laatsten tijd pogingen tot toenadering tot Rusland beproefd hebben, blijkbaar gedreven door den financieelen nood zijns lands, daar nieuwe leeningen te Weenen niet meer mogelijk waren. Men spreekt van omstreeks 20 millioen fr. achterstallige be lasting. De czaar eischte als eerste voorwaarde voor verdere onderhandelingen eene verzoe ning van Milan met koningin Nathalie; koning Milan echterdie een zenuwachtigen angst voor zijne vrouw heeft, wier aanhangers hij beschuldigt hem naar het leven te staan, zou daarop onvoorwaardelijk verdere onderhan delingen geweigerd hebben en liever afstand van den troon willen doen. De minister van binnenlandsche zaken heeft den prefect van politie te Parijs opgedragen goed toe te zien dat de deputatiën, die zich naar generaal Boulanger begeven, niet groot in ledental zijn. Wanneer zij zoo groot zijn, dat zij het aanzien van een manifestatie heb ben, moet de prefect van politie ze uiteen drijven. De ministerraad heeft besloten het ver- banningsbesluit tegen den hertog van Au- male in te trekken. Te Parijs zullen gedurende de tentoon stelling ook stierengevechten gehouden worden door Spaansche ondernemers. Zij zullen een getrouwe navolging van de spaansche stie rengevechten zijn; maar er worden maatregelen genomen, dat zij geen gevaar opleveren voor menschen of dieren. De XlXe Siècle meldt, dat onder de papieren, die in het bureau van de patriotten- liga in beslag genomen zijn, behooren een uitvoerig plan van de organisatie der liga vervolgens een plan tot mobiliseering der liga en het bewijs voor de aanwervingen in het leger. Boulanger heeft een schrijven aan Na- quet openbaar gemaakt als antwoord op een artikel in de Times. Hij zegt daarin, dat 't zijn oneerlijke tegenstanders niet gelukken zal, de openbare meening in Europa te misleiden. Wanneer hij alle Franschen uit- noodigt in de republiek een regeering te vestigen waarvan eer en rechtschapenheid de grondslagen zijn, noodigt hij hen uit tot deelneming aan een werk des vredes. Zijn taak zal bestaan in het terugbezorgen aan zijn vaderland van het vertrouwen, het wel zijn en de eendracht. De beschuldigingen van de Times laten hem koud, zijn plicht staat hem hooger dan alle onzinnige aan vallen hij zal zijn plicht vervullen zonder iemand te verontrusten. Een Oostenrijksche driemaster, geladen met 2700 vaten petroleum, is in de haven van Marseille verbrand. Een ontploffing is ontstaan, die het schip uiteen heeft geslagen. Van de 13 personen, waaruit de bemanning bestond, zijn slechts 4 gered. De lijken van den kapitein en een matroos zijn gevonden, doch van de overige leden der bemanning heeft men niets meer bespeurd. Sir Fergusson heeft in het lagerhuis verklaard, dat de Duitsche regeering den Engelschen gezant te Berlijn volkomen op de hoogte heeft gebracht omtrent het doel en de strekking der zending van kapitein Wissmann te Zanzibar, en zeide, dat de khedive zich niet zou verzetten tegen het recruteeren van een aantal negers in Egypte om de Duitsche zending te versterken. De stoomboot „Kinsembo" brengt be richt mede, dat de agent van de Nederland- sche factorij te Banana, aan den ingang van de Congo-rivier, van den agent der compagnie aan de Aruwhimi-rivier de verzekering heeft ontvangen, dat Stanley te Aruwhimi is aan gekomen. Stanley kwam in het kamp aan, waar majoor Barttelot is gedood. Hij vond er verscheiden der manschappen, die met majoor Barttelott waren, loen hij hem