BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Servie. Turkije. Amerika BINNENLAND. De groote pers loopt in haar commentaren over de beteekenis en de waarschijnlijke ge volgen van Milans aftreding zeer uiteen, maar in Rusland is men al buitengewoon in zijn schik en de bladen dringen zelfs aan op de terugroeping van koningin Nathalie en den metropolitaan Michael. Hoewel de officieuse en officieele bladen van Oostenrijk en Duitschland nog altijd vrij optimistisch gezind schijnen, is toch het oordeel over Milans aftredingsmanifest lang niet gunstig. Veel beter is de indruk van het manifest van het regentschap, waardoor de stemming in het land zelf dan ook zeer bevredigend mag heeten, in hoofdzaak een gevolg van de samenstelling van het radi cale kabinet. l)e Russische ohicieele pers schijnt 't meer als haar taak te beschouwen de gedachten en gevoelens van het volk te verbergen, dan die kenbaar te maken tenminste uit ver trouwbare bronnen blijktdat men algemeen verontwaardigd is over de houding van de Fransche autoriteiten in zake het incident- Atchinoff. In den persoon van generaal Harrison heeft de republikeinsche partij in de Vereenigde Staten de macht weder in handen genomen. 's President's politiek programma, dat hij blootlegt in zijn boodschap aan het congres, iszooals men mocht verwachten van een regeeringsaamgesteld uit partijgenooten van Blaine den protectionist. Alle hoop om de Vereenigde Staten van den protectionis- tischen weg te zien afwijken, is teleurgesteld van Cleveland's vrijhandelsplannen zal niets komen. Duidelijk en klaar heeft de nieuwe titularis zijn voornemen blootgelegd den Chineeschen muur van invoerrechten, die de republiek omgeeft, te handhaven. De enorme overschotten in de schatkist, die tot groote moeielijkheden zouden kunnen leiden, zullen worden aangewendniet tot vermindering der douane-tarieven maar tot vermindering van belastingen op inheeemsche artikelen waardoor de protectie ten gunste van eigen voortbrengselen nog grooter wordt. Dit systeem van protectionisme strekt zich nog verder uit. Eerst werden alleen de Chinee- zen geweerd maar de president sprak ook van het voorstellen van wettelijke bepalingen om de landverhuizing tegen te gaan of ten minste te beperken. (Duitsche bladen zijn daarover alles behalve gesticht). Oogenschijn- lijk bedoelde de president alleen misdadigers en vagebonden afteweren, maar het werkelijk doel van deze bepalingen is de Amerikaansche werklieden te beschermen tegen de buiten- lansche concurrentie. De overblijvende gelden van de douane rechten wil de president aanwenden ter versterking der marine en tot- ondersteuning van Amerikaansche stoomvaart-lijnen. Het politieke gedeelte van de boodschap laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. De Monroe-leer wordt er in bevestigd, wat betreft de verhouding van het buitenland tot Amerikamaar omgekeerd spreekt zij van bescherming van Amerikaansche onderdanen in 't buitenland van het aanleggen van ha vens en kolenstations (Samoadus gaat de nieuwe titularis uit van 't beginseldat „handjes thuis" wel geldt voor 't buitenland tegenover de Vereenigde Statenmaar niet omgekeerd Van Canada en de droomen van annexa tie, die deze groote Britsche kolonie bij de Amerikanen doet ontstaan is in Harrisons programma geen sprake maar behalve dat wordt er in 's presidents rede zooveel gezegd, dat Europa minder aangenaam is dat men Clevelands aftreding moet betreuren. Er liepen de laatste dagen weder geruch ten te Parijsdat de energie, waarmede het nieuwe kabinet de zaken heeft aangevat,niet steekhoudend blijkt te zijn, dat de regee ring 't eigenlijk niet met