N airliner 22, Zondag 17 Maart 1889 12e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. YINETA, ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. UITGEVER: Waalwijk. 'Zij, die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers gratis. 60 E. Weener. en Langs! raalsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag: en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels ƒ0,60 daarbocu 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2raaal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen loor het advertentiebureau van Adolf Steintsr, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De Fransche senaat heeft met 212 stem men tegen 58 machtiging verleend tot het vervolgen van den heer Naquet. In de kamer zeide Laguerre dat de Ligue des patriotes geen geheime vereeniging van samenzweerders is, en voegde hij de regee ring toe: Gij zijt het die in opstand komt tegen het algemeen stemrecht. Vervolgens zeide hij nog: eene kliek heeft zich meester gemaakt van de regeering, en de vervolging van de Ligue zal het uur bespoedigen, waarop het volk de kamer met walging zal wegjagen. Hier werd Laguerre tot orde geroepen. De rapporteur over het voorstel betreffende de Ligue, de afgevaardigde Arène, verweet aan hen, die zich republikeinen noemen, dat zij deel uitmaken van het praetoriaansche leger van Boulanger. Daarop stond deze op, en maakte een gebaardat beduiddeik geef den brui van de meerderheid. Tot de sluiting der beraadslaging werd be sloten met 318 tegen 214 stemmen. De kamer heeft de vervolgingen betreffende de Ligue des patriotes goedgekeurd met 331 tegen 227 stemmen. Verscheidene uitdagingen hadden na de zitting plaats. De huiszoekingen bij leden van de Ligue des patriotes is voortgezet. De République FranQaise zegt, dat de huiszoekingen aan het licht hebben gebracht, dat de regeling voor eene mobilisatie, waarvan Déroulède sprak, niet maar eene pocherij is geweest maar dat er werkelijk gemaakt was een al gemeen plan voor opstand en oproer, waarin alles voorzien en geregeld is. DOOR Ook thans stond het eensklaps weer voor haar, als door de hand van eeti geest te voorschijn geroepen en als in gouden glans gehuld. En toch had Wanda met al de geestkracht, die haar ten dienste stond, hiertegen gestreden. Zij had scheiding en verwijdering gezocht en verkregen tusschen haar en den man, dien ze haten wilde, omdat hij geen vriend van haar volk wasze had in den strijddie thans met vernieuwde woede tusschen de beide vijandige naties was losgebarstenhare redding gezocht maar wat baatte haar nu die wenhopige worsteling? de zege was immers toch niet behaald. Nu was er geen sprake meer van droomen of zelfbedrog. Zij wist thans welk een toovernet het was geweest dat haar destijds op den Beukenheuvel had om vangen, welks hall' vaneengereten draden aan den oever van dat kleine meer in het boscli en dit maal onverbrekelijk waren vastgeknoopt ze kende eindelijk de schattendie de oude stad zoo rijk aan wonderen haar slechts voor enkele oogenblikken had laten zien, om ze vervolgens weer met zich in de diepte te nemen. Slechts in een opzicht had de sage waarheid gasproken: de herinnering wilde zich niet laten uitvvisschen het verlangen zich niet tot zwijgen laten brengen, en te midden van al dien haat en dien strijd van al dien kamp en tegenstand scheen liefelijk en geheimzinnig het klokgelui van Vineta uit de diepte der zee op te stijgen. Wanda verhief zich langzaam van haar zetel. De vreeselijke weifeling, de kamp tusschen plicht en liefde was ten eind. De laatste minuten had den hem beslecht, Zij zette zich niet aan de schrijftafel en nam de pen niet ter hand. Zij dacht niet meer aan bericht of waarschuwing ze schoof slechts den grendel van de deur en het volgend oogenblik weerklonk de schel, waar mede zij den knecht binnenriep. Freule Mo- Admiraal Jaurès, minister van marine, is aan eene beroerte overleden. Freycinet zal tijdelijk optreden als minister van marine. Sir. Mal