verlaten had. Stanley zelf was zeer gezond, doch over zijn gevolg wordt geen woord gerept. Te Aruwhimi heeft de karavaan, die Stanley bij zich had, zich goed van mondvoorraad voorzien. De minister van buitenlandsche zaken heeft bij een particulier onderhoud met den En gelschen gezant het denkbeeld geopperd, de samenkomst der koninginnen van Engeland en Spanje te San Sebastian te beschouwen als een bezoek van de regentesse aan Victoria, waarop dan een contra-bezoek van de koningin van Engeland te Madrid zou kunnen volgen. De Engelsche gezant gaf met het oog op de etiquette van het Engelsche hof een ontwij kend antwoord, doch zou deze beleefde aan bieding aan zijne regeering overbrengen. Het Britsche lagerhuis heeft eindelijk, op verzoek der regeering, een einde gemaakt aan het nog steeds durend debat over het adres van antwoord op de troonrede 21 Februari 11. werd deze voorgelezenen gezegd adres met 237 tegen 99 stemmen aan genomen. Groote bevreemding wekt het, dat de regeering gratie heeft verleend aan zekeren Delaney, veroordeeld wegens medeplichtigheid aan den bekenden moord in het Phoenix- park bij Dublin. Naar verzekerd wordt, heeft hij zijne gratie te danken aan het feit, dat hij in de Parnell-commissie getuigenis heeft afgelegd ten gunste van de, in deze door de regeering altoos sterk gepatroniseerde Times. Eene interpellatie over deze zaak door de Ieren en Gladstonianen en eene stormachtige zitting zullen het noodzakelijk gevolg hiervan wezen. Pamell heeft uit alle landen van Europa en uit Amerika tal van telegrammen ontvan gen, waarin hij gelukgewenscht wordt met zijn triomf in de quaestie met de Times. Parnell, die besloten was eene actie van schadevergoeding tegen de Times in te stellen bij eene Schotsche rechtbankheeft besloten na het resultaat der commissie uit het lagerhuis, zijne zaak in Londen voor de jury te brengen; de klacht aan het hof te Dublin is voorloopig ingetrokken. Op verzoek van regeerings-beambten, op de grenzen van Elzas-Lotharingen geplaatst, zijn de paspoort-bepalingen voor de grensbe woners verzacht. De hoofden van arrondis sementen kunnen aan particulieren verlof ver strekken tot verblijf in den Elzas zonder machtiging der rijksregeering. De Peters-expeditie tot ontzet van Emin-Pacha is opgegeven, daar de benoo- digde gelden niet bijeen te brengen waren. De regeering ontzeide haar steun om den schijn van veroveringszucht in Afrika te vermijden. Het huwelijk van prinses Sophie met den kroonprins van Griekenland zal te Berlijn met den handschoen plaats hebben, met de ceremoniën der Luthersche kerk. Keizerin Frederik zal daarop met prins Hendrik, als vertegenwoordiger van den keizer, de prinses naar Athene vergezellen, waar de overtrouw zal geschieden volgens den Griekschen gods dienst. Het Duitsche eskader der Middelland- sche zeedat order ontving zich voor een langdurige reis gereed te maken, heeft nog geene bevelen ontvangen of Zanzibar of Samoa het doel van de reis zal zijn. WAALWIJK. Zondag 10 dezer zal door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal uitgevoerd worden 1. Marie Henriette, ouverture. Kessels. 2. Das Heimisch, fantaisie. Planquette. 3. Le Chant des Oiseaux, duo pour cornets. Wathier. 