BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Duitschland. Italië. Oostenrijk, Servie. Amerika. BINNENLAND. Een afgezant van het regentschap is naar koningin Nathalie gezonden om deze te be wegen tot een samenkomst met haren zoon. buiten de Servische grenzen. De koningin vernam met leedwezen de verklaring van den genees1 aj dat haar zoon zoozeer naar haar verlangde, dat een samen zijn met zijne moeder noodzakelijk was, doch stelde den eisch het verban ningsbesluit op te heffenopdat zij vrij hi-^^noederlijke zorgen aan haar kind zou kunm A besteden. De toestand is overigens op 't oogenblik in Servie wel curieus. Koning Milandie zoo zeer naar rust verlangde is nog immer te Belgrado en doet net alsof hij nogregeerend vorst is. Hij woont de zittingen van het regentschap met het kabinet bij, waarin het regeeringsprogramma wordt vastgesteld, neemt aan de discussien ijverig deelconfereert met de voornaamste politieke leiderscon troleert alles voor alles aandringende op formeele bepalingen om koningin Nathalie verre te houdenenz. Op deze wijze is de macht van het re gentschap denkbeeldig en daarom is het te hopendat de koning spoedig aftrekt ten einde onvermijdelijke conflicten te voor komen. Vier priesters waren eenige maanden ge leden uit Brussel naar Afrika gezonden om den eersten Belgischen zendingspost aan de samenvloeiing van Kassai en Congo op te richten. Van een hunner is dezer dagen een uit voerig schrijven ontvangen, waarin de geva ren van den tocht beschreven worden. Twee der geestelijken moesten door hevige koorts aanvallen achterblijven; de beide anderen bereikten na groote moeite hun doel. Nu verhinderden de wouden, hooge moerasgras sen en slingerplanten, of vijandelijke inlan ders hun het voortgaan; dan weder werden ze door talrijke rivieren tegengehouden. De meesten dezer stroomen zijn zeer diep, vol krokodillen en moesten zwemmende worden overgestoken. BRUSSEL, 15 Maart. De Chronique zegt: „Wij meenen stellig te weten, dat de regee ring spoedig een wetsontwerp betreffende eene militaire reorganisatie zal indienen." De heeren Naquet, Laguerre, Laisaint en Turquet hebben een manifest opgesteld naar aanleiding der vervolgingen, welke tegen hen worden ingesteld, waarin zij verklaren, dat de parlementaire dictatuur de hatelijkste is van alle en dat het land haar bij de verkie zingen vernietigen zal. President Carnot ontving den hertog van Aumale, die hem zijn dank kwam be tuigen voor de opheffing van het verbannings- besluit. Na het bezoek aan het Elysee maakte de hertog zijn opwachting van de maarschalken Canrobert en Mac Mahon en aan de zes secretar. van het Fransche instituut; later werd hij door Jules Simon in de Academie ont vangen. Alle leden drukten den hertog, die zeer ontroerd was, de hand, waarna hij zijn zetel innam. De minister van justitie deelde aan ver trouwden mede, dat hij het gewone recht zijn loop zal laten tegen de Ligue des patriotes, doch een aanklacht zal indienen, wegens samenzwering tegen de veiligheid van den staattegen het comité der rue de Sèze waarin Boulanger zitting had. Deze zouden voor eene commissie uit den senaat gebracht worden. Officieele telegrammen uit Manilla bevesti gen, dat de stoomboot Renus, in die haven thuis behoorende, op de Philippijnsche eilan den is gestrand. Zij had aan boord een militaire expeditie, waarvan verscheiden zijn verdronken toen het schip is gezonken. In 't geheel zijn 42 personen in de golven omgekomen. In den rijksdag is eene wetsvoordracht in gekomen tot versterking der Duitsche veld artillerie en tot splitsing van het opperbestuur der marine in twee takken, de een onder den admiraal-opperbevelhebber en