et, de gezant te Londen, verricht eene ernstiger zending, dat men vermoedde. Officieel heet het, dat hij voor familieaange legenheden over was, doch nu blijkt uit her haalde conferentiën met lord Salisbury aan het ministerie van buitenlandsche zaken, dat gewichtige plannen beraamd worden. Volgens officieus bericht heeft de gezant een formeel voorstel van Bismarck in handen, betreffende een Engelsch Duitsch verbond. De vriend schappelijke betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland zouden daar niets onder lijden, doch feitelijk beoogt Bismarck door Engel- sche hulp tot toenadering met Frankrijk te geraken. In Londen loopen geruchten, dat de regee ring er reeds aan zou denken het marine- voorstel in te trekken met het oog op de geringe sympathie, die het bij het volk ont moet. De zittingen der Parnell-commissie zullen nog eenige dagen duren. De zitting van Woensdag heeft een nieuw incident opgele verd. Timothey Coffey, reporter en getuige van de Times, heeft in December, voor de eerste maal ondervraagd wordende, verklaard, dat hij stukken in handen had gehad, waarbij 't bleek, dat de agrarische parnellistische liga geld verschaft had aan de moordenaars, om de bekende misdaden in het Phoenix-park te plegen. Thans door den advocaat van Parnell op nieuw hierover gevraagd wordend, bekende Coffey ten slotte, dat hij vroeger gelogen heeft en dat er van zijn verklaringen, in December gedaan, geen woord waar is. Het is te begrijpen datna hetgeen van Pigott bekend is deze mededeeling groote sentalie maakte. In eene openbare bijeenkomst kondigde de voorzitter, Morly, aan, dat de oppositie Maandag in de kamer zal uitlokken eene discussie over de roldoor den advocaat- generaal vervuld in het proces van de Times. rynski leunde tegen de tafel waarbij zij stor.d hare hand sidderde, maar haar gelaat was kalm en getutgde, dat ze een onherroepelijk besluit had genomen. ,En als liet inderdaad tot het uiterste komt, dan bemoei ik er mij mede," zeide zij met tril lende lippen. //Zijne moeder laat hem koel en onverschillig het gevaar tegemoet gaan wel nu, dan zal ik hem redden." De bewuste houtvesterswoning lag, zooals wij .leeds gezegd hebben, slechts een halfuur van de grenzen verwijderd, te midden van de dichtste bosschen op Wilicza. Het tamelijk groote en hooge woonhuis was door den overleden Nor deck gebouwd, die het met niet geringe kosten had laten optrekken maar nu zag het er woest en vervallen uit, daar er sedert twiniig jaren noch door den eigenaar, noch door de bewoners iets aan zijn onderhoud te kosten was gelegd. De tegenwoordige houtvester had zijne betrek king uitsluitend aan den invloed der vorstin Ba- ratowski te danken, die zich den dood van zijn voorganger ten nutte had gemaakt, om hem door een barer gunstelingen te doen opvolgen. Osiecki had dien post reeds sedert drie jaren vervuld en zijn herhaald wangedrag, zoowel als zijn vrij nalatig bestuur werden door zijne meesteres icn eencnraale over het hoofd gezien, omdat zij wist dat de houtvester haar met hart en ziel onder worpen was en zij in alle omstandigheden op hem kon rekenen. In het begin was Osiecki wei nig in aanraking gekomen met zijn jongen mees ter en had zich over het geliefd naar diens be velen gevoegd. Waldemar zelf kwam slechts uiterst zelden in de eenzame en afgelegen hout vesterswoning; eerst sedert de laatste weken hadden de herhaalde botsingen tusschen de hout vesters en de aan de grenzen gestationueerde militairen hem gedwongen zich persoonlijk met de zaak te bemoeien. Buiten zag alles er uit alsof het midden in den winter was. Somber staken het met een dikke laag sueeuw bedekte bosch en üoutvestershuis af tegen het vale licht van den grauwen hemel. In de groote benedenkamer bevond zich de houtves ter met al zijne onderhoorigen, drie of vier bosch wachters en eenige knechts. Zij hadden allen Men verneemt, dat de Saruoa-conferentie nog vóór 1 April te Berlijn zal kunnen samen komen, daar over enkele dagen