zichzelve eens is in zake de vervolging der patriotten-ligamen weet niet op welken grond men de leiders zal vervolgen. Nu werd weder gesproken van bepalingen in de wetten van 1834 en 1848, maar het dralen der regeering is zeer gevaarlijk zij gaat nu zien dat zij de zaak slecht heeft aangevat; haar optreden is te heftig geweest om nu de geheele zaak met een sisser te doen afloopen. Zij heeft dan ook Maandag eene aanvraag ingediend om de afgevaardigden Laguerre Laisant en Turquet te vervolgen wegens deelneming aan eene geheime vereeniging en bij den senaat om alzoo te handelen tegen den heer Naquet. De senaat heeft de aanvraag urgent ver klaard. In de kamer zal de commissie, die verslag uit zal uitbrengen, nader worden benoemd. Volgens de XIX Siècle is bij een onder-officier te St. Etiennedie geregeld in correspondentie was met generaal Boulanger, een huiszoeking gedaan, en een koffer met verscheidene belangrijke papieren is in beslag genomen. In den mfnisterraad is besloten het wetsontwerp te steunen waarbij voor komen wordt, dat iemand zich in verschil lende departementen candidaat voor de ka mer stelt. Beklimming van den Eiffeltoren. Onder leiding van den heer Eiffel beklom voor eenige dagen een gezelschap van vijftien personen den Eiffeltorente Parijs. Om twee uur schrijft een medewerker van de Figaro, die dit tochtje medemaakte, zette het gezelschap zich in beweging. Eiffel raad de de beklimmers aan zijn voorbeeld te volgen en zeer langzaam van dc eene trede der trap op de andere over te stappen. Hij had ondervonden dat eene eigenaardige schommelende beweging van het lichaam van de eene zijde naar de andere, de moeie lijkheden van het beklimmen aanmerkelijk verminderde. Om 3 uur 5 minuten bereikte men het eerste platform. (Men had toen 350 treden beklommen en eene hoogte van 58 meter bereikt). Hier bevinden zich vier restauratien die ruimte aanbieden voor 42u0 personen. Daar de koude in de ge bouwtjes zeer vinnig was moesten de tou- risten pelshandschoenen aantrekken en mut sen met oorlappen opzetten. Na eene marsch van nog anderhalf uur kwam men op het tweede platformop eene hoogte van 200 meter. Om vijf uur besteeg het gezelschap, dat op tien personen was verminderd daar de anderen vermoeid achterbleven een lad der, die van boven niet vastgemaakt scheen. De schommelingen van het ijzeren gevaarte dwongen nog eenige voorzichtige deelnemers van het verder klimmen af te zien. Na een half uur bereikten de vier overgebleven heeren het derde platform. Van hier ging 't op touwladders weder tot eene hoogte van 275 meter. Op dit platform waren 10 werklieden bezig die op beweegbare zit plaatsen welke aan touwen zijn bevestigd rondom den toren gaan. Deze koene mannen beveiligen zich door een linnen zeil tegen de ongemakken van weer en wind. Nadat de Eiffel-touristen weer waren afge daald werden zij door den heer Eiffel op het eerste platform op schitterende wijze onthaald. De ingenieur verhaalde dat hij dagelijks honderden bewijzen van instemming ontvangten dat ook het grootste gedeelte der kunstenaars, die in den beginne het pro test tegen zijne schepping'hadden ondertee kend zich hebben teruggetrokken. Opzien baarde in Britsch Indie de ont dekking van geheime papieren, waaruit blijkt, dat de Maharadja van Kashmir sinds lange jaren samenspande tegen het Britsch-Indische gezag met pogingen tot vergiftiging van den Britschen resident. De Maharadja biedt thans zijne abdicatie aan. Volgens de „New-York Herald" staan tusschen Engeland en Venezuela de onder handelingen stil. Guzman Blanco stelde ar bitrage door deVereenigde Staten voor,hetgeen Engeland afsloeg- Salisbury stelde Belgie