de ander onder een bijzonderen departementschef. Be treffende de artillerie wordt in de toelichting gezegd dat het Fransche leger 2016, het Rus sische 2016 en het Duitsche slechts 1538 vuurmonden bezit, hetgeen in geval van oor log een nadeel zou kunnen opleveren. Ten aanzien der marine wordt aangetoond dat bij de toenemende sterkte van de vloot een af zonderlijk beheer noodzakelijk is, ten einde bij eene mobilisatie alle moeielijkheden te voorkomen. Ter gelegenheid van den 45sten verjaardag van den koning werd Donderdag onder groote toeloop der bevolking een revue gehouden over het garnizoen; vooral de kroonprins, voor het eerst als kapitein aan het hoofd van zijne compagnie, werd luide toegejuicht. Namid dags begaven zich koning en koningin met groot gevolg naar de Prati di Castello, om den eersten steen te leggen voor het nieuwe paleis van iustitie. Van het meer Coino wordt een zoader- ling voorval verhaald. Een welgekleed, oud- achtig heer, nam te Como plaats aan boord van een der stoombooten op Colico. Tijdens de reis bood hij een van de beambten een net gevouwen papieren pakje aan, dat eenige diamanten bevatte, er bijvoegende, dat het een fooitje was. Toen de boot de wal be reikte, wierp de man zijn geschenk weg, daar hij meende, dat de diamanten slechts stukjes glas waren. De vreemde reiziger bedacht intusschen verscheidene andere personen op dezelfde wijze. Men kreeg achterdocht en liet hem te Colica door de politie aanhouden. Hij noemde zich Leopold Landauer, juwelier te Berlijn. „Ik leef van diamanten en betaal met dia manten," zeide hij, en slikte tegelijkertijd een aantal dezer kleinooden in. De politie bracht den Duitschen consul met den vreemdeling in kennis en het bleek toen. dat de man 162 brillanten van meer dan 36000 gld. waarde bij zich had. Men waarschuwde zijne vrienden en zette den vrijgevigen ouden heer voorloo pig in een krankzinnigengesticht. De inwoners van Colico zijn dadelijk in grooten getale gaan hengelen naar het fooitje, dat de onnadenkende bootbeambte in 't water had geworpen. Te Weenen wordt verteld, dat onmiddellijk na afloop van den rouwtijd over aartshertog Rudolf (5 Mei), aartshertog Karei Lodewijk officieel als den troonopvolger wordt aange wezen. Aan de Daily News wordt uit Belgrado gemeld dat Vassilevitch door de regenten naar Yalta is gezonden, teneinde koningin Nathalie over te ha'en het bezoek aan haren zoon uit te stellen, terwijl de regenten anders alleen in eene ontmoeting van moeder en zoon buiten de grenzen van Servie kunnen berusten. De jongste brieven der koningin maken het echter hoogst twijfelachtig ofVas- silevitsch in deze zending zal slagen dewijl de koningin stellig besloten schijnt te komen. Tusschen de regenten en de ministers is hierover tweespalt ontstaaner zijn hevige woordenwisselingen gevoerden het einde is geweest dat Ristisch tot een tweegevecht is uitgedaagd. Volgens de New-Orleans Times zou de regeering van Mexico eene wijziging hebben toegestaan van de concessie voor den spoor weg over de landengte van Tehuantepec welke indertijd aan eene maatschappij onder kapitein Eads is verleend. De Mexicaansche ïegeering zou thans bereid zijn eenejaarlijk- sche rente van 5pct te waarborgen over het kapitaal van 12 millioen pond sterling, dat voor den aanbouw benoodigd wordt geacht. Intuschen is er een ander plan ontstaan, volgens hetwelk de maatschappij voor den Tehuantepecspoorweg zou overnemen het on voltooide gedeelte van het Panama-kanaal ten einde daarop eenen spoorweg te bouwen naar het stelsel van kapitein Eads, dat wil zeggen voor het vervoer van geladen zee schepen over land per spoorweg. De kos ten voor het afmaken van dit gedeelte van het kanaal zouden 32 millioen pond sterling bedragen terwijl de Tehuantepec-spoorweg- maatschappij aanneemt het bedoelde stuk spoorweg voor 8 millioen aan te leggen. Dit plan is uitgegaan van eenige direc teuren der Panama-kanaalmaatschappij doch schijnt nog weinig gevorderd terwijl De Lesseps zich natuurlijk er tegen verzet. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 17 dezer, des midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum." 1. Beneden en boven. de Vliegh. 2. Op het Kerkhof, de Vliegh. 4. J&gerslust. Astholz. Ch~ WAALWIJK 16 Maart 1889. Zijne excellentie de minister van water staat, handel en nijverheid heeft aan de ka mer van koophandel alhier, medegedeeld dat de loop van trein 1031 in dier voege zal worden gewijzigd, dat aansluiting verkregen wordt met trein 29 van Rotterdam. Tevens zal de loop van trein 1028 zoodanig wor den veranderd dat de aansluiting met trein 28 naar Rotterdam behouden blijft. Deze veranderingen zullen echter eerst met den zomerdienst in werking treden, omdat daarvoor centralisatie van wissels noodig is en de daartoe uit te voeren werken eerst op 1 Juni e.k. gereed kunnen zijn. De groote oorzaak' der tegenwoordige malaise bestaat voor een voornaam deel in de enorme vermeerdering der schulden van alle Europeesche staten en het op impro ductieve wijze (b.v. legervloot) besteden der geleende sommen. De interrest dier ge leende sommen moet worden overgebracht door het geheele volk (vandaar verhoogde belastingen) zonder dat het volk er iets voor in de plaats krijgt, dat zijn welvaart verhoogt, integendeel wordt een steeds grooter deel van het volk soldaat, dus improductief en ten koste van den arbeid der anderen le vende, terwijl die interest vloeit in den zak van enkele kapitalisten, voor een groot deel zelfs van buitenlanders, aan welke dus de staat en het volk „zonder in welvaart toe te nemen cijnsbaar worden." Iets anders is het als het geleende geld op productieve wijze besteed wordt (onderwijs, spoorwegen, kanalenhavenverbeteringen enz.) Wel is waar vermeerderen dan <^e uitgaven van den staat voor rentebetaling ookmaar direct en indirect vermeerderen daarentegen tevens de ontvangsten van den staat en de wel vaart des volks In den laatsten tijd komen in onderschei dene bladen advertentien voor, waarin be langrijke kapitalen op hypotheek werden aan geboden. Wordt daarop geschreven door no tarissen, dan ontvangen zij geen antwoord, maar komen particulieren om inlichtingen, dan wordt overzending van f 10 gevraagd voor kosten van onderzoek en taxatie der perceelen die men wil verbinden. Die f 10 is men kwijtMen zij dus op zij hoede en onderzoeke eerst of de persoon, die de gel den aanbiedt, ook eenvoudig een bedrie ger is. (Zw. Ct.) «Jong Holland." Geillustreerd Weekblad voor jongelui, onder redactie van den zoo gunstig bekenden schrijver voor de jeugd, de heer J. Hendrik van Balen, trad onlangs zijn tweeden jaargang in. Voorzeker is „Jong Holland" bij uitstek geschikte ontspanningslectuur voor onze jon gens. De waarlijk keurige illustratien verhoo- gen bovendien de aantrekkelijheid van het geheel. De opname van de rubriekWat kan ik worden, bevattende betrekkingen ge schikt voor jongelui benevens de verschil lende examen-programma's, maakt het tevens aan ouders en voogden gemakkelijk,daar waar een werkkring voor hunne zonen of pupillen moet gekozen worden. De uitgevers Brink man van der Meulen te Amsterdam zen den gaarne een proefnommer gratis toe. Nog zijn door Z. H. den paus begif tigd met het onlangs ingestelde eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice in Noordbrabant de volgende dames mevr. M. H. van