de Ameri- kaansche afgevaardigden te Berlijn worden verwacht. De Samoa-aangelegenheden zijn ook weder ten sprake gekomen in het Engelsche lager huis, naar aanleiding van een mededeeling in de Times als zouden de Duitschers zich op Samoa tegenover een Engelsch onderdaan hebben schuldig gemaakt aan ongeoorloofde handelingen. Eerstdaags zal in het Engelsche parlement een blauw boek inkomen over Samoa. De berichten uit Zanzibar lulden gunstiger voor Duitschland de troepen van het opper hoofd Buschiri zouden zich landwaarts in te rugtrekken en onderhandelingen willen aan- knoopen een gevolg van zijn nederlaag bij Bagamoyo. Men make zich echter niet al te spoedig blijde, 't zou best een list kunnen zijn van de sluwe inboorlingen. CrispiItaliës premier-, behoeft zich waar lijk geen illussiën te vormeu en het lijdt geen twijfeldat hij zijn buitenlandsche politiek geleidelijk zal moeten wijzigen, hij moet la- veeren door een tweetal stroomingen de een (die van hemzelven uitgaat) is de politiek van stand-ophouding tegenover de andere groote mogendheden; voor het buitenland niet willen onderdoenwaar offers worden ge- ëischt voor den gewapenden vrede en de andere (die van de meerderheid der afge vaardigden) is de politiek der bezuiniging die tort et a travers wil bezuinigen zelfs al zou Bismarck er al eens minder lief om kijken en al zou men een toontje lager moe ten gaan zingen in 't concert der groote mo gendheden. Enkele bladen zien in dat die stand-op houding ten slotte Duitschland en Oostenrijk ten goede komtmaar andere officieuse or ganen meenen dat Italië alleen als lid van de triple-alliantie zijn positie als Europeeschen factor zal kunnen handhaven. Crispi heeft herhaaldelijk bijeenkomsten het geweer op schouder en wachtten blijkbaar op de komst van hun landheer, maar van gehoor zaamheid of een vreedzaam verlaten van ae hout vesterswoning was geen sprake. De zwaarmoe dige, stuursche aangezichten dier mannen verrie den niets goeds, en het uiterlijk van den hout vester rechtvaardigde volkomen de onderstelling, dat hij #tot alles in staat was." Die menschen die dag op dag in hun eenzame bosschen door brachten, namen het zoo nauw niet met datgene, wat orde en wet van hen eischten, en Osiecki bovenal was wijd en zijd om zijne willekeurige handelingen berucht. Nochtans was aller houding voor het oogenblik zeer onderdanigwant voor hen stond de jonge gravin Morynski. Zij had den kap van haar mantal naar achteren geworpen en het schoone bleeke gelaat verried niets meer van den strijd en de spanning, die liet nog slecjits weinige uren geleden ontsierd hadden; alleen een strenge, koele ernst lag er thans over verspreid. //Ge hebt ons in een lastig parket gebracht Osiecki/' zeide zij. „In plaats van te zorgen dat er zoo min mogelijk over uwe woning gedacht en gesproken wordt, zoekt ge twist met de pa trouilles en brengt ons allen door die onbezon nenheid in gevaar. De vorstin is geducht boos op u; ik kom van harentwege, om u nogmaals en ditmaal zeer nadrukkelijk elke gewelddaad, tegen wier» 'took zij, te verbieden. En ge moet doen wat zij u beveelt, Uw eigenmachtige han delingen hebben reeds kwaad genoeg gesticht." Dit verwijt maakte blijkbaar indruk op den houtvester. Hij zag voor zich en zijn toon klonk min of meer verontschuldigend, toen hij met een mengeling van trots en berouw antwoordde: 't Is nu eens geschied. Ik heb mijn volk dit maal niet in bedwang kunnen houden en mijzelf ook niet. Mevrouw de vorstin en de freule moes ten eens weten hoe men zich voelt, als men dag op dag verplicht is, zich hier aan de grenzen stil te houden, terwijl daar ginds wordt gestreden, al dat oorlogsrumoer meae aan te zien en zich niet te mogen verroeren, al heeft men het gela den geweer in de hand. Dun vergaat iemand het geduld, en met ons was 't eergisteren zoover. Wist ik niet dat we hier noodig waren, dan zou den we allen tezamen reeds lang over de gren zen zijn getrokken en hadden we ons bij de on- met de gezanten