als arbiter voormaar dit weigerde Vene zuela. Venezuela beklaagde zich bij de Ver eenigde Staten over Engeland's aanmatiging in het gebied van den Orinoco. In Engeland hebben dezer dagen groote overstroomingen plaats gehad vooral in de nabijheid van Taunton en Bristol. Taunton, een stad met 18,000 inwonersis geheel en al onder water en bootjes varen door de straten. Zelfs dit varen is echter niet zonder gevaar daar de rivier Tone buiten hare oevers is getreden en eene strooming door de straten veroorzaakt. Te Bristol regende het 14 uren achtereen, tengevolge waarvan de Avon en de Frome buiten hare oevers traden en de lagere gron den overstroomden. Ook de Exe trad buiten hare oeversen de lagere gedeelten van Exeter zijn hierdoor geheel overstroomd terwijl in sommige stra ten evenals in Tauntonhet verkeer geheel gestremd is Tavistock leed mede door overstrooming, en wel van de rivieren Tamar en Tavy groote schade. Voorts komen nog tijdingen van denzelfden aard uit het Forest of Deanuit het dal van de Severnen in het algemeen uit de meeste plaatsen in wes telijk Engeland. Tot nog toe worden geene persoonlijke ongelukken gemeld doch de schade aan eigendommen moet enorm zijn. Ook in de graafschappen Leicester en Warwick hebben overstroomingen plaats gehad mede als gevolg van de zware regens. Het oefeningseskader in de Middellandsche Zee, dat onlangs order verkreeg zich voor een tocht gereed te maken, wotdt niet naar Samoa gedirigeerd tot groote vreugde der bemanning ontving de admiraal bevel ter vertooning der vlag eenige havens te bezoe ken en tegen Mei naar Kiel terug te keeren. Uit Budapest wordt aan het Berl. Tagebl. gemeld, dat de gezondheidstoestand der kei zerin van Oostenrijk veel te wenschen over laat en dat dit de reden is, dat zij vroeger naar Corfu zal vertrekken, dan aanvankelijk plan was. Na de catastrophe te Meyerling heeft zij veel kracht getoond en vergat zij zich zelf om het leed van haar gemaal zoo veel mogelijk te verzachten. Thans onder vindt zij de gevolgen der overspanning. De koning heeft een besluit geteekend waarbij het ontslag van de ministers Gri- maldi, Perazzi en Saracro wordt aangenomen en in hunne plaats worden benoemd de hee ren Seismitdoda tot minister van financien, Gioletti tot minister der schatkist, en Finali tot minister van openbare werken. Roovers in Italië. De Romeinsche bankier Tanlongo had reeds herhaaldelijk brieven ontvangen, waarin hem bevolen werd eene aanmerkelijke som aan een onbekende te beialen, waarvan hij zich gehaast had aan de politie kennis te geven. De politie had echter, schijnt het, te veel met de arbeidlooze werklieden te doen. Hoe dit zij, den 2 ln Febr. kwam weder een brief, waarin de bankier werd uitgenoodigd om 50,000 lira's te doen bren gen naar het station van Albano (27 kilo meter van Rome) door iemand die in de rechterhand een stok, in de linker een wit ten z .kdoek en om den hals een rooden moest dragen. Zelfs met deze aanwijzingen liet de politie zich niet tot handelen bewe gen. Den 25n meldde zich nu eene ver momde en gewapende bende van 28 man aan de woning van een administrateur des bankiers te Frattochie aan om antwoord. Er was geen antwoord en ofschoon het perso neel volstrekt geen weerstand bood, werd een herder met een geweerschot gekwetst. „Dat is de laatste waarschuwing," zeide de hoofdman en verdween met de zijnen, na dat zij den gekwetste van zijn geld 10 lira's ontlast hadden. Denzelfden avond is op geringen afstand een voerman in de duisternis door drie man aangehouden en van al wat hij bij zich had beroofd. De orde in Servie is tot heden niet ver stoord. De minister van buitenlandsche