Lan- schot-Oomen 'sBosch; mevr.M.Jurgens- Feijen, Oschmevr. M. H. H. G. Lips-Quaedvlieg, Bredamevr. C. Mutsaers-Van Spaendonck, Tilburgmevr. M. E. J. Mutsaers-Van de Ven, Eindhoven mevr. Eug. van Schendel- Vrins, Zevenbergen alsmede de heeren H. A. Banning, H. Cramer, J. R. van der Lans en J. H. Poell allen 's Bosch J. Kerstens- Van Leeuwen en Ed. Meelis, beiden Til burg; A. Schellekens, Prinsland (Dinteloord.) Bij Z. M. besluit is aan den maréchaus- sée Johannes Hooge, gestationeerd te Hil- varenbeek, eene belooning van f25 toege kend, ter zake van zijn moedig gedrag bij de ontmoeting en achterhaling van een wild- strooper onder Hil var en beek, waarbij hij door een geweerschot werd gewond. Nog 28 ha gelkorrels draagt Hooge in zijn lichaam, die hem gelukkig weinig hinderlijk zijn. Men meldt uit Hoensbroeck In verband met den brand, die jl. Vrijdag de groote pachthoeve Oudenhof alhier in aseli legde, zijn kwade vermoedens gêrezen. Omstreeks 1 uur in den namiddag kwam een bedelaar aldaar aankloppen en om eene aalmoes vragen. Men reikte hem een bo terham uit maar hij was hiermede weinig te vreden en eischte bovendien kleêren en schoe nen. Toen hem die geweigerd werden, be gon hij te schelden en bedreigingen te uiten. Een half uur later stond de hoeve in lichte laaie vlam. De landlooper is door verschil lende personen gezien, en men verhaalt, dat hij in het gehucht Hommert, gemeente Am- stenrade, een tweetal vrouwen aangerand heeft. Eenige personen meenden in hem een gevaarlijk suiet, van Tongeren afkomstig, herkend te hebben. De politie is van een en ander in kennis gesteld. De politie te Kralingen heeft tegen een 22jarigen jonkman, L., wonende te Rotter dam, procesverbaal opgemaakt, als verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van geld ten nadeele van eene vrouw bij wie hij een vriendschapsbezoek aflegde. De hoofdcommissaris van politie te s Gravenhage maakt bekend dat in zijne waarschuwing tegen het aanknoopen van han delsbetrekkingen met een zeventalbedoeld zijn te 's Gravenhage woonachtige personen. Den 13den dezer des avonds half acht ontstond er aan den Oudendijk te Zuidland een hevige brjndwaardoor de boerenwoningen van C. van Bodegom en W. van de Erve totaal in de asch zijn gelegd. B:j eerstgenoemde nam de brand een aan vang aldaar zijn het woonhuis, de stalling al de meubelen, drie paarden, drie geiten en een hond verbrand. Daarna sloegen de vlam men naar de aan de overzijde van den weg gelegen woning en stalling van W. van de Erve over, waar eenige meubelen, veel granen, hooi benevens alle kippen eene prooi der vlammen werden. De brandspuiten waren met bekwamen spoed aanwezig. Een en ander was tegen brandschade ver zekerd Men meldt uit Grave van 13 Maart: In verband met den op 28 Februari j.l. ten nadeele van kapitein W. gepleegden dief stal, is verleden Zondag de soldaat H. van het alhier in garnizoen liggend bataljon ge arresteerd. Na verschillende verhooren on dergaan te hebben, heeft hij bekend de be drijver te zijn van genoemden diefstal. De twee horloges en de ledige beurs zijn in beslag genomen; het geld is echter verdwenen. Donderdag morgen te half 10 is te Zutfen een gevangene uit de cell, gevangenis aan zijne bewakers die hem moesten over brengen naar het gerechtsgebouw om verhoord te worden ontsnapt, den weg op naar Leesten, het weiland door. Dadelijk is men hem met paard en kar nagereden, om hem zoo spoe dig mogelijk weer te vangen. Men heeft hem echter nog niet. De aanleiding tot de ongeregeldheden die Zondagavond te Appelscha plaats hadden, was de weigering der verveners om onder stand te verleenen aan eenige arbeiders. In derdaad moet bij