4. Carnaval Quadrille. Rotschuhe. CAPELLE. Uitvoering te Capelle, op Donderdag 14 Maart a.s., door de rederijkerskamer «-Vriendentrouw* in de herberg van den heer B. Kooij. WAALWIJK, 9 Maart 1889. Aanstaanden Woensdag 13 Maart, JAARMARKT te Waalwijk. Maandag 18 Maart, le zitting van den militieraad (keuring) te Tilburg voor middags KB/s ure. De nieuwe kiezerslijsten zijn door B. en W. van Waalwijk vastgesteld in de ves tibule van het raadhuis aangeplakt en gedu rende 14 dagen op de secretarie voor een ieder ten inzage nedergelegd. Bezwaarschriften tegen die lijsten moeten binnen veertien dagen aan den gemeenteraad worden ingediend. De politie alhier heeft dezer dagen een onderzoek ingesteld betreffende de handelin gen van zekeren H. Sdie colporteerde met een uitgave van de uitgevers-maatschap pij „Elzevier" en door deze bij een der boekhandelaren, alhier, schriftelijk was aan bevolen. De door verschillende getuigen tegen H. S. afgelegde verklaringen hebben aanleiding gegeven tot een proces-verbaal, dat aan den officier van justitie is opgezonden. In het nummer van 23 September jl. deelden wij mede dat een inwoner onzer ge meente zijne kleederen en huisraad bevuild, met petroleum begoten of stuk gesneden vond. Sedert dien tijd heeft zich dit nog dikwijls herhaald. De politie, ofschoon zeer waakzaamheeft den dader, die om zoo te zeggen met den vinger wordt aangewezen tot heden toe niet kunnen snappen. Hij gaat te werk met een stoutmoedigheid en^ overleg, een betere zaak waardig. 'tls te hopen dat spoedig aan dit erger lijk schandaal op eene of andere wijze een eind komeen dat rustige burgers in hun eigen woning voortaan met vrede gelaten worden. Men verzoekt ons de aandacht te ves- gen van hen', wie het aangaat, op het feit, dat gisteren morgen op de markt alhier stinkende visch te koop is aangeboden. Gisteren avond' tusschen 8 en 9 uren, is de Heusdensche wagendie eenige goederen aan de haven alhier gelost hadmet lading en passagiers bijna in de haven gevallen. De teugels der paarden waren verward ge raakt hieruit volgde een verkeerde manoeu vre zoodat voertuig en paarden op de Waalwijksche boot No. 1 terecht kwamen. Het eene paard viel tusschen de boot en de beschoeiing in de haven waaruit het door de krachtdadige hulp van het personeel der aan den wal liggende booten is opgehaald. Toen alles weer op den kant stond bleek dat enkel het paardentuig eenigszins defect was zoodat de tocht naar Kaatsheuvel zon der verder oponthoud kon worden voortgezet. Dit ongeval is dus betrekkelijk goed afge- loopen. Had er geen boot gelegen, dan wa ren er bijna zeker menschen verdronken. Met ingang van 10 Maart a.s. is in gevolge eene beschikking der ministers van binnenlandsche zaken en van financien de in- en doorvoer van lompen gebruikte kleedingstukken en ongewasschen lijf- en bed- degoed uit Ostende verboden. Bagages, door reizigers medegebracht, zijn onder dit verbod begrepen. De Zuid-Willemsvaart zal in den loop van dit jaar tot het doen van herstellingen, worden gesloten op 8 Juli, en wel voor het zijkanaal Maastricht Luik gedurende 3 weken, voorliet gedeelte MaastrichtBocholt gedurende 2 wekenen voor het gedeelte Bocholt sHertogenbosch gedurende4 weken. Het plan moet bestaan om in verband met de a.s. wereldtentoonstelling te Parijs een wijziging te brengen in de treinverbinding HollandParijs. De hoofdcommissaris van politie te 's Gra- venhage waarschuwt, dat men op zijne hoede zij bij het aanknoopen van handelsbetrekkin gen met de hierna te noemen personen, die veelal schrijven op berichten, waarin iets te koop of ter overname wordt aangeboden, en wel H. F. J. Schoemacher, L. Timmermans, F. D. Bastet, Th. Fillekens—HazelzetS. Metz