Ntimmer *2-1-. Zondag1 '2 1 Maart 1889. Jaaigang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. UITGEVER: Waalwijk. >Zij, die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers gratis. («lli'illll, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maandeny 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels J 0,60 daarbo en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land°worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adot.f Stbiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Zooals te verwachten was heeft de anti- boulangistische partij gebruik gemaakt tot een demonstratie van de komst naar Parijs van den gewezen vertegenwoordiger van Metz in den Duitschen rijksdag, Antoine. Toen Antoine Woensdagmiddag om vier uur arriveerdewas eene ontzaglijk groote menigte aan het station bijeen, doch slechts aan afgevaardigden en leden van den ge meenteraad werd vergund het perron van het spoorwegstation te betreden. Onder de aan wezigen merkte men op de vertegenwoordigers van vele vaderlandslievende vereenigingen en van de Elzasser vereeniging. De heer Antoine werd ontvangen met de kreten „Leve de Republiek!" „Leve Frankrijk!" Verschillende redevoeringen werden gehouden o. a. over Elzas-Lotharingen, over een revanche-oorlog, en tot verdediging der stellingdat recht boven macht gaat. De heer Antoine dankte voor de hartelijke ontvangst, welke hij op den Elzas overbracht. De eerste Aprildagen zullen te Parijs be langrijk worden, daar alsdan de gerechtelijke vervolging, tegen de Patriottenliga ingesteld, een aanvang zal nemen. Hoewel de beide regeerende koninginnen in ons werelddeelkoningin Victoria van Engeland en koningin Christina van Spanje zich met alles mogen bemoeien behalve met de politiek en de samenkomst der beide, vorstinnen, Woensdag a.s., dus als zoodanig van geen beteekenis zal zijn. is de reis van de regentes van Spanje toch van beteekenis als ziende een welkom motief om aan de Baskische provinciën, welke nog immer de meeste aanhangers van don Carlos tellen en uit welke nog steeds de meeste onrustbarende geruchten komen, eens een bezoek te brengen en de bewoners door de innemende en sym pathieke persoonlijkheid der koningin te imponeeren. Een belangrijke verzameling stukken over Samoa werd aan het Engelsch parlement aan geboden. Het blijkt dat Engeland volstrekt niet op de Duitsche zijde stond, integendeel had de Engelsche gezant steeds verklaard met de Vereenigde Staten saam te werken. Officieel heeft lord Salisbury aan graaf Hatz- feld zijn beklag ingediend, dat Bismarck in den rijksdag verklaarde geheel met Engeland's goedvinden te handelen, terwijl daarentegen Engeland uitdrukkelijk verklaard heeft geen blijvende inmenging van eene Europeesche mogendheid in Samoa te zullen dulden en slechts herstel van eene inlandsche regeering te beoogen. Zooals wij reeds mededeelden, loochende de officieuse Duitsche pers de geruchten als zou Groot-Brittannie spoedig toetreden tot de triple-alliantie en eveneens dat sir Malet, de Engelsche gezant bij Duitschland, naar Londen ging met een geheime politieke verzending. Thans echter is graaf Herbert van Bismarck naar Londen vertrokken. Naar de Berliner Börsen Zeitung weet mede te deelen, zou deze reis ten doel hebben de laatste bezwaren uit den weg te helpen ruimen, door in het licht te stellen dat de belangen van Duitschland en Engeland dezelfde zijn. Door persoonlijke gedachtenwisseling zoude het verschil van meening ten aanzien van zekere punten weggenomen worden, om tus- schen Engeland en Duitschland eene toena dering te verkrijgen die in aard zou over eenkomen met een verbond. Daarmede zou dan de wereld over enkele weken, als vreed zaam Paaschgeschenk, verrast worden. Aangezien deze mededeeling wijd en zijd per telegraaf verspreid is, worde in "herinne ring gebracht, dat de politieke inlichtingen der Berliner Börsen Zeitung zich niet ken merken door groote vertrouwbaarheid. Hare zegslieden wisselen vaak af. Diplomaten, die met Engelsche staatslieden, liberale zoowel als conservatieve, in goede betrekking staan, hebben verklaard tot dusver van het sluiten van een DuitschEngelsch verbond niets te weten. Daarentegen noemen zij het volkomen natuurlijk dat de vriend schappelijke betrekkingen tusschen de beide rijken warmer worden onderhouden, sedert keizer Wilhelm besloten heeft een bezoek aan Engeland te brengen, en dit nog te meer omdat Engeland en Duitschland eene