za ken, Tauchanovitch, heeft aan alle prefecten een afschrift gezonden der circulaire, waarin wordt gemeld, dat de openbare orde moet worden gehandhaafd en dat de prefecten persoonlijk daarvoor aansprakelijk zijn; de nieuwe grondwet blijft geheel van kracht. De ex-koning heeft tot heden de leiding der zaken in handen, hij tracht te verhinderen, dat koningin Nathalie wordt teruggeroepen. Het verbanningsbesluit over Packitch is op geheven. Het regentschap zetelt in het mi nisterie van buitenlandsche zaken. Naar de Daily News uit Konstantinopel verneemt, maakt de Porte zich beangst over Milan's abdicatie, wijl zij daarin het voor spel ziet van een op te richten Zuid-Slavisch koninkrijk, omvattende Servie, Bulgarije en Montenegro. Men gelooft dat Oostenrijk Ma cedonië zou bezetten, mocht er eene crisis losbarsten. De Oostenrijksche Lm Grieksche gezant te Konstantinopel confei.eeren druk met elkander. De gele kooits 'neerscht ontzeu£n(^ ^'fYpru. De dochter van den president der^'Pybliek is daaraan gestorven. De epidemie oreidt zich op onrustbarende wijze uit. Een stoomschip van Hayti, meldt dat de troepen van Hyppolite op 20 Februari door Legitime verslagen zijn, met verlies van 300 man. WAALWIJK, 13 Maart 1889. De brigadier der koninklijke maréchaussée H. Bosselaar is van hier overgeplaatst naar de brigade te Hilvarenbeek, als waarnemend commandant. Als commandant voor de nieuwe brigade te Dussen wordt genoemd de briga dier Louwerse, thans te Helmond. Behalve de reeds vroeger door ons ver melde Noordbrabantsche inzenders zal ook de firma P. J. van Gils, alhier, aan de Pa- rijsche tentoonstelling deelnemen. Hare reeds van de Antwerpsche tentoon stelling bekende elixer-etalage zal zeker ook te Parijs een goed figuur maken. Toen de herbergier D. v. B., te Bezooien, Zondagavond eenige oogenblikken zijne wo ning verlaten had, teneinde in zijn buurt een boodschap te doen, werd hij bij zijne terug komst door zekeren M., die hem met een zijner kornuiten blijkbaar had opgewacht onverhoeds op straat aangevallen en op een pak slaag onthaald. Op zijn hulpgeroep schoten anderen toe, waarop de dader ijlings hetN hazenpad koos. De politie, van een en ander op de hoogte gebracht, is aan hel on derzoeken gegaan en heeft, naar wij verne men, tegen M. geverbaliseerd. Het ware te wenschen dat hem een gevoelige les werd gegeven opdat hij zich in 't vervolg wachte om vreedzame burgers op zoo laag hartige wijze te mishandelen. Onder de gemeente Loonopzand zijn jl. Zondagavond weder op tal van plaatsen de glasruiten stuk geslagen. Van een en ander is bij de politie aangifte gedaan, die tegen de schuldigen procesverbaal heeft opge maakt. Uit vertrouwbare bron wordt aan het Vad. gemeld, dat er in den toestand van Z. M. den koning den laatste tijd een zoo gunstige verandering merkbaar is, dat er hoop bestaat, dat de koning binnen enkele dagen weder zijn gewone werkzaamheden zal kunnen hervatten. jjC- Tengevolge van het overlijden van den opzichter bij de maatschapp:j tot exploitatie van staatsspoorwegen H. A. Hermans, is het toezicht op het baanvak Zwaluwe—Vlijmen voorloopig opgedragen aan den opzichter G. A. van Veggel, te Zwaluwe. Dezer dagen is door de commissaris der vereeniging ter behartiging der Nederl. belangen bij de Parijsche tentoonstelling be paald, dat alle goederen der exposanten op 27 Maart te Rozendaal moeten zijn waar ze in ontvangst genomen worden door een gemachtigde der commissie. Latere verzen ding zou meer kosten en groote moeite ver oorzaken. De commissie heeft van de Ned. spoor wegmaatschappijen halve vracht van. en naar Rozendaal weten te verwerven voor de goederen voorzien van bepaalde adressen. Verder vernemen wij, dat de inzending voor de Nederl. afdeeling den 15en Maart definitief wordt gesloten. Tot dien datum kunnen nog kleine étalages worden aange nomen Voor enkele industrieelen kan deze mededeeling nog belang hebben. Inlichtingen zijn bij den len secretaris, den heer mr. Th. Stuart, te Amsterdam, verkrijgbaar. De kamer van koophandel en fabrie ken te Tilburg heeft aan de tweede kamer der staten.