van Duitschland en Oos tenrijk daar hel nieuwe kabinet verminde ring van militaire uitgaven eischt. In den ministerraad heeft Crispi reeds toe gegeven dat bij de hervatting der kamer zitting op 18 Maart de finantiëele ontwerpen zullen teruggenomen wordenwaarop het vorige ministerie viel. Volgens een nog niet nader bevestigd ge rucht zal Italië over een strook van de kust van Zanguebar (tegenover Zanzibag) eerst daags zijn protectoraat uitspreken in over eenstemming met de belanghebbende mo gendheden. In de) kamer te Budapest heeft bij de discussie over de militaire wet graaf Eugen Zichy gezegd dat de geheele kamer met de politiek van den bond met Duitschland en Italië instemt dientengevolge is de oppositie bereid aan de verdedigingsmiddelen van het rijk alle mogelijkd offers te brengen. Zonder de artikelen 24 en 25die den grootsten strijd hebben uitgeloktzou de behandeling van het wetsvoorstel in enkele dagen afge- loopen zijn geweest. Uit Pest wordt aan de „Standard" ge seinddat volgens mededeeling van authen tieke zijde de regeeering besloten heeft op vier punten aan de Servische grenzen een observatie-leger op te stellen met Semlin als basis. Voor dit troepenvervoer moeten de noodige Donau -vaartuigen worden gereed ge houden terwijl de spoorwegbesturen te Te- mes var en elders instructien hebben ontvan gen spoorwegmaterieel tot het vervoer van 20,000 man troepen gereed te houden to; leveringTrinnen 12 uur na den eisch daartoe. Het wordt bevestigddat koning Milan niet vrijwillig is teruggetreden, doch dat eene paleisrevolutie hem daartoe noodzaakte. Gruicsde minister, moet den koning toe gevoegd hebbendat hij geen vertrouwen meer in zij woorden stelde. Na deze ver klaring der radicale partij was regeeren met een ministerie van die kleur feitelijk onmo gelijk en bleek het Milandat zoo hij niet vreedzaam afscheid namhij gewelddadig onttroond zou worden. zen gevoegd, Vorst Baratowski ligt slechts twee uren van daar en de weg naar hem toe is ge makkelijk te vinden." //Ge blijft hier hernam VVanda vastberaden. z/Ge weet wat mijn vader u heeft bevolen. Hij verlagt dat gij hier den omtrek blijft bewaken en daarmede kunt ge ons beter diensten bewij zen dan ginds in den oorlog. Vorst Baratowski heeft menschen genoeg onder zijn bevelen. Maar nu het voornaamste mijnheer Nordeck komt vandaag hier." *Ja wel," zeide de houtvester op hoonenden toon. „Hij wil zichzelf gehoorzaamheid verschaf fen, heeft hij gezegd. Wij moeten naar Wilicza gaan, waar hij voortdurend een oog up ons kan houdenwaar wij ons niet kunnen bewegeu, zonder dat hij achter ons staat en ons op de hapden ziet ja, bevelen kan die Nordeck wel, 't is maar de vraag of er tegenwoordig nog een enkele wordt gevonden die hem gehoorzaamt? Hij moet maar meteen een geheel regiment sol daten meebrengen als hij ons hier het huis wil uitdrijven, anders kan de zaak slecht genoeg voor hem afloopen." ,/VVat bedoelt ge daarmede?" vroeg de jonge gravin langzaam. //Vergeet ge, dat Waldemar Nordeck de zoon van uwe meesteres is." hVorst Baratowski is haar zoon en onze ge bieder," barstte de houtvester uit. En 't is schande dat zij en wij allen dien Duitscher moeten ge hoorzamen, omdat zijn vader zich voor twintig jaren hier heeft ingedrongen en zich met de goe deren van de Morynski's ook terstond van een gravin Morynski wist meester te maken, 't Was al ellendig genoeg, dat zij jaren lang met dien Nordeck zat opgescheept, en h iar zoon geeft haar nu nog wel iets anders te ondervinden; we we ten immers allen, hoe zij over hem denkt. Als ze dien ook verloor, zou ze hem waar-chtig niet meer betreuren dan zijn vader, en dat zou in alle opzichten nog het beste zijn voor de geheele heerlijkheid. Dan behoefden de orders van het kasteel niet meer in het geheim te worden afge zonden, dan regeerde de vorstin en zou onze jonge vorst de erfgenaam en meester van Wilicza zijn, zooals hem van rechtswege toekomt." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1