W. J. GeervlietJ. Granaat, J. H. BekkerW. Siehl Wz., W. F. de Voogt en H. Italiaander. Behalve de laatste zijn zij ook vroeger in het algemeen Politieblad ge signaleerd. Het officieel bulletin omtrent den toe stand des konings luidt De toestand des konings blijft over het geheel onveranderd. De laatste dagen waren rustiger. Naar men verneemt, is in de verbou wingsplannen van het station te Tilburg ook opgenomen het bouwen van een douane kantoor. Als eenige voorwaarde wordt gesteld dat de gemeente voor de meubileering, ver lichting en verwarming van het gebouw moet zorgen, waarvoor reeds geruimen tijd geleden door het gemeentebestuur gelden zijn toege staan. De agent van politie F. v. d. B. te 's Hertogenbosch die tot dusver steeds als een oppassend man bekend stond heeft Woensdag in drift zijne vrouw met een broodmes doodgestoken. De vrouw was se dert vele jaren aan den drank verslaafd en verwaarloosde hem de kinderen en de huishouding, terwijl zij bovendien kleederen en huisraad verkocht om geld voor drank machtig te worden. Dien middag thuis ko mende om te eten zoo luidt zijn verhaal was niets gereed. De vrouw was erg beschonken en wierp hem een korst brood toe en schopte hem waarop hij na jaren lang geduld en lijdelijkheid in drift met het mes, dal op tafel lag, haar een steek toebracht. De dader heeft zich vrijwillig in arrest gesteld. De justitie deed onderzoek en liet hem naar het huis van bewaring overbrengen. De ongelukkige was na zijn verhoor zoo he vig ontroerd dat men hem uit het rijtuig de gevangenis heeft moeten binnendragen. (/^•BAARDWIJK, 5 Maart. Ten huize van den heer Mulders gaf de liedertafel „Tot bloei der Toonkunst* Zondagavond een concert, dat, hoe hoog ook de verwachting der talrijke toehoorders gespannen was, hun uitstekend voldaan heeft. Het qeheele programma is, enkele vlekjes daargelaten, >est afgewprkt In Cromwell et Charles b.v. hadden wij den tenor in het recitatief gaarne nog wat langzamer gehoord; in 't slot van 't Krijgslied bij de woorden „'t Is schoon* dreef de toon een weinig; doch zij die Holl's Krijgslied kennen, ver geven dat gaarne. Na deze opmerking kan er niets dan lof gebracht worden voor de juiste uitvoering van alle nummers. Het Krijgslied van Holl was overigens zeer goed, de raoeielijkheden werden met glans overwonnen, aanslag en tempo's waren juist. Van de overige nummers spant „Zondag op het meer" van Heinze de kroonwij hoorden dat nummer nog niet zoo schoon. Door den directeur werden een paar liederen van Schubert en een paar andere van De Bont gezongen. Vooral „Des Madchens Klage* werd met dat gevoel voor gedragen, zooals wij dat van hem gewoon zijn. In „Cromwell et Charles" dat goed afgewerkt werd, was vooral de bas mooi. Ue blijgeestigen konden hun hart ophalen aan de scènes. „Die daar!* en niet het minst de „Semraelquadrille" wekten een daverend applaus, dat ten volle ver diend was. De heer van Boxtel van Kaatsheuvel werkte door zijn pianospel niet weinig mede tot den goeden uitslag van het concert; hem komt daarvoor een bijzonder woord van dank toe. Wij eindigen met onzen besten wensch voor den bloei der liedertafel; gaat zij voort te studeeren en te werken, zooals ze nu heeft gedaan, dan gaat zij eene schoone toekomst te gemoet. 