-generaal een adres gezonden waarin wordt aangedrongen om het wetsont werp omtrent den overmatigen arbeid van jeugdige personen en vrouwen in fabrieken niet aan te nemen, tenzij met nog een paar veranderingen, welke reeds in een den 15n Dec. 11. gezonden adres voorgesteld werden, namelijk lo. het in art. 5 voorgestelde einde van den tijd, waarin gewerkt mag worden, te verlengen tot 's avonds 8 uur, en 2o. om den gezamenlijken duur der rusttijden ver plicht te stellen op minstens lT/a uur, in plaats van twee uren. De weefschool tc Tilburg werd gedu rende den cursus 1887—1888, blijkens het uitgebracht verslag, bezocht door 7 leerlingen in de dag- en door even zooveel leerlingen in de avondschool. Alvorens het schooljaar werd gesloten, werd in het schoolgebouw eene tentoonstelling gehouden van de voorwerpen door de leerlingen vervaardigd, welke ten toonstelling door fabrikanten en mannen van het vak druk werd bezocht. Het trok de aandacht, dat de school in de laatste jaren merkelijk was vooruitgegaan. Na de vacantie begon de cursus 1888-1889 met 10 leerlingen voor de dag- en 9 voor de avondschool. De lessen worden geregeld gevolgd. Evenals vorige jaren wordt aan de leerlingen der dagschool des namiddags meer onderricht verstrekt in het pactische deel van het werk. De ontwerp-kiestabel is door de staten der verschillende provinciën over 't algemeen zeer slecht ontvangende meesten achten ze onaannemelijk en strijdig met de provin ciale belangen. De hooge raad heeft ongegrond verklaard het cassatieberoep van het O. M. bij het kantongerecht te Osch, tegen de vrij spraak van eenige personen, die in een kof fiehuis muziek hadden gemaakt. De raad nam aan, dat feitelijk beslist was, dat de muziekuitvoering niet voor het publiek toe gankelijk en niet openbaar was, en daarom geen toestemming van den burgemeester be hoeft, gelijk de plaatsverordening voor pu blieke vermakelijkheden eischte. Een felle brand brak Vrijdag middag omstreeks 2 uur uit op de pachthoeve Naun- hof, te Hoensbroek (Limburg), toebehoorende aan den heer Rijksgraaf van en tot Hoens broek, bewoond door den pachter P J. Petry. De gebouwen, die gedeeltelijk nog uit leem en stroo bestonden, zijn totaal vernield. Het vuur woedde zoo sterk, dat in èenige minu ten de geheele gebouwen waren aangetast en aan r dden niet te denken viel; 5 paarden, 13 koeien en eenige varkens zijn in de vlam men omgekomen. De pachter, een man van 84 jaar, is door een venster moeten vluchten om aan het vuur te ontkomen. De brandweer was aanstonds ter plaatse en werkte dapper, doch kon geen weerstand bieden aan den vuurgloed. Alles was ver zekerd. De schade wordt begroot op f 23,000. Oorzaak onbekend. De tentoonstelling van schoone vrou wen te Gorinchem gaat niet door. De re dactie van de Nieuwe Gorinchemsche Ct., die onder haar advertentien dergelijke op roeping plaatste, is te weten gekomen dat hei slechts een grap was, meer niet Te Someren is een vrouw van onge veer 60 jaar dood op den akker gevonden. Ook te Asten heeft men een dergelijk geval te betreuren, daar het ontzielde lichaam, ook eener vrouw, op het midden der openbare straat werd opgenomen.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2