reeks van gemeenschappelijke belangen hebben op het gebied der buitenlandsche politiek. De rijksdag heeft in tweede lezing de aan- vullingsbegrootingen aangenomen. Daartoe behooren alle voor het rijksleger (sterkere bespanning der artillerie) vereischte middelen, alsmede de aanvullingsbegrooting voor de marine en hetgeen verder voor de organisatie der marine besturen noodig is. Bij de in den rijksdag gehouden beraad slaging over de nieuwe organisatie van het beheer der marine, heeft Bismarck ook den buitenlandschen politieken toestand aange roerd, zeggende, dat er bij de voorgestelde scheiding van het commando en het beheer over de marine pas dan haast zijn, zoodra er wijziging kwam in de goede vooruitzichten, die wij thans hebben op het behoud van den vrede. In het huis van afgevaardigden te Pest volgde een der leden het voorbeeld van zijn Fransche collega's, door den premier Tisza te interpelleeren over voordeelen, die deze zou hebben genoten bij den aanleg van den spoorweg in het departement Biharwaar de premier landeigendom heeft. Tisza weder- legcle het vermoeden, gesteund door den minister van verkeerswegen, die er bijvoegde, dat zulk een verdenking nog niet voorgeko men was in het Hongaarsche parlement. Er werd niet over gestemd, omdat de hou ding van de kamer den premier voldoende was. Intusschen heeft dit muisje een staartje gehad, zooals men onder de rubriek Oosten rijk kan lezen. Crispi, Italie's premier, heeft de verontruste gemoederen gekalmeerd door te verklaren dat het protectoraat van Italië over Opia niets zal kosten, daar alleen wordt bedoeld dooi de concessie, van den vorigen sultan van Zanzibar verkregen, industrieele en commer- cieele ondernemingen te steunen, evenals Duitschland en Engeland doen. Volgens telegrammen uit St. Petersburg heeft de Russische regeering besloten, naar aanleiding van Engelands plannen tot ver sterking zijner marine, de vloot van het Rus sische rijk aanzienlijk te versterken. De kosten worden geraamd op honderd twintig millioen roebel. Men ziet het, 't is .het oude deuntje De panslavistische pers van St. Petersburg komt nog maar niet tot rust over het Sa- gallo incident. De Nowoja Wremja haalt het zaakje nog eens van voren af aan op, met bijvoeging van tal van bezwarende aanklach ten tegen deFranschen, waarop zij antwoord verwacht. Van voortvarendheid inzake de Samoa- conferentie kan de regeering der Vereenigde Staten gewis niet worden beschuldigd, nu loopen er te Washington weder geruchten dat de benoemde gedelegeerden eerst half April naar Berlijn zullen gaan. De shah van Perzie heeft, zooals te wach ten was, aan Rnslands eischen toegegeven hij zal geen concession verleenen tot den aanleg van spoorwegen buiten Ruslands toe stemming, en staat het czarenrijk het recht van scheepvaart toe op alle in de Kaspische zee stroomende rivieren. Dit is wel niet alles, wat Rusland wil, maar toch vooreerst zeker genoeg, half April gaat de shah tenmin ste op reis naar Europa, eerst naar Peters burg, dan naar Parijs, Londen, Oostenrijk Servie, Bulgarije, Constantinopel en Rumenie. Op voorstel van een groot aantal verte genwoordigers van arrondissementen waar de landbouw op den voorgrond staat heeft de „Fédération des ligues agricoles" met eenpa righeid van stemmen de verklaring aange nomen dat er een invoerrecht behoort te worden geheven van alle uit den vreemde komende landbouw-voortbrengselen. Daar de oorzaak van het spoorweg ongeluk te Groenendaal niet ontdekt is kun nen worden valt de geheele verantwoorde lijkheid daarvoor op den Belgischen staat. De regeering heeft hare advocaten reeds gelast in onderhandeling te treden met de rechthebbenden op schadevergoeding. De eischen tot schadevergoeding bedra gen te zamen 1,500,000 francs maar men verwachtdat daarop wel wat gekort zal worden. De heeren Deroulède Turquet, Gallian LaisantNaquetLaguerre en Richard zijn voor den rechter van instructie verschenen. Laguerre heeft gezegd, dat hij het voorwerp eener politieke vervolging is welke niets gemeen heeft met rechtvaardigheid en recht, waarom hij weigert in de beperkte ruimte van het kabinet van den rechter van instruc tie te antwoorden. Alleen voor de rech ters der rechtbank en in tegenwoordig heid van het publiekzal hij op de hem gestelde vragen antwoorden. LaisantTur quet en Naquet hebben in gelijken geest ge antwoord. De Ligue des Patriotes zal bij de alge- meene verkiezingen optreden onder den naam van Comité