8 Maart. Vastenavond-Maandag gaf de too- neelvereeniging alhier eene voorstelling ten huize van den heer Jac. van Woensel. Het stuk „De Vrek" van Molière werd over 't algemeen goed afgespeeld, vooral in de hoofdrol; enkele spelers mochten wel wat vaster zijn geweest. De scènes van De Winter, die na het stuk werden voor ge- dragen, voldeden best; Mieke van Oorschot en de Bibliothekaris vooral waren zeer aardig. De weg naar Drunen is weer droog, dienaar Doeveren staat nog voor een klein gedeelte onder water. CAPELLE8 Maart. Den visscher Dirk Ro- senbrand viel deze week andermaal een aardig buitenkansje ten deel. Hij heeft n 1. weder 4 zalmer. in 't Oude Maasje onder deze gemeente gevangen, welke hem respec tievelijk f20, f 16, f 15 en f 15 opbrachten. Is (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur De aangekondigde laatste win teruitvoering van de zangyereeniging „Vooruitgang zij ons doel" van Waalwijk en Bezooien, had gisteravond plaats. Ik geloof uit naam van het aanwezige publiek te spreken, indien ik zeg dat zij ons een neerlijk avondje heeft bezorgd. De koorstukken werden tlink uitgevoerdeveneens de solo's waarvan vooral de aandacht trok „Zacht ontsliep de lieve kleine" gezongen door een jonge dame. Heerlijk klonk haar stemgeluid door de zaal, en dat door iedereen met belangstelling werd geluisterd, ge tuigde de stilte, die toen in de zaal heersclite. Ook de beide tooneelstukjes voldeden bij uit stek, vooral „Doleeren* werd keurig opgevoerd en vond veel bijval, 't Is dan ook een stukje, dat de waarheid goed doet uitkomen, en menigmaal de lachspieren in beweging bracht. woordde uitvoering mag uitstekend geslaagd heeten. Dat zij ons nog menig gezellig avondje verschaffe, is zeker de wensch van velen. Waalwijk, 6 Maart i 889. X. WAALWIJK. (Niet ofticiCel.) GEBOREN: Antonius Johannes, zoon van Pieter Mathijs Lubse en Cornelia van Boxtel. OVERLEDEN: Wilhelmina Anna Klijn, 1 maand. Antonius Johanna Lubse, 2 dugen. BAARDWIJK. Over de maand Februari 1889. GEBOREN: Theodoras Cs., zoon van Joh. Lom- ra ers en Gijsb. van Bijnen. Wilhelmus Corns., z. van Corns. Vermelis en Joh. Ma. van Bijnen. Johannes Hendrikus, z. van Adriaan van Helvoirt en Gijsb. de Nijs. Adrianus Johs. Willi., z. van Johannes Sus- trunck en Cath. Kolsteren. Maria, doch ter van Jacobus Hendr. Sustrunck cn Adr. Kolsteren. WAALWIJK8 Maart. Bij flinken aanvoer was de handel in hoornvee tamelijk vlug. Kalfkoeien f 115,— a 255,— Kalfvaarzen f85,— a f160. Varkens f4,a f6. Ter botermarkt aangevoerd 1681 KG., verkocht van f 1,03 a 1.37 per KG. Eieren f2,50 a 3.50 per 100 stuks. In granen blijft de markt voor consumptie ta melijk levendig. Zwaar en licht zoolleder goed gevraagd in goede waar tegen gesouteneerde grijzen. De handel in schors blijft flauw gestemd. AMSTERDAM8 Maart. Bericht van de makelaars BROUWER ANCHER en DORDREGTER. Huiden. In de afgeloopen week werden af gedaan ex inschrijving 27 Februari jl.: No 254, 365 O-Indische buffel. No 254, 70 dito runder. Op 13 Maart e.k. zijn bij inschrijving aan de markt gesteld 2000 Timor buffelhoorns, ex „Emma". Inlandsche artikelen zeer stil. ROTTERDAM8 Maart. Bericht van de makelaars M. C. W. BREUKELMAN. Op en na de veiling op 7 dezer werden verkocht: Kav. 1-5, 15-17, 22-24 en 27. En heden bij inschrijvingnos. 48, 51 54-57, 59-61, 63-64, 66-69, 75-77, 81-87, 89-91, 94-100, 103-106. En uit de hand: No 28, 717 Padang runder ca. 6V4 k ex laatste inschrijving. ^vallen van een ZOON Van Elden. Varsseveld, 3 Maart 1889. AAN 4-3 Dl) GX> CO CD

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2