sommige turfmakers het gebrek nijpend zijn van hunne zijde wei gerden de verveners te helpenomdat de arbeiders niet verkiezen te werken op de hun aangeboden voorwaarden. Intusschen blijft de toestand gespan nen en staat het te vreezen dat de geringste aanleiding tot nieuwe ongeregeld heden leiden zal. Voorloopig blijft eene vrij sterke politiemacht te Appelscha gestation- neerd. Het indertijd medegedeelde bericht betreffende een aanslag op den genie-opzichter door den sluiswachter Jansen te Woudrichem, is gebleken overdreven tc zijn geweest. Jansen was wel driftig en opgewonden in de woning van den opzichter gekomen, en wel had hij eene revolver bij zich van het doen der nachtronde maar hij heeft daar mede den opzichter niet bedreigd. Hij is dan ook spoedig na zijne arrestatie van alle rechtsvervolging ontslagen. Ook de qualificaties omtrent het karakter van Jansen in bedoeld bericht schijnen op onjuiste inlichtingen gegrond geweest te zijn. De landbouwer Ulfman, te Nijverdal, wiens woning in den nacht van Zondag ge heel door brand is vernield, is aan de be komen brandwonden overleden. De toestand van de vrouw, die ernstig aan de beenen is gekwetst, is redelijk. Omtrent dezen brand kan nog het vol gende worden gemeld De 15jarige dochter, die met hare beide jongere zusjes in één bed sliep, ontdekte den brand het eerst, doordien het vuur reeds het bed had aangegrepen. Zij had nog juist den tijd om hare beide zusjes op te nemen en door de reeds brandende voordeur in veilig heid te brengen. Door hare alarmkreten wer den ook de overige huisgenoten gewekt, en allen, vader, moeder en vijf kinderen, kon den zich, hoewel naakt, van alles beroofd en min of meer gewond, voor het oogenblik in veiligheid stellen. Ulfman wilde echter als het konzijn vee althans zijn paard, nog redden de vlammen sloegen van alle kanten om hem heen geheel met brandwonden over dekt, moest hij wijken en werd hij door zijn 16jarigen zoon bewusteloos naar buiten ge dragen. Bij totaal gemis aan bluschmiddelen heeft men het vuur niet kunnen stuiten en heb ben de buren zich zooveel doenlijk zeiven moeten beschermen. De Hellendoornsche spuit was niet ter plaatse aanwezig. (Z. Ct.) Een brutale diefstal heeft Vrijdagavond tusschen 8 en 9 ure te Brielle plaats gehad, in het centrum der stad. Terwijl de gepen sioneerde opperschipper der marine Van Loon en zijn vrouw, inwoners van het Asyl voor oude zeelieden, zich bij de naaste buren bevonden, werd hun woning door middel van overklimming over den vrij hoogen achter muur ontlast van al de aanwezige gelden en kostbaarhedenter waarde van ongeveer 1900. Tot heden heeft men de beroovers van de oude luidjes niet ontdekt. Looiiopzand 15 Maart. Sinds eenige maan den vestigde zich hier een vreemdelingze kere H., in een onzer achterbuurten, 't Is een ruwe onbeschaafde kerel. Zijn ega ge bruikt hij nog al eens als aambeeld en jaagt ze de deur uit J.l. Maandagmiddag was dit weer het geval. Zijn vrouw liep schreiende met een 'kind op den arm in het ruwe weer. Zijne rustige buren ergert zoo'n tooneel na tuurlijk zeer. Ze wenschen dien lieven man dan ook naar de Mookerhei. Maandag kreeg één der vele toeschouwers het in 't hoofd dien kerel voor den ploeg'te spannen. Nauwe lijks was dit in wijder kring bekend, of spoedig waren er een paar honderd personen om het huis bijeen. De ploeg was weldra ter plaatse. Doch wie zou de kat de bel aanbinden De man was toch gewapend en men zou soms met de politie te doen krijgen. Wijselijk had er geen een den moed toe, of schoon de kerel het ten volle verdient. Wisten de buren een eerlijk of wettig mid-

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2