national révisioniste. De leiders inde provinciën zijn aangeschre ven de orders van het hoofdcomité slipt te volgen. Aan den Parijschen gemeenteraad is het programma van de openbare feesten ge durende wereldtentoonstelling onderworpen. Den 6den Mei zal de tentoonstelling inge wijd worden. Den daarop volgenden nacht zal er een groot „fête de nuit" plaats heb ben en zullen de openbare gebouwen en pleinen geïllumineerd worden. Den 14 Juli den nationalen feestdag algemeene verlich ting van het bosch vau Boulognevan het bosch van Vincennes en de Avenues die beiden verbinden. Zooals wel te denken is zullen de feesten zich hiertoe niet bepalen. In September groote muziekuitvoeringen met medewerking van liedertafels en ont hulling van het standbeeld der republiek op de „Place de la Nation". Een crediet van drie millioen zal voor dit alles aangevraagd worden waarvan een derde te verstrekken door den staat, een derde door de stad Parijs en even zooveel door de tentoonstelling- Voor de rechtbank te Parijs is de zaak behandeld van den gewezen inspecteur van politie te Avricourt Kuehn. Hij wordt be schuldigd van in geheime verstandhouding geweest te zijn met liet hoofd der politie te Straatsburgen onder den naam Bertini „handelsreiziger uit Frankfort," briefwisseling met hem gehouden te hebben. Een zijner brieven niet aan het adres terecht geko men werd later geopend door de postad ministratie en dit gaf aanleiding tot de vervolging. De officier van justitie heeft eene behan deling met gesloten deuren gevraagd. De rechtbank heeft in dien zin beslist. Het eerste resultaat der Parijsche ten toonstelling is er reeds; de voornaamste hotels hebben^besloten hunne tarieven met 20 a 25 pCt. te verhoogen. Een grondeigenaar uit de omgeving van Tours en drie burgers van Moulins hebben zich het leven benomen omdat zij door de krach van de »Comptoir d'Escompte« hun vermogen hebben verloren. Uit Saint-Quentin wordt gemeld,dat het aantal werkstakers thans gestegen is tot duizend. Zij hebben getracht ook andere werklieden over te halen hun voorbeeld te volgenwaardoor zij met de gendarmerie zijn slaags geraakt. Arrestiön hebben plaats gehad en de gendarmen hebben hunne pistolen in de lucht moeten afschietenten einde schrik aan te jagen. Te Halluin zijn 2000 werkstakers. TeRijssel is de grève geëindigd. Uit Cardiff meldt men, dat ongeregeldheden zijn ontstaan te Penbrun en Careignan ten gevolge van de krasse maatregelenwelke genomen zijn om de bevolking tot betaling der belastingpenningen te dwingen. Van aller hande projectielen werd gebruik gemaakt om de politie op de vlucht te drijven. Ver scheidene agenten hebben wonden bekomen en onder de burgers telt men minstens een veertigtal gewonden. Officieus wordt gemeld De smokkelhandel aan 'de Pruisisch-Ne- derlandscbe grenzen heeftten nadeele van den eerlijken graanhandelzulk een omvang gekregendat de kamers van koophandel te Aken en Burtscheid beraadslaagd hebben over de maatregelen die der overheid kun nen worden aanbevoleu tot het te keer gaan dier smokkelarijen. De sergeant-majoor Hauk militair on derwijzer van den Duischen kroonprins, is in hechtenis genomen. Hij was belast met het overschrijven van een lijst van onderofficieren die in aanmerking kwamen voor bevordering, met een uittreksel van hun conduite-staat,en sloeg daarbijdoor een geschenk in geld omgekochtopzettelijk een straf over, welke een dier onder-officieren ondergaan had. De keizer herinnerde zich echter die straf. Hij liet de zaak onderzoeken en toen zijn ach- docht juist bleek gaf hij last tot inhechte nisneming van den leermeester zijns zoons. Een schoonheidswedstrijd met een zeer leclijk einde had onlangs te Berlijn plaats. In een uitspanningslokaal in de „Invaliden- strasse« gat een vereeniging een bal en in de pauze hield men een schoonheidswed strijd waaraan verscheidene dames deelna men. De jury bestond uit jonggehuwden of verloofde heerenen van deze beoordeelaars kende iederuit oprechte overtuiging of uit vrees voor bedsermoenen, aan zijn eigen vrouw of meisje een prijs toe. Dit wekte natuurlijk groote ergenis onder de dameswier cava liers niet in de jury zaten, en het kwam tot een gevecht waarin niet minder dan 10 heeren en 8 dames door de pooten van stoelen stokken en bierglazen welke als wapenen werdén gebruikt zoozeer verwond werden, dat zij bij een naburigen apotheker verbon den moesten worden.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1